MOTIE VAN HAROLD WILSON AANGENOMEN Labour-top wijst E.E.G. af MOEILIJKHEDEN VOOR MOSKOU Veel inspraak om eenheid hartteam te verzekeren Porter volgt Bruce op SISCQ IN ISRAËL êne ALPENEXPRESSLIEP UIT DE RAIES iSa executies in Soedan TOENEMENDE ONGERUSTHEID OVER VERONTREINIGING WADDENGEBIED Taxi's OPNIEUW 20 GEWONDEN IN DUITSLAND binnenland buitenland commeniaar Verkiezingen 604e Staatsloterij Vrouwelijke controle bij Smt Pieler Koppelbaas zonder vergunning: 10.000,- boete e^elF van 1.72 tijdelijk voor AARDBEIEN -f Ze CONFITURE LÖO Donderdag 29 ji/i 1971 (Van onze correspondent) LONDEN Het nationaal bestuur van de Britse Labour- partij heeft zich gistermiddag (zoals verwacht) officieel en de finitief uitgesproken tegen Groot Brittannië's toetreding tot de EEG onder de voorwaarden die de conservatieven verworven hebben. Deze beslissing kan worden beschouwd als een triomf voor oppositieleider Wilson, die het Labourbestuur nu vrijwel geheel achter zicht heeft. Wilson diende een motie in, die het standpunt bevatte dat hij de jongste tijd verdedigd had om zijn argumenten tegen de toetredings voorwaarden openbaar te maken. Deze motie werd met 16 tegen 6 stemmen goedgekeurd. Het partijbestuur was niet voltallig aanwezig. ze motie ogespoord om begin no vember in het Lagerhuis eensge zind tégen de EEG-politiek van de' conservatiej regering te stemmen, Ook het bestuur van de centrale van Britse vakverenigingen (TUC) heeft tegen toetreding gestemd. Men kan nu zonder overdrijving zeggen, dat vrijwel geheel de Britse arbei dersbeweging Europa de rug toekeert. Wilson's anti EEG-motie zal ter stemming voorgelegd worden aan honderden afgevaardigden, die het jaarlijkse partijcongres bijwonen dat van 4 tot 8 oktober gehouden wordt in de badplaats Brighton. Labours parlementaire fractie wordt door de- ~r~ Halfslachtigheid wreekt zich altijd. De Amsterdamse dorpsrel over het al of niet toelaten van taxi's in een drukke winkelstraat bewijst het weer eens. Alle deining komt voort uit de du bieuze positie welke de taxi juri disch inneemt. Aan de ene kant be hoort dit luxe vervoermiddel zeker niet tot het openbare vervoer. De taxi heett geen vervoerplichf en is geen publieke dienst: iedereen die in deze streken wel eens 's nachts een taxi nodig heeft gehad, kan er over meepraten. Ook de taneven zijn allesbehalve geschikt om de taxi tot een populair vervoermiddel te maken. De kreten van de Amster damse taxichauffeurs over de uit het omrijden voortvloeiende kosten verhoging voor de klanten doen dan ook wat hypocriet aan. Aan de andere kant wordt de taxi door verkeersdeskundigen graag be schouwd als een verlengstuk van het openbare vervoer. Nog in mei heeft de toenmalige staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat een rap port van een door hem ingestelde werkgroep ontvangen waarin wordt gesteld dat de taxi in allerlei op zichten moet worden gelijk gesteld met tram en bus, met name wat betreft het gebruik maken van vrije bus- en trambanen. In een stad als Parijs, waar de bus over tientallen kilometers eigen rijstrook beschikt, blijkt dat heel goed te kunnen. Het zal wel weer de nodige amb telijke tijd vergen voor het genoem de rapport effect resulteert. De taxi zelf kan aan haar gelijkstelling met bus en tram veel doen. Op z'n minst moeten de voortdurende be schikbaarheid, de nauwgezetheid en de snelheid van het dienstbetoon in overeenstemming worden gebracht met de hoogte der tarieven. Bunde ling der bedrijven kan bovendien kostenverlagend werken, net als bij het collectieve openbare vervoer. En een wat actiever toezicht van de plaatselijke overheid op de nale ving der vergunningsvoorwaarden zou ook geen kwaad kunnen, kort om: de halfslachtigheid moet uit het taxiwezen. (ADVERTENTIE) De toet edingsvoorwaarden wor den in de motie onaanvaardbaar ge noemd. De motie brengt bovendien kritiek uit op de regering, die ver zuimt de nodige gegevens te onthul len om een