SPONSORS OPENEN DE JACHT Amateurwieler sport wacht weer roerige transfertijd buitenlandse top- itleten in Sittard >HN NEWCOMBE TRSLAAT OKKER Pachman uit bond gestoten Fischer: de Russen zijn bang voor me „President van FISA zoekt moeilijkheden" AAN VOORA VOND EK. ROEIEN Laga sterkste troef van Nederland Gijsel wint in België MANDZIARA EN BISH IN TSC-NAC PLOEGLEIDERS GAAN KLAGEN BIJ DE KNWU Tennisploeg tegen België kleinkinderI speelden mel( lucifers landbouwsc! uitgebrand Ottenbros wint in Borgerhout sport VOOR ACTIES Humanistisch verbond zoekt samenwerking CNV heeft rui# 239.000 leden (sdag 17 augustus 1971 JEANNE CLAIRE DE LAJ UTRECHT (ANP) —I nistisch Verbond heeft dat het plaatselijk en lan'ÏAl starten met een nieuwe u^l inhoudt dat het in samiiwl met andere actieve groeptiM langstellenden zo concreet u I-i wil gaan wgrkeft aan de m lijking van de maatschappij. Het verbond zal eerst satil anderen nagaan welke prow - bieden er zijn en welke r doeleinden er ten aanzien^ problemen met enige kaïs^B gen kunnen worden ij Daarna zal men een gem keus maken uit problems^ stellingen om vervolgens! pp te stellen en uit te voert] Plaatselijke en landel f groepen die zich richten of wezenlijking van één of l de gekozen doeleinden kuit nen op de service van he 1 apparaat van het Human" bond. I Om ervaring op te dosi verbond inmiddels in "'J de nieuwe werkwijze Daar is vor ge week een K gevoerd met ongeveer tifflj actiegroepen In september den bekeken ten aanzien «1 in Gouda bestaande proble»" deling en samenwerking jfnms van Turenhout (Trico Noble): kilometerprijs voor Jan Hordijk. [SITTARD (ANP) Atleten Nederland, West-Duitsland, geland, België, Luxemburg, Po- Ghana, Opper-Volta, Sene- Tsjaad en de Ivoorkust zullen itaande vrijdag in het stadion Baandert" in Sittard deelne- i aan de belangrijkste atletiek- dstrijd op Nederlandse bodem dit seizoen. ■piet minder dan 98 buitenlan ders komen aan de start, van wie ^^bekendste zijn de Poolse Ire- i na Szewinska, de „bronzen" 200 er loopster van Helsinki en de bij het verspringen daar, de Bese verspringers Owusu v) en Aney (8.01), de sprin- 1 Allotey (10.2 en 20.4) en Da- (10.2 en 20.3) uit hetzelfde de sprintster Alice Anum 1.2 en 23.3) ook uit Ghana, de Belgische Europese marathonkam pioen Karei Lismont, die zal uit komen op de 5000 meter, de West- duitse sprintster Annelie Wilden (11.4), de 400 meter-loper Gakon uit Senegal (beste prestatie 45.1) en de Westduitse polsstokhoog springer Reinnard Kuretzky (5.10 meter). Voorts is de gehele Nederlandse top uitgenodigd via een schrijven aan de desbetreffende clubs. Die hebben in veel gevallen echter niet de moeite genomen de invi taties aan de betrokkenen door te geven. Haastige telefonische ac ties hebben er inmiddels toe ge leid dat toch een betrekkelijk groot contingent Nederlandse at letes en atleten in Sittard aan de start komt, onder wie enkele Hel sinki-gangers. DEN BURG (ANP) van hoeve Zevenbergen u> Eierland (N.-H.) is gebrand. Ook gingen een partij hout, een .traC dere landbouwwerktuig® to in vlammen op. Met krachten werd een op si kostbare auto, eigende» toeristopgetild en in ve bracht hrani Vermoedelijk is de bra stoken door enkele op j van hun grootvader, de logerende kleinkinderen. De schade bedraagt gulden. De schuur en ut ren verzekerd. 