4 Suikerziektemodel uit GORKUMS RIDDER - 'T GROOTSTE ZWARTE SCHAAP VAN NEDERLAND - MET PENSIOEN 1 e< Duif Apart Rekels J.Th.J.M. Willems Slapen Morgen Walvissen Linksehan^ Durf 1 ZATEkUA^blJLAGE VAN DE STEM/31JULI 1971 Door aan 'n proefschrift een laatste stelling van hu moristische aard toe te voegen suggereert men, veelal ten onrechte, dat het voorafgaande geheel au se- rieux dient te worden ge nomen. Dr. C. Versluys Beter tien vogels in de lucht dan één in de hand. Dr. N. Postema De instelling van een Teleac-cursus Voetbal ver dient de hoogste prioriteit. Dr. J. de Pont Terecht wijst Chorus op het feit dat men in Neder land voortreffelijk koffie kan maken, maar in cafés vrijwel nooit krijgt. Dr. F. Hoogendijk De onduidelijkheid in de politiek laat aan duide lijkheid niets te wensen over. Dr. W. yan Venrooy De vakbeweging wordt ten onrechte een beweging genoemd. Dr. A. van Miert Het gebruik van wie rook kan niet vervangen worden door het roken van sigaren tijdens de eredienst Dr. J. Huijts Alleen als huisdier ver momd kan men zich in Ne derland vrijelijk bewegen in parken en plantsoenen. Dr. Q. van der Meer Het streven van de vrouw naar een gelijke po sitie in de maatschappij is ondermijnd door haar ver langen naar een ongelijke plaats in de tram. Dr. O. Schönherr Uit het gedrag op de weg blijkt dat het Neder landse volk een volk is van gelijkhebbers. Dr. N. Schouten Het verkopen van zoge naamde opvoersets voor bromfietsen dient strafbaar te worden gesteld. Dr. A. Pos De goedkoopste metho de van lawaai- en onzin- bestrijding is het herme tisch afsluiten van beide uitwendige gehoorgangen. Dr. I. van der Sluis De voornaamste onge wenste bijwerking van "de pil" is de angst ervoor. Dr. J. Torringa Veel Nederlanders we ten dat er goede en slechte voetballers zijn. Zij dienen te beseffen dat deze goed- slecht indeling ook opgaat voor medische specialisten. Dr. J. Hemmel Het is absurd dat men op de meeste middelbare scholen wel het liefdesle ven van de regenworm be handelt en de voortplan ting van de mens buiten beschouwing laat. Dr. Th. Postmes Het veelvuldig- belonen van een kind met snoep goed betekent maar al te vaak een toekomstige be straffing. Dr. J. Dijkman Al deze stellingen - en de il lustraties - zijn afkomstig uit het net verschenen bundeltje: "Promots", een uitgave van 't Instituut voor Sociale Weten schappen. Aad van der Toorn verzamelde een aantal fraaie stellingen uit de eindeloze reeks die bij proefschriften worden aangboden. GORKIJM Gorinchem, Gorkum: stad van de martelaren, stad ook van ridder Van Rappard, 's lands bekendste non- conformist. Stille straatjes die uitmon den op een niet zo fraai plein, dat nog altijd „Groote" Markt heet. In de Wilhelmina- fontein fonkelt het water. Ver spatten de druppels weg, haast tol aan het grijze stadhuis, zetel van de „grijze eminentie", zoals tegenstanders van Gor- kums omstreden burgemeester mr. Louis, Rudolf, Jules ridder Van Rappard noemen. Wat degenen die zijn bloed wel kunnen drinken niet klaar kre gen, deed de tijd Van Rappard gaat heen als burgemeester. Ik ben n Eind deze maand luidt het stadje aan de rivier, waar de emoties de laatste jaren even hoog gingen als in Coo- lens dorp, hem uit. Daar voor zijn drie dagen uitge trokken. Zijn werkkamer in het grijze huis van de ge meente is indrukwekkend. Tegenover zijn bureau een doek van de Gorcumse schil der Abraham Bloemaert (16e eeuw): 'Willem II graaf van Holland die recht spreekt over een ontrouwe rentmees ter. Van Rappard placht in de oorlogsjaren zelfverzeker de Teutonen door middel van dat schilderij wat rechtsbe ginselen bij te brengen. Ach ter zijn stoel met het enigs zins verschoten Gorkumse wapen ,De Kruisiging van Petrus', eveneens van Bloe maert. Op zijn kolossale schrijftafel die een vracht paperassen torst de vader landse driekleur. Van Rappard, grijs ris een duif, felle ogen achter grote brilleglazen, agressieve kin, spreekt. „Ben tijdens de va kantie van mijn ouders (in Overveen) geboren. Vader was toen griffier van het kantongerecht in Purmer- end. In 1910 verhuisden we naar Tiel, waar ik het gym nasium bezocht. In '25 ben ik natuurlijk in Utrecht rechten gaan studeren". Zes jaar later is de dan vijfen twintigjarige Van Rappard klaar met die studie. Hij wordt advocaat in Nijmegen, overigens niet voor lang want in '32 ruilt hij de ad vocatuur voor het burge meestersambt. Zoelen, een vlek onder de rook van Tiel, wordt zijn eerste stand plaats. Een boze boer fulmi neert al na een paar maan den Van Rappard-bewind „We hebben je met 118 paar den ingehaald; ik wou dat we je er met 500 weer uit konden krijgen". Medio sep tember 1939 wordt mr. Louis ridder van Rappard eerste burger van Gorinchem, dan nog een suffend vestingstad je dat deel uitmaakt van de .onneembare' Hollandse wa terlinie. De laatste jaren zijn voor de militante Van Rap pard, telg uit een oud re gentengeslacht („Wij, Van Rappards, hebben al vier eeuwen deel aan het open baar bestuur") de moeilijk ste van zijn hele carrière geweest. Hij komt in conflict met elf raadsleden die het vertikken om hun ongenoe gen over de e van be sturen van Van Rappard on der stoelen of banken te ste ken. Het elftal neemt ont slag Gorkum is schier onbe stuurbaar. Er wordt ge schreven en gewreven dat de stukken eraf vliegen. Een minister en een commissaris van de koningin komen er aan te pas, maar ridder Van Rappard die er geen mo ment over piekert om 't har nas uit te trekken blijft zit ten waar hij zit. „Wij bur gemeesters zijn ook scheids rechters en die hebben het recht om een vent het veld uit te sturen. Dat heb ik ook gedaan", zegt hij, terwijl hij zijn bril in de hand neemt. „Ik ben voorstander van een duidelijk gezag en daar ont breekt het op dit ogenblik in dit land aan. Geen wonder dan ook dat men het al heeft over autorariteiten. De ont wikkeling van het bestuur, zoals die zich in Nederland voltrekt is rampzalig. We gaan naar een robotsfeer toe; eigenlijk weet men niet meer door wie men gere geerd wordt. Het oude sy steem was veel herkenbaar der, óók de fouten die ge maakt werden. Fouten wor den nu door een anonieme bureaucratie gemaakt. De elite houdt zich in de anoni miteit schuil". vol strekt geren moeten af van de ge dachte dat hen strikjes in het haar gevlochten zullen worden door de po1'tie". Na 1 augustus dieper de poli tiek in? „We zullen de bood schap van Nederlands Appel (,Voor fatsoen') blijven ronddragen. Wij zijn bij de verkiezingen de enigen ge weest die werkelijk politieke vragen hebben geraakt; wij wensen een regering die re geert, óók op het gebied van de ethiek. Ondanks het feit dat we eigenlijk door de pers zijn doodgezwegen (al leen als je gestenigd wordt zoals in Eindhoven haal je de krant) kregen we in ieder vlek van Nederland medestanders. We verzamel den tienduizenden mensen op onze lijst. Als men mij 'n faire kans had gegeven zou den het er veel meer zijn ge worden". De monarchie? „Ik ben een monarchist in hart en nieren. Je kunt dit land wel afschrijven als er geen vorstenhuis i et zijn arbitrai re functie meer is. Onder 'n andere naam duren de Hoekse en Kabeljauwse twisten onverminderd voort. Er is een ontwikkeling aan de gang van stilzwijgende eliminering. Ik ben er ove rigens van overtuigd dat ne gentig procent van ons volk voor het vorstenhuis is. Als de mannen het niet zijn, zijn de vrouwen het wel". apart mens' door PIET DE BONT Kritiek op de hogere over heid dus? Van Rappard: „We leven in een land waar de overheid zich wat de kwa liteit van het bestaan betreft zeer vergaande dingen toe eigent. U mag niet bij uw baas weg wanneer u wilt en wat u wilt. Voor mij, doorge- foerneerde liberaal, is de be tutteling onaanvaardbaar. Maar op het terrein van de ethiek, van het normatieve beleid, faalt diezelfde over heid volkomen. Aan de kwa liteit van de beschaving wordt geen aandacht ge schonken. Eén van de be langrijkste delen van haar taak radio en televisie geeft zij over