goede! dan beroep van landarbeider in statistieken vastgelegd Zeeuwse landbouw vergrijst rorsele dringt aan op totaal-total-plan SLUIS WACHT INVASIE VAN FIETSERS BIESBOSCH LEST DELTADOBST Middelburg bereidt zich voor op tweede folkloristische dag Kansen op frontale botsingen goed als nihil Postkantoor Sas van Gent geopend EXPEDITIE REIMERSWAAL KON WEER NIET VAREN zo stad streek TOP VIJFTIEN BEZORGD Jongetje overreden in Willemslad Opklaringen Strandweer In juli 164 meldingen bij hulpcentrum VERGELIJK Na verbetering punt Sl.-Annapolder Vrijdag 6 auguslus NA TER MUIDEN gemeentehuis, schilderijen I ldhouwwerkcn van Jan Butl on Meester De Betsenbroeck I 4 sept.). Dagelijks van 10-121 7 uur. IUZEN ir, 20 uur: Mira, 14 j. INGEN mbra, 20 uur: Woman in love, I DUKE ureel Centrum, expositie van! i en tekeningen van George I en Dolf Jespers (t.m. 121 Ma. t.m. vrijd. van 10-12 cn I uur. Zat. en zond. van 14-161 KZEE gerweeshuis, Poststraat 45, ex-| van schilderijen, grafiek, sie- enz. In de tuin beeldhouw- (t.m. 14 aug.). Ma. t.m. zat.I 0-17 uur. Fa. Lokker, Nieuwe! rdstraat, fototentoonstelling! Is thema „Delta Foto". Ma. t.m." m 9-18 uur (t.m. 31 aug.). VERPEN >enshuis, expositie „Rubens en I ;ijd", tekeningen uit Belgische I melingen o.a. tekeningen vanl Van Dijck en Jordaensl 15 okt.). Middelhcimpark, ex-| 11e Biënnale van hedendaag.l ilptuur uit Argentinië, Brazilië,! da, Mexico en de Verenigde I alsmede beelden uit Neder-1 en werken van de onlangs I eden kunstenaar Oscar Jespers 3 oktober). Geopend van 10-201 GGE Hen, tweede Triënnale voorl ische Kunst in België (t.m. 141 Dagelijks van 10-18 uur. Pro-[ aal Hof Markt. Expositie! •nse schilderkunst 1920-1950 o.a.| Soeck, Malfait, Servranck, Wol-[ (t.m. 14 sept.). Open klagelijks 10-18 uur. ntr. van Kunstambachten, St.-1 rsplein 9 Zeehaven Gent, verle-[ heden, toekomst (t.m. 30 aug.), ïst na 1945" (t.m. 10 okt.). iST oscoopgebouw 20 uur: Miral {LING de Heide 19.45 uur: Schie- dag nog bij ons in de brievenbus! na een lifttocht uit een plaatst; u een plaats geeft op de definl j e Top Vijftien, aterdag 14 augustus zal het da I maal bekend zijn. Dan zull« tig mensen weten dat zij e®| :je gaan maken naar Parijs. VVitl zullen zijn, blijft nog de vraat I nt u kunt het op de ToPI ftien zien er komen nog steeüsl trten binnen. Drie nieuwe abonl :s drongen zich op de Top Vij' Hoeveel zullen er volgends ek zaterdag nog bijkomen? Wentzler, Clausstraat 15, Hulst. Vegas, Verenigde Staten) 1. G. Michielsen. Jeneverbesstraat 2, rbergen itford, Canada) louwenberg, Titus Brandsmastraa' Baarle-Nassau adford, Canada) Rijke, Speelhuislaan 44. Breda irt Hall, Kenya) Merriënboer, Olavstraat 5, Zeven-1 gschenhoek lifa, Israël) le Snoo, St. Ignatiusstraat 12, Hanli| arrakesj, Marokko) j. Stok, Bizetlaan 6, Oosterhout Ihene, Griekenland) H. van Aert. Bredestraat 2, Hu)'- ■gen ykinai, Griekenland) Seters. Zweelingstraaf 21. Ooster-1 t aralia, Griekenland) Rockx, Wilhelminastraat 25, Oud- istel agres, Portugal) Jonkheum-Lansue, Willem Alexa#' rstraat 27, Kloosterzande luarteira, Portugal) fermans. Namenstraat 53, Breda 'aro, Portugal) Boonstoppel, Hogezijde 27. Bavel "aro, Portugal) v, Mook-Broeders, Lange Noord- raat 156, Zevenbergen aro, Portugal) Marijnissen, Koning Adolfstraat 39, ige Zwaluwe .stepona, Spanje) leuw in de Top Vijftien. (Van een onzer verslaggevers! GOES De goede en de kwade kanten van liet beroep van land arbeider in Zeeland zijn sinds kort in statistieken vastgelegd. Een en ander is te danken aan een onderzoek dat in opdracht van de