Op de 100 meter vrije slag: 54.7 BERT BERGSMA NEEMT WRAAK: NIEUW RECORD Conflict nog niet opgelost Cees Priem zesde in derde etappe N. E. C. GAAT ZICH OP JEUGD TOELEGGEN Ai N.E.C. WAT DE VIS NIET KENT DAT VREET-IE NIET Knappe remise Ree tegen Rus Smyslov Göoiagoiig krijgt goede tegenstand Aansluiting met top behouden EREDIVISIE mwm 71-72 Tc duur Strijd om baantitels afgelast GEWEND JAARGETIJDE PUUR NATUUR 14 JAN JANSSEN: NIETS WIJZER GEWORDEN" Explosief Conditietest betaalde arbiters sport UITSLAGEN Vrijdag 30 juli 197 (Van onze sportredactie) DEN HAAG Met een zwart schaap op de rug van zijn trainings pak wilde de succesvolle vrijeslagspecialist Bert Bergsma gisteren zijr gramschap tonen aan iedereen in de Haagse zwemtempel „Ovei bosch". Hij, de nieuwe ontdekking van dit kampioenschap wilde naai buiten uitdragen dat verstoten worden uit de ploeg van de IJssel, die door het krachtige Deventer duo Bep. de Groot en Pauline de Wild wordt geleid, hem zwaar op de maag lag. Deze arrogantie wekte de wrevel van anderen op. Hij verbeterde met tweetiende seconde het stokoude record van Ron Kroon op de 100 meter vrije slag, dat van 1964 dateerde. Maar dit was nog geen verontschuldiging voor zijn gedrag. Trainster Els de Groot van De IJssel: „Bert kan de weelde niet verdragen. Hij voelde zich te goed voor de club. En dat was niet aanvaardbaar. Daarom traint hij nu al drie weken niet meer bij ons" rijp om een herentijd te verwezen lijken. Als ie doorgaat met trainen tenminste". Dat is namelijk nog de vraag. In Deventer heeft de 15- jarige sprinter laten doorschemeren met zwemmen te willen stoppen. Han Koppe, die voorlopig de coa ching overneemt, zegt daarover: „Hij heeft inderdaad met die ge dachte gespeeld. Maar daar is ie overheen. Ik ga ervan uit - zeker nu de resultaten zo goed zijn - dat ie weer enthousiast wordt, als alle trubbels achter de rug zijn". Bert Bergsma, de nieuwe recordhouder op de 100 meter vrije slag, wordt hier gelukgewenst door foto*journalist Ronnie Kroon, de onttroonde recordhouder op deze afstand. D1EZ (ANP) De Westduitser Klaus Jördens heeft gisteren de der de etappe van de amateur-wielerron de van Rhcinland-Pfalz gewonnen. Ilij versloeg in de eindsprint de ster ke Zwitser Bruno Hubschmid. Deze kwam slechts een half wiel te kort om voor de derde achtereenvolgende Zwitserse zege te zorgen. Jördens had voor de 135,5 kilome ter van Linz naar Diez een tijd nodig van 3 uur, 23 minuten en 21 secon den. De beste Nederlander was dit maal Cees Priem, die als zesde over de eindstreep ging. De Westduitser Oleknavicius behield de leiding in de algemene rangschikking. De uitslag van de derde rit is1 Jördens (W.-Dld.) de 135,5 km in 3.23,21 (met bonificatie), 2 Hub schmid (Zwi.) op 10 seconden (met bon.), 3 Bjerg (Den.) op 1,12 (met bon.), 4 Bremer (W.-Dld.) op 1.22, 5 Ruch (W.-Dld.) z.t., 6 Priem (Ned.) z.t., 7 Duyker (Ned.) z.t., 18 onder meer Kuiper (Ned.) en Schür (Ned.) z.t. Het algemeen klassement na de derde etappe is: 1. Oleknavicius (WD1.) 