Afvalschip kiest weer zee „GEMENE BEDRIEGERIJEN' Felle Chinese aanval op osers Geleerden nodig naar maan één Breda maakt nog fieen zomer SOcent Henna JS'ISS WE ZIJN EVEN ZWEMMEN UITSTAPJE IN HEELAL Amerika levert Israël straal jagers rlQk zelnootrepen Sf0,„34(f3®5 atFijn JÖ5" 85 tukjes JUT jen M 8f mie m m Vermiste meisjes naar Franse zuidkust rtwöl i 'r%. 1 ASTRONAUT SCOTT Ky toch nog presidents kandidaat Bezorgdheid over Rode Jeugd in Eindhoven De 6-pak Breda Bier 2,88 voordeel op zonnebloem sla-saus M 98 ugat M 89 "hips 79 Ier JMT fi binnenland buitenland van êgmm conrifnentaaui* Zo maar I Men heeft tot voor kort met grote Iteliigheid beweerd dat een situatie .als die in de Amerikaanse steden in Nederland niet mogelijk zou zijn. J Men heeft gezegd dat „law and ■order" een uitvinding was van een Conservatieve vaandeldragersaene- ►atie, die hun waarden en normen Sag verpletterd onder stoomwal sen van nieuwigheden. CJ OUDERS WILLEN SEXRLAD AANKLAGEN BENOEMINGEN BIJ AUDET Staatsloterij Voor vijftig gulden kaarsen gebrand in Mariakapel Voor gratis brouwerijbezoek- vraag uw leverancier [Donderdag 5 augustus 1971 Prachtige kop en schotel. Verkrijgbaar in 6 verschillende, moderne kleuren. 1.25 »ak 200 gram isco, 1/1 blik sanket, uit de diepvries sa, gezinspak ha delicatesse pak 9 stuks flesjes) van j36<voor 148 hele literfles 'aLIDA BRANDS trijntje rozema (Van onze correspondent) GRONINGEN In Frejus (een Zuidfranse badplaats tussen Cannes en Saint Tropez) zijn gisterochtend de 16-jarige Alida Brands en de 14- jarige Trijntje Rozema, beiden uit het Groningse Ulrum, aangehou den door de plaatselijke politie. De beide meisjes werden sinds 12 juli vermist. De ouders van de meisjes had den via Interpol om aanhouding verzocht. Op de bewuste dag had den de twee thuis gezegd even te gaan zwemmen. Maar toen ze 's avonds laat nog niet naar huis waren teruggekeerd, alarmeerden de verontruste ouders de politie. De politie vermoedt dat de beide meisjes in gezelschap van de 27-ja- rige G. P. uit Eenrum naar het zui den zijn gereden. Aanvankelijk werd gevreesd dat de meisjes het slachtoffer waren geworden van een handel in blanke slavinnen. Gebleken is dat het tweetal zijn reis had voorbereid. De meisjes hadden hun paspoort en verschei dene kledingstukken meegenomen. Op het ogenblik wordt nog naar G. P. gezocht. Er is een aanhoudings bevel tegen hem uitgevaardigd we gens een diefstal van 300 in zijn woonplaats Eenrum. „We zijn dolgelukkig. Mijn man, die aldoor thuis is gebleven, sinds Trijntje verdween, is weer hele maal de oude aan het worden" Me vrouw A. M. Rozema, moeder van Trijntje lacht weer, nu haar dochter en vriendin terecht zijn. Ook in huize Brands in Ulrum heerst vreugde. Jan Brands, broer van Ali da zegt: „Mijn moeder was er erg aan toe. Ze zat op een stoel en keek maar voor zich uit". Hij had gistermorgen een brief opgesteld die hij naar het Franse persbureau Agence France Press wilde sturen. „Ik zou net naar een leraar hier in het dorp gaan om te vragen de brief te vertalen, toen het bericht van de aanhouding van de meisjes kwam". Volgens de politie is het niet no dig dat familieleden de twee meis jes tegemoet reizen. Toch wil broer Jan dit gaan doen. „Ik heb er spe ciaal een paspoort voor aange vraagd. Ik kan mijn zusje en haar vriendin toch niet onder politiebe geleiding het land laten binnenko men. Ze zullen zich misdadigsters voelen en dat zijn ze helemaal niet". dig t/m zaterdag 7 augustus 1971. en uitverkocht voorbehouden. Dat bezorgdheid voor werkend» jongeren