Provin ciale Ilaad voor de Bedrijfsontwikkeling in de Landbouw in Zeeland is ingesteld. Het uitvoerende werk werd gedaan door de commissie voor de technische voorlichting aan de land- en tuinarbeiders. Het onderzoek heeft aan waarde gewonnen, doordat een vergelijking is opgesteld met een ongeveer gelijksoor tig onderzoek onder de arbeiders in de landbouw ie de IJsselmeerpolders. Er gaat dat is een van de be langrijkste conclusies van het onder zoek een roep om meer voorlich ting aan de werknemers door de land en tuinbouwbedrijven in Zeeland. Een andere conclusie is dat de leef tijdsopbouw van de werknemers in de geleken met die in de IJsselmeerpol- der, ongunstig is. Over de betekenis van hun eigen beroep, merkt een meerderheid van de ondervraagden (1268 van 2145 benaderde mensen gaven hun me- ring wer) op, dat het afwisselende werk in de buitenlucht boeiend en prettig is, al vindt men de beloningl in vergelijking met b.v de bouw vakken en de industrie, laag. In de enquête-uitslagen klinkt be zorgdheid over de toekomst die de landbouw te bieden heeft door, maar slechts weinig landarbeiders zien de noodzaak in om hun beroep, ciaf. vaak van vader op zoon is overge gaan, op te geven. Voor zover de land- en tuinarbei ders cursussen volgen, staan vak- vaardigheidscursussen het best aan geschreven. Ongeveer tweederde van de werknemers is bij een dei- agrarische bedriifsbonden aangeslo ten. Loco-burgemeester Colsen van Sas van Gent ontvangt het eerste pakje via het nieuwe postkantoor. (Van een onzer verslaggevers) WILLEMSTAD De tweejarige Leon Maliepaard is in Willemstad voor de woning van zijn grootou ders, toen hij onverwacht de weg overstak, door een personenauto £e- {repen. Hij was op slag dood. ii> Vooruitzichten voor zaterdag en zondag, opgesteld door het K.N.M.I. op donderdag om 18.00 uur: Opklaringen, ook plaatselijk regen of onweer en normale tempe raturen. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor zaterdag: aantal uren zon: 3 tot 9; min.- en max.-temp.: omstreeks normaal: kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent: kans op een geheel droog etmaal: 50 proeent. Voor zondag: aantal uren zon: 3 tot 9: min.-temp.: van ongeveer nor maal tot 3 graden boven normaal; max.-temp.: omstreeks normaal: kans °P een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een ge- heel droog etmaal: 50 procent. De lucht boven ons land is ook vandaag nog onstabiel, zodat bij eni ge verwarming meer plaatselijke buien ontstaan, ook hier en daar aan het strand. Een matige zuidwesten- u'ind bij een temperatuur van onge veer twintig graden. Zeewater acht tien graden. VOORUITZICHTEN: licht onsta biel maar tegen het weekeinde wat moer zonnige perioden. waterstanden DEN HAAG (ANP),Konstanz 368 (—1), Rheinfelden 229 (—4), straatsburg 230 (pl. 8), Plittersdorf 3811 (pl. 3), Maxau 411 (pl. 4), vlochingen 126 (-2), Mannheim 214 'Pb 3). Steinbach 105 (-7), Mainz (-5), Bingen 134 (pl. 3), Kaub 147 (pl Trier 222 (_10) Kobienz 148 (pl. 2), Keulen 96 (pl. 1), Ruhr- 254 (onveranderd), Lobith 870 'Pb 2). Pannerdense kop 842 (on veranderd), Nijmegen 651 (pl. 2), Wsselkop 802 (pl. 1), Eefde IJssel (pl. 4), Deventer 200 (onveran da), Monsin 5462 (pl. 4), Borgh-a' 'en 3830 (-41), Belfeld 1081 (pl. 2), brave beneden de Sluis 500 (-1) hoogwater Morgen, zaterdag 7 augustus, bergen op Zoom 04.02 en 16.23, Hansweert 03.20 en 15.33. bei-neuzen 02.44 en 14.56, V issingen 02.08 en 14.24, Wemeldinge 03.52 en 16.13. (Van onze cnrresuondent) SAS VAN GENT Loco-burge meester W. Colsen van Sas