m Trainersraad functioneert niet meer KNAU-TRAINERS ONTEVREDEN INT Limieten worden opgetrokken ;er Record jachtbelofte voor spelen München Okker klopt Layer in finale Quebec Gelijk spel van FC Den Haag/Ado GENEGEERD COMMUNICATIE NEDERLANDER LEIDT IN W.K. PROFS hyslov niet eer bedreigd Verrassing van Henny Pentermann sport IB:, am PERDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 2 AUGUSTUS 1971 aat'fiif" Cees Bal. 12 seconden op de Belg Clays, ■eede werd. WESTDUITSE ACHTERVOL rSPLOEG, die vorig jaar in Lei wereldkampioen werd, gaal regenboogstrijd in het Itaii- Varese opnieuw hoge ogei Zondag, tijdens selectiewed pn van de Duitse wielerbon< snelle baan in Neurenberg het gouden kwartet van 1971 Vonhof, Günther Haritz, Ud< el en Ernst Clausmedjer) d< labele tijd van 4 min. 31.5 sec de beste tijd, die dit jaar ir ?reld is gemaakt. Hoe sterk d( rs op dit nummer zijn bewees d van de tweede keus tegen- ers: 4.36.0. In Nederland Mahn dit seizoen met zijn ie nog niet beneden de 4.48.1 ren. (Van onze sportredactie) PAPENDAL De moeilijkheden rond de samenstelling van de Ne derlandse afvaardiging naar de Eu ropese atletiekkampioenschappen in Helsinki staan niet op zichzelf. Het gesol met atleten en limieten, waar bij toch nog een teleurgestelde en ontevreden atlete overbleef (Mary van de Raadt, die wel aan de eis voldeed, maar te licht werd bevon den. „Het zoveelste schandaal in de KNAU", aldus bondstrainer Ton Ey kenboom), blijkt zelfs niet eens het toppunt in het wanbeleid van de KNAU te zijn. Hoewel ook niet uitbleven het schaatsen bond die zoveel leek de Unie na 1968 incidenten er is. misschien daargelaten, geen troubles meemaakt na de Olympische Spelen van Mexico, toen de kwestie Westphal eenmaal van de baan was, de goede richting gevonden te heb ben. De professionelere aanpak was veelbelovend. maar staat zo leert een gesprek met de bondstrainer? Ton Eykenboom en Ben Kusmic een paar amateuristische bestuur ders niet aan. En die mensen nu, die zelf altijd zo graag op de voorgrond treden, verhinderen de progressie. „Naar Athene hebben we fijn toege werkt", zegt Ton Eykenboom. „Alles kon. Nu is het weer net als vroe ger". Ben Kusmic: „Je kunt nu niet meer plezierig werken". Henny Pentermann, die haar eigen nationale record op de 200 meter wisselslag verbeterde en bracht op 2.31,2. Bij de trainers leeft duidelijk on genoegen. Hun stem telt niet meer. De mensen, die het dichtst bij de atleten staan, worden genegeerd. Een paar leken met pretenties wil len de dienst uitmaken. Er is toch een trainersraad zal men tegenwer pen. Die is er inderdaad. „Maar", zeggen Ton Eykenboom en Ben Kus mic, „die functioneert niet meer. We hebben het hele jaar eenmaal verga derd Het wijzigen van de trainersraad naast de trainers kregen leden van het bestuur, de nationaal techni sche commissie senioren en junioren en de Topsport Contact Commissie een plaats in dit orgaan heeft de macht van de trainers, die nooit misbruikt werd, drastisch beperkt. Ben Kusmic: „Men stelde het zo mooi: wekmaken er een officiële installing van. En nou het resultaat Kijk men had gezien dat er naar ons geluisterd werd. En dat hebben een paar mensen denk ik niet kunnen zetten". Het