§1 K osselmisère had invloed op erkgeiegenheïd echters oernooi Éfiü Drum BAALHOEK SCHADE MOET WORDEN VERGOED AFLEVERING 2 Liefhebbers eten weer volop mosselen ERKLOOSHEID GROTER losselfestijn [n Yerseke in vi zeel,, |RS. J. JESPERS DEKEN tAN BREDA Regenachtig DES oogwater [atepstandlen Veneco hoopt verlies te vermijden EHGEEH IDEE. héle beste halve zware. ZEKERHEID OASE GEVAREN REACTIE Voor 9 miljoen aan opdrachten voor De Schelde BRANDEWIJN 10,95 V.V. Steen verloor twee keer van Hontenisse Stropers zwaar gewond in sloot gevonden «Dinsc/ag 'O augustus 1971 -- iat I en 331 de |ha- 29 liur, lief. J tot (.'an l.m. [30- fen, 30 OOSTBURG Ledel Theater 20 uur; a.l. ROTTERDAM Schouwburg 20.15 uur; kyo Kid Brothers met de 31 rock-musical „The story of til dogs", ST. ANNA TER MUIDEN Vml. gemeentehuis, schilj en beeldhouwwerken van Jj en baron Meester De BetseiJ] (t.m. 14 sept.) Dagelijks van 10-12 en 14-17 uur. TERNEUZEN Luxor 20 uur: Mira, a.l. VLISSINGEN Alhambra 20 uur: WonJ love 18 j. IJZENDIJKE Cultureel Centrum, expositie beelden en tekeningen van l Minne en Dolf Jespers sept.) Ma. t.m. vrijd. van iol 14-16 uur. Zat. en zond. vaj| uur. ZIERIKZEE Burgerweeshuis, Poststraat i positie van schilderijen, graf ia raden enz. In de tuin beeldl werk (t.m. 14 aug.). Ma. tij van 10-17 uur. Fa. Lokker, 1 Boogerdstraat, fototentoons met als thema „Delta Foto", l zat. van 9-18 uur. (t.m. 31 aug.)J ANTWERPEN Rubenshuis, expositie „Rubi zijn tijd" tekeningen uit Bel verzamelingen o.a. tekeningen! Rubens, Van Dijck en Je (t.m. 15 okt.) Middelheimpai. positie 11e Biënnale van hedei se sculptuur uit Argentinië, Canada, Mexico en de Veij Staten alsmede beelden uit land en werken van de overleden kunstenaar Oscar, (t.m. 3 oktober). Geopend uur. BRUGGE Hallen, tweede Triënnale Plastische Kunst in België sept.) Dagelijks van 10-18 ui| vinciaal Hof, Markt Vlaamse schilderkunst 1920-11 De Boeck, Malfait, Servrantil vens (t.m. 14 sept.) Open van 10-18 uur. GENT Centr. van KunstambacïJ Pietersplein 9, Zeehaven leden, heden, toekomst aug.). „Kunst na 1945" okt.). MIDDELBURG (ANP). Zater- 14 augustus zal voor het eerst in dit jaar weer een massale rnos- flmaaltijd worden gehouden in Zee- nd, en wel in Yerseke. Het Kon Setl. Zcilverbond organiseert dan na- lelijk in samenwerking met de wa- Irsportvereniging Yerseke, de Oos- Irschelderace 1971. |Aan dit evenement zal de mossel- laaltijd worden gekoppeld. De Gre- Mngendagen die vorige maand voor |ét eerst de jaarlijkse mosselfeesten Bruinisse vervingen, mislukten lor de totale afwezigheid van mos p.en. Mede hierdoor wordt zaterdag Yerseke een enorme toeloop van osselliefhebbers verwacht. (Van een onzer verslaggevers) 1REDA. Tot deken van Breda jenoeind drs. J. Jespers, rector van het broederhuis St.-Franciscus en lerator-godsdienstleraar van de iraan verbonden pedagogische idemie. )rs. Jespers, die 41 jaar is, volgt imee de heer P. Backx op, die on- gs op zijn verzoek ontslag kreeg deken en tot pastor in Chaam is ïoemd. Drs. Jespers, die geboren ■in Baarle-Nassau, is na zijn pries- Vjjding in 1956 vier jaar lang als welaan in Vlissingen werkzaam ge lest. In 1960 werd hij secretaris van het bisdom Breda, welke functie hjj irv 1968 ruilde voor het werk aan ge noemd broederhuis en pedagogische a&demie. Drs. Jespers heeft onder meer gewerkt in de Stichting Toeris- tenzielzorg Zeeland en in de werk groep Kerk en Toerisme West-Bra bant. •nooi lissle van t be- het was 1 te heeft allen moe- nelf- nden Jadat won- n af men 0—4 ente- Inter NS- t-Ge enst- -PTT •ings- :rken erken J om it 1 p. s-Be- eidsr. 