LERAREN: MIDDENSCHOOL VOORLOPIG DE IJSKAST |ge(Jf STICHTING VECHT VOOR BEHOUD MARKERWAARD Inpoldering wordt een „historische blunder" TEN1N] UNDERGROUND-REDACTEUREN OP BORGTOCHT VRIJGELATEN Staf Dennendal wil gesprek met directeur André Opnieuw twee Schotse werven bezet Gehuwde vrouwe» vinden vlot werk via Rotterdamse \Voordrad voor münchen binnenland buitenland (II) VIER MILJARD GRUWEL KLEINE BOTEN WERKLOOSHEID IN VS NEEMT TOE Aantal mensen dat doof wordt in tien jaar verdubbeld Zuid-Korea pl direct met het noordi leh ova's Getuit en dienstplid m Dinsdag 10 augustus 1971 ünsdag 10 augustus 1971 (Van onze onder wijsredactie) TILBURG De lerarenorgani saties (voorbereidend wetenschap pelijk onderwijs en havo) heb ben de eerste slag tegen de mid denschool gewonnen. Ze bereikten dat het ministerie van onderwijs heel kalmpjes aan gaat doen op dit terrein. Zich dus heeft aangepast aan de geringe snelheid die de leraren zij moeten het prakti sche werk doen bereid zijn te ontplooien. Wat gaat „de politiek" doen om het gevecht voor de mid denschool weer tot een bewegings oorlog te maken? Zij hebben de wind niet mee, die politici. De nieuwe regering zit aan te kijken tegen heel hoge ex tra onderwijsuitgaven. De begro tingen zijn ver overschreden. En wat de invoering van het nieuwe schooltype, de middenschool, be treft hebben rekenmeesters van het ministerie becijferd dat dit miljoenen - waarschijnlijk honder den miljoenen - zal gaan kosten. Dat is een werkelijkheid waaronder ook de politici niet uit kunnen. Het ministerie speelt zich nut voor die middenschool in op de leerkrachten van het lager beroeps onderwijs en het mavo. Die voe len wel wat voor dat schooltype. Anders dus dan hun collega's van het havo en vwo (atheneum en gymnasium). En bovendien zegt het ministerie wei wat te voelen voor verlenging van de brugperio- de. Welnu, men kan stellen, dat een middenschool een lange brug- periode is, een brugschool die de beroepskeuze 4 jaren uitstelt. Het ministerie van Onderwijs volgt dus een nieuwe koers. Het probeert de weerstanden te over winnen door in te spelen op die leraren, die wel voor de midden school voelen. Op grond van hun praktische schoolervaringen. En het ijvert voor uitbreiding van „de brugklas" over meer jaren. Dat is 'n natuurlijke ontwikkeling, die bo vendien misschien niet zo duur hoeft te zijn. Men kan dan komen tot integra tie van het mavo en het lager beroepsonderwijs (de mammoet wet handhaafde een scheiding) en dan kan daaruit de middenschool worden geboren. Een compromis, omdat havo en vwo dan buiten scliot blijven. Dus van een echte middenschool voor ALLE kinderen zou dan geen sprake zijn. De scheiding van twee stromen blijft bestaan. Dat is nu juist wat de voorstanders van de middenschool niet aanvaardbaar achten. Maar ja, dat compromis komt te gemoet aan de wensen van de vwo-havo-leraren •organisaties. Die hebben dat middenschool-ge- doe steeds gevoeld als druk van ondeskundigen, als een politiek spel. Zij menen dat verwezenlij king van dat schooltype de positie van de Ieraren gaat aantasten. Vóór de mammoetwet waren gym nasium en hbs het exclusieve ter rein van leraren met middelbaar onderwijs-akten A (plus B), of met dr(s) voor hun naam. De zo genaamde „eerstegraads" leer krachten. Sinds de mammoetwet ging werken staan ook tweede graads leraren voor de eerste klas sen van het vwo en de eerste drie klassen van de HAVO. Verlies van werkterrein dus voor de eer stegraders. Zij vrezen dat invoering van de middenschool hun werkter rein nog verder zal inkrimpen. Hoe moet men anders de bene- denmaalse argumentje verklaren in het weekblad voor leraren vwo en havo van 14 mei? Daar staat: „De