IEN i ROOD IV.R. IS LANGE WACHTEN BEU iKampeerboeren dreigen met silllffe- m&tmm harde acties PIN OP GULF-NEUS Weinig IRA zouden gepakt zijn Explosie v ]hristentwist in N.-Ierland I -hristentwist in -NL-lerland II BBSBM VOLKSTELLING Weigeraars krijgen nog kans DOLLAR LICHT IN HERSTEL Kort geding van koppelbaas een „lachertje" VVN: MISDADIG VERGRIJP tsG-ïSisii Peking meest bezorgd over Japan Vier doden bij botsing binnenland buitenland DER LINDEN N.V, HIMi LM NOOIT DOOR -v- N "*v;* SCHATTING Russenproberen9 ruimtebom HITTE ^ënsdagTïaugustus 1971 waarin motoren en schake. iNDINGMASTER gebouwd |n heeft te maken met het I PK, veelal met magneet. I hebben wij een actieve per. laad. naar de Heer v. Putten), 11 i #i «HM Tel 01100 84101 persconferentie in de winterstal van vrije boer Van den Berg in Meerkerk. DEN HAAG (ANP) Veilig Verkeer Nederland gaat deze maand onder het motto „Nooit door rood" de strijd aanbinden tegen het hand over hand toe nemende euvel van door rood licht rijden, waaraan steeds meer automobi listen, bromfietsers en fietsers zich blijkens gehouden steekproeven schuldig maken. De actie zal worden gevolgd door verscherpt politieoptreden in het gehele land. Het opzettelijk negeren van verkeerslichten, waardoor het leven van andere weggebruikers in het bijzonder overstekende voetgangers als meest kwetsbare groep in gevaar wordt gebracht, is naar de mening van VVN een misdadig vergrijp, waartegen voortdurend met een krachtige hand moet worden opgetreden. VVN pleit daarom voor intensiever gebruik van roodlicht-camera's, die wisselend geplaatst op allerlei kruispunten een preventieve werking hebben. Het tijdstip van de actie valt samen met het begin van het nieuwe schooljaar. „Veilig Verkeer" wijst erop, dat in 1969 124 kinderen van 5-14 jaar als voetganger om het leven zijn gekomen. Jiagne in deze krant rijk deel uw zaak en f. wijze. t \\e^ Ve< •w»JW8raLa interneringsmaatregel van de Noordierse premier Brian Faulkner heeft in Ulster de zoveel ste bom doen barsten. Deze onpo pulaire noodmaatregel, die de po litie machtigt iedere verdachte fi guur zonder vorm van proces in te ekenen, was gericht tegen de llA-aanhang en bedoeld om einde- ijk een einde te maken aan de regel- echte terreur die dit in beide Ierse laten verboden bevrijdings/guer- llla-leger de laatste maanden uit rende. Bomaanslagen, zelfs op Haarlichte dag, waren normaal ge- lorden. Het IRA-leger, dat strijdt voor 't ne Ierland, vindt voor dit doel chfs de extremistische katholieken ^ast zich. Maar toen maandag eds voor het algemeen bekend jprden van de interneringsmaat- il, honderden IRA-strijders van jin bed gelicht waren, kwamen er «1 meer katholieken in het ge- eer. Want een jacht op de IRA or de protestantse politie voelden katholieken ook tegen zich zelf ^richt. De woede was algemeen en weg naar gewelddaden is dan pg maar heel kort in dit land, bar stensvol onrecht en verdrukking, vooroordelen en ressentimenten. De ruim 12.000 man Britse troepen worden door de katholieken ook zeker niet als een neutrale partij ge zien en zijn in de ogen van de IRA gewoon „de bezetter". Maandagavond stonden dan ook IRA-strijders, velen in unifbrm, oog in oog met de Britse soldaten. Nu het eenmaal zover is gekomen, lij ken er maar twee mogelijkheden open te liggen: of het IRA-leger wordt deels geïnterneerd, deels ge ëlimineerd (dat is wat premier Faulkner en de Britten nu willen be reiken: -de IRA en daarmee de ergste bron van onrust uitschakelen) of de rampzalige lawine van maan dagavond rolt door en dan raakt iedereen die maar wat tegen een ander heeft, katholieken, protestan ten verdrukten en bezetters, in de strijd betrokken. Dat is burgeroorlog. Het