VAN GELDER AKKOORD MET VAKRONDEN „Zuinig aan" geldt ook voor burger Schiphol moet alweer groter }lr. Biesheuvel: KRACHTIGE MAATREGELEN NODIG OM OVERBESTEDING TE KEREN jlhod verklaarde pf \kvensteken INELATIE Weer verzet tegen fluor in water EVENWICHT VRIENDEN MET BLOK AAN HET BEEN ZN 1980: 15 MILJOEN PASSAGIERS GEEN DUITS GIF IN NEDERLAND Te Pas blijft voorzitter N.M.P.-fractie Incident in Athene ezeW Vanavond begint thuisreis /oordeeltjes halen in Terneuzen en iadhuisstraaf 34) 0,- 9,- 9,- 9,- 8,- jitvlot 3, tel. 8045, 34, tel 7244 tel 4833. binnenland buitenland Mens of machine? Spaanse gelovigen willen hun priester terug ii i milium ui milium ii mi iiiiiiiiiiiiiii, wilt, lont- sche >paf- 9- Sr als 8/- FM jolf, 29,-. kjes nid- i- 0,- iSI - jjer ■iiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ^ensdag 4 augustus 1971 AMSTERDAM De directie van Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen heeft met de vakbon den overeenstemmine bereikt over een afvloeiingsregeling voor een onbekend aantal werknemers, die moeten worden ontslagen als -ge volg van de reorganisatie bii Van Gelder. De werknemers van 57 en een half jaar en ouder behouden tot aan hun pensioengerechtigde leef tijd het volledige inkomen, dat zij (inclusief loonsverhogingen) zou den hebben indien zij bij Van Gel der in dienst hadden kunnen blij ven. De werknemers, die ten tijde van het ontslag jonger zijn dan 57 en een half jaar aanvulling op hun hankelijk van leeftijd en dienstja ren gedurende maximaal twee eneen half jaar aanvulling op hun werkloosheidsuitkering of hun in komen uit arbeid elders. Ook deze suppletie is waardevast, zo wordt van de zijde van Van Gelder mee gedeeld. Voor de werknemers, die meer dan vijf jaar pensioenpremie heb ben betaald, wordt de pensioen-op bouw maximaal twee jaar voortge zet indien bij aanvaarding van een andere werkkring niet, of eerst na een wachttijd aan een of ander pensioenfonds kan worden deelge- Werknemers van 45 jaar en ouder, die minder dan vijf deelne mersjaren in het Van Gelder-pen sioenfonds hebben, ontvangen drie maal hun betaalde premie terug in plaats van eenmaal, zoals regle mentair is bepaald, mits het totaal bedrag wordt gebruikt voor niet- consumptieve doeleinden. Bij aanvaarding van een andere werkkring die verhuizing noodza kelijk maakt, wordt een tegemoet koming in de verhuiskosten gege ven van 7 procent van het jaarin komen met een minimum van 200 gulden. In de regeling is vastgelegd dat Van Gelder voor elke afgevloeide werknemer ƒ125 moet reserveren om in eventuele bijzondere geval len te kunnen voorzien. De afvloei ingsregeling geldt met terugwer kende kracht tot 1 januari 1971 en is aangegaan tot 31 december 1972 met een opzegtermijn van drie maanden. Een woordvoerder van Van Gel der kon gistermiddag niet zeggen hoeveel deze regeling het concern gaat kosten. „Het is nog niet be kend hoeveel mensen precies wor den ontslagen en aangezien ook een deel afvloeit via het natuurlijk ver loop is er geen taxatie van de to tale kosten te maken", zei hij. 'Vijn astronauten eigenlijk wel no- U dig? Het is een vraag, die ge- eerden lange tijd heeft beziggehou den. De Russische maanlandingen met robots, die naar de aarde kon den worden teruggevoerd, leken de vorstanders van onbemande ruim- evluchten in het gelijk te stellen. )e vorige landingen op de maan an Amerikaanse astronauten brach- en de geleerden niet dat materiaal, ml zij verwacht hadden. De missie van de Apollo-15 heeft - waarschijnlijk de waarde van iet gehele Amerikaanse Aoollo- irogramma aangetoond. De vraag jf astronauten nodig zijn is door )ave Scott en James Irwin bevesti- jend beantwoord. Tijdens hun drie dagen op de maan hebben de twee Amerikanen handelingen verricht die een ruimterobot (bij de huidige itand van de techniek) nooit zou lebben kunnen uitvoeren. Wanneer iet er werkelijk op aan komt blijkt ie mens nog de