19 m eliers en Chinese vrouw dolle Mina van zuiverste water VOOR KVP HEEFT UUR DER WAARHEID GESLAGEN Kant en klare kunsthars vulpasta GEEN TIJDVOOR LIPSTICKJAPONNETJE OF HOGE HAKJES Hoge prijs Gelijk Crèches Invloed Dr. S. W. Couwenberg: „Erop of eronder' kranf PORION MEISJE MAR ewerker binnenland buitenland n Landschoot RESTAURANT BREDA "m Anten door NORMAN WEBSTER Rostropovitsj mag niet naar Zwitserland Biochemicus smokkelt manuscript uit Rusland Drs. Westerterp terug in Nederland MARINEMAN IN (DUBIEUS) BURGER VOOR ZEEKRIJGSR A AD D.A.F.-discriminatie Veilig verkeer Zoontje verdronken Nederlands gezin met auto in rivier gestort in Australië Donderdag 29 juli 1971 voorbehouden augustus 1971 e aanbiedingen lp bij de bediening. ng. APEN VAN SLUIS" Sluis Tel. 01178—1233 I L. 01150—4855. TERNEUZEN r OF ZONDER ONTBIJT. JKEN - SNELLE BEDIENING ALITEIT IN VIS. Aanbevelend. intrale Planning, Voortgangs natie-ontwikkeling ter secre- ïplaatst een k :en aan het totstandkomen teringsplannen c.q. totaalplan van een voortgangscontrole- an in de investeringsplannen n projecten; toepassing van netwerktech- ï.A. I of gevorderde studie of gelijkwaardige opleiding; ik is niet vereist; deze zal zo- ten en/of buiten de afdeling irzorgd. t van opleiding, leeftijd en □t 1.379,per maand (maxi- nct-commies le klas). vermelding in de linkerboven- i te zenden aan de gemeente- Lugustus 1971. dkaar feilloos in 5? Ze staan aan draaibanken, wer ken aan de lopende band en verte genwoordigen 60 procent van de arbeidskrachten in de textielindus trie. Zij vormen waarschijnlijk de meerderheid van het onderwijzend personeel in het land. Ze werken in kolenmijnen. Ze vertegenwoor digen ongeveer 30 tot 40 procent van de arbeidskrachten op het platteland, zwoegen op rijst- tar we- en katoenvelden, in varkens stallen en in kleine gemeenschap pelijke industrieën. Mao heeft ook gezegd „dat vrouwen een grote reserve aan arbeidskrachten vor men. Deze reserve moet aange boord worden in de strijd om een socialistisch land op te bouwen". „Wat de mannen kameraden kumnen. kunnen de vrouwen kame raden ook", heeft Mao Tse-Toeng eens gezegd. Hierdoor is hij het risico ontlopen door dolle mina's van mannelijk chauvinisme be schuldigd te worden Belangrijker is misschien dat Mao's uitlating hier daadwerkelijk in praktijk gebracht wordt. Vrouwen werken in een groot aantal banen naast de mannen en krijgen volgens de wet gelijke betaling voor gelijk werk (hoewel ze het in werkelijkheid niet altijd krijgen). Een westerling kan hier nog wel eens schokkende dingen te zien krijgen. Vrouwen zitten aan het stuur van zware vrachtwagens en bulldozers, boren naar mineralen, leggen explosieven, hanteren pikhouwelen bij de aanleg van wegen en besturen vliegtuigen bij de luchtmacht. Je kunt ze soms, in een tuig, zwetend zwaar be laden karren zien voorttrekken. De reserve is aangeboord. O 3 Chi nese vrouwen zijn door de commu nisten uit hun traditionele boeien bevrijd, maar de prijs van hun bevrijding is hard werk. In som mige gevallen betekent het dat ze op een paar weken na het gehele jaar van hun echtgenoot geschei den zijn. In de officiële pers wor den de vrouwen die thuisblijven en niet werken aangevallen. Be klaagd worden de vrouwen die „de gehele dag thuis blijven en rodde len en aan niets anders dan hun gezin en huishoudelijke Earweities denken". Lioe Tsjao Tsji wordt aangevallen omdat hij gezegd heeft, dat zolang vrouwen