ziet er naar uit dat Faulkner de gok heeft gewaagd. Deze ervaren en voor verstandig doorgaande politi cus moet ervan overtuigd zijn ge raakt dat alle redelijke middelen om tot een oplossing te komen hebbén gefaald. .'vï«X s" iySiiS^ IET moet echter ook duidelijk zijn dat de strijd niet alleen gaat afcen het verboden Ierse leger en Noordierse machthebbers, resp. ■geland, resp. de Britse troepen. *t feit dat in Belfast zo'n honderd lotestanten in een protestantse Raat in een katholieke wijk zelf in huizen in brand steken, na er irst de inboedel uitgehaald te jbben, omdat ze niet wilden dat jtholieken hun huizen zouden be lten, spreekt voor zichzelf. Ka- plieken en protestanten kunnen in pter, zacht gezegd, niet best met par opschieten. Men maakt er f echter wel te gemakkelijk vanaf por te spreken van uit-de-tijd-zij.nde Idsdiensttwisten, want eigenlijk is godsdienst meer aanleiding tot jan inzet van de strijd in Ulster. Ka- T^ieken moeten weinig of niets ibben van protestanten, omdat Iku 'aar en de9erlen d,e macht Bpben, politici, grootgrondbezit- ■s, huiseigenaren, overheidstunc- Inarissen tot politiemannen toe, Brwegend protestanten zijn. Dat j verhouding onderdrukker-onder- r ib de Noordierse samenle- J99 globaal dezelfde is als pro- ptant-katholiek, heeft vooral hls- iische1 oorzaken. Dat deze wan- irhouding nog steeds bestaat komt inder door het feit dat katholieken E Pr°testanten elkaar niet kunnen ■staan, dan wel door de omstan- 9! eid dat de Noordierse maat- |aPPi| er een is uit vorige [Uwen en nog sterk feodale trek- De onderdrukte „kleine klister is dus meestal een ■noliek, maar dat neemt niet weg ft er evengoed in die zin ondei- fuue protestanten wonen. Er is |uwelijks politieke oppositie mo- W. Een zeer redelijke vorm n buiten - parlementaire op- rS'Was de „beweging voor ge- P burgerrechten (met Bernadette p'n) die echter bestreden werd I 1 efremistische protestanten (ds |sley). Dit heeft een redelijke, ge- >ldoze strijd om recht wel erg r 1 'I gemaakt en ruimte gegeven F meer en meer geweld. ijntussen blijft het wel tragisch te loeten constateren dat de christe- I Fn °r| 6 j'n EuroPa evengoed als J Engeland en Ierland zo machte- j blllken te zijn, want ze reage ren niet of nauwelijks, in die heil loze strijd, waar christenen hoe dan ook voor een groot deel verant woordelijk voor zijn. MEERKERK (ANP) De Stichting Vrije Recreatie (300 agrariëers met vrije campings) dreigt met verscherpte acties, als volgend jaar geen bevredigende oplossing is bereikt voor het probleem van het nu nog illegale kamperen hij de boer. SVR-voorzittcr W. T. van den Berg heeft gisteren op een persconferentie in de winterstal van zjjn boerderij in Meerkerk aangekondigd, dat de SVR het lange wachten op de beslissende stem van de autoriteiten beu wordt en aan harde acties denkt, waarbij geen beroep meer zal worden gedaan op de autoriteiten, maar wel op de publieke opinie. DEN HAAG (ANP) Minister mr. A. A. M. van Agt (justitie) acht de vervolging van weigeraars tot mede werking aan de volks- en woningtel ling verantwoord. Hun aantal, dat thans vermoedelijk voor vervolging in aanmerking komt, vormt z.i. geen argument tegen het instellen van een strafvervolging. „Het betreft hier een recente wet telijke regeling, die de uitvoerende macht niet op eigen gezag onuitge voerd kan laten", aldus de minister in antwoord op schriftelijke vragen van het PSP-kamerlid A. G. van der Spek. In dat antwoord wordt meege deeld, dat besloten is om degenen, die niet aan de volks- cn woningtel ling hebben meegewerkt binnenkort per brief uit te nodigen om op het gemeentehuis alsnog de gevraagde gegevens op een telkaart in te vul len. Tegen degenen, die op