Knobel: „Ik geloof erin MVVMET AMATEURS GOED TEAM BOUWEN Laakbare houding van Fred Hemmes CLAYOUDE VORM TERUG IN PARTIJ TEGEN ELLIS WEER ZWEMRECORDS MVV Petrosjan tegen Fischer HEREN-TOP NU TOTAAU UIT STRIJD Geen geld EREDIVISIE Middenmoot Interventie ring rechter A ling viel van fiets: zonnesteek sport sefzsai; 71-72 ttlg ragen ernstig ishandeld erliescijfers Angola eciale opdracht voor recteur Dennendal iljonair schenkt miljoen voor anldbestrijding isjiesj-smokhel ederlandse in rankrijk wresteerd „Scheldeprijs" voor Staf van Roosbroeck Ongelijk Op tenen Woensdag 28 woensdag 1971 (Van onze sportredactie) MAASTRICHT MVV-trainer George Knobel staat voor het nieu we seizoen voor een experiment. Hijzelf noemt het weliswaar niet zo maar gezien het feit dat hij vier semi-profs (Quaedackers, Toennaer, Brasse en Szefer) moet zien te ver vangen door amateurs, mag toch wel een probeersel genoemd worden. „Het is voor mij een uitdaging. Ik geloof er namelijk in dat we met amateurs in de komende jaren een goed elftal kunnen opbouwen. Het zal niet van vandaag op morgen gaan, maar als ik de tijd krijg Om de jongens serieus voor te bereiden op het eredivisie-voetbal, moet dat mogelijk zijn. Ik geloof er namelijk in". Trainer George Knobel weet dat het seizoen voor MVV moeilijk zal worden. Er was bij de Maastrichtse ploeg opnieuw geen geld aanwezig om dit jaar spectaculaire aankopen te doen. Slechts 16 jonge amateurs werden aangetrokken, waarvan er 5 (La- croix, Schellings, Colombain, Van Bergen en de Regter) een contract krijgen. De rest wordt toegevoegd aan het opleidingskader, waarmee Knobel nu al geruime tijd bezig is. „Lacroix en Colombain zullen er wel komen, Lacroix heeft een heleboel internationale ervaring. Hij speelde diverse malen voor het nationale team en Colombain mag gerekend worden tot de beste amateurverde diger van Nederland". George Knobel heeft geen be paalde verwachtingen van het nieu we seizoen. „Als we gespaard blijven van bles sures is ons team zeker niet slech ter dan 12 andere eredivisiepioegen. Met een beetje geluk, en dat is in het voetbal beslist noodzakelijk, kunnen we een behoorlijke plaats in de middenmoot bezetten. Hebben me echter weer zoveel pech als aan het begin van het vorig seizoen, dan wordt het weer modderen. Je moet niet vergeten dat ik vorig seizoen mijn drie aanvallers praktisch moest missen. Brokamp had een kniebles sure, die maar niet wilde genezen, Nico Mares werd geplaagd door een blessure in de rug en Ivan Mraz was een hele tijd ziek. Wat wil je dan? Een heel team komt op zo'n manier onder een geweldige druk te spelen, de achterhoede durft geen risico's te nemen uit angst dat een fout een doelpunt voor de tegen partij oplevert, dan sta je meteen achter met het besef, dat er nie mand is, die een tegendoelpunt kan maken. Dat vreet aan een ploeg en komt de prestaties niet ten goede. Maar ja, dat was vorig seizoen. La ten we hopen dat in de nieuwe competitie een beetje meer geluk hebben. En dat onze amateurs zich net als Jan den Rooyen vorig jaar ontwikkelen tot echte betaalde voet ballers". ven voor deze rubriek moeten met vol* naam en adres worden ondertekend. Bij atie zullen deze vermeld worden. Slechts ge uitzondering zal van deze regel wor- fgeweken. Naam en adres zijn dan bij dactie bekend. Publicatie van brieven 't of onverkort) betekent niet dat de ie het in alle gevallen eens is met in* c.q. strekking. :t stomme verbazing, las ik 22 de definitie van de heer Bliek beschaving. Gek, ik zie het zo rs, namelijk, de medemens in noeilijkheden helpen, zonder on- :heid. Dus behoor ik, en velen mij in de sector, „Runderen" I. Overigens, evenals de gastar- sus, nuttige lastdieren hoor, le- biefstuk en melk op. DA MEVR. M. ELZAS-GROOT OSTERWOLDE (ANP) De spolitie in Oosterwolde heeft jongelui aangehouden, die een irige jongen ernstig hebben mis leid. Het zijn de 17-jarige B.R., wen oude C.H., beiden uit Oos- rolde, en de 14-jarige G.D. uit elscha. st drietal wandelde 's avonds in pretpark te Appelscha. Eén van probeerde een passerend meis- rast te akken. Het meisje was niet van gediend, waarna de en haar een klap in het gezicht Dit zag de 18-jarige Piet Hoo- :en uit Oosterwolde, die de op- king maakte van „moet dat nu Het drietal keerde zich tegen en mishandelde hem ernstig, is overgebracht naar een Hee- eens ziekenhuis. 