aan onverant woordelijke lieden die een staat in de staat vormen en die verder reikende bedoelin gen hebben. Ik ben echt niet voor censuur, maar kwaaie rekels die het hiet willen af leren moet het afgeleerd wor den. Radio en televisie in dit land passen een censuur toe die veel ingrijpender is dan die waarover zij zelf kla gen". Over fatsoensnormen: „We hollen naar beneden. De vervlakking van het normbesef is ontstellend en lang niet alleen op het ter rein van de seks. Helaas stelt niemand zich de vraag of dat ook niet komt door de overheid die alles maar over haar kant laat gaan. Bij de jongste verkiezingen hebben bijna alle partijen de kern vraag waar het om gaat: 't afweren van gevaren voor de gemeenschap, gemist". Over seks in het bijzonder: „Na tuurlijk zijn er hier in Gor kum seksboetieks. Als de justitie niet flink genoeg is om in te grijpen kan ik wei nig doen. De oververhitting des vlezes die zich openbaart is onvoorstelbaar. We leven in een maatschappij die in het kwade het kwade niet meer ziet. Die afschuwelijke NVSH: een vereniging tot bevordering van de publieke ontucht. De moorden waar over je de laatste tijd zoveel leest zouden er niet zijn ge weest als de ouders hun ver antwoordelijkheid wat beter kenden. Door het popfestival in Rotterdam zijn hier in Gorcum veertig gezinnen naar de knoppen gegaan. Als je als overheid een dieren tuin maakt met seks en ver dovende middelen hoe 'wil je dan dat een kind van vijf tien stevig in de schoenen staat? De jeugd komt wel te rug, maar dan in de knop ge-, broken. Het compromis op 't gebied van abortus is een zeer bedenkelijke zaak. De baas in eigen buik is toch krankzinnig. Het is een pre mie op de ontucht. Euthana sie is de volgende stap". Het rode boekje voor scho lieren. „Een levensgevaar lijk boekje. Overigens ben ik van mening dat er geen con flict is tussen ons ouderen en de jeugd, maar van een tussen vijftien- tot achttien jarigen en twintig- tot vijf entwintigjarigen. De eerste groep wordt gemanipuleerd door vuurrode leraren. De studentenrevolte is mislukt en wel dank zij de behoud zucht van de Franse arbei ders. De studentenopstand is echt voorbij, ook hier. Me neer Regtien maakt al deel uit van het establishment. Met de jeugd heb ik geen moeite. Ik zeg haar wel dat ik ziek word van haar aan doenlijke sentimentaliteit die zich veelal uit in de inacti viteit van de jeugd. De jon- Het establishment? „Het es tablishment wordt niet al leen bepaald door de twee honderd van Mertens, maar ook door Mertens en de zij nen zelf". Over Luns: „Luns is werkelijk een voortreffe lijke vent. Hij heeft wel te laat met de vuist op tafel ge slagen". Over zichzelf: „Als ik mijn mond had gehouden zou ik twintig jaar geleden al Kamerlid voor de VVD zijn geweest. Maar ik moet getuigen. Ik ben een volstrekt apart mens die niet thuishoort in het establish ment; men geeft mij altijd in een vals imago weer. Ik ben veel vooruitstrevender dan velen die zich voor vooruitstrevend uitgeven. Kijk maar eens naar wat er hier in Gorkum tot staind is gekomen. Maar ik blijf vech ten. Mijn doodssnik zal nog een kreet van getuigenis zijn, verdomme nog aan toe". Mr. Louis, Rudolf, Ju les, ridder van Rappard, .ridder in de orde van de kraaiende haan' (plaatselij ke carnavalsvereniging), ,het grootste swerte schaop van Nederland' (Nijmeegse car navalsvereniging, slotvoogd van Loevestein, imker en fruitkweker (eenentwintig hectare) is zondag 1 augus tus burgemeester van Gorin chem af. Hij blijft voorlppig nog in het stadje wonen. Te midden van vriend en vij and. Suikerziekte is een ziekte die veroorzaakt wordt door het niet goed func tioneren van de menselij ke stofwisseling. Dat is geen nieuws, reeds lang wordt deze ziekte onder zocht en dit onderzoek heeft zeer elementaire ge gevens opgeleverd over 't functioneren van het menselijk lichaam. Al dit jnderzoek heeft echter nog steeds geen antwoord gebracht op de vraag waardoor suikerziekte wordt veroorzaakt. Een