VIER KOEIEN ONDER KRIJGSTUCHT Friese in de clinch fier Fexis Ik voel er geen barst voor nog eens met die giftroep te gaan rijden Polarisatie beheerst partij politieke discussie ordeel bij i cantie-adres invullen) CHAUFFEUR REED 300 TON ARSENICUMKALK (beekseJ betten) Eend weer duurder Pakistaanse diplomaten vragen asiel Sekou Toure wil geen YN-missie IVOOR UW VREEMD GELD BREDA Tel rustig haar snorharen». binnenland buitenland 3,95 mat wij u nog eens in laten boffen. 7,29 IRES KALF DROOG HOOI GEEN HEKEL LEGER Vrijdag 6 augustus 1971 enen met het *3»=" - - 2 -M" v. v lapis V j§^|pjP^rfïi iitoenen beha bij! Want did Irijsjes. Van 2.95 tot 7.29. Daiï litsbeha's, zoals u ze van owsl Ijeus en mooi gemaakt. (En I andere woordendit is een Profiteren! f'geheeld': Voor een prachtig aan- I litende katoenen beha met cups I n nylonkant O QK 'aalt u nu maar 0,ï?u Im beha, die altijd z'n vorm houdt inkzij de rondgestïkte, voorgevorm- cups, krijgt u nu voor Qg Iraaie poplinen beha met voorge-l >rmde cups en met verfijnde kant-1 irnering pient u, uiterlijk 14 dagen van aande bon, aan onze afdeling bforiische opgaven kunnen niet adres in Nederland en België jlen gebracht. Buiten Nederland dag in rekening gebracht, lortings-acceptgirokaart. Wij ver- Iervan gebruik te maken. |l ondanks een stipte verzending, azochte toeristencentra, vooral in sat. aal per maand per week it post toepassing is. HERMAN OOSTERLOO wie zorgt voor mijn vee"! NIJBEETS Vanuit het nietige Friese plaatsje Nijbeets is een lot dusver geslaagde revolte gepleegd van een boe renzoon contra de macht van het Nederlandse leger. Herman Oosterloo, 23 jaar, ringbaartje, en stevig in zijn laarzen wil best in militaire dienst, maar dan moet er een oplossing wor den gevonden voor zijn twintig stuks tellende veesta**"' -He hij in zijn eentje verzorgt op zijn boerderij. De stand Oosterloo - Leger is tot dusver 3 0. Het leek er vorige week op, dat liet leger een definitieve zege zou behalen door Oosterloo met behulp van twee marechaussees van zijn boerderij te lichten, maar de jonge Fries, met een opmerkelijk gevoel voor militaire tactiek, laadde vier koeien op een vrachtwagen en zei tegen de verblufte overheid dat l zijn dieren tegelijk met hem onder krijgstucht moesten komen. Zijn argument was zo onweer legbaar, dat Oosterloo op weg naar de kazerne door het leger uit de trein werd geplukt en weer naar huis kon gaan, voorlopig als bur ger. Oosterloo heeft weer twee maanden uitstel gekregen om zijn zaken op orde te brengen. De boerderij van Herman Oos terloo ligt aan de Krume Swyns- wei, een weggetje waar eenden in kordelig gewoonterecht weigeren voor auto's opzij te gaan en waar de groene grassprieten welig tieren tussen de straatstenen. De boerde rij is een degelijk geval, begrensd door agrarische constructies waarin Amsterdammers als vakantiegan gers de heimwee naar de grote stad proberen te vergeten. Achter de woning van Oosterloo ligt een kalf, het is nog nat, probeert af en toe op te staan, maar het is pas een half uur oud en de pootjes zijn nog niet onder controle. De moeder ligt kauwend en met bloedend achterlijf het gebeuren te over denken, een andere koe, die over een week hetzelfde lot wacht, scharrelt begerig naar de bezoeker. En verspreid over de veertien hec taren van Oosterloo verrichten nog een kleine twintig dieren hun vage bezigheden. De machtige schuur is voor de helft volgestouwd met ba len hooi en vervaarlijke apparaten wachten op actie. Het is duidelijk dat Herman Oosterloo, eenzaam beheerder en eigen baas, werk genoeg heeft op zijn boerderij en dat zijn windmo lengevecht