Routine Battrick geeft doorslag DERDE ETAPPE ZEGE Vianen op dreef in Ronde Portugal WIM DE WAAL WINT IN OUD-VOSSEMEER VAN DER HOEK SPEELT VAN DONGEN IN KAART Limietei Recc voor Zege Betty Stöve in dubbelspel Deelnemers E.K. dammen Smyslov niet meer bedreigd UITSLAGEN Verrassing van Henny Pentermann sport JAAR PERDE SPORTPAGINA VAN TWEEDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 2 AUGUSTUS 1971 1MMHi1 i GOOLAGONG WINT DAMESENKELSPEL HILVERSUM (ANP) Christina Sandberg heeft haar charman te jacht op het Hilversumse prijzengeld niet met succes kunnen vol tooien. Na haar overwinning, met Betty Stöve, in de eindstrijd van het dames-dubbelspel tegen de volledig falende combinatie Trudy Walhof-Katja Ebbinghaus, volgde verlies in de eindstrijd van het enkelspel tegen Evonne Goolagong en in het gemengd dubbelspel. In de kwalitatief beste partij van het toernooi op de open Nederlandse tenniskampioenschappen versloeg de koningin van Wimbledon de slanke Zweedse met 8-6 en 6-3. In de finale van het gemengd dubbel-, spel was Christina Sandberg lang niet meer het lichtvoetige meisje dat haar eerste finale was begonnen. Zij had bovendien het nadeel dat haar partner, Patrice Dominquez, duidelijk minder kwaliteit had dan haar tegenstander Jean Claude Barclay. De gebrilde Franse accoun tant won samen met Betty Stoeve met 8-6, 6-3. 4 Gerard Vianen. Cees Bal. Van wat minder allure dan de eindstrijd van de dames was het laatste gevecht in de heren-afdeling. Minder allure internationaal gezien, want de krachtmeting van Gerald Battrick en Ross Case steeg nog enkele klassen uit boven het beste dat het nationale herentennis te bie den heeft. Die laatste partij was ook veel boeiender dan de finale van vorig jaar, toen Taylor Okker nau welijks meer partij gaf dan Hemmes Ezio di Matteo het in het begin van de week in Hilversum had gedaan. Battrick, iets meer ervaren dan de nog groeiend Case, won met 63, 64 en 97. De meest spectaculaire partij van het weekeinde was zonder twijfel de eindstrijd van het heren dubbelspel, die winst bracht aan het Franse paar Jean Claude Barclay - Daniel Contet. Dank zij hun vernuft weerstonden de Fransen het geweld van de Australiërs Dibley en Cooper in 5 aantrekkelijke sets. Evonne Goolagong trof in Christi na Sandberg een tegenstandster, die op het Hilversumse gravel de bal uiterst scherp naar de hoeken kon jagen en met graagte gebruik maak te van haar diepe voorhand. Uit het totaal van kwaliteiten voor een top- tennisser was Evonne Goolagong echter' iets rijker voorzien. De Au stralische, voor de wedstrijd in de bloemen gezet vanwege haar 20ste verjaardag, liep niet alleen evenwij dig aan de achterlijn over de baan, maar vloog van tijd tot tijd ook recht vooruit naar het net dat was een gewoonte die de frêle Zweedse vrij wel nimmer tot de hare maakte. De driestheid van Goolagong werd soms afgestraft ,maar vaker trok zij er profijt van doordat Sandberg vol leerkansen moest weggeven, dan wel uiterst scherp moest spelen, met als consequentie uit-ballen. Boven dien dwong de snellere aanpak van Goolagong, die de bal veel vlugger slaat dan Sandberg, de Zweedse tot veel voetenwerk, dat zijn slopende invloed deed gelden. Aan het eind van de eerste set al, nadat beide spelers om beurten een voorsprong hadden gehad, afhankelijk van zon mee en zon tegen. De extra last bleek zeker in de 2e reeks toen Sandberg de scherpte