I EN Tuigende taal an Egypte li Israël Harde landing van Apollo-15 capsule PvdA WIL IN VIER JAAR 1600 MILJOEN BEZUINIGEN OP KRIJGSMACHT llJNVLIEGTUIGEN ALS SCHIETSCHIJF Jurre Haanstra winnaar Loosdrecht DAT: „1971 BESLISSEND Geen spoor m moordzaak Amsterdams jongetje (9) NA 12 DAGEN WEER IN FRISSE LUCHT :itse en Belgische piloten klagen militairen aan: Bromfietser dood gevonden bij Breda Parlement in Indonesië 72 procent steunt Soeharto binnenland buitenland DRUK Acupunctuur voor prins Bemhard Koppelbaas met 60.000 aan lonen aan de haal NI CHINA wil geen conferentie van atoomlanden alleen Lag 9 augustus 1971 aal Bureau voorCoufjntenpublicitert r fcn u REMIA PRODUKTEN fritessaus gratis remiadispencer) naise ersaus /et (plantaardig) d (bakmargarine speciaal hotels) lefoon 01155-1613 11 (Van onze redactie buitenland) IRO/TEL AVIV „Het jaar 1971 zal een beslissend jaar zijn voor Regeling van het IsraëlischArabisch conflict, hetzij op vredelie- de wijze, hetzij door middel van de wapens. Wij moeten voor het _je van dit jaar een beslissing nemen", aldus heeft president Sadat Egypte gisteren volgens radio-Cairo verklaard voor leden van het ■rale comité van de Egyptische partij, de Socialistische Arabische Jnie. de Israëlische minister zonder portefeuille, Israël Galili, heeft in een view voor de radio gewaarschuwd dat het bestand aan het Suez-kanaal maand of zelfs iedere week beëindigd zou kunnen worden." lalili zinspeelde erop dat het wellicht de Israëlische en niet de Egyptische ben zouden zijn die hiertoe het initiatief zullen nemen. bekend over de buitengewone President Sadat zei nog, dat er lachten, die het nationale con- geen gedeeltelijke overeenkomst zou van de Arabische Unie hem verleend met het oog op een sing van het Israëlisch-Ara- i conflict, zei president Sadat i dat na het besluit te vechten, Icentrale comité van de partij Bt geacht te delen in de verant- Edelijkheid met het staats- kunnen zijn over heropening van het Suez-kanaal, los van een volledi ge oplossing van de crisis in het Midden-Oosten. Egyptische troepen zouden de wa terweg moeten oversteken naar de oostelijke oever en voorts zou er een bestand van een halfjaar moeten zijn. Indien dr. Gunnar Jarring tegen het verstrijken van dit bestand geen definitieve oplossing had bereikt, zouden Egyptische troepen het recht hebben de bezette gebieden te be vrijden. Met betrekking tot de VS zei Sadat, dat deze hun houding duide lijk moesten omschrijven, omdat het van deze houding zou afhangen, of er oorlog dan wel vrede zou zijn. SADAT 1971 SINGAPORE (AP) Een acu- WBuctmirspccialist uit Singapore neeft zaterdag verteld dat hij met zpn fijne naalden prins Bernhard neeft behandeld, die last had van vermoeidheid en pijnen in de arm. De 63-jarige Siau Keng Ngho, ™ï,,Smg;sch (Chinese dokter)! ■klaarde dat de prins onver- fvv ,z9n kliniek was geko men t»n hjj in april van dit jaar een onofficieel bezoek aan Singa pore bracht. ^fcaarna heeft Siau prins Bern ard opgebeld toen de dokter op 'h'm in Amsterdam aankwam lens een vakantie in Europa, jïdra ik aankwam heb ik op- Ed,' ,°ï"dat ik hem had be- *k contact met hem zon «nemen als ik ooit in Europa T k»;«en". aldus de dokter. ■Smiti hag, om drie uur fS' kwam er een hofauto len n« om 111'i °P te ha- St£Lr» no,hg<fe mij uit zou ik V erün' lnaar belaas Vertrplrir 'ivoml "aar Brussel Na zijn arm te heb- ben behandeld hebben wij in het Smaakt". gedronken e" f°to's Kns'rie behandelingen zijn vol leest. ee" gewcld'ff succes De Israëlische ambassadeur in Washington, Rabin, lieeft gisteren verklaard, dat de VS een grote poli tieke fout zouden maken, als zij