10.41.04, 2. Schür (Ned.) op 1.30, 3. Ruch (WD1.) op 2.00, 4. Kuiper (Ned.) z.t., 5. Gaida (WD1.) z.t., 40. Duyker (Ned.) op 20.07, 44. Priem (Ned.) op 26.22. Het was Bert Bergsma duidelijk te doen om te provoceren. Hij voel de zich het zwarte schaap van de IJssel. Hij mocht toch geen deel uitmaken van het gezelschap dat hem zo na aan het hart stond? Bep de Groot vond dat jammer. „Hij kwam twee jaar geleden bij me en zwoim 1.07,0. Nu zit ie op 54,7. Ik ben er trots op dat deze tijd eruit is gekomen, het blijft natuurlijk in de eerste plaats zijn werk, ma-ar ik ben zo arrogant te zeggen, dat ik er ook toe heb bijgedragen. Je begrijpt toch wel: wie hem drie weken traint kan niet veel doen". Bert Bergsma, de onbekende, die opdook, kan nog verder komen. „Hij is momenteel i"> (Van onze sportredactie) PUTTE. Jan Janssen heeft gis teren een oriënterend gesprek gehad met Ton Vissers, de ploegleider van Gazelle, die momenteel contacten onderhoudt met de frisdrankenin dustrie Winters, bij welke firma men 16 augustus zal beslissen al dan niet het volgend jaar met een prof- ploeg op de markt te komen. Over een eventuele toetreding tot die ploeg zegt Jansen: „Ik heb geen definitieve afspraken kunnen maken en ik ben eigenlijk niets wijzer geworden. De mensen bij die firma die moeten beslissen zijn er op het ogenblik niet. Daarom zal het wach ten worden tot 17, 18 augustus. Dan weet ik het definitief". (Van onze sportredactie) NIJMEGEN NEC-manager Wil Jansen zei het na een omzwerving van talloze maanden in binnen- en buitenland heel eerlijk: „Als je ach teraf ziet wat voor moeite je alle maal gedaan hebt om aan goede spitsspelers te komen, dan moet ik inderdaad zeggen, dat ik niet voor honderd procent tevreden ben over het verloop van de transferperiode. Maar over zijn geheel zijn we er dacht ik toch niet slecht door geko men". Al heel vroeg voordat de competi tie 1970-1971 ten einde was, kon men manager Jansen en trainer Wiel Coerver gescheiden of saiiien op vele voetbalvelden aantreffen. Op zoek naar die ene hele goede spitsspeler, die men zo graag zou hebben gehad. Want aan een afwerker van for maat ontbrak het de Nijmeegse club. Maar ondanks alle besprekin gen, contacten en vergevorderde onderhandelingen bleef het gewen- NEC kocht Felix Ml onder leiding van fiulptrainer Looy- en ook al afkomstig van SCE flink aan de tand worden gevoeld. NEC-manager Wil Jansen: „Wij ho pen dat verschillende van die jon gens dit jaar al zullen doorbreken. Waarbij ik opde eerste plaats niet denk aan een. vaste plaats op bet middenveld, maar toch wel aan een plaats op de reservebank, waardoor zij mogelijk wel eens in de gelegen heid worden gesteld in te vallen en alvast kennismaken met de sfeer van de eredivisie". NEC hield ook een flinke uitver koop. Maar liefst zes spelers worden aan andere verenigingen overge daan. Daaronder onder meer Dimitri Da- vidovic, die dermate hoge eisen stel de. dat het NEC-bestuur het niet verantwoord achtte hem nog langer te houden en Jürgen Jendrossek, die geen schik meer had bij NEC en nü bij de Bundesligaclub Arminia Bie lefeld meer succes hoopt te hebben. ste resultaat uit. NEL kocht Jteiix De Nijmeegse eredivisieclub, die Muller van Blauw Wit en op de dit -aai. ei. al!es aan zal doen om in Verder werden verschillende spe- vaireep Tomislav Pro-sen van de jedgr geval niet achterop te raken lers« d'ie slechts af en toe ingezet Joegoslavische vereniging FC Mari- de Nederlandse topclubs en het waren in de hoofdmacht van de bor. De achterhoede werd versterkt liefst de .mnsiuitinir nu al tot stand hand gedaan. „Deze spelers waren door Sije Visser van Hermes DVS "fbreng^gÏÏzfch difjaTr voor- voor ons te duur om «e alleen maar en Cris Kronshors van Holland „n f1p ip.Ud tnelee-a-en m het b-elftal te laten spelen. Nu Sport- Het afgelopen seizoen moest a °P3 u" loeles»en' gaan we het doen met voor het Theo de Jong onverhoopt naar de De Nijmeegse gemeente heeft grootste deel amateurs", aldus ma- voorste linie, omdat de man, op wie NEC dit jaar nog wel gesteund, nager Wil Jansen. De