uit haar slagen was kwijtgeraakt. Evon ne Goolagong won de eerste set na iets meer dan drie kwartier door na een achterstand van 56 3 games achter elkaar te maken. In de 2de reeks hield Christina Sandberg aan trekkelijke vooruitzichten tot de DEN HAAG (ANP) De spelers die van 4 tot en met 18 september in Tiblisi zullen deelnemen aan het Eu ropees kampioenschap dammen zijn: Andreiko, Koeperman, Korchov, Gantwarg en Tsjegolev (allen Rus land), Sijbrands, Bergsma en Van der Sluis (Nederland), Agliardi (Mo naco), Kadarabek (Tsj.-Sl.), Rabatel (Fr.) en Zorn (It.). De Zwitserse en Belgische deelnemer worden later bekend gemaakt. vierde game, zij stond met 31 voor. Daarna echter bleek overdui delijk dat de inspanningen, die zij in het eerste uur had moeten leve ren, te veel van haar krachten had den gevraagd. Zonder nog een spel prijs te geven, haalde Evonne Gool agong vijf games achter elkaar, waar na zij opnieuw bloemen in ontvangst kon nemen. Rose Case, 19 jaar oud en voor het eerst echt op tennis-reis, begon, ge deeltelijk uit angst, Battrick met diens eigen wapens partij te geven. Van de achterlijn werd het duel geleverd, met langdurige slagenwis selingen, waarin Battrick, meester in de lob en de dropshot, net een tikje beter was dan Ross Case. Het grote verschil tussen het kwa litatief vrijwel vergelijkbare tweetal was de grotere ervaring, die de vijf jaar oudere Gerald Battrick bezat. De Engelsman sloeg geen betere ser vice dan zijn tegenstander, was nau welijks vaster in de slagenwisselin gen, maar doorzag sneller dan Case wat de tegenstander voorplannen had. Daardoor behoefde Battrick iets minder gehaast loopweik te verrich ten en in lange ralleis is dat een zaak die gaat tellen. PORTO (ANP) Gerard Vianen heeft zaterdag de twaalfde etappe van de wielerronde van Portugal voor beroepsrenners gewonnen. Hij versloeg in de eindsprint van de rit over 128 km. van Luso naar porto de Portugees Manuel de Sousa. Het was de derde ritzege van Vianen in deze ronde. JAN VAN KATWIJK uit Oploo heeft zaterdag de Ronde van Oost- voorne voor beroepsrenners gewon nen. Hij versloeg in de eindsprint de Belg Theo Verschuren, Karei Delnooy en Ge van d'er Winde. De uitslag: 1. Jan van Katwijk (Oploo) 100 km in 2 u. 22 min 7 sec. 2. Theo Verschueren (Bel) op 5 sec. 3. Karei Delnooy (Heerlen) z.t., 4. Ge van der Winde (Beverwijk) (z.t.) 5. Graham Gilmore (Aus.), 6. Wim Bravenboer (Klaaswaal), 7. Ger Harings (Maastricht), 8. Harm Ottenbros (Hoogerheide), 9. Matthijs de Koning (Scherpenzeel), 10. Leo Duyndam (Poeldijk). GERBEN KARSTENS is in de Belgische plaats Waasmunster als tweede geëindigd in een internatio nale wielerronde over 154 km. Win naar werd de Belg Albert van Vlierberghe, die een tijd van 3 uur en 43 sec. nodig had. Karstens kwam in de eindsprint tien cm. te kort. Het tweetal had een voor sprong van 25 sec. op de rest van het veld. Daan Holst werd l&e en Jan Krekels 22e. CEES BAL heeft in de Belgische plaats Zelzate een wegwedstrijd voor amateurs gewonnen. Hij legde de 10 kilometer af in 2 uur en 37 minuten. Bal had een voorsprong van 22 seconden op de Belg Clayi die tweede werd. DE WESTDUITSE ACHTERVOL GINGSPLOEG, die vorig jaar in Lei cester wereldkampioen werd, i bij de regenboogstrijd in het Itali aanse Varese opnieuw hoge ogei gooien. Zondag, tijdens selectiewed strijden van de Duitse wielerbom op de snelle baan in Neurenberj reed het gouden kwartet van 197 (Peter Vo-nhof, Günther Haritz, Ud Hempe-1 en Ernst Clausmeijer) formidabele tijd van 4 min. 31.5 sec Dat is de beste tijd, die dit jaar i de wereld is gemaakt. Hoe sterk Duitsers op dit nummer zijn bewee de tijd van de tweede keus tegen standers: 4.36.0. In Nederland Frans Mahn dit seizoen met ziji selectie nog niet beneden de 4.48. gekomen. 