Ziekenhuis Sluiskil Kranen op industrie-eiland zijn onaanvaardbaar' Expositie van Piet Bulthuis in Middelburg 75 JAAR NCB (2) Gerlacus v. d. Eisen apostel van de boeren n Axel iheden en ïowroom P. A. v. Mieghem Zeilrace op Oosterschelde Afwezig algemene vergadering VAST GOED N.V. METAAL der/ inistrateur MIJ WEER!!! THEO BIESBROECK stad Kantelende tractor treft chauffeur Bejaarden Westdorpe gaan op stap FABELTJESKRANT WAS VOLTREFFER Uitbreiding lagere school in Westdorpe MEISJE GEWOND Sasse postkantoor bijna vernieuwd Scbieting in Graanvv SCHIETING VOOR KONINGEN EN KEIZERS F. v. Moorten d'Hert 25 jaar postbeambte Yerseke speelt tegen F.C. T wente Plotseling Ideaal Weekblad busjes en jes steeds rijf C.P eg 2, Ter- 93-677. ?rald 1360 69. Z.ga.n. »n donder- za terdag, Steenber- T.k.a. witte, grijze en zwarte dwergpoedeltjes, chow-chows boxers, goudspaniëls, pekinees- Jes, pin chert jes en diverse huishondjes. De Dierenvriend, Burgerhoutsestraat 124, Roo- sendaal. tt de Luxe, Iooi'tstraat met acc. erdag Mo- ht. Rasechte oranje cocker spa. niëls de echte kinder vriend jes 3 mnd, iets aparts. Nu slechts voor f 100,-, keuze uit manne. tjes oi' vrouwtjes, tel. 01682-523 zondag niet. jor t 47,50. tatie „De Haagdijk sen brommer gen: Sport- iverse^ iat 53, Hoe- trekkersten* ungaiowten- alle soorten tulnmeu' -se inruilca- I.-. Financle- tel 01659. Kennel van Itijanshome heeft zeer kleine zilvergrijze zwar te-, en harlelujos dwergpoe deltjes te koop. Duivenstraal 28, St.-Willebrord. Tel. 01653- 3071 Diversen Donderdag 29 juli bejaarden- schieting bij E. Morcus, Groe nendijk. Aanvang half 2. TANDARTS Terneuzen van 31 juli t/m 7 augustus merhuisje 2 warland (bij -292 Astral A - Digue - tour - en an Weeghel rstegen Ga ven. Achter 01659-669 (1 aosbad Hoe- nc. - garan- rblijven nisjes, cara- ?alve prijs, 2 trand Dom- peerboerderij ikerke. Tel. mkele 40- vans te van Walche- en strand, "1-3143 van ren koop. 50 en nistraat 81, Coöp. Raiffeisenbank Koewacht Het Bestuur nodigt de ]e den uit tot het bijwonen van een op DINSDAG 17 AUGUS TUS a.s. om 8 uur in het patronaat. AGENDA: voorstel tot ont binding en fusie met de Coöp. Raiffeisenbank St. Jansteen-Clinge. Garage te huur, Axclse- straat. Te bevragen: we gens vakantie Dahliastraat 10, Terneuzen. een winkelpassage De winkeleenheden van 80,90 en 270 m2. is ca 650 m2 groot. gaarne verstrekt if. op onderstaand adres. toestel 348 of 338 Donderdag 29 juli 1971 tijd 01850-42308 (de heer C. Ver- ndrikse). i/an onze Stichting, een arbeidsre- aalindustrie, vragen wij een jonge jekhouden of vergelijkbare kennis in loonadministratie is gewenst, kelijk. iur tussen 21 en 25 iaar. tatie na telefonische afspraak. TE- TTEN gram 3.99 -nedbeef gram 1.19 icis de ïlogne gram 1.29 ïsdag verse- rstdag ensdag ïaktdag gram 1.99 RUNDERLAPJES 500 gram 3.89 Gebraden GEHAKT 200 gram 0.99 Gebraden ROSBIEF 150 gram 1.79 Extra bü 5,— aankopen een pak BRUSSELSE KERMIS SLECHTS 0.65 LST TELEFOON 2541 (Vau een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Zowel de heer M. J. Botman, als vertegenwoordiger van het bestuur van het Sint-Elisabetliziekenhuis te Sluiskil, als de heren D. G. Strijdonk en P. de Wit, namens de vereniging „Gemeenschap Sluiskil" hebben een „onaanvaardbaar" laten horen ten aanzien van een aangevraagde vergunning om op het industrie-eiland Sluiskil een tijdelijke laad- en losinrichling op boeien voor de overslag van grote zee schepen. De aanvraag was ingediend door de n.v. Aug. de Meijer en n.v. O.V.E-T. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Bij het schoon maken van de riolering in de Coe- gorspolderstraat nabij Sluiskil, is de 22-jarige chauffeur van een tractor A. G. M. G. uit Steenbergen, onder de plotseling achteroverslaande tractor terechtgekomen. Hij moest met kenuzingen en een gebroken arm in het Elisabefhziekenhuis te Sluiskil worden opgenomen. Het on geluk gebeurde doordat de staal draad, waarmee de riolering werd schoongemaakt, vermoedelijk te hoog aan de tractor was bevestigd. (Van onze correspondent) WESTDORPE De jaarlijkse reis voor de bejaarden uit Westdor pe, die wordt georganiseerd door het plaatselijk feestcomité, heeft dit jaar een specialiteit. De reis zal op 10 augustus worden gemaakt per salon boot. De reizigers schepen om half negen in aan het klein kanaaltje in de wijk Pas sluis. Vandaar gaat de reis door het kanaal Sas van Gent Zelzate, Gent, via een ringvaart door de Leie. 's Avonds om onge veer half acht worden de bejaarden in Westdorpe terug verwacht, Waar de muziekvereniging „Eikels worden bomen" het gezelschap muzikaal zal onthalen. (Van een onzer verslaggevers) CADZAND De fabeltjeskrant- voorstelling in de strandkerk te Cadzand heeft gisteren succes ge oogst. Er waren ruim 1300 kaarten verkocht. De kinderen, velen verge zeld van hun ouders, hebben genoten van de avonturen van meneer Den Uil en zijn makkers. Zij reageerden dikwijls spontaan op de gebeurte nissen die zich op het grote podium afspeelden. Van de gelegenheid om in de pau ze een versnapering te gebruiken, werd gretig gebruik gemaakt. De voorstelling die om kwart over twee begon was rond vier uur afgelopen. (Van onze correspondent) WESTDORPE De St. Joseph- school te Westdorpe wordt uitge breid met een nieuw klaslokaal. Daarboven komt ook nog een lokaal voor handenarbeid. Ook worden nieuwe toiletten gebouwd, alsmede een ontvangstkamer en een dokters kamer. Deze nieuwe gebouwen zul len eind van dit jaar in gebruik kunnen worden genomen. Het werk wordt uitgevoerd door het aanne mersbedrijf Freijser uit Terhole en G. Gijsel uit Westdorpe- Zij lieten die bezwaren gisteroch tend horen tijdens de openbare hoorzitting op het Terneuzense stad huis. Daarbij waren vertegenwoordi gers van de n.v. Aug. de Meijer. Vandaag zal namens de n.v. O.V.E.T. tijdens zo'n zitting toelichting wor den verstrekt. De bezwaren, die reeds schrifte lijk waren ingediend, spitsten zich toe op drie punten, te weten te verwachten geluidshinder, te gebrui ken materieel voor de kranten (ko len) en stofhinder. De heer H.A. de Meijer wees erop dat er een tijdelijke inrichting be trof die niet meer gebruikt zal wor den als de nieuwe insteekhaven of de verlenging van de Zevenaarhaven een feit is. De heer de Meijer zei verder dat er slechts sporadisch ge bruik van zal worden gemaakt. Hinder van rook zal ondervangen worden omdat de kranen worden omgebouwd op oliestook. De stofhin der valt volgens de heer De Meijer nogal mee omdat de heersende wind richting zuidwest tot west is en het stof, dat volgens hem niet verder dan zo'n 1520 meter van het schip valt, in de richting van de fabrieken verdwijnt. De geluidshinder kon de heer De Meijer niet ontkennen „maar het is een aanhoudend geluid wat ik persoonlijk minder hinderlijk vindt dan een plotseling voorbijrij dende auto", aldus de heer De Mei jer. De heer De Meijer vond het vreemd dat er bezwaren kwamen van mensen die onder de rook van twee fabrieken leven, zoals in Sluis kil. De bezwaren van het ziekenhuis zag de heer De Meijer niet. „Het ziekenhuis is flink verwijderd en (Van onze correspondent) TERNEUZEN Het Duitse meis je E. M. O., dat met haar vader per auto van Terneuzen nara Sas van Gent reed, werd gewond en moest in het Elisabethziekenhuis te Sluiskil worden opgenomen, toen hara vader op de rijksweg keerde en van achter werd aangereden do-ro P. W. uit Ter neuzen. (Van onze correspondent) SAS VAN GENT Donderdag 