Nijmeegse Wiel Coerver zijn hoop had geves- maar heeft daaraan de voorwaarde club is erg content met de competi- tigd, Henny Óosterveld, volledig verbonden dat NEC het accent veel tie-indeling. NEC start met een faalde. Hoewel ook Theo de Jong meer naar de jeugd moet verschui- thuiswedstrijd tegen Go Ahead Eag- kansen liet liggen, kon hij toch een ven. Dit is nu gebeurd. Behalve dat les, terwijl verder bijna alle grote flinke plaats bereiken op de vader- aan enkele jonge spelers een con- clubs eerst naar Nijmegen komen- landse topscorerslijst. Als men daar- tract werd aangeboden, onder ande- Feijenoord is zelfs al de tweede bij bovendien bedenkt dat Theo de ie aan de SCE-spelers Wim Kamps, thuiswedstrijd gast in het Goffert- Jong bij elkaar zeker zo'n vijftien broer van eerste elftalspeler Piet en stadion. De club, die vorig seizoen maal paal en lat heeft geraakt, dan Eugené Vijfeijken, komen ook een met 10 verslagen werd. In Nijme- zijn zijn verrichtingen toch no-g lang aantal jonge amateurs bij NEC. Zij gen hoopt men weer op een derge- niet slecht krijgen geen contract, maar zullen lijk succes Drie weken geleden kwam de ex plosieve situatie tot een uitbarsting. Tijdens en na de kringkampioen schappen gelastte Bep de Groot een „tapering-off" in de training. De ploeg van De IJssel leek wat te oververmoeid en met het oog op de nationale kampioenschappen werd het verstandig geoordeeld om even te relaxen. Toen Bert Bergsma en kele dagen later zijn „huiswerk- schrift" inleverde, bleek dat hij ge woon was doorgegaan met de 7 km- training. Deze aanslag op het gezag van De IJssel werd door allerlei oorzaken op de spits gedreven, waarbij sport- baddirecteur Ruud van Feggelen een bemiddelende functie vervulde. Maar de emoties laaiden zo hóóg op dat een compromis niet haalbaar meer was. „Bert Bergsma behoefde alleen maar zijn excuses aan te boeden en dan zou alles weer oké zijn. Maar hij weigerde. En door een jochie van vijftien jaar laat ik me niet op mijn kop zitten", aldus Bep de Groot. Alle slapeloze nachten, die de lei ding van De IJssel over het pro bleem -had, verdwenen in de herin nering toen in de finale van de 100 meter vrije sla-g een verrassende tijd op de klokken kwam. De moei lijkheid was weliswaar nog geen stap dichter bij een oplossing, maar het resultaat was er in ieder geval wel. Da-t was ook voor Bep de Groot het doel van dit seizoen geweest. Zij had met Bert Bergsma naar 55.0 toegewerkt. Het werd een nieuw record: 54.7. Ondanks de tranen over het verdriet was er daarom dan ook de vreugde over de voldoe ning. In de finale van de 100 meter vrije slag meisjes onder de zestien jaar zegevierde Anke Rijnders in 1.01.3. Anke Rijnders had in de series van de 200 meter wisselslag al het oude aspirantenrecord van Hansje Bunschoten (Naarden, 2.35.4) verbeterd door een tijd van 2.34.4 op de klokken te brengen. De finale 100 meter vrije slag heren leverde een triomf op voor Peter Prijdekker van Zian. Hij liet 55.1 voor zich afdrukken. Dick Langer- horst moest zich met een tweede plgats tevreden stellen. Hansje Bun schoten toonde zich superieur in de finale 100 meter vrije slag meisjes onder de 14 jaar. De Naarden- zwemster zegevierde in 1.03.5. Frangois van Kruisdijk (PSV) ver beterde op de 200 meter wisselslag persoonlijk het Nederlands record (heren) tot 2 minuten en 17.6 secon den. Het oude record stond sedert vorig jaar met 2.18.9 reeds op zijn naam. In de finale 100 meter vrije slag jongens onder de 14 jaar boekte de Baronie-zwemmer Mark Eligh een fraai succes. Hij