vakbeweging en sommi ge politieke partijen zien in de middenschool verkiezingswinst, de regering kan de politieke druk niet weerstaan en ziet bovendien in de middenschool bezuinigings kansen door de duurbetaalde eer stegraads het veld te laten ruimen voor de veel goedkopere tweede en derdegraads, en de onderwij zers en leraren bij lager alge meen vormend onderwijs ((la- vo), middelbaar algemeen vor mend onderwijs (mavo) en lager beroepsonderwijs (lbo) zien de kans schoon hun werkterrein te vergro ten". Geen woord dus over het feit dat 50 procent van de kinderen in het huidige systeem in de kou blijft staan. Geen woord ook over de talloze positieve studies die in het buitenland over de midden school zijn verschenen. Een goed kope analyse, dit stuk. Het bevat geen enkel steekhoudend argument tegen de middenschool. Jammer, want die zijn er ook. Onderwijskundige bezwaren. Drs. J. Struijk, rector van een Nijmeeg se scholengemeenschap, bijvoor beeld, zegt: „De middenschool en de mammoet liggen in hetzelfde vlak. Maar je kunt niet aan twee verschillende projecten tegelijk werken. Ik heb het idee dat de leraren de middenschool er nu niet bij kunnen hebben. Het zou weel een heel nieuwe aanpak vereisen. En hoeveel voorwaarden zijn er niet waaraan gewoon niet kan worden voldaan. Ik denk aan goe de, daarvoor opgeleide docenten, er is een ander lokalenplan nodig. Je zult heel flexibel moeten kunnen zijn in je schoolruimte. De huidige scholenbouw is afgestemd op het huidige onderwijssysteem en on derwijsfilosofie. Hoeveel geld gaat dat allemaal niet kosten?" Met zulk een verzuchting moet men wél ernstig rekening houden. Aan de school van drs. Struijk is enthousiast gewerkt door leraren aan nieuwe onderwijsmethodieken. Zonder veel openlijke bijval van het ministerie. Men is er wat te leurgesteld geraakt. Er moesten veel moeilijkheden worden over wonnen en vooral het minis terie gaf onvoldoende financiële speelruimte. Anderen wijzen erop dat Zwe den gaat terugkomen van de groots opgezette invoering van de mid denschool daar, tien jaar geleden. Minder sterk lijkt het argument drs. H. Michielsen, voorzitter Raad van Leraren vwo en havo, dat het huidige onderwijssysteem ar beiderskinderen niet vaak op dood spoor zet. Het gaat hoogstens om een keuze tussen twee onderwijs sectoren, zegt hij. Maar hij vertelt er dan gemakshalve niet bij dat het nog steeds zo is, dat wie zijn start maakt bij het lager beroeps onderwijs en dat zijn meestal de kinderen van „de gewone man", zoals drs. Michielsen ze belieft te noemen zelden nog weet door te dringen tot het vwo of het hoger onderwijs. Voorts schermen de leraren met het argument van de niveau-verla ging van het onderwijs als ze de middenschool afwijzen. Zij zeggen dat eerst het basisonderwijs moet verbeteren. Daar moeten kinderen met achterstanden worden bijge spijkerd. Men is er op een mid denschool te laat mee, vinden zij. Niet ten onrèchte. Maar het nau welijks een redelijk argument te gen de middenschool zelf. Conclusie van drs. Michielsen: „Wij (lerarenorganisatie) zien de onmogelijkheid om nu een mid denschool te -realiseren. Die hele middenschool is een politieke zaak, met wat valse voorstellingen aan gekondigd. Onderwijskundig op papier erg aantrekkelijk, maar ik zal dolblij zijn als ik het niet hoef te organiseren. De middenschi economisch nu onbetaalbaar dit stadium niet uit te vd Daarom kan de middenschol! beste een poosje in de ij gaan, totdat het basis onderwijl ders functioneert". I Dr. C. Geerars, deskundigJ het ministerie van Onderwijl het gebied van vernieuwing/ cessen in het onderwijs zegt:] zal van het nieuwe kabinet all gen. De middenschool zal helel politiek