van Gent heeft gistermorgen het gemo derniseerde postkantoor van Sas van (Van een onzer verslaggevers) BORSELE „De bo-uw van Total zal inderdaad waarschijnlijk al over enkele maanden beginnen, het lijkt mij niet onwaarschijnlijk dat dit nog vóór het eind van dit jaar gebeurt", aldus burgemeester G.H.E.M. van Waes na een gesprek met een delegatie van Total uit Parijs over de voorbereidingen van de bouw. Hieruit kon, volgens de heer Van Waes, de conclusie worden getrokken dat Total zal beginnen met de bouw van opslagtanks, stei ger en pijpleidingen (van steiger naar Sloeterrein en van daar naar Do-w Chemical - Terneuzen). Dit zou in verband slaan met een contract dat Total geruime tijd voor het be sluit tot uitstel van de bouw met- Dow had gesloten en op grond waarvan in oktober volgend jaar door Total Naphla naar Terneuzen zal mo-eten worden aangevoerd. Tanks, steiger en leidingen zullen naar verwachting dan ook voor die tijd gereed zijn. De Naphta zal voorlopig (tot de voltooiing van de raffinaderij) uit het buitenland wor den aangevoerd. De bouwvergunning zal binnenkort door Total worden aangevraagd. „Tijdens een zeer prettig gesprek hebben wij nu afgesproken hoe we van nu af aan samen ziullen excerce ren", aldus de heer Van Waes. Daar bij heeft de gemeente erop aange drongen dat zo snel mogelijk een „totaal-Total-plan" wordt overlegd, waarbij een Borsele de eis gesteld wordt dat pas gebouwd wordt, nadat de bouwvergunning is afgegeven. Bo-vendien zullen de minst hinder verwekkende bedrijfsgedeelten dichter bij de bebouwing moeten komen clan d-e hind-erverwekken- de. (Van onze correspondent) TERNEUZEN— Van de 164 in de maand juli binnengekomen meldin gen bij het Hulpcentrum Zeeuwsch- Vlaanderen (tel. 01150-4444) zijn er 13 in de gemeente Terneuzen ge weest, waarvan vijf in Biervliet, vier te Hoek, elf te sluiskil, 104 te Terneuzen en zes te Zaamslag. Oost burg meldde dertien keer en de overige Zeeuwsch-Vlaamse gemeen ten een tot drie keer. Op de Wester- schelde werd een ongeval geregi streerd en van elders kwamen elf meldingen binnen. Er werden acht tien aanrijdingen met letsel geno teerd en vijftien inbraken en-of diefstal. Er waren acht brandmel dingen en twaalf gevallen van jeugd baldadigheid. Gent officieel heropend. De officiële openstelling geschiedde nadat PTT- employé Kieboom de eerste lichting liad verricht, waarbij hij behalve de post ook de sleutels van het gebouw uit de bus haalde en deze vervol gens aan de haar Colsen overhandig de. Voorafgaande aan de openstel ling waren de genodigden in het cultureel centrum de Speye verwel komd door kantoorhouder J. de Maat. De heer De Maat sprak er zijn vreugde over uit dat het oude kan toor was hersohapen in een ruimte waar het niet alleen prettig werken zou zijn, maar wat belangrijker was waar ook goed toeven zou zijn voor het publiek. De heer De Maat deel de voorts mede dat na de kantoor sluiting gebruik kan worden gemaakt van een automatische telefooncel, twee postzegel- en een briefkaartau tomaat. Tot de sprekers behoorde ook de heer Van Laar. adjunct directeur van het postdistrict. Hij memoreerde het feit dat men vijf jaar geleden plannen voor de verbouwing had, omdat de accommodatie van het gebouw niet eer voldoende was. Een verheugend verschijnsel noem de heer Van Laar de mogelijkheden die nog aanwezig waren om tot uit breiding van kantoor over te gaan. Ook deelde de heer Van Laar mede dat aan de loketten van het vernieuw de kantoor zeshonderd handelingen per dag kunnen worden verricht, door de pas geplaatste