3eve- Robur- :aldis- Beve- -Inter- ■chters Eind- scaldis n 2 p, le 10e ;t 2—0 7e en en en k. Be- oppen, Viola plaats, ;te de en 4e Inter- n Ge- ichters 2 maal vorden ïchters ten te voorschijn kwamen. De 1 Scheidsrechters, 2 Gemeenti 3 PTT, 4 Interscaldis, 5 Inter Robur, 7 Bevelanden, 8 Cor NS, 9 Schelde Intern., 10 Ki dienst. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST Editie voor Zeeland ABONNEMENTSPRIJS f. 20.50 per kwartaal, binnen verspreidingsgebied (exci. 50 ct| incassokosten) f. 7.10 per maand (inci. 13 ct. incassokosten). RAYONKANTOREN TEKNEUZEN: Nïeuwstraat9, tel. 01150-7920 <1 lijnen) HULST: Steenstraat 14, tel. 01140-3751 (3 lijnen) GOES: Klokstraat 1, tel- 01100-8030 (3 lijnen). KLACHTEN OVER BEZORGING: buiten kantooruren: tel, OllH' 3751. en tel. 01158-1940 (Z. Vlaanderen). ADVERTENTIE EXPLOIT^11 Wnd. inspecteur Zeeland; C. Menu tüilOO-4316) Hulst en O. Z.Vlaanderen: Th de Bakker (01100-2601) Oostburg en W.Z. Vlaanderen: M. Sogers (01170-2893) Kanaalzone en lerneuzen: J. Schieman (01105-1224). REDACTIE ZEELAND: Bureau Kromme Weeie 4, Middelburg tei. 01180-7764 Chef Zeeland: A-F. Koopman, tel. 01180-7438. Redacteur Goes: M .Kersten, tel. 01100-6584 Coördinerend redacteur: Zeeu wsch- V iaanderen G. van Berkei, tel. 01160 Redacteur O.Z.-Vlaanderen: A. Verlind, tei 01140-3751. b.g.g semaioun via: 01600-22341 ot 01608-2073 of 01155-2237. Redacteur Kanaalzone en Terneuzen: R. van der Helm ,tel 01150-4° Sportredactie Zeeland: R van Deursen, tel UJ155-1°°1 Fotojournalist Zeeland: Cor J de Boer, tel. OUtt-W' ■M^oruitzichten Voor woensdag londerdag, steld door KNMI op ag om 18*00 nur: Tifaelijk regen, oo| opklaringen temperaturen omstreeks normaal, eersvooruitzichten in cijfers ge beld over Nederland, [oor woensdag: ,antal uren zon: 1 tot 7. .in. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal. *ax. temp.: omstreeks normaal, .ans op een droge periode van tens 12 uur: 80 procent, ans op een geheel droog etmaal: jrocent. oor donderdag: jantal uren zon: 2 tot 9. in. temp.: van ongeveer normaal 3 graden boven normaal, ax. temp.: omstreeks normaal, ans op een droge periode van (stens 12 uur: 90 procent. ians op een geheel droog etmaal: irocent. ■*- [«•gen, woensdag 11 augustus, «'gen op Zoom: 6.25 en 19.09. lansweert: 5.54 en 18.01. «•neuzen: 5.23 en 17.31. lissingen: 4.48 en 17.00. jemeldinge: 6.42 en 18.59. (Van onze correspondente) MIDDELBURG De mosselaffaire, die de laatste tijd de gemoede ren heeft beziggehouden en die juist maandag zijn einde vond in de hervatting van de mosselhandel, heeft er in Zeeland o.a. voor gezorgd dat de werkloosheid is gestegen met 248 in verhouding tot eind juli 1970. Momenteel zijn er in Zeeland 1.109 mensen werkloos. Vorig jaar juli waren dat er 861. De we. jusheid bij de vrouwen nam in verhouding tot juli toe mei 41, namelijk van 264 tot 305. Vorig jaar juni was ook de geregistreerde arbeidsreserve voor vrouwen 184. De werkloosheid is het grootst in Goes, namelijk 278. Een stijging ten opzichte van vorig jaar, met 55. Deze toename is bijna geheel terug te brengen tot de gestagneerde mos selhandel. De ophoping van de voor raden mossels zullen de komende maanden voldoende werk garande