bepaald worden. Dg] ook juist. Of het helmaal v leraren zal afhangen? Gros, (staatssecretaris onder VerL heeft gezegd, dat hij een bel aantal experimenten wil, drit| vijf. Ik ben er heilig van oven dat er een paar scholen te zijn die dit experiment aandiü Daarna kunnen we komen l harde feiten, met een waardij van de experimenten. Dat kan] volgens beslist worden of de denschool op meer scholen t voerd kan worden. Belangd} ook de aansluiting. Het is om» lijk een middenschool los te] van de onderbouw (basisoi wijs) en de bovenbouw". Men moet begrip hebben i het feit, dat het ministerie er J voor voelt snel even „de" mid] school uit de grond te stamp is leergeld betaald voor de haaste invoering van de ma wet. Zonder echte experiment* Er is iets aan het veranderen in Nederland. Plannenmakers, dijke- bouwers, bomenomhakkers en stedebouwers konden tien jaar geleden nog kritiekloos hun plannen bekendmaken. De bevolking zweeg, met stille bewondering in het hart voor de durf en het vernuft van deze technici. Dat is de laatste jaren duidelijk aan het veranderen. Zelfs tegen een onderdeel van het Deltaplan, de afsluiting van de Oosterschelde, zijn bezwaren gerezen. Dat had geen mens kunnen be vroeden in de tijd, dat het Deltaplan nog werd gezien als het achtste wereldwonder. Meer en meer begint men te beseffen dat factoren als de problemen van overbevolking, urbanisatie, het overweldigende ver keer. recreatie en milieubeheer een (belangrijk) woordje mee te gaan spreken. 8 Kiii liïii Het alternatieve plan voor de inpoldering van de Mar kerwaard. 1. IJsselmeer, 2. de polder het Enkhuizer Zand, 3. het Markermeer, 4. Markermeerpolder, 5. het reeds inge polderde Flevoland. In de oorspronkelijke plannen van Rijkswaterstaat zou ook het grootste gedeelte van 3 inge polderd moeten worden. In dat gedeelte is ook de tweede nationale luchthaven geprojecteerd. Een gedenkwaardig moment in 1957: Marken is geen eiland meer, feestelijk Wordt de vlag geplant op de „laat ste hap", die de dijk tussen Marken en het vasteland com pleet maakte. Als de Markenwaardplannen doorgaan is de ze gebeurtenis nog maar een begin van wat de planologen nu op papier hebben staan. Zo ook in de Markerwaard naast de omgeving van Steenbergen/ Dinteloord de meest serieuze vestigingsplaats van een tweede natio nale luchthaven. Alle geruchten hieromtrent waren voor grote groepen van de bevolking aanleiding om de plannen voor de inpoldering van de Markerwaard kritischer te bezien. Binnen de wallen van rustieke vissersplaatsjes als Edam, Monnikendam en Volendam wordt een slag voorbereid, waarvan de afloop wel eens beslissend zou kunnen zijn voor het gehele toekomstige planologische beleid in Nederland. Wanneer de „Stichting Mar kerwaard van de Kaart" in sep tember zal verschijnen voor de vaste kamercommissie voor Ver keer en Waterstaat wil zij min stens tienduizend handtekenin gen overleggen van Nederlan ders, die allemaal geloven dat de aanleg van Neêrlands laatste IJsselmeerpolder nog voor het einde van onze eeuw zal wor den beschouwd als een histori sche blunder. Het ziet ernaar uit dat dit aantal van 10.000 ruim schoots zal worden gehaald, want de Markerwaardkwestie is inmiddels uitgegroeid tot een landelijke woeling. De argumentatie, die de stichting hanteert in baar pogingen om de inpoldering te verhinderen, is in het kort:: Het watertekort (drinkwater, koelwater en water voor agrarisch en industrieel gebruik) wordt steeds groter. Een groot open IJs selmeer is een levensnoodzaak ge worden voor het hele land. Niemand heeft nog bewezen dat een nieuw internationaal vliegveld werkelijk nodig is. Men gaat er zonder meer vanuit dat de luchtvaart blijft groeien, alsof