een eigen houding in het conflict in het Midden-Oosten zouden innemen. Volgens Rabin hebben de bespre kingen die de Amerikaanse deskun dige voor het Midden-Oosten, Sis- co, met de Israëlische leiders heeft gevoerd, geen nieuwe gezichtspun ten opgeleverd voor een tussentijdse regeling tot wederopenstelling van het Suez-kanaal. Hoewel Rabin niet gelooft dat de Verenigde Staten hun wapenleve ranties aan Israël zouden koppelen aan politieke voorwaarden, acht hij „indirecte druk" in de toekomst niet uitgesloten. Met betrekking tot een eventuele hervatting van de missie van VN- bemiddelaar in het Midden-Oosten, •Tarring, zei Rabin, dat de Zweed zich eerst zal moeten distantiëren van zijn memorandum van 8 februa ri 1970, waarin hij met zijn voorstel t.a.v. een Israëlische terugtrekking tot „internationale grenzen", het standpunt van „een derde partij" had ingenomen. UTRECHT (ANP) Na een week einde van onafgebroken speurwerk is de politie maar weinig gevorderd met het onderzoek naar de moord op Bastiaan Bloemena, het 9-jarig Am sterdamse jongetje dat vrijdag j.I. levenloos bij Wilnis werd gevon den. De politie heeft zondagavond circa 60 tips binnengekregen waar men voorlopig niet veel wijzer van is geworden. Ongeveer 30 rechercheurs van de rijkspolitie van het district Utrecht en van de Amsterdamse moordbrigade zijn dag en nacht met de zaak bezig. Volgens een woord voerder van de rijkspolitie zal waar schijnlijk maandag het onderzoek van prof. dr. W. Froentjes in het gerechtelijk natuurwetenschappelijk laboratorium kunnen worden afge rond. Daar is o.m. het kleed onder zocht waarin het lijkje van de jon gen was gewikkeld. „Hopelijk we ten we maandag meer", a'dus de woordvoerder van de politie. (Van onze redactie buitenland) HONOLOELOE Met een wat hardere dan gewoonlijk, maar niet gevaarlijke klap op het water landden zaterdagavond de drie Amerikaanse astronauten David Scott (39), James Irwin (41) en AI Worden (39) met hun comman do-capsule „Endeavor" in de Stille Oceaan na de langste maanvlucht in de geschiedenis van de ruimte vaart. Oorzaak van de hardere klap op het water was liet falen van een van de drie valschermen. „De lan ding begon normaal", aldus kolonel McDivitt (directeur van het Apol- lo-programma)„met drie parachu tes, maar plotseling waren er maar tweeëneenhalf. Daar kunnen hon derden oorzaken voor zijn. Ik zou niet weten wat er gebeurd is". Een andere Nasa-functionaris verklaar de dat iedereen in Houston door het voorval „een beetje nerveus" was geworden. De landing aan twee parachutes bracht geen gevaar mee voor de bemanning van de „Endeavor". Het valschermsysteem is zo gecon strueerd dat het ook met twee parachutes zijn functie goed ver vuld. Het falen van een van de valschermen zal uitvoerig worden onderzocht. Maar men kon nog niet aangeven wat de oorzaak zou kun nen zijn. De kikvorsmannen heb ben echter maar één parachute kunnen bergen. De andere twee zijn gezonken. Men hoopt nu dat het 'alende valscherm geborgen is. Doordat de parachute weigerde kregen de astronauten een druk te weerstaan van twaalf tot zestien maal die van de zwaartekracht, tegen acht tot tien maal als de landing normaal zou zijn verlopen. De Apollo-cabine is erop berekend een druk van 78 maal die van de zwaartekracht te doorstaan. Vol gens Nasa-functionarissen heeft ze de landing goed doorstaan. Er is - volgens de .vluchtleiding - geen kans geweest dat maanstenen en andere voorwerpen door de schok van de landing door de cabi ne gevlogen zouden zijn. Alles zat namelijk goed vastgesjord. Veertig minuten na het neerko men in de Stille Oceaan stonden Scott, Irwin en Worden