;n fiat inde Speelbanken en lotto brengen miljoenen op 13 [W ARE STRAFFEN VOOR SABOTEURS Henderson voor krijgsraad n aanpak Biesheuvel verheerst iberale tendens Rusland en V.S. eens in Genève POP-PAAR IN ZEIST GEVECHT OM LEVEN VAN DRENKELING Voces in Lydda VERBOD BACTERIE-WAPENS GOED DAT ER POLITIE IS..? Boeclan klaagt sraël aan CANADATEGEN POLITIEK VAN ..TWEF CHINA'S" Crisis-centrum in Den Haag binnenland buitenland I (Van Kamerleden rekenen op grote steun ZN. N.V. ZAAK MY LAI ESGEN HAARD DMENDE XDPSTER TERNEUZEN GIFGASSEN Proef in Zuid-Holland met adviessnelheden Westduitser in Leiden nog bewusteloos Ifleveringsklaar maken van Vrijdag 6 augustus 1971 onze parlementaire redactie) den HAAG. De Kamerleden iGeurtsen (VVD) en Van Schaik l(KVP) willen dat in Nederland ■speelbanken en lotto wettelijk woe lden toegestaan. Zij gaan daartoe een reeds eerder «aangekondigd initiatiefwetsvoorstel {volgende maand bij de Tweede Ka lmer indienen. Volgens de indieners van het ini tiatief moet de opbrengst worden bestemd voor liet toerisme en maat schappelijke, culturele en sport organisaties. Men schat dat de rou lette per jaar vijftien miljoen gul den kan opbrengen. De heren Geurtsen en Van Schaik zijn van mening dat de Nederlandse casino's in tegenstelling tot de buitenlandse gereglementeerd dienen te zijn. Daarom zijn we van mening dat de minimumleeftijd voor de spelers achttien jaar moet zijn, dat er een maximuminzet moet worden vast gesteld en dat het banken verboden is kredieten te verlenen aan gok lustigen. Voor het beheer van de speelban ken gaan de gedachten van de voor stellers uit naar een stichting, waar in de Algemene Nederlandse Ver eniging voor Vreemdelingenverkeer, de ANWB, de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten en vertegen woordigers van departementen die nen te zitten. Nog nader moet wor den bekeken waar de speelbanken gevestigd zouden moeten worden. De gedachten gaan uit naar Sche- veningen, Zandvoort, Enschede, Arnhem en Maastricht. De initiatiefnemers rekenen op ruime steun van de Tweede Kamer. Alleen de ARP en CHU benevens een aantal kleinere fracties hebben bezwaren. Minister Van Agt (Justi tie) heeft in een vraaggesprek met ons reeds laten weten dat hij er geen ernstige bezwaren tegen in zal brengen. 01150—4564, 's avonds i in het KHARTOÉM (RTR) In het pro- Es tegen de Westduitse huurling Rolf teiner in Khartoem heeft de Soe- tnese officier van justitie El-Rasjied istcren verklaard, dat Israël de op- andige negers in Zuid-Soedan heeft tliolpen met opieiding, bevoorra- ing en sabotage-acties, waarbij o.a. lijnen waren gelegd in de Nijl. pteirrer. die ter dood kan worden proordeeld wegens zijn aandeel in p guerilla-oorlog tegen de centrale igering, heeft volgens El-Rasjied jegegeven dat Israël de 15 jaar oude [scheidingsbeweging in het zuiden elangrijke steun heeft geboden op rond van een uit september 1969 [sierende overeenkomst. De huur ling zou in contact met de rebellen lijn gekomen via dr. Carlo Bayer wan (ie Internationale r.-k.-hulporga- Rsatie Charitas en paters van de mis sie-congregatie van Verona. El-Ras- i&ed beschuldigde ook de CIA van Aauwe contacten met de Soedanese ^Rstandelinsen. TEL AVIV (AFP) Een militair tribunaal te Lydda in Israël heeft gis termorgen leden van een groep die steun verleende aan het volksfront voor de bevrijding van Palestina, tot gevangenisstraffen veroordeeld. Nad- ja Bardali kreeg 12 jaar, haar zuster Mariene 10 jaar en de Fran?aise Eve- lyne' Barge U jaar. Het proces tegen het echtpaar Pier re en Edith Burghalter, dat ver klaard heeft onschuldig te zijn, wordt voortgezet. De 26-jarige Nadja Bardali, haar 21-jarige zuster Marlène en de 