er geen andere ontwikkeling denk baar is. Als de Markerwaard er komt, zullen er lelijke hoogbouwsteden aan de horizon verschijnen. Voor de stedebouw zijn andere oplossin gen denkbaar. Grote verkeerswegen, bruggen, dijklichamen, klaverbladen en an dere „kunstwerken" zullen de fraaie kust van Noord-Holland op allerlei plaatsen gaan verminken. De watersport zal een smalle, onbruikbare, vervuilde en onaan trekkelijke sloot overhouden tus sen de oude kust en de nieuwe polder. Het tweede punt weegt het zwaarst voor de tegenstanders. Een alternatief als bijvoorbeeld de aan leg van een internationale luchtha ven, die niet per se op Nederlands grondgebied behoeft te liggen, wordt in de hele plannenmakerij niet genoemd. Interessant, vooral als men weet dat bij het Duitse Münsterbahm, op slechts enkele kilometers van de Nederlandse grens, op het ogenblik een gigan tisch nieuw internationaal vlieg veld wordt gebouwd. De Duitsers hebben deze plaats juist gekozen, omdat het zo centraal ligt ten op zichte van de Benelux. Het Noordhollandse statenlid Karei Nagel heeft onlangs becij ferd wat er gebeurt ,als de voor spellers van de zogenaamde Com missie Falkenhagie hun zin krijgen. Dan zullen er in het jaar 2060 jaarlijks in Nederland 4 miljard luchtpassagiers opstijgen en lan den. „Vier miljard passagiers bete kent in elk geval een 12-baans autoweg plus ettelijke spoorlijnen van de Markerwaard via Amster dam naar Schiphol. In het jaar 2000 zullen er al 60 miljoen lucht reizigers naar Nederland komen. Van 30 miljoen wordt verwacht dat zij één of twee nachten in ons land zullen blijven. Dat zijn 30.000 hotelgasten per nacht, die allemaal hun vervoersfaciliteiten eisen". Nagel vraagt zidh af welke grond- oppervlakte er dan nodig zal zijn in de agglomeratie Amsterdam om aan de minimum-verlangens van al deze reizigers te kunnen voldoen. Het betekent bijvoorbeeld dat er 15.000 kamermeisjes nodig zullen zijn. „Zo'n baantje wordt niet ge schikt geacht voor Nederlandse meisjes, dus halen we Joegoslavi sche of Turkse vrouwen naar ons land". Volgens Nagel zullen de econo mische resultaten van een tweede luchthaven tot 1980 nog „leuk" zijn, maar daarna begint in het dichtstbevolkte land van de wereld de ellende. Hij heeft tenslotte op grond van de Falkenhage-progno- ses uitgerekend, dat in het magi sche jaar van de eeuwwisseling topdagen zullen voorkomen waarop honderdduizenden toeristen geen onderdak zullen kunnen vinden. Volgens de „Stichting Marke— waard van de Kaart" zal door de aanleg van een tweede internatio nale luchthaven de Markerwaard automatisch gaan behoren tot de diohtbepakte grootstedelijke agglo meratie Amsterdam. De hele Mar kerwaard vailt namelijk binnen de 45-km-cirkel rondom de hoofd stad. „De gedachte aan een d-rgelijke luchthaven is ons een gruwel, zo lang er geen wonderen gebeuren ten aanzien van de geluidsbeper king". In het Markerwaardkoor zingt, tot grote vreugde van het stich tingsbestuur sindskort ook de Con tact Commissie voor Natuur- en Landschapsbescherming mee. Deze commissie heeft een gewijzigd dijktracé voorgesteld, waardoor er grotere randmeren ontstaan en Marken een schiereiland blijft. Dit plan heeft de reeds bestaande dij ken van de Markerwaard als uit gangspunt gekozen, dit ten behoe ve van twee polders: de „Marker meerpolder" en het „Enkhuizer- zand". Het gebied dat bestemd was voor de akkerbouw blijft gewoon water. Als belangrijkste argumenten voert de commissie aan: de onren dabele landbouw, de behoefte aan een meer voor de „grote" water sport en de mogelijkheid, dat er in de toekomst een tekort aan zoet waterbekkens zal ontstaan. Boven dien spaart het de aanleg uit van een groot