DODELIJKE KOGEL MOGELIJK UIT WAPEN VAN POLITIE Minstens 15 doden in verkeer Kleine storingen bij maanritten houden spanning erin KWIKLOZINGEN BEDREIGEN ZEEDIEREN DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Zuidmolukkers slaags met politie TV O-commissie na onderzoek: te veel kwik in Rijn, Maas en IJsselmeer Arrestanten al weer vrij Dode en vier zwaargewonden na botsing St.-Annapolder DUITSER DOOR EIGEN BOOT OVERVAREN :eeland weerbericht VONNIS VOOR TIEN BASKEN Comfortabeler Verwondering Op Oosterschelde flaandag 2 augustus 1971 pITIE VOOR irecteurDr. W. A. J. M. Harkx jootdredacteur L. Leijendekker lootdkantooi Breda, Reigerstr. 16 elefoon 22341, Postgiro 1114111 DE STEM 111e jaargang no. 16799 Meer bewolking Meer bewolking en plaatselijk kans op buien. Matige tot krach tige wind. Temperatuur maximaal 21 graden. ANTOREN: GOES, KLOKSIRAA1 1 HULST, STEENSIRAA1 14 TERNEUZEN, NIEUWS1 RAAT 9 BERGEN OP ZOOM, ZUIVELSIRAA1 26 OOS1ERHOUT, ARENDSI RAAT 14 ROOSENDAAL, MOLENSTRAAT 45 tVan onze correspondent). ROERMOND Geleen Het onderzoek naar de dood van de 2W- jarige militair Peter Janssen uit Gelcen, die in de nacht van zater dag op zondag bij de onlusten in Roermond om he leven kwam, had gisteravond nog geen resultaat «!>- cleverd. Bij de sectie in het ziekenhuis in Heerlen is een verwrongen kogel ,n het hoofd van het. sltachtot'fer wonden. Het kaliber van deze k. el is 7.65 mm. Ook de wapens waarmee de politie heeft gescho ten, hebben dat kaliber. Commissa ris G.J.H. Van Vlijmen van de Roermondse gemeentepolitie wilde gisteravond in het belang van het onderzoek nog niet medelen van welk kaliber het enige vuurwapen is dat van de Zuidmollukkers is gevonden. Dat was een met 8 pa tronen geladen revolver, die gister morgen door de politie gevonden werd in het café De Schuur nadat de Zuidmollukkers uit dat pand waen gehaald.Het onderzoek naar de herkomst van de dodelijke ko gel zal worden verricht door het gerechtelijke lahoratorium in Den Haag. „Die jongen is gewoon in koelen bloede vermoord. Het is afschuwe lijk en onbegrijpelijk. Hij had met die rellen niets te maken", aldus een geschokt familielid van het slachtoffer. De dood van Peter Janssen heeft in zijn woonplaats Geleen, met name bij zijn familie in de Molenstraat, grote verslagen heid teweeggebracht. Peter zou binnenkort, uit dienst komen en stond reeds ingeschreven in Til burg waar hij M.O.-Engels zou gaan studeren. De toedracht van he drama in Roermond is niet geheel duidelijk Volgens het fami lielid is Peter, die in Grave was gelegerd en zaterdagavond met verlof was, met twee vrienden uit gegaan in Roermond. Het drietal was op het Stationsplein uit de auto gestapt om naar de rellen te kijken. Daarbij werd de jonge Ge- leendenaar plotseling door een ver dwaalde kogel getroffen en zakte stervend in elkaar. Het slachtoffer werd direct per ambulance naar het ziekenhuis in Heerlen overge bracht voor een hersenoperatie door de neurochirurg L. Coene, maar diens ingreep mocht nieet meer baten. Een van Peters vrien den liep na het gebeurde een ern stige shock op en moest eveneens in het ziekenhuis worden behan- deld.He t slachtoffer word woens dag of donderdag, vermoedelijk met militaire eer begraven. DODE BIJ REL IN ROERMOND (Van onze correspondent) ROERMOND Bij ernstige onlus in de nacht van zaterdag op zondag in de Roer mondse binnenstad is een 20-jarige jongeman, Peter Janssen uit Geleen, door een kogel do delijk getroffen. Tijdens de onlusten zijn zeker twaalf schoten gelost waaronder waarschu wingsschoten van de politie. De ongeregeldheden vormden de climax van de moeilijkheden die zaterdagavond begonnen toen de politie met een Westduitser naar het station ging om twee Zuidmolukkers aan te houden, die de West duitser, naar zijn