21-ja- rige in West-Duitsland geboren Eve- lyne Barge zijn in april gearresteerd toen zij, op het vliegveld van Lydda arriveerden. Zij bleken ontplofbare stoffen in hun bagage te hebben. Tij dens het proces bekenden zij in op dracht van het volksfront voor de bevrijding van Palestina en de Pa lestijnse verzetsorganisatie El Fatah van plan te zijn geweest negen hotels op te blazen. De onderwijzeres Evelyne Barge die het brein van de „Franse" sabo tagegroep werd genoemd, was in 1970 ook betrokken bij de aanslag op de Gulf-olieraffinaderij bij Rotterdam en de kaping van een Amerikaanse Jumob-Jet. De gezusters Bardali zijn afkomstig uit Marokko. IN DJAAKARTA IS een lid van het centraal comité van de verboden Indonesische communistische partij, Tjoegito, gisteren tot levenslang ver oordeeld. OP HET JAPANSE eiland Kioes- joe zijn gisteren bij overstromingen en aardverschuivingen, veroorzaak! door de typoon „Olive" zeker twaalf doden gevallen. FRITZ PRECHTL voorzitter van de Oostenrijkse bond van spoorweg personeel is gisteren op het congres van de ITF (de internationale feder atie van werknemers in het ver voersbedrijf tot voorzitter van deze organisatie gekozen. FORT MEADE (AP) Op 23 augustus zal in Fort Meade kolonel Oran Henderson voor de krijgsraad verschijnen. De aanklacht luidt dat hij indertijd heeft getracht de slach terij van My Lai de doofpot in te werken. I/iebing). ïingen toed een leling woningtextiel. 2097 s ie regeringsverklaring van mi- nister-president Biesheuvel en zijn antwoorden in het debat over die verklaring, wijzen duidelijk in 3e richting van een liberalisering van het economische beleid in de imende jaren. Voor de progressie- in lijkt er sprake te zijn van een |)k ontsocialisering. De grootste utekenis van het profijtbeginsel, jaarbij degene die van een beoaal- J door de overheid aangeboden dienstverlening profiteert ook zelf the moet betalen, alsmede de aan gekondigde bezuinigingen, die ver- Wegen worden door een groot aan- W traditionele overheidstaken, en ■armee gepaard gaande uitgaven, ^Itisch te gaan bezien, wiizen beide 1 j20 .nchtin9 Het 's dan niel ver anderlijk dat het overlegorgaan, I drie vakcentrales, in zijn eerste (actie op de regeringsverklaring, 'Orzichtig is met het toezwaaien ,n lovende woorden aan het nieu we kabinet. Men wil afwachten wel- i gevolgen het een en ander neet! lor de inkomensverhoudingen in F land De vakcentrales hebben er 'middels geen twijfel over laterTbe- Eean dat zij liever een beleid op van c'e na de oqrlog gebrui- f 5°lidariteitsgedachte hadden ezten Via deze gedachte wordt leegewerkt aan een stuk inkomens verdeling, die bij grote mko- 'ensverschillen nog steeds als wen I* wordt beschouwd. Liberalisering van het economisch e|eid blijkt onder meer uit de in e Kll'g van de loon- en prijsrnaat igelen van het vorige kabinet Of °on de economische omstandig- eden in vergelijking mot een jaar einden er zeker in de regio's be- 'Sald niet op vooruit zijn gegaan, meent dit kabinet dat de vrije krachten in het economisch verkeer een betere garantie zijn voor een snellere terugkeer naar het ge wenste economisch evenwicht, dan overheidsbetutteling met behulp van loon- en prijsvoorschriften. Politiek doet het echter wat vreemd aan dat vier van de vijf partijen, die het vo rige kabinet steunden, en daarmee de omstreden loonwet hielpen aan vaarden, plotseling van inzicht zijn veranderd. Het zijn eerder politieke dan economische motieven die hier voor aansprakelijk kunnen worden genoemd. Immers, het tekort op de handelsbalans zal nog groter zijn dan een jaar geleden. De prijsstij ging is blijven voortduren, terwijl de lonen zich aan deze verhogingen blijven aanpassen. De