N.M.P. STAAT OP SPRINGEN Militairen controleren alles; van ziekenhuizen, hotels en fabrieken tot universiteiten en boerencommunes.... Zouteloze humor in Knokke- Heist Bestuur beschouwt Ie Pas niet meer als fractievoorzitter Studentenstop mogelijk inzet kort geding Rus bij gevluchte soon binnenland buitenland NORMAN WEBSTER VIJFTIG PROCENT LOF IVO DE WIJS EN DRS. P. „REDDEN" HET FESTIVAL DWANG Engeland staakt raketprogram Zaterdag 31 juli 1971 De Chinezen noemen het hun bevrijdingsleger van het volk. Het moet wel de meest opmerkelijke gewapende strijdkracht ter wereld zijn. Geen gouden galons, geen sierlijke epauletten, geen medail les, geen tekenen van rang. De man die de leiding heeft over de gezamenlijke chefs van staven draagt hetzelfde slobberige ge kreukte uniform als de gewone soldaat. China's bevrijdingsleger, drie miljoen goedgetrainde, gedisciplineerde „vaklui". VOLKSLEGER ZIT OVERAL Als je hier woont zie je solda ten in fabrieken aan draaiban ken staan, modder in karren scheppen waar men dammen in de rivier aanlegt je kan hen zelfs in snoepgoedwinkels ach ter de toonbank zien staan Militairen staan aan het hoofd van staal- en textielfabrieken, steenkoolmijnen en spoorwegen, universiteiten, centrale rege ringsministeries, warenhuizen, ziekenhuizen, hotels, de grote brug bij Nanking en de onder grondse in Peking. In veel boe rencommunes en op scholen wer ken ze achter de schermen Zoals wel duidelijk zal zijn oe fent het Chinese leger een invoed uit die veel verder gaat dan die van een gevechtsapparaat van drie miljoen man. In feite heeft het overal en op elk gebied in het land de macht in handen. Het is de grootste macht die voor samenhang en discipline in China zorgt een rol die het leger tijdens de culturele revolutie aan zich getrokken heeft. En het leger vertoont ook geen tekenen dat het die rol zal laten varen De dominerende invloed van het leger is twee jaar geleden op het negende nationale partijcongres bevestigd. Vijftig procent van de mensen, die voor het nieuwe poli bureau van de partij gekozen wer den, bestond uit militairen. Sinds toen is de stafchef Hoeang Yoeng- Sjeng aan het nationale politieke front als een komeet omhoog ge schoten. Als militair in hart en nieren en voorstander van strenge discipline, werd hij in maart 1968 benoemd tot chef van de staf. In de Chinese hiërarchief is Hoe ang van de tiende naar de vijfde plaats geklommen en staat nu nog maar achter voorzitter Mao, vice- voorzitter Lin Piao, premier Tsioe en -Lai en Kang Sjeng. Hoeang is 65, een veteraan van het rode leger, maar hij ziet er ongeveer 15 jaar jonger is. Hij is direct verantwoordelijk aan de hoogste soldaat in het land, Lin Piao, die minister van defensie en Mao's opvolger is. En zijn uniform? Het bestaat uit een olijfgroene pet en wijde tuniek en broek. De enige onderscheidingen zijn een rode ster op de pet, twee rode insignes op de kraag en een Mao-speldje en een rood speldje met de leus „dien het volk" op de linkerborst. De term bevrijdingsleger van het volk omvat ook de veel kleine re luchtmacht en de marine. Hun uniformen zijn identiek, de lucht macht heeft een groene pet en tu niek en donkerblauwe broek. De marine draagt eën lichtblauwe. Rangen en onderscheidingen werden in 1965 tegelijk met de uniformen Russische stijl afge schaft. Alle Chinese militairen werden „commandanten" of „strij ders". Je kunt hen maar op een manier van elkaar onderscheiden de zakken op hun uniform. Een officier heeft er vier op zijn uni form en de knopen zijn niet te zien: een strijder heeft twee zak ken waarvan de knopen wel te zien zijn. De afschaffing van rangen en tekens na een experiment van tien jaar betekenen alleen maar een terugkeer naar de gewoonten van het rode leger. Het is een leger dat zichzelf vond tijdens de jaren van guerrillastrijd tegen Tsjang Kai- Sjek en de Japanners, waarin het belangrijkste winstpunt het vermo gen bleek om zich „als vissen in het water" tussen de Chinese be volking te voelen. Het is zeker een leger met wei nig pretenties. De kampen worden omgeven door rijstvelden en _ak- kers,^ waarop groenten verbouwd worden en als je langs zo'n