betrouwbare kostenbere kening te maken van de eventuele toetreding. Er zijn ook meer inlich tingen nodig om een juister oordeel te kunnen vellen over de mogelijke voordelen op lange termijn. In de ,eslissende motie wordt ver der herinnerd aan wat Edward Heath gezegd heeft tijden de ver kiezingscampagne van juni 1970: dat geen enkel Britse regering haar land lid van de EEG zou kunnen doen w- 'den tegen de wil van het volk. De socialistische motie spoort premier Heath dan ook aan om op staande voet nieuwe algemene ver kiezingen it te schrijven. Labour-leider Wilson heeft nu de hui dige EEG-bruggen achter zich vol ledig opgeblazen en de weg aangewe zen die de partij naar zijn mening moet volgen. Tijdens de bestuursver gadering, waarin het oordeel van voor en tegenstanders van toetreding tot de EEG nogmaals grondig be sproken werd, maakte de partijleider het echter duidelijk, dat socialisten, die de toetreding gunstig gezind blijven, een vrijheid van meningsui ting zouden behouden. Wanneer zij in november, na afloop van het be slissende Lagerhuidebat, voor Britse toetreding stemmen, zal de partij leiding hen niet diciplinair aanpak ken. Ook het bestuur van de Britse centrale .van vakverenigingen teken de tijder.s een vergadering in het TUC-hoofdkwartier van Londen met 15 tegen 11 stemmen verzet aan te gen Britse toetreding tot de EEG. De beslissing stemde overeen met de inhov 1 van een recent rapport van het economische comité van de een irale, waarin geargumenteerd werd. dat de toetredingsvoorwaarden onaanva rdbaar waren. (Van onze redactie buitenland) KHARTOEM Door de executie (gisternacht) van de Soedanese conimunistenleider Mahgoeb is de wankele co-existentie tussen het Arabische nationalisme en het communisme ernstig in gevaar ge bracht. Rusland is door de executie voor de keuze gesteld zijn steun te verlenen aan de Soedanese communisten o{ aan het bewind van generaal El-Noe- meiry, die een jacht op de commu nisten heeft bevolen na de mislukte staatsgreep van vorige week, maar die voor zijn wapenleveranties en fi- (Vervolg van pag. 1) De Stuurgroep is van mening dat liet hartchirurgisch centrum alleen optimaal kan functioneren als één geheel. Voorgesteld wordt dan ook dit centrum te voorzien van een ge meenschappelijk bestuursorgaan. In dat bestuur moeten zeven mensen zitting hebben, vindt de Stuurgroep, namelijk drie te benoemen door elk ziekenhuisbestuur en een voorzitter van buiten af, te benoemen door de ministers van Wetenschappen «n Volksgezondheid. De universiteit krijgt zeggenschap in het bestuur. Verder vindt de Stuurgroep dat in het bestuurscollege geen direct be langhebbenden, zoals geneesheren uit het hartteam, zitting mogen heb- 28 juli 1971 Eerste klasse Prijzen van eindigend 10 zijn gevallen op nummers op: 2 50 zijn gevallen op nummers eindigend op 51 50 zijn gevallen op nummers eindigend op 96 100 zijn gevallen op nummers eindigend op 168 100 zijn gevallen op nummers eindigend op: 479 200 zijn gevallen op nummers eindigend Op 220 400 zijn gevallen op nummers eindigend Op 064 1.000 zijn gevallen op nummers eindigend op 1125 Een prijs van 2.000 is gevallen op het nummer 034614 2.000 is gevallen op het nummer 029494 2.000 is gevallen op het nummer 060980 2.000 is gevallen op het nummer 089003 2.000 is gevallen op het nummer 089444 De prijs van 5.000 is gevallen op het nummer 042523 De prijs van 25.000 is gevallen op het nummer 078166 De extra-prijs van 50.000 is gevallen in de serie C op het nummer 001791 en de troostprijs van 1.000 op nummer 001791 van elk van de andere series. ben. Voorgesteld wordt verder dat directieleden van beide ziekenhuizen, leden van de hartteamkern en van de betrokken groepen verplegend, me disch of technisch assisterend perso neel de vergaderingen van het be stuurscollege bijwonen en een advi serende stem hebben. Van groot belang wordt de homo geniteit van de hartteamkern geacht, omdat deze kern als geheel verant