loketmachines'. De heer Van Laar verzocht mevrouw F. van Moorten achter 't loket plaats te nemen,' waarna de heer Colsen als eerste een aangetekende brief in ontvangst mocht nemen. Na de offi ciële handelingen bezochten de ge nodigden het gebouw. Vandaag wordt het voor het publiek openge steld. De verbouwingskosten bedroe gen in totaal f 125.000. Zodra het noodgebouw aan de Stationsstraat is opgeruimd zal hier een fietsenstal ling worden gemaakt. (Van een onzer verslaggevers) TIIOLEN Ondanks het feit. dal zij nu over een goede, door rijkswa lerstaat beschikbaar gestelde boot beschikken, zijn de jeugdige histo rievorsers die vanuit Tholen het ou de Reimerswaal in kaart willen brengen, gisteren weer alleen „<>P het droge" werkzaam geweest. 'Twee dagen achtereen kon er door d-e slechte weersomstandigheden niet worden uitgevaren, vertelde ons de expeditieleider Evert Meurs. „Vrijdag willen we in elk geval zien, dat we ter plekke komen", zegt hij. We zullen bij eb de droog vallende platen gaan verkennen". De leden van d-e expeditie zitten, ondanks de tegenslagen die hen treffen, niet stil. Twee led-en van de ploeg hebben opnieuw een bezoek aan het gemeente-archief van Ber gen op Zoom gebracht. Ook de ar chieven van het waterschap Tholen zijn geraadpleegd. „Wij krijgen op deze manier waardevolle gegevens, zoals de dijkpeilingen, die we ge bruiken om het precieze tracé van de Venusdam, vanwaar vroeger een veerdienst werd onderhouden, vast te stellen", aldus Evert Meurs. De expeditie is intussen ook zeker van d-e plaats waar in vroeger tijden de kerk van Reimerswaal heeft ge staan. „Resten van de kerk en van het kerkhof zijn natuurlijk vaak door schippers opgemerkt", zegt de voorman van de Reimerswaalexpe ditie, „Maar wij willen de plaats nauwkeurig in kaart brengen". (ADVERTENTIE) Interieurverzorging Fa. Van Dronkelaar, Zuidzanie, tel. 01170-2161 Terneuzen, Zuidlandstraat 14, tel. 01150-3529 meubeu iedere vrijdag kijkavond tot 21 uur in Ztréfzande Iedere vrijdag kijkavond tot 21 uur in Zuidzande en Terneuzen. De provinciale raad voor de be drijfsontwikkeling heeft op grond van de uitslag van' dit onderzoek een aantal aanbevelingen gedaan, waarin een der belangrijksté aldus luidt: de voorlichting moet worden verbeterd en verfijnd. Ook wordt gepleit voor verbetering van de scholings-mogelijkheden. Getracht zal moeten worden het volgen van curs- sussen door werknemers in de land- 1 en tuinbouw overdag te stimuleren. In vergelijking met de situatie in de land- en tuinbouw in de IJssel meerpolders blijkt de toestand in Zeeland niet bijzonder gunstig te zijn. Er is vrijwel geen landarbeider beneden de twintig jaar in Zeeland te vinden. De groep landarbeiders van 40 jaar en ouder bedraagt niet minder da-n 65 procent van het to taal. In de IJsselmeerpolders is dat slechts 38 procent. Ouder dan 50 jaar is in Zeeland 40 procent van de landarbeiders, tegen 14 procent in de IJsselmeerpolders. De groep jon gere landarbeiders (tussen 20 ,en 30 jaar) is in de IJsselmeerpolders 28 procent van het totaal, tegen 17 procent in Zeeland. In de IJssel meerpolders blijken de werknemers in de landbouw bovendien ook ster ker georganiseerd te zijn (22 pro cent is daar geen lid, in Zeeland is dit 36 procent), terwijl ook het per centage dat een cursus heeft gevolgd in de IJsselmeerpolders veel hoger ligt: 72 procent tegen 51 proeent in Zeeland. (Van onze correspondent) SLUIS Sluis staat op zaterdag 18 september een sportieve invasie te wachten van plm. 600 dames en meisjes vanaf 16 jaar uit Brugge, die