aan boord van het bergingsschip Okinawa. Terwijl de mars „Anchors Away" werd gespeeld gingen zij over een rode loper naar de begroetingsce remonie. Tezelfdertijd stak men bij de vluchtleiding in Houston de traditionele lange sigaar op. De drie astronauten werden op Okina wa reeds gekeurd. Een verblijf in quarantaine werd niet meer nodig geoordeeld. Het bergingsschip bracht de astronauten naar Hawaii, waar ze een kenmerkend welkom werd bereid. Vervolgens zullen ze van de luchtmachtbasis Ellington in Texas naar Houston worden ge bracht. De Apollo-cabine zal dan reeds in Houston zijn, compleet met het merendeel van zijn kost bare lading aan stenen en films. De uitzending per televisie van de landing was een voortzetting van de opmerkelijke reeks beelden die reeds waren getoond tijdens de missie van de Apollo-15. Camera's in helicopters „vingen" de Apollo, hangend aan zijn parachutes, al toen hij nog enkele kilometers ho ven de zee was. De „splash-down" kon uitzonderlijk goed gevolgd worden. Bijna even goed als de miljoenen televisiekijkers konden ook de opvarenden van de Russi sche sleepboot „Malfa" de landing aanschouwen. De boot bevond zich - zoals de commandant van de Okinawa het uitdrukte - als onge node toeschouwer in het landings gebied. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De PvdA-fractie in de Tweede. Kamer wil niet wach ten op het resultaat van de onafhankelijke commissie die aan de mi nister-president een advies moet uitbrengen over de organisatie van de defensie. De fractie wil hij de begrotingsbehandeling in het najaar met een plan komen voor een aantal bezuinigingen bij defensie. Door verkorting van de dienstplicht en reorganisaties zou in vier jaar tijd 1600 miljoen gulden be spaard kunnen worden. Het bezuinigingsplan is ontworpen door mr. A. Stemerdink, 'id van de Tweede-Kamerfractie van de PvdA en defensiespecialist. De defensie commissie van de PvdA heett er inmiddels haar fiat aan gegeven. Met dit plan wordt vooruitgeio pen op de spoedig in te steden commissie van onafhankelijke des kundigen, die uiterlijk begm 1972 aan minister-president Biesheuvel een rapport moeten uitbrengen over haar bevindingen bij de doorlichting van het ge-hele defensieapparaat. De betekenis van deze advisering is vengroot doordat de commissie in (Van een onzer verslaggevers) KERKRADE - MERKSTEIN De politie van de Duitse stad Als- dorf zoekt naar de verblijfplaats van de Kerkraadse koppelbaas Frans L„ die met ruim f60.000 aan achterge houden loon, vakantiegeld en een nog onbekend bedrag aan niet afge dragen sociale lasten van 80 werk nemers, die bij hem in dienst wa ren, er van door zou zijn gegaan. Frans L. ontsloeg de werknemers 14 dagen geleden. De politie heeft al zoveel bewijsmateriaal tegen de spoorloos verdwenen Kerkradenaar vergaard, dat zij een aanklacht we gens bedrog, ontrouw en vergrijp tegen de Duitse sociale wetgeving tegen hem heeft ingediend bij de officier van justitie. Toen de ontslagen werknemers hun achterstallig loon en vakantie geld kwamen ophalen, in het café waar Frans L. in Merkstein zijn kantoor had, kregen zij te horen dat hij vertrokken was. De werknemers stapten naar de politie in Kerkrade om aangifte te doen. De Kerkraadse politie verwees de werknemers naar Merkstein, waar het spoedig aangif ten tegen Frans L. regende. PRINS BERNHARD brengt van 12 tot 15 augustus een particulier be zoek aan de Seychellen, een eilanden groep ten oosten van Afrika, zo deelt de regering van deze archipel mee. EEN GROEP jongeren heeft in Ma drid een bus tegengehouden, de pas sagiers gedwongen uit te stappen en daarna het voertuig in