beste van alle ma chines te zijn. Hij kan improviseren bij onverwachte gebeurtenissen. Hij :sn naar eigen oordeel zijn doel :oeken. Geen robot zou een gebro- .en antenne kunnen repareren,of it de enorme hoeveelheid stof en tenen juist dié steen pakken, die oor de geologen op aarde het aardevolst is. De Russen hebben aangetoond jdat het mogelijk is om een onbe- tiand wagentje op de maan te plaatsen en het ding steeds weer 'aan het rijden te krijgen na een bar re maannacht. Maanstenen en -stof wnnen opgegraven worden en van pe maan door een onbemand ruimteschip teruggebracht wor pen. Maar dat blijft werk dat ge- paan is zonder het onderscheidings vermogen van een Scott en een Ir win. De mens geeft meer waar voor [het geld. In de „oer-dagen" van de [ruimtevaart, b.v. tijdens het Gemini- project, dat tot een goed einde werd gebracht door het bliksemsnel in grijpen van de astronauten die dé lucht in werden geslingerd in on handige ruimtecapsules, was dat ook |a' aangetoond. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Over een breed front zal het uitgaven be leid door het nieuwe kabinet worden omgebogen. Niet alleen de overheid zal zich in de uitgaven moeten matigen, ook de particuliere bestedingen moeten worden beperkt. Dit kondigde gistermiddag minister-president Biesheuvel aan toen hij het nieuwe kabinet aan de Tweede Kamer presenteerde. In zijn regeringsverklaring zei hij: „Het kabinet is zich ervan bewust dat het een zware opgave is om het economisch evenwicht te herstellen. Er zijn bijzonder krachtige maatregelen nodig om de overbesteding te keren. 'E1DEV Op het beademings- lo'iurum van het academisch zieken- I Uis te Leiden vechten artsen voer I c' kven van de 31-jarige Duitser orst Weid uit Wiirtzbnrg. Zaterdag- middag werd de man, die geen lc- vensteken meer gaf, voor Zandvoort gehaald door de reddingsbri- jWdc en de strandpolitie. I De redders pasten direct kunstma- I 'se ademhaling toe. docl^ zonder re- "®ultaat. Een op het strand aanwezige uitse arts verleende assistentie, i aar gaf na een tijdje zijn pogingen °P met de verklaring dat de ionge uitser al was overleden. Iv„B-2j conclusie werd even later be te»,, ,°°r een Zandvoortse arte en 1,,= hit de Haarlemse Maria- lwa« waarheen het slachtoffer I Pr.i,, vervoerd. Onderweg werd hem Tt j "og zuurstof toegediend. I snJ1 l, Mariasticbting aangekomen. I anderhalf Uur nadat hij was opge- I jjag een lid van de Zandvoort- lïo,.„ ,gsbriSade plotseling weer Iwaar venen bet slachtoffer. ItnJi I? m opnièuw zuurstof werd l°Ani? n<*' 'n '00P van de v°'" m,0r2en verslechterde zijn toe- loffp .ecbter zodanig, dat het slacht- |n f ij1 aller ijl werd overgebracht I T oia academisch ziekenhuis te I,,is aldaar echter nog Iwnv.n bulten kennis en zijn toestand I ko„a f'° ai'tsen zeer zorgwek I Kena genoemd. Met zijn allen willen wij meer uit geven dan wij verdienen. Wil de overheid haar omvangrijke program ma kunnen uitvoeren, dan moet de regering de ernstige overbesteding terugdringen. Daartoe zal ook de rijksbegroting moeten bijdragen. De komende kabinetsperiode zal dan ook, zeker in de eerste tijd, in het teken moeten staan van een matiging in de groei der bestedingen". De minister-president zei dat de maatschappelijke situatie waarin het nieuwe kabinet van start gaat. een nogal gecompliceerd beeld vertoont. Nooit heeft ons land zo'n hoog wel vaartspeil gekend. Toch staat het functioneren van de samenleving in toenemende mate aan kritiek bloot. Velen voelen zich in de moderne maatschappij verloren. Dat leidt tot moedeloosheid en ongeïnteresseerd heid, bij anderen tot protest, verzet en soms agressie. De regering streeft ernaar een gro ter stuk van de welvaartsgroei aan te wenden voor de bestrijding van de kwalijke nevenverschijnselen van de welvaartsmaatschappij, zoals de ver vuiling van hét leefmilieu. Zij be schouwt de economische groei niet als tegengesteld