Universiteiten komen na vier jaar „rust" op gang Conferentie over de Noordzeevervuiling GEEN BESLAG OP SCHOOLAGENDA'S van 6 WEEI EERST DE BOER OP, DAN STUDEREN JAC. HERMANS VERKOOPT ALLEEN MAAR „HARDLOPERS' DAAROM DIE KEIHARDE PRIJS-SLAGPRIJZEN in de prijs-slag vindt u alle artikelen, die dagelijks in ieder gezin nodig zijn GEEN GELD KOSTENDE FRANJE WEEK IN WEEK UIT A ling Vi van fiet. onneste I binnenland buitenland RECREATIE „KAMERAAD door NORMAN WEBSTER Pedante elite HERVORMD Nuttig Jongen ernstig mishandeld Verliescijfers in Angola Speciale opdracht voor directeur Demiendal Miljonair schenkt 36 miljoen voor drankbestrijding Hasjiesj-smokkel Nederlandse in Frankrijk gearresteerd Schel d epri voor Staf va Roosbroeck Woensdag 28 woensdag 1971 Tsjao Soe Tsjin is een 19-ja- rige schoonheid met ogen als amandelen en met een charman te lach. Ze komt uit de provin cie Kirin in het koude noord oosten van China en ze studeert aan de Tsinghoea universiteit in Peking chemie. Ze heeft zich verleden jaar in de herfst laten inschrijven als een van de eerste eerstejaarsstu denten sinds Tsinghoea vanwe ge de culturele revolutie in de zomer van 1966 gesloten werd. Het leven aan de universiteit is een ernstige aangelegenheid. Er wordt hoofdzakelijk zes da gen per week, het hele jaar door hard gewerkt, met een korte zo mer- en wintervakantie, in een poging om in twee of drie jaar de stof door te nemen en te be studeren waar vroeger vjjf of zes jaar aan besteed werd. Soe Tsjin houdt andegrs wel van dit leven. Het is weer eens wat anders dan het harde werk op de boerderij waar ze drie jaar lang na haar middelbare schooltijd te werk werd gesteld. Onderwijs, accommodatie en boeken zijn gratis, en van de staat krijgt ze maandelijks 19.50 yen (ongeveer f 30,-) waar ze haar voedsel en andere kleine dingen van moet betalen. Maaltijden kos ten ongeveer 13 yen per maand. Ze leeft met drie andere meisjes in een kleine kamer met stapelbed den in een studentenhuis. De bewoonsters staan 's morgens om zes uur op en moeten 's avonds weer om tien uur binnen ziin. Hun recreatie bestaat uit sport, revolutionaire liederen en dansen. Romances worden niet aangemoe digd en het is verboden voordat men afgestudeerd is in het huwe lijk te treden. Als ze afgestudeerd is zal Tsjao Soe Tsjin naar Kirin teruggaan om daar waarschijnlijk in een chemi sche fabriek te gaan werken. Ze zal gaan werken op door de pro vinciale autoriteiten aangewezen plaatsen. Hsin Yi Tsjian, 22 jaar oud, komt van de andere kant van het land. van het Hainan-eiland ten oosten van de golf van Tonkin. Na een periode in het leger studeert ze biologie aan de Sun Yat Sen uni versiteit in Kanton, die ook verle den jaar herfst weer geopend is- Haar dagschema: zes uur college, laboratorium en werk in de fa briek waar onder leiding van de universiteit tetracyline bereid wordt. Een uur ontspanning, een uur Mao-studie. Waarom zit ze op de universiteit? „Ik wü mijn be kwaamheid om de mensen te die nen vergroten". Sun Teh Vi is 37, een flinke mijnwerker uit het noordoosten. Hij zegt dat het studeren aan Tsinghoea heel wat minder hard werk is dan het werken in de mijnen. Hij volgt cursussen in in dustriële automatisering om tech nieken te leren, die het delven van kolen wat zullen vergemakkelij ken. Hij is getrouwd, heeft drie kin- Sport is ook op de Chinese universiteiten meer een zaak van bittere ernst dan van recreatie. deren en ontvangt zijn normale salaris terwijl hij studeert. Zijn gezin is niet bij hem. Professor Tsjien Wei Tsjang heeft aan Tsinghoea, de universi teit van Toronto en aan het Cali fornia Institute of Technology ge studeerd en behoort tot de grootste Chinese geleerden. Hij was een van de „reactionaire bourgoisie academische autoriteiten", die tij dens de culturele revolutie door radicale rode garden uitgestoten en vernederd werden. .99 Professor Tsjien heeft ernstig zelfkritiek betracht, is naar fabrie ken gegaan om daar samen met de arbeiders te werken en verklaart, dat hij nu een hervormd, nieuw mens is. De oude barrière tussen de professor en de studenten is volgens hem nu weggevallen en zijn leerlingen noemen hem nu „kameraad". Hij verdient 300 yen (ongeveer 500 gulden) per maand, hetzelfde salaris als van voor de culturele revolutie. Aan Tsinghoea ontvangen docenten die pas begin nen 46 yen per maand. Legerofficier Loe, lid van de