1EANDA (AFP). Het Portu- leger heeft bekendgemaakt, dat s het begin van dit jaar bij „vei- :idsoperaties" in Angola 1135 rillastrijders gedood of gewond Aan Portugese kant vielen in lfde periode 47 doden, tegen 73 g jaar, toen onder de guerrilla- ders 808 doden waren gevallen, derd doden telde de burgerbe- ing tegen 86 vorig jaar. TRECHT (ANP). Het interim uur van de Willem Arntszhoeve en Dolder heeft de verpleegkun- directeur van de zwakzinnigen- ling Dennendal gevraagd een no- te stellen over de verpleegkun- aspecten van de zwakzinnigen- 5 heer André, die deze week van mtie is teruggekeerd, is voor de- jpdracht veertien dagen vrijge- 1 van zijn normale werk op Den- lal. EW YORK (Rtr.). De Ameri- ïse bankier R. Brinkley Smithers t het in New York gevestigde sevelt-ziekenhuis voor behande- van alcoholisten tien miljoen ir (ruim 36 miljoen gulden) ge- nken. Het is de grootste schen- ind e Amerikaanse geschiedenis de strijd tegen het alcoholisme. de afgelopen vijftien jaar had 'amilie Brinkley Smithers al vijf oen dollar voor dit doel geschon- e vader van de 63-jarige bankier mede-oprichter van het Ameri- ïse concern IBM. ülgens de schenker wordt in ver- king met de geweldige onheilen het alcoholmisbruik veroorzaakt de bestrijding hiervan betrekke- weinig gedaan. Als een van de aken hiervan noemde hij het pu re en professionele wanbegrip. fan onze redactie buitenland) ONTPELLIER. De Franse me heeft bij St. Jean-de Veda in gebied van Languedoc-Rousillon m kilo hasjiesj gevonden, die iorgen waren in het reservewiel een Mercedes met een Westduits imerbord. e drie inzittenden van de wagen, 24-jarige Brit, een 26-jarige uikaan en de 27-jarige Neder- se Maria F uit Heerlen, zijn on- 'raagd en naar de gevangenis in tpellier overgebracht. Het drie bekende (volgens de politie) ha- j te gebruiken. De twee mannen Jaarden het verdovende middel asablanca gekocht te hebben met doel het in Londen te verkopen, zijn alle drie in staat van be- ldiging gesteld. Annemarie Groen verbeterde het dames- en adspiran'.enrecord 200 meter rugslag. Tigran Petrosjan: een zege voldoende voor finale. MOSKOU (ANP) —De Russische oud-wereldkampioen schaken Tigran Petrosjan zal in de finale van het kandidatentoernooi, waarvan de winnaar titelhouder Boris Spasski mag uitdagen, de tegenstander zijn van de Amerikaan Bobby Fischer. De laatste partij van de tweekamp Petrosjan - Kortsjnoi eindigde dins dag in Moskou in remise. De eind stand werd daardoor 5,5—4,5 in het voordeel van Petrosjan. De twee kamp telde negen remises. De eerste acht partijen en de tiende. Petrosjan won vrijdag de negende partij na 42 zetten. In de andere halve finale had Fischer eerder de Deen Larsen met 60 verslagen. HOUSTON (ANP-AP) De waarheid over Cassius Clay kwam vannacht in de van verbazing stil geworden astrodrome van Houston aan het licht, toen daar de beweeg- lijkste zwaargewicht bokser aller tijden weer opstond met een air en zelfverzekerdheid, waarvan iedereen opkeek. De onvergetelijke herinne ring, die Joe Frazier enkele maan den geleden achterliet, toen -hij zijn uitgeputte tegenstander van de we reldtitel afhield, deed na de twaalf de ronde van het boksduel niet ter zake meer. Jimmy Ellis, de