aan menselijk wel zijn, maar eerder als dienstbaar daar aan. De regering wil ook door concre te maatregelen tot een rechtvaardiger welvaartsverdeling, met name ten behoeve van bejaarden en gehandi capten, komen. Alleen door een gezamenlijke aan pak van overheid en burgers kunnen de grote vraagstukken van onze sa menleving dichter bij een oplossing worden gebracht, zei minister-presi dent Biesheuvel. De noodzaak van zo'n gezamenlijke aanpak is dringend geboden, geen' regering kan de pro blemen van een dichtbevolkt land aan, als de burgers niet bereid zijn persoonlijke offers te brengen. De financiële middelen van de overheid zijn trouwens zeer beperkt. Wil de overheid nieuwe taken finan cieren, dan zullen de kosten van min der belangrijke taken moeten worden overgeheveld naar de mensen die er het meest profijt van trekken. Dat is geen kwestie van domweg bezuinigen, aldus mr. Biesheuvel. De regering ziet dat meer als een noodzakelijke bijdrage van de bevolking aan de ge zamenlijke aanpak van maatschappe lijke knelpunten. In dat licht moet de herwaardering van de overheids uitgaven worden bezien. De voortwoekerende inflatie noem de mr. Biesheuvel uitermate veront rustend. De beteugeling ervan vereist een krachtige aanpak. Het kabinet wil niet gelaten afwachten tot de wal het schip keert, maar ziet het als een van de eerste en voornaamste DEN HAAG (ANP) De afdaling van de Raad van Sta(e, die hei nepen behandelt ingevolge de wet beroep administratieve beschikkingen, heeft zich gisteren opnieuw beziggehouden met een aantal beroepen van inwo ners van Kampen, 's-Hertogenboscli Biithoven, Soest. Driebergen, Soest- duinen, Beerschoten en Arnhem te gen beschikkingen van de staatsse cretaris van Sociale Zaken en Volks gezondheid. Deze gemeenten is goed keuring verleend fluoride toe te voe gen aan liet te leveren drinkwater. De eensluidende klacht van al deze reclamanten is, dat natrium-fluoride door het ministerie voor Volksge zondheid op een lijst is geplaatst van geneesmiddelen, die alleen mogen worden gebruikt door bepaalde in de wet op de geneesmiddelen genoemde personen. Voor bezwaarden willen de recla manten een voorziening, die het mo gelijk maakt over ongefluorideerd drinkwater te beschikken. taken om terug te keren tot even wichtiger economische verhoudingen. Bovendien kan alleen hierdoor per spectief worden geboden voor ver wezenlijking van de doelstellingen die het kabinet wil nastreven. Zoals een rechtvaardiger en beter gespreide welvaartsverdeling. Want juist de kwetsbare groepen en de structureel zwakke gebieden ondervindeii het sterkst de nadelen van de inflatie. Wil hel beleid ter bestrijding van de inflatie slagen, dan moet het wor den gedragen door parlement en volk. Het kabinet heeft daarom een belangrijke plaats toegekend aan het overleg met de sociale organisaties van werkgevers en werknemers. Ge probeerd wordt dit overleg uit te bouwen. Van belang noemde mr. Biesheuvel het ook dat de structuur van het be drijfsleven wordt versterkt. Een systematischer aanpak van het struc tuurbeleid wordt nagestreefd. De Nederlandse bevolking staat nu al 60 percent van de toeneming van het nationale inkomen af aan belas tingen eii sociale verzekeringen. Bij de groei van de overheidsuitgaven en de sociale verzekeringen moet er dan ook aan worden gedacht, dat een aanvaardbare ruimte overblijft voor toeneming van de particuliere con sumptie en particuliere investerin gen. De overheidsuitgaven zullen in verhouding tot het nationale inkomen in de komende kabinetsperiode niet mogen toenemen. Naar de veelheid van wensen zijn de financiële middelen van de over heid beperkt. Er dient gekozen té worden, de overheid zal met haar financiële middelen moeten woeke ren, zei de minister-president. Dit dwingt tot een stelselmatige her waardering van de overheidsuitgaven teneinde die aan te wenden waar het maatschappelijk