5 augustus zal Ioco-burgeineester W-H.M. Colsen het gemoderniseerde postkantoor te Sas van Gent offici eel openen. Vanaf 6 augustus zal het nood-postkantoor aan de Stations straat dan voor het publiek gesloten zijn. Het postkantoor dat uit 1899 da teert is geheel vernieuwd en aange past. Ter gelegenheid van deze ope ning wordt er donderdagmiddag van 15.00 tot 17.00 uur en 's avonds van 19.00 tot 21.00 uur in het vernieuw de kantoo-r een „open huis" gehou den. Vrijdag 6 augustus wordt het gebouw voor het publiek openge steld. De openingstijden blijven on gewijzigd. (Van onze correspondent) GRAAUW De schuttersmaat- schappij „De Friezen" hield tijdens tie „Ronde van Graauw voor Ama teurs" een schieting op de staande mast. De uitslag luidt: Wip 1: le hoogvogel: G. Buysrogge, Graauw; 2e hoogvogel; A. Bruggeman, Graauv le zijvogel: W. de Nachte gaal. St. Jansteen; 2e zijvogel; E. de Bakker, Graauw; 3e zijvogel; niet afgeschoten; 4e zijvogel; niet afge schoten; le kal; J. van Overmeere, Clinge: 2e F. Henrewegh, Graauw; 3e ka'- A. Bleyenberg, Nieuw-Na- men; 4e kal F. Herrewegh, Graauw; Wip 2: le hoogvogel; P. de Baar, Graauw; 2e hoogvogel; L. B. Stey- aart, Giaauw; le zijvogel; P. Lee- raert, Hulst; 2e zijvogel; A. van Cam- Pen, Graauw; 3e zijvogel; R. de Baar, Graauw; 4e zijvogel; P. Stey- aert, Graauw; le kal; N. Goossen, Kloosterzande; 2e kal; L. B. Stey- aert, Graauw; 3e kal: A. Brugge man, Graauw; 4e kal; niet afgescho ten. (Van onze correspondent) WESTDORPE Op 29 augustus a.s. wordt in Westdorpe een speciale handboogschieting gehouden op de staande wippen in de Molenstraat. Daaraan zal worden deelgenomen door de koningen en keizers van de Zeeuwsch-Vlaamse Bond. De wed strijd begint om half twee. (Van onze correspondente) SAS VAN GENT Aanstaande zondag viert mevrouw F.E. van Moorten-d'Hert het feit dat zij 25 jaar geleden in dienst trad bij het postkantoor te Sas van Gent. Mevr. Van Moorten die momenteel in Sas van Gent woonachtig is be gon haar loopbaan bij de PTT als jong meisje uit Westdorpe, Zaterdag avond viert zij dit jubileum onder haar collega's. men kan het daar niet zien of ho ren" zo zei liij. In zijn toelichting verwonderde dokter Botman er zich over dat in de vergunning aanvrage geen duide lijke omschrijving van „tijdelijk" is gegeven. De heer Botman, wees erop dat een ziekenhuis een samenleving is van gezonde en ongezonde mensen, waarvan de laatste geluidshinder kunnen ondervinden. „Onze afdeling psychiatrie ligt aan de voorkant van het ziekenhuis en ondervindt het meeste last". Hij bestreed de opvat ting van de heer De Meijer dat kranen een monotoon geluid produ ceren waaraan gewend kan worden. „Laden en lossen is niet continu" zo zei hij. „Bovendien hangt de hoeveelheid lawaai af van de machi nist die dienst doet". Via een optel sommetje wan reeds in werking zijnde en nieuw te plaatsen kranen kwam de heer Botman op 12. „Een aardig concert", merkte hij op. Ten aanzien van de heersende windrichting merkte de heer Bot man op dat het algemeen bekend is dat bij grote gebouwen de wind uit alle richting kan komen. De opmer king over klagende mensen die on der de rook van twee fabrieken wonen vond hij misplaatst. „Er is nu eenmaal een mentaliteitsverandering ten aanzien van nieuwe industrieën aldus de heer Botman. Hij overhandigde gisteren een brief aan het gemeentebestuur. Hierin wordt gevraagd niet met de inrichting van het eiland te begin nen voor de hinderwetvergunning er is, verder wordt gevraagd wat „tij delijk" is en of de oesterputten bij Terneuzen geen alternatief bieden. Het bestuur vraagt bij eventuele toekenning van de vergunning ge kend te worden in de te redigeren voorwaarden. De heren Strijdonk en de Wit