na ramp „EL CORDOBEZ" NIET GECHARMEERD VAN NEDERLAND Beroering in Japan Dreigende breuk tussen Soedan en Sovjet-Unie DODEN IN VERKEER ApoIlo-15 gevlucht naar India Ruim zeven miljoen O.-Pakistani Minister van defensie biedt ontslag aan LIZ EN RICHARD BIJ TITO Nog meer arsenicum- afval gevonden JONGETJES IN KORTE BROEK- KOMEN ST.-PIETER NIET IN NOEMEIRY STELT ULTIMATUM Havenwerkers solidair met Schotse collega's Kikkerplaag in kloostertuin Comecon naar .nieuwe' roebel binnenland buitenland EEG streeft naar gemeenschappelijke China-politiek TRIPOLIS GETROUWD MET KLEURLINGE Rhodesië wijst Nederlander uit Lot Lockheed wordt vandaag beslist TWEE KINDEREN VERDRONKEN Maandag 2 augustus 1971 De zwaar beschadigde Boeing 747 van Panam. na de noodlanding op het vliegveld van San Francisco. De piloot van de ongeluksstraal jager. DüSSELDOEF (AP) Zaterdag is weer 220 ton van de aan arsenicum rijke afval gevonden, die in West- Duitsland werd vermist. Het ministe rie van binnenlandse zaken van Rijn- land-Westfalen, waar de zeven vuil nisbelten zijn gelegen waarop men tot nu toe het arsenieumhoudende afval heeft teruggevonden, heeft ver klaard dat 120 ton ervan was aange troffen nabij Neukirchen en 100 ton in Niederaussen. Vrijdag hebben functionarissen het grootste deel van de 3.300 ton ver miste afval gevonden op vuilnisbel ten in Jülich, Ennigerloh, Liblar, Remscheid en Hohenlimburg. De afval is oorspronkelijk afkom stig van de Verenigde Zinkf abrieken in Stolberg en zou naar een oude mijn nabij Brunswijk worden over gebracht. (Van onze corresnondent) ROME. Een Italiaanse non en een blozende novice houden een vurige kruistocht tegen de minirok. Gemiddeld 35 keer per minuut attaqueren zijn onwel voeglijk geklede mannen, vrou wen en kinderen, die een be zoekje willen brengen aan de basiliek van St.-Pieter. De bezoekers komen eerst langs een bordje, dat in vier ta len verkondigt, dat dames in mi nirokken en mouwloze jurken en heren in korte broeken onmoge lijk kunnen worden toegelaten. Zijn zij eenmaal binnen het atrium dan springen de beide langgejurkte schildwachten naar voren, waarbij ze een herden kingssteen, opgedragen aan paus Joannes 23ste, als lancerings platform gebruiken. Vooral jurken, die meer dan 2,5 cm boven de knie komen, zijn de prooi van zuster Fiorella en haar ontluikende novice, aan wie kardinaal Marella, de 76- jarige priester van de basiliek, deze reinigende taak heeft op gedragen. Over hotpants hoeft men niet eens te praten, maar zelfs jongetjes in korte broek mogen niet binnen. Gezinnen worden wreed uiteengerukt: soms zitten wel honderd „on- kuisen" op de stoep voor de kerk te wachten op hun verwanten. Een winkeltje op het St.-Pie- tersplein doet plotseling goede zaken in sjaals, waarmee blote armen kunnen worden bedekt. De meest voorkomende en vrij komische manoeuvre is het tot op vereiste hoogte omlaagtrek- ken van de minirok, waarna een sjaal of een truitje het vrijge komen gebied bedekt. De beide fanatieke nonnen schenken geen aandacht aan de grillige tooi der vele pelgrims. Hun ogen blijven nauwlettend gericht op knieniveau. Een top lessjurk zou de inspectie mis schien kunnen passeren. (Copyricht The Guardian - De Stem.) MAASTRICHT. Spanje's su perstar nr. 1, de stierenvechter „El Cordobez" Benitoz Perez, heeft een bezoek gebracht aan Maastricht. Hij logeerde in hotel „Derion" aan het Onze Lieve Vrouweplin in ge zelschap van zijn privé-piloot en een Spaanse tolk. De populairste man van Spanje kwam naar Maas tricht om vrienden te