nut het grootst is. Te gemakkelijk hebben in het ver leden allerlei voorzieningen het stempel „collectief" gekregen, te au tomatisch is er van uitgegaan, dat prioriteiten van jaren geleden on aantastbaar zijn. Vrij algemeen is nu het standpunt, dat een redelijker inkomensverdeling beter kan plaatshebben door over drachten in geld waardoor de con- sumptievrijheid intact blijft dan door reducties op prijzen, waarvan ook mensen met goede inkomens profiteren. De minister-president zei. dat meer jarenplanning kan bijdragen tot een terugkeer naar het evenwicht in de economie. Ook voor de sociale voor zieningen zal het ODStellen van meer jarenramingen gewenst zijn. Voor de leefbaarheid van de bin nensteden acht het kabinet een krachtige aanpak van de stadsver nieuwing geboden, waarbii de ver- keers- en vervoersvraagstukken mee spelen. Mr. Biesheuvel zei veel waardering te hebben voor het kabinet-De Jong. Hij voegde daaraan toe: „Maar ik geef u de verzekering dat wij voor het kabinet-De Jong niet wensen on der te doen in bereidheid tot overleg en nauwe samenwerking met de volksvertegenwoordiging". Over de uitbreiding van het kabinet zei hij: „Hoewel tegen een uitbrei ding van het aantal ministers bezwa ren zijn aan te voeren, is daartoe toch besloten omdat een meer ge richte aanpak op ministerieel niveau ten aanzien van de milieuhygiëne en het wetenschapsbeleid gewenst werd geacht". Alsof mr. Biesheuvel zich in zijn slotbeschouwing speciaal tot opposi tieleider Den Uyl richtte, zei hij dat het vereiste klimaat om „kernproble men van onze samenleving" aan te pakken, niet ontstaat door „pola risatie" in de politiek, door verscher ping van de politieke en maatschap pelijke tegenstellingen. \Ve willen geen wezenlijke politieke scheids lijnen verdoezelen, maar polarisatie is voor dit kabinet geen passend ant woord op de grote vragen waarvoor wij ons in dit land zien gesteld. In tegendeel, juist omdat die vragen ons allen aangaan, nopen zij veeleer tof een mentaliteit van openstaan voor eikaars standpunten cn opvattingen. Copyright De Stem/Het Parool. SCHIPHOL (ANP) Nauwelijks vier jaar na de opening is het nieuwe, groots opgezette Schiphol reeds aan een forse uitbreiding toe. De stroom luchtreizigers is de laatste tijd zo overstelpend groot geworden, dal men over enige jaren bij het stationsgebouw het bordje „vol" zal aantreffen, als niet tijdig door de luchthaven voorzieningen worden getroffen. Dat laatste is voor Schiphol niet zo'n probleem als het misschien lijkt, want reeds bij de bouw van het huidige complex is de mogelijk heid opengehouden om de accommo datie in de toekomst zonodig uit te breiden. De ruimte ervoor was gere serveerd. de plannen lagen ter ta fel. Het is zelfs zo, dat bewust is gekozen voor het systeem van voort durend aanpassen van de capaciteit aan de gebleken behoefte boven het aanleggen van een luchthaven, dip twintig jaar zonder enige uitbrei ding aan de eisen kon voldoen. Hoe snel de omvang van het luchtverkeer is gestegen moge blij ken uit de volgende cijfers: in 1955. het jaar waarin de plannen voor de aanleg van een nieuwe nationale luchthaven werden gepubliceerd, schatte men het aantal passagiers dat Schiphol in 1970 zou moeten verwerken op 1.670.000. Het werke lijke aantal bedroeg echter 5.170.000. Dezelfde prognose ging voor het jaar 1980 uit van 2.500.000 passa giers per jaar, de jongste schattin gen spreken over %ö.iiüü.