zeggen, hadden mishandeld. Dc agenten kwamen omstreeks half twaalf tegenover een menigte van 150 Zuidmolukkers te staan. Toen deze met stenen en stukken ijzer naar de politie begonnen te gooien, gaf deze het bevel dat men zich moest verwij deren. Er werden vervolgens waarschuwingsschoten door de politie gelost en daarna gerichte schoten op de benen van de Zuidmolukkers afgevuurd. Na afloop van de ongeregeldheden, die volgden, en waarbij Peter Janssen dodelijk werd getroffen, verschansten de Zuidmolukkers zich in café „De Schuur". kers hebben gezegd zich bedreigd te voelen. Van de rijkspolitiemannen, die ter versterking naar Roermond zijn ge stuurd, komen er ruim tachtig uit Brabant. Ongeveer 30 daarvan zijn gerekruteerd in het district Breda. Het zijn leden van de mobiele een heid en rijkspolitiemannen van ver schillende groepen, wier vrije dagen zijn ingetrokken. Mede in verband met de vakanties werkt de rijkspoli tie daardoor hier en daar onder de normale bezetting, maar men ver wacht niet dat daar grote problemen van zuilen komen. Een groep gearresteerde Zuid- molukse jongeren op de binnenplaats van het politiebureau in Roermond na de ernstige ongeregeldheden van zaterdagavond en -nacht. De Ambo nezen hebben op de garagedeuren ge schilderd. Een van hen staat met ge balde vuist te argumenteren. Gistermorgen werden zij daar door de politie uitgehaald. Het waren 155 Zuidmolukse jongens en meisjes en 13 Nederlandse jongens, die gister avond na verhoor allen vrijgelaten werden. In het café werden overal, verstopt in de wandbekleding en on der tegels, een 30-tal slag- en steek wapens en een revolver gevonden. Ook is op de Molukkens een aantal patronen gevonden, waaronder die voor een karabijn. De Zuidmolukkers kwamen uit alle delen van het land, en zijn tussen de 16 en 35 jaar. Uit het verhoor is geen aanwijsbare da der naar voren gekomen. De politie heeft drie getuigen die zeggen dat ze Zuidmolukkers hebben zien schieten. Commissaris Van Vlij men sluit de mogelijkheid niet uit dat de Zuidmolukkers meer vuurwa pens bij zich hebben gehad dan het erte dat gevonden is. Ook is het niet zeker of alle Zuidmolukkers, die ge schoten zouden hebben, zijn aange houden. Gisteren bleef het overigens in Roermond de gehele dag betrekke lijk rustig. Wel verzamelden zich 's avonds enkele honderden nieuws gierigen om te wachten op de dingen die eventueel zouden komen. De drie mensen, die bij de ongere geldheden verwondingen hebben op gelopen, zijn allen in ziekenhuizen opgenomen. Het zijn een 16-jarige jongen uit Roermond, die een her senschudding opliep en twee Zuid molukkers, een 17-jarige jongen uit Gennep, die een zware hersenschud ding kreeg en een 13-jarige jongen uit Bemmel, die een schotwond in de heup heeft opgelopen, maar het in middels goed maakt. Gistel-middag is een twintigtal in woners van Roermond bij de brand weerkazerne, waar 60 jongens en meisjes zaten opgesloten, op de da ken geklommen. Zij wendden zich schreeuwend tot de Nederlandse ar restanten. De politie gelastte hun zich te verwijderen, waaraan sne! ge volg werd gegeven. De hele dag groepten ook inwoners van Roermond samen voor het poli tiebureau aan het Wilhelminaplein, om eenglimp op te -vangen van de 110 Zuidmolukse arrestanten, die op de binnenplaats van het bureau wa ven verzameld om te worden ver hoord. Met e enspuitklare brand weerauto werd er de wacht gehou den. „Het zijn mensen die geneigd zijn de Zuidmolukkers zelf even onder handen te nemen", aldus een politie functionaris. Ook de leiders van de Zuidmoluk- (Van onze correspondenten) TERNEUZEN-BERGEN OP ZOOM RUCPHEN Het verkeer op de Nederlandse wegen heeft in het afgelopen weekeinde aan zeker 15 personen het leven gekost. Gistermiddag om even over half twee zijn op het kruispunt