niet zo maar een overdreven en sterk overtrokken actiepunt is van idealistische jonge renorganisaties, heeft een onderzoek naar de agressieve criminaliteit in Limburg onderschreven. Zonder de Limburgse situatie op het hele land van toepassing te willen verklaren, verdienen de constaterinqen in het rapport-Buikhuisen over Limburg (ruime aandacht en overweging. j Ruim tweederde van alle geweld- delicten zo stelt het rapport of. die nu tegen perspnen of zaken zijn gericht, worden gepleegd door per sonen beneden de 25 jaar. Deze jongeren zijn voornamelijk te vinden in de lagere sociale klassen, die van de ongeschoolde arbeiders. Het rapport: „Hun aandeel in de agres sieve criminaliteit is niet alleen het grootst, de delicten die zij plegen zijn ook hef nge^st -zorgwekkend. Het zijn vooraldeze._jongerqa.,di§i [zonder een duidelijk motief geweld plegen". Het geweld wordt „zo maar" gepleegd. De agressie spruil [slechls in enkele gevallen vooD uit rgernis of boosheid. Wel zijn de pngeren veelvuldig onder invloed 'an alcohol bij het plegen van de leliclen. Het rapport waarschuwt- [,De combinatie van onredelijkheid n willekeur, die in het ongemoti- 'eerde geweld schuilt, maakt het ixtra zorgwekkend. De ongerirht- leid van dit geweld heeft tot ge- dat iedereen- in principe het lachtoffer kan worden". Men heeft dit soort constaterin- len veelvuldig kunnen lezen over iet geweld in de Amerikaanse ste- fen. I Men heeft gezegd dat de heden daagse jeugd bij het wanhopig zoe- ren naar nieuwe samenlevingsvor men, waarin autoriteit en competitie fcouden moeten ontbreken, zich te pleiter heeft gelopen op muren van pnwil en onbegrip. Men heeft gezegd dat de heden Jpagse jeugd zich DAAROM heef' 'teruggetrokken op haar oude stel ï'ngen, waarin kennelijk het klimaat jsn snelle ontvlambaarheid aanwe zig is. Het zijn allemaal onbewezen constateringen, waarmee je nergens j°mt. De feiten vallen echter niet Ie ogenstraffen en die feiten tonen ft ans in Limburg) een grimmig Tee over een bepaald deel van de [samenleving. K Het is inderdaad triest als ie er Tuning mee zou moefen gafln Pouden, dat je in een stad, op elk Foment, het slachtoffer kunt wor- Ëen van onredelijkheid en willekeur 1° maar. De tanker Constance die nog maar kort geleden onder de naam Stella Maris de voorpagina's van ve le kranten in de hele wereld haal de, lag gisteren in de Amsterdamse Petroleumhaven waar een nieuwe la ding chemisch afval aan boord werd genomen. (Van onze redactie buitenland) PEKING/WASHINGTON De Chinese volksrepubliek heeft giste ren de Amerikaanse politiek van „twee China's", maandag jl. door minister Rogers ontvouwd, in scherpe bewoordingen van de hand gewezen. Het persbureau Nieuw-China zei in een commentaar op de verklaring- van Rogers, dat de Amerikaanse regering het „twee China's-komplot" ge bruikte om het herstel te blijven tegenwerken van „de legitieme rechten van de volksrepubliek China in de Verenigde Naties". Daarmee bleef zij „de vijand van liet Chinese volk". Minister van buitenlandse zaken- in de komende twee of drie maan Soger's verklaarde maandag in Wash ington, dat zijn land de toelating van China tot de Verenigde Naties zal steunen, maar zich tegelijk zal ver zetten tegen uitstoting van Taiwan. Laatstgenoemd land heeft ook fel ge reageerd op de wijziging in de Ame rikaanse politiek, en een beroep op de lidstaten gedaan de positie van Taiwan in de volkerenorganisatie te beschermen. Het Chinese persbureau citeerde spottend Rogers' opmerking dat het Amerikaanse besluit volledig in over