goed voor hun huis en echtgenoot zor gen, zij het volk op de allerbeste wijze dienen. Ook wordt kritiek uitgeoefend op de fouten van de vrouw. Een nationaal bekend acti vist op het terrein van de studie en toepassing van Mao's theorieën heeft het kort samengevat: „Een revolutionair moet om nieuwe ideëen. maar niet om nieuwe kle ren geven". Teveel zorg aan je uiterlijk geven z.weemt naar bour geoisie. Op een paar uitzonderin gen na gebruikt de moderne Chi nese vrouw geen lipstick of nagel lak en draagt geen trouwring of juwelen. De meeste getrouwde vrouwen dragen hun haar recht en erg kort. Meisjes hebben vlechten. Alle vrouwen verbergen hun fi guur in wijde broeken en jasjes die praktisch hetzelfde zijn als die van de mannen. Als de zomer op z'n heetst is dragen sommi ge vrouwen rokken, maar die zijn lang en wijd. Geen hoge hak ken, geen veranderende mode. En de enige hotpants die je ziet zijn vrouwelijke soldaten in het deta chement vrouwen, een revolutio nair ballet. Een vrouw uit net wes ten zou tot de conclusie komen dat de bevrijding dit nauwelijks waard was. Daar zou ze ongelijk in hebben, want in China was het verleden iets verschrikkelijks. In het algemeen kun je stellen diat een Chinese vrouw geluk had in dien ze als tweederangsburger be schouwd werd. Ze ontving weinig of geen onderwijs, werd gedwon gen de man te trouwen, die haar ouders voor haar uitgezocht had den en was haar echtgenoot volko men gehoorzaamheid en een groot aantal zonen verschuldigd. Velen ondergingen de smart van het in binden van de voetjes, en nog zie je in Peking oude vrouwen op hun verminkte voeten rondstrompelen. de eigenaren van alles zijn tegen hun vrouwen gebruiken. Gelijke onderwijskansen en gelijke beta ling voor werkende vrouwen heb ben verder tot hun onafhankelijk heid bijgedragen. Symbolisch voor de nieuwe gelijkheid is de term, die echtgenoten voor elkaar ge bruiken. De woorden man en vrouw bestaan niet meer. De een noemt de ander nu „airen" - ge liefde. Chinese meisjes mogen trouwen als ze 18 zijn, maar er wordt grote druk op hen uitgeoe fend om daar nog even mee te wachten. In de steden beschouwt men 26 als de mooiste leeftijd om te trouwen., Voor mannen is dit 28 tot 30. In een land zonder gods dienst bestaat het huwelijk ge woonlijk uit een gang naar de ambtenaar en een eenvoudige fa miliereceptie. Scheiding behoort tot de mogelijkheden, maar wordt sociaal gezien afgekeurd. Als er kinderen zijn kan scheiding gewei gerd worden. Late huwelijken, ge boortebeperking en te kleine be huizing hebben de grootte van de Chinese families in de stad terug gebracht, waardoor meer vrouwen aan 't - eidsproces deel kunnen nemen. Twee of drie kinderen wordt tegenwoordig voldoende be schouwd. De vrouwen van China vormen een uitgebreide reserve aan arbeids krachten, aldus voorzitter Mao. Hier twee vrouwen in Nanking bij het verslepen van vracht op een karretje. de patronen, zoals die zich in de "steden aftekenen. Op het uitge strekte platteland liggen de zaken wat anders - en 80 procent van de Chinezen leeft daar. Een ding is al duidelijk verschillend. Te oordelen naar de heftige campagnes die er af en toe tegen gevoerd worden, is het duidelijk dat huwelijken, die van tevoren door de ouders gere geld worden, soms voor commer ciële doeleinden noe steeds voor komen. Ook de extra vafiante hu welijksfeesten. Andere aanvallen in de pers wijzen erop, dat in vele geledingen van de