sloten zich bij de woorden van dok ter Botman aan. „Als er zo weinig gebruik van de inrichting gemaakt wordt zou ik zeggen: zie er van af", aldus de heer Strijdonk. „De ge luidshinder wordt gebagetelliseert", meende hij, „want het geluid van grijpers is verschrikkelijk". Als voorbeeld haalde hij aan dat 's nachts .een patiënt uit zijn kamer op de psychiatrische inrichting van het ziekenhuis van Sluiskil gehaald moest worden, omdat hij niet tegen het lawaai kon. De bezwaarden bleven dus bij hun mening, ook nadat de heer de Mei jer nogmaals had verklaard dat het om een tijdelijke maatregel ging. „Bovendien zullen mijn twee kranen worden omgebouwd op stookolie, dat wil ik schriftelijk vastleggen. En wij zullen alleen de inrichting ge bruiken na overleg met de directeur van het havenschap en de rijksha venmeester, indien de Zevenaarha ven op een bepaald moment geen plaats biedt". De beide meningen, plus advieé van het gemeentebestuur van Ter neuzen, gaan naar G.S. van Zeeland, die hierover een beslissing moeten nemen.... De reeds aanwezige kranen bezorgen reeds een overmaat aan overlast. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In de intieme aula van het Jacob Roggeveenhuis te Middelburg heeft de Middelburgse kunstenaar Piet Bulthuis sinds gistermid dag een tentoonstelling. Het is de zoveelste in zijn vruchtbare bestaan, In 25 schilderijen, zeven plastieken, en zestien tekeningen geeft Bulthuis een in druk van ziin artistiek kunnen. Reeds direct na de opening van de expositie door de heer G. Bergman kwamen de eerste verkopen al tot stand. (Van een onzer verslaggevers) YERSEKE Zaterdag 14 augus tus zal door de watersportvereni ging „Yerseke" de Oostersclielde- race 1971 worden gehouden. Start en finish te Yerseke. De inschrij ving, te richten aan J. Robesin te Yerseke, staat open voor scherpe jachten, gemeten volgens I.O.R. for mule, klassen I t.m. VIII en Ronde- en Platbodemjachten. Tevens wordt een invitatiewed strijd gehouden voor ongemeten jachten. De wedstrijden worden ge zeild onder de reglementen van de I.Y.R.U., de bepalingen van de K.N.W.V. en de voor de betrokken klassen geldende Bijzondere Bepa lingen van de K.N.W.V. Verder gel den aanvullende bepalingen waarop het bestuur gerechtigd is aanvul lingen en/of wijzigingen aan te brengen. De start is om plm. 11.00 uur. Het eerst binnenkomende onge meten jacht krijgt o.a. een wissel coupe (Middenstandsvereniging Yerseke) in 1970 gewonnen door C. Carels met „Copaki". Voor het snel ste jacht in berekende tijd is even eens een wisselcoupe beschikbaar. In 1970 is deze gewonnen door N. Verschuure met „Aure Maris". Na de wedstrijd is er prijsuitreiking en een mosselmaaltijd. De heer Bergman, zelf musicus, vergeleek in zijn inleiding ter gele genheid van deze expositie de schil der Bulthuis met de componist Moessorgsky, wiens muzikale im pressie van een schilderijententoon stelling wereldfaam heeft gekregen. „Er is verwantschap tussen Moes- sorgsky en Bulthuis", zei de heer Bergman, „in het bijzonder wat be treft hun beider invoelingsvermogen in de werkelijkheid, die niet gede formeerd wordt ervaren en weerge geven. In tegenstelling tot de ab stracter en de Bulthuis en de aan hem verwante kunstenaars hun wer ken op optische belevenissen. Zij kunnendit doen doordat zij een vertrouwensrelatie met de wereld hebben opgebouwd, die hun een ge voel van geluk geeft. De innerlijke onrust, de kosmische angst en ande re sensaties, die anderen tot abstrac ties dwingen, zijn bij Bulthuis afwe zig. Hij weet zich geboeid door de geheimen van de natuur, die hij beleeft. De psychologische noodzaak tot abstractie is door Bulthuis, even min als door Moessorgsky, ooit ge voeld. Met geloof en