bezoeken die hij tijdens een verblijf in Frankrijk had leren kennen. „El Cordobez" arriveerde met zijn privé-vliegtuig afgelopen weekend op de luchthaven Zuid-Limburg, vanwaar hij gisteravond weer ver trok. „El Cordobez" de man uit Cordoba leek allerminst op een stoere, onbevreesde stierenvechter. Hij maakte een bijzonder nerveuze indruk. Na enkele dagen rust in Maastricht slaat hij vandaag weer in de arena. Nu in die van San Fe- liu aan de Costa Brava in de pro vincie Gerona. „El Cordobez" was allesbehalve gecharmeerd van Nederland, waar men zich fel tegen de stierenvech terij kant. Voor hem zijn die ge vechten zijn leven, zijn succes en de bron van zijn ongehoorde rijk dom. (Van onze redactie buitenland) KHARTOEM - MOSKOU - TRIPOLIS De Soedanese macht hebber generaal Noemeiry, heeft de Sovjet-Unie tot vandaag de ge legenheid gegeven op te houden met de aanvallen in de pers op zijn bewind. Zoniet dan zal hij „alle noodzakelijke maatregelen nemen om de waardigheid en het prestige van zijn land en volk te herstellen". Hij zou daarmee zinspelen op een volledige breuk. Het ultimatum is vrijdag reeds, zo is bekend geworden, aan de Russi sche ambassadeur in Khartoem over handigd. Na de felle communistenjacht was de verhouding tussen Khartoem en Moskou al allerminst vriendelijk. Toch waren de reacties van het Kremlin altijd nog veel gematigder dan van bijvoorbeeld de vakbonden, die de Soedanese leiders bestempel den als moordenaars. De kans is groot dat Soedan de di plomatieke betrekkingen met Rus land zal verbreken. Een eventuele breuk zou echter de grootste klap voor de Sovjet-Unie in de Arabische en Afrikaanse wereld van de laatste twintig jaar zijn, zo schreef gisteren het Britse blad „The Observer". Het antwoord op het ultimatum was niet mals, want zaterdag veroor deelde de Sovjet-Unie in scherpe be- (Vervolg van pag. 1) In Kerkwijk is zaterdagnacht een auto op de verkeerde weghelft geko men, waardoor hij frontaal botste op een tegenligger. Hiervan werden beide inzittenden 23 en 21 jaar ge dood. Twee inwoners van Scherpenzeel zijn om het leven gekomen bij een auto-ongeluk op de weg van Rens- woude naar Scherpenzeel gister nacht. De bestuurder van de auto, raakte de macht over het stuur kwijt na een aanrijding met een hond. Zaterdagmiddag raakte en auto in de berm van de weg onder Markelo. Een inzittende, een 20-jarige Rijsse- naar, kwam terecht onder de auto die over de kop was geslagen en overleed. Een 17-jarige jongen uit Bleiswijk is zaterdagmiddag om het leven ge komen bij een botsing met een trein. In zijn woonplaats reed hij op een door ahobs beveiligde overweg tegen een passerende trein. Een verkeersongeluk op de rijks weg Amersfoort-Utreeht onder de gemeente Soesterberg heeft zater dagmorgen het leven gekost aan de 50-jarige M. C. van Maarsseveen uit Nieuwkoop. Drie andere personen raakten gewond, van wie een zeer ernstig. Het ongeluk gebeurde, toen een bestelauto linksaf sloeg op het mo ment, dat uit tegenovergestelde rich ting een auto naderde. De bestelwa gen werd in de flank gegrepen. In da nacht van zaterdag op zon dag zijn langs de Zuidwillemsvaart, onder de gemeente Berlicum, twee auto's met elkaar in botsing geraakt. Een daarvan kwam in het water terecht. De bestuurder, de 24-jarige A. van Boxtel uit Schijn/del ver dronk. Een 58-jarige man uit Rijswijk (ZH) is in de nacht van vrijdag op zaterdag met zijn personenauto in zijn woonplaats te water geraakt. De man werd korte tijd later levenloos in zijn wagen aangetroffen. BRUSSEL (DPA) De zes EEG- Ianden zullen pogingen in het werk stellen hun China-politiek te harmo niseren. Op voorstel van West-Duitsland zal op de eerstkomende bespreking over harmonisatie van het buiten landse beleid de kwestie China ter tafel komen, aldus meldt het Duitse persbureau DPA uit Brus sel. woordingen „het bloedige terreur-re- gime". In een verklaring van Tass werd zaterdag bekendgemaakt, dat Moskou op 26 juli heeft geprotes teerd tegen de „bedreigingen en ge welddaden", die in Khartoem Russi sche diplomaten hebben ondervon den. De dag daarvoor zou president Podgorny Noemeiry hebben verzocht zich te onthouden van strenge von nissen. In een verklaring van het Russische persbureau Tass wordt ge zegd, dat de „provocerende daden" tegen Russische diensten en burgers in Soedan de vraag opwerpt, of de vriendschappelijke betrekkingen tus sen de Sovjet-Unie en Soedan kun nen worden gehandhaafd. De vijf Arabische staatshoofden, die in Tripolis hebben deelgenomen aan de topconferentie, hebben Jor danië i.v.m.- het optreden tegen de Palestijnse commando's scherp ver oordeeld en met tegenmaatregelen bedreigd. Een onmiddellijke actie te gen het bewind van Hoessein werd echter niet aangekondigd. In Jordanië zijn drie El-Fatahleden opgehangen. Zij zijn schuldig bevon den aan het doden van een Jorda- niër. De „New York Times" weet te melden, dat de Egyptische president Sadat bereid zou zijn met Israël over een vredesregeling te praten als de Israëlische onderhandelaars „uit Pa lestina afkomstige joden zijn". Vol gens een Israëlisch blad zou Sadat de V.S. beloofd hebben 4000 Russi sche militairen naar de Sovjet-Unie terug te zullen sturen, als Israël ak koord gaat met een gedeeltelijke re geling voor de heropening van het Suezkanaal. (Vervolg van pagina I) Een drukverlaging In de zuurstof tanks van de Falcon kostte de astro nauten zaterdagmorgen een uur van hun nachtrust. Houston besloot hen eerder op te trommelen om het zo veelste, maar weer niet kwaadaardi ge, mankement te verhelpen. De drukverlaging bleek te zijn veroor zaakt door een losgeschoten ventiel van een slang die de urine van de astronauten in de Falcon afvoert. De astronauten waren natuurlijk snel bereid het ventiel weer vast te ma ken. Irwin en Scott konden daarop aan hun autotochtje beginnen, waarmee zij een nieuwe fase in het maanon- derzoek inluidden. De wereld hoefde toen niet lang meer te wachten op de scherpste beelden die ooit van de maan naar de aarde werden overge bracht. Gadegeslagen door miljoenen televisiekijkers in meer dan dertig landen bewogen Scott en Irwin zich in hun vreemdsoortig voertuig door een bizar landschap van met een dikke laag stof bedekte glooiingen en kraters met op de achtergrond nog de hoge toppen van de Apenii- nen. De astronauten waren bijzonder enthousiast over de kwaliteiten van de maanauto ondanks het eerder vermelde defect aan de stuurinrich ting. Omdat de besturing niet geheel automatisch in zijn werk kon gaan, verbruikte Scott die met de bestu ring belast was, meer zuurstof van was verwacht. Dat was de oorzaak dat de astronauten 'n uur eerder dan volgens program de eerste maan- tocht beëindigden. Toen zij met het opzetten van één wetenschappelijk station klaar waren, hadden Scott en Irwin precies zes uur en 34 minuten buiten de Falcon doorgebracht. 