boerengemeen schap de status van de vrouw nog niet is wat die zou moeten zijn. Meisjes op het platteland trouwen eerder en hebben grote gezinnen, hoewel geboortenbeperking ook hier zijn invloed laat geleden. Geboor- tenl eperking wordt gepropageerd en dit wordt gedaan in het kader van een medisch programma voor plattelandsvrouwen. China's „dok ters op blote voeten", die slechts het allernoodzakelijkste weten, spelen hierin een belangrijke rol Vele van hen zijn vrouwen en kunnen effectieve propagandisten voor kleine families en uitdelers van anti-conceptiemiddelen zijn" Het doden van jonge meisjes, de verkoop van jonge meisjes, concu binaat en prostitutie kwamen vaak voor toen de tijden moeilijk wa ren. Deze praktijken zijn nu riso- reus onderdrukt. Men is met de hervormingen onder de Kwomin- tang begonnen, maar de meeste vooruitgang heeft men sinds 1950 geboekt. Tegenwoordig zijn man eigen partner kiezen en men ver en vrouw gelijk, ze kunnen hun wacht van hen dat ze bij de op bouw van een nieuw China even hard werken als de mannen. Nu alles collectief bezit is, kunnen de mannen nie: langer 't feit dat zij Werkende vrouwen krijgen 56 dagen vrij als hun kind geboren moet worden - 72 dagen voor tweelingen (voor een drieling heb ik geen opgave kunnen krijgen). Als een vrouw weer gaat werken kan ze het kind bij een ouder familielid of in een crèche achter laten. De crèches maken vaak deel uit van de fabriek. Overdag krijgt ze de tijd om haar baby te verzor gen. Voor oudere kinderen, die nog niet naar school gaan, zijn er dag en weekverblijven en ook de mo gelijkheid om bij een ouder fami lielid ondergebeacht te worden. Frai".ieksarbcidsters kunnen met pensioen als ze 50 zijn, vrouwen op kantoren als ze 55 zijn. Dit zijn Het belang van vrouwen in de Chinese regering is moeilijk te schatten. Vrouwen bekleden vaak belangrijke posten op lager niveau en 8 procent van de 279 volledige en wisselende leden van het cen traal co'mité van de communisti sche partij in 1969 bestond uit vrouwen. Geen enkele vrouw heeft echter zitting in het belangrijkste regeringslichaam, de vaste vijf man sterke commissie van het on- litbureau. Scong Tsjmg Ling, weduwe van dr. Soen Yat Sen is vice-voorzitster van de republiek van het volk, maar dit is slechts een post van waaruit geen enkele invloed uitgeoefend kan worden. De machtigste vrouw in China is op het ogenblik de vrouw van Mao, Tsjang Tsjinig, 57 jaar, de voormalige filmster die de voorzit ter twee dochters geschonken heeft. Ze was een belangrijke fi guur tijdens de culturele revolutie, een kampioen van de zwervende rode garden, maar nu alles in het land weer normaal geworden schijnt te zijn, lijkt ze minder invloed te hebben. Haar invloed is echter nog steeds groot op cultu reel gebied. Men zal haar lang herinneren omdat ze schoonschip heeft gemaakt met de Chinese lite ratuur, kunst en het theater. Te genwoordig verschijnt ze maar weinig in het openbaar. Als ze dat deet draagt ze ee nweinig flatteus legeruniform en pet. Andere kle ren - zoals onlangs tijdens het staatsbanket ter ere van de Roe meense president Nicolai Ceauses cu komt ze in een sjiek licht grijs pak, draagt ze een witte beurs en heeft ze haar haar laten golven. Ze is een geanimeerde ge sprekspartner. Tsjiang Tsjing was een van de slechts twee vrouwen, die in 1969 tot lid van het uit 21 man bestaande politiebureau geko zen werd. De andere was Yeh Tsjung, vrouw van Mao's