deze uit nodiging ingaan, zal géén proces-ver baal worden opgemaakt. Volgens onofficiële schattingen hebben ongeveer 30.000 mensen de volkstelling geweigerd. „Wij worden daartoe mede ge dwongen, omdat de behoefte aan een rustig kampeerplekje in ons overvolle en door stank verpeste land zo groot is geworden, dat wij de toeloop nauwelijks meer kunnen stuiten", staat te lezen in een brief, die de SVR vorige week heeft ge stuurd aan alle fracties van de Tweede Kamer en de 98 fracties en politieke eenlingen in de provinciale staten van alle provincies. De brief werd ter kennisneming gestuurd aan de minister van CRM, de directie van de ANWB, de Ne derlandse Kampeerraad, de Si den ting Recreatie en de gemeenteraden van Amsterdam, Den Haag, Rotter dam en Utrecht (deze steden leve ren driekwart van de vrije kam peerders) en een aantal gemeentera den, die direct met het probleem van vrije campings te maken heb ben. Volgens een voorzichtige schatting van de SVR hebben dit jaar 10.UÜ0 a 15.000 Nederlanders als seizoenkam- peerder één van de 300 vrije cam pings bezocht. Voorts wordt gere kend op ongeveer 3000 trekkers. Van de seizoenplaatsen werd 75 pet. in beslag genomen door inwoners van de vier grote steden. Voor elke caravan-tent garanderen de SVR- campings minstens 300 vierkante meter levensruimte. In de brief herinnert de SVR aan haar vele initiatieven en activiteiten om hij de autoriteiten gehoor te vinden voor „haar gerechtvaardigde verlangens met betrekking tot het kamperen hij hoeren tuinders, fruit telers en bosbezitlers". Het resultaat was vrijwel nihil, hetgeen bij de SVR heeft geleid tot „ernstige be denkingen met betrekking tot het functioneren van de parlemenaire democratie en de democratische be stuursorganen". De voorlopige con clusie van de SVR is, dat „kennelijk alleen buitenparlementaire acties ef fect kunnen opleveren". De SVR heeft aan de politieke fracties een vragenlijst voorgelegd. Binnen twee maanden wordt ant woord gevraagd op acht vragen. Me de aan de hand van de reacties zal de SVR haar verdere acties bepalen. „Vast staat reeds dat wij het hierbij niet zullen laten. In ieder geval zullen wij uw positieve of negatieve reactie in de openbaarheid brengen. Per partij zullen Ivij daarbij de balans opmaken", aldus de SVR. AMSTERDAM Gisteren zijn de noteringen van de dollar op de voor naamste Westeuropese wisselmarkten in de loop van de dag enigszins ge stegen. In Amsterdam bijvoorbeeld werd de koers officieel vastgesteld op 3,5068 gulden. Maandag noteerde de dollar nog 3, 5062 gulden. In Frankfort werd een notering van 3,4115 mark opgemaakt, het laag ste peil sedert 10 mei. In Zürich ging de dollar opvallend omhoog. De goudprijzen daalden iets. In Londen werd de prijs vastgesteld op 43,25 dollar per ounce (31,1 gram), vijf cent lager dan dinsdagmorgen. De handel was bedrijvig, maar de speculatieve vraag schijnt ,enigszins verminderd te zijn. Veel geldhandelaren in Europa ho pen, dat er iets zal worden onderno men, dat strookt met de inhoud van het rapport, dat door een subcom missie van het Amerikaanse huis van afgevaardigden en de senaat is ingediend. Daarin stond, dat de dol lar overgewaardeerd was en dat de koers moest worden aangepast aan die van het geld van de andere lei dende industriële mogendheden. WASHINGTON Waar Peking zich werkelijk zorgen om maakt zijn de economische macht en het mili taire potentieel van Japan en de on afhankelijkheidsbeweging op Formo sa. James Reston, de commentator van The New York Times, die op het ogenblik in Peking is, schrijft dat de Chinese leiders veel meer bezorgd zijn over deze twee zaken dan over het Amerikaanse imperialisme en de kliek van Tsjang Kai Tsjek, waarte