'Van onze redactie buitenland) NEW DELHI-WASHINGTON In de afgelopen vier maanden zijn 7.098.809 vluchtelingen uit Oost-Pa- kistan naar India gekomen. Dit is zaterdag van officiële zijde in New Delhi bekendgemaakt. In West-Ben galen arriveerden ruim 5.345.000 vluchtelingen. Ongeveer anderhalf miljoen Oostpakistanen zijn naar an dere staten in India overgebracht. De New York Times meldt, dat de VS toestemming van Pakistan en de VN hebben gekregen om een internationale groep van 153 burger lijke deskundigen onder auspiciën van de volkerenorganisatie naar Oost-Pakistan te zenden. De V.S. zouden secretaris-generaal Thant van de VN hebben laten weten, dat zij 1 miljoen dollar zullen bijdragen in de kosten van deze groep. Oud-senator Eugene McCarthy heeft verklaard dat hij een voor stander is van een onafhankelijke staat Bangla Desh in Oost-Pakis tan. McCarthy, die momenteel een par ticulier bezoek brengt aan Engeland, was door leiders van de Bangla Desh uitgenodigd zondag in Londen een bijeenkomst van de beweging bij te wonen. „Tijdens de Nigeriaanse burger oorlog heb ik de gedachte van een onafhankelijk Biafra gesteund", al dus McCarthy. „Geografisch gespro ken is er nog veel meer te zeggen voor een onafhankelijk Bangla Desh". Richard Burton en Liz Taylor heb ben zaterdag de lunch gebruikt met president Tito en diens echtgenote Jovanka op het eiland Brioni, het vakantieverblijf van de president. De Britse acteur kreeg hiermee een waardevolle gelegenheid om Tito goed op te nemen. Hij zal namelijk de rol van Tito gaan spelen in de film Soetjeska. De film gaat over de suc cesvolle strijd van Tito's partizanen legen de Duitsers tijdens de tweede Wereldoorlog bij de rivier Soetjeska Op de foto de ontmoeting tussen de twee Tito's. In het midden Liz Taylor. AMSTERDAM (ANP) Werkne mers bij de Amsterdamse Droogdok maatschappij, de Nederlandse Dok en Scheepsbouwmaatschappij en van Verschure in Amsterdam hebben zich in een aantal solidariteitscommissies verenigd, ten behoeve van de Schotse collega's. Hun broodwinning dreigt in gevaar te komen, indien de voorgenomen sluiting van de scheepswerven Up per Clyde Ship Builders in Glasgow doorgang zal vinden. De solidariteitscommissies hebben besloten gelden in te zamelen en de solidariteit zo breed mogelijk te ont wikkelen. Voorts wordt een manifest uitgegeven om de Amsterdamse ha venwerkers op te wekken steun te verlenen aan de inzamelingsactie. Er zal een informatiebijeenkomst wor den belegd voor ondernemingsraden uit de metaalnijverheid en er zal een oproep worden uitgezonden naar scheepsbouwarbeiders in alle landen van de EEG om eveneens solidair te zijn met de Schotten. Op maandag 16 augustus zal in Krasnapolsky in Amsterdam een openbare informatiebijeenkomst wor den gehouden, waaraan ook een Schotse „Upper Clyde"-spreker zal deelnemen. LOESAKA (AFP) De Rhodesi- sche regering heeft de Nederlandse opticien Harry Gerardus Marie van Loon (33), samen met zijn vrouw Sushila (24), uitgewezen. Bij zijn aankomst in Loesaka, de hoofdstad van Zambia, vertelde Van Loon dat hij was uitgewezen omdat zijn vrouw een kleurlinge van India se afkomst is .Negen andere Euro peanen, die ook met niet-blanke vrouwen waren getrouwd, hadden vorige week hetzelfde lot ondergaan. De heer Van Loon zei, dat hij zeven maanden in Zuid-Afrika had ge woond, waar hij zijn vrouw had leren kennen. Hij was naar Rhodesië ver huisd omdat hij dacht, dat men daar minder vijandig tegenover kleurlin gen stond. WASHINGTON (AP) Het voort bestaan van een van de grootste vliegtuigfabrieken in de Verenigde Staten hangt af van een beslissing van de Amerikaanse senaat, die ver moedelijk vandaag zal plaatsvinden. De senaat heeft erin toegestemd om te