vertrouwen be zield gaan mensen als Bulthuis door het leven", aldus de inleider. De kunstenaar zelf gaf in eigen woorden weer wat hij nastreeft: „Ik houd me aan de dingen om me heen", zei hij. Bulthuis vond het de (Van onze correspondent) YERSEKE Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de V.V. Yerseke zal zaterdag 31 juli (aan vang 3.30 uur) op het terrein aan de Hogeweg een wedstrijd worden gespeeld tegen de keurploeg van trainer Kees Rijvers, F.C. Twente. Na afloop van de wedstrijd wor den de gasten getrakteerd op een mosselmaaltijd, tenminste als de mossels voor die dag zijn vrijgege ven. Ondanks de versterking van „Yerseke" met de inmiddels lid ge worden Wies de Wil uit Goes zal het een zware opgave worden om de score enigzins binnen de perken te houden. Op 14 augustus zal „YYerseke' deelnemen aan het toernooi om de „Coupe de Reimerswaal" samen met Rillandia, Krabbendijke, Hansweert- se Boys, Kruiningen en Waarde. Krabbendijke moet hierbij de vo rig jaar gewonnen wisselbeker ver dedigen. Tussen al deze voetbalbe- drijven door zal de V.V. „Yerseke" op vrijdagavond 6 augustus een receptie houden vanwege het 50- jarig bestaan der vereniging, die op 18 juli 1921 officieel werd opgericht moeite waard als het werk van een kunstenaar meerdere malen achter een in verschillende belichtingen door de beschouwer wordt gezien. De geëxposeerde schilderijen varië ren van stillevens tot landschappen, waaronder als enigszins uit de toon vallend (Bulthuis schildert het best het kwetsbare en het fijne) twee Alpenlandschappen. Er is werk van voor de oorlog en er zijn stukken aanwezig, waarvan de verf nauwe lijks droog is. Het plastisch werk dat Bulthuis op deze expositie laat zien, geeft een aantrekkelijke afwis seling, maar het drie-dimensionale lijkt ons niet zijn sterke kant te zijn. Een enkel schilderij vertoont neigingen naar een neo-realisme. Er zijn enkele zeer fraaie en met groot vakmanschap geschilderde stillevens te zien. Het experiment, nog geheel afgezien van het abstracte, zoekt men bij Bulthuis tevergeefs, of het moet gelegen zijn in de voortduren de strijd die hij voert om tot een steeds perfectere weergave te gera ken en nieuwe technieken, zoals bij zijn plastieken, te leren beheer sen. T.K. (Van onze adverteerders) Handelsonderneming bad zonder badkamer „Endeka" in Waarde heeft een artikel, of beter; een attribuut in zijn leveringsprogramma opgeno men, dat op elke jaarbeurs de grote sensatie zou zijn: in inbouwbad, dat zowel in de keuken, de slaapkamer als de huiskamer kan worden ge plaatst, geheel kan worden wegge borgen en geen aansluitings-proble men meebrengt. Op elke plaats in huis waar 't stop contact en een wastafel aanwezig zijn kan het inbouwbad, weggeklapt in de aan, jchtkastjes of in een twee- deurshangkast, geplaatst worden. Naar believen kunnen ook douches geleverd worden in de vorm van een bouwpakket. Deskundige advi seurs van „Endeka" vergezellen des gewenst de leverantie. Het voor derland unieke artikel maakt mogelijk om zonder ingrijpende ver bouwingen elk huis, maar eventueel ook een caravan of zomerhuisje voorzien van een tegenwoordig o.» misbaar gegchte bad- of douche ruimte. De installaties zijn voorzien van een wafel-verhitter (elektrisch) en een pomp die het badwater naar de afvoer van wastafel, gootsteen o" anderszins transporteert. „Endeka levert a' grootste en meest luxe attractie ook een zitbank die in bad kan worden herschapen, prijs bedraagt 'rond de 1750,-. i,„1, materiaal waaruit de uit Duitsland geïmporteerde „ombouwbaden" vervaardigd is kunststof dat vrijwel onbeperkte levensduur bezit. Vooral hotels en pensions behoorden tot de eerste en belangrijkste afne merj. een De Het De