deel van de zeer kostba re westelijke dijk van de Mar kerwaard. Door de aanleg van een kunst matig eiland, bijvoorbeeld voor Hoorn, is de westoever van het „Markermeer" beter geschikt te maken voor kleinere boten. In ver gelijking met het oorspronkelijke plan van Rijkswaterstaat heeft dit alternatief geen nadelen voor wo nen en industrievestiging als uit breidingsmogelijkheid van Amster dam. Terwijl de meest belangrijke wegverbindingen worden gehand haafd, namelijk die van Amster dam met Lelystad en van Enkhul- zen-IIoorn met Lelystad. Er is, zo vindt de commissie, in dit plan geen plaats voor een tweede Inter nationale luchthaven. LONDEN (AFP - DPA - ANP) De vorige week in Londen veroor deelde „underground"-joumalisten van het tijdschrift „OZ" zijn onder borgtocht vrijgelaten in afwachting van de behandeling van hun zaak in hoger beroep. Het zijn Richard Ne ville (29), James Anderson (33), en Felix Dennis (24), die donderdag resp. vijftien, twaalf en negen maan den gevangenisstraf kregen wegens publikatie van obsceen materiaal. Bovendien gelastte de rechter toen de uitwijzing van de Australiër Ne ville, zodra deze zijn straf heeft uit gezeten. Voorwaarde voor de vrijla ting is echter, dat de drie zich han gende het hoger beroep onthouden van activiteit die kan leiden tot „de licten van dezelfde aard". De rechtér heeft met het oog op het „buitengewone karakter van de ze zaak", besloten de drie onder borgtocht van 100 pond sterling elk, vrij te laten, ofschoon dit „geen ge bruik is als een vonnis eenmaal ge veld is". Het vonnis had in de meeste Brit se kranten en in sommige juridische kringen een storm van verontwaar diging doen opgaan. Het proces was donderdag geëin digd met wilde scènes. Een jonge vrouw werd de rechtszaal uitgezet toen ze schreeuwde: „Ik protesteer tegen deze vonnissen. Het is schan dalig". Buiten de „Old Baily" dron gen duizenden jongeren op, die iro nisch de nazi-groet brachten en spreekkoren aanhieven als „vrijheid" en „God save OZ". Onder het uit voeren van indianendansen werd een op een rechter lijkende pop ver brand. Het blad werd door de een als een briljante spreekbuis van de jonge subcultuur beschouwd en door de ander als symptoom van de „ver wildering" van een generatie gehaat. Het ramoer speelde zich of om een speciale aflevering van OZ, het z.g. scholierennummer, dat vorig jaar ge publiceerd en in beslag genomen werd. De redactie had scholieren uitgenodigd in hun vakantie zelf een nummer van het blad met een mi nimum aan redactioneel toezicht sa men te stellen. Het resultaat was een bonte pop-, sex- en drugmengeling die hier en daar schokkend werkte en tot een gerechtelijke vervolging leidde. Wekenlang botsten in de „Old Baily" twee werelden met een to taal verschillende opvatting over de vraag: „Wat is obsceen?". Steeds weer spraken verdachten en getui gen als hun overtuiging uit: Ob sceen is toch niet de vrije uitbeel ding van seksualiteit in „OZ". Ob sceen is veeleer een oorlog als die in Vietnam, obsceen zijn de schil dering en verheerlijking van wreed heid en onmenselijkheid. Van de an dere kant werd afkeer geuit over „het ongeremde gebruik van vulgaire taal" en de fel-erotisohe afbeeldin gen. De rechter besliste, dat „OZ" obsceen was. WASHINGTON (Reuter) Het naar het seizoen gecorrigeerde werk loosheidscijfer van de Verenigde Staten is gestegen van 5,6 procent in juni tot 5,8 procent van de beroeps bevolking in juli. Dit heeft het mi nisterie van Arbeid in Washington bekendgemaakt. Het werkelijke aantal werklozen verminderde van 5.490.000 tot 5.330.000 personen en de beroepsbe volking nam toe van 87,8 miljoen tot 88,8 miljoen personen. Bij toepas sing van een seizoenscorrectie bleek dat het aantal werklozen vorige maand met 200.000 is toegenomen. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT De staf van de zwakzinnigenafdeling Dennendal van de Willem Arntszhoeve in Den Dol der heeft de verpleegkundig direc teur van Dennendal, de heer W. André, uitgenodigd voor een gesprek (vanmiddag) over alle hangende problemen. De heer André begint vandaag zijn werkzaamheden op de Hoeve weer na een afwezigheid van on geveer een half jaar, overigens slechts voor halve dagen. Op zijn verzoek heeft het interimbeatuur van de Willem Arntszstichting hem een kamer toegewezen in het hoofdge bouw van de hoeve om zich te oriënteren op zjjn taak. Volgens de heer P. L. Hessing, lid van het in- terimbetuur is de heer André vol gens de controlerend geneesheer slechts vijftig procent arbeidsge schikt. De heer Hessing zei dat de heer André die vijftig procent ar beidsgeschiktheid nu kan gebruiken omz ich vanuit het hoofdgebouw te orënteren op zijn taak. In brieven aan deheer André en het iraiterimbestuur geeft de staf van Dennendal er bljfik van het niet met deze gang van zaken eens te zijn. „Als je weer aan het werk wilt gaan, zul je naar Dennendal GLASGOW (AFP/ANPj De ar beiders van twee andere scheeps werven in Schotland hebben gisteren besloten de bedrijven te bezetten en het werk „voor eigen rekening" voort te zetten. Zij verklaarden zich solidair met hun collega's van de werf Clydebank, die al eerder de werf in eigen beheer namen. De werven die gisteren bezet wer den zijn de „Connels" in Scotstoun en de „Linthouse". Het conflict is ontstaan door de weigering van de conservatieve re gering het in financiële moeilijkhe den verkerende scheep9bouwcon- cern „Upper Clyde Shipbuilders' dat een schuld van ongeveer 32 mil joen pond heeft, uit het slop te halen. Zij wil alleen de helpende hand reiken als het concern twee van zijn drie scheepswerven zou sluiten. Dat was in de eerste plaats de „Clydebank" later t" volgen door de werf „Scotstoun". 9 ,n de 8.300 werknemers zouden ei slechts 2.500 in dienst kunnen blijven. De arbeiders van de Clydebank reageerden daarop met een bezetting van de werf, die zij onder eigen leiding willen voortzetten. Hun voor beeld werd later door hun collega's van „Scotstoun" gevolgd. moeten komen, staat in aan de heer André, waarna nodiging volgt deel te net een extra stafvergadering i morgen. In de brief aan het interitj wordt de vrees uitgesprokal normale communie atiekat if werkverhoudingen kunnen verstoord als de heer An> het hoofdgebouw van de 1 ve werk van Dennendal i toe zou trekken. „Het werk van een dird Dennendal ligt binnen De| moet geschieden vanuit zegt die staf in de brief. O ROTTERDAM (ANP), speciale afdeling, die het gi, telljk Arbeidsbureau in R. dam drie maanden gelede behoeve van de werklustig huwde vrouw oprichtte, f een succes te zijn. Vele vit vinden via deze afdelini uniek is in Nederland, een tje voor halve of ook wtl dagen. Gebleken is, dat li bedrijfsleven voldoende vB naar gehuwde arbcidskra: De vraag (thans 450) is f dan het aanbod (350). Dei tie van het GAB is zeer tevifl over de gang van zaken. PARIJS (AFP) In tien jaar tijd is het aantal van degenen in de wereld, die niet doof geboren maar het geworden zijn, verdubbeld. Dat is gebleken op het wereld-dovencon- gres dat in Parijs wordt gehouden en waaraan 3.000 doven en 300 des kundigen uit 47 landen deelnemen. Het congres wordt in het gebouw van de Unesco gehouden. Het vraagstuk van doof worden wordt steeds belangrijker door het ziek makende lawaai van het mo derne leven. Op het congres is vast gesteld, dat de Scandinavische lan den en de Sowjet-Unie de meest geschikte landen zijn voor