[OUD BESTUUR VMZ Centrale van PZEM draaide zonder vergunning iÉji STANDPUNT DREES GEVRAAGD OVER OOSTERSC HELDE IR. FRIEDERICH MET PENSIOEN: ,HET IS EEN MINUUT VOOR TWAALF VLAS OP Z'N RETOUR Ideeënstroom voor „Ons Genoegen" «eland stad Iets boven normaal Lamswaarde Hoogwater Strandweer Buitenland In Vorsselen. Geo. In 10-12 en van 14- 11 [UIDEN ehuls, schilderijen [ken van Jan But De Betsenbroeci bagelijks van 10-12 Woodstock ai i uur: Westside Sto. ii, expositie van aingen van George Jespers (t.m. 12 vrijd. van 10-12 en len zond. van 14-16 fs Poststraat 45, ex- Iderijen, grafiek, sie- lle tain beeldlhouw- faug.Ma. t.m. zat. Nieuwe Boogerd- oonstelling met als Toto". Ma. t.m. zat. |m. 31 aug.). 31 aug.) Ixpositie „Rubens en liingen uit Belgische la.a. tekeningen van |Dijck en Jordaens Irk, expositie lie pdendaagse sculptuur Brazilië, Canada, Jerenigde Staten, als- lit Nederland en wer- Tangs overleden kun- tespers (t.m. 3 okto- V> 10-20 uur. Ide Triënnale voor It in België (t.m. 14 Ivan 10-18 uur. lof, Markt. Expositie [derkunst 1920-1950 Malfait, Servranck, [4 sept.) Open dage- Itur. lunstambaehten, St.- Zeehaven Gent, ver- toekomst (t.m. 30 na 1945" (t.m. 10 Maandag 2 augustus 1971 omen te liggen. Als het probeert de jeugd al het ijs sterk genoeg is Ivoor de jongeren) dan er een paar van die stenen op te gooien. Je ook jong geweest?", <i overvloede. Ramondt beaamt dat igskosten vijftigduizend agen. „Maar wij doen omdat wij dit bedrag rk niet op de begroting ti, voor ons was het ook ename) verrassing. Wij jaar het te repareren de gewone onderbouds- het inderdaad ook zijn. emaal de schuld van de jn. Kom nou. In Terneu- kinderen net als overal beter, maar zeker ook ;er". Ruim honderd schutters treden te Aardenburg op om, de grote prijs Oscar Goethals en de grote prijs St.-Sebastiaan ter ge legenheid van het Gouden Schut tersfeest van Oscar Goethals uit Oostburg. De gulden schieting werd gehouden te Aardenburg op de bekende Gaaipersweide. De grote prijs Oscar Goethals werd gewonnen door Jaap van Iwaarden uit Aardenburg en de grote prijs St.-Sebastiaan werd gewonnen door F. Camoen uit Westdorpe. De prijzen werd.en uitgereikt door Jules de Rljcke, voorzitter van Aardenburgs St.- Sebastiaan. Op de foto de jubi laris in actie. Schieting Aan de schieting in café Claessens te Lamswaarde na men 63 schutters deel. De uitslag was. Wip een: Hoogvogel C Boog- aert, Lamswaarde. Eerste ziivogel, J. Bisschop, Lamswaarde. Tweede zij- vogél, W. Pauwels, Azw'l. Grootste aantal kleine vogels met 5 stuks Aug. Taaiman, Moerbeke 'België), Wip TWEE: hoogvogel Verbraecken, Hulst. Eerste zijvogel P. Schelfhout, Lamswaarde. Tweede zijvogel R de Block, Lamswaarde Grootste aantal kleine vogels op deze wip J Huls hout en J. van Waterschoot ieder met 4 stuks en beiden uit Lams waarde. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het be stuur van de Vereniging Mi lieuhygiëne Zeeland zal pro test aantekenen tegen een verklaring van de burge meester van Borsele. de heer G. M. van Waes. Deze heeft tegenover een dagblad ver klaard dat het uniek was dat de conventionele centrale van de PZEM pas zal gaan draaien, nadat door b. en w. van Bor sele een hinderwetvergunning was verleend. „Uitspraken van deze aard on dergraven het vertrouwen dat de burger in zijn overheden pleegt te stellen", zegt het bestuur van de VMZ. „De hinderwetvergun ning is in dit bepaalde geval niet aan het in werking stellen van de centrale voorafgegaan. Het is juist andersom. De conventionele PZEM-centrale heeft al ettelijke draaiuren achter de rug. en levert al geruime tijd elektrische stroom aan het koppelnet met Brabant", aldus de Vereniging Milieuhyi- ene Zeeland. Zoals bekend hebben b. en w. van Borsele eind vorige week een hin derwetvergunning verleend voor het inbedrijfstellen van de conventio nele PZEM-centrale in het