brand gesto ken uit protest tegen een verhoging van de bustarieven in de Spaanse hoofdstad. HET KANTOOR van het persbureau „Reuter" in Peking, dat sedert okto ber 1969 was gesloten, zal worden heropend. DE POLITIE in Sydney heeft meege deeld een bedrag van ongeveer 138.000 dollar in contanten gevonden te hebben dat vermoedelijk deel uit maakt van het losgeld dat de Austra lische luchtvaartmaatschappij Qantas in mei had uitbetaald in ruil voor vermeende inlichtingen over bommen in vliegtuigen. ALLE OEGANDESE ministers, uit gezonderd luitenant-kolonel Obitre Barna, zijn begonnen met het volgen van een opleiding aan de parachutis- tenschool in Kampala. DE ITALIAANSE dirigent Fausto Cleva is in een ziekenhuis in Athene overleden. Hij werd onwel toen hij die avond het Griekse nationale or kest dirigeerde. C®ze redactie buitenland) DNDLN - BRUSSEL Britse mgische burgerluchtvaartpiloten pen beweerd dat gevechtsvlieg- jen van de Westduitsc, Belgische Itlo nse 'aebtmacht hij hun Jtoetemngen buitenlandse lijn- Htuigen als doel gebruikten. interviews bevestigden de Brit- n,een bericht in de Sunday 's als zou de vereniging van luchtvaartpilotcn (Balpa) -til crnstige zorgen maken over het "tal rakelmgse missers door mili- K Vliegtuigen boven Europa". In een verklaring van de Balpa, waarin de piloten van de Bea en de Boac vertegenwoordigd zijn, werd gezegd: „Wij zijn bijzonder bezorgd over het aantal rakelingse missers door militaire vliegtuigen boven Eu ropa. Wat ons nog meer verontrust is dat wij iedere keer dat wij een dergelijk incident willen laten uit zoeken, stuiten op een stenen muur van officiële ontkenningen". Een woordvoerder van de Balpa zei dat „het bekend is dat burger- luchtvaarttoestellen, die op een hoogte van 9.000 meter of meer vliegen, een ideaal doel vormen voor jonge straaljagerpiloten die in trai ning zijn". Piloten van de Bea en de Boac hebben herhaaldelijk bericht dat „militaire vliegtuigen plotseling vlak bij hen opdoken en daardoor een gevaar vormden dat wellicht ook de oorzaak is geweest van de Japanse vliegtuigramp", aldus een woord voerder. Op 30 juli zijn in Japan een lijntoestel en een straaljager met elkaar in botsing gekomen, waardoor 162 mensen om het leven kwamen. Een Belgische gezagvoerder, die zijn naam niet bekend wilde maken, zei dat hij dikwijls door Franse en Belgische gevechtsvliegtuigen was achtervolgd, die hun luchtzones had den verlaten om te oefenen in de routes .bestemd voor het burger- luchtvaartverkeer. „Ze komen vlakbij, net alsof ze ons gaan onderscheppen en dan trekken ze op het allerlaatste mo ment op", aldus de piloot. „Enkele malen, zoals eens met een Franse Mystère- jager, moest ik uitwij ken". HONGKONG (Reuter-FPA Chi na heeft verklaard dat het geen ontwapeningsconferentie van uitslui tend dc vijf atoomlanden Ameri ka, Rusland, China, Frankrijk en Engeland wil, zoals door Moskou is voorgesteld. Het zegt dat kernont wapening aiie landen aangaat en dat de paar atoomlanden niet het recht hebben de meerderheid van landen terzijde te schuiven. (Van onze redactie binnenland) LOOSDRECHT Het Loos- drechts jazzconcours, dat dit jaar deel uitmaakte van het interna tionaal jazz festival Loosdrecht, is gewonnen door het kwartet van de 19-jarige Jurre Haanstra (zoon van cineast Bert Haanstra) uit Laren. Volgens de jury, be staande uit de Amerikaanse drummer Kenny Clarke, de Ne derlandse orkestleider en arran geur Boy Edgar en- de Neder landse trombonist Willem van Manen, stak het niveau van deze groep ver boven dat van alle an dere ensembles en solisten uit. Het winnende kwartet bestaat uit Ulrich Beckerhoff (trompet), Michel