waarschijnlijke opvolger Lin Piao. die tijdens de culturele revolutie als een belangrijk figuur naar voren kwam. Ze verschijnt nu wat vaker in het openbaar, een kleine vrouw, altijd in leger- uitrusting gestoken. Ook Teng YingTsjao is invloedrijk. Ze is 68 en vrouw van premier Tsjou En Lai. Ze leerde Tsjou als schoolmeisje kennen, is met hem in 1925 ge trouwd en was een belangrijk fi guur in de 25 jaar van strijd die voorafging aan de uiteindelijke overwinning van China. Ze is een kleine vrouw met een rond gezicht, en een stralende glimlach. (Advertentie) (Van onze parlementair» redactie) DEN HAAG Midden in de vakantietijd gooit dr S. VV Cou wenberg een baksteen in de ver stilde vijver van de Katholieke Volks Partij. Namens het Demo cratisch Centrum Nederland een stroming binnen de KVP waarvan hij voorzitter is stuurt hij een brief rond. waarin hij oproept de KVP tot algemene volkspartij om te bouwen. Op de komende partij raadsvergadering zal hij hiertoe een resolutie indienen. De KVP staat voor een keer punt: of zich losmaken van het confessionele verleden, of dieper zakken in het verdergaande ver val. „Het uur der waarheid heeft voor de KVP geslagen", zo licht dr, Couwenberg zijn brief toe. „Het gaat er nu om: erop of eron der" in het Oost-West-Instituut in Den Haag, waarvan de Rotterdam mer Couwenberg directeur is, wil hij wel even zijn hart luchten. Met verbazing heeft hij in een com mentaar op zijn brief gelezen dat hij zo veel haast wil maken. „Daar moet ik toch we k^infc om lachen. Van 1950 af ben ik bezig om een nieuwe toekomst voor de partij op te bouwen. In 1966 werd het De mocratisch Centrum Nederland er kend als strommg binnen de KVP om te komen tot een radicale de confessionalisering. Ik dacht dat ik altijd hele rustige, zakelijke beto gen had gehouden. In boeken en tijdschriften heb ik mijn gedach ten neergelegd. Heel geduldig ben ik steeds geweest". Dr. Couwenberg vond het weer de hoogste tijd worden om te zeg gen dat de KVP een partij van het verleden is. geen innerlijke over tuiging meer heeft en een bescha mend gebrek aan politiek zelfbe wustzijn demonstreert. De samen werking van de drie confessionele partijen KVP, AR en CHU noemt hij terugvallen op de christelijke coalitiegedachte, die „tot op de draad versleten is". Hij begrijpt best dat zulke uitla tingen slecht vallen bij de partij- bazen. „Liever hebben ze natuur lijk dat je het via de partij-kana len speelt. Vanuit de gevestigde orde gezien handel je ontactisch. Maar ik hoor niet tot de gevestig de macht. Ze proberen je in te kapselen, want ze zijn natuurlijk bang voor je ideeën. Er is alles gedaan om ons dood te zwijgen. Ik heb het idee dat vele KVP-ers het met ons eens zijn, maar dat alleen niet zo hard willen zeggen". De heer Couwenberg vervult al vele jaren zijn „inwendige zen ding" binnen de KVP. Wordt hij het zo langzamerhand niet een beetje beu? „Ik koester enige hoop dat het uiteindelijk zal lukken een vernieuwing van de KVP tot stand te brengen. Wil je structuren en een mentaliteit veranderen, dan weet je dat zo iets heel lang duurt. Ik had er tien tot twintig jaar voor uitgetrokken. In de jaren zeventig zal de vernieuwing werkelijk haar beslag moeten krijgen". Dr. Couwenberg hoopt met zijn ideeën wat steun te krijgen van prof. P. Steenkamp, die kort gele den gezegd heeft dat de KVP bij haar vernieuwing het „station van de christelijke volkspartij" al is gepasseerd. Ook