Curry-mysterie so goed als opgelost Th. Baecke„Dat is hem CONTRIBUTIE VAN V.V. GOES OMHOOG Weinig ongelukken in rustig weekeind TALUDREPARATIES NORMAAL ONDERHOUD Voorstel bestuur VERSTEVIGING FRANSE GREEP OP ZEEUWSE INDUSTRIE Winkeliers akkoord met vestiging Jac Hermans NIET JEUGD MAAR EENDEN SCHULDIG stad streek Orgelconcert J. Hora VAKANTIEMIDDAG JEUGD BORSELE Ter neuzen Maandag 2 augustus 1971 De begraaf plaats waar Curry ter aarde besteld zou zijn in Zaamslag. (Van onze correspondent). GOES Op 13 augustus zal de v.v. Goes in het clubgebouw op het sportcomplex Het Schenge haar jaar- vergaC :og houden. In verband met de stt s stijgende kosten stelt he» bestuur voor om de bedragen van (Van een onzer verslaggevers) PARIJS De in Zeeland geves tigde Franse ondernemingen zullen in de toekomst van een nieuwe moedermaatschappij afhankelijk worden, de s.a. Rhöne-Progil, waar van de voornaamste aandeelhoudster de familie Gillet uit Lyon is. Het grote concern op chemisch en textielgebied Rhöne-Poulenc gaat haar dochterondernemingen Péchi- ney-Gobain en Progil samensmelten in Rhöne-Progil. De huidige presi dent-directeur van Progil, de 59- jarige Jean Montet, krijgt de leiding van het nieuwe ensemble dat een omzet maakt van vier miljard Franse franken en 25.000 mensen in dienst heeft. Zijn adjunct wordt de heer Paul Violet, thans vice-president van Péchiney-Saint-Gobain. De nieuwe combinatie die overigens al op een zeer ingewikkelde manier financieel vervlochten was zal in de komende twee jaar vijf miljard franken investeren. Een en ander betekent dat de glasfabriek Sas van Gent een dochter van Saint-Gobain de aluminiumfabriek Péchiney te Vlis- snigen en de toekomstige zwavel- oxydefabriek van Progil op de lin ker Schelde-oever aan de top nog inniger met elkaar verbonden zullen worden. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Op dinsdag 3 augustus geeft de Tsjechische orga nist Jan Hora een orgenconcert in de Nieuwe Kerk, aanvang 20 uur. Er staan werken van Marek Kope- lent, Peter Eben, Cesar Franck en J.S. Bach op het programma. Van de laatstgenoemde componist speelt Jan Hora een moeilijke Toccata en Fuga in d-moll. Jan Hora. die in 1936 werd gebo ren, studeerde aan het conservato rium te Praag en aan de hogeschool voor muziek te Weimar, waar hij zich in het bijzonder toelegde op orgelimprovisatie. Op het internatio nale Bach-concours in Gent in 1959 behaalde hij de derde priis Hora is een vaste organist van het Neust3ds- Raadhuis te Praag en organist van die Kruisherenkerk in ziin woon plaats. Hij heeft concerten gegeven in België. Zwitserland. Polen en Duitsland. contributie en donaties on te trek ken. Als de ledenvergadering met het voorstel akkoord gaat, zullen de se nioren f 4.00 per maand moeten gaan betalen, nu f 3.00, de junioren f 3.00 (nu f 2.00) en de pupillen f 2.00 (nu f 1.50). De donaties zullen dan worden opgetrokken van f 12.50 naar f 15.00 per jaar. Ook de en treeprijzen zullen in het komende seizoen worden verhoogd tot f 1-50 voor volwassenen en 75 cent voor kinderen en bejaarden. Bij de bestuursverkiezingen zijn de heren C. Kriekaard en L.C. de Jonge, die tussentijds als bestuurslid werd benoemd, aan de beurt van aftreden. De heer Kriekaard, jaren lang secretaris van Goes en na het aftreden van de heer J. Valkier ook belast met het penningmeesterschap, stelt zich niet meer herkiesbaar. Dat houdt in dat er voor de vergadering twee kandidaten gevonden moeten worden