geijkte manier om de oorzaak van een ziekte te zoeken ligt in de opstelling van een model. Men kent de gevolgen (morfologisch en chemisch) van een aandoe ning en probeert dan uit te zoeken welke factoren deze gevolgen kunen doen ont staan. Een van de gevolgen van suikerziekte is de be schadiging van insuliné-pro- ducerende cellen in een be- oaalde speekselklier. Deze beschadiging veroorzaakt de hoge concentratie suiker in het bloed en maakt de insu line - injecties noodzakelijk. Een Duitse onderzoekgroep heeft nu ontdekt dat 'n be paald virus of beter een variatie op een bekend virus in staat is om deze ceben ernstig te beschadigen. Het impliceert natuurlijk niet dat dit virus ook de suikerziekte veroorzaakt, maar door het effect van het virus is de mogelijkheid niet uitgeslo ten dat dit zo is. Onderzoekingen in het Max Plackinstituut voor gedrags- fysiologie heeft duidelijk ge maakt dat het 24-uur ritme waarin wij leven absoluut niet noodzakelijk het beste is. Personen die afgesloten van licht en zonder klok hun eigen ritme konden be palen kozen over het alge meen een langere dag dan ze in de buitenwereld ge daan zouden hebben, gemid deld duurde de dag bij deze mensen 25 uur in plaats van 12 uur. Duitse deskundigen concluderen uit dit onderzoek dat het dag- en nachtritme dat we op aarde kennen als een maat optreedt die de ei gen-ritmen van de verschil lende mensen dwingt om in gelijk ritme te lopen. Een van de gevolgen hiervan zou zijn dat bij mensen die van nature een langere dag wil len dan de aarde biedt la ter wakker worden dan de zon opkomt en later inslapen dan de zon ondergaat. Een bekend verschijnsel in onze cultuur. Sport is een voortzetting van de politiek met ande re middellen. (stelling bij proefschrift van J. van der Baan, Utrecht). Wanneer de regering een be leid zou volgen dat gericht is^ op het treffen van voorzie ningen ten dienste van 7,5 miljoen auto's in 2000, wordt daarmee een maatschappe lijk proces bevorderd dat zich aanpast aan de progno se. (stelling bij bovenge noemd proefschrift) Boeken over de wereld van morgen vallen over het al gemeen in twee categoriën; of het zijn science fiction boeken die in wezen elke band met de realiteit missen (Fiction) of het zijn futurolo gische verhandelingen die niet alleen vrij droog zijn, maar bovendien alleen over de nabije toekomst hande len. Het boek De Wereld Van Morgen uit de serie „De wereld waarin wij leven" vormt <-en uitzondering op onze wereld geschilderd op deze regel. In dit 124 bladzij den tellende werk is de toe komstige ontwikkeling van onze werekd geschilderd op een zeer leesbare wijze, voor een betrekkelijk lange ter mijn en uitgaande van de bestaande en realiseerbare mogelijkheden. Bij de'mees te geschetste ontwikkelingen gaat de auteur uit van een bestaande situatie; het toe komstig verkeer wordt bij voorbeeld aan de hand van de momenteel reeds be staande mogelijkheden en de huizenbouw van de toekomst is gebaseerd op reeds be staande plannen en projec ten. Een reëel boek dus, een boek dat uitgaat van reëele mogelijkheden (al doen de wat fantastische tekeningen soms anders vermoeden). Helaas ook een eenzijdig boek want de technische mo gelijkheden die de huidige ontwikkeling mogelijk maakt wordt min of meer kritiek loos als groots beschouwd, de gevaren die deze ontwik kelingen (bijvoorbeeld de ex ploitatie van de zeebodem en de mechanisering van de oogst) komen in dit boek van uitgeverij Gaade niet ter sprake. „De Wereld van morgen is verschenen in een wat rom melige serie waarin men ook nog De Bewegende Aar de de Trek der Dieren, De Grote Woestijnen, het zwak kere boek De Grote Handels wegen en de onmogelijke uitgave Zo Is De Natuur (in 125 pagina's) aantreft. De Wereld van Morgen door K. K. Goldstein uitgeverij Gaade. Het medisch centrum dat tijdens de Olympische spe len over de gezondheid van de spelers waakt zal een uitgebreide electronische ap paratuur krijgen om de con ditie te testen. Iedere deel nemer