üüü. Het zal.duidelijk zijn dat de capa citeit van het huidige stationsge bouw op Schiphol (aankomsthal, vertrekhal en bagagecentrum) spoe- MAASTRICHT (ANP) Provin ciale Waterstaat in Maastricht acht het niet waarschijnlijk dat een deel van de nog ontbrekende 300 ton gif tige arseenkalk in West-Duitsland op een van de vele Limburgse vuilnis belten is gestort. Via de officiële grensovergangen zou een dergelijk transport zeker zijn ontdekt, maar clandestien grensver keer is natuurlijk altijd mogelijk, zo zegt men bij Provinciale Waterstaat. Tot nu toe heeft men geen aanwij zingen, dat er arseenkalk is gestort. Desondanks zitten de controlerende ambtenaren op het vinketouw en houden de vuilnisstortplaatsen extra scherp in de gaten. dig niet meer toereikend zal zijn door deze vliegreis-explosie. Welis waar is de capaciteit, die aanvanke lijk 4 miljoen passagiers per jaar bedroeg, door enige verbouwingen en aanpassingen opgevoerd tot 8 miljoen per jaar, maar dat aantal wordt rêeds bereikt in 1974-75. zo dat spoed geboden is. De luehthavendirectie heeft beslo ten reeds nu het bestaande stations gebouw te verdubbelen. Dit ge beurt door aan de noordzijde van het gebouw een nieuw gedeelte te bouwen, waardoor het totale vloer oppervlak met 130 procent zal toe nemen. Dit moet tot 1980 voldoende zijn. In het voorjaar van 1975 hoopt de directie de eerste reizigers in de nieuwbouw te kunnen ontvangen. VIGO De parochianen van de Franciscuskerk in het Noord-spaanse plaatsje Vigö hebben de paus ge vraagd er voor te zorgen dat de jezuïet Alfonso Fondad, die vorige week van zijn functie in de parochie werd ontheven, naar Vigo terug keert. Zondag hebben boze parochianen al voor zijn terugkeer gedemon streerd. Pater Fondad is naar eigen zeggen ontslagen wegens zijn sociaal vooruitstrevende preken en andere onorthodoxe ps-aktójken, zoals het weigeren van het salaris, dat de Spaanse staat aan priesters uitbe taalt en het weigeren van geld voor religieuze dienstverlening. In de brief aan de paus schrijven de parochianen: „Ze hebben onze priester er uit gezet en dat willen we niet, want in de negen maanden dat hij onze parochie heeft geleid heeft hij iedereen geestelijk en ma terieel geholpen vooral de armen; hij heeft veel zielen tot Christus gebracht". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Voordat mi nister-president Biesheuvel gis termiddag in de Tweede Kamer de regeringsverklaring aflegde, deed kamervoorzitter Van Thiel mededeling van de ingekomen stukken. Die bestonden voorna melijk uit brieven over de twee mansfractie van de Nederland se Middenstands Partij. De Amsterdammer Dessing vroeg in een brief alsnog be noemd te worden tot kamerlid en Over te gaan tot schrosing van het kamerlid Jac. de Jong in Vorden. Het hoofdbestuur van de Middenstands Partij deel de mee, dat de heer A. tV. te Pas niet meer wordt beschouwd als een vertegenwoordiger van deze partij. En het kamerlid Jac. de Jong liet weten, dat hij de heer Te Pas niet erkent als frac tievoorzitter, omdat deze zonder instemming van de heer De Jong als fractievoorzitter op treedt. Heel laconiek nam de kamer voorzitter de drie brieven voor kennisgeving aan. Het behoort niet tot de competentie van de kamervoorzitter om leden te be noemen of te schorsen. En op het tijdstip dat de heer Te Pas het enige toegelaten en beëdig de lid van de Middenstands t'rac- tie was, had de kamervoorzitter aan de minister van Binnen landse Zaken laten weten dat de heer Te Pas als fractievoorzitter optreedt. Na die tijd heb ik van de fractie als geheel geen mede delingen ontvangen, waaruit zou blijken, dat dc heer Te Pas geen fractievoorzitter meer is, aldus de kamervoorzitter. De heren Te Pas éft De Jong zaten stil en vijandig naast elk aar de Middenstands Partij te vertegenwoordigen, toen dc ka mervoorzitter de post naast zich neerlegde en de kamer voor stelde „over te gaan tot iets be langrijker zaken". ATHENE (AFP) Een inc'dent markeerde gisteren dc eerste zitting van het proces in Athene tegen ze ventien studenten van de linkse ver- zetbeweging „Rigas Ferraios". Toen de hoofdverdachte, de 26- jarige Constantin Kostarakos, vertel de dat de politiefunctionaris lonnis Kalivas heen gemarteld had en o.a. aan de voeten opgehangen nm hen bekentenissen te ontwringen, viel op de publiek tribune Constantines moeder met een schrille kreet flauw