met de overheid niet alleen is ingegeven dóór de drang het leger op eigen terrein te over troeven. Dan komt de jonge boer aan, vriendelijk lachend, in trage zekerheid stappend over prikkel draad en met blauwe ogen die speuren naar nieuwe ontwikkelin gen. Hij gaat me voor, zegt dat ik niet op de rommel moet letten, veegt een boekje van Karl May van de bank en gaat aan tafel zitten bereidwillig om vragen te beantwoorden hetgeen hij doet op zakelijke wijze zonder spoor van bitterheid. Herman Oosterloo is geen aan hanger van het gebroken geweer tje, hij ziet in het leger niet de incarnatie van den boze, maar hij wil alleen dat zijn boerderij en zijn spullen goed verzorgd zijn als hij ver, ver in het eigen land, de wapenrok des lconings torst. Hij formuleert tamelijk droog, is niet wanhopig en tijdens het gesprek trappelt hij onzichtbaar om weer aan het werk te gaan. „Twee jaar geleden kocht ik deze boerderij. Ik had toen trouwplannen, maar die zijn niet doorgegaan. Wat moest ik doen? Ik had er mijn geld in zitten. Bovendien kom ik uit een boerengezin en ik hou van dit werk. Ik had in 1968 uitstel gekre gen, omdat ik op de landbouw school. zat. Toen werkte ik nog bij mijn vader op de boerderij. Toen kwam deze boerderij vrij. We had den thuis eigenlijk twee boerde rijtjes. We verkochten de slechtste en namen deze over". „In september 1969 kreeg ik weer uitstel. Mijn zaak kwam op den duur voor de Raad van State, maar die stelde mij in het onge lijk. Ik moest in dienst. Toen ik de boerderij kocht, had ik nog geen oproepkaart, als ik nou bij mijn vader gebleven was, had ik voor hetzelfde geval gezeten, want dan was ik ook onmisbaar geweest. Ik kreeg tot januari 1971 gelegenheid om een oplossing te vinden. Hóe en wat, dat kon niet schelen. Maar ik kon geen vervanger vinden. Ik heb het overal geprobeerd, tot en met het arbeidsbureau. Maar wie is zo gek om zeven dagen in de week te werken, terwijl ze maar vijf dagen verdienen? Als je voor jezelf werkt, is dat anders. Ik moest weer naar de Raad van Sta te, op 14 juni, en weer kreeg ik te horen dat ik toch in dienst moest, bij de cavalerie te Amersfoort". „Op 18 mei moest ik opkomen, maar ik kon onmogelijk en bleef thuis. Om half twaalf 's morgens kwam de marechaussee. Ze waren met zijn tweeën. Ze zeien dat ik mee moest, naar Leeuwarden. Ik ging mee en 's avonds was ik al terug. Dat mocht eerst niet, maar ik moet zeggen dat de marechaus see veel voor me gedaan heeft. Ze hebben stad en land voor me afge beld. Er lagen zeven hectare hooi buiten. Dat moest die dag eraf. Het was mooi weer. Het had een paar dagen geleden geregend en ik kon het niet laten liggen, want het hooi is krek zo belangrijk, daar moeten mijn beesten een winter van vreten". De marechaussee bracht me naar huis, maar het regende dat het goot en ik kon het hooi niet bin nenhalen. Het was helemaal verlo ren gegaan. Een strop van f 6.000 a f 7.000. Het land moet eerst droog zijn anders kun je het hooi er niet afhalen, want dan gaat de boel stinken. Enfin, ik mocht thuis blijven. Begin juli kwamen ze weer. Op een maandagmorgen. Ik moest eerst naar Leeuwarden en toen naar Amersfoort. Het was in middels vijf uur toen we aankwa men. Ik had nog geen uniform of niks. Ik wilde de commandant spreken, maar die was op bivak, de hei op. Na veel moeite kreeg ik hem te pakken, hij gaf me verlof naar huis te gaan maar de volgen de week dinsdag moest ik weer terug zijn. Die dinsdag' belde ik op. Ik had hooi; Dat moest eerst weg. Ik vroeg om meer speling. Ze zeiden me dat mijn request was afgewezen en dat ik zo spoedig mogelijk moest