gen ze zo vaak uitvallen. Reston heeft duidelijk een vertrou welijke ontmoeting gehad met Tsjoe en Lai, aangezien hij schrijft, dat „het op het hoogste gezag kan worden ge zegd". Reston voegde eraan toe, dat de regering' in Peking nog steeds rekent op geheime onderhandelingen en Nixon's bezoek om de zaken recht te trekken". Nixon is nog steeds wel kom in Peking. (Van onze correspondent) ROTTERDAM. Het is niet te verwachten, dat de nieuwe ethy- leenfabriek van Gulf-Oil in Euro poort zal worden stilgelegd na de „kennisgeving van voorgenomen sluiting", die de directie een dezer dagen ontving van het gemeentebe stuur van Rozenburg. Naar wij ver nemen gaat het hier in hoofdzaak om een formaliteit: De nieuwe mi nisteriele bepaling maakt een der gelijke kennisgeving noodzakelijk voor dit bedrijf, dat immers voor lopig zonder hinderwetvergunning mocht beginnen te draaien. Gulf-Oil heeft drie weken de tijd om tegen de „kennisgeving van voorgenomen sluiting" beroep aan te tekenen. Men verwacht dat de behandeling van djt beroep zoveel tijd inneemt, dat als de zaak ge regeld is, Gulf-Oil alle technische moeilijkheden onder de knie heeft en er geen bezwaar meer zal zijn tegen een hinderwetvergunning. „We hebben de Gulf de pin op de neus gezet," aldus burgemeester Sloots, „maar het is begrijpelijk, dat je een bedrijf, waarin vele mil joenen zijn geïnvesteerd, niet zo maar stillegt, vooral niet omdat dui delijk is, dat het voor het bedrijfs leven van grote betekenis is." (Van onze correspondent) ROTTERDAM Een lachterlje bleek het kort geding, dat de Rotter damse koppelbaas Richard Strasser veertien dagen geleden aanspande tegen zijn compagnon Ajajos Samardi en dat gisteren diende voor de Rot terdamse rechtbank. Kennelijk een laatste wanhopige poging om uit de moeilijkheden te raken waarin hij met zijn koppelbe- drijf is. geraakt en mogelijk een po ging om tijd te winnen tegenover zijn werknemers, die hem op 28 juni fail liet lieten verklaren. Inzet van het kort geding was een bedrag van 148.000,dat Samardi volgens Strasser ten onrechte aan het bedrijf heeft onttrokken. Namens 't koppel- bedrijf inde Samardi dit geld bij Flu or Nederland N.V. in Haarlem. Hij droeg het niet af, omdat Strasser hem een bedrag van 180.000, schuldig was. In het kort geding vroeg Strasser de president van de rechtbank, mr. F. J. M. Nivard, Samardi te veroor delen tot het onmiddellijk betalen van de 148.000,op straffe van een dwangsom van 50.000,Samardi bleek in het bezit van een getekende schuldbekentenis van Strasser. Het kort geding werd ingetrokken. Met de werknemers-schuldeisers zal Stras ser zelf een regeling moeten treffen. Huizen als brandende fakkels en militairen in volle gevechtsuitrusting: een grimmig beeld van de strijd in Belfast. (vervolg van pag. I) Het ziet ernaar uit, dat de eerste Noord-Ierse geïnterneerden gevan gen zitten in het Magilligan Camp nabij het Loch Foyle, op ongeveer 30 kin ten noorden van Londonder ry. De overheid weigert inlichtingen te geven over dc huidige werking van dit kamp, maar volgens be trouwbare inlichtingen soldaten die de ingang bewaken en mensen uit de streek zijn er sinds giste ren IRA-leiders opgesloten. Men heeft twee blauwe autobussen ge zien, waaruit sjofel geklede mannen stapten, die pp een rijtje binnenge leid werden. Het interneringskamp ligt temid den van een vlakte die eens een militair oefenterrein was, tussen de bei'gen en de oever van het Loch Foyle. Het gelijkt sterk op vele van de Duitse kampen voor krijgsgevan genen tijdens de tweede wereldoor log. De Noord-Ierse overheid beweert, dat de razzia van maandagmorgen het gewenste resultaat opgeleverd heeft en dat vrijwel alle belangrijke