is nu zo, dat bij technische zaken alle trainers inspraak hebben. Ton Eykenboom: „Ik heb in diverse kranten gelezen: na technisch advies van de trainersraad. Daar kan ik me wel zo geweldig kwaad over maken, want wij worden nergens in ge kend". De technische zaken worden afgehandeld door de zogeheten tech nische kern, die gevormd wordt door de trainers Kees Koppelaar Jaap Noordenbos, trainers-coödina- tor Jan van Heek en ntc-lid Hes Grewer. „Er zijn beslissingen geno men, waar wij helemaal niet van or de hoogte waren" Ook met de samenstelling van de Nederlandse ploeg voor Helsinki hebben Eykenboom e Kusmic geen enkele bemoeienis gehad. „Onze me- weg. Zijn voorsprong groeidi lig. Wat Piet van Katwijk c.s «•obeerde, De Waal bleef on- aar. Tweehonderd meter vooi inishidoek kon hij ontspannei armen in de hoogte stekenM negende overwinning dit seiR vas een feit géworden. I de adspiranten won Ad vai® de sprint van een drieman* oep, die reeds in het begin varB irs was ontstaan. SPIRANTEN35 km. in 57 mi- 20 seconden, 1 A. v. Peer, del, 2 A. Verstijlen, St-Wille- 3 A. Baokx, Zevenbergschen- 4 K. Brouwer, Etten-Leur, 5 Nicolaas, 's-Gravend-eel, 6 J. ■mans, Zevenbergen, 7 L. v, Honselersdijk, 8 A. Ligten- Rotterdam, 9 T. Verstraten, pine, 10 S. Huizinga, Rotter ATEURS: 100 km in 2 uur 35 en 16 seconden. 1 W. de Waal P. v. Katwijk, Mill, 3 S. v. rgh, Berkel, 4 A. v. d. Hoek, and, 5 Ad. van Opdorp, Hoog de, 6 P. Franken, Oosterhout, 7 msen, Hank, 8 A. v. Overveld, 9 C. v. d. Pluym, Made, 10 llemons, Roosendaal, 11 C. v. Oud-Gastel, 12 T. v. d, IJzendijke, 13 B. Broere, hbosch, 14 A. Deusi-ng, Halste- 15 K. Koeken, Achtmaal, 16 W, -se, Zierikzee, 17 P. v. d. Donk, alen, 18 L. v. d. Wiel, Breda, Pauiwe, Hansweert, 2 0 Cees lostelen, Halsteren. [STERDAM (ANP) Oud-we ampioen VVassili Smyslov heeft le EBM-schaaktoernooi gewop- Smyslov maakte in de slotron- lel remise met de Oostduitse meester Uhlmann. Hij kwam loor op een score van 10 punt 5 partijen. Smyslov bleef onge- n. Zijn concurrenten Browne en sch verloren beiden. uitslagen van de laatste ronde: ric - Hartoch 10, Smyslov - iann VzTimman - Ree 0— eres - Donner 10, Scholl - eweg 0—1, Portisoh - Adorjan Bobotsow - Evans Iv- Browne 10. tstand: 1 Smyslow 10, 2-4 lie, Keres, Portisch 9, 5-7 Gli- Ivkow, Ree 8%, 8 Evans 8, 9- lartoch, Uhlmann IVz, 11-12 'an, Donner 7, 13 Timman 614, Bobotsow, Langeweg 514, ITORSPORT De Belg Roger •ster heeft zondag in Namen de Prijs van België motorcross c, tellend voor het wcreldkam- schap, gewonnen. De Zweden on en Aberg werden respectie- tweede en derde. In het klas- it voor het wereldkampioen- heeft De Coster de leiding 18 punten, voor Jonsson (86) istduitser Weil (79) ning werd niet gevraagd". Een vreemde zaak: deskundigen, die de mond niet open mogen doen. Zij kwamen eveneens niet aan bed bij het bepalen van de begeleiding. Ben Kusmic: „Twee maanden geleden hebben wij met de trainersraad ver gaderd. Dat was de enige keer. Het raam van de ploeg, die naar Helsin ki zou gaan, was toen bekend. We hebben het toen ook over de bege leiding gehad. Noordenbos en Kop pelaar leken de meest aangewezen figuren. Maar, daarbij werd er van uit gegaan dat er een 4 x 100 