4 Enorme Gootalong, die te sterk bleek voor Christine Sandberg, ontving voor het begin van de eindstrijd bloemen en een pop ter gelegenheid van haar twintigste verjaardag. OUD-VOSSEMEER Bijna alle grote vedetten onder de Nederlandse amateurs, met uitzondering van de selectie voor de ploegentijdrit welke onder leiding van Joop Middelink in Papendal bijeengekomen was, waren aan het vertrek van de 23ste Ronde van Oud-Vossemeer. De overwin ning kwam terecht bij de coureur, die daar ongetwijfeld het meeste recht op had: Wim de Waal uit (Van onze sportredacteur) ZEGGE Met zijn 4e overwin ning in dit seizoen, heeft Cees van Dongen uit Oud-Gastel weinig moei te gehad. Hij moest ervoor kampen met Aad van der Hoek die op pa pier al onderdeed voor de sprint kwaliteiten van Cees van Dongen en het zijn concurrent nog gemakkelij ker maakte door zich fel in te zetten voor de premies. Het kostte Van der Hoek zoveel macht, dat Cees van Dongen hem vlot versloeg. Aan die finale in Zegge (waar de publieke belangstelling opvallend groot was) ging een merkwaardig koersverloop vooraf, enerzijds hield het peloton zich zo koest dat het merendeel van de renners gedub beld werd door een kopgroep van 15, anderzijds was er voldoende strijdlust om de leidende ploeg flink uit elkaar te trekken. Het vonnis over het peloton werd na 40 kilome ter voltrokken, toen 7 renners de marreerden: Meijer, Van Hooijdonk, Deusing, Moelker, Damen, Henk van Dongen en Stander. Onder de ach terblijvers waren er 8 die attent reageerden: Bolluyt, Cees van Don gen, Geense, Ter Harmsel, Van de Hoek, Minneboo, Schuurhuizen en De Vos die na een korte jacht aan sloten. De 15 leiders namen steeds meer voorsprong en door de laconie ke houding van het peloton liep het verschil tenslotte zo hoog op dat de groep (met °-a- Koeken en Broere) uit de strijd moest. Met nog 40 kilometer te rijden lagen de zaken zodoende bijzonder duidelijk en er leek een volgende vroege beslissing te komen met een vlucht van Moel ker en Geense. Hun actie mislukte echter door een sterke tegenaanval van Cees van Dongen en Aad van der Hoek die 18 kilometer voor het einde de kop overnamen. Onder die temposlag, ging de kopgroep aan stukken en die splitsing werd bo vendien in de hand gewerkt door een onvoorzichtige toeschouwer van wiens gedrag Minneboo, Meijer en Henk van Dongen slachtoffer wer den, overigens zonder ernstige ge volgen. Cees van Dongen en Aad van der Hoek bouwden intussen zo'n royale voorsprong op, dat ze na enkele ronden al zeker waren van succes. Van de Hoek concentreerde zich toen op de premies, Cees van Dongen spaarde zich voor de eind sprint die hii dan ook glansriik won. Amateurs: 1 C. van Dongen (Oud-Gastel) 100 kilometer in 2.20.33, 2 A. v.d. Hoek (Dirksland), 3 H. Stander (Oude Tonge), 4 H. van Don-gen (Prinsenbeek), 5 P. de Vos (Aalsmeer), 6 T. Damen (Ul venhout), 7 J. Moelker (Wemeldin- ge), 8 B. ter Harmsel (Lage Zwalu- we), 9 J. Meijer (Utrecht), 10 A. Deusing (Halsteren), 11 G. Minne boo (Geervliet), 12 B. Geense (St.