komen, anders wa ren de gevolgen niet te overzien. Ik bleef thuis en donderdag kwa men de marechaussees weer. Ze wilden me mee hebben. Ik zeg: „akkoord, maar ik heb hier twee tochtige pinken en als die uitbre ken naar de stier van de buurman nen dan zit ik met de rotzooi. Dan kan die buurman me wel honderd rijksdaalders dekgejd vragen". Ik zeg niet dat hij het zal doen, maar hij kan het". Ik bestelde de fa. Slange met hun- veewagen en we stopten de pinken en twee drachti ge koeien erin. Ik had hooi meege nomen en melkgerei en een em mer. En wij naar Leeuwarden, de marechaussee en ik voorop en ach ter de veewagen. In Leeuwarden belden ze Amersfoort op. Ze had den de koeien niet verwacht. En ik moest naar de kazerne in Amers foort met de trein. Ze dachten zeker dat ik dan de koeien terug zou sturen. Maar ik had de vracht wagen opdracht gegeven mee naar Amersfoort te gaan. Wij in de trein van 14.15 uur naar Amers foort. Bij Heerenveen moesten we eruit. Amersfoort had gebeld dat we maar naar huis moesten gaan. Ze hadden het station; van Heeren veen gewaarschuwd en ook hadden ze een wagen gestuurd naar de vrachtauto om de chauffeur te zeg gen dat hij weer terug kon gaan. Ik kreeg twee maanden uitstel". Herman Oosterloo zit erg in over zijn veestapel. Hij staart naar het kalfje dat zijn eerste stappen zet. „De koeien die kalven nu af. Ik moet straks melken". Wijzend op de koe die een half uur geleden nog vele kilo's zwaarder was: „Stel je voor dat hij 's nachts had gekalfd en er niemand hier op de boerderij was. En stel je voor dat hij hulp nodig had. Hij legt het kalf er half uit en kan het niet verder. Als de dierenbescherming en de politie daar lucht van krij gen dan zeggen ze van mij „die man verwaarloost zijn vee". Als ik weg ben in dienst, zijn er twintig dieren die niet verzorgd worden, fk wil wel eens weten wat de dierenbescherming daarvan denkt. Ik heb geen hekel aan de dienst. Als ik die dieren niet had dan zou ik met plezier gaan. Mijn hele leven heb ik op een boerderij gezeten. Toen kreeg ik trouwplannen. Wat doe je dan? Je gaat kijken naar een boerderij voor jezelf. Je hebt niet elke dag de kans een boerderij te kopen. Zoveel zijn er niet meer. Mijnx beesten zijn alles bij elkaar f 20.000 waard. En dan zit ik heus niet zo hoog. Als de marechaussee straks weer komt, zal ik niet vech ten. Dat heeft geen zin. Ze hebben toch pistolen bij zich en je kunt die mensen beter op goede voet houden. Die jongens krijgen ook gewoon opdracht. En onderduiken heeft geen zin, want ik moet de boerderij verzorgen". Aldus het relaas van Herman Oosterloo, nog steeds in burger. De legervoorlichtingsdienst deelde ons mede dat Oosterloo's zaak opnieuw bekeken zal worden, hoewel de situatie niet gewijzigd is. Twee maal heeft de Raad van State af wijzend beschikt. „Die jongen heeft ons nu voor het blok gezet. Wij hebben beslo ten het vee niet de dupe te laten worden. Hij heeft zichzelf gema noeuvreerd in deze situatie. Hij wist dat hij in dienst moest, toen hij de boerderij kocht. De sociale dienst van Defensie zou hem" mis schien kunnen helpen. Niet dat ze zijn koeien gaan melken, maar dat ze een plaatsvervanger voor hem gaan zoeken, of'dat hij zijn boer derij moet verkopen. Zo uniek is zijn zaak overigens niet. We heb ben een geval gehad van een knaap die met een baby op de kazerne kwam. De sociale dienst heeft dat ook opgelost". (advertentie) t/rn foezend'fiq vermelden. Postpaviljoen N.S.