zullen deelnemen aan een fietstocht Brugge Sluis. Deze tocht wordt -ingericht in het kader van „Sporliva '71 een algemene actie welke momentcel in België wordt gevoerd met als doel meer mensen bij de actieve sportbeoefening te betrekken. In Brugge wordt „Sportiva" op grootscheepse wijze aangepakt. Er is een comité gevormd onder leiding van de vrouwelijke schepen van Sport mevrouw Maes-Van Robbeys en waarin ook de zes andere vrou welijke gemeenteraadsleden zitting hebben. De door dit comité opge wekte bedrijvigheid groeide uit tot een onverhoopte meevaller. Niet minder dan 900 Brugse dames heb ben reeds de oproep van het comité beantwoord en volgen nu enthousi ast zwemlessen voor beginners, cur sussen voor geoefende zwemmers of volleybal. Deze week vergaderde het comité in het Brugse stadhuis. Deze verga dering werd ook bijgewoond door Sluise vertegenwoordigers van WV en Horeca. De heren C. Hey- neman en A. van Beijsterveldt. Mevr. Maes-Van Robbeys toonde zich zeer verheugd over de mede werking, welke van Sluise zijde voor dit sportieve evenement is toe gezegd. De fietstocht naar Sluis zal het sluitstuk zijn van de acties, welke in het kader van „Sportiva" in Brugge zullen worden gevoerd. Nu staat reeds vast, dat voor de deelna me hieraan grote belangstelling be staat. Het comité heeft zich verze kerd van demedewerking van alle Brugse vrouwen- en sportverenigin gen, die zich spontaan bereid ver klaarden hun leden op te wekken aan deze tocht deel te nemen. Ook de Belgische radio en t.v. toonden interesse. Met opzet is als traject voor deze fietstocht de weg langs het kanaal Brugge-Sluis gekozen. De fietsers (Van onze correspondente) MIDDELBURG Op donderdag twaalf augustus wordt op het Mo lenwatcr te Middelburg de tweede en tevens laatste folkloristische dag van dit jaar gehouden. Dit evenement valt samen met de laatste dag van de kermis. Dat betekent dat Middelburg zijn borst wel vast nat kan gaan maken om de enorme drukte op te vangen. De folkloristische commissie, waarin zitting hebben het VVV, Handelsbelang en de Zeeuwse Rij- vereniging hebben voor twaalf au gustus een fiks programma opge steld. Een record aantal, deelnemers hebben zich bij de voorzitter van de Zeeuwse Rij vereniging, de heer S. Lous gemeld. Acht uur 's morgens beginnen de wedstrijden. De ringrij- ders worden in drie groepen over even zoveel banen verdeeld. Voor twaalf uur 's middags moeten de deelnemers elk twintig beurten hebben gedaan. Ze moeten dit jaar minstens zestien van de twintig rin gen raken willen ze mee mogen strijden in de grote finale. De min dere goden treden na de middag aan in de kleine finale. De grote finale -wordt verreden met minimaal 33 en maximaal 39 deelnemers. In beide finales krijgen de deelne mers tien beurten. Vorig jaar deed zich een bijzondere ontwikkeling voor, toen dertien finalisten overble ven die elk tien ringen stakgn, ter wijl er maar tien bekers waren te verdelen. De folkloristische commis sie loofde toen, staande de wed strijd, drie medailles extra uit voor de overbiijvenden. Wordt er de hele dag gebruik gemaakt van een ringetje van 38 mm doorsnee, de laatste der Mohi kanen gaan proberen ringetjes van 32 en 28 mm te verschalken. En op het allerlaatst is zelfs een doodge wone trouwring van 20 tot 22 mm nauwelijks klein genoeg. Het zal een spannende dag wor den. Vooral voor A. Reynierse uit Koudekerke die de eerste beker van koningin Juliana nu viermaal in to taal heeft gewonnen en dus kans maakt hem de vijfde keer te win nen. Dat houdt in dat hij hem dan definitief