St. An- napolder twee personenauto's, een uit Den Haag en een uit Merksem bij Antwerpen, op elkaar gebotst. De vijf inzittenden van beide auto's werden alle zeer zwaar gewond. De 51-jarige mevrouw G. Hellebds-Ha- vermans uit Merksem is bij aan komst in het Elisabethziekenhuis te Sluiskil overleden. De uit Den Haag afkomstige be stuurder reed over de Oudelandse- weg, komende uit Terneuzen en wil de waarachijnlijk doorrijden naar Axel. De bestuurder van de Belgi sche personenauto, J. F. Hellebos, kwam van Axel en stopte tussen de rijbanen van het kruispunt waar schijnlijk om in de richting van de Sluiskilbrug te rijden. Bij de aanrij- Haag. ding, die volgde was de ravage enorm. Dokter Widdershoven, ver bonden aan het Elisabethziekenhuis te Sluiskil, en de Terneuzense art sen Bauwens en van Herk verleen den de eerste hulp. De gemeentepolitie van Terneuzen verzoekt degenen, die getuige zijn geweest van dit ongeval, zich met haar (tel. 01150-4151, 4444) of met politie van zijn of haar woon- ats in verbinding te stellen. De 18-jarige Bergenaar Eric van Blaricum uit Bergen op Zoom is in de nacht van zaterdag op zondag overleden ten gevolge van een aan rijding, die hij met zijn brommer in de Zandstraat had gehad. De jongen reed daar kort na middernacht tegen de laadklep van een stilstaande vrachtauto. Hij overleed kort nadat hij in het ziekenhuis was aangeko men. Hoe het ongeval s gebeurd, is niet bekend. De vrachtwagen moet duidelijk te zien zijn geweest, om dat die net vorbij een lantaarnpaal stond. Bij het ongeluk is een 19- jarig meisje uit Bergen op Zoom, dat bij hem achterop zat licht ge wond geraakt. De 27-jarige mej. J. van Geel uit Rucphen is zaterdagmorgen om het leven gekomen bij een ongeval op de Raadhuisstraat in Rucphen. Zij werd op de fiets aangereden door een vrachtwagen en werd op slag ge dood. Het ongeluk gebeurde kort nadat het slachtoffer vanaf de Ach- terhoekseweg de Raadhuisstraat, een voorrangsweg, opgefietst was. Ze kwam onder de achterwielen van de vrachtwagen terecht. De toedracht van het ongeval is nog niet geheel duidelijk. Op de E 8 onder Voorthuizen schoot gisteren om onduidelijke re denen een auto uit een file en botste tegen een boom. Drie inzittenden werden op slag gedood, drie anderen werden zwaar gewond naar een zie kenhuis gebracht. (Vervolg op pag. binnen-buitenland) (Van onze redactie buitenland) BURGOS Het militair tribunaal in Burgos heeft gisteren tien Baski- sche nationalisten veroordeeld tot gevangenisstraffen tussen 21 jaar en 6 maanden. Vijf van de veroordeel den zijn vrouwen. Een van de wagens, betrokken bij de botsing op het St.-Annapolderverkeersplein. Deze auto kwam uit Den (Van onze redactie buitenland) HOUSTON. Een door zijn grimmigheid mooi maanlandschap. Een uitstekend verlopen maanexpeditie die een schat aan geologische gegevens zal opleveren. En de nodige mankementen die de astronauten David Scott en James Irwin heel wat zweetdruppels bezorgden, maar die in samen werking met het vluchtleidingscentrum in Houston alle konden worden opgelost. Het hield er de spanning wei in. Dat zijn de ingrediënten van het weekeinde dat de Apollo-astronau- ten op de maan hebben doorge bracht. „Een weekeinde op de maan", ook voor de miljoenen tv- kijkers in heel de wereld die dit keer op uiterst scherpe beelden werden getrakteerd. Een panorama dat soms aan de Sahara deed den ken. Uniek was echter het maange- bergte dat de wereld een volstrekt nieuw gezicht van de maan liet zien. Scott en Irwin zetten vandaag him verkenning voort. Vanavond (om 18.00 uur onze tijd, verlaten de astronauten in de maanlander Falcon het maanoppervlak, waarna om vijf over acht de koppeling volgt aan het moederschip Endeavour van de Apollo-15. Gisteravond rond acht uur zat de tweede maantoeht