Sloe- gebied. Het Borselse bestuurscol lege verbond aan de vergunning de voorwaarde dat de uitstoot aan zwa- veldioxyde nooit meer zou mogen bedragen dan duizend kg. per uur, hoewel de PZEM een tolerantie had gewild tot 2400 kg. zwaveloxyde per uur. Over de stringente beperking van de uitstoot toonde het VMZ-bestuur zich uitermate verheugd, en het was niet karig met lof aan het adres van het dagelijks bestuur van de ge meente Borsele. Bij de publicaties in de verschil lende kranten over de verleende hinderwetvergunning, verscheen echter ook het commentaar van bur gemeester Van Waes, die uiteenzette dat de verlening van de hinderwet vergunning voor de inbedrijfstelling van de elektriciteitscentrale een no vum voor Nederland was. „Het is, jammer genoeg, helemaal geen novum", constateert het be stuur van de VMZ. „Op zichzelf is het niet rampzalig dat de heer Van Waes blijkbaar niet weet, dat de PZEM-centrale al een poosje zonder vergunning heeft gedraaid. Maar zijn opgetogen verklaring daarover wekt bij de burger die de schoor steen heeft zien roken, de indruk dat hij bedrogen wordt. Om die reden zouden wij het erg op prijs stellen als de burgemeester van Borsele Zijn uitpsraak zou corrigeren". Morgen, dinsdag 3 augustus. Bergen op Zoom 0.05 en 12.46 Hansweert 11.58. Terneuzen 11.29 Vlissingen 10.59 en 23.29 Wemeldinge 12.36. Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag, opgesteld door bet K.N.M.J. op zondag om 18.00 uur: Zonnige perioden, plaatselijk een regen- of onweersbui en temperaturen normaal tot iets bo ven normaal. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor dinsdag: aantal uren zon: 2 tot 9; min.-temp.: van omstreeks nor maal tot 3 graden boven normaal; max.-temp.: omstreeks normaal; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent; kans on een geheel droog etmaal: 50 procent. Voor woensdag: aantal uren zon: 4 tot 11; min.-temp.: van omstreeks normaal tot 3 graden boven normaal; max.-temp.: van omstreeks normaal tot 3 graden boven normaal: kans °n een droge periode van minstens J2 uur: 90 procent kans op een ge heel droog etmaal: 60 procent. Augustus begon gisteren mti een zomerse stranddag Vandaag pas- seerteen front met hier en daar een bui en tijdelijk een vrij krachtige zuidwesten wind. Hierdoor iets koe ler, twintig a eenentwintig graden zeewater negentien graden. Vooruit zichten: In de komende dagen af en toe zon, kleine buienkans en rede lijk strandweer. DEN HAAG (ANP) Het Tweede-Kamerlid dr. J. C. Terlouw van D '66 heeft, minister dr. W. Drees jr. (Verkeer en Waterstaat vra gen gesteld over de afsluiting van de Oosterschclde. Hij herinnert dr. Drees aan een verkiezingsrede in Zierikzee, waarin hij stelde dat het vraagstuk opnieuw moest worden bekeken, omdat zoveel nieuwe ar gumenten naar voren zijii gekomen. De heer Drees zou hebben gespro ken over een commissie van onder zoek, die in drie maanden een rap port zou moeten samenstellen. Dr. Terlouw vraagt aan minister Drees wanneer hij de commissie denkt te installeren. Het kamerlid stelt dat zo'n onder zoek alleen zin heeft als de commis sie zo is samengesteld dat een maxi male objectiviteit kan worden ver wacht. Hij wil weten of minister Drees deze stelling onderschrijft. Dr. Terlouw vraagt zich af of het rapport van de commissie van on derzoek, dat gebaseerd zal moeten zijn op een kostenanalyse van het alternatief niet afsluiten, wel in drie maanden te maken is. Als meer tijd nodig is, dan is het niet volledig verantwoord er tijd aan te besteden, gezien het belang van het werk, zo veronderstelt hij in zijn vragen. Het Tweede-Kamerlid vraagt ver der of een reeks van factoren wel zijn verwerkt in de van kracht zijnde kostenanalyse van het afsluiten van de Oosterschelde, Deze factoren zijn: de kosten voor extra verdedi gingswerken van de kop van Wal cheren en van Schouwen; de