0R0NTO (ANP) - wimbledon- ip'oen John Newcombe heeft het >ernooï van Toronto gewonnen, dertiende in de reeks om het Bdkampioenschap. De Australiër ^®eg in de finale Tom Okker (7-3 3-6 6-2 7_g en verdiende zijn overwinning een bedrag po.000 dollar. de vijfde game van de vierde later bleek) beslissende set Newcombe zijn sterkte door achtereen een ace op Ok- De Haarlemmer zei na ..ging vandaag niet al te mijn eigen service. Ik kon eerste opslag niet zo vaak In het neren dubbelspel Tom Okker zich met de Marty Riessen voor de 'n de halve finales versloeg het koppel de Amerikanen Bob Lutz en Charlier Pasarell gemakkelijk met 6-1 6-0. Het andere finalepaar is Arthur Ashe - Dennis Ralston (V.S.), dat Andres Gimeno (Sp) en Roger Taylor (GBr) versloeg met 7- 6 7-5. In de finale damesenkelspel zullen Francoise Duur (Fr) en Wim- bledonkampioene Evonne Goolagong tegenover elkaar staan. De Austral! sche had in de halve finales nog veel moeite met de als derde ge plaatst Britse Virginia Wade: 1-6 6-3 6-2. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Vorig jaar stond het roerig wereldje der wielerama- teurs in Nederland totaal op zijn kop door de activiteiten van de Friese sponsor Kroon, die veel geld zou hebben betaald voor enkele top- renners. Het hele Nederlandse sponsorschap werd gemobiliseerd om tegen deze tendenzen in de gele deren van de amateurs ten strijde te trekken. Herman Krott, ploegleider van Amstel en Piet Liebregts van Acifit, namen het initiatief tot de oprich ting van een belangengroep van fir ma's die hun dure centjes in de wielrennerij steken. Vanavond (dinsdag) zullen enkele vertegen woordigers van die -belangengroep een gesprek hebben met de sport- commissie van de KNWU, want er zijn weer problemen gerezen Ze spitsen zich toe op de persoon van Jan Hordijk (coureur van Amstel die deze winter overstapt naar Trico Noble) en de Westbrabantse forma tie Victoria, waarvan ploegleider en directeur Jan Jaspers driftig de mankt afstroopt om volgend seizoen een sterke groep op de weg te kunnen brengen. Herman Krott is verbolgen over de manier waarop Jan Hordijk zijn wielerstal zal veplaten. Krott: „ïk heb sterk de indruk, dat Hordijk is weggekocht. Kijk, als iemand het bij ons niet naar zijn zin heeft, dan kan hij gaan. Ik zal hem niet tegen houden. Maar als het met centen moet, dan maak ik toch bezwaar. En Hordijk heeft mij zelf verteld, dat hij heel wat krijgt bij Trico Noble. Op deze manier wordt de hele sport naar de verdommenis geholpen". Frans van Turenhout, directeur van de breigoederenfabriek Trico Noble in Aardenburg ontkent, dat hij Hordijk „gekocht" heeft. Van Turenhout: „Hordijk gaat voor ons op dezelfde condities rijden als ie dereen. Alleen wordt er door de andere sponsors bezwaar gemaakt tegen het feit, dat ik mijn coureurs een vergoeding van een dubbeltje per kilometer geef voor de reis naar de criteriums. Iets, wat ik niet meer don billijk vind, omdat ze vaak aantrekkelijke koersen met hoge startgelden moeten laten schieten, omdat ze bij mij haast verplicht zijn alle Zeeuwse wedstrijden te fiet sen". Arj aan de Schipper, lid van de sportcommissie van de KNWU, maakt zich niet al te veel zorgen over de klachten van Herman Krott Hij zegt kort en bondig: „Als men sen als Krott en Liebregts zo graag de wielersport gezond willen maken, dan moeten ze eens beginnen met zelf niet zoveel geld eraan te ver dienen en de reclame van de shirts van de coureurs te halen. Maar dan van i-om t is het ein gen vam ter- mee nen. me