leden van de IRA in hechtenis geno men werden. Waarnemers twijfelen aan de juistheid van deze bewering. Zowel in katholieke als in protes tantse kringen wordt de mening uit gesproken, dat talrijke IRA-leiders ontsnapt zijn. Het aantal geinter- neerden zou maar 15 bedragen. De interneringmaatregel werd name lijk al geruime tijd verwacht. Voor aanstaande verzetsmannen hadden er dan ook een gewoonte van ge maakt om iedere avond op een an der adres te gaan overnachten. Dank zij deze tactiek zijn maandagmorgen allicht vele verdachten door de ma zen van het net geslipt. De grenzen tussen Ulster en Eire worden streng bewaakt om verdere ontsnappingen te voorkomen. Ook in Engeland en Schotland worden aan hangers en leden van de IRA opge spoord. De politie oefent speciaal toezicht uit op de haven van Liver pool, om te beletten dat wapens naar Ulster gesmokkeld worden en dat IRA-leden clandestien in Enge land komen. De reging van Londen is niet van plan om het parlement speciaal sa men te roepen alg gevolg van de toestand in Ulster. De regering van Dublin vergader de gisterenmiddag om de toestand te bespreken. Zij besloot haar minister van Buitenlandse Zaken, dr. Hillery voor overleg, naar Londen te sturen. Minister Hillery zal er morgen de Britse minister van Binnenlandse Zaken Reginald Maiidling ontmoeten én hém hét plan voorleggen van Jack Lynth, de Zuidierse premier, om een topconferentie bijeen te roe pen van al de partijen Groot Brittannië, Uister en Eire betrok ken in de noord-ierse kwestie. Men verwacht," dat Hillery en Maudling (deze laatste is waarne mend premier, omdat Edward Heath nog op zee vertoeft) ook van ge dachten zullen wisselen over de in terneringsmaatregel, die sterk afge keurd wordt door Dublin en over de mogelijkheid van rechtstreeks be stuur van de provincie Ulster door Londen. Waarnemers voorspellen, dat als de interneringsmaatregel mislukt (en hij heeft nu al zoveel gekost, dat hij haast niet-meer kan slagen) de regering-Faulkner van Noord-Ierland ontslag zal moeten nemen. Voor de regering-Heath zou er in dergelijke omstandigheden niet anders meer op zitten dan de leiding zelf in handen te nemen, wat me^ teen het einde zou betekenen van Ulster's eigen regime. WASHINGTON (RTR) Het Aine rikaanse ministerie van defensie heeft gisteren bekendgemaakt, dat de Rus sen hun ruimtebom-systeem weer beproefd hebben. De proef maakte volgens het Pentagon deel uit van het program om de doeltreffendheid van Ruslands strategische wapens te vergroten. Het gaat hier om het naar de aarde halen van een ruimtevoertuig, in oor logstijd mogelijk voorzien van een kernkop, dat geen volledige baan om de aarde heeft beschreven. Het ruinv tevoertuig is zondag gelanceerd. Sinds de zondeval heeft de aan trekkingskracht van de aarde een merkwaardige invloed op ons men sen uitgeoefend. Doorgaans zeggen we: het valt wel mee, maar vaak valt het ook tegen, waar ofte niet? Zo hield een Parijse verhuizer slechts enkele blauwe plekken over aan een val van tien meter, toen hij, staande op een raamkozijn op de tweede verdieping van een huis, een springveren matras aan zijn takel wilde bevestigen. Edoch, een onver hoedse beweging en man en matras stortten omlaag. Gelukkig voor de verhuizer was de matras het eerst beneden. De man viel er precies bo- HENGELO (ANP) Bij een fron tale botsing tussen twee auto's op de Enschedesestraat in Hengelo zijn gis termorgen vier personen om het le ven gekomen. Waarschijnlijk tenge volge van een klapband zwenkte de auto naar de linker rijbaan en botste op een tegenligger. Beide wagens werden totaal vernield. Bij het ongeluk zijn drie personen vrijwel onmiddellijk overleden. Het zijn de 24-jarige J. Dekker, de 