ren. Na Goes staat Terneuzen met 200, Middelburg met 179, Oostburg met 160, en Hulst met 119 werklozen bovenaan het lijstje van de arbeids reserve in Zeeland. Terwijl het aan bod steeg, nam de vraag af met 250, daarbij springen bepaalde beroeps groepen naar voren. Bij de bouwvakkers iiep de vraag terug van 563 eind juli 1970 tot 375 eind juli van dit jaar. Bij de metaal bewerkers was de situatie van 930 tot 831, bij het kantoorpersoneel van 156 tot 79, bij de groep overige beroepsgroepen van 83 tot 14. Het aantal schoolverlaters is hier dan ook mede schuldig aan. Al moet gezegd, dat vele ex-scholieren zich eerder dan vorig jaar op de arbeids markt gestort hebben. De wrijvingswerkloosheid, vooral in de bouwsectoren moet ook in dit verband genoemd worden. Het is vaak zo dat ontslagen bouwvakkers vlak voor de aanvang van een va kantie moeilijk weer aan de slag kunnen komen. Terwijl dit toch in een normale periode geen probleem zou opleveren. De bouw van Total zal een welko me aanvulling voor de werkgelegen heid voor Zeeland betekenen. Dit leidt namelijk tot een verhoogde vraag in de bouw- en metaalsecto ren. Het districtsbureau voor de ar beidsvoorziening in Zeeland ver wacht dat het aanbod van de beroeps groepen, visserij, levens- en genot- middelenbereiders in augustus met een 100-tal zai afnemen. In hoeverre de bouwnijverheid na de vakantie opnamemogelijkheid zal vertonen, blijft nog een vraagteken. Alles duidt erop dat er in deze sector enige ontspanning zal optreden. Het aanbod van jeugdigen zal waar schijnlijk nog enige uitbreiding on dergaan. Gewoonlijk is de aanmel ding van deze jongelui in augustus niet zo groot meer. De geregistreer de arbeidsreserve zal dan waar schijnlijk volgende maand geen gro te wijzigingen te zien geven. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. De verliezen bij de N.V. Verenigde Nederlandse Con fectiebedrijven „VENECO" in Mid delburg zijn in 1971 tot nu toe aan zienlijk beperkt gebleven. Het be stuur hoopt, dat over het gehele jaar gezien een verlies zal zijn te ver mijden, zo is op de jaarvergadering gezegd. In 1970 bedroeg het verlies 2,1 min en moest het dividend worden gepasseerd. Ook VENECO voelt de concurren tie uit Oost-Europa. Het bedrjjf ver wacht, dat deze eerder zal toe- dan afnemen, zeker gezien de positie van de eonfectie-industrie in de Benelux. De personeelsvoorziening is bijzonder moeilijk en de capaciteit in de Bene lux neemt geleidelijk af. Ook de prijsontwikkeling is hier een ongun stige factor. VENECO houdt deze ontwikkelingen scherp in het oog. Er bestaan momenteel geen plannen, zelf vanuit Oost-Europa te gaan ope reren, zo werd desgevraagd meege deeld. (ADVERTENTIE) Wuttfifón fonstanz 361 - 3; Rheinfelden 235 15; Straatsburg 230 pl. 18; Plit- Idorf 352 pl. 1; Maxau 394 - 8, «hingen 132 onv.; Mannheim 209 PM 3; Steinbach 109 pl. 14; Mainz Bingen 125 - 8: Trier 232 onv Koblenz 133 - 4: Keulen 100 |3; Ruhrort 247 - 4; Lobith 863 - Jr^erdense K°P 839 2; Nijme gen 649 - 1; IJsselkop 797 - 2; Eefde el 314 onv.; Deventer 202 - |nsin 5456 pl. 10; Borgharen 380Ó 1 i, B®lfeld 1084 - 2; Grave bene de Sluis 500 - 7. minste waterdiepten in de geul, heden vermeld op de irscnuwingsborden, zijn in centi- ers: Spijk - St. Andries 280; aartdiepte aan de sluis te Weert Pannerden - IJsselkop 270; IJs- Drie' 270; Driei - Ameron- 235; IJsselkop - Doesburg 240; hhrg - Zutphen 