kamp komt zal je zien, dat soldaten men selijke mest op het land werpen. varkensstallen schoonmaken en buiten de kazerne hun eigen kle ren met de hand wassen. Ze werken in kleine fabrieken waarin het voedsel bewerkt wordt, en waar ze cement, bakstenen, kunstmest, medicijnen e.d. fabrice ren. In de medische verzorging van de boerenbevolking hebben ze de laatste jaren vooraan gelopen. Zp hebben nieuwe medicijnen od zichzelf uitgeprobeerd. Het leger en de soldaten worden in de pers regelmatig om bun voorbeeldige deugden geprezen. Deze deugden omvatten zuiverheid van hart en in de politiek: be scheidenheid en dienstbetoon aan het volk. De meest vooraanstaande held was onlangs Hoeng-Hai: die een nieuw soort varkensvoedsel ontwikkeld had. Deze nauwe band tussen het leger en het volk is de kern van de Chinese militaire strategie. Die strategie is hoofdzakelijk defensief een leger uit het volk dat sa menwerkt met de Chinese militie en de Chinese grote massa om elke vijand te laten verdrinken in de zee van de oorlog van het volk. De militaire tactiek legt de na druk op het bevechten van de vijand op korte afstand om het ef fect van die superieure wapens zo klein mogelijk te houden. Een hoofdartikel in het Dagblad van het Bevrijdingsleger van december 1969, toen het land zich fysiek en geestelijk voorbereidde op een mo gelijke Russische aanval, was hier over betrekkelijk duidelijk. „We moeten hard oefenen en vaardigheid verkrijgen in het vechten van man tot man en het vechten in de nacht en het vechten binnen 200 meter", stond er te lezen. Waarnemers hier zeggen, dat de Chinezen het materiaal voor die gevechtstactiek hebben zoals goede kleine anti-tankwapens. Waar het zwaardere uitrustig be treft heeft China niets dat tegen dat van de Russen, die in 1960 de wapenleveranties aan Peking ge staakt hebben op kan. De laatste maanden zijn er ech ter tekenen te bespeuren die erop wijzen dat er nieuwe pogingen on dernomen worden. De marine krijgt grotere oorlogsschepen en de luchtmacht nieuwe vliegtuigen, met nam een gevechtsvliegtuig van Chinese makelij. Maar geen van beide onderdelen vormen een of fensieve bedreiging. Op het gebied van kernwapens en raketten is wat vooruitgang ge boekt, hoewel die langzamer was dan verwacht. Geschat wordt dat tegen 1975. China een respectabel aantal raketten voor middelgrote afstanden kan hebben, waarmee steden in Rusland, 't Verre Oosten en elders in Azië beschoten kun nen worden. Zelfs als die er zijn zal de Chi nese strategie een defensieve zijn. In de afgelopen twee decennia heeft China maar een paar keer toegeslagen de bezetting van Tibet, de aanval op Korea en het verdrijven van Indiase strijdkrach ten uit de Himalaya. Volgens het Chinese militair denken zijn mensen belangrijker dan wapens. Aan dit idee, waarop Mao alles baseert, is wel eens ge twijfeld. De meest vooraanstaande persoon, die dit idee in twijfel heeft getrokken, was Peng Teh- Hoeai, die meer „professionalisme" en minder politiek in het leger wilde en die dicht bij de wapens- leverende Russen stond. Peng is in 1959 ontslagen en als minister van defensie opgevolgd door een van de briljante commandanten van het rode leger, Lin Pao. Lin was een man wiens trouw aan Mao buiten kijf stond en hij begon onmiddellijk aan een pro gramma om het leger ideologisch op peil te brengen om hen te laten zien welke weg ze moesten in slaan. Voor de soldaten publiceerde nii een verzameling citaten van Mao in een zakboekje met rode omslag. Op die manier is het klei ne rode boekje, dat de nationale bijbel zou worden, in het leven gekomen Lin slaagde in zijn politieke taak en verzekerde op die manier Mao van de zo belangrijke steun die de voorzitter nodig had om ten strijde te kunnen trekken tegen zijn machtige rivalen in de partij. In augustus 1966. aan het begin van de rode gardefase van de culturele revolutie, werd Lin Mao's „nauwste vriend in het leger". De strijd bracht krachten los >die sterker waren dan zelfs Mao had gedacht, en er kwam een tijd dat China ern stig ontwricht was en op sommige plaatsen een bloedige strijd tussen kleine elkaar beconcurrerende par tijtjes ontstond. Het