Zwaarste ramp in luchtvaart Schotse arbeiders bezetten werf 144.- BOEING 727 IN BOTSING MET JAGER: 162 DODEN Frans toestel neergestort Vraag naar het NS- zomermenu Nederland doet mee aan air-bus NS-Vakantie- dagtochten MES IN GOEDEREN VERVOER 8Dagen kris-kras door Nederland Programma bezoek koningin aan Indonesië 6.257.25 Afluisterapparatuur ontdekt in Japanse ambassade in Moskou PROTEST TEGEN SLUITING SPANJE VRIJ V AN CHOLER A binnenland buitenland commentaar PAU voordelig eten bij NS Meer dan vijftig Nederlanders in buitenland „vast" voordelig uit met NS UITKERING VOOR NABESTAANDEN OORLOGS SLACHTOFFERS Titiaan mag Engeland nog niet uit SCHULD NS-rapport Volgende week beslissing Benard over GKU voordelig uit met NS Leger naar Frankrijk Verdachte moord op paartjes in arrest Zaterdag 31 juli 1971 (Van onze redactie buitenland) TOKIO/PAU De ernstigste ramp in de geschiedenis van de burgerluchtvaart heeft gisteren het leven gekost aan 161 Japanners en één Amerikaan. Een Boeing 727 van de Japanse luchtvaartmaatschappij „All Nippon Airways" kwam boven de stad Morioka in botsing met een straaljager van de Japanse luchtmacht. De Boeing stortte als een brandende fakkel neer. Reddingsploegen vonden slechts lijken. De piloot van de straaljager een Sabre F-86 kon zich met behulp van zijn schietstoel in veiligheid brengen. Bij een ongeluk met een Frans militair transportvliegtuig bii de Zuidfranse stad Pau zijn gisteren alle 37 inzittenden om het leven gekomen. Het toestel was met 30 landmachtofficieren, vier valscherminstructeurs en drie beman ningsleden opgestegen voor een oefening in het parachutespringen. Het Japanse verkeerstoestel was op weg van Sapporo op het noorde lijkste Japanse eiland Hokkaido naar Tokio. De jager maakte een oefenvlucht en vloog in formatie met nog een andere jager. De piloot van de tweede straaljager zei dat hij de Boeing van links had zien naderen. Hij had zijn collega de raad gegeven met zijn toestel te klimmen en naar rechts te zwenken. „Ik keek weer naar hem, maar zag toen dat het voorste deel van zijn toestel naar beneden stortte en in stukken brak, terwijl het lijntoestgl zuidwaarts vloog en een grote wite rookkolom achterliet. Ik heb niet gezien wat er verder met de Boeing gebeurde". De wrakstukken van de Boeing liggen over een groot gebied verspreid. Het hoogste dodental dat ooit bij een vliegtuigongeluk werd bereikt, was op 16 maart 1969 toen 154 men sen omkwamen na het neerstorten van een Venezolaanse DC-9 op het dorp Ziruma kort na de start op Ma- racaibo. Alle 87 mensen aan boord werden gedood plus 67 dorpelingen, Het neergestorte Franse toestel was een oude Noord-Atlas uit het jaar 1954. De dertig (jonge) officie ren stonden klaar om te springen. Hun parachute zou automatisch open gaan, omdat zij nog maar in de op leidingsperiode zaten. Tijdens de vlucht kort voor het springen zag de piloot in zijn cockpit waar schijnlijk een rood licht branden, een waarschuwingssein dat er brand aan boord was. Maar hierover twijfelt men nog. Was er werkelijk brand aan boord zo seinde onze Parijse correspon dent ons gisteravond dan was door het open springluik het vuur niet meer te stuiten, want dan waait er zulk een tocht door het toestel dat binnen een paar tellen één grote vlammenzee ontstaat. Ook is het mo gelijk dat het begin van brand niet ernstig was en de piloot nog kans meende te zien veilig te kunnen lan den. Het toestel had echter zo weinig snelheid meer dat het hoogte verloor en op de grond te pletter sloeg. Blijft de vraag waarom de instructeurs niet onmiddellijk opdracht hebben gege ven aan alle dertig officieren om massaal te springen. Vele jaren al is bij iedereen be kend, dat het met de huisves ting van duizenden gastarbeiders bar gesteld is. Met de regelmaat van een klok worden „erbarmelijke toe standen" aan de kaak gesteld. Tur ken, Marokkanen, Spanjaarden en Italianen, die hier het „vuile werk" komen opknappen, ontvangen voor de overgrote meerderheid alleen hun „dikverdiende" loon en daar wordt eindelijk iets gedaan. De ten. Ook buiten de huisvesting wor stelen de buitenlandse arbeids krachten met problemen van aan