eenstemming was met bet streven van president Nixon naar normali sering van de betrekkingen met Pe king en sprak van ,.de gemene con trarevolutionaire bedriegerijen van het Amerikaanse imperialisme, dat het een zegt maar het ander doet". Uit Rogers' verklaring bleek ook dat Amerika op het ogenblik wanhopige pogingen in het werk stelt om „de kliek va-n Tsjang Kai-Sjek in de Verenigde Naties te handhaven". Op een persconferentie in het Wit te Huis heeft president Nixon giste ren gezegd dat zijn overleg in China niet zal leiden tot 'n plotseling einde van de oorlog in Vietnam. Als hij zijn ontmoeting heeft met de Chinese leiders zal evenwel elk „hard probleem" waarmee de twee landen en de wereld geconfronteerd zijn, worden besproken. De Amerikaanse president dacht de datum voor zijn reis naar Peking den te kunnen vaststellen. De Ver enigde Staten waren bereid om het beleggen van een Aziatische vredes conferentie over Indo-China, met de volksrepubliek China erbij, in over weging te nemen. President Nixon liet op de persconferentie duidelijk blijken dat er voor hem in de toe komst slechts twee super-mogendhe- den zullen zijn, de Verenigde Staten en de volksrepubliek China, en niet zoals thans de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie. (Van een onzer verslaggevers) ZEIST De hevig verontwaar digde ouders Lensen in Zeist over wegen een aanklacht tegen een sex- blad in te dienen. In een nummer van dit blad werd door kennissen een foto van hun 15- jarige dochter ontdekt. Het meisje, dat volgens de ouders een tamelijk moeilijk karakter heeft, is meerdere keren van huis weggelopen en wacht in het opvangcentrum „Wel kom" in Arnhem op overplaatsing naar een gesloten inrichting. Eerder verbleef ze een halfjaar ter obser vatie in een verpleeginrichting in Mook. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) de dinsdag ge illpr vergadering Van aandeelhou S ii.v. AssoMatif» van Uit TL!6',5,31" «>asbla<l-o -.i Tijdschrif (pm,1'1 r!" heren dr. A 1 tie- „u i i. iiers f0(. cominjs_ palissen benoemd. 4 augustus 1971 Tweede klasse Prijzen van: 15 zijn gevallen op nummers eindigende op: 4 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 87 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 78 100 zijn gevallen op nummers eindigende Op: 838 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 642 200 zijn gevallen op nummers eindigende op: 942 400 zijn gevaller op nummers eindigende op: 532 1 000 zijn gevallen op nummers eindigende op: 3800 Een prijs van 2.000 is gevahen op het nummer: 2.000 is gevallen op het nummer: 2.000 is gevallen op het nummer: 2.000 is gevallen op het nummer: 2.000 is gevallen op het nummer: De prijs van: 5.000 is gevallen op het nummer: 50.000 is gevallen op het nummer: De extra prijs van 100.000 is gevallen in de serie G op het nummer En de troostprijs van 2.Ó00 op het nummer van elk van de andere series. Lef wel op nummer 042724 is tevens een prijs van 15 gevallen. 042724 078160 094445 071003 063421 067629 075726 030386 030386 ggMli" IB (Van onze redactie buitenland) HOUSTON Astronaut David Scott, die evenals de andere Apollo-maanverkenners van oor sprong luchtmachtpiloot is, heeft gisteren vanuit de ruimte de komst van wetenschapsmensen naar de maan bepleit. Samen met Irwin en Worden in de Apollo-cabine om de maan cirkelend, zei Scott tot de geoloog dr. Lee Silver in Houston: „Ik hoop dat wij ook u allen hier te zijner tijd kunnen krijgen. Ik ge loof dat het werkelijk nodig is dat er een aantal goede professionele ge-leerden in de