on- derwijshervormingsgroep aan de Soe Yat Sen universiteit -wijst op een vierkant stuk land op de cam pus, dat bedekt is met pindaplan- ten. „Voor de culturele revolutie ston den hier bloemen", zegt hij, „nu verbouwen we iets nuttigs". Tsjang Yoe Tsjing is 23. Een boerenmeisje met een breed ge zicht van het platteland nabij Pe king- Ze volgt een cursus compu tertechniek van drie jaar aan Tsinghoea. De universiteitsautoriteiten ver telden haar welk onderwerp ze zou gaan studeren nadat ze aanvaard was. Ze vindt wiskunde moeilijk; ze is in 1963 voor het laatst naar school geweest, het jaar waarin ze eindexamen middelbare school deed. Een paar gezichten en facetten van het Chinese hoger onderwijs, dat overal in het land weer tot leven komt. Het is een leerproces dat radicaal veranderd is nadat de campus van de universiteiten het oorlogsveld van de culturele revo lutie was geworden met de 810.000 universiteitsstudenten van China in de frontlinia. Een van Mao's redenen om deze storm te ontketenen was zijn be zorgdheid over de „bourgeoisie" - georiënteerdheid van het Chinese hoger onderwijs. Universiteiten waren naar Mao's mening centra en kweekplaatsen van een pedante voorberechte elite, die zijn oor sprong in de steden vond en die niets wisten van de harde werke lijkheid, waar de arbeiders en boe ren in China dagelijks mee gecon fronteerd werden. Revolutie, heeft Mao gezegd, is niet het geven van een feestje. Vier jaar en honderdduizenden po tentiële afgestudeerden zijn verlo ren gegaan, nadat in mei 1966 het eerste aanplakbiljet met grote let tertekens in de universiteit van Peking opgehangen werd. De militanten aan Tsinghoea klaagden professoren en bestuurders op aanplakbiljetten aan, lieten hen met ezelsoren rondlopen en gaven o-p mass/abij eenkomsten brullend uiting aan hun afkeuring. De vrouw van Mao's tegenstander Li- oe Sjao Tsji werd voor een derge lijke behandeling ook naar de campus gehaald. Op 27 juli 1968 kwam er een einde aan het geweld toen een bezettingsmacht van 30.000 solda ten en arbeiders uit Peking de campus opkwamen. De meeste van hen zijn toen weer na een paar dagen vertrokken, maar 300 soldaten, staalarbeiders e.d. zijn nog steeds in de buurt om de universiteit te bewaken. Twee jaar van verzoening, poli tieke hervormingen en academisch verstelwerk is voorafgegaan aan de toelating, in de herfst van het afgelopen jaar, van 2700 nieuwe studenten. Daaronder 20 procent vrouwen- De universiteit is van plan dit jaar een nog groter aantal studenten toe te laten. Dit proces staat onder leiding van het ministerie van onderwijs dat de universiteit vertelt hoeveel mensen er zo ongeveer tot elk van de elf afdelingen toegelaten moe ten worden. Tsinghoea, de meest vooraanstaande technische hoge school in het land, verdeelt dan het aantal beschikbare plaatsen over de provincies en streken van China. Iemand die naar de universiteit wil solliciteert daarnaar op de plaats waar hij werkt. Hij moet voor de plaatselijke leiders, de provinciale autoriteiten en de uni versiteit acceptabel zijn. Een dergelijke procedure wordt ook gevolgd in strikt provinciale instellingen, zoals de Soen Yat-Sen universiteit, een school waar men alpha en bèta-vakken kan bestude ren. Verleden ja-ar werden er uit de provincie Kwantoeng 547 stu denten toegelaten. Daarvoor was het totaal aantal ingeschreven stu denten 4700. Toelating is niet langer afhanke lijk van examens een ingrijpen de verandering. Toekomstige stu denten moeten een middelbare schoolopleiding hebben, drie jaar gewerkt hebben, ong. 20 iaar of ouder en politiek progressief zijn. s Vijfenveertig procent van de eerstejaars aan Tsinghoea komt uit de arbeidersklasse, 40 procent is van boerenafkomst en 15 procent uit het leger. De soldaten dragen op de oam- pus hun uniform en ontvangen hun normale soldij. Voormalige arbei ders, die een volledige opleiding krijgen of maar een korte cursus volgen, krijgen ook hun normale loon. Het onderwijs is drastisch her zien. Examens („verrassingsaan vallen") zijn van het toneel ver dwenen, en volledige opleidingen zijn van vijf tot zes tot twee of drie jaar teruggebracht. Een grote hoeveelheid theorie is eruit ge gooid. De nadruk valt op kennis met een direkte praktische toepassing en studenten moeten naast colleges en werk op het laboratorium ook nog aanvullend werk verrichten in kleine fabrieksjes, die op