- Phïlipsland), 13 H. van Hooydonk (Zundert), 14 F. Bolluyt (Dintel- oord), 15 W. Schuurhuizen (Rotter dam), 16 B. Broere (Oudenbosch), 17 W. Steenis (Hoogblokland), 18 H Bellemons (Roosendaal), 19 O. Geerts (Bavel), 20 A. Damen (Zun dert). Nieuwelingen: 1 A. Kraus Ouden bosch, 50 kilometer in 1.13.48, 2 F. Pirard Oudenbosch, 3 J. Zagers Bos- schenhoofd, 4 J. Konings Sprundel, 5 J. Damen Ulvenhout. 6 A. van Treijen Hafsteren, 7 J. Selders Roo sendaal, 8 C. Stoutjesdijk St.-Maar- tensdijk, 9 II. Geeijers Ulvenhout, 10 F. Poppe Roosendaal, 11 J. Ro vers Roosendaal, 12 K. Spaans 's- Gravenpolder, 13 W. Bussum Dor- (ADVERTENTIE) drecht, 14 A. van Nispen Breda. 15 J. Verbrugge Putte. Adspiranten: 1 J. de Rooij Sprun del 30 kilometer in 44.17.2, J. Jon kers Oud-Gastel, 3 K. de Brouwer Etten-Leur, 4 A. Vers-teijlen St.-Wil- lebrord, 5 A. Goosens St.-Willebrord, 6 M. Jacobs Bingelsrace, 7 J. Akker- mans Zevenbergen, 8 W. Lugtenburg Rockanje, 9 P. van de Leij Rotter dam. 10 T. Griep Spijkenisse. Axel. Hij stak steeds de lont in het kruitvat en hij zorgde ook steeds voor afscheidingen. Want het was bij deze ronde niets anders dan ontsnappen, teruggepakt worden door een jagende meute en weer springen. Dat maakte het voor de duizenden toeschouwers tot een schitterend spektakel. De premieregen er waren ook prijzen in natu-ra te verdienen zoals koffiezetapparaten en brandblusap- paraten was er de oorzaak van dat het peloton reeds na enkele ronden flink uit elkaar lag. Wim de Waal, Toine van de Bunder en Kees Koeken trokken er zo hard aan dat spoedig het kaf van het koren ge scheiden was en er na een veertigtal kilometer nog slechts 25 coureurs (van de 100 bij de start) in koers waren. Henk Stander en Jan Hor dijk behoorden tot degenen die het helse tempo niet hadden kunnen volgen en inmiddels toeschouwer waren geworden. Twintig kilometer voor het einde trachtte Wim de Waal de beslissen de slag te forceren door uit een kopgroep van vijftien renners te ontsnappen. Ronden lang draaide hij met enkele honderden meters voor sprong voor de groep uit, maar hij werd weer teruggepakt. Zijn vlucht was echter niet geheel tevergeefs geweest; de jaoht achter De Waal had een vijfmans kopgroep doen ontstaan. Kees Koeken en Cees van Dongen waren de grote afwezigen in deze groep. Nauwelijks was De Waal tot de orde geroepen of hij demarreerde weer. Nu bleef hij voor goed weg. Zijn voorsprong groeidi gestadig. Wat Piet van Katwijk c.: ook probeerde, De Waal bleef on grijpbaar. Tweehonderd meter voo het finishdoek kon hij ontspannei beide armen in de hoogte steker Zijn negende overwinning dit sei zoen was een feit géworden. Bij de adspiranten won Ad va Peer de sprint van een drieman kopgroep, die reeds in het begin va de koers was ontstaan. ADSPIRANTEN: 35 km. in 57 mi nuten 20 seconden, 1 A. v. Peer Sprundel, 2 A. Verstijlen, St-Wille brord, 3 A. Bac-kx, Zevenbergschen hoek, 4 K. Brouwer, Etten-Leur, K. St. Nieolaas, 's-Gravendeel, 6 J Akkermans, Zevenbergen, 7 L. Vliet, Honselersdijk, 8 A. Ligten berg, Rotterdam, 9 T. Verstraten Philippine, 10 S. H-uizinga, Rotter dam. AMATEURS: 100 km in 2 uur 3i minuten 16 seconden. 