29-ja- rige G. Tiihmermans en de 23-jarige K. Pril, allen uit Enschede. In het ziekenhuis in Hengelo overleed na korte tijd de vierde inzittende, de 21- jarige J. Regtop uit Enschede. Een vijfde inzittende werd met ernstige verwondingen in het zieken huis opgenomen. De bestuurder van de tegemoetkomende auto kreeg in wendig letsel. Ook hij is naar het ziekenhuis vervoerd. Bij ongelukken elders in het land kwamen nog eens drie personen om het leven. venop. Ar Jawel, maar het kan verkeren. In het ziekenhuis te Beiroet (Libanon) ligt een 18-jarige jongeman nog te steunen van pijn en spijt. Hij, Cha- led geheten, was op het dak van zijn ouderlijk huis geklauterd om vandaar te gluren naar het raam in een belendend pand, waarachter een buurmeisje zich aan het ontkleden was. Chaled keek zijn ogen uit. Toen echter even later de vriend van het meisje kwam opdraven, zijn kostuum over de stoel hing en zich met het meisje te bed begaf, werd Chaled zo opgewonden dat hij door een flauwte bevangen werd een on verhoeds van het dak tuimelde. Waarna het tijd is voor de traditi onele en immer exacte prognoses voor de komende voetbalcompetities. Ik heb het nog even voor u nageke ken, maar de score „goed" van vorig jaar lag boven de 75 procent. Noem dat maar niks. Daar gaat-ie dan: Ajax wordt kampioen, Feijenoord krijgt een ge weldige inzinking, NAC degradeert net niet, omdat Vitesse, Excelsior en -of FC Den Bosch dat doen. Ook MVV eindigt ver onderaan. Er wordt in Maastricht nog uitge- Kno(b)belt hoe dat tegengegaan kan worden. Belgische en Nederlandse wieler bonden: wereldkampioenslap. Dat van NAC vind ik vervelend, want het is tenslotte mijn favoriete club, edoch we mogen de ogen niet sluiten voor de werkelijkheid. Ik /ermoed dat duizenden moe ders mijn gelukwensen wel willen aanvaarden nu de scholen weer zijn begonnen. Gek eigenlijk, dat een rijksdaal der in de kerk altijd zoveel groter lijkt dan in de winkel (gelezen). Waarmee ik afscheid van u neem In afwachting van betere tijden. MERIJN (Vervolg van pag. 1) In het inferno van verzengende vlammen en verstikkende rook speel den zich taferelen af van mensen, die hun dode collega's uit de chaos van verwrongen staal en neergestort puin moesten verlossen. Buiten het direc te terrein van de ramp was de ver warring al even groot. Ambulances met gillende sirenes probeerden zich een weg te banen door het samen- klonterende verkeer van nieuwsgie rigen en spitsuurrijders in het weste lijke deel van Amsterdam. De Coentunnel moest gesloten wor den. Burgemeester Samkalden had de grootste moeite om het rampterrein te bereiken. Terugkerend zei hij, dat hij vandaag in de gemeenteraad een verklaring over de ontploffing zou afleggen. De hitte en luchtvervuiling rondom Mabron was na de explosie dermate groot, dat speciale busjes van brand weer, geneeskundige dienst en politie honderden kratten melk en cola moesten aanvoeren om de redders in staat te stellen hun werk te blijven doen. Om half acht gisteravond kon de brandweer het sein „Brand meester" geven, wel liet men uit veiligheids overwegingen de nabijgelegen Ford fabrieken nog ontruimen. Enige tijd eerder was het grootscheepse gas- alarm al opgeheven. De brandweer verwachtte wel in ieder geval deze nacht nog nodig te hebben om de ko lossale brand te blussen. Vele brandweerlieden moesten in de loop van de blussing met zuurstof- apparatuur geholpen worden, omdat zij giftige dampen hadden ingeademd. Het Wilhelminagasthuis in Amster dam moest op een gegeven ogenblik melden geen gewonden meer te kun nen opnemen, omdat men vol zat. Daarna werden de gewonden naar het ziekenhuis van de Vrije Universiteit overgebracht.

de Stem | 1971 | | pagina 9