die het secretariaat en de kas gaan beheren. De heer De Jonge is wel herkiesbaar. Bovendien stelt het bestuur voor om voor het club huis een aparte administrateur aan te stellen. Ook de elftalcommissie zal twee nieuwe leden moeten krijgen. De heren L. Jonker en M. Zwartepoorte hebben zich niet herkiesbaar ge steld. De heer J. de Grip is wel herkiesbaar. Voor de elftalcommissie heeft men de heer H.B. Dagevos bereid gevonden om één van de opengevallen plaatsen in te ne men. Voorts stelt het bestuur voor om het verenigingsjaar te laten begin nen op 1 juli 1971 en om het huis houdelijk reglement zo te wijzigen dat het mogelijk wordt dat de trai ner in de toekomst het eerste elftal opstelt. (Van een onzer verslaggevers) BORSSELE Morgen, dinsdag, wordt van half 2 tot 5 uur m.m.v. de Stichting Opbouw West Zuid-Beve- land (te Baarland) door een aantal vrijwilligers uit de kern Borssele in deze kern een vakantiemiddag voor de jeugd georganiseerd. Alle kinde ren van ongeveer 5 tot en met 12 jaar worden dan beziggehouden met sport en spel en creatieve handenar beid. Men heeft de medewerking van de gemeente verkregen, bij goed weer het parkeerterrein voor het verenigingsgebouw te gebruiken en bij slecht weer het verenigings gebouw zelf te ..bezetten" (Van onze correspondent) SAS VAN GENT De winkeliers vereniging Sas 70 heeft in 'n verga dering welke gehouden werd in café Engelenroos te Sas van Gent beslo ten met 23 stemmen voor en 7 tegen niet afwijzend tegenover een even tuele vestiging van Jac. Hermans (Prijsslag) in Sas van Gent te staan. Dit maakte voorzitter van Sas 70 de heer W. Remery na een uur du rende besloten vergadering bekend. Zoals reeds eerder vermeld wil Jac. Hermans zich in een der gebouwen van de Fatez vestigen. (Van een onzer verslaggevers) CLINGE - AXEL Het lijkt er op, dat de in 1943 in de buurt van Axel verongelukte Engelse Spitfire- piloot John Henry Curry is gevon den. Voormalig landbouwer Th. Baecke uit Clinge, in 1943 woonach tig in Boschkapelle in de buurt van de plaats waar op 25 juli tussen 12.00 en 15.00 uur een RAF jacht vliegtuig neerkwam, meent op de foto. die we afgelopen vrijdag publi ceerden van John Henry Curry, de piloot te herkennen van het in Boschkapelle neergestorte vlieg tuig. Als de ,heer Baecke zich niet ver gist, is daarmee het mysterie opge lost, dat een onderzoekteam, be staande uit verschillende mensen, drie weken heeft beziggehouden. Een mysterie ook, dat de school vriend van John Curry. mr. J. M. Tyler sinds de Tweede Wereldoorlog heeft geïntrigeerd. Op zijn verzoek immers is gemeentesecretaris P. van de Bosse van de gemeente Axel begonnen met het onderzoek naar de begraafplaats van de Engelse RAF- piloot, waarvan alleen bekend was. dat hij op 25 juli 1943 in de buurt van Axel neergestort moest zijn. De afgelopen dagen zijn er tien tallen mensen ondervraagd, die zich iets meenden te herinneren van een vliegtuigongeluk. Naar aanlei ding van kranteberichten kwamen tachtig tips binnen, waarvan het na trekken een zee van tijd vergde. Ongeveer een week ina het begin van het onderzoek concentreerde zich dit in Boschkapelle, waar blij kens het relaas van verschillende ooggetuigen in 1943 een Engels een persoons-vliegtuig neergestort was. Bij nadere informatie bleek dit on geluk nergens geregistreerd te staan en zou ook de verongelukte piloot- niet geïdentificeerd zijn. Enkele mensen wisten zich te herinneren, dat hij vrij lang van postuur was, maar verder