-stationsplein Ma. t/rn Za. van 9-7. Tel. 01600-45370 DE GRENSWISSELKANTOREN N.V. de delftse politie heeft in e nacht van woensdag op dond-er- ili een i°uSÓbende van elf perso- °Pger°ld. In het kraakpand, in woon|3en, werd een grote Enïfid sigaretten, snoepgoed en Pndooms aangetroffen. ik ben me doodge- erg benauwde gewaarwording is. den kunnen zijn. gen 4n „nvnin TVT r-, tl. Lkot knn<!<>< vrnn Fl« Set enVlïrft vrOII rl O i rlo nudümi i«nr ALMELO „Ik ben me doodge- selirokken". Dat was de eerste, maar dan ook alleszeggende ver klaring van de Almelose vrachtwa genchauffeur H. Scholtens toen wij hem na talloze pogingen eindelijk voor commentaar op het arseni- cumschandaal in Duitsland te pak ken kregen. De heer Scholtens heeft als chauffeur een belanrijke rol gespeeld in de West-Duitse gif affaire, die met name in het Ruhrgebied een paniektoestand heeft geschapen en internationaal opzien heeft gebaard. De heer Scholtens verbleef in Almelo hij was wegens ziekte niet naar zijn Duitse werkgever gegaan toen hij via perspublicaties vernam wat er in Duitsland aan de hand was. „De eerste foto die ik zag, kwam me ontzettend bekend voor. Later bleek dat ook ik op die plaats arsenicumlioudende afval had ge stori. Ik garandeer je dat dat een erg benauwde gewaarwording is. Maar ik ben vanaf het begin van de transporten volslagen onbekend gebleven met hetgeen wij in werke lijkheid vervoerden, zodat ik de zaak snel genoeg naast roe neer kon leggen. Als ik geweten had, dat ik ook maar één gram vergif vervoerde, had ik niet gelost. Waar dan ook. Ook mijn collega's wisten van niets. Daarom hen ik ook zo woest op de kranten, die schrijven dat chauffeurs de afvalkalk verkoch ten als kunstmest". De lieer Scholtens schat de totale partij kalk, die op diverse plaatsen in het Ruhrgebied gestort is, op 4.000 ton. Volgens hem bevat die kolossale partij 600 ton arsenicum. „Man, je weet niet wat je voelt als je hoort dat je een rol hebt ge speeld in zo'n zaak. Ik heb zo'n kleine 300 ton van die kalk ver voert. Ik mag er niet aan denken wat de consequenties daarvan zou den kunnen zijn. Er is sprake van dat de partijen allemaal teruggehaald moeten wor den. Maar ik voel er geen barst voor om nog eens met die giftroep te gaan rijden". Het verhaal van de opzichter van een der stortplaatsen, dat Schol tens na het schoonscheppen van de wagen rustig een sigaretje ging rollen, is volgens de heer Scholtens een pertinente leugen. „Ik rook namelijk helemaal geen shag. Maar zo zijn er meer dingen gepubli ceerd die helemaal niet waar zijn". De heer Scholtens verwacht maandag weer aan het werk te kunnen gaan. Hij zal zich dan melden bij z'n werkgever. „Het kan best zijn, dat ik dinsdag al weer terug ben, want ik vrees dat ik mijn ontslag zal krijgen. Ik werk bij een heel klein baasje en ik vraag me af of hij deze gevoeli ge klap wel kan hebben. Overi gens geloof ik niet dat hij ook maar iets van het bestaan van arsenicum in het afval geweten heeft". Het enige wat de heer Scholtens wel vreemd vindt is, dat als hij bij de fabrieken kwam om afval af te halen, hij altijd moest zeggen dat het ergens in een reeds lang geslo ten mijn zou worden gestort, ter wijl hij maar al te goed wist, dat het afval daar niet terecht kwam. „Dit wekte bij mij geen arg waan, want het afval naar die bewuste mijn brengen betekende een rit van twee maal zeven uur. Daarom kon ik er best in komen dat mijn baas wilde, dat we het afval dichter bij de deur storten. De lieer Scholtens werd, voordat het schandaal bekend werd, ziek. Nervositeit, zeiden de artsen. De spanningen, ontstaan door deze gif affaire, hebben hem duidelijk geen goed gedaan. (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG In het debat over de regeringsverklaring, in de Twee de Kamer, is