230; Zutphen - f.r. 240; Deventer - Windes- 245; Op de IJssel bij km 923 sen Brummen en Zutphen is de part gestremd van maandagavond uur tot dinsdagmorgen 06.00 t" om de toekomst van zeeuwsch-vlaanderen Door de aanleg van liet Baallioekkanaal en het rechttrekken van de Bocht van Bath mogen Nederlandse belangen niet worden geschaad. Dit zinnetje is op een bepaald ogenblik opgedoken tijdens de onderhandelin gen tussen de Nederlandse en Belgische regering over de plannen voor het kanaal van Baalhoek naar Antwerpen, en voor de kanalisatie voor het Nauw van Bath. Men zal dit bewuste zinnetje nog dikwijls horen klinken. Het gaat daarbij vanzelfsprekend steeds om de vraag: wat verstaat men onder „Nederlands belang" en wat verstaat men onder: „schade"? De economen kunnen bijvoor beeld zeggen: „Verdere ontwikke ling van Antwerpen kan de groei van Rotterdam afremmen. Dat vormt een economische schade voor ons land, die de Baalboek- plannen onaanvaardbaar kan ma ken". De Technische Scheldecommis- sie, die zich diepgaand met de Belgische plannen bezighoudt, zegt bijvoorbeeld: „De kanalisatie van het Nauw van Bath is alleen aan vaardbaar als eerst de kwaliteit van het door België (en Neder land) geloosde afvalwater wordt verbeterd. Een zuivere Wester- schelde is een Nederlands belang, dat niet mag worden geschaad", zo kan men het standpunt van de Technische Scheldecommissie sa menvatten. Men kan de begrippen „Neder lands belang" en „schade" ook veel ruimer opvatten. Het bewuste zinnetje wordt in dat geval de aanhef van een uitvoerig betoog. Daarin kan men dan lezen, dat alles wat schade, hinder, overlast of extra- ongemak meebrengt, als „schade" moeten worden opgevat. „Nederlands belang" zal dan kun nen worden aangeduid als: „alles wat de kwaliteit van het bestaan op dit ogenblik aantast, is een schending van het Nederlands be lang". In gevallen waar van schade in bovengenoemde zin sprake is, moet als wij de gedachtengang verder volgen vergoeding van schade mogelijk zijn. In het be lang, niet alleen van de Neder landse staat, maar vooral van de Nederlanders als personen. De laatste redenering is die van de meeste milieuhygënisten. Dit zijn de mensen die ijveren voor een leefklimaat dat de mens en de natuur geen schade doch vreugde en welzijn bezorgt. Wij verzetten ons niet zo zeer tegen de industrieplannen van de Belgen op de linker Scheldeoever (ook al zetten wij er vraagtekens bij), maar wel tegen de gevolgen van die plannen VOOR NEDER LANDERS in het Zeeuwseh- Vlaamse grensgebied. Heel wat dorpen en buurtschappen zuhen straks, als het Baalhoekkanaal er komt, dichter bij sommige fabrie ken op de linker Scheldeoever van Antwerpen liggen, dan bijvoor beeld het stadscentrum van Ant werpen. Er is dan ook alles voor te zeggen dat Nederland niet tot on dertekening van een Baalhocktrac- taat overgaat, vooraleer zekerheid is verkregen dat België met zijn plannen geen Nederlandse belan gen zal schaden. Wij willen dan ook, dat er een Belgisch garantie fonds komt met een reserve van voldoende miljoenen guldens. Daaruit moet de schade welke de Antwerpse bedrijvigheid de Ne derlanders toebrengt, worden ver goed". Aan het woord is do presidente van de Vereniging Milieuygiëne Zeeland, mevr. mr. C. K'annegie- ter. „De vraag of er wel of geen Baalhoekkanaal zal moeten komen is niet aan het oordeel van de bevolking onderworpen", zegt zij. „De vraag