in zijn bezit mag houden. Hij zal daarmee de prestatie van de erevoorzitter P. Brasser evenaren. Deze won de beker in 1949. In totaal werd er al 22 keer om de trofee gestreden. De tweede beker werd beschik baar gesteld door wijlen prinses Wilhelmina. Daar wordt voor de 25ste keer om gereden. De derde beker wordt beschikbaar gesteld door de gemeente Middelburg, die van dit jaar voor het eerst een replica-bekertje ter beschikking stelde. Om negen uur 's morgens vindt ook de keuring van de paarden plaats door een damesjury. Er zal nauwkeurig worden gelet op het vlechtwerk en de versiering van de manen, en ook op de staart van het paard. Van een tot twee zijn de ringrijders gestoken in het witte wedstrijdtenue, met oranje sjerp, voorafgegaan door het muziekkorps EMM uit Oostkapelle, de Zeeuwse standaard en een optocht van alle vlaggen van de Walcherse gemeen ten. Om vijf uur zal de waarnemend commissaris van de koningin en ge deputeerde M. van Poelje, de konin klijke bekers uitreiken. Om half negens 's avonds volgt de grote prijs uitreiking in de Brasserie te Mid delburg. (Van eeu onzer verslaggevers) MIDDELBURG Een investe ringsplan van meer dan 100.000.000 gulden moet het mogelijk maken, dat Zeeland omstreeks het jaar 1975, 40 miljoen kubieke meter water uit de Biesbosch kan betrekken. De „ei gen" watervoorraden van Zeeland zijn tegen die tijd niet toereikend meer om in de behoefte te voorzien. De N.V. Watermaatschappij Zeeland heeft daarom onder het motto „De Biesbosch lest de Deltadorst" het oog op Bral ant gericht. De N.V. Watermaatscliappij Zee land houdt er rekening mee. dat zelfs een aanvoer van 40 miljoen kubieke meter water uit de Bies bosch in de toekomst niet toerei kend zal zijn. Met deze enorme plas zou men het geruime tijd kunnen stellen als de groei in de afname niet meer dan 5% per jaar gaat bedragen. Wordt bet echter meer, bijvoorbeeld 8% zoals wel eens is geprofeteerd, dan zei er weldra 60 miljoen kubieke meter water uit De Biesbosch moeten worden aange voerd. Om die reden wordt er al gedacht aan de aanleg van twee transportlei dingen van de Biesbosch naar Zee land. Een andere mogelijkheid is, dat in de jaren '80 bruikbaar water uit de spaarbekkens bij St.-Philips- land en-of de Grevelingen kan wor den gewonnen. Bij de vestiging van de zakelijke rechten voor de aanleg van de pïj- rechteiï voor de aanleg van de pijp leiding van de Biesbosch naar Zee- ning gehouden, dat er niet een doch twee transportleidingen zullen moe ten worden aangelegd. Het tracé, dat de WMZ heeft gekozen voor haar transportleidingen maakt zo weinig mogelijk bochten, al moest er reke ning worden gehouden met het tracé van de in West-Brabant geprojecteer de pijp)eidingenstraat. Volgens de nu opgestelde plan nen komt er een hoofdleiding, even tueel in de vorm van een dubbele transportleiding, van de Biesbosch naar Iluijbergen. Ter hoogte van Ossendrecht wordt de hoofdleiding gesplitst in twee leidingen van een kleinere diameter, afbuigend naar respectievelijk Zecuwsch-Vlaanderen en Midden-Zeeland, de bouw van een opjaagstation, zui- water te bevatten. De plannen omvatten verder de aanleg van zinkers door de Amer, de bouw van een opjaarstation, zui veringsinstallaties en de aanleg van een zogenaamd bufferbekken in Zuid-Beveland, dat in staat moet zijn om 2% miljoen kubieke meter waer te bevatten. De WMZ lieeft berekend dat on geveer tweederde deel van het wa ter als zogenaamd halfproilukt aan de industrie kan worden geleverd. Er wordt dan ook in het gehele afzet gebied een duidelijke scheiding ge maakt tussen drinkwater (gewonnen uit grondwater) en industriewater (oppervlaktewater). Het laatste zal ongezuiverd uit de Biesbosch wor den aangevoerd, terwijl het grond water, dat men nu al op een aantal plaatsen wint, gereserveerd zal wor den voor het huishoudelijk gebruik, populair gezegd als drinkwater. In de loop van de tachtiger jaren zal de WMZ kunnen beschikken over de grote bekkens in de Greve lingen en bij St.