veel gesproken over de partij-politieke ontwikkeling. Dat gebeurde vooral naar aanleiding van het slot van de regeringsverklaring. Daar wijst het kabinet bij monde van minister-president Biesheuvel „polarisatie" - „verscherping dan de politieke en maatschappelijke tegen stellingen in ons volksleven" - van de hand. De confessionele woordvoerders, Veringa (KVP), Aantjes (ARP) en Mellema (CHU), stelden zich on middellijk in het voetspoor van de minister-president op. Zij onder streepten de zegen die uitgaat van harmonie en samenwerking. Aan tjes: Zonder solidariteit is niet rechtvaardig te regeren. Niet de po- lafisatie, maar de samenwerking. Niet de strijd, maar het overleg. Niet de belangen, maar de recht vaardigheid. Niet de veréttering, maar de verdraagzaamheid". De woordvoerders van de rege ringspartijen haakten in op een re cent artikel van PvdA-leider Den Uyl. Daarin zegt deze de progressie ve volkspartij in de eerstkomende vier jaar nog niet te zien komen. Van de kant van D'66 werd hierop toen snel gereageerd en gewezen op gemaakte afspraken tussen PvdA en D'66. De regeringspartijen grepen tijdens het kamerdebat de kans aan om meningsverschillen tussen PvdA en D'66 aan het licht brengen. VVD-leider Wiegel vroeg zich af of PvdA en D'66 nog wel zo eensge zind optrekken. De oppositie in de kamer zal door de „scheiding van tafel en bed" tussen deze twee par tijen niet worden versterkt, wat jammer is, aldus Wiegel. Aantjes deed nog een poging de PvdA terug te halen in het vaderhuis van de brede-basis-coalities. „Het zou voor de Nederlandse politieke verhoudin gen een zegen zijn als de PvdA zichzelf alsnog als constructieve, idealistische democratisch-socialisti- sche partij zal hervinden, zoals ze dat zoveel jaren ten voordele van ons land is geweest". Waarschuwend voegde Aantjes eraan toe dat de Democraten Socialisten '70 bezig zijn zich te ontwikkelen tot een alternatieve, echt socialistische par tij. Den Uyl noemde de houding van de confessionele partijen voor en na de verkiezingen het toonbeeld van opperste onduidelijkheid. Hij vindt dat meer dan ooit is gebleken, dat het nodig is dat afspraken met de confessionelen voor de verkiezin gen worden gemaakt. Van Mierlo (D'66) stelde dat de polarisatie niet meer is weg te den ken uit de verdere ontwikkeling van ons parlementair bestel. Bij de for matie van het kabinet Biesheuvel (ADVERTENTIE) of lach vriendelijk als Hare Majesteit de leeuwin uw portierraampje controleert. Samen met de 52 andere leeuwen en de jachtluipaarden bezorgt ze u een niet te vergeten safari-tooht. En daarna heerlijk relaxen aan het strand, op het meer, in de bossen of speelweiden! Vee! voorpret 1 SAFARIPARK EN ONTSPANNINGSPARADIJS HILVARENBEEK (BIJ TILBURG). (Van onze correspondent) AMSTERDAM Andermaal bin nen zeer korte tijd ziet Citroën Ne derland zich genoodzaakt de prijzen van de kleine modellen te verhogen. Deze verhoging, ingaande 1 augus tus, is het gevolg van de gestegen produktiekosten in Frankrijk. De 2 CV-vier gaat nu 5.070 (4.895) gul den kosten. De Dyane 5.380 (5.195) gulden, de Ami Contort 6.830 (6.600) gulden en de G.S. Contort 8.870 (8.570) gulden. Citroën Nederland heeft besloten auto's die voor 1 augustus genoteerd waren, nog voor de oude prijs af te wikkelen. Binnen enkele weken zal in Nederland ook de 2 CV-6 te koop zijn. Dit eend-model krijgt een 33 pk motor en biedt daarmee een hogere maximumsnelheid en betere accelieratie dan de 2 CV-1. De prijs van dit nieuwe model is vastgesteld op 5.495 gulden. BIESHEUVEL. heeft volgens Van Mierlo de machts vorming niet voldaan aan twee es