die ons is voorgelegd luidt: „Moet er een westelijk tracé voor dit kanaal komen, dat het Land van Saeftinge niet aantast, of moet het kanaal wat oostelijker worden gegraven, waarmee er een flink stuk van Saeftinge verloien gaat?" We moeten hierbij voor ogen houden, dat het om een duidelijk Belgisch belang gaat. De noodzaak voor de kanaalplannen voor Neder land is niet aangetoond. De Neder landse staat heeft, zeker voor de komende dertig jaar, geen plannen om ook langs het Nederlandse ge deelte van het kanaal industrieves tiging mogelijk te maken. Zou dat laatste wel liet geval zijn, dan zou het plan voor een Baalhoekkanaal moeten worden verworpen. Daarvoor zijn twee be langrijke redenen: 1) Het Land van Saeftinge zou volkomen geïsoleerd tussen indus triegebieden komen te liggen, en zodoende op den duur zijn beteke nis totaal gaan verliezen. 2) De complete agglomeratie, be staande uit een industriegebied op de Antwerpse linker oever, aan sluitend op een industriegebied op Nederlandse grond, zou zeer groot worden. Bovendien is het niet on denkbaar dat er dan bovendien industrialisatie in Saeftinge zou plaatsvinden. De gevolgen voor de gehele omgeving, de leefwereld van de mensen van een zo groot industriegebied, zijn onvoldoende bekend. Waarom is het Land van Saef tinge, afgezien van de betekenis van dit gebied voor de voge's, voor natuurstudie en dergelijke belang rijk? Mr. Kannegieter: „Het belang van het Land van Saeftinge kan niet in geld worden uitgedrukt. Naarmate de mensen meer vrije tijd krijgen, en de werkweken korter worden, groeit de behoefte aan open ruimten van een bepaald formaat. Je kunt dat al afleiden uit de enorm toenemende belang stelling voor de watersport. De mensen zoeken de vrije ruimten. Ik zou overigens niet graag zien dat Saeftinge een massa-recreatie gebied zou worden. Maar voor ve len is alleen de wetenschap, dat or ergens in Nederland een ongerept natuurgebied is, waar als het ware de Genesis van dit land nog be leefd kan worden, al een bezit dat je ze niet mag afnemen. Saeftinge is zoiets als een oase in de woes tijn. Een soort „Beloofd Land" in een wereld die steeds gelijkvormi- ger wordt". De indruk bestaat dat men in Nederland gevoeliger is voor over wegingen van deze aard dan in België. Bovendien lijkt de wetge ving op het gebied van de milieu bewaking bij ons beter dan die in België. Mevr. Kannegieter: „België bezit wel enkele raamwetten op het ge bied van dé milieuhygiëne, terwijl je daar ook wetenschapsmensen aantreft die waarschuwende gelui den laten horen. Jammer is alleen dat de uitvoeringsbesluiten, die het mogelijk maken de raamwetten naar letter en geest te hanteren, vaak ontbreken. De wetenschaps mensen zijn dikwijls roependen in de woestijn. Het gaat er in België wat zorgelozer toe dan bij ons. De mentaliteit is er eenvoudig anders. Het probleem zal zich, ais het Baalhoekkanaal er eenmaal komt, dan ook echt gaan toespitsen op de Mr. Kannegieter. controle van lucht-, water- en bo demverontreiniging. Een doeltref fend apparaat voor die controle ontbreekt op dit moment echter nog". Het type industrie dat op de linker Scheldeoever wordt geves tigd zal voor een groot deel be slaan uit fabrieken die grondstof fen als ruwe olie en staal verwer ken. Houdt dit op zichzelf, nog afgezien van de hoeveelheden aan luchtverontreinigende stoffen, en het afvalwater, gevaren in? Mr. Kannegieter: „Het wordt als een vaststaand gegeven be schouwd, dat de beide typen fa brieken niet in eikaars buurt mo gen worden gebouwd. Ook al wordt er zorgvuldig gewaakt tegen een overmaat aan luchtverontreini ging: de soorten afgassen beïnvloe den elkaar op een bepaalde manier (men noemt dat interactie) en vor men dan een gevaar voor de volks gezondheid. Kan men van Nederlandse kant verhinderen dat men in een buur land toestanden in het leven roept, die schadelijk kunnen zijn voor zowel de Belgen als de Nederlan ders? Mr. Kannegieter: „Zulke dingen kunnen niet nationaal worden op gelost. Er zijn Europese afspraken nodig. Alleen daardoor kan men, zelfs in het beperkte kader van de Belgisch-Nederlandse samenwer king, tot een systeem komen waar bij „aan de bron" de nodige maat regelen worden genomen om afval water en industriegassen te zuive ren. Op dit moment moet men gelaten toezien dat België via en kele zijrivieren, absoluut „dood" water op de Westerschelde brengt. Momenteel bevat de Schelde pas ter hoogte van Hansweert weer voldoende zuurstof om zijn zelfrei nigende werking te kunnen uitoe fenen. Als er, speciaal als het gant om de kanalisatie van de Bocht van Bath, geen bepalingen komen die de Belgen en ons zelf beletten ongezuiverd water op de Schelde te lozen, dan schuift de „doudwa- tergrens" nog verder westwaarts op. Het is, ook staatsrechtelijk, een volkomen normale zaak dat Neder land in verband met de onderhan delingen over Baalhoek en de Bocht van Bath, van België waar borgen ën grondige schadevergoe- dingsregelingen verlangt". Reageert de overheid afwijzend op de inzichten die uw vereniging aan de bevolking bekend maakt? Mr. Kannegieter: „Ik heb de in druk dat vooral de adviesorganen van de overheid het juist vinden als zij de mening van de bevolking over bepaalde plannen kunnen pei len. Als, via deze of gene organisa tie, een groot deel van de bevol king bijvoorbeeld om werkgele genheid zou roepen, dan zou dit d.e beleidsadviseurs de zekerheid ver schaffen dat zij met het aantrek ken van nieuwe bedrijven op de wens van de maatschappij van dit ogenblik inspelen. Iets dergelijks geldt voor de milieuproblematiek. Het kanaliseren van de meningen over de waarde die wij aan onze leefomgeving hechten, stelt de ad viesorganen in staat om hun hou ding te bepalen. De betekenis van een vereniging als de VMZ voor de bevolking is vooral, dat zij bijdraagt tot een verandering van de mentaliteit en de mensen wat waakzamer maakt". „De mens bezit onder alle zoog dieren, dank zij het feit dat hij met verstand begiftigd is, liet grootste vermogen tot aanpassing. Dat is een zege, doch niet altijd! Een te grote mate van aanpas sing stelt het waarschuwingswerk tuig dat wij hebben gekregen, bui ten dienst. Eenvoudig gezegd: in zo'n geval vlucht de mens pas voor het gevaar als het hem al heeft bereikt". VLISSINGEN. N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde", onder deel van de Rijn—Scheldegroep, heeft drie opdrachten ontvangen voor de levering van aluminium gevels voor een totaalbedrag van ongeveer 9 min. Het gaat om een door de rijksge bouwendienst opgedragen leverantie voor het nieuwe gebouw van het Centraal Bureau voor de Statistiek, een opdracht van N.V. Aannemings maatschappij J. P. van Eesteren voor het gebouw van de medische facul teit in Rotterdam en een opdracht van Ballast-Nedam N.V. voor een uitbreiding- van het