werd Nederlands kampioen in de fraaie tijd van 59.6: Eddie de Wit van Zian werd tweede in 1.00.6. Peter Prijd.ek.ker: winnaar van de finale 100 meter vrije slag heren. (Van onze sportmedewerker) DEN HAAG Op 13 en 14 au gustus zullen de scheidsrechters van het betaald voetbal samenkomen in het Sportcentrum te Zeist. Vrijdag middag moeten de scheidsrechters een 3000 meter intervallöop in 15 minuten afleggen, 's Avonds zullen S. Plooijer en dr. F. Kessel respec tievelijk spreken over de conditie training van scheidsrechters en over de medische aspecten bij de training voor topscheidsrechters. Bovendien staat er nog een schrif telijke spelregeltest op het program ma. Zaterdag wordt er gediscussieerd, afscheid genomen van Joop Mulders, de activiteiten van de belangeneom- missie besproken en nog mededelin gen en instructies verstrekt aan de betaald voetbalscheidsrechters. Het betaalde voetbal kent nu A, B en C- seheidsrechters. De arbiter van de A-lijst zullen f 180,00 per wedstrijd ontvangen, de scheidsrechters van de B-lijst kunnen rekenen op een vergoeding van f 90,00 per wed strijd, terwijl de arbiters van de C- lijst, die alleen als grensrechter zul len opereren vijftig gulden per duel krijgen. Voor het nieuwe seizoen werd nog een belangrijke beslissing genomen. De wedstrijden van de B- elftallen zullen voortaan van grens rechters voorzien worden door de clubs. Deze stap terug is verklaar baar, omdat enkele afdelingen hier voor niet voldoende belangstellende arbiters hadden. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM De tweede dag van de Nederlandse wielerkampioen schappen op de baan zijn verregend. De wedstrijdeommissarissen moesten na vele malen het programma opge schoven te hebben uiteindelijk in de vooravond besluiten tot algehele af gelasting. Het slot van de baanlcam- pioenschappen wordt nu volgende week donderdag (te beginnen om 16.00 uur) afgewerkt. Y^/e gaan er dus vanuit dat ieder een weet wat een hengel is, hoe hij die moet optuigen en wat hij ermee' moet doen. Dat wil niet zeggen dat hij dan altijd vis vangt. Je kunt iemand een klem in handen stoppen, en leren hoe hij strikken moet maken. Hij kan er legio uitzetten in het bos, maar toch, er zal geen haas intip- pelen. Want daarvoor moet hij de gang, de reactie, het instinct en de gedragingen van zijn prooi ken nen. Voor hengelaars bestaat die prooi enkel uit vis. Waar je hem moet vangen is geen probleem: simpel, in het water. Dat lijkt een overbodige vaststelling, maar gezien de grote hoeveelheden werplood, haken, dobbers en snoeren, die ik op mijn h engel - tochten heb aangetroffen in de bomen of het struikgewas aan de waterkant meen ik toch te moe ten constateren dat een groot aantal enthousiastelingen een an dere mening is toegedaan en het hogerop zoekt. Mogelijk ook zijn het afstammelingen van onze overzeese rijksgenoten, die heb ben gemeend ook hier in deze contreien vliegende vissen aan te treffen. Een betere verklaring echter lijkt me het feit dat zij vooir de hengelsport werper wa ren in een cricket-team, konings- kegelaar of Wimbledonkampioen. Wat je aan de waterkant maar niet allemaal kunt tegenkomen! Maar ik blijf er dus bij: vis vang je uitsluitend in het water.... Ge ziet, we zijn al een heel eind gevo-rderd, want met die weten schap kun je al zonder meer beginnen. Om echter die gedragingen van een vis te kunnen achterhalen moet men het water, waarin hij leeft bestuderen. En niet het wa ter alleen, maai- ook de bodem, de waterkant en de boorden, want dat vormt allemaal een ge