1 W. de Waa Axel, 2 P. v. Katwijk, Mill, 3 S. v d. Burgh, Berkel, 4 A. v. d. Hoek Driksland, 5 Ad. van Opdorp, Hoog gerheide, 6 P. Franken, Oosterhout, H. Prinsen, Hank, 8 A. v. Overveld Zegge, 9 C. v, d. Pluym, Made, 11 H. Hellemons, Roosendaal, 11 C. v Dongen, Oud-Gastel, 12 T. v. d Bunder, IJzendijk-e, 13 B. Broere Oudenbosch, 14 A. Deusing, Halste ren, 15 K. Koeken, Achtmaal, 16 W Evertse, Zierikzee, 17 P. v. d. Donk Rosmalen, 18 L. v. d. Wiel, Breda 19 M. Pauiwe, Hansweert, 2 0 Cees van Bostelen, Halsteren. AMSTERDAM (ANP) Oud-we reldkampioen Wassili Smyslov heefl het He IBM-schaaktoernooi gewon nen. Smyslov maakte in de slotron- de snel remise met de Oostduits grootmeester Uhlmann. Hij kwaa daardoor op een score van 10 puni uit 15 partijen. Smyslov bleef onge slagen. Zijn concurrenten Browne er Portisch verloren beiden. De uitslagen van de laatste ronde Gligoric - Hartoch 10, Smyslov Uhlmann VzTimman - Ree 0- 1, Keres - Donner 10, Scholl Langeweg 01, Portisch - Adorjat 01, Bobotsow - Evans VzVz, Iv- kow - Browne 10. Slotstand: 1 Smyslow 10, 2-! Browrie, Keres, Portisch 9, 5-7 Gli goric, Ivkow, Ree 8%, 8 Evans 8, 9- 10 Hartoch, Uhlmann 7%, 11-1! Adorjan, Donner 7, 13 Timman 614- 14-15 Bobotsow, Langeweg 5%, 18 Scholl 3. 4 Henny Pentermann, wisselslag verbeterde en (Vat DEN HAAG Door Amersfoortse zwemkonin; fee Hansje Bunschoten is i weer sterk verbeterd. Vo< hegemonie van de Naardei de herinnering opborgen Oosteuropese tijden, moete de Haagse zwemtempel Ov Het gevaar, dat voor de Ol duo uitstraalt, werd gecon< Anke en elf titels voor Hat seursduo Van Dam-Schrei moeten per se realistisch 1 lang. Het belangrijkste van feit, dat het principe de tij seren in een 50 meterbad uitschieters". De belangrijkste daarvan v tijd van Anke Rijnders op meter vrije slag. Met 2.10.6 z( niiet alleen een nieuw Nede record neer, maar onderschei) zich ook als de snelste zwem: Europa. De Oostduitse Wetsko nu toe niet verder gekome 2.10.7. Wel een weelde voor 1 land, die jarenlang acht) bleef. Cees van Dongen heeft geen enkele moeite om de sprint van Aad van der Hoek te winnen. GARANTIE OP DE WATERDICHTHEID EN KON DENSVRIJHEID HET STERKSTE HORLOGE TER WERELD 4 Wim de Waal ontvangt uit handen van speaker Wim Hendriks de beker "or de Winnaar in Oud-Vossemeer. MOTORSPORT De Belg Roger de Coster heeft zondag in Namen 8' Grote Prijs van België motorcross 500 cc, tellend voor het wereldkam pioenschap, gewonnen. De Zweden Jonsson en Aberg werden respectie velijk tweede en derde. In het klas sement voor het wereldkampioen schap heeft De Coster de leidinf met 88 punten, voor Jonsson (86) 4e Westduitser Weil (79) Het zv.-emfestijn van het Pen weekeinde, die als de finales, de eigenlijke hoogte van deze kampioenschaipper was aangekondigd, werd w moest zijn: één langgerekte jacht. Het verdriet van de en die afviel, zonk iin het niet tus vreugde van de meerderheid zo'n triomfantelijk hoogtepuni de Hansje Bunschoten. Zij s een kracht en een regel ma toen ze bezig was aa-n ha-ar ii rende race op de 100 rraetef slag, waarvan iedereen onder druk kwam. Goed, zij, alsMei rige, mocht dan uiteindelij Keen aanspraken maken op h ropees record van de twee ja dere Italiaanse Callagaris maar -haar optreden resulteerc wel in een tijd (4.33.3), - verrassend dicht in de buurt w( Het ligt in de bedoeling de ten van de afgelopen winter ii her, na de Amerikaanse en d teuropese kampioenschappen, trekken tot een Olympische k catie-eis. En dat er dan no wat secondes van de meeste ®f moeten, staat nu al vast. T- Klooster vestigde bijvoorbee meuw record op de 400 mete s'ag heren, toch was deze pi

de Stem | 1971 | | pagina 8