Kostarakos, mocht toen niet. meer doorgaan. Op deze vreugdevolle dag, geachte feest- en anderszins-gaigers, even aandacht aan de mij sympatltieke Stichting Vrije Recreatie, die het kamperen bij de boer propageert. Zelf fanatiek kampeerder zijnde, meen ik recht te hebben tot spre ken, ahum. Hoewel het geen zware taak is waar aan getild moet wor- dei. Vrije boer Van den Berg uit Meerkerk wil wat kwijt over het vrije kamperen en belegt daartoe een persconferentie, te houden in de winterstal van zijn boerderij als het regent en buiten als de zon schijnt. Maar het dient wel snei te gebeu ren, want aldus Van den Berg „de bijeenkomst moet worden ge houden tussen het melken van de koeien en de verzorging van de varkens door". Is dat niet veel beter dan die luxe kampeermentaliteit van tegenwoor dig? Geef mij de vrije bper maar. Oh, wat zijn heden blij lonen en prijzen zijn nu vrij De heer Udink, tegenwoordig be windsman- van Volkshuisvesting heeft er ook een aardige „specialist" bij voor zijn ministerie: textielfabri kant drs. K. W. Buck wordt staats secretaris en is o.a. belast met de (krotopruiming. Wat dat laatste betreft, zie ik dat eigenlijk wel zitten. In de textiel is de laatste jaren heel wat opgeruimd werknemers vooral) en dat heeft meneer Buck natuurlijk van nabij meegemaakt. Biesheuvel: wat praten ze over lang praten. Collega Brezjnev sprak laatst zes uur lang. Apolloos alarm. Met enige gretigheid heeft de Ne derlandse (platen) commercie zich op de verkeersongelukken gewor pen. Van het plaatje Manuela schij nen al 100.000 exemplaren te zijn verkocht en dat nummer handelt over een ongeval. Met volzinnen als ,,We reden in de nacht, de radio stond iacht" en meer van dat fraais, worden de minuten voor f 4,95 (of zoiets) weggejammerd. De Engelsen hebben daar een mooi woord voor: disgusting. Van Drees trekken heeft tegen woordig een heel andere beteke nis! k Manuelaat-maar. I Maar even goede vrienden hoor. Ieder zun meug, sprak de boer reeds. Is er morgen niet weer een dag? MERIJN (Vervolg van pagina 1) De Apollo-bemanning in de Endea vour nog steeds in een parkeer- baan rond de maand en zonder de maanlander Falcon, die gisternacht vier minuten over vier op de maan te pletter sloeg heeft het druk met allerlei wetenschappelijke waarne mingen. Volgens programma zal van avond om 18 minuten over tien het sein voor de terugkeer naar de aarde gegeven worden. De reis zal dan morgenmiddag onderbroken worden voor een ruimtewandeling die Alfred Worden voor zijn rekening neemt. Zaterdagavond arriveert het trio op ongeveer 540 kilometer ten noord oosten van Honoloeloe, waar het hef- schroefvliegdekschip Okinawa dan op de terugkomst van de Apollo-15 ligt te wachten. Gisternacht werd Houston, zoals in een deel van onze edities nog werd gemeld, nog gealarmeerd door een stijging van de druk in de tunnel tus sen de Falcon die toen nog niet afge sloten was en het moederschip En deavour. Dat was er de oorzaak van dat de afstoting van de maanlander één omwenteling werd uitgesteld. Controle leverde echter niets veront rustends op. De maanlander Falcon is te piet ter geslagen 85 km ten westen van 't punt waar het ruimtevaartuig vrijdag met de astronauten Irwin en Scott een perfecte landing uitvoerde. De klap werd geregistreerd door de seis mometers van de Apollo's 12, 14 en 15. De geleerden in Houston waren enthousiast over de gegevens die zij over de kunstmatige aardbeving ont vingen. a) kwamen de signalen van de seismometers van de Apollo-12 zwak door. Dit toestel staat ook al ruim anderhalf laar op de maan. De seismometer van de Apollo-14 bij Fra Mauro. ver naar het zuidwesten, rea geerde uitstekend op de inslag van de Falcon. De gegevens helpen de wetenschapsmensen zich een beeld te vormen van de interne structuur van de maan Het was de eerste maal dat er een driehoeksmeting" kon worden verricht. ■v

de Stem | 1971 | | pagina 9