Maanden vóór vergunning PROGIL STOND REEDS DEFINITIEF OP KAART Amsterdamse protest-studie Koeietanden uit kanaalzone nog steeds in discussie Programma van visserijdag in Breskens DE STEM Wat doen we met een lege molen NKS geeft cursus in Hulst Bankdirecteur Loof nam afscheid Duopassagier motor verongelukt Breskens examens stad sfreék STRANDWEER MIDDELBURG City 20 uur: Bob en Carol, Ted en Alice 18 j. Abdijcomplex Spel van Klank en Licht. De historie van de eeuwen oude abdij van Middelburg herleeft in een spel van stemmen, muziek en lioht. Vleeshal Stadhuis, expositie Neha- lennia, de Zeeuwse godin (t.m. 29 aug.) Ma. t.m. zat. van 10-17 uur zond. van 13-17 uur. Rijksarchief, expositie „Van centrale kern tot kerncentrale", geslacht en land van Borssele" (t.m. 28 aug.) Ma. t.m, vrijdag van 9.30-12.30 uur en 13.30- 17.30 uur. zat. van 9.30-12.30 uur. Galerie Roggeveen, Gerbrandylaan Expositie van Piet Bulthuis. Dage lijks van 10-12 uur en van 14-17 uur (t.m. 31 aug.). Molenwater, miniatuur Walcheren. Dagelijks geopend tot en met 30 september. SLUIS Raadskelder Expositie schilderijen van Omer van Vorsselen. Geopend dagelijks van 10-12 en 14-17 uur (t.m. 4 aug.) ST. ANNA TER MUIDEN Vml. Gemeentehuis schilderijen en beeldhouwwerken van Jan But en baron Meester De Betsenbroeck (t.m. 14 sept.) Dagelijks van 10-12 en 14-17 uur. VEERE Stadhuis, „Cultuur en Recreatie" tentoonstelling in het kader van de viering 25 jaar Belgisch-Nederlands Cultureel Akkoord (t.m. 31 juli). Zondags gesloten. VLISSINGEN Alhambra 20 uur: Westside sto ry 14 j. 1JZEND1JKE Cultureel Centrum, expositie van beelden en tekeningen van George Minne en Dolf Jespers (t.m. 12 sept. Ma. t.m. vrijd. van 10-12 en 14-16 uur. Zat. en zond. van 14-16 uur. ZIERIKZEE Burgerweeshuis Poststraat 45, ex positie van schilderijen, grafiek: sie raden enz. In de tuin beeldhouw werk (t.m. 14 aug.) Ma. t.m. zat. van 10-17 uur. Fa. Lokker, Nieuwe Boogerd- straat. Fototentoonstelling met als thema „Delta-Foto". Ma. t.m. zat, van 9-18 uur. (t.m. 31 aug.). ZOUTELANDE Sportterrein 19 uur: Optreden Volksdansgroep. Vismijn Aan de vismijn te Breskens werd aangevoerd; g80j exportgarnalen 27Ö552, 1099 kg schar 035170, 5407 kg schol 092 ISO, 5368 kg tong 561—1105, 2872 kg kabeljauw 053194, 811 kg wijting 080—099, 628 kg tarbot 249—833, 98 kg griet 225300, 126 kg rog 129 192, 553 kg poon 035—117, 28 kg tongschar 226260, 309 kg schelvis 105—109, 537 kg haai 111—182, 105 kg makreel 070098, 12 kg baars pi herder 234251. BERGEN OP ZOOM Geslaagd voor het diploma M. B. A. J. van Damme uit Stoppeldijk. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAM Editie voor Zeeland ABONNEMENTSPRIJS f. 20.50 per kwartaal, binnen verspreidingsgebied (excl. 50 ct. incassokosten) f. 7.10 per maand (incl, 13 ct. incassokosten). RAYONKANTOREN TERNEUZEN: Nieuwstraat 9, tel. 01150-7920 4 lijnen) HULST: Steenstraat 14, tel. 01140-3751 (3 lijnen) GOES: Klokstraat 1, tel- 01100-8030 (3 lijnen). KLACHTEN OVER BEZORGING: buiten kantooruren: tel. 01140- 3751. en tel. 01158-1945 (Z. Vlaanderen). ADVERTENTIE EXPLOITATIE: Wnd. mspecteur Zeeland; C. Menu 101100-4316) Hulst en O. Z.Vlaanderen: Th. de Bakker (0115U-2601) Oostburg en W.Z. Vlaanderen: M. Bogers (01170-2893) Kanaalzone en Ier neuzen: J. Schieman (01155-1224). REDACTIE ZEELAND: Bureau Kromme Weele 4, Middelburg tel 01180-7764 Chef Zeeland: A F Koopman, tel. 01180-7438. Redacteur Goes: M .Kersten, tel. 01100-6584 Coördinerend redacteur: Zeeuwsch-Vlaanderen: G. van Berkel, tel. 01150-4866. Redacteur O.Z.