voor de heer Cou- wenbergf is de eenwording van KVP, AR en CHU in een cofessio- neie centrumpartij een voorbije zaak. Hij streeft naar een nieuwe algemene volkspartij, die wortelt in het christelijk-humanistisch denken. De ideologische tegenstellingen, zoals die eens door het confessio- nalisme, liberalisme en socialisme werden gepresenteerd, ziet hij niet meer. Als hij kritiek heeft op het confessionalisme van zijn partij en van de AR en CHU dan wit hij ook wei kwijt dat socialisme en liberalisme ate politieke ideolo gieën een „dode zaak" zijn gewor den. Hij meent dat lerwille van de samenwerking tussen KVP, AR en CHU puur opportunistisch wordt gehandeld. „Van de AR begrijp ik niet dat ze de KVP als partner accepteren, terwijl over de gron- slag heel anders wordt gedacht". Behalve opportunisme is er in de samenwerking van de drie grote confessionele partijen een hele boel „hypocrisie". „Over en weer voert men een spelletje op, maar het publiek wordt steeds kriti scher, men wordt de lariekoeu beu". Het wordt naar zijn mening de hoogste tijd dat men in de KVP eens aan politiek gaat doen. Uan moet men niet omwille van de samenwerking met AR en CHU allerlei zaken gaan verdoezelen. „Je kunt niet eindeloos blijven kronkelen en trucjes uithalen". Gaat het roer niet om, dan voor ziet dr. Couwenberg dat het verval voor KVP, AR en CHU in versneld tempo voortgaat, als bij de volgen de verkiezingen de jongeren van 18 jaar af aan bod komen. „Het is een ontzettende frustatie om lid te zijn van een partij die eigenlijk geen politieke partij is. Ik had er natuurlijk kunnen uit stappen, maar ik heb mijn geloof in de vernieuwing vanuit de partij nog niet verloren. En het zou na tuurlijk een hele opgave zijn ge weest je los te maken van een zaak waar je zo aan vast zit. Daar bij komt dat ik niets zie in nieuwe splinterpartijen". Het wordt volgens dr. Couwen berg hoog tya dat de KVP weer aan politieke vorming gaat doen. Als hij nu ziet dat er mensen tot minister worden benoemd, die een paar dagen tevoren nog geen lid van de partij waren, dan is dat voor hem een reden temeer om te stellen, dat zijn partij nog nooit aan „politiek personeelsbeleid" heeft gedaan. De heer Couwenberg hoopt dat na de vakantie de discussie binnen de KVP over de politieke uitgangs punten eindelijk op gang komt. „Als we traag blijven voortgaan, missen we de boot voor de toe komst. We moeten de partij ver nieuwing nu in een stroomversnel ling brengen". DOE-HET-ZELVERS ATTENTIE! Wat slecht te repareren lijkt lukt met PORION, de in Zwitserland ontwikkelde universele kunsthars VUL /STOP /PL AMUUR-MASS A Gebruiksgereed, geen verlies van resten, onbeperkt houdbaar. On misbaar bij elk karwei. Hecht op al les; op hout, steen, beton, metaal, tegels, glas, noem maar op, en zowel op droge als vochtige ondergrond. Onschadelijk voor de handen. Krimpt niet, zet niet uit, scheurt niet. In emmertjes van 1 kg f 8.55,2 kg f 15.30,5 kgf 29.95,bij dhz-, verf-, ijzer- waren- en bouwmaterialenhandel. LUZERN (AP) De organisato ren van het internationale muziek festival van Luzern, dat in augustus wordt gehouden, delen mee dat het verwachte optreden van de ver maarde Russische cellist Mitislav Rostropovitsj niet zal doorgaan. Aangenomen kan worden dat de kunstenaar zijn land niet mag verla ten. In Luzern had men uit Moskou van het staatsbureau Gosconcert vernomen, dat het optreden te Lu zern van Rostropovitsj „niet voorge