kosten voor achterstallig onderhoud aan de huidige zeedijken langs de Ooster schelde en voor de zuivering van het Rijn- e'n Maaswater voor het in het Zeeuwse Meer wordt toegelaten; de gekapitaliseerde inkomstender ving van oester- en mosselkweek; en eventuele andere uit afsluiting voortspruitende kosten? Ir. Friederich was vooral een man van de praktijk. Hier ziet men hem (tweede van rechtsin een levendige discussie temidden van de vlasvelden. OP vrijdag 3 september wordt de Nederlandse vlas- deskundige ir. J. C. Friede rich in Roosendaal ter gele genheid van het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd gehuldigd. Dat dit te Roosendaal en niet te Wa- geningen zijn ambtelijke standplaats gebeurt, is logisch. De heer Friederich bevindt zich dan halverwege de twee vlasgebieden van West-Bra bant en Zeeland waarmee hij zolang zoveel nauwe han den heeft onderhouden. Hierbij publiceren wij een vraaggesprek met deze en thousiaste vlasser, die zich in brede kring sympathie en waardering heeft ver worven. „Het Nederlandse vlasbedrijf is op een bijzonder kritisch punt ge komen. Het is als het ware één voor twaalf, maar wanneer men erin slaagt om de vlas teelt en vlasverwerking nog verder te mechaniseren en te modernise ren zijn er zeker nog goede per spectieven". Ir. J. C. Friederich, 64 jaar, ge boren in Indonesië en sinds 1947 vlasdeskundige aan het proefstati on voor Akker- en Weidebouw in Wageningen ziet de toekomst van de Nederlandse vlasbouw ondanks de sombere perspectieven toch niet bepaald als hopeloos. „We hebben de afgelopen jaren wat tegenslagen gehad - o.a. met het weer en de overproduktie - en het is inder daad zo dat de linnenindustrie in Nederland wat ouderwets is, maar er zijn een aantal duidelijke ver beteringen op komst die hoopvol stemmen". Deze verbeteringen zijn volgens de enthousiast vertellende heer Friederich o.a. de mechanise ring van de vlasoogst, volautomati sche verwerking van het vlas tot linnen, de fabricage van garens die uit linnen en kunstvezels bestaan, waardoor men de goede kwalitei ten van beide krijgt, het zoeken van nieuwe afzetgebieden (o.a. in behang-, gordijnstof^ en stoelenbe- kledingsindustrie) en het toepas sen van moderne dessins. Boven dien tracht men het linnen kreuk- herstellend en wasbestendig te ma ken en aan te passen aan de mo derne eisen van de huisvrouw. De toekomst van het vlas gaat de heer Friederich bijzonder ter harte („vlas is m'n grote liefde") en vol overtuiging en met grote kennis van zaken schetst hij de toekom stige weg die het vlas zou moeten gaan om zich te handhaven. Vooral in de proeffabriek dtie het Vezelin stituut in Delft ten behoeve van de vlasverwerking heeft gebouwd zit ten volgens hem duidelijke per spectieven voor de teelt van vlas. In deze fabriek wordt het groene vlas volautomatisch tot linnen ga rens verwerkt waardoor het linnen veel goedkoper zou kunnen wor den („net nog iets duurder dan katoen"). Wanneer men erin zou slagen deze proeffabriek om te zetten in een industrie en tevens de buitenlandse linnenspinners zou kunnen interesseren voor deze uit vinding heeft de vlasteelt volgens de heer Friederich duidelijk per spectief. Voorzichtig' formulerend overpeinst hij dat spinners echter erg conservatief' en vaak ook erg individualistisch zijn en dat de in troductie daarom wel niet zo erg gemakkelijk zal zijn. De moeilijke positie van de vlas industrie is niet specifiek voor Nederland. Ook in België en in mindére mate in Frankrijk („de Fransen pakken de vlasteelt en verwerking voortvarend aan") zit de linnenindustrie al jaren tegen een enorme achterstand ten op zichte van de moderne katoenin dustrie aan te kijken. Bij dit trio heeft zich onlangs Ierland aangesloten dat nu ook (op bescheiden schaal) een vlascultuur heeft opgezet. Denemarken, Duits land, Italië en Zweden zijn de afgelopen