meter estafette zou worden uitgezongen. Er werd ons verzekerd, dat als de situ atie zou veranderen, de begeleiding opnieuw bekeken zou worden. Wel. dat is nooit gebeurd". Na het uitbreiden van de ploeg, tdie veel meer atleten bevat dan het aantal waar men aanvankelijk van uit ging, is het toevoegen van een trainer nan de equipe ook niet meer ter sprake gekomen. Of het louter een financile kwestie is? „Ik weet het niet", spreekt Ben Kusmic zijn twijfel uit. Met financiële bezwaren kunnen vele vragen worden afge daan. Gemakkelijk, maar meestal niet bevredigend. Een bevredigend antwoord op de vraag waarom Ey kenboom en Kusmic niet voor het trainingskamp van de Helsinki-ploeg op Papendal werden uitgenodigd, kan zeker niet gegeven worden. Beiden waren zaterdagmiddag op Papendal aanwezig, Ton Eykenboom had er zelfs een dag van zijn vakan tie voor uitgetrokken. Ben Kusmic: „Officieel wist ik niets van het trai ningskamp af. Ik ben er niet van in kennis gesteld. Ik heb het van mijn atletes moeten horen. Voor hen ben ik toch gekomen. Ik houd me maar wat afzijdig, want anders zeggen ze: wat moet jij hi'er en: waar bemoei jij je mee. En als ik er niet wasge- weest zouden ze waarschijnlijk ge zegd hebben: zie je wel het intera- seert hem helemaal niet". De communicatie in de KNAU toch al nooit een van de sterkste punten in de Unie is blijkbaar ver zoek. Ben Kusmic: „Je weet niet meer waar de dingen vandaan komen. Zo zei iemand tegen mij dat Jutte nade Nederlandse kampioen schappen gezegd zou hebben dat ik mij in Drachten teveel met de pers bemoeide en dat ik de begeleiding verwaarloosde. Ik bel Jutte en die ontkent. Ik weet zeker dat het ge zegd is. Kreeg je nu maar ja als antwoord, dan kun je je tenminste verdedigen". De situatie waarin zij gemanoeu vreerd zijn, zal Eykenboom en Kus mic niet direct doen bedanken als bondstrainer. Maar daarbij speelt ei gen belang geen enkele rol. Kusmic: „Ik heb de atletes beloofd tot München aan te blijven. Dan heb -ik het wel gezien". Ook Ton Eyken boom zal waarschijnlijk na de Spe len vain volgend ja-ar zjn functie er aan geven. De KNAU is dan door eigen schuld twee bekwame trainers kwijt. Het is trouwens niet denkbeeldig dat de KNAU al eerder naar ver vangers zal moeten uitkijken, want Kusmic en Eykenboom wekken de indruk na Helsinki om niet tij dens de Europese titelstrijd een druk op de ploeg te leggen met de vuist op tafel te zullen slaan. Zij zullen dan eisen stellen, die bij niet inwilligen onvermijdelijk tot een breuk leiden. De bom ligt er en de lont smeult reeds. HEIN GROOTHUIS QUEBEC (ANP) Tom Okker heeft zondagavond de finale heren enkelspel van 't internationale prof- toernooi in Quebec gewonnen. De Ne derlander versloeg in de finale de Australiër Rod Laver in vier sets: 6-3, 7-6, 6-7 en 6-1. Het was de tweede achtereenvol gende overwinning van Okker in de strijd om het wereldkampioenschap voor profs, dat in twintig toernooien wordt verwerkt. Ruim een week ge leden won Okker ook het tiende toernooi, dat in Louisville werd ge speeld. De overwinning leverde hem toen evenais nu een bedrag van 10.000 dollar op. De overwinning van Okker op La- ver betekende een revanche voor de nederlaag welke de