woordelijk wordt voor het mediach- operationeel handelen. Dit brengt volgens de Stuurgroep met zich mee dat geen specialisten aan de hart teamkern worden toegevoegd, tegen wie binnen de kern overwegende be zwaren bestaan. De Stuurgroep besteedt ook aan dacht aan de specifieke universitaire taak van het academisch ziekenhuis: wetenschappelijk onderwijs en we tenschappelijk onderzoek. Leden van het team die afkomstig zijn van het Antoniusziekenhuis kunnen deelne men aan het geven van wetenschap pelijk onderwijs of het verrichten van wetenschappelijk onderzoek. Hun zal dan een honoraire aanstelling aan de universiteit worden gegeven. Om een en ander in werking te zetten adviseert de Stuurgroep een basisovereenkomst tussen de bestu ren van beide ziekenhuizen en de rijksuniversiteit waarbij het hart- chirurgische centrum wordt opge richt, het bestuursorgaan wordt sa mengesteld en de artsen worden aan gewezen die de hartteamkern gaan vormen. Dit centrum zal dan op korte ter mijn een aantal voorstellen moeten doen, zoals wie de leerstoel hart- chirurgie gaat bezetten, welke rege lingen in eerste instantie tot stand moeten komen en welke voorzienin gen moeten worden getroffen om de werkzaamheden op korte termijn te laten beginnen, het opstellen van een reglement voor de hartteamkern en er zal een regeling moeten komen voor de financiering van het cen trum. hanciële hulp voor het grootste deel van Moskou afhankelijk is. Mahgoeb, die' ervan werd beschul digd de grote man te zijn geweest achter de staatsgreep in Soedan, was waarschijnlijk de belangrijkste com munist van de Arabische wereld en Afrika. Hij was een zeer trouw volger van Moskou. De Russen heb ben reeds diverse malen heftige kri tiek op El-Noemeiry uitgeoefend we gens zijn verwoede communisten jacht. Maar zij hebben tot dusver nog niet duidelijk gemaakt wat zij eraan gaan doen. Vier communistische partijen uit de Arabische wereld hebben gisteren een veroordeling uitgesproken over het „vergieten van het bloed van vrijheidsstrijders" in Soedan. Zij vroegen daarbij de steun van alle voorstanders van vrijheid en gerech tigheid in de wereld. De oproep werd gedaan in een gezamenlijke verkla ring van de communistische partijen van Libanon, Jordanië, Syrië en Irak. In geen enkel Arabisch land wordt de vorming van een commu nistische partij overigens toegestaan, hoewel ze in sommige landen wel ge duld worden. Enkele Arabische lan den onderhouden goede betrekkingen met Moskou, terwijl zij hun eigen communisten onderdrukken. Moskou heeft zich daar tot nu toe steeds bij neer moeten leggen, maar onder de druk van de gebeurtenissen in Soedan zal Moskou nu snel moe ten besluiten of het werkelijk druk op El-Noemeiry zal uitoefenen (met het risico zijn belangen in Soedan te verspelen) of toe te staan dat de communistische partij van Soedan volledig wordt uitgeroeid, waarmee Moskou de steun van een belangrijk deel van de linkse elementen in de Arabische wereld verliest. WASHINGTON (RTR-AFP) President Nixon heeft William J. Porter benoemd tot leider van de Amerikaanse delegatie bij het Viet- namgespreh in Parijs. Porter, die tot dusver ambassa deur in Zuid-Korea is geweest, volgt David Bruce op, die om gezond heidsredenen zijn ontslag heeft aan geboden. De 73-jarige Bruce zal op 1 augus tus Parijs verlaten. Enkele weken later zijn opvolger naar de Franse hoofdstad. De besprekingen met de vertegenwoordigers van Noord-Vietnam ei de Vietcong zul len in tussentijd worden gevoerd door de beiangrijkte adviseur van de delegatie, Philip C. Habib. (Van onze redactie buitenland) BAD IIERSFELD. Bij Mecklar (district Hersteld) in West-Duitsland heeft zich in de nacht van dinsdag op woensdag opnieuw een spoorwegon geluk voorgedaan, waarbij twintig mensen werden gewond. De „Alpen express" van Italië naar Noord- Duitsland, reed om 03.45 uur tussen Bad Hersteld en Bebra met een snel heid van 120 km per uur uit de rails, blijkbaar