De kleermaker bang was voor die niet spoken Rudy I nieuwfl Voor we het weten, een dynastie! Het mannetje met de vele gezichten NIEUWE CHINESE STAP VAN WASHINGTON GEEN VERRASSING Denk aan 't plakboek Doodstraf geëist tegen Westduitse huurling PINKELTJE EN HET VARKEN Twee debut ff De Kennedy Vrouwen door PEARL S. BUCK kleine stem 1WÊÊÊÊÊ—ÊÊÊmÊÊÊmmr mm Leuke naam 1»^ Woensdag 4 augustus 197, In de tijd toen er nog mensen aan spoken geloofden, waren er altijd wel onaardige grappenmakers, die arme bangerikken de schrik op het lijf joegen. Zo was er eens de zoon van een kasteelheer die een kleermaker te pakken wilde nemen. De kleermaker zat met gekruiste benen op zjjn werktafel, want zo deden in die tijd alle kleermakers hun werk, en hij was bezig een brokaten jas te naaien. Daar kwam de zoon van de kas teelheer aan en zei:„Goede morgen, ik zie dat u bezig bent met mijn vaders jas." „Het is een prachtige stof", antwoordde de kleermaker, „en het is een plezier ermee te werken." „Die stof lijkt precies op het bro kaat van mijn betovergrootvaders jas," zei de jonge man. „Hoe weet dat?" vroeg de kleermaker. „Dat weet ik, omdat .hij in die jas is geschilderd en dat portret hangt in ons huis. Maar ik weet het ook omdat die oude heer 's nachts spookt en dan kun je die jas duide lijk zien," was het antwoord. „O", mompelde de kleermaker droogjes en hij wou dat die vervelende jon geman nu maar ophoepelde, dan kon hij ongestoord aan het werk blijven. „Het is een dapppere kerel die de nacht durft door te brengen op het kerkhof," ging de jongeman verder, „daar begint die betovergrootvader altijd met zijn gespook." Toen haalde hij zijn goed gevulde beurs voor de dag, legde die op de kleermakerstafel en zei: „Ik wed om deze beurs met goud, dat je geen hele nacht rustig op dat kerkhof durft te zitten om daar voor mij een broek te maken." Nu was de kleer maker er niet heel zeker van of spoken wel of niet bestonden. Maar hij zag hoeveel geld er in de beurs zat en aangezien hij maar een arme kleermaker was, antwoordde liij- :„Laat mij maar met rust meneer, dan kan ik beter werken. Ik wil deze jas vanmiddag klaarhebben, begrijpt u? En wat die weddenschap aangaat, die neem ik aan." De kleermaker bracht nog diezelf de dag de brokaten jas bij de kas teelheer. Daarna zocht hij thuis alles bijeen wat hij kon nodig hebben om een broek te maken voor de zoon en ook een kaars om bij te kunum zien. Toen het donker en stil was geworden, stapte de kleermaker naar het kerkhof en opende er de ijzeren poort die met een galmende klap weer dichtviel. Hij stak zijn kaars aan, keek in het rond en zocht een gladde grafsteen uit waarop hij met gekruiste benen ging zitten. Hij zette de kaars neer, knipte de stof, reeg en naaide en was zo verdiept in zijn werk dat hij wel even schrok toen het geluid klonk van rammeiende kettingen en gezucht en gesteun! Daar kwam vanachter een treur wilg het spook tevoorschijn: een wit hoofd met twee gloeiende ogen bo ven een glanzende brokaten jas. Kalm toch," mopperde de kleerma ker, „hoe kan ik mooie steekjes maken, bij zo'n gerammel en ge steun!" Het spook vroeg met holle stem:„Zie je mijn gloeiende ogen wel?" „Jazeker," zei de kleermaker rustig, „maar ik heb het erg druk met deze broek," en hij werkte vlug door. Na een poosje kwam het spook een stapje dichterbij. „Zie je mijn witte gezicht wel?" dreigde het met de stem van huilende wind. „Ja wel," antwoordde de kleermaker, „maar de broek is nog niet af". Toen strekte het spook een arm uit„Moet ik je met deze hand meesleuren?" loeide de stem die hol en huilend wa's tegelijk. „Zeker niet!", riep de kleermaker nu, „want de broek is af!" Vliegensvlug greep hij zijn spul len bij elkaar, sprong overeind en liep wat hij lopen kon naar het hek van het kerkhof. Hij maakte de poort open en hoorde hem knarsend achter zich dichtvallen, maar op nieuw zwaaide het hek open.en de kleermaker begreep dat het spook hem achterna zat. Hijgend vloog de arme man over de weg. Maar het spook liep even- Pinkeltje is een heel klein piep klein kaboutertje. Hij woont