Nederlander in de vierde ronde van het toernooi op Wimbledon tegen Laver leed. Het was de tweede maai dat Okker van de Australiër won. Enkele jaren ge leden versloeg hij Laver tijdens het toernooi op Queens. Tom Okker is door de winst in Quebec aan de leiding gekomen in de strijd om het wereldkampioen schap voor de profs. De toernooizege leverde Okker naast 'de 10.000 dollar ook nog tien punten voor het klasse ment op. De Nederlander heeft nu 45 punten. De stand in de strijd om het we reldkampioenschap is nu: 1. Okker (Ned) 45 pnt; 2. Newcombe (Aus) 44; 3. Laver (Aus) 43; 4/5 Ashe (VS) en Drysdale (Zuid-Afrika) 42; 6 Ro- sewall (Aus) 30; 7: Riessen (VS) 29; 8. Emerson (Aus) 19; 9. Ralston (VS) 14; 10. Gimeno (Sp) 12. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Door de eindeloos boeiend recordjacht van de Amersfoortse zwemkoningin Anke Rijnders en de Naardense zwem- fee Hansje Bunschoten is de „image" van het Nederlandse zwemmen weer sterk verbeterd. Voor de Amerikaanse coaches, die de wereld hegemonie van de Naarden- en de Carlislegroep met een glimlach in de herinnering opborgen en uitsluitend de aandacht richtten op de Oosteuropese tijden, moeten na deze nationale kampioenschappen in de Haagse zwemtempel Overhosch de ogen eindelijk open gegaan zijn. Het gevaar, dat voor de Olympische Spelen 1972 in München van dit duo uitstraalt, werd geconcretiseerd in negen gouden medailles voor Anke en elf titels voor Hansje. Conclusie van het optimistische advi seursduo Van Dam-Schreurs: „Wij zijn op de goede weg, maar we moeten per se realistisch blijven. De weg naar München duurt nog lang. Het belangrijkste van deze kampioenschappen was voor ons het feit, dat het principe de tijden van een 25 meterbad deze zomer reali seren in een 50 meterhad is uitgekomen. Met zelfs enkele briljante uitschieters". 4.15.3, 1.2 seconde sneller dan zijn oude record nog niet vol doende voor het bereiken van de München-limiiet (4.14.7). Zo lag het met nog een ander recordresultaat van Ton van Klooster. Op de 400 meter wisselslag knabbelde de Naarden-zwemmer anderhalve se conde van zij-n „gouden" standaar- dtijd af (4.54.1). Toch blijft het uitzicht op München voor dit num mer nog ver weg: 4.51.9. Peter Prij- dekker, de Zian-specialist, is in dat opzicht fortuinlijker. Als eerste, die op de 200 meter vrij onder de twee minuten kwam, voelde de Zuidafri- kaïanse Nederlander zich verplicht om weer, nu in de echte finale, te exploderen. Met 1.59.4 was hij 0.1 seconde sneller dan zijn beste tijd. 1 Zijn kandidatuur zou hij al gesteld hebben met twee minuten rond. De belangrijkste daarvan was de tijd van Anke Rijnders op de 200 meter vrije slag. Met 2.10.6 zette ze niet alleen een nieuw Nederlands record neer, maar onderscheidde ze zich ook als de snelste zwemster in Europa. De Oostduitse Wetsko is tot nu toe niet verder gekomen dan 2.10.7. Wel een weelde voor Neder land, die jarenlang achterwege bleef. Het zwemfestijn vam bet afgelo pen weekeinde, die als de ail-in finales, de eigenlijke hoogtepunten )'an deze kampioenschappen dus, was aangekondigd, werd wat het moest zijn: één langgerekte record- jacht. Het verdriet van de enkeling, die afviel, zonk in het