hoofdkantoor van de Gasunie in Groningen. (Van een onzer verslaggevers) PHILIPPINE Na de alarmeren de berichten over door giftige plankton aangetaste mosselen, waar door dit zeebanket in een kwade reuk kwam te staan, breken na het vrijgeven van de mosselhandel in Zeeland de goede tijden voor de mosselrestaurants weer aan. Met name in het wijd en ziid bekende mosselcentrum Philippine in Zeeuwsch-Vlaanderen is het het afgelopen weekeinde weer een gaan en komen geweest van honderden liefhebbers van mosselen. De drie aldaar gevestigde mosselrestaura teurs hadden handen tekort om de vele bezoekers de dampende schalen met de delicatesse voor te zetten Men is kennelijk de schrik, die de aangetaste mosselen aan het begin van het seizoen de gebruikers heb ben ingeboezemd, volledig te bo ven. De heer A.H. Vermeirssen van „de Oude Haven" vertelt dat een enkeling onder zijn bezoekers nog wel over de afgelopen mosselziekte praat, maar dat het overgrote deel van zijn klanten zich geen enkele zorg meer maakt over de afloop van de mosselmaaltijd. „Dat hoeft ook helemaal niet meer. Wij staan voor de kwaliteit van onze mosselen vol komen in, die is in een woord pri ma", aldus de heer Vermeirssen. Na een wat aarzelend oegin is de firukte in „de Oude Haven" het afgelopen weekeinde als vanouds. De heer Vermeirssen twijfelt er niet aan of de toeloop van mosselliefheb bers naar Philippine zal zich in de komende weken in stijgende lijn voortzetten. Ook de heer G. Wiskerke van mosselrestaurant „de Fijnproever" kan dit weekeinde op een flinke om zet van zijn mosselen terugzien. „Na de narigheid aan het begin van het seizoen was de drukte weer ouder wets", zegt hij. Achteraf beziën is de financiële strop die de stopzet ting van de mosselhandel voor de mosselrestaurants heeft veroorzaakt volgens de heer Wiskerke toch nog meegevallen. „Ik had gerekend op een terugloop van de omzet met zestig tot zeventig procent. Maa- zo erg is het gelukkig niet geworden. We verkopen nu heel wat meei mosselen dan we aanvankelijk voor mogelijk hadden gehouden. Het zal dan ook niet lang duren of we komen op het normale peil", aldus de heer Wiskerke. (ADVERTENTIE) IIEMELSTRAAT 13 ST.-JANSTEEN TELEFOON «1140-26 35 (Van onze correspondent) ST-JANSTEEN De voetbalelf tallen Steen 1 en 2 speelden een oefenwedstrijd tegen Hontenisse 1 en 2. Steen 1 verloor met 21 en Steen 2 met 43. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De rijkspolitie van Pijnacker heeft twee zwaargewonde stropers aangetroffen in een droge sloot. Om 11 uur in de avond meldde zich een meneer X. noemende onbe kende telefonisch bij liet politiebu reau met de mededeling dat er ge stroopt werd. Een politie-patrouille ging pools hoogte nemen en trof in een droge sloot even buiten de bebouwde kom de zwaar gewonde broeders Van der E. (16 en 20) uit Pijnacker aan. De broers zijn overgebracht naar een ziekenhuis in Delft. Hun toestand is zodanig dat ze nog niet gehoord kon den worden. Beiden hebben zwaar hersenletsel, een van hen heeft een aantal gebro ken ribben. De verwondingen moeten met een stomp voorwerp zijn aan gebracht. De politie vermoedt dat dit een knuppel is geweest. IN DEN HAAG wordt sinds 1 au gustus de 20-jarige kantoorbediende Parmanan Bachoe vermist. Hij ver liet die dag in overspannen toestand zijn huis. De politie vreest dat de jongen een ongeluk is overkomen.

de Stem | 1971 | | pagina 3