liberale economische politiek van de nieuwe regering zou enig succes kunnen hebben wanneer de concurrentie in het bedrijfsleven zo open mogelijk is. Ten gevolge van een ORèn competitie zouden de prijzen niet zo hard behoeven te stijgen. De vraagt rijst evenwel of de regering door de muren van prijsafosraken in het bedrijfsleven heen kan breken. Een grotere con currentie op het priizenvlak kan de traditionele middenstand grote schade gaan berokkenen, wanneer de grootwinkelbedrijven zich met aan adviesprijzen houden. Een gro tere omzet garandeert voldoende winst om zich te kunnen handha ven. Ook uit het beleid inzake steun maatregelen aan structureel achter gebleven regio's blijkt een liberali seringstendens. Gebieden en in dustrieën, die zichzelf langs de vrije economische krachten niet voldoen de kunnen handhaven, moeten niet fVan onze redactie buitenland) GENèVE Amerika en Rusland hebben gisteren op de ontwape ningsconferentie in Genève een gemeenschappelijk ontwerpverdrag ingediend dat bacteriologische wapens verbiedt en dat de onderteke nende landen verplicht hun voorraad bacteriologische wapens te vernietigen. De conferentie van 25 landen zal naar verwachting snel overeenstemming over het ontwerp bereiken Verwacht wordt dat het tijdig ge noeg zal worden goedgekeurd oin het voor te kunnen leggen aan de Algemene Vergadering van de Vere nigde Naties, die volgende maand in New York bijeenkomt. Afgevaardig den van enkele westelijke en blok- vrije landen zeiden echter gisteren nog enkele herzieningen te wen sen. Het ontwerp-verdrag verbiedt de ontwikkeling, produktie, opslag en verwerving langs andere weg van biologische wapens. Het roept ook op tot de vernietiging van bestaande voorraden „zo spoedig mogelijk maar niet later dan binnen maanden". Het aantal maanden is nog opengelaten, en de eerste spreker gisteren, de Rus Rosjtsjin, zei dat dit was omdat sommige delegaties hadden verklaard dat de oorspron kelijk voorgestelde termijn van drie maanden misschien niet voldoende voor hun landen' zou zijn. Welke landen dit waren zei Rosjtsiin niet. Een troost voor de niet-gebonden landen is dat de Oostelijke en Wes telijke delegaties zich formeel ver plicht hebben tot voortzetting van de onderhandelingen over de af schaffing van ook chemische wa pens. De Russische afgevaardigde zei dat het feit dat het ontwerp verdrag alleen sloeg op bacteriologi sche wapens en niet tevens op gif gassen zoals veel delegaties graag hadden gezien, het gevolg was van de houding' van „sommige Westelij ke mogendheden" die „voorlopig niet bereid zijn chemische strijd middelen op te geven". De Amerikaan Leonard verklaarde dat het ontwerpverdrag hoofdzake lijk gebaseerd is op het Russische ontwerp van maart jl„ maar voor een belangrijk deel geïnspireerd door het oorspronkelijk op 10 juli 1969 door Engeland op tafel ge brachte plan. Britse afgevaardigden zeiden dat zij niet als mede-indieners van het huidige ontwerp-verdrag wilden op treden niet omdat zij ertegen waren maar omdat zij het op som mige punten niet ver genoeg vonden gaan. De leider van de Britse delp- gatie, Hainworth zou dit volgende week dinsdag op de conferentie toe lichten. kunstmatig door de overheid wor den geholpen, aldus de mening van het kabinet-Biesheuvel. Steunmaatregelen worden tot een schaars goed verklaard door dit ka binet. Dit kan betekenen dat de ar beidsmarkt in ons land nog meer verstoord dreigt te geraken dan reeds het geval is: toenemende werkloosheid in de ene streek, en grotere vraag naar arbeidskrachten in de andere. Men mag zich afvragen of het in het kader van de Europese verhou dingen wei zo verstandig is, dat be paalde industrieën en gebieden