passing, recreatie enz. Aan het hoofdstuk huisvesting wordt eindelijk iéts gedaan. Oe overheid heeft een daad gesteld door premies en subsidies voor het bouwen van woonruimte voor gast arbeiders „onder bepaalde voor waarden" beschikbaar te stellen. Daarop zal het particulier initiatief moeten inhaken. Het is te hoper, dat met name het bedrijfsleven nu ook zijn sociale plicht verstaat. Maar ook daarmee is nog lang niet een ideale toestand bereikt. Want wonen met zijn eigen gezin is er kennelijk niet bij. De regering spreekt slechts over vrijgezellen- flats, die zodanig geconstrueerd moeten worden, dat zodra het niet meer voor buitenlandse werknemers nodig is, deze op eenvoudige wijze tot een flat voor gezinnen kunnen worden omgebouwd". Waarom niet meteen voor gezinnen van buiten landse arbeiders? Want het wordt onderhand wel tijd dat de moge lijkheden het gezin te laten over komen, worden verruimd. (ADVERTENTIE) Deze zomer kunt u in 50 stationsrestaurants een compleet menu krijgen voor de aantrekkelijke prijs van inclusief bedieningsgeld en BTW. (Van onze redactie buitenland) TOKIO/MOSKOU In de Japan se ambassade in Moskou zijn een tiental afluisterapparaten ontdekt. Dit is bevestigd door het ministerie van buitenlandse zaken in Moskou. De apparaten werden gevonden in muren of boven plafonds van het drie verdiepingen tellende gebouw, tot zelfs in het bureau van de am bassadeur. Twee autoriteiten van de veiligheidsdienst waren op verzoek van de ambassade naar Moskou ge komen. Zij ontdekten tussen mei en juni van dit jaar het gehele af luister- net, dat liep van de bureaus van de ambassadeur en de consul op de der de verdieping tot de kamers van het ander stafpersoneel op de tweede verdieping. Onder de Japanse autoriteiten in Moskou gingen al lange tijd geruch ten over het bestaan van de appara tuur. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG/FHILADELPHIA Vijftig tot zestig Nederlanders wor den momenteel in het buitenland ge vangen gehouden wegens liet bezit van drugs, aldus heeft en woord voerder van het Ministerie van Bui tenlandse Zaken meegedeeld. In talrijke landen wordt geen on derscheid gemaakt tussen hard and soft drugs, of tussen gebruikers eni handelaars. Door het bezit van en* kele grammen marihuana stelt men zich bloot aan de straffen die bijv. heroïnehandelaars kunnen worden opgelegd, omdat het oogmerk van handel automatisch wordt aangeno men. Agenten van de Amerikaanse douane hebben vier mannen, waar onder een 21-jarige inwoner uit Lei den, gearresteerd onder beschuldi ging van het smokkelen van onge veer 40 kilo hasjiesj van Nederland naar Philadelphia in een bronzen buste die bijna een meter hoog was. Duizenden Schotse arbeiders van de Upper Clyde scheepswerven praten over de bezetting. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Nederland gaat meedoen in het Air-busproject. Het gaat om het ontwerpen van een groot vliegtuig, 200 tot 300 passagiers, voor de korte en middellange afstanden. Frankrijk en Duitsland werken er al aan, Engeland heeft ook meegedaan, maar heeft zich al weer teruggetrok ken vanwege de hoge kosten. De beslissing is gisteren genomen in de kabinetsvergadering. Nederland gaat meedoen voor 100 miljoen gul den. Dat is 6,6 pet van de totale ont wikkelingskosten. Voor ons land zal Fokker aan de werkzaamheden gaan deelnemen; voorlopig zullen vier prototypen worden ontwikkeld. Fokker zal zelf tien miljoen op brengen, en nog eens 45 miljoen fi nancieren door middel van een le ning met staatsgarantie. De overige 45 miljoen zullen ter beschikking worden gesteld door het instituut voor vliegtuigontwikkeling en ruim tevaart in Amsterdam, verdeeld over een periode van vijf jaar. (ADVERTENTIE) Een dagje naar Scheveningen of de Efteling, naar Volendam of Avifauna, naar Giethoorn of Texel. Keuze uit 30 mogelijkheden. Alle informatie in de brochure Vakantiedag tochten op de stations. ;v:--:.-i -i. (Van onze correspondent) LONDEN Ongeveer drieduizend arbeiders hebben gistermorgen de Upper Clyde - scheepswerven in Glasgow bezet. Vakbondsleiders verklaarden, dat de werven dag en nacht bezet zouden blijven en dat niemand binnen of buiten mocht zonder speciale toestemming. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Nabestaanden van oorlogsslachtoffers die zijn overleden, kunnen met terugwerkende kracht tot 1 januari 1970 aanspraak maken op een uitkering van de regering. Een regeling hierover is op voorstel van CRM-minister Engels gisteren door de ministerraad goedgekeurd. Het gaat om nabestaanden van overleden vervolgden die als invalide een uitkering hadden op grond van de rijksgroepsregeling vervolgings slachtoffers. Of vanwege dezelfde in validiteit een uitkering uit anderen hoofde. De maatregel gaat de overheid per jaar 40 mille kosten. LONDEN (RTR) De Britse regering wil voorlopig voor twaalf maanden geen uitvoervergunning verlenen voor het duurste werk van Titiaan, „De dood van Actaeon' Dit schilderij is vorige maand ver kocht aan een handelaar voor 1.680.000 pond en later doorverkocht aan de Amerikaanse multimiljonair Jean Paul Getty, voor diens museum in Malibu (Californië). Dit protest tegen het voornemen van de conservatieve regering om twee van de drie grote UCS-werven te sluiten en te verkopen, (het con cern is bankroet) zal volgens deskun digen niet lang duren als de elektri citeitsvoorziening afgesneden en de algemene bevoorrading van de wer ven stopgezet wordt. Op de drie werven liggen tien on afgewerkte schepen op stapel, met een gezamenlijke waarde van 30 mil joen pond sterling. De verontwaar digde arbeiders, die gezworen heb ben dat zij de regering-Heath zwaar zullen doen boeten voor haar plan om tenminste 6.000 arbeiders zonder broodwinning op straat te zetten, me nen dat zij dankzij hun bezetting van de werven toch aan het werk kunnen blijven. De curator van de UCS verklaarde dat volgende maand 200 tot 400 ar beiders ontslagen zouden worden. Vóór eind september zullen nog 1.000 andere arbeiders zonder werk zitten. De Clyde Bank scheepswerf zou de vaartuigen, die nog op stapel staan voltooien en in maart 1972 opgedoekt worden. Een andere werf, de zoge naamde Scotstoun, moet waarschijn lijk al eind 1971 dicht. De schuld van het concern bedraagt naar schatting 32 miljoen pond ster ling. Daarnaast is er een verlies van tenminste 22 miljoen pond op afge sloten contracten. De ondergang van UCS kost de Britse staat tenminste 20 miljoen pond. Zes weken geleden weigerde de conservatieve regering een nieuwe lening toe te kennen aan het concern. Als gevolg van het feit dat de pro- dukties van verschillende kleine en grote bedrijven in de streek rond Glasgow bijna volledig afgestemd is op bedrijvigheid van UCS, zou het drama aan de Clyde zowat 18.000 per sonen een baan kunnen kosten. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Zoals de Nederland se Spoorwegen reeds in hun onlangs verschenen jaarverslag aankondig den gaan ze korte metten maken met' het goederenvervoer. Met name gaat het mes in het verliesgevende vervoer van wagenladingen, dat zijn afzonderlijke zendingen goederen die per laadplaats ter ver voer worden aangeboden naar wille keurige losplaatsen. Dit vervoer is bijzonder arbeidsintensief in verhou ding tot de aangeboden hoeveelhe den. De thans nog bestaande 337 los- en laadplaatsen zullen over twee jaar tot ongeveer honderd worden gere duceerd. Ook zullen vele verliesla tende aatisluitingssporen naar klei nere bedrijven worden opgegeven. Door deze maatregelen zal met bij na tweeduizend man minder perso neel kunnen worden volstaan. Dit worden geen wachtgelders, want door het natuurlijke verloop vallen er jaarlijks voldoende spoormannen af om deze vermindering geruisloos op te vangen. Verder zal het tarief voor wagen ladingen worden herzien. In som mige gevallen kan het lager worden, maar meestal een stuk hoger. De bevindingen van de interne NS- commissie, die dit heeft gerappor teerd, worden geschraagd door een al eerder uitgebracht Amerikaans deskundigenrapport. Overigens dient de minister van Verkeer en Water staat met deze maatregelen akkoord te gaan. Dit zou niet zoveel proble men behoeven op te leveren, omdat vaststaat dat de spoorwegen in het goederenvervoer op gelijke voet dus ongesubsidieerd met het weg en watervervoer