leger kreeg de opdracht een actieve rol te spelen in het herstellen van de normale toestand in het land. Dat deed het ook; en nam bezit van kantoren en instellingen over het gehele land. De militairen bleken een mati gende invloed uit te oefenen en pakten de tierende rode garde vaak hard aan. Hoeang Yoeng- Sjeng, toen commandant van de militaire streek rond Kanton, han delde met opvallende vastberaden heid. Dus oefent het leger controle uit, een tijdelijke controle die wei even kan duren. Dit is in China niet zo'n opvallende zaak als wel zou kunnen lijken. Daar bestaat de scherpe scheidslijn tussen militair en burger zoals wij die kennen niet. Bijna alle vooraanstaande communistische leiders zijn eens soldaat geweest in de jaren voor de overwinning in China. En mili-, tairen hebben vaak lang in de administratieve sector geweest. Soldaten hebben ook vaak effectief de macht in grensstreken en gebie den met niet-Chinese minderheden waar onrust heerste, behouden. Ze gebruiken geweld waar dit noodza kelijk is zoals in Tibet maar proberen ook minderheden te be keren en daar vrede mee te sluiten door goede daden en intensief poli tiek werk. Het behoort allemaal tot het werk van een leger van het volk. HEIST Tranen met tuiten re gende het buiten, terwijl in het schouwburgje Kavelingen van Knokke-Heist de finale ging van het 7e Humorfestival. Het was een passend decor, want de humor was over het algemeen ver zoek. In liet land der blinde humor was tenslot te éénoog Ivo de Wijs koning, die met zijn ploegmakkers drs. P. Pie- ter Nieuwint, Aggie Terlingen en Richard Fritschy er opgewekt een eind aan maakte. De brijachtige inhoud van deze finale, redelijk goed ingezet met een viertal lied jes gezongen door André van den Heuvel, was de uitverkoren oogst van zes dagen „humor". In de „voorronden' 'waren mannen als de slecht zingende Dimitri van Toren en de pingelende Jules de Corte al afgegaan. Het enige verweer, dat de humoristen hadden, waren sne ren op de pers, die in groten getale aanwezig niet zn mals had geoordeeld. Vijf ploegen de formule, die vorig jaar voor het eerst werd gehanteerd hebben de afgelopen week de slag om de humor gestre den. Ook al kondigde de BRT- omroepster de beide programma's die de Vlaamse tv de tweede helft van augustus zaluitzenden, aan met de bewering, dat er honderden definities te geven zijl)'van humor, het werd niet erg duidelijk welke tormule Knokke-Heist nu hanteert. Ho finale leek doorgaans meer op een saai songfestival dan op een feest vol humor. De ploeg André van den Heuvel Ernst van Altena stelde heftig teleur en men vroeg zich in Vlaan deren af: is dat nu die Van Altena, waarvoor je tot op dat moment bijna een knieval zou doen? Maar bij een tweede optreden revan cheerde de ploeg zich, althans bij de pers; bij het publiek kwam het allemaal niet zo over. Dat publiek en de pers kregen namelijk een vinger in de zouteloze pap door stemrecht. Maar die pers heeft het niet au serieux genomen, vonden de artiesten en hebben maar een slag geslagen. Nee, serieuze humor, ben je mal. Zo in de trant van het liedje „Bloemen"; zoet gevooisd op een muziekske, dat naar plagiaat riek te. Daar stond Leen Persyn voor; het meisje „dat zo graag op blote voeten loopt, plastische kunsten studeerde, maar toch meer tijd doorbracht met toneel, zang en turnfeesten". Ze was met ploeglei der Willem Vermandcre doorge drongen tot de finale. Willem is een rasechte Vlaming, die een innerlijke taalstrijd bij me opriep; de vriendelijke rode baard man sprak, geloof ik, Vlaams van het zuiverste water. Aan hem merkte je, dat de jeugdbeweging in Vlaanderen nog niet dood is. Hem wordt een geluid toegedicht, dat aan de Dubliners doet denken en de liedjes heten dan folk-songs. Kampvuurliedjes. waarvan het jeugdsentiment druipt. Maar het publiek lust dat, want hij was de eerste die de zaal Het ontdooien. En geklaptv dat ze heb ben en zingen van sjokke-sjok. Hij was ook de eerste, die de „strijd" met de pers aanbond en het liedje „Mijn Velo", dat de krantemen sen hadden uitverkoren, negeerde en inruilde voor ene Magdalena; de zuivere toon was dan ook af en toe ver