niet door de overheid zullen worden ge holpen. In het buitenland treft men voldoende voorbeelden aan waar de overheid er veel aan gelegen is dat bepaalde industrieën zich vestigen. Hoge vestigingspremies en belas tingfaciliteiten zijn veel gebruikte stimulansen om tot regionale econo mische groei bij te dragen.. Uit be richten van deze week blijkt bijvoor beeld dat de Franse staat de natio nale computerindustrie met 150 mil joen gulden gaat steunen. Enige da gen tevoren bleek de Britse rege ring bereid de- computerfabrikant ICL van overheidssteun te willen voorzien. Nationaal zelfbewustzijn en prestigegevoeligheid kunnen hierbij in het spel zijn. Hoe dan ook, van concurrentievervalsing op inter nationaal niveau is in beide gevallen sprake. We zijn benieuwd wat het libe raal getinte kabinet-Biesheuvel in 'een soortgelijk geval zou hebben gedaan. Het voorgenomen regionale stimuleringsbeleid van deze rege ring op dit moment wijst in elk ge val op een andere aanpak. Drs. W. WENTINCK Dick van dei1 Linden, leider van Ekseption en beatdanseres Penny de Jager zijn gistermorgen op het slot van Zeist in het huwelijk getreden. Het tijdstip van de huwelijksvoltrekking was zo veel mogelijk geheim gehouden om de drukte te ontlopen. Dat lukte overigens toch niet helemaal. (Van onze redactie buitenland) ST.-JEAN/TAIPEH Canada zal de politiek van „twee China's" In de Verenigde Naties niet steunen en Amerika is daarover ingelicht, heeft premier Pierre Trudeau van Canada op een persconferentie meegedeeld. Canada heeft in oktober vorig jaar de regering in Peking erkend. Trudeau reageerde hiermee op een verklaring i van de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Wil liam Rogers, waaruit bleek dat de V. S. ook Taiwan als lid van de Ver enigde Naties zouden willen hand haven. Taiwan heeft besloten de diplo matieke betrekkingen met Turkve op te storten en niet te verbreken na de aankondiging dat Ankara en Peking dergelijke betrekkingen gaan aanknopen. Dit besluit vormt een opmerkelijke wijziging in de poli tiek die de regering van Tsjang Kai Sjek totnutoe heeft gevolgd: zodra een land diplomatieke betrekkingen met de volksrepubliek aankoopte voelde Taipeh zich onmiddellijk ver plicht zijn ambassadeur uit dat land uit dat land terug te roepen. Een communiqué van het ministe rie van Buitenlandse Zaken in de hoofdstad Taipeh zegt dat ondanks deze „ongelukkige" ontwikkeling het volk van de republiek China zi.in ge voelens van vriendschap voor de be terug te roepen. DEN HAAG (ANP) In Den Haag is gistermiddag het eerste crisis centrum van ons land geopend door de plaatsvervangend directeur-gene raal van het ministerie van Volksge zondheid en Milieuhygiëne, dr. W. B. Gerritsen. Het crisiscentrum is bedoeld voor mensen die in een crisissituatie ra ken na bijvoorbeeld een zelfmoord poging, na een ongeval, na verlies van geliefde personen, of bij een psycia- trisch beeld, waarvan de psychiater weet dat dit beeld zeer kort zal du ren, zoals bii opwindings- of roest- toestanden. De verblijfsduur in het centrum zal in het algemeen een paar dagen zijn. Daarna moeten de patiënten thuis behandeld worden. DEN HAAG (ANP) Door de provincie Zuid-Holland wordt op zes daarvoor geschikt bevonden wegen voor de duur van een jaar een procl genomen met adviessnclheden Het is de bedoeling, dat de weg gebruiker op deze wegen, afhanke lijk van de wisselende verkeersom standigheden, een rijsnelheid kiest binnen de grenzen van het gegeven advies. Nou las ik gisteren in ditzelfde dagblad dat de horoscoop van het kabinet van Barend er nou niet zo best uitziet. De sterren en dan de planeet Uranus in het bijzonder staan slecht voor Biesheuvels man nen. En