nomen" was. De organisatoren van de Festspiele te Salzburg hadden enige tijd geleden ook een dergelij ke mededeling gehad uit Moskou. LONDEN (REUTER) De Russi sche geleerde Zjores Medvedev, die door de autoriteiten als schizofreen wordt gekwalificeerd wegens zijn nonconformistische ideeën, heeft op geroepen tot normalere contacten tussen Rusland en het Westen. Med vedev, een biochemicus met een we reldreputatie, zond zijn pleidooi via een gesmokkeld manuscript naar het Westen. Britse vrienden vrezen dat het manuscript, dat in Londen onder de naam „de Medvedev papieren' wordt gepubliceerd, hem opnieuw in de psychiatrische inrichting doet verdwijnen waar hij een jaar gele den ook bijna drie weken door bracht. De Britse uitgevers zeggen niet op welke wijze zij het manuscript in handen hebben gekregen dat uit weidt over de barricades die Medve dev heeft moeten nemen bij zijn pogingen contacten te leggen met westerse wetenschapsmensen. Het boek is het tweede dat Med vedev naar het buitenland heeft ge stuurd. Het eerste verscheen vorig jaar in de Verenigde Staten. SCHIPHOL (ANP) De nieuw benoemde staatssecretaris van Bui tenlandse Zaken, drs. Th. E. Wester terp, is gistermiddag in Nederland teruggekeerd van een reis van ruim twee weken door Zuid-Amerika. Hij maakte de reis als lid van een delegatie van het Europese parle ment, die tot taak had het contact tussen de Europese Gemeenschap en een aantal Zuidamerikaanse landen te verstevigen. Tijdens zijn verblijf in Zuid-Ame rika bereikte hem de benoeming tot staatssecretaris van Buitenlandse Zaken. Na aankomst op Schiphol zei de heer Westerterp hierover: „Met minister Schmelzer had ik afgespro ken dat ik, in geval van een benoe ming tot staatssecretaris, de reis niet zou afbreken, maar tot het einde zou meemaken, omdat deze ook voor mijn nieuwe functie van grote waar de kon zijn". De delegatie van het Europese parlement heeft op zijn reis bezoe ken gebracht aan de regeringsleiders en parlementsleden van Brazilië, Uruguay, Argentinië .Chili, Equador en Venezuela. (Van onze rechtbankverslaggever) DEN IIAAGWegens fles sentrekkerij tot een totaal bedrag van f 5.000,- stond gistermorgen voor de zeekrijgsmacht in Den Haag een 22-jarige vliegtuigma ker van de marine terecht. Pre sident mr. A. Berkhout was lichtelijk ontstemd omdat ver dachte niet zoals gebruikelijk in zeekrijgstenue verscheen maar gewoon in burger kostuum. Daar kwam nog bij dat het kostuum afkomstig bleek te zijn van een van de vele oplichterij en, waarvoor de vliegtuigmaker terecht stond. De fiscaal eiste in zijn requi sitoir tien weken gevangenis straf, waarvan zes weken voor waardelijk met een proeftijd van drie iaar. Sneven vooi deze rubriek moeten rnet vol ledige naam en adres worden ondertekend. Bij publicatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uitzondering zat van deze regel wor den afgeweken. Naam en adres zijn dart bij de redactie bekend. Publicatie van brieven (verkort of onverkort) betekent niet dat de radactie het in alle gevallen eens is met in houd, c.q. strekking. Een Daf en een Volkswagen ston den broederlijk naast elkaar voor een rood stoplicht te wachten. Het licht sprong op groen, de Daf er vandaar, maar de Volkswagen gaf hem ook van katoen. Helaas, de weg was te smal, de Daf reed maar vandoor, maar de Volkswagen gaf te mal. Er was voor hem geen plaats, hij kon er niet meer naast, dat was geen manier van doen. De Daf mocht niet