sentiële voorwaarden. Niet de wil van de kiezer domineerde, maar die van de politici. En ten tweede was de machtsvorming niet onderge schikt aan wat bestuurlijk moest gebeuren, maar aan de zucht om de macht hoe dan ook te behouden. Aarden (PPR) meende dat ook bin nen de regeringscoalitie geen een stemmigheid bestaat over hel afwij zen van polarisatie. Het was de VVD die jaren geleden de aanzet tot polarisatie gaf door te verklaren niet met de PvdA in een kabinet te willen zitten. Kort daarop volgde de verklaring van de PvdA dat zij omgekeerd niet met de VVD wilde regeren. En ex-VVD-leider Geertse- ma liet weten het liefst voor de verkiezingen tot afspraken met an dere partijen te komen, aldus Aar den. De veroordeling door premier Biesheuvel ex cathedra van de pola risatie is daarom huichelachtig, con cludeerde Aarden. In feite gaat het niet om het beleden ideaal van har monie en overleg, maar om het voortbestaan van de tonfessionele partijen en de brede basispolitiek, aldus Aarden. WASHINGTON (AFP/Reuter) Veertien leden van de Pakistaanse ambassade in Washington, onder wie zeven topdiplomaten, hebben hun ontslag ingediend en politiek asiel in Amerika gevraagd. Zij verwer pen wat zij noemen de „barbaarse acties" van hun regering in Oost- Pakistan en betuigen hun trouw aan de onafhankelijkheidsbeweging van Bangla Desj. Onder de asiel-aanvragers bevin den zich een diplomaat met de rang Van minister, drie ambassaderaden, een tweede secretaris en de nummer twee van de Pakistaanse missie Bij de Verenigde Naties. In een verklaring beschuldigen zij de regering Chan ervan Oost-Pakis- tan te hebben gemaakt tot „een land van dood en terreur". Ze wil de meerderheid van de bevolking het zwijgen opleggen door de wreedste toepassing van bruut geweld. Haar gezag berust volledig op militaire kracht en haar macht ligt uitsluitend in de reikwijdte van de artillerie". De verklaring vervolgt: „De rege ring heeft ook de Pakistaanse natie vernietigd. Pakistan ligt begraven onder een berg van lijken en puin hopen als gevolg van het militaire optreden van het Westpakistaanse leger. Onder deze omstandigheden hebben wij besloten onze trouw te betuigen aan de regering van Bangla Desj, die de hoop en idealen verte genwoordigt van de meerderheid van de bevolking van wat eens Pa kistan was". De ambassadeleden bevestigen in hun verklaring, dat Bengaalse leden van de Pakistaanse VN-staf en de ambassade in Washington informatie werd onthouden over de situatie in Oost-Pakistan. Alle asiel-aanvragers zijn Bengali' NEW YORK (DPA) De presi dent van Guinee, Sekouj Toure, heeft van de Veiligheidsraad van de V.N. onverwacht geëist het zenden van een bijzondere commissie naar zijn land. waartoe dinsdagavond was be sloten, voorlopig uit te stellen. De commissie zou over de toe stand in de Westafrikaanse repu bliek verslag gaan uitbrengen, nadat Sekou Toure die dag om een spoed- bijeenkomst van de Veiligheidsraad had verzocht, omdat er „dreigend gevaar voor een invasie in zijn land" zou bestaan. In de bijeenkomst had de ambas sadeur van Guinee, Abdoulaye Tou re, verklaard dat de geheima dienst van zijn land radioberichten had afgeluisterd die er op wezen, dat Portugese troepen in Portugees Gui nee (Bissau) klaar stonden om Gui nee binnen te vallen. Uit goed ingelichte kringen bij het VN-secretariaat vernomen dat het t)u we) als uitgesloten geacht mag worden dat de VN nog een commis sie naar Guinee za] sturen. Afri kaanse diplomaten toonden zich geërgerd en teleurgesteld in Sekou Toure en lieten blijken aan diens geloofwaardigheid te twijfelen.

de Stem | 1971 | | pagina 11