doordat een wissel werd omgezet terwijl de trein er juist overheen reed. Het voorste wielstel van de zeven de Wagon reed rechtdoor, terwijl het achterste wielstel op de daarnaast gelegen rails terechtkwam, die slechts voor plaatselijk verkeer gebruikt wordt. De wagon kwam daardoor dwars te staan en de vier achterste wagens liepen uit de rails. Een daar van was een slaapwagen, waaruit de meeste gewonden werden geborgen. De machinist kon door snel te rem men voorkomen dat de voorste zes wagens eveneens ontspoorden. Deze konden later doorrijden. Het ongeluk gebeurde vlakbij het station Mecklar. Onmiddellijk werd groot alarm geslagen en kwamen po litie, brandweer en hulporganisaties te hulp. Er is aanzienlijke schade aangericht. De meeste gewonden kon den na behandeling het ziekenhuis van Bad Hersfeld verlaten, twee wa ren er te ernstig aan toe. (Van onze redactie buitenland) VATICAANSTAD De Vati caanse gendarmes die er op toe moe ten zien, dat geen „onwelvoeglijk" geklede personen de basiliek van Sint Pieter betreden, hebben vrou welijke assistentie gekregen. Tijdens de drukke ochtenduren letten ook twee kloosterzusters er op, dat (naar Vaticaanse begrippen) geen te korte rokken of mouwloze jurken passe ren. Ook mannen met een korte broek worden zonder pardon buiten de deur gcmliouden. (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV De Amerikaanse on derminister van buitenlandse zaken Joseph Sisco is gisteren in Israël aan gekomen om te proberen de impasse in het overleg over heropening van het Suezkanaal te doorbreken. Israël lijkt echter momenteel meer geïnte resseerd in een Amerikaans antwoord op de herhaalde verzoeken om meer Phantom-jachtbommenwerpers. Zowel de Amerikaanse als de Is raëlische functionarissen hebben al gezegd dat van het huidige bezoek geen opzienbarende doorbraak in de Suezkwestie moet worden verwacht. Enkele uren voor Sisco's aankomst had premier Meir nog in het parle ment verklaard dat Israël niet auto matisch met elk Amerikaans voorstel akkoord kan gaan. De impasse vloeit voort uit de te gengestelde Israëlische en Egyptische standpunten. Israël wenst een onbe perkt bestand; en verzet zich heftig tegen een Egyptische of Russische oversteek van het Suezkanaal na een gedeeltelijke Israëlische terugtrek king. Egypte (dat zijn troepen in staat van paraatheid heeft gebracht) eist met evenveel nadruk het recht op troepen over het kanaal te sturen en wil alleen instemmen met een be perkt bestand, gekoppeld aan een volledige Israëlische terugtrekking uit de bezette Arabische gebieden. (Van onze correspondent) ROTTERDAM In de serie „Koppelbazen voor de rechter" heb ben woensdag weer vier koppelba zen uit Rijnmond terechtgestaan. Duidelijk blijkt dat het probleem nog lang niet is opgelost, ook ai zijn vrijwel alle vergunningen van de betrokkenen geweigerd. Vele kop pelbazen gaan gewoon door met hun werkzaamheden. Zo ook de 27-jarige Martinus B., eigenaar van een las- en pijpleiding- bedrijf in Maassluis, die woensdag terechtstond voor de economische politierechter mr. H. Oort. Zelfs toen hij de dagvaarding aj in huis had, leende hij nog vijf man uit, onder anderen aan Verolme. Officier van Justitie mr. P. Bos noemde dit een sterk staaltje. Martinus voerde echter ter verdediging aan dat hij „zijn werk" moet afmaken. Hij had 42 man in dienst. Gedurende 5 we ken had hij met zijn activiteit 6600 gulden verdiend. Mr. Bos eiste twee maanden voorwaardelijke gevange nisstraf, met een proeftijd van twee jaar en een geldboete van f25.000. Mr. Oort veroordeelde Martinus, die een eigen fabriek aan het opzetten is, tot een geldboete van f 10.000, subsidiair twee maanden hechtenis en een voorwaardelijke celstraf van twee maanden met een proeftijd van twee jaar. De drie andere koppelbazen wer den tot lagere boeten veroordeeld, maar altijd nog 3.000 gulden. NEGENTIEN personen z(jn omgeko men en 32 gewond bij een frontale botsing van een autobus