-Vlaanderen: A. Verlind, tel. 01140-3751. b.g.g. semafoon via: 01600-22341 of 01608-2073 of 01155-2237. Redacteur Kanaalzone en Terneuzen: R. van der Helm ,tel. 01150-4865 Sportredactie Zeeland: R- van Ueursen, tel 01155-1367. Fotojournalist Zeeland: Cor J. de Boer, tel. 01155-2237. Donderdag 29 juli 1971 (Van een onzer verslaggevers) ANTWERPEN HULST Het havenbedrijf van Antwer pen lieefl er uooil aan getwij feld dat Progil zich definitief bij Kallo op de linker Schelde- oever zou vestigen. Dat blijkt uil een kaart, die bet havenbe drijf in de Verenigde Staten en in een aantal Europese lan den beeft verspreid. Progil staat daarbij aangegeven als een bedrijf dat zich definitief in het Antwerpse havengebied heeft geves tigd. Opmerkelijk is ook de tekening van het Baalhoekkanaal, dat prak tisch precies zo in kaart gebracht is. als in de drie weken geleden gepu bliceerde Baalhoek-nota. De Belgen hebben zelfs hun voorkeur voor het binnendijks tracé van het Baalhoek kanaal hierop laten blijken. Ze zijn nog wel zo correct geweest het ka naal te omschrijven als „geprojec teerde waterweg". Vorig jaar al beschikte men in Zeeland over een soortgelijk kaartje, waarop echter Progil en andere be drijven op de linker-Scheldeoever nog niet voorkwamen. Het nieuwe kaartje moet in ieder geval van vóóf mei dateren. Ook de bochtafsnijding van het nauw van Bath staat op het kaartje met een Engelse tekst reeds aangegeven, onder vermelding „nor malisatie". Naast Progil staan ook de volgende bedrijven reeds ingetekend: Haltermann. Bayer, Union Carbide, Chevron en Petrochime. Niet vermeld staat of de fabrieken er reeds staan, of er aan gewerkt wordt of dat ze nog in voorbereiding staan. Het kaartje van het havenbedrijf van Antwerpen. De pijl wijst op de plaats waar het havenbedrijf de „de finitieve" vestiging van Progil heeft ingetekend. De gearceerde vlakken zijn nog beschikbare industrieter reinen. Bij Wolters-Noordhoff n.v. Gronin gen is in een reeks Euros-boekjes een deeltje verschenen van de han- d(en) van Walther Kok, Cees Meijer en Gerard van Ruiten, dat getiteld is „Protest tegen Progil" en dat aanvan kelijk als doctoraal-scriptie bedoeld was. Het is in feite een beschrijving- van alles wat zich in en om de Am sterdamse Progil-affaire tussen 16 juli 1968 (het eerste persbericht) en 14 mei 1969 (het afwijzende besluit van de Amsterdamse raad) heeft af gespeeld. Het was voor deze drie een interes sant onderwerp, omdat het over twee zeer actuele onderwerpen ging die hier elkaar raakten: de milieuhygiëne en het proces van besluitvorming. Aangezien de scriptie bedoeld was als politicologische studie heeft voor al dat proces van besluitvorming de aandacht gekregen. De schrijvers hebben daar enkele nieuwe elemen ten in ontdekt, namelijk de bijzondere pressie-activiteiten en de drie ge meentelijke hearings. Uit de beschrijving van de auteurs blijkt, dat de tegenstanders van de vestiging, die aanvankelijk geschei den opereerden en later hun verzet bundelden, geen moment onbenut hebben gelalen. Uit dit boekje blijkt ook, dat b. en w. van Amsterdam weliswaar tot het laatst de vestiging van Progil bepleit hebben, maar niettemin in het laatste stadium en op korte termijn drie hearings hebben belegd. Daarmee wilden ze de raadsleden gelegenheid geven tot nog meer informatie, en voldoen aan de talrijke verzoeken om inspraak van de bevolking. Tijdens