tam, zijn Den de een ;e er op rtho- inge- UTRECHT <ANP) -At het jaar 1970 moest afs verlies van 212 leden, lies in het eerste kwartj^ weer weg kunnen we een netto winst van i 1 april van dit jaar gesloten organisaties 'n I leden. dan De Winst is voora t 1 de bond van overheidspe 1 er 1100 leden bijkreeë- taalbond, de bond van va0j soneel en de verenig"1? bij het beroepsonderwijs f eerste kwartaal af m**» saldo op hun ledenlust® H Van de bonden, die ra V CLll WC wVi01 L'l1 fednenVde ^aHsct^ond Newcombe: overwinning fc - --o - - verzet (handel banken en 3IO. met een teruggang tiev«lijk 102 leden, de g liezen. SCHEVENINGEN (ANP) Betty Stöve, Ada Bakker, die aan Forest Hills deelnemen en Evert Schneider en Jan Cloebergh, die om andere redenen niet beschikbaar zijn, ont breken in het Nederlands tennis team, dat op 28 en 29 augustus in Brussel tegen België speelt. De Ne derlandse ploeg is voor die wed strijd als volgt samengesteld: dames enkelspel: 1. Marijke Schaar-Jansen 2. Trudy Walhof-Groenman, 3. Ju dith Salome, 4. Nora Lauteschlager- Blom. Reserve: Els Veentjer-Spruyt. Heren enkelspel: 1. Fred Hemmes, 2. Jan Hordijk, 3. Niek Fleury, 4. Piet Veentjer, 5, Fred Dogger, 6. Peter Scholz, 7. Richard Kasten, 8. Louk Sanders. Re serve is Rolf Thung. Dames dubbel spel: 1. Tudy Walhof - Els Veentjer, 2. Marijke Schaar-Judith Salome, Heren dubbelspel: 1. Fleury - Hor dijk, 2. Hemmes - Thung, 3. Kasten - Sanders, 4. Scholz - Dogger, Ge mengd dubbelspel: 1. Trudy Walhof - Fleury, 2. Els Veentjer - Scholz, 3, Marijke Schaar - Hemmes, 4. Judith Salome - Thung. blijven er maar weinig sponsors over". Jan Jaspers van meubelhuis Victoria die troef Kees Koeken gaat verliezen omdat hij naar een profploeg kan, is eerlijk als hij toe geeft, dat hij Cees Bal en Wim de Waal van Trico Noble heeft bena derd. Evenals Cees Priem, met wie hij naar zijn zeggen afgelopen week einde tot een voorlopig akkoord kwam. Jaspers: „Priem heeft „ja" gezegd, alleen wil hij wachten tot na de wereldkampioenschappen Mocht Priem wereldkampioen wor den en een goede profaanbieding krijgen dan doet hij dat natuurlijk. Maar wordt het niets, dan komt hij bij ons. Het aanbod wat ik hem gedaan heb, kan hij nergens in Ne derland krijgen". Cees Priem moet dus bij Victoria de plaats van prijs- rijder en reclame-object nummer één Kees Koeken innemen. Maar Jaspers wil meer. „Ik heb het afge lopen seizoen gezien, wat voor recla me ik kan krijgen met een goede ploeg. Daarom ben ik nu al bezig voor het volgend jaar. En naast Priem wil ik graag Cees Bal, Wim de Waal, Henk Stander, Peter van den Donk en Ad van den Hoek hebben". Plannen van Jaspers, waar de komende winter nog heel wat over te doen zal zijn. De Brabander blijft daar echter doodnuchter onder. Hij stelt eenvoudig: „Ik heb niets met Trico Noble of welke andere sponsor dan ook te maken. Ik weet, dat de renners bij mij rijden onder voorwaarden die door geen enkele andere firma geboden worden. En daarmee weet ik genoeg" Dat Krott en Liebregts er niet in geslaagd zijn om de belangengroep van sponsors tot een hecht geheel te smeden, blijkt uit het feit, dat Frans van Turenhout het helemaal niet eens is met het gesprek van vana vond met de sportcommissie. „Voor mij is die groep een onwettig gebo ren kind. Wat er vanavond bespro ken wordt is van tevoren helemaal niet overlegd met de sponsors. Wij hebben de heren helemaal geen vol machten gegeven