aanpas sing van doof geworden mensen. De wereld telt ongeveer 35 mil joen doven. (Van onze redactie buiteri SEOEL De Zuidkorel» mier Tsjong-Pil Kim heeft dat zijn land bereid is directe kingen te gaan voeren met Korea in het grenspiaatsje PU jon. Het is een eerste aanwijs Amerika zich daadwerkelijk onderhandelingen wil terugt omdat Washington meer R ziet in directe besprekingen de partijen. Kim voegde er wel aan toe! aan het Amerikaanse hoofd' VN-commissie in Seoel is eet koreananse generaal te benoei vervanging van een Amerik' leider van de bestandscomisk DEN HAAG (ANP). - D« ters H. J. de Koster van De'(f mr. A. van Agt van Justitie' evenals hun voorgangers Be» en Polak, de positie van Jeh°] tuigen in het kader van At sing van de dienstplichtwet wet gewetensbezwaren dienst niet bevredigend. In antwoord op vragen Kamerlid Van Ooijen (PvdA)' de ministers meegedeeld gaarne bereid zijn uitvoering ven aan de toezegging van 'l bewindslieden, dat bezien zal' of en op welke wijze voor va's getuigen met betrekkinl militaire dienst een meer v gende regeling kan worden fen. Er zal, alvorens een wel® gen standpunt kan worden men, eerst gewacht moeten op het afronden van het int®! tementale overleg. (Van onze speciale verslagg HELSINKI - De eerste dag I Europese atlethiekkampioensc Izal vandaag waarschijnlijk I besloten met een van de hoo J.„n van het toernooi. De 10/ Iter belooft namelijk een zeer 1 rende race te worden. En het I alleen een hels gevecht om c Iken worden, want Dave Bed^ I gedoodverfde favoriet, aast n f gouden medaille ook op het Irecord (27.39.4), dat sinds 1 I handen is van de Austral I Clarke, die trouwens ook noij I het record op de 5 kilometer in zijn bezit heeft. Wat snoeverig heeft de pas I ge Brit zelfs al verklaard dat Izal slagen ook. Inderdaad is Idat als een main op het oger [staat is de toptijd van Clarke, I beste prestaties in Scandin Iverde, te overtreffen, het Bec |Hij verpulverde dit jaar dri pese records en bleef met i Ivan 27.47.0 als eerste achter I beneden de 28 minuten op de I meter, waarbij moeit wondei [merkt, dat hij zijn beste 10 [ter op sintels liep. In Helsinl I Bedford een snellere, net nieu tanbaan onder de voeten. Va i Els van Noorduyn: ric brestatie van favoriete Margi mei. (Van onze speciale verslaggever) HELSINKI Na de I kampioenschappen zal de te kern van de KNAU, traini dmator Jan van Heek, de Cees Koppelaar en Jaap Noi en NTC-lid Hes Grewer, ec "Sracht aan het NOC doen \NAU-afvaardiging naar d Olympische Spelen, die 3, september in München wor houden. De in Helsinki behaalde re uilen daarvoor als maatstaf er beoordeling van die p 'Olgt voor het NOC de nission van de Nederlands* usche ploeg. Bram Leeu1 de voorganger van Jan vai le titelstrijd in de Finse hoof; Vast staat nu al dat er in S?r veel minder atletei ttunchen gaan dan er nu in Ijn. Jan van Heek: „Het z her de helft zijn. Alleen de an wie de vorm nog stijgt constant blijven, zen* SCIIEVENINGEN (ANP) ueuwe lichting van het Ned' enms is maandag; bij de ee an de nationale kampioens iraktisch in gesloten gelid veer afgezwaaid. Van de eugd en van de besten uit aie b-kampioenschappen en alleen Elly Siemons, 'chothorst en Klaas Viss lerste ronde waarvoor de l terlandse spelers en speels en vrijgesteld. Er waaide letterlijk ee vind m Scheveningen, f [elaasniet. Onder-twintigja i scmfting niet doorstond? «n met de illusie wekken «perkte topgroepje binnerl 'orden uitgebreid. De Pvaarop de jeugdspeelstei uroten, Anne Reimus en pers werden verslagen doe Ee vel ijk Madeleine Weurn Gro,en <23> en Pati R4() maakt de toekomst zi wijze waarop Wouter Fok Koning, Maarten Ruys er "ll-glrf-rro

de Stem | 1971 | | pagina 8