in een mnizenholletje met vijf kleine mui zen. Pinkeltje zei tegen Langstaartje: Ik wil naar de boerderij. Ik wil naar het varken. Langstaartje zei: Klim maar op mijn rug dan gaan wij naar de boerderij. Rrrrrt daar ging Langstaartje het muizeholletjc uit naar de boerderij. Ik moet eraf Langstaart zei Pinkeltje. Kijk liet varken liep net naar buiten. Ggggr zei het varken maar wie kwam daaraan gevlogen, wie zou dat zijn? Wipstaart de kraai. Pinkeltje zei: We gaan vlug naar het muizeholletjc terug voordat Wipstaart ons vangen wil. Jeanet Burggrave Vogelwaarde liard, het liep zelfs een klein beetje harder! Toen de kleermaker bij het kasteel aankwam kon hij de adem van het spook achter zich horen en hij verlangde zo naar een levend wezen, dat hij holde naar de paar- destal, de deur openstootte en me teen achter zich grendelde. Uitgeput viel hij neer in het stro. Toen hij van de schrik bekomen was, kwam de zon op en leek de angst van de afgelopen nacht al minder erg. De kleermaker schoof de grendel van de staldeur.maar kijk! Daar zat een stukje brokaat tussen de staldeur geklemd! Het spook had hem zo dicht op de hielen gezeten, dat het al bijna achter hem de stal was binnengestormd!! Een tip van zijn brokaten jas was afge scheurd. Maar nu de kleermaker dat stukje stof goed bekeek, zag hij dat dit hetzelfde brokaat was, waarvan hij de jas voor de kasteelheer had ge maakt en de vorige middag hier had afgeleverd! Een nu begreep hij heel goed dat de zoon zelf het spook was geweest Kalm opende hij de stal deur en wat lag daarbuiten op de grond? Een uitgeholde knolraap met twee gaten als ogen, en daarbinnen een opgebrand kaarsje. Dat was het witte hoofd met de gloeiende ogen geweest! De onaardige grappenma ker had dat griezelige hoofd voor zijn gezicht gehouden terwijl hij de nieuwe brokaten jas van vader had aangetrokken! Nu stapte de kleermaker naar het kasteel. „Wilt u de jonge meneer vragen mij te woord te staan?" vroeg hij daar aan een bediende. Maar hij kreeg te horen dat de jonge meneer nog sliep. „Roep hem toch maar, het is zeer dringend," antwoordde de kleermaker. Daar kwam de grappenmaker aan. „Hier is uw broek meneer," zei de kleer maker, „vannacht gemaakt op het kerkhof!" „Hoe kan ik weten of dat waar is?" riep de jonge meneer uit. „Omdat ik een stukje van de jas van uw betovergrootvader heb mee gebracht als bewijs," was het ant woord. Over de uitgeholde koolraap zei de kleermaker niets. „Je bent een dappere man," vond de jonge meneer en hij gaf de beurs met geld terwijl hij de broek aan- nam. De kleermaker ging naar huis om uit te slapen en hij bedacht dat de grappenmaker zo onaardig nu ook weer niet was. AN MAC GILLAVRY Kleur de tekeningen, knip ze uit en plak ze op karton. Door de neu zen, monden, pruiken, snorren en pijp afwisselend op het gezicht te leggen krijg je allerlei leuke mannetjes te zien. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON De verklaring van de Verenigde Staten dat zij bereid zijn hun verzet legen de toelating van de Volksrepubliek China lot de Verenigde Naties te staken is niet als een verrassing gekomen. Ze ligt volkomen in de lijn van de uitlatingen die president Nixon en minister Rogers de laatste acht maanden, hetzij in het open baar, hetzij in besloten kring, heb ben gedaan. Na de spectaculaire aankondiging van zijn reis naar Peking kon presi dent Nixon het zich niet langer meer veroorloven geen steun te ver lenen, voor de eerste keer dit jaar, aan de wens van vele landen China te laten vertegenwoordigen door de regering van Peking. Tegelijkertijd kanhij zich echter niet uitspreken voor uitsluiting van de regering van Tsjang Kaj Sjek waarmee de VS sinds 1954 verbonden zijn door een wederzijds defensieverdrag, al zijn de clausules van dit verdrag erg vraag omdat ze eenvoudig aangeven dat in geval an agressie beide par tijen elkaar zullen raadplegen. i Marion de Wijs, 6 jaar -.p'.iy Vorige week stond in De Kleine Stern voor de laatste keer een afle vering „Voor het plakboek". We hebben jullie in de vakantietijd ver scheidene ideeën aan de hand