en een vrachtwagen in de. omgeving van Guadalajara. BURGEMEESTER Samkalden van Amsterdam zal eind dit jaar op uit nodiging van de gouverneur van Dja karta een bezoek aan Indonesië bren gén. DE rijksgebouwendienst zal binnen kort beginnen met de bouw van een nieuw pand ten behoeve van de Tweede Kamer, waarmee een bedrag van f 1,9 miljoen zal zijn gemoeid. De plaats hiervoor zal worden vrij gemaakt door het slopen van het zg. Goudsmidskeurhuis, waarvan de ze ventiende eeuwse gevel op de monu mentenlijst staat en in de nieuwe ge vel zal worden opgenomen. (ADVERTENTIE) „Kan ik een kamer krijgen in Mgdurodam?". Ja, wat antwoord je als VVV-informatrice op zo'n vraag? De vraag werd gesteld door een toerist aan een Amsterdams VVV- kantoor, dus de aangesprokene zal best een antwoord klaar gehad heb ben. Zoiets als: mijnheer, dat hangt van uw formaat af. In het jaarverslag van de VVV over 1970 is een bloemlezinkje op genomen met vragen waarmee toe risten zoal komen. Andere vragen waren: „Hoe laat beginnen op ko ninginnedag de relletjesen „Zijn de Walletjes ook op zondag open?" en „Is het mogelijk onze kat in het paspoort te laten bijschrijven?". Wat er onder de mensheid al niet aan vragen en problemen leeft. Doe het toch zelf, vrienden, neem initia tief en zelf de kwast ter hand, zoals de gemeenteraad van Tressin, een 700 personen sterk dorpje nabij het Noordfranse Rijssel. Het gemeentehuis aldaar moest nodig een nieuw verfje en zo heb ben, maar dat kon de gemeentekas nie betalen. In een paar dagen tijd heeft de gezamenlijke raad da han den uit de mouwen gestoken en met zwier geborsteld en geboend, behan gen en geschilderd, en het raadhuis staat er weer als nieuw. U ziet, duur. een goede raad is niet Overigens een aardig idee voor menige kleine gemeente hier te lan de. Ik houd het kort vandaag, om enige ruimte te geven aan de hier onder in beeld gebrachte oplossing voor de problemen van buren - die - de - planten - van - met - vakantie - zijnde - families - water - moeten - geven. Het procédé is simpel: ke teltje aan de lijn en hup. Zorg er wel voor dat u boven uw vakantie vierende buur woont, anders wordt u zelf nat. En voorts Laat ik het afweten, net als De Bilt. Tot morgen. MERIJN (ADVERTENTIE) (Van onze redactie binnenland) LEEUWARDEN Bij het college van Gedepu teerde Staten van Fries land bestaat een toene mende ongerustheid om trent de milieu-hygicni- sehe toestand van het Waddengebied. Deze ver ontrusting wordt niet veroorzaakt door eventue le lozing van boorvloci- stoffen, aldus het ant woord van het college op vragen van het PAK-Sta- teniid J. E. Kluitenberg maar veeleer wordt deze ongerustheid gevoed door de wetenschap van de be staande lozingen en de on zekerheid in welke mate er vuil wordt geloosd. Momenteel worden geen boringen in het Wadden gebied verricht. Uiteraard kan dit ieder ogenblik anders worden, maar ook dan geldt, dat in de boorvergunning voor waarden zijn opgenomen, onder meer inhoudende dat de boorspoeling moet worden opgevangen en af gevoerd, gewoonlijk naar een plaats buiten de terri toriale wateren. Het toe zicht op de naleving van de gestelde voorwaarden berust bij het staatstoe zicht op de mijnen. Het komt het college van Gedeputeerde Staten van Friesland bijzonder onwaarschijnlijk voor. dat er desondanks lozingen plaatsvinden. Bovendien heeft het geen enkele we tenschap omtrent het te gendeel. De vraag of hel niet juister is om geen concessies meer te verle nen voor boringen in het Waddenzeegebied, kan het college niet exact beant woorden. Het wijst erop, dat enkele maanden gele den voor een deel van het Waddengebied, gelegen tussen Vlieland en de Af sluitdijk. een concessie voor winning is aange vraagd. Hier moet het col lege nog over adviseren aan de Kroon. De risico's verbonden aan de winning van delfstoffen zullen in de beschouwingen worden betrokken, zo zegt G.S. in antwoord op de vragen. nieuwe

de Stem | 1971 | | pagina 9