meer voort, werd door de Volkswagen tot stilstand gedwongen. Twee geüniformeerden stapten eruit, vroegen allerlei papieren en vertelden honderduit. Toen kwam er een vraag die d« Daf-chauffeur wel even perplex deed staan. „Bent u invalide, mijnheer?" „Ik dacht van niet, mijnheer, maar waarom?" „Omdat u in een Daf rijdt!!!!" Zo eindigde de broederschap tus sen de Volkswagen en de Daf. BREDA A. V. LAARHOVEN In De Stem van 16 juli jl komen twee artikelen voor over onze Voor lichting inzake Kleuter en Verkeer en de gevaarlijke voorlichting die Veilig Verkeer Nederland thans ook aan ouders geeft. U schrijft voorts dat VVN en onze VBV (Vereniging Bescherming Voetgangers) zich cp hetzelfde terrein bewegen doch dit is onjuist. WN geeft voorlichting (en de laatste jaren helaas ook on juiste voorlichting aan ouders van jonge kinderen). De VBV geeft op wetenschappelijk onderzoek geba seerde voorlichting maar bovendien belast de VBV zich met verkeer- technische adviezen terwijl onder meer stedebouwkundige aspecten ui teraard een grote rol spelen bij de VBV. In uw artikel „Commentaar" schuift u de VBV nu juist een standpunt in de schoenen wat zij verfoeit omdat het wetenschappelijk niet verantwoord is en juist de aan leiding is van talloze ongelukken nl dat het kind zich zo vroeg mogelijk zelf in het verkeer zou moeten leren bewegen. Als u van onze publikaties kennis wilt nemen leest u o.a. dat een kind beneden acht jaar nog niet rijp is om zonder toezicht veilig door het verkeer te gaan. Tenslotte: Schrijver van het ande re artikel in dezelfde „Stem" van 16 juli jl schrijft dat Nederland zich schaamt voor het hoogste aantal kleuters die jaarlijks in het verkeer omkomen. Helaas schaamt Neder land zich hierover nog steeds niet. En blijkbaar is in dit land iedereen bovendien gerechtigd voor het leven van de kinderen gevaarlijke propa ganda te verspreiden. Op de dag dat ons volk zich over deze rampzalige ongevallen gaat schamen zullen deze cijfers gaan dalen. Met de laatste alinea van „Com mentaar" stemmen wij volledig m. Wij zijn dankbaar voor de aandacht die u aan dit grote probleem hebt willen schenken. DEN HAAG HOOFDBESTUUR VBV. (Van onze redactie buitenland) MELBOURNE De uitputting na bij en met bloedende voeten strom pelde een 31-jarige Nederlander in een verlaten streek ten oosten van de Australische stad Melbourne een hotel binnen, nadat hij zijn vrouw en drie van zijn kinderen uit het ijs koude water van de rivier de Goul- burn had gered. Zij waren met hun auto in het donker van de weg ge raakt en van een 20 meter hoge rots in de rivier gestort. De man, wiens naam door het pers bureau Reuter wordt opgegeven als Gerrit Remmers, worstelde een uur lang om zijn vrouw Jenny (30) en de kinderen Ben (10), Anita (7) en Mar garet. (7 maanden) op de kant te brengen. Zijn zoontje Gerrit (4) was door het water meegesleurd en ver dronken. Vervolgens klauterde Rem mers. een mijnwerker uit Woodspoint, blootsvoets tegen de steile helling op om hulp te gaan halen. Die vond hij pas na een tocht op anderhalve kilo meter afstand. Zijn vrouw, die een gebroken schouderblad had. en Anita, met een hoofwond, werden naar het zieken huis Mansfield gebracht. Hun toe stand is nu bevredigend. De politie vond later het stoffelijk overschot van het jongste zoontje stroomafwaarts. Het gezin Remmers emigreerde twee jaai geleder uit Heerde (Gelderland) naar Australië.

de Stem | 1971 | | pagina 11