heel. Nogmaals, een vis is als een mens. Je moet een papoea niet aankomen met aardappels en een biefstuk of klapstuk met worst. Want die kent die man niet. Om gekeerd moet je hier niet aanko men met rooie bosmieren, want dan gaan we allemaal lopen. Wat de boer niet kent, dat eet-ie niet. Zo simpel als het maar zijn kan. Wat de vis niet kent, dat vreet-ie niet. Daarom kun je in Frankrijk in sommige wateren vis vangen met druiven klinkt gek, maar is waar maar dat moet je niet proberen in de Noord-Oostpolder. Dan kun je de druiven beter zelf opsmikkelen en de vis de pitten voeren- Dit is een van de rede nen, waarom boeken over de hengelsport, hoe fraai beschreven en hoe waar, toch zelden veel kunnen overbrengen op de lezer. Want die man heeft zijn eigen viswater, zijn eigen sloot of vij ver. En daar heeft de schrijver vermoedelijk nooit gevist. Daar stikt het misschien van de slak ken. Nou, dan moet je daar met slakken vissen, want dat vreten die vissen al jaren. En als het rond het water barst van de mot ten, dan hang je die aan het haakje. Gegarandeerd dat ze het dan daarop doen. Om de vis met aassoorten te lijf te gaan moet men drie dingen voor ogen houden: het jaargetij de, het weer en de specifieke eigenschappen en daarvan af geleid dat wat de vis gewend is We zullen eerst even het jaar getijde bekijken. Want, zal de leek zich afvragen, wat heeft dat ermee te maken. Nu, dat heeft te maken met de natuurlijke in stincten en reacties van de vis. Stel dat in juni het lcoren rijp is, in juli de mais, dat in augustus de muggelarven zich ontpoppen, dat in september de vliegelar- ven zich ontwikkelen en dat in oktober vliegende mieren in de natuiur voorkomen. Dan zal men ook in die respectievelijke maan-' j den met het daarbijbehorende na tuurlijke voedsel moeten vissen. Want dat is de vis dan gewoon. Dat verklaart bijvoorbeeld het feit dat^ men vrijwel het gehele voorjaar, zomer en nazomer met maden kan vangen. Vliegen (ma den zijn vliegen in de dop) heb ben namelijk de eigenschap zich vrijwel het gehele jaar mits de temperatuur maar niet te laag is voort te planten. Maar men moet in juni niet met vliegende mieren proberen. Punt een zul je er geen hebben, maar zelfs als dat zo was zou er vermoedelijk geen vis op bijten. Ander natuur lijk voedsel, als bijvoorbeeld hennep, maïs of tarwe heb je het hele jaar voorhanden maar je kunt er enkel mee vangen en dan bedoel ik echt vangen en geen vissen, die zich verlopen of liever gezegd verzwommen heb ben als dat voedsel ook in de natuur voorkomt- Nu weet iedereen wel wat de natuur biedt en anders zoekt hij die maar op de dag voordat hij gaat vissen en kijkt eens rond wat die wel allemaal heeft te bieden. Je zult er trouwens versteld van staan wat een vis allemaal pakt. Maar dat is iets, waar ik later nog op terug zal koimen. Hoofdzaak is dat we er vanuit gaan dat het primaire beginsel van vissen is dat we het natuur lijk moeten doen en dat we ons daarom richten op het jaargetij de, het seizoen, de maand en er vanuit gaan dat dan alles wat de natuur' biedt principieel bruik baar is om de vis te verschalken. Puur natuur, in het water zijn ze nog niet gewend aan conserven of diepvries.... AMSTERDAM (ANP) Na de middagzitting van de voorlaatste ron de van het elfde IBM-toernooi in de Amsterdamse RAI is er op kop nog weinig veranderd. Smyslov bleef, op een rustige manier, aan de leiding, door een technische remise tegen de Nederlandse kampioen Hans Ree. Die kreeg een caro-kann tegen zich en HILVERSUM (ANP) „Ik was de baan opgekomen