jaren met de vlasteelt gestopt. De opkomst van de (Ame rikaanse) katoenindustrie is vol gens de heer Friederich een van de belangrijkste concurrenten van de vlasteelt en de linnenindustrie geweest. De katoenindustrie is on middellijk modern en gemechani seerd van start gegaan, terwijl de linnenweverijen nog heel lang op de traditionele manier zijn blijven werken. De linnenindustrie is vol gens ir. Friederich trouwens nog steeds erg ouderwets („men maakt nog steeds grootmoeders theedoe ken") en modernisering stuit op veel weerstanden. Voor de concur rentie van de synthetische vezels zoals nylon is hij niet erg bang want de praktijk heeft al uitgewe zen dat deze synthetische vezels vaak niet voldoen. Textielweefsels van synthetische garens zijn vaak te dicht geweven en irriteren de huid. Concurrentie van buitenland se linnenweverijen vormen daaren tegen wel een zekere bedreiging want de Belgische en Noordierse linnenindustrie is nu al veel mo derner dan de Nederlandse. De Bel gen passen reeds moderne dessins toe en ook de Ieren zijn met de verwerking van hun vlasprodukten ai veel verder dan de meer traditi onele Nederlandse linnenweverijen die nog steeds het huishoudlinnen van 50 jaar geleden maken Tot een werkelijke krachtmeting met de buitenlandse linnenindus trie zal het naar alle waarschijn lijkheid niet komen want alle Eu ropese vlas - en linnenbedrijven werken sinds 1961 samen in een federatie. Na de enorme opbloei van 1950 toen de Korea-oorlog enorme hoe veelheden linnen vroeg ten behoe ve van de militaire activiteiten is de vlas en linnenindustrie mede onder de invloed van het Russische vlas steeds meer teruggelopen. De ze achteruitgang heeft de verschil lende landen ertoe genoopt om de handen ineen te slaan en samen de toekomst van het vlas zeker te stellen. Een van de dingen die men tracht te bereiken is een streven naar grotere stabiliteit in de priis van het vlas. Door de sterk wisse lende vraag en aanbod zijn in het verleden vlassers als de spinners in moeilijkheden gekomen en daardoor is het gelukt de overi gens individualistische vlassers aan een tafel te krijgen. Door het in 1970 tot stand komen van een EEG-vlassubsidieregeling tracht men dit eveneens te bereiken en concurrentievervalsende maatre gelen uit te bannen. In dit samen werkingsverband speelt Frankrijk een belangrijke rol want- de Fran sen verbouwen verreweg het meeste vlas. In een overzicht dat de heer Friederich als rijksland- bouwconsulent voor handelsgewas sen schreef ten behoeve van de landbouwvoorlichting steekt dit land met ruim 52.000 ha vlas bouwland in 1966) duidelijk af tegen Nederland dat in dat jaar ruim 18.000 ha vlas op het land had staan en België dat toen ruim 23.500 ha vlas mat. In datzelfde 1966 was Frankrijk overigens ook het enigste land dat z'n vlasareaal had uitgebreid. Zowel Nederland als België telden in dat jaar min der hectaren vlas dan in het voor gaande jaar. De voornaamste Ne derlandse vlasteeltgebieden vond en vindt men thans in Zeeuwsch- Vlaanderen, Zeeland en de IJssel- meerpolders. Frankrijk heeft naast een oppervlakteoverwicht trou wens bovendien nog het voordeel dat ze het vlas goedkoper kan verwerken. In het betrekkelijk natte Nederland en België wordt het vlas na de oogst pas het daar op volgende jaar geroot (de vlasve zels worden dan losgemaakt uit de rest van de stengel). In Frankrik blijft het vlas na de oogst gewoon op het land liggen, het Franse kli maat zorgt ervoor dat de vezels loskomen en droogt het vlas nog hetzelfde jaar. De Fransen kunnen daardoor sneller en goedkoper werken, maar leveren volgens de heer Friederich wel een mindere kwaliteit vlasvezel. Het feit dat de heer Friederich eind augustus met pensioen gaat wil bepaald niet zeggen dat hij dan met zijn armen over elkaar gaat zitten. Op verzoek van het ministerie blijft hij voorlopig de