moeten concurre ren. Maar de sluiting der los- en laadplaatsen heeft hier en daar re gionale emoties losgeslagen. (Van onze redactie buitenland) GRONINGEN De heer Benard van het bureau Berenschot, die is aangezocht als direkteur van het in moeilijkheden verkerende confectie bedrijf Muller en Co. (GKU), heeft gisteren besprekingen gevoerd met de bewindvoerders van het in sur seance van betaling verkerende be drijf, mr. P. en M. E. Dorhout, en de accountant, de heer Spits van Klein- veld Kraayenhof. Ook is er overleg gepleegd met de NVV-bond „De Eendracht". Een be slissing over het al dan niet aanvaar den van de directie over Muller wordt door het bureau Berenschot in de loop van de volgende week ver wacht. In de ogen van de heer Benard heeft het geen zin, uitsluitend op ba sis van de financiële hulp van de re gering uitspraak te doen, dat het voortbestaan van Muller gegaran deerd is. Alvorens de heer Benard de wens van de regering kan inwilligen zal hij daarom condities voor het voortbestaan van Muller moeten for muleren. EEN CIRCA 25-jarige Westindiër heeft in Londen amok gemaakt. Na dat hij zijn vader, een broer en een zuster had doodgestoken, verschans te hij zich in een huis. Met hulp van traangasgranaten wist de politie hem te overmeesteren. (ADVERTENTIE) Wie 8 dagen lang veel in ons land wil reizen, is het voordeligst uit met een 8-daags kris-kras- abonnement. In juni, juli en augustus: extra plus, half geld op de interlocale bus. NS-identiteitsbewijs of pasfoto meebrengen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Tussen 11 en 28 augustus gaan delen van het Neder landse leger naar Frankrijk voor oefeningen bij Mourmelon en Sis- sonne, in Noord-Frankrijk. Bijna vierduizend militairen riemen mét ongeveer duizend voertuigen aan de oefening deel. De tanks en een aan tal militairen reizen per trein, de rest per colonne over de weg. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het bezoek van ko ningin Juliana en prins Bernhard aan Indonesië wordt een van de langste staatsbezoeken tot nog toe. Op don derdag 26 augustus zal het koninklijk paar, vergezeld door minister Schmel- zer (Buit. Zaken) in Djakarta aan komen. Op zondag 5 september gaan de koningin en de prins terug naar Nederland. Dit eerste bezoek van het Nederlandse staatshoofd aan Indone sië wordt als een uitermate belang rijke politieke daad beschouwd. Voor het bezoek van het konink lijk paar is een voorlopig program ma opgesteld. De koningin en prins zullen enige dagen een afzonderlijk programma hebben. De koningin gaat naar Bali. De prins vermoedelijk naar Sumatra. Op de eerste dag van het staatsbe zoek woont de koningin 's avonds een banket en een culturele avond bij. De volgende dag volgen kransleggin- gen op het Indonesische en Neder landse ereveld. 's Avonds volgt een ontvangst voor Indonesische autori teiten. Op zaterdag 28 augustus staan be zoeken aan de Nederlandse school in Djakarta, het Erasmushuis en een in stituut voor zwakzinnige kinderen op het program, 's Avonds is er een ontvangst voor de Nederlandse ge meenschap in de ambtswoning van de ambassadeur. Na een kerkdienst op zondag 29 augustus, wordt een bezoek gebracht aan het plantenhuis en het presiden tiële paleis in Bogor, waarna per auto naar Bandoeng wordt gereisd. Die dag wordt besloten met een cul turele avond, aangeboden door de gouverneur van West-Java. Het programma van maandag 30 augustus wordt geopend met een be zoek aan de vulkaan Tangkoeban Perahoe. Na een bezoek aan een blindeninstituut, volgt er een vlieg tocht naar Djokjakarta. Daar is er eveneens een ontvangst yoor de Ne derlandse gemeenschap. Het program van die dag wordt besloten met een diner, aangeboden door de sultan van Djokja. Op dinsdag 31 augustus zal de tem pel Boroboedoer worden bezichtigd. De dag daarna vertrekt de koningin naar Bali, waar zij 's avonds een dansvoorstelling bijwoont. De prins volgt voor de rest van het staatsbe zoek dan een eigen program. Op donderdag 2 september zal de koningin op Bali dansvoorstellingen bijwonen en het museum oeboed be zoeken. De dag daarna staat een be zoek aan de tempel van Besakih op het