versla gen boerenzoon uit Kansas, hing versuft in de touwen. Scheidsrechter Jay Edson besloot toen geen risico's meer te aanvaarden en riep Clay door een technische knock-out tot winnaar uit. DEN HAAG (ANP) Tijdens de Nederlandse zwemkampioenschap- pen zijn weer een aantal records ge sneuveld. Peter Prijdekker verbeterde het record 200 meter vrije slag heren en bracht het van 2.00.1 op 1.59,7. Hansje Bunschoten zat weer in de prijzen. Nu op de 400 meter wissel slag adspiranten. Ze liet 5.25,3 note ren, tegen de oude tijd van 5.27,1. Het herenrecord 400 meter wissel slag persoonlijk kwam terecht bij Ton van Klooster met 4.55,6. De vo rige beste tijd was 4.57.6. Annemarie Groen verbeterde het dames- en ad- spirantenrecord 200 meter rugslag: 2.28,9. Daarmee stelde ze haar eigen record van 2.29,0 scherper. Anke Rijnders tenslotte kwam op de lijst met een tijd van 5.27,1 voor de 400 meter wisselslag persoonlijk bij de meisjes onder de 16 jaar. Het vorige record was ook in haar handen: De vermakelijke one-man-show van Cassius Clay, die zijn bijnaam de „braller" na elke overwinning ondersteunde, is door de pijnlijke nederlaag tegen Frazier kennelijk verminderd. Geen, op niets berus tende grootspraak van ik ben de grootste, maar een zakelijke analyse was het onverwachte, wat uit zijn mond kwam. Misschien, hopen Ame rikaanse bokskenners, is Clay kriti scher geworden en twijfelt hij ook aan een uitslag van de revanche van de eeuw. „Als dat zo is", zei Joe Louis, de onafscheidelijke ringfan, die in Amerika nog steeds alle wed strijden van betekenis ziet, „geef ik Clay een kans. Wat hij nu heeft laten zien, was natuurlijk voortref felijk werk. maar het blijft de vraag of hij ook zo weer uit de voeten kan tegen een sterkere tegenstander". De twijfel blijft dus. Maar niet op basis van zijn partij van vannacht. Clay dook in het ruimtevaartbol- werk Houston als de lichtvoetige bokskoning op, zoals iedereen zich hem herinnert uit de periode van voor 1967. De 29-jarige „zwarte moslim" boekte een eigenlijk onver mijdelijke overwinning op zijn twee jaar oudere vroegere sparringpart ner. Toch bezweek de 15 kilo lichte re Ellis pas in de laatste ronden van het duel onder de grotere stoot kracht. onder meer een gevolg van de langere reach van Clay. Een vlekkeloze „serenade" op het middenrif van Ellis kondigde na het luiden van de gong voor de twaalfde ronde het voortijdige einde aan. De „uitdager" ging tweemaal bijna neer na een flitsende rechtse van Clay. Hij had toen zoveel moeite om in evenwicht te blijven dat hij nauwe lijks fut meer had om tegenstand te bieden. „Cl-ay was beter dan ooit", zei hij later in de kleedkamer moei zaam omdat zijn lippen gebroken waren. „Ik heb geprobeerd hem in het begin af te matten, zoals Frazier deed. Maar nu zijn conditie verbe terd is kan je' hem bijna niet meer op het lichaam raken". Even later: „Frazier-Clay kan een hels gevecht worden". De nuchtere Clay zei na afloop: „Ik hoop bewezen te hebben dat ik nog steeds boksen kan. Als ik nog twee partijen in de ring sta, ben verkorenen van het Nederlandse tennis. Henk Pellikaan betaalt hem dit jaar 15.000 gulden, niet omdat het in het belang van Pelikaan's vereniging Tilburg zou zijn, maar ter verbetering van het spelpeil van de nationale top- Wanneer het Pelli kaan niet om Tilburg gaat maar om het nationale tennis, behoeft die hy pocrisie niet lang meer doorgevoerd te worden. Fred Hemmes mist na melijk de belangrijkste kwaliteiten die voor een sportman noodzakelijk zijn: mentaliteit en zelfkennis. Hem mes heeft dinsdag het Nederlandse tennis, maar vooral zichzelf een zeer slechte dienst bewezen in zijn partij tegen Enzio di Matteo. In precies 28 minuten liet Hemmes zich wegslaan 0—6, 0—6. Twee games slechts heeft hij ge probeerd of Di