kan in dit centrum nauwkeurig op de hoogte worden gesteld van zijn pres tatievermogen. Op grond van biologische overwegingen is het niet mogelijk een maximum toe laatbaar alkoholpromillage vast te stellen voor bestuur ders van motorrijtuigen. (Stelling bij proefschrift van F. Stecher - Ras mussen, Utrecht) Een levendig geloofsbesef van het eeuwige leven is de diepste grond van het onge huwd zijn van priesters en kloosterlingen. De mode zucht van ontkoppeling van priesterschap en celibaat hangt samen met een ver duistering van dit besef, (stelling bij een proef schrift van J. Schokken- broek, Utrecht). DOOR TE intensieve jacht is de walvis een bedreigde soort géwordén. Van de grauwe walvis waren er ongeveer 100 jaar geleden nog zeker 30.000, nu waarschijnlijk nog maar ongeveer 6000. Van de blauwe vinvis waren er zo'n 30 jaar geleden nog zeker 100.000 en op het ogenblik waarschijn lijk nog maar 1000. Volgens de Verenigde Naties over schrijdt het vangaantal van zeker 4 soorten de geboorten- aanwas. Er bestaa' weliswaar een aantal voorschriften maar de jacht op deze zee-zoogdie ren gaat nauwelijks vermin derd door en het handelt bij deze jacht om grote aantallen. f uchtvervuiling blijft actueel en met name de vervuiling door het (benzine-) autoverkeer vraagt steeds meer de aandacht. Als logisch gevolg daarvan worden de meettechnieken om de schadelijke componenten in uitlaatgassen op te sporen piet de dag nauwkeuriger. Op de foto het Shell-aparaat. ZAt li\ÜAGBIJL7| w „Ik lieb er gen zei de man. ren bij de hui een nieuwe maanden drai een lek gemaal gen, het zit me En de man koe gen huis om v lende af te zijn begon het verh lijk pas. Want de man me méér factoren zl klussenellende dan onwillige hui: als lieden die b middellijk te ko: het „vergeten", i den die de repars uitvoeren, waarna er niets van deugt die simpelweg zeg voor zo'n rotklusj nen komen opdrav „Doe die dingen zélf" zei de omgev man. En hij sprak niet, want ik heb se handen." En duurde voort. Men kan de man i haaltje naar belii| vangen door Janser' Jan'sma en Jubberc er zijn talloze men: derland die worst het klussen-proble morgen aan het o: gint moeder de over, en elke avond constateerd worde: lek mog niet gedac raam nóg niet ge is. En als het gebeurt komen de jeremia de rekening, die v zo hoog uitvalt als verwacht. Want in 1 de man maar een gewerkt, en dan is drag vaon f.32,50 to bar. Wie heeft er j Beide partijen, dac Want natuurlijk is i om voor een kwart zo'n bedrag neer ti tellen. Maar van d kamt vergeet de klai reparateur eerst kijken, de zaak he nomen, en vervolgd is gekomen voor h lijke werk. En als ei sen de vijftien en tw den uurloon wordt zijn die twee en dj een halve gulden w maal verantwoord. Een moeilijke ze waarvan de oorz; simpel zit in het fei in Nederland in meer in een situa waarin sommige enorm veel geld in vergelijking metj Men kon met een inkomen een halve leden een dienstme: den" van een fractil inkomen maar gelukkigvoorbi] veel mensen moet: delijk nog aan wei In Amerika, waar wikkeling zich a eerder voordeed, w al enkele tientallen leden al normaal d hun eigen huis ond Hier komt deze ling nu pas goed steeds meer mensei dekt hebben dat ze kunnen schildereij plafond kunnen wi ven ook het „grote: aan. Nou moet ik eerst gen van die „lint heid" want ik heb indruk dat dit meer met gemakzi met onvermogen i heeft. Laten we dat niemand ter wei met een voortreffel: van metselen of 1 bouwde talent om e Pijp te vernieuw; werk moet geleerd en als men da; reid is zal blijken met die onhandig meevalt. Natuurlij nigeen af en toe vaststellen dat-het| maar die vloeken slist niet luider zij over reparateurs d: Jaten gaan of reke: te hoog uitvallen, nieuw argument méér aan het onde; het eigen huis te g Sinds kort immer: normale kosten nie trekbaar voor de gen het goude: dat Witteveen de meer van een ve van het keukeninte taalde (de belastin wist daar wel een zijn voorbij. In d van de reparateu:

de Stem | 1971 | | pagina 14