met het idee: een paar games halen zou leuk zijn en een set winnen zou iets fantas tisch zijn", vertelde Trudy Walhof- Groenman over haar partij tegen Evonne Goolagong. Trudy Walhof haalde die set en toch was zij na af loop niet tevreden, want de nuch tere Nederlandse speelster heeft rij ke kansen gehad op winst tegen de koningin van Wimbledon. Pas nadat Evonne Goolagong in de derde sel met 24 was achter geraakt, legde zij het kleine beetje meer vaart in haar spel, dat Trudy Walhof net niei aankon. Betty Stöve haalde wel de halve finales, maar als Trudy Walhof een klein beetje aanleiding had om te vreden te zijn, had de Nederlandse kampioen-e er alle reden toe. Alena Palmeova dwong Betty Stöve tot een gevecht zonder einde, dat vier uur en twintig minuten duurde, nadat de eerste bal in de wedstrijd was ge slagen, eindigde in een overwinning met 75 119 voor de Nederlandse. De strijd tussen Betty Stöve en de soms irritante Tsjechische vroeg overigens niet al die tijd. Gelukkig niet. Geregeld onderbrak de regen het eentonige, langdurige duel van de achterlijn. De werkelijke speel tijd van de tweede set was niettemin één uur en vijfendertig minuten en de totale partij byna twee en een half uur. Trudy Walhof en Evonne Goolagong hadden voor haar flitsen de krachtmeting in totaal slechts 65 minuten nodig. Betty Stöve speelt haar halve finale tegen Christina Sandberg (6—2 7—5 tegen Katja Eb- bihghaus) en Evonne Goolagong ont moet Kora Schediwy (64 68 63 tegen Brenda Kirk). kon toen vrijwel op een puntendeling rekenen. Deze tactiek van de oud-wereld kampioen is alleszins begrijpelijk. Het dwingt de concurrenten tegen praktisch gelijkwaardigen storm te lopen, met alle risico's van dien. Gelukt het „desondanks", dan is ei nog geen man over boord. De Austra- lische-Amerikaan Browne profiteerde enigermate van de remise van Smys lov. Hij won een pittige affaire van de Bulgaar Bobotsow, en naderde de koploper op een half punt. Smyslov heeft thans 9%, Browne 9 punten. Met dit laatste puntental is tevens de grootmeesternorm van de wereld schaakbond in herinnering gebracht, waaraan dus thans twee spelers heb ben voldaan. Portisch brak, met zwart, af tegen de Amerikaan Evans. Laatstgenoem de heeft enig initiatief. Remise zou evenwe] niet verrassen. In het laatste geval heeft ook Portisch 9 punten een grootmeesterresultaat en met Browne zaterdag de taak ijzer met handen te breken. In de slotronden moeten de koplopers de volgende partijen spelen: SmyslovUhlmann, Portisch-Adorjan en Ivkow-Browne. Donderdagmiddag stond de RAI bij na op zijn kop toen Jan Timman, met zwart no-g wel, tegen grootmeester Donner een stukoffer bracht. De bril jante Timman deed het daarna ge ruime tijd imponerend, zelfs zodanig, dat Donners stand rijp werd voor ca pitulatie. Laten we maar zeggen: rijp was. Maar tja, in een toernooipartij speelt men van huis uit zo lang mo gelijk tegen als het niet te gek wordt en in die fase miste Tim man een directe zet, raakte op dwaal wegen en verloor zo waar nog. Jam mer, want zelden heeft een Neder landse meester zo knap door groot- meesterlijk-kunnen heengespeeld. Adorjan won van Scholl, die zich I door gebrek aan voorbereiding te zwak voelt en ook inderdaad min der krachtig speelt da.i men van hem gewend is. De remises bieden weinig aanknopingspunten. De slotronde begint zaterdagoch- tend. Veertiende ronde grootmeester- I groep: Hartoch (Ned.)Ivkow (Z.S1-) VzVz\ Browne (V.S.)Bobotsow (Buig.) 1—0; Evans (V.S.)