Matteo een tegen stander was, die hij aan zou kunnen. Toen het antwoord niet direct posi tief bleek, heeft Hemmes de. strijd gestaakt. Hoewel de wedstrijd nog een dik kwartier doorging. Enige goede prestaties van Hemmes kan niet in herinnering gebracht worden, de talrijke slechte punten uit zijn tennis behoeven niet opnieuw naar voren gehaald. De wedstrijdleiding in Hilversum is voorlopig niet van plan de nationale kampioen zijn 100 dollar startgeld uit te betalen. Voor Hemmes is dat natuurlijk jammer, voor het Nederlandse tennis is het veel spijtiger dat een man als Hem mes de naam heeft een topspeler te zijn. In de middaguren overigens bood Hemmes zijn verontschuldigin gen aan bij toernooileider Mulder. Hemmes had last van zijn rug. De toernooileiddng adviseerde hem naar een arts te gaan. (Van onze sportcorrespon- dent) SCHOTEN Voor de grote ani mator van de „Scheldeprijs" - de laatste wielerklassieker in België - was er gisteren geen reële kans op winst. Roger Kindt namelijk, na 20 km gedemarreerd sneuvelde in de 2 laatste plaatselijke ronden te Scho ten waar hij tot tweemaal toe lek reed. De kopgroep ging verder zon der hem en leverde na 242 zware kilometers Staf van Roosbroeck af als winnaar. Door Roger Kindt viel de beslis sing in deze „ScheMeprijs" al vroeg want toen hij op jacht ging naar de ontsnapte Verhagen - die door hem vlug werd achterhaald en daarna meteen gelost - volgden 3 renners de actie: Staf van Roosbreock, Johan de Munck en Frans Minitjens. De 4 gingen zo hard, dat de voorsprong opliep tot rond 7 minuten waarvan er op de streep nog 3% over waren, De uitslag: 1 Staf van Roosbroeck 242 km in 5.35.2 op 20 seconden: 2 Frans Mintjes, 3 Johan de Munck op 2.25: 4 Roger Kindt, 5 op 3.35 Jos van Beers, 6 Frans Verbeeck, 7 André Dieriokx, 8 Roger Rosiers, 9 Rik v.d. Linden, 10 Jos Huysmans, 11 Giovanni Jiminez, 12 Ward Jams- sens, op 4.10: 13 Jos Abelshausen, 14 Lucien van Impe, 15 Georges Pin tens, 23 Ger Harings, 30 Matthijs de Koninig, 47 Matje Gerrits. Een van de Nederlandse dames die in de running bleef: Trudy Walhof- Groen, hier in actie tijdens haar partij tegen de Griekse Kalogeropoulos. Cassius Clay verricht zijn slopersarbeid in de twaalfde ronde. Jimmy Ellis is niet meer in staat zich behoorlijk te verdedigen en zal even later door interventie van Jay Edson gespaard worden voor een verdere afstraffing. ik weer volledig in conditie om Frazier aan te vatten". In de eerste ronde deed de oud wereldkampioen van de WBA er alles aan om een beslissing te force ren. Al meteen na de eerste gong sprong Ellis wild uit zijn hoek om met een dreigende linkse, die Clay verrassend gemakkelijk ontweek, paniek te zaaien. Maar het gewenste effect bleef uit. Met weer even soepele manoeuvres als vroeger lok te Clay zijn tegenstander uit zijn tent in de vierde ronde. Toen de „furie" Ellis was uitgeraasd trof hij zijn opponent enkele malen zeer zwaar. Dat was het moment, waarop Clay aan zijn terugweg naar de wereldtitel begon. Weer slim voor deel trekkend uit zijn langere reach hield hij Ellis prachtig op afstand en zo af en toe deed zijn priemende linkse het vernietigende werk van vroeger. Ook enkele onverwacht harde rechtse stoten van dichtbij kwamen goed door. in de tiende ronde dreigde daarom al een beslis sing te vallen, maar de zwaar aan geslagen Ellis weigerde vooralsnog door de knieën te gaan Dat Cassius Clay in die ronde niet met zijn tegenstander afrekende, gaf de boksinsiders later toch te denken. En dat moet Clay zich voor het begin van die twaalfde ronde ook gerealiseerd hebben, want zo op het oog zocht Clay zijn toevlucht tot een list. Hij stapte de ring weer in, terwijl hij bewust de indruk SIMMERN (ANP) Jan Aling, die maandag de proloog van de amateurwielerronde door Rheinland