voor deze bijeen komst. Ik weet zelfs niet waarover het gaat" Uitspraken die bewijzen, dat het wieier wereldje weer een lange, hete winter tegemoet gaat. Nu niet met Kroon, maar met anderen als hoofd rolspelers. Rob van Deursen. BORGERHOUT (AP) De Grote Prijs van Borgerhout in België werd gisteren gewonnen door de Nederlan der Harm Ottenbros, die de 125 km in 3.10 uur reed. Tweede was de Belg A. Verhaegen en derde de Nederlander Tino Tabak, beiden aangekomen in dezelfde tijd als de winnaar. Jan Jaspers (Victoria): ik geef ze wat geen enkele andere firma kan bieden. Arjaan de Schipper (KNWU-sport commissie-lid)laat de ploegleider eerst eens bij zichzelf te biecht gaan. PRAAG (DPA) De Tsjechoslo- waakse schaakgrootmeester Ludek Pachman is uit de nationale sport bond en daarmee automatisch ook uit de schaakbond gestoten. Dit be sluit is - naar maandag uit betrouw bare bron in Praag verluidde - al op 30 juni genomen zonder dat Pach man of zijn vereniging daar iets van af wisten Daarmee is vrijwel zeker een ein de gekomen aan zijn schaakloop baan, die hem vele nationale en internationale successen bracht, w.o. overwinningen in diverse zonetoer- nooien van het wereldkampioen schap. Hij vertegenwoordigde zijn land sinds 1945. In de motivering van het royementsbesluit heet het, dat Pachman in de jaren 1968 - '69 tot de „voornaamste ondermijners van de socialistische maatschappij behoorde." Naar het oordeel van deskundigen is de uitsluiting onwet tig daar er geen normaal disciplinair onderzoek aan vooraf is gegaan en Pachman noch zijn vereniging de mogelijkheid had, zich tegen de be schuldiging. te verweren. De schaakmeester heeft naar verluidt bij de centrale raad van de sportbond beroep aangetekend tegen het be sluit, en tevens meegedeeld dat hij zijn rechten ook voor het gerecht wil verdedigen. NEW YORK (AP) Bobby Fischer, de 28 jaar oude schaakkampioen van de Verenigde Staten, zegt dat de Russen op schaakgebied „bedrie- gers en lasteraars" zijn. Hij beloofde de Russische wereldkampioen te verslaan indien deze zich ooit aan een confrontatie zou wagen. Fischer moet in september van de Rus Tigran Petrosian winnen om in een titelgevecht uit te kunnen komen tegen de Russische wereld kampioen Boris Spassky. In een tv-interview noemde Fischer Pe trosian „een dikke en arrogante knaap, die probeert indruk te maken op zijn tegenstander. Maar Petrosian is ook een man met innerlijke zwakheden hoever hij zijn buik ook naar voren steekt Fischer zei verder: „De Russen zijn bedriegers bp schaakgebied om de wereldtitel te kunnen behouden. Zij hebben met alle mogelijke middelen geprobeerd mij te ontlopen. Zij hebben mijn naam belasterd. Zij zijn bang voor me. Al jarenlang". Bobby Fischer: de Russen ontlopen me steeds. KOPENHAGEN (ANP) Tho mas Keller is een man van orde en regelmaat. Met vaste naar de me ning van vele roei-officials te vaste hand leidt de Zwitserse oud-skif- kampioen als president de internati onale roeifederatie (FISA). Een inbreuk op de reglementen is voor de geslaagde zakenman uit Lu- zern weinig minder dan een per soonlijke belediging. In niet mis te verstane woorden hekelde hij de handelwijze van besturen van een achttal nationale bonden gisteren in Kopenhagen aan de vooravond van de Europese roeikampioenschappen. Te laat, na aanmanende telegram men en telefoongesprekken van het FISA-secretariaat, waren de in schrijvingen voor de