dat is in het debat over het eerste optreden van Barend als pre mier wel gebleken ook. Ze werden met verwijten om hun, oren geslagen tot ze (inderdaad) sterren zagen. Maar Barend zwichtte niet en blikte trots, edoeh wat ont moedigd in de toekomst. Aan de einder meende hij belastingverho ging te ontdekken en toch minder huizen dan beloofd en schoolgeld voor het basisonderwijs en ja enz. Een Mount Everest van proble men, En ik zal u voorspellen dat ons noa wat te wachten staat Hr Deze wat benard kijkende man is een Amerikaan. Militair (marine-of ficier) en heet Wayne E. Rollins. Er staat geen gewapende man tegen over Wayne, hoewel de handen in de nek op zulk een toestand zouden kunnen duiden. Nee, Wayne heeft zojuist een nieuw wereldrecord gevestigd: in een tijd van 7 uur en 27 minuten is hij (de dwaas) 17.000 maal met de handen in de nek van lighouding naar zit- houding gekomen. Zoals u weet is Deze Tijd slechts één kolom breed en was de foto van Wayne breder. Maar de rest van een dergelijke geweldenaar willen wij en kunnen wij u niet onthouden. ziet ze hieronder. Het geheel voltrok zich in Hono- loeloe. Bredanaar: (Ik) kom van dat dak af! Misschien zie ik u vandaag wel. Tot dan maar. MERIJN (Van onze correspondent) LEIDEN. Het Academisch Zie kenhuis (AZL) te Leiden zal geen enkele informatie meer verstrekken over de 30-jarige Westduitse dren keling Horst Weid die als patiënt in bet beademingscentrum is opgeno men. Alleen wanneer er plotseling veranderingen in de toestand van de beer Weid optreden, zal de staf van het ziekenhuis er mededeling van doen. Ze heeft deze beslissing genomen omdat de grote belangstelling het medische bedrijf stoort. De belangstelling, die aan de heer Horst Weid wordt besteed, heeft de medische staf van het ziekenhuis verbaasd. Het beademingscentrum van het AZL 12 bedden voor een regie met circa 3 miljoen inwoners krijgt vele malen per jaar pa tiënten wier ademhaling, hartslag en hersenfuncties enige tijd gestag neerd zijn. Maar van wie aangeno men wordt dat ze een kans hebben om in leven te blijven. De internist J. J. van Zanten, hoofd van „the in tensive care unit" noemt hun be handeling „ons dagelijks werk". Bij het geval van de drenkeling Weid tekent het ziekenhuis aan. dat de meest kenmerkende tekenen van leven zijn het bewustzijn, de bloeds omloop en de ademhaling. Van „overlijden" kan men pas spreken wanneer deze functies zijn uitge vallen en kan worden aangetoond dat de situatie onomkeerbaar is. Bij de lieer Weid is dat niet aangetoond. Momenteel is hij nog steeds bewus teloos. Het elektro-encephalogram heeft hersenactiviteit laten zien. Hij heeft een eigen zij het zeer on regelmatige en zwakke ademha ling en bloeddruk en temperatuur regeling. Dr. Van Zanten: „Wan neer men er binnen drie minuten na uitvallen van de drie essentiële levenstekenen in slaagt door hart massage en beademing de hersenen van de nodige zuurstof te voorzien, is de kans op hersenbeschadiging miniem maar we weten nooit wan neer en in welke mate hersenbe- beschadiging optreedt en of ze wel licht onaanvaardbaar groot zal ■sijn. „Intensive care" is het vervolg van re-animatie. Wanneer de re-anima- tie slaagt, kan de bewusteloosheid geruime tijd voortduren als gevolg van verstoring van de stofwisseling in de hersenen. (ADVERTENTIE) Tussen Meppel en Assen ging ik er öp wegens over een doorgetrokken streep rijden. Terwijl er geen hónd aankwam - wat kóóp ik voor die flauwi teiten, dacht ik. Maar toen ik 's avonds terug reed, er hing een lichte mist, werd ik, hoe bestaat het, op zo wat het zélfde punt haast in puin gereden door een idioot, die gewóón over de streep stuurde...!

de Stem | 1971 | | pagina 9