zoek. Ook Elly u weet wel van Kikkert (Zuidervelt) vond dat het tijd werd dat de pers wensjes zou mogen doen en zong daarom van een „Ster". Maar haar ster viel al na het eerste couplet. Toch zong ze met Kikkert alleraardigste liedjes; zelfs een liele litanie van Maria en dat vond de zaal best mooi. Maar dat mocht niet, want „zo grappig was het niet, hoor", vermaande Elly. Dat zul je toch naar je hoofd krijgen op een hn- morfestival. Maar Elly „n Kikkert hadden het ook moeilijk. Je laat deze beide vriendelijke mensen, die echt wat in hun mars hadden in de ploeg van ons aller Dimitri, toch niet optreden na Les Turlu- pins. Wat deze dame en heer brachten, heette mime, maar het kwam niet verder dan een slecht stukje kermisvariété; banaal on voldoende. Ploegleider Dimitri van Toren moest bovendien zelf onder vinden, dat grammofoonplaten ma ken in studio's, die je stem opfok ken (hij is aan zijn vierde lp toe) iets anders is dan in de leeuwe- kuil van het publiek zingen, in Heist althans stond er wel een groot vraagteken achter zijn vedet teschap in Vlaanderen. Dan was er nog de ploeg Jan de Wilde - Hugo Raspoet, die in de Glory-Halleluja-stijl dramatisch zongen over het zonlicht. Ironie is het sterkste wapen van deze club. Vooral het drietal Lamp, Lazerus en Crhis wisten daar wat van, terwijl de opzet van „Het regent" door Delia Bosiere de mist inging bij het publiek omdat de ironie te geavanceerd gebracht werd. Wat is het toch allemaal moeilijk, die hu mor Echt gelachen werd voor liet eerst bij de finale van de finale, toen de ploeg Ivo de Wijs, in goede samenwerking met drs. P. de zaal wat opjutte. Nu is humor niet identiek met een vette lach of lol. maar het was soms wel ver kwikkend na al het moeilijke ge doe vooraf. De humor is wat stu dentikoos, de kritische noten in een liedje als „De wortels van het kwaad" wat nadrukkelijk non-con formistisch, maar de ploeg houdt als geheel een belofte in. Verruk kelijk was de persiflage op de smartlap a la Corry en de Rekels, Drs. P. werd in de conference (de enige van de hele avond!) soms nog moeilijk wanneer het niet meer leuk is, maar zijn liedjes blijven knotsgek met zijn gebar sten stem, die niet altijd verstaan baar is. Het begin van de finale werd ingezet met „De Ballade van de nog niet verwekte dochter" (Ernst van Altena) en „Jimmy Newman" (Tom Paxton) door André van den Heuvel; liedjes gekozen door de pers. Het publiek koos: „Ik heb het goed" en „Natuurlijk hou ik van je". Juist in deze beide pu- blieksliedjes kwam Van den Heu vel als acteur het beste uit de muziek. Hij zingt nu ook bijna doorlopend zuiver, wat al een hele winst is. Met humor hadden deze liedjes weinig van doen, maar een kniesoor die daar nu nog op let. Als er ook een bekroning gegeven was voor de beste muzikale arran gementen en begeleiding, dan had deze ongetwijfeld ten deel moeten vallen aan de musici, die Van den Heuvel ondersteunden. Het meest humoristische van de ze avond was waarschijnlijk wel het moment, dat André van den Heuvel met een benauwd gezicht kwam zeggen, dat ze nog niet kon gen beginnen omdat er eerst nog een stekker van de basgitaar ge repareerd moest worden. Even la ter kwam de BRT-omroepster dit ook nog eens vertellen, maar nie mand wist de situatie geestig op te vangen. Het was ine de humor wel. HENK EGBERS x (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Nederlandse Middenstands Partij, die sinds haar oprichting getroffen wordt door een reeks van interne conflicten, staat thans op barsten. Aanleiding is dat het hoofdbestuur van deze partij, die bij de jongste Kamerverkiezingen onverwacht met twee zetels uit de bus kwam, een motie heeft aangenomen, waarin de huidige fractie voorzitter van de NMP in de Tweede Kamer, de heer A. W. te Pas, wordt verzocht zijn functie ter beschikking te stellen. Volgens het hoofdbestuur heeft de heer Te Pas zich het fractievoorzit terschap eigenmachtig toegeëigend, zonder overleg te plegen, met zijn fractiegenoot, de heer Jac. de Jong uit Vorden en ook zonder het hoofd bestuur van deze partij daarin te kennen. Het hoofdbestuur, waarvan de heer Jac. de Jong zelf voorzitter