titelwedstrij- den op het Bagsvaerdmeer binnen gekomen. De sympathie voor de roeiers won het van de minachting voor falende bestuursleden. „Wij hebben de inschrijvingen aanvaard om de roeiers niet de dupe te laten worden van de fouten van de bon den"." zei hij voor de loting in het Lyngbyhotel in de omgeving van tien kilometer van Kopenhagen ge legen Bagsvaerdmeer. En de FISA- president liet nog een keer genade voor recht gelden. Dat deed hij toen bleek dat er geen Mexicaanse offici al aanwezig was om de inschrijvin- race, waarin slechts vijf ploegen starten. Die beslissing van het lot heeft het Groningse kamp niet tot enthousiasme kunnen brengen. Oost en West-Duitsland alsmede Rusland drie vrijwel zekere finalisten zijn door dat lot in dezelfde serie als de Nederlanders ingedeeld. (Van onze sportredactie) HEIKANT Henny Gijsel uit Hei kant is gisteren overwinnaar gewor den van de wielerkoers voor liefheb bers in Heusden in België. Er waren zestig vertrekkers en halfweg koers leidde hij de beslissende ontsnapping in. Er ontstond een kopgroep van zes renners waarvan hij zich in de eind sprint de rapste toonde. gen van die bond te bevestigen. Tien minuten schorsing van de bij eenkomst was daarvoor nodig. Thomas Keller, die vaak het ver wijt heeft gehoord, dictatoriaal de FISA te besturen trok zich met zijn „college van wijze mannen" voor een kort beraad terug. Ontstemd was hij ook voor het hoge aantal ploegen, dat juist voor de loting werd teruggetrokken. „Hij zocht gewoon moeilijkheden", zei mr. Udo Suermondt, secretaris van de Koninklijke Nederlandse Roei- bond. „Begin juni hebben we zoals altijd een voorlopige inschrijving gedaan. Direct na de nationale kam pioenschappen, toen vaststond wel ke ploegen werkelijk zouden wor den afgevaardigd, heb ik dat de FISA gemeld. En nu gaat Keiler weer uit van de voorlopige lijst, terwijl de opsomming, die in het juist gedrukte programma van de kampioenschappen staat, wel juist is". De resultaten van de loting van gisteravond zijn overigens niet van al te groot belang Volgens het ge wijzigde indelingssysteem zullen na melijk ook dit jaar in alle zeven bootcategorieën na de serie en her kansingen halve finales worden ge roeid. Desondanks zal het de Laga-sup- porters alle deugd doen, dat de Delftse vier met stuurman duidelijk in de zwakste serie is ingedeeld. Nederlands sterkste troef heeft daarin zeker winstkansen. In het enige nummer, waarin de drie snel- sten van elke serie overgaan naar de halve eindstrijden is de Aegir-vier zonder stuurman ingedeeld in een (Van onze sporredactie) OOSTERHOUT NAC zal woens dagavond aanstaande om half zeven in het sportpark de Warande te Oosterhout een oefenwedstrijd spelen tegen de Oosterhoutse eerste klas amateurclub TSC. NAC wil in deze wedstrijd de Poolse aanwinst Alek- sander Mandziara die vandaag in Bre da wordt verwacht de gelegenheid geven zich zo snel mogelijk in te spelen. Verder wil NAC ook Stanley Bish, die door een blessure de competitiestart niet kon meemaken maar nu weer vrijwel geheel is her steld, opstellen in het elftal, dat verder zal bestaan uit de spelers, die ook afgelopen zondag tegen Feij en- oord in het veld hebben ge staan. TSC had in eerste instantie een afspraak met de voetbalclub Dongen om op woensdagavond te spelen maar Dongen heeft zijn volledige med- werking gegeven om de wedstrijd TSC-NAC door te laten gaan.

de Stem | 1971 | | pagina 11