Heer (elektronische pia no), Jan Hollestelle (basgitaar) en Jurre Haanstra (drums). Op de tweede plaats eindigde de groep „Relax" uit Groot- Schermer, terwijl de pianist Ar nold Klos uit Amsterdam derde werd. opdracht van de minister-president zal werken en niet op verzoek van de minister van defensie. De bezuinigingen van 1600 mil joen in vier jaar wil de PvdA berei ken door de dienstplicht van 16 op 12 maanden te brengen, de zes land machtbrigades terug te brengen op 4 parate brigades, de kruisers De Ruyter en De Zeven Provinciën af te danken en de luchtverdediging te beperken tot raketten, waardoor enr kele luchtmachtsquadrons kunnen verdwijnen. Het defensiebudget bedraagt nu ongeveer 4 miljard gulden of 3,6 percent van het nationale inkomen-. De PvdA wil dit verlagen tot 3.35 percent in 1975. Het bezuigingsplan van de PvdA brengt de defensielasten met 550 miljoen gulden omlaag. De rest van de bezuinigingen moet volgens de PvdA worden aangewend voor de verhoging van de wedde der dienst plichtigen, wat 300 miljoen vergt. 750 miljoen zou moeten worden be steed aan investeringen om tot kwa liteitsverbetering bij het leger te komen. Uitgangspunt van het plan is dat de kwaliteit van de Krijgsmacht; niet wordt aangetast, maar dat door sanering, de modernisering en speci alisatie bij defensie worden bevor derd. (Van onze redactie binnenland) BREDA De 53-jarige bouwvak ker Cornelis van Nispen uit Breda is gisteren met zijn bromfiets veron gelukt. Voorbijgangers troffen zijn stoffelijk overschot aan op de Leur- sebaan langs het Liesbosch bij Bre da. Vermoedelijk is de heer Van Nispen tegen een rechts van de weg staande boom gebotst. Hij was zo ernstig gewond, dat hij korte tijd later moet zijn overleden. Ook in Leiderdorp werd een bromfietser bij een ongeluk gedood. Onder Malden kwam een 23-jarige vrouw bij een verkeerde inhaalma noeuvre om het leven, terwijl een dronken Marokkaan in Zandvoort werd geschept. Enkele uren tevoren had hij zijn autosleutels aan de poli tie moeten afgeven, omdat deze hem niet bekwaam achtte te rijden. In Opheusden werd een boomkweker in een ssloot gevonden. De man bleek verdronken te zijn. Het grote verkeersaanbod, voorna melijk uit Duitsland, heeft zaterdag morgen op de rijksweg tussen Arn hem en Utrecht geleid tot drie kop- en-staart-botsingen. Drie personen moesten met verwondingen naar zie kenhuizen worden overgebracht Er ontstonden kilometerslange files, waarvan de langste zich rond het middaguur had gevormd: 31 km. tussen Veenendaal en Oudenrijn. Volgens de verkeerscentrale van de rijkspolitie in Driebergen be stond het verkeersaanbod zaterdag enerzijds uit Duitsers, die het week einde aan de Nederlandse kust wilden doorbrengen en anderzijds uit van vakantie terugkerende Ne derlanders. Tussen Veenendaal en Maarsber- gen ontstonden rond half tien twee- maal kettingbotsingen, waardoor fi les ontstonden, even voor twaalf uur botsten negen auto's op de Galacop- perbrug bij Utrecht op elkaar. Ver keersopstoppingen waren het ge volg. DJAKARTA (AFP-Reuter) De regering van president Soeharto zal 72 percent van de zetels in liet nieuwe parlement beheersen volgens de zaterdag gepubliceerde officiële verkiezingsuitslag. De nieuwe Golkar-partij verwierf 227 van de 360 op het spel staande zetels. Voor negen zetels is de uit slag nog niet bekend. De negen oppo sitiepartijen kregen samen 124 ze tels. De mohammedaanse Nahdatoel Oeiama kreeg de meeste: 58. De nationalistische partij kreeg er maar 20. Honderd parlementsleden 75 militairen en 25 burgers worden bovendien door president Soeharto benoemd.

de Stem | 1971 | | pagina 5