erop. „Tjonge, wat heb ik een honger", verzuchtte één van de (na de maanlanding plotseling veel sprakzamere) astro nauten, toen zij beide na een auto tocht van zeven uur bij de maanlan der Falcon terugkeerden. De tweede maanverkenning had hen aan de voet van het Apennijnengebergte gebracht. De rit in de maanjeep was heel Wat confortabeler dan de vorige dag, omdat Scott en Irwin er met steun van Houston in waren ge slaagd de voorwielaandrijving van de maan taxi te herstellen. Van een pechdag was allerminst sprake, hoe wel het daar 's morgens niet naar uitgezien had. Na een nachtrust van zes uur moest Scott op verzoek van Houston direct aan het werk om het water op te ruimen dat door een filter breuk in de Falcon gesijpeld was. Toen moest de tweede maantoeht een uur worden uitgesteld, omdat er iets niet in orde bleek in het verzor gingssysteem van David Scott. In de watertank van dit systeem dat in een soort rugzak is ingebouwd, deed zich een luchtbel voor. De rugzak moest daardoor eerst leeggegoten worden en opnieuw gevuld. In het uur van uitstel meldde Scott nog dat de antenne van Irwin gebroken was. Met een stukje isola tieband werden de twee stukken aan elkaar bevestigd en stond het sein voor de tweede maantoeht ein delijk op vielig. In hun maantaxi bereikten de astronauten de voet van het imposante Apennijnenmas- sief met pieken die bijna vijfdui- DEN HAAG (ANP) In Neder land bestaat een ernstig kwikpro bleem. Ofschoon de volksgezond heid vermoedelijk niet direct wordt bedreigd, is dit anders ge steld met exclusief visetende die ren. Zij dreigen het slachtoffer te worden van een kwikbelasting die de natuurlijke grens heeft over schreden. Tegen normale vlscon- sumptie van de Nederlandse bevol king bestaat echter geen bezwaar. Alleen bij een dagelijkse consump tie van 2,1 kg Waddenvis loopt men kans vergiftigd te worden. Tot deze conclusie komt de kwik werkgroep van de „Commissie Nevenwerkingen van Bestrijdings middelen en verwante stoffen TNO" (CNB) onder voorzitter schap van prof. dr. H. van Gende- ren, hoogleraar in de diergenees kundige farmacologie en biologi sche toxicologie. Uit het onderzoek is geweken dat in alle onderzochte organismen in zee kwik voorkomt. De laagste gehalten werden gevonden in zee- pieren, de hoogste bij zeehonden. De Utrechtse hoogleraar noemde w TNO-nieuws, dat het verslag van deze onderzoekingen heeft gepu bliceerd, de situatie bij de zeehon den zeer ernstig. Zeven oude van de zeventien dood gevonden dieren bevatten een zo hoog gehalte aan kwik dat aangenomen moet wor den dat dit hun dood is geworden. De andere doodgevonden zeehon den bevatten veel minder kwik. Door al deze gegevens staat het voor prof. Van Genderen vast dat het huidige milieubeheer van kwik fout is. Hij is van mening dat de kwikbelasting voor visetende die ren moet worden teruggebracht. Het beleid dient gericht te zijn op een snelle en drastische verminde ring van de kwiklozingen in Ne derland en in de Rijn en Maas buiten Nederland. De registratie van giftige stoffen in het milieu zal door de overheid eenzelfde vaste plaats moeten krijgen als de registratie van waterstanden en besmettelijke ziekten, aldus prol. Van Genderen. Naarmate tijdens het onderzoek meer gegevens beschikbaar kwa men werd het duidelijk dat kwik verontreiniging niet alleen aan het gebruik van bestrijdingsmiddelen is toe te schrijven, maar misschien in veel belangrijker mate aan an dere bronnen (industrie, huisvuil). Naar ruwe schatting voert de Rijn per jaar 70 ton kwik het land binnen. Het geschatte verbruik van kwikbevattende bestrijdingsmidde len in land- en tuinbouw bedraagt (uitgedrukt in zuiver kwik) slechts enige procenten van deze hoeveel heid. Daarnaast is het noodzakelijk meer gegevens te krUgen over het