de laatste hearing zegden b. en w. toe hun visie officieel te zullen lier- waarderen, maar nog geen maand la ter bleek, dat ze bij hun aanvanke lijke standpunt bleven. In een nota probeerden ze alsnog de raad voor vestiging van Progil te winnen.. Toen was het echter te laat. In een kort voorwoord op het boek je schrijft Lucas van der Land: „Ik ben ervan overtuigd, dat de beteke nis van deze studie niet beperkt blijft tot de overigens belangwekkende politicologische notities, welke men eruit kan opdoen. Het zou mij niet verwonderen, als er praktische politieke aanwijzingen voor yerge- iijkbare gevallen uit af te leiden zijn. In elk geval rechtvaardigt een moge lijk op til zijnde Progilaffaire in Bel gië het publiceren van deze studie reeds ten volle". Gezien de toestand op dit moment lijkt dat voorbarig optimisme. Op hét ogenblik wijst niets erop, dat er een Belgische Progilaffaire komt, althans niet vergelijkbaar met de Amster damse. Zelfs niet aangetrokken van uit Nederland, waar men eind vorig jaar nog zo optimistisch repte over gelijke voorwaarden voor industrie vestiging in de twee buurlanden. Om maar eens iets te noemen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Zoals wij giste ren hebben gemeld, zoekt de ge meente Middelburg een passende functie voor de straks gerestaureer de korenmolen „Ons Genoegen" in Middelburg-Zuid. Wij hebben onze lezers om ideeën gevraagd. Op onze oproep is, ondanks de vakantietijd, levendig gereageerd. De heer Burgs uit Goes, eigenaar van een ponykamp en een kinder boerderij, zegt: „Maak er een mu seum van, waarin alles wat op het uitstervende molenaarsvak betrek king heeft, op gepaste wijze kan worden uitgestald. Als het museum in de zomermaanden open zou zijn dan is de belangstelling van toeris ten verzekerd. Men kan ze, als ze in Middelburg erg bijzonder willen doen, per oude molenaarskar, ge trokken door een koppel paarden bij miniatuur-Walcheren gaan ophalen en ze dan naar de Molen vervoeren. Ik ben bereid om bepaalde voorwer pen uit mijn eigen collectie oude landbouwwerktuigen voor het mu seum af te staan". Een lezer uit Vlissingen, die gele zen heeft hoe triest het overigens unieke kappersmuseum in de Schel- destad gehuisvest is, suggereert: „Probeer het kappersmuseum naar de molen te halen. Op elk van de vijf verdiepingen kan een salon in de stijl van een bepaalde tijd wor den ingericht". Uit Middelburg de volgende tele fonische suggesties: „Een permanen te show-ruimte voor parkieten, dui ven en ander kleinvee alsmede ver trekpunt voor wedvluchten". Een ra dio-zendamateur, die getroffen werd door onze mededeling dat de molen kurkdroog is, oppert het denk beeld om van de molen een soort elektronisch dorado te maken Elek tronica en vocht, zo deelde deze amateur ons mee, zijn doodsvijanden van elkaar. „Gelijkvloers in de mo len zou een studio kunnen komen voor amateurfilmers en op de hoge re verdiepingen kunnen radio-ama teurs hun zenders en ontvangers in stalleren", zegt hij, „de benodigde zendantenne kan aan de wieken worden bevestigd". De hoeveelheid suggesties is bo ven verwachting groot. Wij houden on3 aanbevolen voor meer. Zend uw ideeën aan redactie De Stem, post bus 116 te Middelburg, of geef ze telefonisch door: 01180-7438 of 7764. De redactie van De Stem looft een fraai boekwerk over Zeeland - ter waarde van f 50,- uit voor het idee, dat tenslotte door b. en, w. van Middelburg als het meest bruikbare zal worden uitgekozen. MAARTENSDIJK (ANP) De 20-jarige Th. van D. uit Utrecht is dinsdagavond op. de Koningin Julia- nalaan in Maartensdijk verongelukt toen de motor waarop hij meereed op een uit een inrit rijdende perso nenauto botste. De bestuurder van de motor werd gewond opgenomen in een ziekenhuis. Konstanz 382 -2, Rheinfelden 241 onv, Straatsburg 232 -12, Plitters- dorf 368 -9, Maxau 422 plus 3, Plochingen 120 onv, Mannheim 234 onv, Steinbach 117 onv, Mainz 238 - 2. Bingen 146 -4, Kaub 159 -5, Trier 237 plus 7, Kob'lenz 181 plus 4, Keulen 123 -3, Ruhrort 301 plus 11, Lobith 908 plus 4, Pannerdense kop 880 plus 4, Nijmegen 691 plus 6, IJsselkop 817 onv, Eefde IJssel 332 - 4. Deventer 220 plus 2, Monsin 5470 plus 10, Borgharen 3840 -35, Belfeld '091 onv, Grave beneden de sluis 505 -i. Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opgesteld door het K.N.M.I. op woensdag om 18.00 uur: Droog, zonnig en vrij warm. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor vrijdag: aantal uren zon: 6 'Pt 13; min.-temp.: 0 tot 4 graden bo- ven normaal; max.-temp.: 1 tot 5 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: "5 procent; kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. Voor zaterdag: aantal uren zon: 7 t°t 14; min.-temp.: 0 tot 4 graden bo ven normaal; max.-temp.: 2 tot 6 graden boven normaal; kans op een Jjfoge periode van minstens 12 uur: 93 procent; kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. Een hogedru'kgebied nadert metj zonnig strandweer. Vandaag droog. t»i een zwakke zeewind. Tempera- tour omstreeks 20 graden, zeewater '9 graden. VOORUITZICHTEN: Deze laatste Julidagen geven zomers strandweer ®et zon en stijging van temperatuur. (Van een onzer verslaggevers) HULST Bij voldoende belang stelling, dat wil zeggen, als zich tenminste achttien cursisten opge ven, zal onder auspiciën van de Nederlandse Katholieke Sportfede ratie op een nog nader te bepalen plaats in de gemeente Hulst (waar schijnlijk in het verenigingsgebouw Malpertuus te Clinge) een cursus algemeen basisonderwijs (ABO) plaatsvinden. Het doel van de opleiding is om de cursisten voor te bereiden op het volgen van een opleiding voor sporttechnisch kader en voor jeugd- sportleiders. De gemeente Hulst heeft de leden van de sportvereni gingen in de gemeente, die voor deelname in aanmerking komen door middel van een stencil op de hoogte gebracht van de mogelijkheid tot het volgen van de cursus. Tot opleiding kunnen worden toe gelaten, zo bl'ijkt uit de stencil, alle belangstellenden, die de leeftijd van zestien jaar hebben bereikt. De oplei ding omvat 30 lesuren, bij voorkeur te verdelen over twaalf bijeenkom sten van 2,5 uur. De opleiding wordt afgesloten met een examen. Morgen, vrijdag 30 juli. Bergen op Zoom 8.27 en 20.41 Ilansweert 7.40 en 20.02 Terneuzen 7.13 en 19.35 Vlissingen 6.43 en 19.07 Wemeldinge 8.17 en 20.31 (Van onze correspondent) TERNEUZEN Tijdens een zeer druk bezochte receptie, die hem door de hoofddirectie van de Alge mene Bank Nederland in hotel Rot terdam te Terneuzen gisternamiddag werd aangeboden, heeft de heer P. Loof, directeur van het kantoor Ter neuzen van de A.B.N., afscheid ge nomen wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Veel overheidsfunctionarissen en De scheidende bankdirecteur (naast hem zijn vrouw) krijgt eer bloemetje. leidinggevende figuren uit het -in dustriële en zakenleven kwamen df heer Loof de hand drukken. (Van een onzer verslaggevers)- MIDDELBURG Er is een