buurt van de Zo zullen vanmiddag Alfred Worden en James Irwin, buiten het moederschip Endeavour van de Apollo 15, te zien zijn. Op een afstand van 200.000 nautische mij len van de aarde zal astronaut Worden (links getekend) de Apol- lo-15 verlaten om de filmcassette met maanfoto's te herkrijgen. Collega James Irwin (rechts af gebeeld) geleidt de „navelstreng" en de televisiecamera's. De ruimtewandeling begint om vier minuten over half vijf. maan, maar er ook op komt". De raketspecialist Wernher von Braun heeft in een interview met Die Welt gezegd, dat Amerika van plan is mensen voor een maand o-p de maan te brengen. Groot scheepse maanexpedities- konden in de jaren tachtig een realiteit worden. De maan verkenners zou den dan worden uitgerust met een mobiel laboratorium waarmee zij grote afstanden kunnen afleggen. Verwezenlijking van deze plannen hing af van de ontwikkeling van een ruimtetransportvaartuig wat de NASA zich als hoofddoel voor dit decennium had gesteld. De kosten van zo'n onderneming be droegen naar schatting 7,2 miljard gulden vier- tot vijfmaal zo veel als die van een normale Apollo-vlucht, aldus Von Braun. DEN HAAG (ANP) Een onbekende heeft zo is giste ren gebleken voor vijftig gulden aan kaarsen gebrand in de Mariakapel van de kerk van het Onbevlekte Hart van Maria in Den Haag. Bovendien werd het Maria beeld en de vloer met kaarsvet besmeurd. Er werd een briefje achtergelaten, waarop stond „Het doel heiligt de middelen. Hora est (de tijd is aangebro ken)". De politie heeft een on derzoek ingesteld. NEW YORK (AFP) De Ame rikaanse regering overweegt de mo gelijkheid Israël de komende drie of vier jaar ongeveer 110 straalvlieg tuigen te leveren als bijdrage tot de modernisering van zijn luchtmacht, zo meldt de „New York Times", die zegt dit uit officiële bron te hebben vernomen. „Dit plan zou betekenen, dat Ame rika voor de eerste maal een lang lopende verplichting jegens Israël aan gaat voor de levering van wapens, die in de plaats komt van periodieke beslissingen betreffende een beperkt aantal vliegtuigen", aldus het blad. Het uiteindelijke besluit van Was- tington zou voor een grot deel af hangen van de Israëlische reactie op de voorstellen, die onderminister van buitenlandse zaken Sisco in Jerusa lem heeft gedaan: terugtrekking van de Israëlische troepen tot op 40 km van het Suezkanaa] en aanvaarding van de legering van een symbolische Egyptische troepenmacht op de oos telijke kanaaloever, gekoppeld aan een bestand van twee tot drie jaar. Premier Golda Meir echter, zo mel den Israëlische kranten, heeft na overleg met haar kabinet besloten het voorstel dat inhield dat Egypti sche troepen het Suezkanaa] zouden mogen oversteken en posities inne men op de nu door Israël bezette oostelijke oever, te verwerpen. Israël heeft verklaard, dat Egyp tische burgers, en zelfs een symbo lische politiemacht, op de oostelijke oever mogen komen, maar geen mi litairen. Mevrouw Meir wij blijkbaar aan deze beleidslijn vasthouden. Op de andere punten zou de Israëlische regering inschikkelijk willen zijn. Over milieuvervuiling en lawaaio verlast gesproken, om maar meteen met de deur in huis te vallen gij. geplaagd volkik neem u heden even mee naar Italië, het land van pausen, wijn en spaghetti Daar vindt men tegenwoordig jongeren (wat een rotwoord) die de knalpot van hun motors verwijderen en dan 's nachts met grote snelheid door hun stadjes crossen. Onlangs kreeg zo'n brommerbe stuurder een schot hagel in zijn arm, afgevuurd door een uiterst bo ze inwoner van een