niet tussen de vreugde van de meerderheid. Voor zo'n triomfantelijk hoogtepunt zorg de Hansje Bunschoten. Zij straalde een kracht en een regel maat uit, (oen ze bezig was aan haar impone rende race op de 100 meter vrije 3'ag, waarvan iedereen onder de in druk kwam. Goed, zij, alsMertienja- nge, mocht dan uiteindelijk nog geen aanspraken maken op het Eu ropees record van de twee ja-ar ou dere Italiaanse Callagaris (4.31.9), maar haar optreden resulteerde toch wel in een tijd (4.33.3), die er verrassend dicht in de buurt was. Het ligt in de bedoeling de limie ten van de afgelopen winter in okto ber, na de Amerikaanse en de Oos teuropese kampioenschappen, op te trekken tot een Olympische kwalifi- eatie-eis. En dat er dan nog heel Wat secondes van de meeste tijden moeten, staat nu al vast. Ton van Klooster vestigde bijvoorbeeld een nieuw record op de 400 meter vrije slag heren, toch was deze prestatie Kuiper in de op de Anke Rijnders rekt zich uit in het water om uit te rusten na haar nationale record op de 200 meter (2.10,6), waarmee zij de snelste Europese van dit seizoen is. vrije KIRN (ANP) Hennie staat na de vijfde etappe Ronde van Rijnland - Palts tweede plaats in het algemeen klas sement mej een achterstand van 44 seconden op de Westduitser Gaida. De uitslagen vierde etappe: le ge deelte: 1 Maris (Belg) 2.40.45 2 Huysmans (Belg) 2.40.48, 3 De Bus- ser (Belg) 2.40.53, 11 Schuer (Ned) 2.41.15, 24 Kuiper (Ned) 2.42.00, 26 Priem (Ned) 2.42.45, 39 Duyker (Ned) 2.45.49. Tweede gedeelte: 1 Bjérk (Den) 1.27.39, 2 Maris z.t., 3 Savary (Zwits) z.t„ 6 Kuiper (Ned) 1.27.41, 19 Sohur (Ned) 1.31.21, 26 Priem 1.31.44, 40 Duyker 1.32.07. Vijfde etappe: 1 Huysmans (Bel) 133 km in 3 uur 17 min 49 (met bonificatie), 2 Savary (Zwit) op 4.36, 3 Maris (Bel) op 4.46, 8 Kuiper (Ned.) op 32,39; 39 Priem (Ned.) op 8.28, 31 Priem (Ned) op 8.28, 40 Duyker (Ned) z.t. Algemeen klassement: 1 Gaida (W-Dld) 18.14.44, 2 Kuiper (Ned) op 44 sec., 3 Ruch (W-Dld) op 1.29, 8 Schur (Ned) op 6.43, 37 Duyker (Ned) op a%.aa, aa priem (Ned) op 34.36. ATLETIEK - Een Westduitse ploeg bestaande uit Ellen Tittel, Sylvia Schenk, Christa Merten en Hildegard Falek heeft zaterdag tij dens atletiekwedstrijden 'in Lübeck het wereldrecord op de 4 x 00 m. voor dames verbeterd en gebracht op 8 min. en 16.8 sec. Het oude wereld- en Europese record stond met 8.25.0 sedert 5 september van het vorig jaar op naam van Enge land. ZWEMMEN Michel Rousseau heeft tijdens de Franse zwemkampi- oenschappen in Parijs het Europees record 100 meter vrije slag gebracht op 52,7 seconden. Het oude record stond reeds op zijn naam sinds 5 september vorig jaar, toen hij tij dens de Europese titelstrijd in Barce lona tot 52,8 seconden kwam. BOKSEN De Italiaan Antonio Puddu is zaterdagavond in Cagliari Europees bokskampioen bij de profs in het lichtgewicht geworden. Puddo versloeg titelhouder Miguel Velaz quez door interventie van de scheids rechter in de vierde ronde. HONKBAL Nederland heeft zondag in Groningen de finale van het honkbaltoernooi om de Europese titel in de Babe Ruthleague (13-15 jaar) gewonnen. De jeugdige Oran je-honkballers versloegen de ploeg van Wiesbaden met 76. ROLHOCKEY Het Nederlands