-Philipsland, die te zamen een jaarcapaciteit van 240 miljoen kubieke meter water heb ben. De toekomstige watervoorziening van Zeeland vanuit De Biesbosch, komt ter sprake op de aandeelhou dersvergadering van de WMZ, die op 16 augustus aanstaande wordt gehouden. zullen dan zo weinig mogelijk het overige verkeer hinderen en tegelij kertijd kunnen genieten van het na tuurschoon, Bij ongunstige weersom standigheden zal de tocht een week worden uitgesteld. Alle deelnemers zullen een herinneringsplaquette ontvangen, waarin de gemeentewa pens van Brugge en Sluis zijn ver werkt. o (Van onze correspondent). TERNEUZEN Dc hoofdinspce- teur-korpschef van de Terneuzense gemeentepolitie de heer E. Hubregt- sen zegt in antwoord op een door ons getelde vraag in verband met de wijzigingen aan het kruispunt St. Annapolder te Terneuzen, dat de noodzaak om op dat punt verkeers lichten te plaatsen, reeds in de twee de helft van 1970 duidelijk werd ingezien. „En dit ondanks het feit dat de algemene overtuiging van wegbe- heerders is, dat men dit niet moet doen als er geen intensief wegver keer is". De heer Hubregtsen tekent hierbij aan dat de gemeentepolitie van Ter neuzen reeds vanaf het begin om trent de verkeerssituatie nabij het „dodenkruispunt" voortdurend con tact heeft gehad met de provinciale waterstaat. „Toen de eerste verschrikkelijke verkeersongelukken daar plaatshad den (en ook de minder ernstige), werden deze geweten aan de onbe kendheid met de situatie ter plaatse tijdens de „inloopperiode",' zegt de politieinspecteur. Toen die periode voorbij was wezen de analyses uit dat de ongelukken veelvuldig op de tweede te kruisen rijbaan plaats hadden. Een duidelijke oorzaak heb ben de verkeersdeskundigen echter nooit kunnen ontdekken. De heer Hubregtsen geeft als zijn persoonlijke mening, dat op dit te ruime kruisingsvlak het (menselijk) oog te weinig registreert en dat de verkeersdeelnemers er zich te wei nig rekenschap van gaven dat men toch enkele ogenblikken onderweg is om de rijbaan over te steken. Het onderschatten van de snelheid van de andere auto speelde daarbij ook een belangrijke rol. Tegen de gewoonte in zullen er nu toe1- verkeerslichten worden ge plaatst. Dit wordt niet zo gauw ge daan op gelijkvloerse wegkruisui- gen", zegt de heer Hubregtsen. Hij wijst er nadrukkelijk op dat er niet is overgegaan tot het plaatsen van de verkeerslichten omdat zon dag j.l. bij een hevige botsing twee doden te betreuren vielen. Dit onge luk heeft de zaak wel bespoe digd". Tenslotte zegt de heer Hubregtsen te hopen dat met deze investering, die een bedrag van meer dan hon derdduizend gulden vergt, ernstige ongelukken achterwege zullen blij ven. De verkeerslichten kunnen met een leveringstij d van ongeveer vier a vijf maanden ter plaatse ziin en zullen dag en nacht in bedrijf zijn. Als er nog aanrijdingen zullen plaatshebben, nadat de situatie ter plaatse is veranderd, dan voorziet de hoofdinspecteur op de hoofdrijbanen alleen nog kop-staartaanrijdingen, die meestal minder ernstige gevol gen hebben dan b.v. frontale botsin gen.

de Stem | 1971 | | pagina 3