internationale vlascontacten behar tigen en tevens zal hij nog gerui me tijd nodig hebben om zijn op volger ir. Bor in te werken in het wetenschtppelijk onderzoek en de praktijk van het adviseren van de vlassers. Ir. Friederich hoopt dit laatste echter zo snel mogelijk te kunnen stoppen want er is volgens hem geen vervelender vent denkbaar dan je voorgaande chef. Hij gaat zich daarom bepaald niet opdrin gen bij z'n opvolger en wij ook geen adviezen gaan geven die hem buiten ir. Bor om worden ge vraagd. Naast deze bemoeienissen met het vlas zal hij tevens nog enige tijd actief blijven in de ont wikkelingshulp. Als uitvloeisel van de jute-ervaring die hij in Neder- lands-Indië opdeed begeleidt hij momenteel ontwikkelingslanden die daarom vragen bij het opzetten van een eigen jute-industrie (om de eigen land- en tuinbouwproduk- ten te verpakken). Vroeger hadden India en Pakistan hetjute-mono- polie waardoor ze de wereldprijs konden bepalen. In de jaren voor de tweede wereldoorlog heeft men daarom in Nederlands-Indië een eigen jute. en jutevervangende industrie opgezet en de ervaring die de vlasdeskundige Friederich daar opdeed komt op het ogenblik de ontwikkelingslanden (o.a Peru, Tunis en Egypte) ten goede die ook onafhankelijk van de Indiase en Pakistaanse jute willen zijn. J. TH. J. M. WILLEMS. (Van een onzer verslaggevers). MIDDELBURG Er zijn op nieuw suggesties voor de Middel burgse molen binnengekomen. Unze vraag: „Wie weet er geen fijne toe passing voor dit straks gerestaureer de monument, waar b. en w. van Middelburg nog geen bestemming voor hébben?", is in schaftpauzes, en ook wel eens onder het werk. onderwerp van discussie geweest, zo bleek ons. Een vindingrijke inwoner van Goes meldt ons, na beraad op zijn bedrijf: „Het moet in elk geval iets voor de jeugd worden, en dan liefst iets creatiefs. Op de benedenverdie ping zou een disco-bar kunnen wor den ingericht, en op al die zoldertjes kunnen ze jonge mensen kunstnij verheid en kunst laten beoelenen. Zij zouden er ook exposities kunnen houden". Een inwoner van Middelburg, die zichzelf een fervente treintjesgek noemt zegt. „Maak in de molen „Ons Genoegen" een modelspoorbaanshnw en op al die zolders miniatuur- autoracebanen". Een lezer uit Vlissingen: „Een au- tomatentoren! Gelijkvloers kunnen croquetten en slaatjes worden ver kocht en op al die zoldertjes (Die vele zoldertjes spreken sterk tot oe verbeelding) kunnen trekautomaten en meer van die speeldingen worden geplaatst". Uit Middelburg-Zuid:., Een depen dance van de openbare leeszaal en bibliotheek met studieruimten (en daar komt het alweer) op al die zoldertjes". Hieraan wordt creatiet toegevoegd: „Waarom geen huis- werkcentrale voor de jeugd in de molen ondergebracht? De Middel burgse schoolkinderen hebben tang niet allemaal een eigen studeerka mer". Een idee dat ai van de oudere datum is, wordt hier ook nog maar weer eens opgediept: Een observato rium voor de Middelburgse amateur- sterrewacht. Een inwoner vail Goes, die dit de beste bestemming vindt, !}egt erbij: „Er zal toch wei een gaat je in de kap zitten, waar je een telescoop doorheen kunt steken? De moienkop kan waaschijnlijk om zijn as draaien en dat is in principe ook bij een echte sterrenwacht het geval". Een lezeres uit de Valckeslotlaan te Goes oppert voor de Middelburg se molen het volgend idee: „Mis schien is het mogelijk een expositie van de nog bestaande en-of reeds afgebroken molens in Zeeland, be staande uit moddelen en tekeningen, in de molen Ons Genoegen onder te brengen. Meidt uw vondsten aan het bu reau voorlichting van de gemeene (de heer Mondeel) of, ais u dat eenvoudiger vindt, aan redactie De Stem, postbus 116 Middelburg, tel. 01180-7438 of 7764. Het idee dat tenslotte wordt uitgevoerd, wordt door ons gehonoreerd met een boek werk ter waarde van f 50,-.

de Stem | 1971 | | pagina 3