oppervlaktewater in industriege bieden. Dit zijn nog open plekken op de kwikkaart van Nederland. De weinig hierover verkregen cij fers tonen aan dat hier belangrijke verontreinigingshaarden bestaan. Het grootste deel van het kwik dat met het Rijnwater Nederland binnenkomt, is aanvankelijk ge bonden aan het slib, maar wordt m het benedenstroomse gebied hier van losgemaakt. Het opgeloste kwik wordt dan omgezet in veel giftiger methyl-kwikverbindin- gen. Uit ander onderzoek is gebleken dat de paling uit het IJsselmeer, evenals baars en snoekbaars veel kwik kunnen bevatten. Ook is ge bleken bij analyses van vis uit de Maas dat deze rivier een te hoge kwikbelasting heeft. De situatie bij de zeevis ligt gunstiger. Een uitzondering hierop vormen de to nijnen. Ook monsters makreel uit de At lantische Oceaan bevatten hoge ge halten aan kwik, soms wel 5'keer zoveel als in de monsters ingeblik te makreel die van geheel andere afkomst kunnen zijn. kwik te he Waddenzee-vis bleek ook meer kwik te bevatten dan vis nit open zee.( uitgezonderd tonijnen en ma kreel). Het is voor de onderzoe kers duidelijk dat de Noordzeekust en de Wadden onder invloed staan van de Rijn met zijn kwikbelas ting. De grote sterns hebben een duidelijk verhoogd kwikgehalte i11 de weefsels. Door gebrek aan voldoende toxi cologische gegevens bestaat nog geen norm voor het kwikgehalte in vis. De voorgestelde toleranties lo pen nogal uiteen. Hanteert men de Zweedse norm (max. 1 ppm- mg per kg) dan blijkt slechts de baars hier incidenteel boven te vallen. Wanneer echter de Amerikaanse eis 0,5 ppm wordt aangehouden, zouden alle onderzochte baarzen, een groot deel van de snoekbaar zen, snoeken en IJsselmeeralen en een van de vier onderzochte ma krelen afgekeurd moeten worden. Het rijksinstituut voor de Volksge zondheid in Bilthoven voert thans onderzoek uit om te komen tot een algemeen aanvaardbare norm voor het kwikgehalte. Commandant David Scott ver loor zijn evenwicht toen hij gisteren met zijn reisgenoot James Irwin be zig was stenen te verzamelen. Irwin was wel zo vriendelijk zijn baas weer op de been te helpen. Volgens Houston zijn ruimtepakken tegen een dergelijke lichte val wel bestand. De astronauten hebben ook materiaal bij zich om eventuele scheurente dichten. zend meter hoog zijn. Onderweg stapten Seott en Irwin af en toe uit om bodemmonsters te nemen en spraken zij hun verwondering uit over vreemdsoortige glinsterende stenen, die zij onder rotsklompen vonden. Terwijl zij met een snelheid van ongeveer tien kilometer per uur over het van kraters wemelende op pervlak van de Hadley-vallei reden, gaven ze Houston een zo volledig mogelijk beeld van het ook op de tv-beelden zo grimmige landschap. James Irwin en David Scott plaat sten bij terugkeer voordat zij het maanstof van hun pakken verwij derden om de Falcon weer binnen te gaan, de Amerikaanse vlag in het maanzand. Het is de vierde Ameri kaanse vlag die op de maan geplant werd. (Vervolg op pag. binnen- -buitenland) (Van een onzer verslaggevers) THOLEN Een Duitse toerist heeft gisteren op de Oosterschelde ter hoogte van Sint Annaland een been verwond bij een ongeluk met zijn snelboot. Het slachtoffer, de heer Müller, stond op de voorplecht van zijn snelboot, die op dat ogenblik werd bestuurd door zijn vriend, de heer Krupp De heer Müller wilde zijn vrouw fotograferen die, op waterski's door de snelboot werd voortgetrok ken. Toen hij zijn maat een teken gaf het wat kalmer aan te doen omdat anders de foto te onscherp zou worden verloor hij het even wicht en gleed hij ruggelings van boord. Hij viel pal voor de boeg in het water en werd daarop door zijn eigen snelboot overvaren. De heer Müller is in het Lievensbergzieken- huis te Bergen op Zoom opgenomen. sa-s

de Stem | 1971 | | pagina 1