ge daan voor het plakboek. Maar er zijn natuurlijk nog een heleboel an dere dingen die te gebruiken zijn. En die moeten jullie zelf bedenken. Want anders is er geen kunst aan om een plakboek te maken. Het komt er juist op aan naast onze raadsels, ideeën en opdrachten eigen dingen te gebruiken. Je kunt tekenen, schrijven en plakken. Vooral dat laatste biedt veel moge lijkiheden: met foto's (tijdens de va kantie gemaakt of uit de krant ge knipte foto's en gekochte ansicht kaarten), treinkaartjes, vliegtickets, servetjes, suikerzakjes en dergelijke kun je een pl-akverhaal maken over de vakantie. En dan moet ie natuur lijk ook onze strip niet vergeten. Er zijn werkelijk een helebue] mogelijkheden als je maar even goed nadenkt. Voor 15 augustus moeten de plakboeken binnen zijn. Het adres: De Kleine Stem, Reiger- straat 16, Breda. Veel succes. Wij gaan alvast de prijzen kopen. Fabiola Luijten, 9 jaar, Breda eindredactie ben jansen Rieja van Aart NIXON Alles hangt nu af, zo menen wan nemers, van de reactie uit Pekiti( Maar ook daarover moet men rooi zichtig zijn. Het is niet uitgesloti dat tijdens het geheime onderho« met Tsjoe En Lai Nixons special adviseur Henry Kissinger aan zjji gastheer de standpunten en de plan nen van de Amerikaanse regerin heeft uiteengezet t.a.v. de toelaUa van China tot de VN. Misschien er over deze kwestie al wel et akkoord gesloten. Als dat het gen is zal men er echt niets van weten komen, want buiten de pit blieke verklaringen die vooral be doeld zijn voor „binnenlandse con sumptie", is het moeilijk te bepale of de regering in Peking inderdtm al direct deel wil uitmaken van j Verenigde Naties en of de terug kei van Taiwan (dat minder dan 2 pn cent van de bevolking van Cliitii vertegenwoordigt) binnen het kruk van het grote continentale Chin werkelijk een prioriteit is. Tenslotte kan men ook niet volk dig de mogelijkheid uitsluiten de met het oog op het standpunt w Washington de regering van Tsjai Kaj Sjek een eervolle terugto cl zoekt. yVoensdag 4 augustus i 97 HILVERSUM R, van de vorig jaar aan m popgroep The Motions, is! business. Samen met de afgelopen jaren als orgai randstedelijke formaties eind mei de groep Jupitei NCRV-programma „Eddy zijn. In dezelfde rubriek d se formatie Drama. Behalve uit Bennett en S bestaat Jupiter uit de Hager Klumpers (24); basgitaar) Jlorcus (25; drums) en de i half jaar in ons land ver] Australische lead-gitarist M: jee (23). Rudy Bennett ov boorte van zijn nieuwe het uit elkaar vallen van ons wist ik eigenlijk niet wat ik zou gaan doen. Ik weer een groep oprichten, moesten het leuke jongens muzikanten zijn, anders ht niet. Begin mei kwam ik Pi berger tegen, die ik nog ki vroeger. We besloten samen nummers te maken. We stui bandje op naar Phonogram bleken ze het wel aardig t Vooral „Paper Trees" viei smaak.". „Paper Trees" kwam op TSJANG KAJ SJEK Omdat ze met een onontwarbare situatie zit, laat de regering in Wash, inglón nu aan Peking, Taipeh en de Verenigde Naties de zorg over een oplossing te vinden. Als bewijs Van goede wil kondigen de VS aan dat zij 'de volk'srepitbllek China gaan erkennen, een gebaar dat in het kader van 21 jaren spanning en vijandigheid niet te verwaarlozen is. Rolf Steiner (Van onze redactie buitenland) KHARTOEM. De openbare aanklager bij een militaire rechtbank Khartoem heeft tweemaal de doodstraf geëist tegen de Westduitse huurli Rolf Steiner. Een half uur na het begin van het proces verdaagde de rei bank de zaak tot donderdag, om de verdediger de gelegenheid te geven dossier te bestuderen. Steiner had de hem toegewezen advocaat, dr. Slameij pas zondagavond geaccepteerd. De 41-jarige huurling wordt beschuldigd van steun aan de rebellerei negerstammen in Zuid-Soedan, en daardoor van activiteiten gericht op deling van Soedan. Steiner heeft zich slechts op één punt van de aankla schuldig verklaard: illegale binnenkomst in Soedan. Hij ontkent het voei van oorlogsdaden tegen de Soedanese regering, het verschaffen van wapi en munitie aan de rebellen, het verspreiden van valse geruchten en bericht! gericht