merkwaardige dialoog begonnen tussen het bestuur van de Vere niging Milieuhygiëne Zeeland en de directeur van de stichting Ge zondheidsdienst voor Dieren in Zeeland, dr. J. Tesink, Het gaat om de vraag of er een bijzondere betekenis moet worden gehecht aan de bruine vlekken op de tanden van vee dat in de Zeeuwschvlaamse kanaalzone graast. De vereniging milieuhygiëne meent, dat de vlekken iets met overdadige fluorconsumptie te maken hebben. Dr. Tesink, die overigens toegeeft dat er bij la boratoriumonderzoek fluor in tanden van kanaalzone-vee is ge vonden, bestrijdt dit. De gevon den hoeveelheid fluor is, zo heeft hij meegedeeld, niet boven nor maal. De tandenkwestie begint op een ogenblik, dat de voorzitster van de VMZ, mevrouw mr. C. Kannegieter, van vee-arts Colsen uit Hulst een ludiek geschenk kreeg, aangeduid als „ambtske ten". Deze keten was vervaardigd van koeietanden, die een donker bruine tot zwarte aanslag toon den. Vee-arts Colsen vertelde bij de aanbieding, dat het hier om typische fluortanden uit de ka naalzone ging. Deskundigen bestreden dit. De zaak kreeg dan ook een weten schappelijk gevolg. Dr. Tesink van de provinciale gezondheids dienst voor dieren liet zich soort gelijke gebitselementen als die van de ambtsketen toesturen en zond deze op naar het Centraal Diergeneeskundig Instituut te Rotterdam, dat in een vijfregelig „rapport" antwoordde, dat de be-, wust tanden geen abnormaal hoog gehalte aan fluor bevatten. De aanslag op de tanden was veroorzaakt, zo berichtte kort daarop de Provinciale Zeeuwse Courant, door de inwerking van plantesappen, zoals bietenblad, kuilvoer en dergelijke. Noch dr- Tesink, noch het Centraal Dier geneeskundig Instituut blijken deze mededeling aan de PZC voor hun rekening te willen ne men. Een en ander werd reden voor het bestuur van de VMZ om zelf ook een onderzoek naar de sa menstelling van de vlekken op de tanden te laten instellen. De VMZ vond een extra-aanleiding om deze zaak zo grondig aan te pakken in een proefschrift van niemand anders dan ....dr Tesink. Het proefschrift geeft bijzonderheden over....bruine vlekken op tanden van vee. Het zegt onder meer: „De meest voorkomende klinische verschij ningsvorm van chronische fluor- vergiftiging is tandfluorose. Dit laat zich herkennen door gevlekt tand-emaille, dat later door ijzer en mangaan geel en bruin wordt gekleurd". Het VMZ-bestuur meende, op grond van het proefschrift van dr. Tesink, dat, als de aanwezig heid van ijzer en mangaan in de tanden van kanaalzonekoeien worden aangetoond, de veronder stelling van een daaraan vooraf gaande fluoraantasting van de koeiegebitten niet zo absurd was. Welnu, de ambtsketting van voorzitster Kannegieter werd naar het Centraal laboratorium van TNO in Delft gezonden, dat na analyse van de tanden mede deelde, dat de bruine aanslag in hoofdzaak bestond uit-...ijzer en mangaan, alsmede een klein deel lood. Gegeven het feit datmetingen in de kanaalzone hebben aange toond, dat het fluorgehalte van de grondmonsters daar zesmaal zo hoog is als wat men „normaal" noemt en rekening houdend met fluor als vernieler van het tand- emaille, waardoor ijzer en man gaan hun kans krijgen de gebit ten te verkleuren, beschouwde de VMZ-voorzitster haar ambtsket ting als een echte fluorketting: een attribuut dat tot nadenken stemt. Een nader onderzoek achle zij gewenst, waarbij dan ook meer aandacht moest worden besteed aan de fluor-opslag in de botten van het kanaalzonevee. Een „nor male" hoeveelheid fluor in de tanden kan een veel sterkere concentratie van dit gif in de botten van het vee betekenen, omdat het zich juist daar op hoopt, zo rendeneerde men bij de VMZ. In een uitvoerige brief werd dr. Tesink van een en ander op de hoogte gebracht. Hij ant woordde: „Elders in den lande, waar runderen, schapen en paar den worden geslacht die nimmer met fluoride zijn besmet gewor den, kan men ook zwarte aanslag op de tanden van het vee zien. Het mangaan en het ijzer in de vlekken op de tanden uit de ambtsketen is ingebracht door grondbestanddelen, die tegelijk met het voedsel door de dieren zijn opgenomen. Zowel in het voedsel zelf als in de grond ko men lood, ijzer en mangaan voor... Het is dan ook logisch, dat deze elementen voor een deel in de aanslag mee worden inge bouwd". Het nadere onderzoek, waarop was aangedrongen, werd door dr. Tesink niet noodzakelijk geacht. „Ik wil wel na mijn vakantie met u praten", liet hij het be stuur van de Vereniging Milieu hygiëne weten. Het VMZ-bestuur zal stellig op deze uitnodiging ingaan. Het commentaar van de voorzitster van de VMZ luidt: „Steeds dringt zich het beeld van lucifer aan mij op.-.". (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS De jaarlijkse visserijdag, dit jaar op zaterdag 14 augustus, belooft weer een dag vol activiteiten, sportief vermaak en amusement te worden. Hoogtepunten zijn ongetwijfeld de reünie, die de vereniging tot bevordering der Zeeuwse visserijbelangen „Zevibel" belegt, de vlootshow, de voetbalwedstrijd tussen Breskense en Heister (België) vissers en het grote volksbal in de vismijn. Daar tussendoor zal te genieten zijn van wedstrijden in de vissers haven, een EHBO-demonstratie met medewerking van de reddingboot Javazee en een lampionoptocht. Het een en ander zal uiteraard muzikaal worden opgeluisterd. De reünie begint om tien uur 's morgens in hotel „Du Commerce" te Oostburg met een vergadering. Tij dens deze vergadering zal een film gedraaid worden van en over de visserij in Breskens. Om twaalf uur volgt een officiële ontvangst van de deelnemers op het raadhuis te Oostburg door het colle ge van b. en w. van Oostburg. Daarna zal het gezelschap om een uur aanzitten aan de lunch die wordt geserveerd in de vismijn te Breskens. Na afloop hiervan volgt een vaartocht. Het officiële programma voor de visserijdag ziet er als volgt uit: 09.00 uur: jeugdhengelwedstrijd in Ie haven m.m.v. de hen-gelvereni- ging „de Zeekrab". Leeftijd deelne mers tot en met 14 j aar. 10.00 uur: reünie voor de leden van „Zevibel" in Oostburg. 12.30 uur: koffietafel van „Zevi bel" waarbij tevens de uitreiking plaatsvindt van de jaarlijkse wimpel aan het winnende schip. 14.00 uur: hijsen van de wimpel en vertrek met passagiers van de vlootshow. 15.30 uur: boegsprietlopen en roei- wedstrijden in de vissershaven m.m.v. zwemvereniging „Schelde- stroom". 17.00 uur: EHBO-demonstratie in samenwerking met reddingboot „Ja vazee" en R.F.D. 17.30 uur: vertrek van de voetbal teams, voorafgegaan door muziek vereniging „Uit het Volk Voor het Volk" vanaf de vismijn naar het sportveld. 18.00 uur: internationale voetbal wedstrijd Breskense vissers tegen de vissers van Heist (B). 19.30 uur:, uitreiking van lampions voor de optocht op het sportveld. 19.45 uur: vertrek lampionoptocht m.m.v. muziekvereniging en folklo ristische groep „Heister Klakkertjes". 20.30 uur: aanvang volksbal in de vismijn.

de Stem | 1971 | | pagina 3