ontbrak elke persoons beschrijving, omdat de man bij het ongeluk deerlijk verminkt werd. Toenmalig landbouwer Th. Baecke bij wiens boerderij het vliegtuig neerstortte, was evenwel een van de eersten die op de plaats van de ramp arriveerde. Hij heeft ook de piloot gezien en is gisteren tot de conclusie gekomen, dat hij en John Henry Curry een en dezelfde per soon moeten zijn. „Ik ben er vast van overtuigd", aldus de heer Baec ke. Overigens zijn met deze identifi catie nog niet alle problemen opge lost. Een aantal veragen blijft nog onbeantwoord. Zo menen enkele in woners van Boschkapelle zich te herinneren dat op de laarzen van de piloot van het verongelukte toestel in Boschkapelle de naam „Brown" in witte lettertjes stond geschreven. Er behoorde ook een voornaam bij maar hoe die precies luidde daaro ver zijn de meningen verdeeld. Is deze naam „Brown" het merk van de laarzen die de piloot droeg, had John Henry Curry niet zijn eigen laarzen aan of is het misschien toch John Henry Curry niet, die men in Boschkapelle bij het vliegtuig heeft zien liggen? En dan blijft er nog een tweede vraag open. Volgens verschillende verklaringen is het stoffelijk over schot van de verongelukte piloot door landbouwer Constant de Poor ter naar de begraafplaats in Zaam slag gebracht, maar bij nader onder zoek blijkt op geen van de zerken de naam Curry of Brown voor te komen. Volgens een werkman zijn er in de loop van de afgelopen jaren wel oorlogsgraven verdwenen. Als die verklaring klopt, zou het kunnen dat daarbij ook het graf van Curry of eventueel „Brown" geweest is. Dit zijn vragen waar de komende dagen nog een antwoord op gevonden moet worden alvorens definitief kan worden aangenomen dat sergeant John Henry Curry, RAF-vlieger, om het leven is gekomen bij een vlieg tuigongeluk in Boschkapelle. John Henry Curry, zoals die in de krant heeft gestaan afgelopen week, en aan de hand van welke foto Th. Baecke zijn steentje bijdroeg tot ontrafeling van het mysterie. (Van onze correspondent) De verkeersdrukte in Zeeland is tijdens het weekeinde goed ver werkt. Tot filevorming is het na genoeg niet gekomen. Alleen te gen zeven uur 's avonds ontstond er een fille vanaf de verkeers lichten van Kruiningen over een lengte van tien kilometer. Naar ons door de verkeersgroep van de rijkspolitie te Middelburg werd meegedeeld is deze ontstaan door dat de verkeerslcihten niet op knipperen waren gezet. Bij Korteven ontstond later op de avond nog wel een flinke filevor ming. Door liet mooie weer zette de toeristenmassa zich namelijk wat la ter in beweging dan gebruikelijk- Op rijksweg 58 ter hoogte van Kapelle heeft zondag een ketting botsing plaatsgevonden waarbij drie personenauto's waren betrokken. Al le drie de auto's werden zeer zwaar beschadigd. Een der inzittenden moest met verwondingen worden overgebracht naar het ziekenhuis te Goes. 6 Zaterdagavond om elf uur is op de Veerseweg te Wolphaartsdijk een bromfiets, bestuurd door J.M.K. uit Nieuwdorp op onverklaarbare wijze tegen een lichtmast gereden. De be stuurder en duop-assagier P.B. uit Nieuwdorp moesten met een been fractuur en hoofdletsel worden over gebracht naar het Bergzichtzieken- hu-is te Goes. Zondag om 1.30 uur is op de provinciale weg Biggekerke- Zoute lande een personenauto, bestuurd door C.J. van B. uit Amsterdam uit een in de weg gelegen bocht nabij het kerkhof te Zoute-lan-de gevlogen. Een inzittende, mej. M.C. uit Sprun- del en de bestuur van B. moesten beiden met een zware hersenschud ding worden overgebracht naar het ziekenhuis te Vliss-ingen. De auto werd geheel vernield. Twee andere mede-inzittenden bleven onge deerd. De heer S. uit Hulst reed met zijn auto door onbekende oorzaak op een geparkeerde auto in de Hulster- loostraat in Nieuw-Namen. De ge parkeerde auto van K.S. uit Graauw was totaal vernield. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. Zaterdagavond o-m elf uur is de motorrijder J. van D. uit Axel nabij St. Annapolder uit de bocht gevlo gen. Hij reed daarbij een ANWB- bord omver. Hij werd met verwon dingen naar het Julianaziekenhuis gebracht. De motor werd zwaar be schadigd. Door het plotseling oversteken van een rijwielpad in de Nieuw- straat te Oostburg werd zaterdag morgen omstreeks half twaalf me vrouw C.M.V. uit Geldrop aangere den door een bromfiets bestuurd door F. van de B. uit Aa-rdenburg. In het Oostburgse ziekenhuis con stateerde men een gecompliceerde onde-rbeenbreuk. Na behandeling hiervan werd het slachtoffer per ambulance naar haar woonplaats vervoerd. Brandje Zondagmiddag om half twee brak bij de familie V. aan de Hoogendijk (Driewgen) tjrani uit ten gevolge van het spelen met vuur door kinderen. Een stoel vatte vlamn. Tien de Terneuzense brandweer aanikwam bleek dat een van de kin deren de brandenstoel door het raam naar buiten gegooid had. De bewo ners hadden inmiddels kans gezien zelf de brand te blussen. BIGGEKERKE Boerderij anno 1668, Valkenisse- weg 33, expositie aquarellen en te keningen van Eddy Wieringa (t.m. 15 aug.) BROUWERSHAVEN Stadswaag. Expositie van' poppen en beeldhouwwerken van Dies de Jongeen schilderijen en tekeningen van Anneke van Santen e.a. Ma. t.m. zat. van 9-17 uur (t.m. 23 aug.) GOES Grand 20 uur: Westside Story 14]. Museum v. Z.- en N. -Beveland. Kerkplein „Wat de zee teruggaf" expositie over scheepsbouwhistorie en scheepvaartgeschiedenis, alsmede over de geschiedenis van het huis houdelijk materiaal van het schip (t.m. 1 okt.) GROEDF Voorm. Gemeentehuis. Kunst- en Antiquiteitenexpositie. Ma. t.m. zat. van 10-12 en 14-18 uur. (t.m. 31 aug.) HULST Bioscoopgebouw 20 uur: Mira 14 j. Boekhandel van Geyt, Steenstraat 20. Oude kaarten en plattegronden van Zeeland en Vla-anderen, t.m. 31 aug.) Werkd. 8-12 en 13-18 uur. MIDDELBURG City 20 uur: Winning 14 j. Vleeshal Stadhuis, expositie Neha- lennia, De Zeeuyse Godin (t.m. 29 aug.) Ma. t.m. zat. van 10-17 uur zondag van 13-17 uur. Rijksarchief, expositie „Van centrale kern tot kerncentrale", geslacht en land van Borssele (t.m. 28 aug.) Ma. t.m vrijdag van 9.30-12.30 uur en 13.30- 17.30 uur. Zat van 9.30 en 12.30 uur. Galerie Roggeveen, Gerbrandy- laan. Expositie van Piet Bulthuis. Dagelijks geopend van 10-12 en 14- 17 uur (t.m. 31 aug.) Molenwater, miniatuur Walcheren. Dagelijks geopend tot en met 30 september OOSTBURG Ledel Theater sound of music a.l. 20 uur: The ROSKAM Edm. Thuy 15 uur: Kermis- schieting. SLUIS Raadskelder. Expositie schilderij en van Omer van Vorsselen. Ge pend dagelijks van 10-12 en van 1 17 uur (t.m. 4 aug.) ST. ANNA TER MUIDEN Vml. Gemeentehuls, schilderije en beeldhouwwerken van Jan Bu en baron Meester De Betsenbroecl (t.m. 14 sept.) Dagelijks van 10-1! en 14-17 uur. TERNEUZEN Luxor 20 uur: Woodstock a.L VLISSINGEN Alhambra 20 uur: Westside Sto ry 14 j. IJZENDIJKK Cultureel Centrum, expositie vai beelden en tekeningen van Georgi Minne en Dolf Jespers (t.m. 1 sept.) Ma. t.m. vrijd. van 10-12 ei 14-16 