emancipatie van de Brabantse boeren is onverbrekelijk ver bonden aan de acties die „De apostel der boeren en organisator van hun gezamenlijke optreden in en via de NCB jarenlang onver droten heeft gevoerd. Hij, de Norbertijn Gerlacus van den Eisen (1853 1925) heeft zijn stempel gezet op de strijd die gelijkbe rechtiging en erkenning tot doel had. Een strijd, die decennia het sociale en politieke leven in Bra bant richting en inhoud heeft gegeven en waar op talloze plaatsen de geestelijkheid is voorgegaan. Een strijd ook, waar van nog steeds vele sporen in Brabants maatschappelijke en so ciale leven te vinden zijn en die mogelijk niet is voorbijgegaan aan het levenspatroon dat men met recht „Brabants" kan noe men. Niets in de levensgang' van de witheer van de Heeswijkse abdij wees er op dat hij, toen hij de veertig al was gepasseerd, zich zou ontpoppen als de emancipator van de Brabantse boeren. Niets? Misschien was toch wel zijn boe renafkomst, zoon uit een geacht Gemerts geslacht, zulk een voor bestemming. Misschien ook het feit dat de tijd voor het optreden van een diep-godsdienstig man met grote sociale bewogenheid rijp was. Wie zal het zeggen? In ieder geval zag het er naar uit dat de jonge priester Van den Eisen een geleerde wou worden, een uitstekend opvoeder en le raar ook. Hij was enige tijd ka pelaan in Berlicum en werd stichter en rector van -het gymna sium van de norbertijnen in Heeswijk. Een zeer verdienstelijk historicus ook die gaarne oude archieven uitploos en familiehis tories schreef. Zijn sociale opvattingen kwa men in die vormingsjaren niet uit boven die welke algemeen in zijn kring gebruikelijk waren. Totdxt hij, 39 jaar oud, in het Noordbra- bantsch Dagblad van 24 januari 1892 zich plotseling het lot van de boeren bleek aan te trekken. De arme, uitgebuite, miskende zandboeren van Oost- en Midden- Brabant. In dat merkwaardige stuk doet hij een beroep op de Brabantse dorpsgeestelijken om de boeren te beschermen tegen de toenemende uitbuiting door allerlei kapitalistische machten. Hij doet dat op het moment dat de internationale landbouwcrisis de toestand van die boeren wan hopig heeft gemaakt. Hij geeft dat artikel de veelzeggende kop „de geduldige landman". Even te voren had paus Leo XIII in zijn encycliek „Rerum novarum" aan gedrongen op het optreden van mannen die de boeren leiding zouden gaan geven. Mogelijk heef* dat Van den Eisen tot zijn besluit gebracht. Ook misschien wel de voortdurende moeilijkhe den die hij had om zijn plannen tot uitbouw van „zijn" gymnasi um te bewerkstelligen. Zijn ei genlijk levenswerk begon hij in ieder geval toen hij zich op rijpe re leeftijd bevond. Het ging hem om de verwezen lijking van één groot ideaal: de sociale verheffing van de (Bra bantse) boerenstand. Hierin zag hij de redding van de kerk en de maatschappij, aldus zjjn biograaf, dr. P. HoHenJberg. Die gedachte heeft hij steeds met al de kracht die hem was gegeven trachten te verwezenlij ken. Ook toen het getij zijn in zichten op bepaalde voor hem essentiële gebieden had achter haald. Toen het gewoon niet meer mogelijk was zijn „voor de boeren, door de boeren" in de organisatie die hij had helpen oprichten - de NCB - te handha ven. Toen wat hij noemde „de ambtenaren" met hun specialis tische kennis hun intrede in die organisatie moesten doen om haar voor vele taken berekend te hou den. Men kan niet ontkennen dat Van den Eisen zijn ideaal zonder aanziens des persoons nastreefde. In zijn strijd was hij fel, soms - naar onze begrippen - vee] te verbitterd en ongenuanceerd. De magogie was hem niet vreemd. Af en toe maken zjjn uitlatingen en daden op ons de indruk van dubbelhartigheid. „Maar, en dat dient men niet uit het