Pfaltz won en dinsdag in de leiders trui mocht starten, staakte na ne gentig kilometer in de eerste etappe de strijd. Hij moest met een zonne steek in een ziekenhuis worden opge nomen. Aling viel van zijn fiets nadat hij ongeveer drie uur door de verzengende hitte en de stekende zon gekweld was. De Zwitser Bruno Hubschmid won de eerste etappe over 137,5 kilometer van Wittlich naar Simmern in 3 uur 43 minuten en 35 seconden. Hij had een voor sprong van ruim twee en een halve minuut op de Noor Andresen. De beste Nederlander was Frits Schür, die als vijfde binnenkwam. De uitslag van de eerste etappe is: 1 Hubschmid (Zwi.) de 137,5 kilo meter in 3.42.05 (met 30 sec. bonifi catie), 2 Andresen (Noor) 3.44.43 (met 20 sec. bon.), 3 Kuester (W- Dl.) 3.44.57 (met 10 sec. bon.), 4 Koslar (W.-Dl.) 3.46.24, 5 Sehuer (Ned.) 3.46.35, 13. Kuiper( Ned.) 3.46.55; 32. Duyker 3.52.02; 45. Priem 4.00.48. HILVERSUM (ANP) De deur van de open Nederlandse tennis kampioenschappen is voor de Ne derlandse heren gesloten. Dichtge slagen. De twee spelers, die de tweede ronde haalden, Fred Hem mes en Richard Kasten, kwamen geen stap verder. Ook voor Klaas Visscher, Niek Fleury, Rolf Thung, Mex Lauteschlager en Paul van Min die nog werk uit de eerste ronde hadden op te knappen, was er geen vervolg. Bij de afmars van de heren sloten zich bij de dames ook Marijke Schaar en Ada Bakker aan. Ada Bakker bezat minder mogelijkheden dan Brenda Kirk. Marijke Schaar trof in Cora Schediwy een tegen standster, die van de achterlijn nog net iet3 meer ballen kon terugbren gen dan zij. Betty Stoeve kwam wel in de kwartfinales. De score fegen Laura Rossouw, 75, 86 was net zo min indrukwekkend als haar spel. Dat de winnende slag een net- bal was typeert de wedstrijd. Fred Hemmes is een van de uit- wekte zijn partij op punten te wil len winnen. Clay stond toen bij alle scheidsrechters reeds ver voor. De jury-waardering was 100—93, 108— 102 en 107104. Ongeveer halver wege de twaalfde ronde wierp de al bijna zekere winnaar de image van tevredenheid van zich af. Een korte rechtse op de kaak, gevolgd door een linkse hoek op het hoofd en een serie stoten op het lichaam knakten liet moraal van Ellis. Clay dreef zijn verslagen tegenstander door de ring met een lange linkse en korte recht se. Scheidsrechter Edson beëindigde toen de ongelijke strijd. Na afloop verklaarde Cassius Clay dat hij niet tot het uiterste was gegaan tegen zijn vroegere vriend, met wie hij o.a. de trip naar Europa in 1967 maakte. „Ik wist dat het gevecht zou worden afgebroken". Boksinsiders uit Amerika, die het gevecht hadden bijgewoond, spraken er twijfel over uit of dit wei zo zou zijn geweest. Joe Louis: „Hij heeft 'met name in de tiende ronde kans genoeg gehad om een knock-out overwinning weg te slepen. Maar toen lukte het hem niet". Zou het verschil hebben uitgemaakt als er een andere bokser had gestaan en niet zijn vroegere sparrimgpartner? „Nee, dat zou niets hebben uitge maakt. Ik kan onmogelijk iemand een hersenschudding slaan om het publiek een plezier te doen". Clay zei zelf verrast te zijn dat hij de volle twaalf ronden „op zijn tenen", had kunnen boksen. „Ik heb er geeni verklaring voor. In mijn armen ben ik niet moe geworden". Het ügt in de bedoeilng over zes weken weer een wedstrijd voor Clay te arrange ren. Wie dan zijn tegenstander zal zijn is nog niet bekend. Voor zijn voorzichtig begin had hij ook een verklaring. Ellis was nog nooit zo goed in vorm geweest. Dat wist ik. Daarom moest ik wel voorzichtig zijn. Ik heb gewacht tot zijn energie op was voordat ik wat ondernam". Clay was even weer een bluffer van vroeger toen hij zijn waardering voor Ellis onder woorden bracht. „Hij is de beste bokser in de wereld naast mij". (ADVERTENTIES)

de Stem | 1971 | | pagina 11