rolhockeyteam heeft zondag in Zaandam met 313 verloren van België, de zwaarste nederlaag in de serie wedstrijden tegen de zuiderbu ren tot dusver. Nederland was ge handicapt door het ontbreken van Rob Olthoff. De wedstrijd tussen de juniorenploegen van beide landen le verde een Nederlandse overwinning op: 32. SCHOONSPRINGEN De Ne derlandse schoonspringster M-ariette Dommers is zaterdag bij internatio nale wedstrijden in de Noorditali- aanse stad Bolzano als zesde geëin digd bij het springen van de drie meterplank. De overwinning ging naar de Tsjechische Olympische kampioene Milena Doetsjokova. Bij de heren won de Italiaan Klaus Dibiasi, die in Bolzario woont voor zijn landgenoot en grote rivaal Gior gio Cagnotto het torenspringen. Voor een aangename verrassing zorgde de Amsterdamse Hennie Pentermann. Zij had dit toernooi in de schaduw van Hansje en Anke meegemaakt en vrijwel niemand achtte haar aan het einde van deze vermoeiende dagen nog in staat een serieuze aanval te doen op haar eiegen record van Vi.ö.Vi.7. ook al haar prestaties in de halve finales daarbij in aanmerking nemend. Aangemoedigd door de verbazing wekkende tegenstand van de Enk- liuizense teener Wijda Mazereeuw moest ze echter wel met iets bijzon ders uit de bus komen. Dat lukte: Pentermann 2.31.1 en Mazereeuw Anke Rijnders kwam net niet aan een record op de 100 mieter vrije slag toe. Zij had in de aanloop op dit iteltoernooi zo'n scherpe tijd van 1.01.2 (17 juli in Heiloo) neergezet, dat dde moeilijk was die te verbete ren. De evenaring ervan was echter een prestatie van jewelste. De Ame rikaanse en de Europese coaches zullen echter zeker net zo verbaasd opkijkenvan de als tweede geëin digd Hansje Bunschoten, die 1.01.8 verwezenlijkte. Een wereldtijd voor een dertienjarige. Dat belooft dus wel wat voor München 1971. DEN HAAG (ANP) Dit week einde zijn er in verschillende Ne- derlandse plaatsen weer vriend schappelijke voetbalwedstrijden ge speeld. De belangrijkste zijn: Heeswijk: Heeswijk (4e klasse amateurs)-FC Den Bosch 07 (0 3) Doelpunten van Henk Meesters (4), Wil Uyens (2) en Lambert Kreekels. Alkmaar: AZ '67 - Charlton Ath letic (QB) 00. 4000 toeschouwers. Grof spel van de Britten. Uitblinker bij AZ: Flip Stapper. Doetinchem: De Graafschap - Feij- enoord 25 (02). Doelpunten Feijenoord Maiwald (4) en Schnei der. Graafschap Oostervelid (oud- NEC) en Meyers. Heer: Heer (le klasse amateurs) - Blauw Wit 22. Doelpunten Blauw Wit: Buys en Kramer. Voor Heer scoorde Eurlings twee keer. Den Haag: FC Den Haag - Ado - Crystal Palace (GB) 00. 9000 toe schouwers. Dordrecht: DFC - Excelsior 13 (02). Doelpunten: DFC Struis (pe nalty) Excelsior Kwakkernaat (2) en Libregts. 3000 toeschouwers. Schiedam: SW-Den Bosch 23 (11). Doelpunten SW Van der Spek en Poot, Den Bosch Graauw- mans, Sohuurmans en Mitic. 3000 toeschouwers. Valkenburg: Walram-Blauw Wit 05 (01). Doelpunten: Kramer Van Nee, Muller, Frenkel een Buijs. Toeschouwers 900. Budel: Budel-Eindhoven 28 (1 3). Doelpunten Budel: Soers en Sprengers. Eindhoven: Struik (2), Van der Zanden (2), Weber (2), Senders en Schalks. 2000 toeschou wer». Harold Berg breekt door de defensie van Chrystal Palace.

de Stem | 1971 | | pagina 9