tegen de Soedanese regering, en het smokkelen en verdelen medicijnen onder de bevolking in het zuiden. Steiner heeft als huurling ook in Biafra gevochten en eerder in het vrei delingenlegioen in Indo-China. Het leven in ons land is gewijzigd door de familie Kennedy. Meer dan andere families in de Amerikaanse geschiedenis hebben ze ons veran derd. Natuurlijk zijn zij het ore' alleen geweest. Het is een kwestie van het juiste moment in de eeu wigheid. Zij traden precies op het juiste moment in onze nationale ge schiedenis en in de wereldgeschie denis op de voorgrond. We hadden het eind van een tijdperk bereikt. Twee wereldoorlogen en een uit puttende oorlog in Korea hadden ons beroofd van vele briljante jonge mannen die in ons nationale leven en in de wereld leiders geweest hadden kunnen zijn. Het grootste verlies in een oorlog is nooit in geld uit te drukken. Het grootste verlies is altijd en eeuwig het verlies van briljante jonge mensen en hun ver mogen tot leiderschap. Zowel ;n ons eigen land als in het buitenland hebben we nu al twee generaties lang tweederangs leiders. Tijdens het bewind van Truman en Eisenhower waren de mensen alleen nog maar bezig er bovenop te komen, ze onderwierpen zichzelf nog aan een onderzoek en zagen de problemen onder ogen. De toekomst durfden ze nog niet onder ogen te zien. Ze verlangden naar leiding, naar iémand die ze konden vertrou wen. Er was teleurstelling over de lauwheid in Eisenhower's ambtsperi ode. Hij werd hooglijk gerespec teerd om zijn militaire prestaties, maar hij had kennelijk geen onder vinding in het politieke leven en hoewel zijn integriteit en rechtscha penheid boven alle twijfel verheven waren, waren zijn wijsheid en zijn voorbereiding op politiek leider- schap dat niet. Nieltmin geloof ik dat het een gelukkige omstandigheid was dat we toen de trage jaen doormaakten, want die gaven de mensen de tijd hun positie te be zien, de inventaris op te maken, het zoeken naar een nieuwe manier van leven onder woorden te brengen, Dat zoeken is allengs gekristalli seerd tot een diepgevoeld verlangen naar een nieuwe denkwijze, een nieuwe benadering - kortom, naar helden. Op dat ogenblik verschenen de Kennedy's ten tonele. Als de jonge Joe in leven was gebleven, was hij misschien te vroeg verschenen en zou de invloed van de Kennedy's misschien liaar effect verloren heb ben. Maar John Kennedy verscheen op het moment dat hij nodig was en op de manier waarop hij nodig was. Hij verpersoonlijkte de Amerikaan se traditie, hij stamde van immi granten, maar hij was rijk, geslaagd en tot macht geltomen in drie gene raties, en door zijn eigen daden en persoonlijkheid verscheen hij als de langverbeide held. Voor zover ik weet heeft nooit iemand er een studie van gemaakt wat een mens tot een held stempelt. Ik bedoel niet iemand die een inci dentele moedige daad verricht. Veel mensen kunnen tijdelijk helden zijn als er moed van hen gevraagd wordt. Ik bedoel een man van held haftige allure die door al zijn daden en door zijn hele wezen hoop en vertrouwen en tenslotte verering op wekt. Verering is het gevolg van iets dat „charisma" genoemd wordt. De beste vertaling van dit tegen woordig gebruikte woord is de oor spronkelijke Griekse betekenis: „de gave tot het brengen van vreug de". Ik heb dit gisteren tijdens de lunch besproken met een vriend die er onafhankelijke politieke denk beelden op na houdt. „Ja, en daarin schuilt juist het gevaar", verklaarde hij. „De ene Kennedy na de andere in het Witte Huis, en voor we het weten hebben we een dynastie. Eerst komt er een Kennedy die meer dan twee ambtsperioden m het Witte Huis blijft omdat hij weet hoe hij' de mensen aan zich verknocht moet maken. Nee, nee - acht jaar is genoeg. Ik stem iedere acht jaar Republikeins en daar tussenin De mocratisch. Maar als je een Kenne dy in het Witte Huis zet met al zijn charisma, worden de mensen stapel gek op hem en zullen willen dat hij blijft. En kijk eens naar die hele troep jonge Kennedy's! Weet je wel dat sommigen. zichzelf al in het Witte Huis zien?" De familie Kennedy