oog te verliezen, wij be oordelen hem vanuit een andere tijd. Van den Eisen, de geletter de, de priester, en vooral de op voeder, sprak en schreef de taal van de mannen en vrouwen voor wie hij zich onvoorwaardelijk en belangeloos had ingezet, de arme, kleine Brabantse boeren en hun gezinnen. Hij voerde een sociale strijd voor mensen die werden vertrapt en uitgebuit, die - soci aal-economisch gezien - vogelvrij warGn. Hij vocht voor hun sociale en materiële verheffing. Op zijn weg vond hij vele obstakels. On- verschillgiheid, eigenbelang, re gelrechte tegenstand, onkunde ook - alle goede wil ten spijt - ij} de kring van medestanders. Hij spaarde tegenstanders noch me dewerkers als het er om ging zijn ideaal te dienen. Hij maakte daardoor veel vijanden. Maar is er in de geschiedenis, zeker in de sociale geschiedenis, één strijdbare idealist te vinden, die alleen maar vrienden en be wonderaars heeft? Van den Elzen was een scherp polemist en een gewiekst tacticus. Keer op keer gebruikte hij zijn scherpe pen om zijn ideeën te verduidelijken, zijn zin door te drijven ook. Hij kraakte dan personen af. Niet om gelijk te krijgen, maar om zijn bond te dienen, omdat hij geloof de dat „zijn" boeren er wel bij .zouden varen. Van den Elzen was in die moeilijke jeugdjaren van de bond de bond zelf. Hij leidde haar en de bond volgde hem. Een voor ons wat merkwaardige situatie, ook omdat later de vraag of hij werkelijk officieel „geeste lijk adviseur" van zijn bond was, nogal omstreden is geweest. Machtige persoonlijkheden die bovendien door een grote gedach te zijn gegrepen schakelt men echter niet in of uit door forma liteiten. Ze zijn er op het mo ment dat ze het meest nodig zijn. Men volgt ze, omdat ze geloof waardig zijn, omdat de taal van dat moment door hen wordt ge sproken. Men vereert ze, omdat ze zonder eigenbelang het grote doel proberen te verwezenlijken. Dat deed pater Van den Elzen voor de Brabantse boeren. Als redacteur van het week blad van de boerenbond heeft hiJ zonder onderbreking actie ge voerd, opgevoed, voorlichting ge geven. Want dat was hem, de leraar, niet vreemd. Via dat blad ook voerde hij zijn strijd voor de boerenleenbanken, voor de coöpe raties, tegen de boterhandelaars, voor betere pachtregelingen. Sterk streed hij steeds voor een „christelijke" bond. Toen echter in de jaren 1913-1914 de drang om de NCB katholiek te maken steeds krachtiger werd, het epi scopaat had op katholieke vereni gingen aangedrongen, was Van den Eisen daarvoor niet zo gepor teerd. De NCB had immers ook .protestantse leden. Nimmer was bij hem die overal wa-ar dat maar kon de geestelijheid inschakelde in de emancipatiestrijd van „zijn" boeren het materiële wel zijn van zijn mensen primair. Hun geestelijk welzijn stond bij hem voorop. Zijn organische maatschappij opvatting belette hem de ontwik kelingen bij te houden. Hij kon eenvoudig niet zien, dat reeds in zijn tijd. tot 1920, de economische verhoudingen steeds meer de maatschappelijke gang gingen bepalen. Hij voerde ver bitterd strijd toen naar zijn me ning „ambtenaren" steeds meer de gang van zaken in de bond gingen bepalen. Zijn „testament" is een ontroe rend stuk, een hartekreet van een man die zicli de leidsels zag ontglippen en die een jong boe rengeslacht zag opkomen dat de materialistische vooruitgang be langrijker' achtte dan de geeste lijke verdieping. Hij constateerde en vreesde vervlakking en vroeg de Brabantse geestelijkheid zich daartegen te keren. Op zijn sterfbed. 20 april 1925 in zijn abdij van Berne, zegt hij: „Zeg de boeren, en herhaa] het bun bij iedere gelegenheid, wacht u foch voor het materialisme, de jacht naar geld en goed". JACQUES LEVIJ

de Stem | 1971 | | pagina 5