program, 's avonds gevolgd door ketjak-dans in Tampaksiring. Op za terdag 4 september vliegt de konin gin terug naar Djakarta, waar 's mid dags een rondrit door oude en nieuwe stadsgedeelten wordt gemaakt. Het staatsbezoek wordt die dag 's avonds met een diner afgesloten, waarna het koninklijk paar op zondag 5 septem ber terugreist naar Nederland. Geachte weekeindvierders, aange zien de weergoden maar wie gelooft daar nou nog in? voor vandaag enige weersomstandigheden in petto lijken te hebben, zullen we ons niet al te druk maken, noch ons opwinden over zaken die voorlopig toch niet op te lossen zijn, en even min gaan aantrappen tegen schenen of zelfs maar trappen op tenen, die juist zo lekker bruin zijn gewor den. We houden het om kort te gaan, fijntjes. Wij doen dus niet als die klant van een restaurant in Nijmegen de ze week, die overigens goed begon. Hij bestelde nl. een heel fijn diner met een goed drankje erbij. Op nogal ongebruikelijke wijze ging de man evenwel laten merken dat het hem allemaal best smaakte. Hij smakte, zo vermeldt een verslagge ver, dusdanig dat alle andere aan wezigen in de eetgelegenheid ge shockeerd, of gechoqueerd, of ge- sjokkeerd opkeken. Daar bleef het niet bij. Na de maaltijd kroop de man op tafel en ging daarop languit liggen slapen. Dat zou nog door de beugel maar door welke? kunnen, ware het niet dat hij het op een ontzettend snurken zette. Het moment om in te grijpen was aangebroken, en een van de obers deed dat ook. Er volg de nog een hevige ruzie met de in zijn slaap gestoorde klant, waarop de politie ten tonele verscheen om de viespeuk af te voeren. Middenstandspartij: om er Te on passelijk van te worden. Er schijnen in Rotterdam vernie lingen aangericht te worden in tele fooncellen. Nu hebben b. en w. van deze gemeente de vraag op zich afgevuurd gekregen wat er waar is van de hierna volgende opmerking van de chef van de Telefoonwerk- plï>ts aldaar: „Vlak nadat de tech nische scholen zijn begonnen wor den in de telefooncellen in de omge ving van dergelijke scholen tele foonhoorns gekaapt, omdat de LTS- ers blijkbaar les in draadverbindin- gen of zoiets krijgen". Een ding lijkt voor de hand te liggen: het onderwijs op die scholen is op de praktijk afgestemd. Wat doet een gevangenisdirecteur die een glaasje teveel op heeft? Die laat al zijn opgekropte emoties als mede zijn gevangenen de vrije loop. Het gebeurde in Mexico. Stomdron ken en schreeuwend „Leve Mexico en onze revolutie" gooide afgelopen woensdag de gevangenisdirecteur in het Mexicaanse Iquala alle deuren open. Edoch, slechts vijf gevange nen durfden van de geboden kans gebruik te maken en de benen te nemen. Toen mijnheer de dirceteur weer nuchter was, ontdekte hij dat hij elf achter slot en grendel zat?.. Udink (nu op Volkshuisvesting) heeft met die ene subsidie toezeg ging voor gastarbeidersflats mis schien al meer aan ontwikkelings hulp gedaan dan in de vier jaar dat- ie het moest doen. Doordraver van de week wordt de Britse Wilson die het wel wat al te Brown bakt. En voor de rest groet ik u van ganser harte. MERIJN. DEN HAAG (ANP) De Wereld Gezondheidsorganisatie heeft vrijdag medegedeeld dat met ingang van 29 juli de Spaanse gezondheidsadmini stratie geheel Spanje vrij van chole ra heeft verklaard. Om die reden komt thans het advies te vervallen om zioh op me dische indicatie tegen cholera te la ten vaccineren, indien Saragossa be zocht wordt. De berichten uit Frankrijk, die betrekking hebben.op de maatrege len ten aanzien van reizigers die uit Spanje Frankrijk binnen reizen, zijn echter niet eensluidend. Vaccinatie tegen cholera wordt dan ook voors hands nog op administratieve gron den aanbevolen om eventuele moei lijkheden bij binnenkomst in Frank rijk te voorkomen. HAMM (AFP) De Westduitse politie heeft vrijdag een man (22) aangehouden, die ervan verdacht wordt betrokken te zijn geweest bij de op 27 juni gepleegde moord op twee paartjes op een verlaten schiet baan bij Iserlohn in Rijnland-West- falen. De man is eigenaar van een rode auto. die omstreeks het tijdstip van de moord in de buurt van de schiet baan is gezien.

de Stem | 1971 | | pagina 7