geplaagd stadje. Maar nog driester was een leeftijd genoot, die overigens nu in een psy chiatrische inrichting zit. De lokale politiemannen van Pesa- ro hadden de jongeren eerder aange houden, nadat hij zijn haat tegen lawaaierige motorfietsen had botge vierd door er negen in de plomp te laten verdwijnen En dat mag niet in Pesaro. Jongmens: De (Pest(aro) aan brommers hebben. Oneerbiedigen spraken over de nieuwe staatssecretaris van de heer Udink als hum-Buck! Ieder zun meug, liet ik hier giste ren de boer spreken. Maar die kreet is afkomstig van niemand minder dan Tijl Uilenspiegel en vormt slechts ee.n klein onderdeel van een beroemd gezegde. Ieder zun meug, sprak Tijl Uilen spiegel, en hij at vijgen Maar het waren er van een paard. De manien in het parlement heb ben het toch maar druk in deze dagen. Praten over wat Barend alle maal over het beleid van zijn bij eengeraapt clubje heeft gezegd. En daar krijg je een droge keel van. En bovendien zijn er mensen, zo als Den Uyl en Van Mierlo bijvoor beeld, die er zich over opwinden. En dat buitendien nog spuien ook. Wat weer trieste gezichten oplevert ach ter de regeringstafel, want daar zit me ook een stelletje nieuwelin gen in het politieke wezen. Je loopt de kans dat juist dezulken zich de kritiek persoonlijk aantrekken en huilend de wandelgangen in ver- dwijnen. Hetgeen ik de nieuwelingen ook weer niet toewens. Wat ik hen wel toewens is sterkte. Veel sterkte. Ze zullen het nodig hebben Ik heb 't wel begrepen: De Pel gaat niet voorwaarts-Mars. Wat direct aan energie scheelt,, willen de geruchten. Maar daar zul len we het niet over hebben. Trou wens nergens meer, want we stop pen voor vandaag. Tot morgen. MERIJN. SAIGON (Reuter) - De Zuidvietna- mese vice-president Ngoejen Cao Ky heeft zich gistermorgen bij het hooggerechtshof in Saigon toch kan didaat gesteld voor het president schap, waarvoor op 3 oktober ver kiezingen worden gehouden. De dag tevoren was gemeld dat hij zich ais kandidaat had teruggetrokken, om dat hij niet over het vereiste aantal handtekeningen beschikte. Naar verluidt komen 104 handte keningen van leden van provinciale raden vier meer dan het benodig de aantal op de lijst voor. Maar slechts 80 ervan zijn officieel ge waarmerkt. (Van onze correspondent) EINDHOVEN De ernstige be zorgdheid over de activiteiten en dreigementen van de zich „marxis- tisch-leninistisch" noemende ver zetsgroep Rode Jeugd heeft gisteren tot een diepgaand beraad geleid tus sen een aantal gemeentelijke en jus titiële autoriteiten te Eindhoven. Aan dit overleg namen deel bur gemeester, ir. H. B. J. Witte, de hoofdcommissaris van politie de heer J. L. Odekerken, het hoofd van het arrondissementsparket in Den Bosch, mr.x A. Messchaert, en de officier van justitie, rar. J. H. A. M. Peijnenburg. In het bijzonder heeft men zich beziggehouden met recente uitlatin gen van woordvoerders van Rode Jeugd, o.m. in een radiogesprek met STEM-correspondent Peter Dil len, waarbij aangekondigd werd dat mën tot „harde" en zelfs geweldda dige acties tegen autoriteiten, en met name tegen de politie, zou over gaan. Bovendien namen zij de ver antwoordelijkheid op zich voor een in een politie-auto geworpen brand bom. Het mechanisme van de bom, die dinsdagavond in een tas op het Eind- hovens station werd gevonden, was „zeer gevaarlijk". Dit is uit het po- litie-onderzoek gebleken. Het mecha nisme heeft echter niet gewerkt, toen het kistje, dat zich in de tas. bevond, werd geopend. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1971 | | pagina 9