uur. Zat. en zond. van 14-11 uur. ZIERIKZEE Burgerweeshuis Poststraat 45, ex positie van schilderijen, grafiek, sie raden enz. In de tuin beeldhouw werk (t.m. 14 aug.). Ma. t.m. zat van 10-17 uur. Fa. Lokker, Nieuwe Boogerd straat. Fototentoonstelling met al; thema „Delta Foto". Ma. t.m. zat van 9-18 uur (t.m. 31 aug.). van 9-18 uur (t.m. 31 aug.) ANTWERPEN Rubenshuis, expositie „Rubens ei zijn tijd", tekeningen uit Belgischs verzamelingen o.a. tekeningen vat Rubens, Van Dijck en Jordaen: (t.m. 15 okt.) Middeiheimpark, expositie lis Biënnale van hedendaagse sculptuu: uit Argentinië, Brazilië, Canada, Mexico en de Verenigde Staten, als mede beelden uit Nederland en wel ken van de onlangs overleden kun stenaar Oscar Jespers (t.m. 3 okto ber). Geopend van 10-20 uur. BRUGGE Hallen, tweede Triënnale voor Plastische Kunst in België (t.m. 14 sept.) Dagelijks van 10-18 uur. Provinciaal Hof, Markt. Expositie Vlaamse Schilderkunst .1920-1950 o.a. De Boeck, Malfait, Servranck, Wolvens (t.m. 14 sept.) Open dage lijks van 10-18 uur. GENT Centr. van Kunstambachten, St. Pietersplein 9, Zeehaven Gent, ver leden, heden, toekomst (t.m. 30 aug.) „Kunst na 1945" (t.m. 10 okt.) De stenen in de vijver zijn vrij gekomen door „baldadigheid" van eenden en ganzen. (Van onze correspondent). TERNEUZEN Wethouder A. Ramondt van openbare werken viradf de beschuldiging onjuist dat de Tenneuzense jeugd voor vijftigdui zend gulden schade zou berokkend hebben aan het talud van de vij ver, nabij het Zuidersportpark. Vorige week begon gemeentewer ken met het gedeeltelijk leegpom pen van de vijver, een zeer aantrek kelijk wandelpunt voor veel Ter- néuzena-ren, een gefrequenteerde speelplaats voor de jeugd en met heit dicht begroeide eilandje in het centrum, een dorado voor honderden eenden, ganzen, meeuwen en meer koeten. Door de lage waterstand is hij in de winter al heel spoedig als „schaatsvijver" geschikt. Toen bij het gedeeltelijke leegpom pen de bodem zichtbaar werd, zag men er honderden stenen, afkomstig van het talud, op liggen. „Dat heeft de jeugd gedaan", zo werd al spoe dig gemeld, „en de schade bedraagt een halve ton". Wethouder Ramondt: „De betref fende Zeeuwse krant maakte zich duidelijk schuldig aan tendentieuze berichtgeving. Er zwemmen heel veel eenden, ganzen en andere vogels in de vijfer, die voortdurend het taiud op en af lopen, tengevolge waarvan het zan-d tussen de stenen loslaat. Dit is ook het gevolg van het feit dat het waterpeil in de vijver lang niet altijd hetzelfde is. Bij langduri ge droogte staat er weinig water in, als het lang regent komt het veel hoger te staan en dat is wel de belangrijkste oorzaak waarom de stenen los komen te liggen. Als het gaat vriezen, probeert de jeugd al heel gauw of het ijs sterk genoeg is en wat is (voor de jongeren) dan logischer dan er een paar van die losliggende stenen op te gooien. Je bent toch ook jong geweest?", vraagt hij ten overvloede. Wethouder Ramondt beaamt dat de herstellingskosten vijftigduizend gulden bedragen. „Maar wij doen dit in fases, omdat wij dit bedrag voor dit werk niet op de begroting hebben staan, voor ons was het ook een (onaangename) verrassing. Wij betalen elk jaar het te repareren gedeelte uit de gewone onderhouds kosten, wat het inderdaad ook zijn. „Dat dit helemaal de schuld van de jeugd zou zijn. Kom nou. In Terneu- zen zijn de kinderen net als overal elders, niet beter, maar zeker ook niet baldadiger".

de Stem | 1971 | | pagina 2