beslissen over een compro misvoorstel, dat reeds door het huis van afgevaardigden is aanvaard, waarbij een lening-garantie zal wor den verstrekt van 250 miljoen dol lar aan de Lockheed Aircraft Corp. die anders waarschijnlijk failliet zal gaan. EGMOND AAN DEN HOEF ANP In de tuin van het karmelietes senklooster „De Karmel" te Egmond aan den Hoef heerst een kikker- plaag. Nadat het enige jaren rustig was in deze tuin zijn de kikkers deze lente op volle sterkte terugge komen. In bepaalde delen van de tuin liggen de beesten op de loer. Zus ters die daar mogen zonnen durven zich niet meer te vertonen. De zusters proberen nu in contact te komen met de kikkercentrale te Rotterdam. Deze centrale, een orga nisatie van twee Rotterdamse taxi chauffeurs, haalt overal in het land kikkers op. Het doel is kikkers in door beesten verlaten en vaak niet meer schone sloten uit te zetten. (Van onze redactie buitenland) TOKIO - SAN FRANCISCO De enorme vliegramp van vorige week in Japan, waarbij na een botsing tussen een Ieger-straaljager en een Boeing 162 personen omkwamen, krijgt waarschijnlijk ook politiek nog verstrekkende gevolgen. De Japanse minister van de fensie, Keikitsji Masouhara, heeft gisteren bij premier Sato zijn ontslag ingediend naar aanleiding van de ramp. Het Japanse kabinet komt vandaag in een buitengewone vergadering bijeen om de zaak te bespreken. Zoals bekend slaagde de straalja gerpiloot er in zich met de schiet stoel in veiligheid te brengen. Hij wordt, evenals zijn instructeur ver hoord over de ware toedracht. De bestuurder van de „ongeluks- jager" is leerlingpiloot Itsjikawa. Hij en zijn instructeur worden ver dacht van plichtsverzuim. Wellicht heeft Itsjikawa de vliegvoorsohriften overschreden. Alle oefenvluchten van de luchtaf weer zijn voorlopig stopgezet. Pre mier Sato heeft zijn ministers op dracht gegeven onmiddellijk maatre gelen te nemen ter voorkoming van vliegrampen als deze. Meer dan vierduizend personen hebben gezocht naar overlevenden tussen de wrakstukken, echter te vergeefs. Het stoffwelijk overschot van alle inzittenden kon worden ge borgen. Op het vliegvled van San Franci sco iseen Jumbo-straalverkeers- vliegtuig met 212 personen aan boord nog veilig geland nadat bij het opstijgen het landdingsgestel werd beschadigd. Slechts zesentwin tig personen liepen verwondingen op, alle anderen konden ongedeerd het zwaar gehavende toestel verla ten. WARSCHAU (AFP) Twee be sluiten van uitzonderlijk belang zijn de afgelopen week genomen op de 25ste bijeenkomst van de Comecon (de Oosteuropese tegenhanger van de EEG) in Boekarest, zo is uit zeer goede bron in Warschau vernomen. Het betreft: 1. instelling binnen twee tot drie jaar van een vrij inwisselbare, aan goud gekoppelde roebel ter bevor dering van de integratie der acht lidstaten; benevens vast stelling van nauwkeurige paritei ten tussen de nieuwe roebel en de munten der lidstaten. De roebel zou op het internationale vlak een ro) kunnen gaan spelen, welke de Comecon-grenzen verre over schrijdt; 2. vervanging met ingang van 1974 van de internationale bank voor economische samenwerking door een interetaatsbank, die de finan ciële relaties tussen de lidstaten plus het geldverkeer moet regelen. Op een camping in Putten is vrij dagavond het 2-jarige meisje Annet te Goedknegt uit Austerlitz in het diepe gedeelte van het zwembad geraakt en verdronken. Zaterdagmiddag is in Rijswijk de negenjarige R. Evers verdronken. Tijdens een spelletje viel hij in het water.

de Stem | 1971 | | pagina 5