bezit charis ma, ieder in verschillende mate, maar John Kennedy en zijn vrouw Jacqueline hadden het in de hoogste graad. Robert Kennedy had het ook en na de dood van zijn broer is er iets van het charisma van de overle den president op hem overgegaan. Het bestaat niet altijd uit liefde. Soms neemt het de vorm van hefti ge haat aan. Ik heb stomverbaasd gestaan op oen avond in Arizona waarop ik toevallig dineerde ten huize van een rijke olie-weduwe, een vrouw van in de zeventig die er eerlijk en normaal uitzag. Een andere gast, een zeer integere en briljante jongeman sprak toevallig vol bewondering over Robert Kennedy en stipte de mogelijk aan dat hij onze volgende president zou worden. Onmiddellijk veranderde het minzame gezicht van onze gastvrouw. Het verd verwron gen van haat „Ik wou dat iemand hem dood schoot!" riep ze uit. Toevallig was dit kort voordat ook Robert Kennedy vermoord werd. Maar die avond viel er een onbe haaglijk stilzwijgen. Er schuilt geen logica in een dergelijke haat. Men kan die alleen maar negeren en we gingen op een ander onderwerp over. Toch moet ik nadenken over een dergelijke grote tegenstelling tussen liefde en haat. Ons volk heeft - misschien als gevolg van onze democratische le vensbeschouwing - het vermogen om heftig lief te hebben en te haten, zoals ik bij geen enkel ander volk onder de vele die ik gekend heb ben tegengekomen, behalve mis schien bij de Koreanen. De reden daarvoor is me niet duidelijk. Een deel ervan is wellicht toe te schrijven aan het erfdeel van onze voorvaderen. We zijn geboren uit opstandigen en waaghalzen en er vloeit vurig bloed door onze aderen. Ja, ik heb onder vele volkeren ge leefd en ik heb nooit zulke heftig heid gekend als onder mijn eigen landgenoten - heftige liefde, heftige haat. Het is in dit land even gevaar lijk om geliefd te zijn als om gehaat te worden, want liefde kan in éen enkel ogenblik in haat omslaan. Als je een troep tot razernij gebrachte vrouwen aan een Kennedy ziet plukken en klauwen en hem hoort toeschreeuwen, slaat de angst je om het hart. Ik ken het, want ik heb zelf wel gevangen gezeten in een dermate buiten zichzelf gebrachte menigte dat ik door de politie ontzet moest worden. Ik ben bang voor dergelijke liefde, want ik weet hoe een verkeerd woord, een verkeerd opgevatte liefde in haat kan doen verkeren. Maar het zijn meer dan erfelijk heidsfactoren die verantwoordelijk zijn voor de heftigheid waaraan wij Amerikanen ons overgeven, en waarvan te velen van ons in het geheim genieten. Er is een tegen strijdigheid in onze nationale levens beschouwing die ik al eerder heb nagevorst en waarover ik hier niet hoef uit te weiden. Ik wil alleen herhalen dat die zijn oorsprong vindt in ontevredenheid over per soonlijk bereikte resultaten. Haat is natuurlijk een van de gevolgen van jaloezie. Het is me gebleken dat jaloezie onder ons volk een algemeen verbreid euvel is, het resultaat van. ons stelsel dat geba seerd is op wedijver en individuele eenzaamheid. Wat zijn Amerikanen eenzaam, in persoonlijke zin gespro ken! Ik heb in mijn eigen land meer eenzame mensen gezien dan in enig ander land dat ik ooit bezocht heb. Wordt vervolgd.) Een dynastie van Kennedy Mocht het denkbeeld veel Amerika nen afschrikken, kogels hebben hel in elk geval verhinderd. Of niet? NEW YORK De Bea orgc Harrison en Ringo Si zondagmiddag met Bob E de siterspeler Ravi Sjanka 'reden tijdens een concert i de opbrengst ten goede zal aan de Oostpakistaanse vlo gen. Het optreden vond plaats dison Square Garden in N< en alle 20.000 plaatsen wa verkocht. »s Avonds werd 1 eert herhaald. Begeleid door Ringo S drums, bas-guitarist Eric «n pianist en zanger Leon legon Harrison het conc een aantal songs van zij I solo-pJaat. I Op het toneel waren ve I aanwezig gistarist Klaus 1 P'anist Billy Preston, Jum 'Jm Hom „Badfinger" en Lcnnaer. Het was George Harriso optreden voor publiek s" I laar. mee eesM SUEKII - VBCEEEBE IS HEGSEGA TE BOBEV. IVE HEBBEU 6EEL »V£T A/OO/S M TITUSVILLE r£Rortj>ji als JE LEVEN VB UEP /s - -V

de Stem | 1971 | | pagina 12