is, distatieert zich volledig van de heer Te Pas en wil hem niet meer beschouwen als vertegenwoordiger van de NMP. Aanleiding tot de motie van wan trouwen is het optreden van de heer Te Pas in het parlement, dat tot nog toe heeft geleid tot een reeks dave rende lachsalvo's en het feit dat de heer Te Pas in een advies aan de ko ningin de socialist Den Uyl had voor gedragen tot informateur. Het hoofdbestuur van de NMP wil dat het fractievoorzitterschap wordt overgedragen aan de heer Jac. de Jong, die zelf na een conflict in de partij tot Tweede Kamerlid werd aangewezen. De heer De Jong kwam destijds in de plaats van de Amster dammer Dessing, die tweede op de lijst stond. Lijsttrekker bij de ver kiezingen was de heer Te Pas, de heer De Jong stond op de derde plaats. Volgens de heer De Jong zal de heer A. te Pas niet bereid zijn de con sequenties te trekken uit de motie van het hoofdbestuur. Doet hij dat wel dan zal volgens de regel van het spel de heer Dessing weer in aanmerking moeten komen voor het Kamerlid maatschap. Nu de gemoederen zo hoog zijn op gelaaid in de Middenstandspartij heeft de heer Dessing besloten aan Kamervoorzitter Van Thiel een brief te schrijven, waarin hij schrijft- des tijds onder dwang zijn zetel beschik baar te hebben gesteld. De heer De Jong: „Van dwang van mijn zijde kan geen sprake zijn, de heer Te Pas en diens schoonzoon Kamping hebben zelf druk uitgeoefend op de heer Des sing zijn zetel prijs te geven". De heer De Jong beschuldigt de heer Dessing van chantagemethoden. „Des sing probeert mij met deze brief de Kamer uit te werken, maar ik wijk niet voor zulke praktijken". LONDEN (RTR) De Britse re gering heeft besloten tot stopzetting van het „Black Arrow"-programma voor de ontwikkeling van draagra- ketten omdat het een onevenredig groot deel van de beschikbare mid delen opslokt. Later dit jaar zal van de basis Woomera in Australië nog een X3- satelliet worden gelanceerd met be hulp van zo'n raket, dan is het afge lopen. Engeland gaat zich dan toe leggen op de ontwikkeling van kunst manen. Het besluit, door minister Corfield in het parlement meegedeeld, heeft teleurstelling teweeggebracht in de Britse ruimtevaartindustrie. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De algemene stu denten vereniging Amsterdam (AS- VA) overweegt in kort geding op te komen tegen de beslissing van het bestuur der medische faculteit van de Amsterdamse universiteit een stu dentenstop in te stellen. Komend studiejaar zullen volgens deze beslis sing, niet meer dan 280 eerste jaars en 225 tweede jaars-studenten wor den toegelaten. Minister De Brauw (Wetenschapsbeleid en Wetenschap pelijk Onderwijs) had de Amsterdam se medische faculteit 425 eerste en 250 tweedejaars toegedacht. Als advocaat en procureur in het ■eventuele kort geding zal optreden mr. M. G. Rood uit Amsterdam. „De hoogleraren die zich inzetten voor een studentenstop bij genees kunde spelen daardoor niet alleen met de belangen van de aankomen de studenten, maar ook met die van het Nederlandse volk", aldus het ASVA-tjestuur en de actiegroep van medische studenten in een commen taar op de faculteitsbeslissing. „Zij kiezen de weg van de minste weer stand door zich neer te leggen bij het chronisch heersende gebrek aan mid delen, mensen en geld in de artsen opleiding en door zich in te zetten voor beperking van het aantal me dische studenten op een moment dat van alle kanten het nijpend tekort aan artsen weer wordt benadrukt". Commentaar van dr. A. van den Hof, faculteitssecretaris: „Als wij een student inschrijven, garanderen wij daarmee dat wij hem binnen een aanvaardbare periode opleiden tot bekwaam arts. Wanneer het aantal studenten dat de minister voorschrijft wordt toegelaten, zien wij de moge lijkheid tot die garantie niet". De Russische tolk Mikail Jakoesjindie twee weken geleden vluchtte tijdens een bezoek van een Russische atletiekploeg, wandelt hier met zijn vader door een straat in de Zweedse hoofdstad Stockholm. Jakoesjin sr. is naar Stockholm gevlogen om zijn zoon over te halen weer naar Moskou terug te kerenwaar hij een vrouw en een kind heeft.

de Stem | 1971 | | pagina 9