—Por tisch (Hong.) afgebr.; Adorjan I (Hong.)Scholl (Ned.) afgebr.; Lan-1 geweg (Ned.)Keres (Rusl.) Vz Donner (Ned.)Timman (Ned.) 10; Ree (Ned.)Smyslov (Rusl.) Vz Uhlmann (O.-Dld.)—Gligoric (Z.S1.) afgebroken. Stand na 14 ronden: 1. Smyslov 9%; 2. B-rowne 93- Portisch 8V2 1 afgebr.; 4/5. Ree, Hartoch 7%; 6/9. Evans, Keres, Gli goric, Ivkow 7 1 afgebr.; 10. Don- I ner 7; 11. Uhlmann 6Vz 1 afgebr - 12. Timman 6+2; 13. Adorjan 5 2 afgebr.; 14. Bobotsow 4%; 15. Lange- weg iVz\ 16. Scholl 3+1 afgebr. ADRIE VAN OPDORP is gisteren als zesde geëindigd in een amateur- koers in het Belgische Waarschoot De Belg De Bisschop toonde zich I de beste van de 63 coureurs, door de 110 kilometer winnend af te leg gen in twee uur en 43 minuten. Hen- I nie Gijzel uit Heikant finishte als zeventiende. Vrijdag 30 juli !97ll 1 lujfcst kjbls HEESWIJK-Ddntl fraai natiuurtheater. 1, 8, 15 en 22 august] telkens om 15 uur, komt een engel naa een bevrijdende man in auteur Pr. Dürrel woord te geven aan wereld. Zestig persol Ad v. d. Ven daa-rbf flirten met de godefl (wat dacht u?) het en de politiek. OSIBISA... zegt u I is een uiit 7 man bestl uit het hart van Afrl jungle rock is een ::ie' I de platenjongens zichl hebben. Ails u snel bl spelen ze in de Maratl camping Oeeenburgil Haag. 0 GRATIS koffie en L museum is iets wat sll I zou moeten zijn. Morgl kunt u dat beleven in| Museum te Utrecht, jaar bestaat. Wat' u tel ook nog de moeite w;| stelling „Het Kind" werpen, die het kinder, ste 2 eeuwen bepaalde positie „Affiches van bes", waarbij tevens 1 dé gevolgd kian worden.] C SINCLAFA is de jonge kunstgroep, waaJ met zondag nog werk de mooie St.-Baaf te Andries (Sluis), Al-berl (Maldegem), Armandlï (Sl-eidinge), Joah Smif Gino Verspille (Breaks de Vriend (Aardenburgl bijeen; houtsnijwerk, f werk, schilderijen, col| keningen, grafiek etc. 9 ZES groeperingen| kunstenaars uit ons lan schijnen op de 7e Biemj tionale des jeunes artii van 24 september tot Onder hen o.a. Informal hov-en en Unid uit Rottere O ELKE KUNSTENAA allure zou zich moeten s| de contraprestatieregelinjl maken. Die mensen zoudl voudig een ander bertl kiezen. Het is mij nie| waarom we met 11 schappen in de Randstadl bij elkaar zo'n 16 miljt oer jaar krijgen. Nerg<| buitenland tref je zo'n gl orkesten aan op een opp<| die van Nederland. Aldul Molendijk, o.a bestuurde Nationaal Ballet, van dik ken in het blad „Ruim f Amersfoort, waar hij ba was, liet hij een flink aa] symbolen achter. 8 Zus Jackie AFLEVERING 35. Zo kwam ook die laatste oseph Patrick Kennedy. 1 iurige stervensproces ein ie natuurlijke en onverr wijze, en in zekere zin is 'armhartig want het proces 0 geleidelijk afgespeeld Jod, toen hij kwam, voor nde niet eens merkbaar 'rmogen iets te voelen w mg verloren, en daarom ■en angst, geen ogenblik ek. Terwijl ik deze •irijf is het de avond 'grafenis. Het lichaam va 1 trick Kennedy ligt in ee tst in een kamer van zij us in Hyannis Port met e< 'am dat uitziet over zijn »n,tucket Sound, In het hui 'zin om hem heen verzar -et het natuurlijk niet 1 v ij fel er niet aan dat er 1 tijd een of twee van ■lie kamer binnengaan en ■m aan dat raam gaan st ^m te gedenken zoals hij 'btgenoot, als vader, als gro o omdat ze een godsdienst^ e vormen zullen ze zich a t ze er zeker van kunnen ■j nu bij zijn kinderen is, a ide van de slagboom, bij d 'seph en Kathleen, bij Jot -raid en Robert, en bij Johr mderen die stierven voor z< uk geleefd hadden. Kinde -leinkinderen zijn hem voo hopelijk als men maij zijn ze daar om hem we heten. In ieder geval moe Kennedy, en ook Elhei K

de Stem | 1971 | | pagina 12