de cam pus staan. In deze fabriekjes vin den ook duizenden gewone arbei ders werk- Twee faculteiten van de Tsing hoea universiteit hebben in feite een plaats gekregen op een werk terrein. De faculteit van toezicht op water en rivieren ligt aan de Gele rivier en de faculteit van de civiel-ingenieurs is gesitueerd op een bouwterrein in Peking. Het schijnt, dat de meeste docenten aan de universiteit hun baan be houden hebben, maar dat de mees te professoren grondig hervormd zijn en met Mao's gedachten een hersenspoeling ondergaan hebben. De meesten van hen hebben de afgelopen jaren in fabrieken of op boerderijen gewerkt. Een groot aantal is daar nog steeds er. zal pas terugkeren als het aantal aan meldingen van studenten toe neemt. y Voor het nieuwe onderwijssys teem is in een land als China wel iets te zeggen, omdat het een groot aantal technici nodig heeft en streeft naar een klasseloze ge meenschap waarin iedereen gelijk is. Omdat in het selectieproces de politieke kwalificaties ook een rol spelen krijgen niet alle knappe koppen een kans en een plaats. Degenen die wel gekozen worden zal misschien weer opnieuw ge leerd moeten worden wat ze in de lange tijd tussen het verlaten van de middelbare school en de uni versiteit vergeten zijn.' Aan veel belangrijke stof wordt misschien weinig aandacht be steed als een ingewikkeld technisch onderwerp in de helft van de tijd behandeld wordt die er vroeger aan besteed werd. Chinese ambte naren geven toe, dat dit moeilijk is en zeggen dat het nog wel even zal duren voordat zij zeker weten hoe lang nu precies bepaalde cur sussen zullen duren. Dan zijn er nog de alpha-vak- ken. Het lijkt waarschijnlijk dat die tot een minimum beperkt zul len worden. Mao heeft zelf al laten weten, dat hij niet veel voelt voor hoger onderwijs waar het de hu maniora betreft. Aan de Soen Yat Sen universi teit staan 127 van de 547 studenten ingeschreven voor politieke weten schappen, filosofie, geschiedenis, politieke economie en Chinese taal- en letterkunde. De opleidin gen duren twee jaar. Vroeger vijf. DEN HAAG (ANP) Op Ne derlands initiatief zullen begin september, waarschijnlijk 2 en 3. deskundigen uit Nederland Frankrijk, Duitsland. Engeland en België in Den Haag bijeenkomen om te spreken over maatregelen om verdere vervuiling van de Noordzee tegen te gaan. Dit besluit is genomen op een bijeenkomst, die in Parijs werd gehouden Dit heeft het ministe rie, van Buitenlandse Zaken mee gedeeld. Men hoopt dat het mogelijk zal zijn op latere, eind september in Londen te houden bijeenkomst, over eenstemming te bereiken over een ontwerpverdrag, dait zal worden voorgelegd aan de confprentie die van 19 tot 22 oktober wordt gehou den. Aan deze conferentie zal waar schijnlijk worden deelgenomen door de vijftien leden van de Noordatlan- tische Visserij Conventie, d.w.z. noordelijke en zuidelijke Noordzee- staten, de Scandinavische landen, de Sovjet-Unie, Polen, Spanje en Por tugal. Het initiatief voor de conferentie van Oslo is genomen door de Scan dinavische landen, die met name een regeling willen voor het dumpen van afval voor schepen en vliegtuigen en vervuiling door in zee uitmondende afvoerleidingen. In Den Haag zal in het bijzonder worden gesproken over qen verdere verfijning van de indeling van afval stoffen in 2 categorieën, n.l. die ern stige gevaren opleveren en, met in achtneming van speciale maatregelen slechts in stromend water mogen worden gestort, en die welke, uiter aard eveneens met inachtneming van bijzondere maatregelen, ook in bijv. baaien, ..avens en kanalen kunnen worden geloosd. Deze indeling is gemaakt door de „Gesamp". (Joint Group of Experts on the Scientific Aspects of Marine Pollution), een groep deskundigen die is benoemd door de voedsel- en landbouworganisatie van de Vere nigde Naties (F.A.O.), de opvoedkun dige wetenschappelijke en culturele organisatie van de V.N. (UNESCO) en de I.M.C.O. (International Mariti me Consultative Organisation). Maatregelen ter voorkoming van vervuiling door olie en nucleaire stoffen zijn vervat in resp. een in ternationale conventie van 1954 en afspraken in het kader van het Eu ropese atoombureau. Nederland streeft er in het bij zonder naar, dat, althans op bepaal de terreinen, zo spoedig mogelijk resultaten worden geboekt. Zou bij voorbeeld het aantal deelnemers aan de conferentie van Oslo een beletsel blijken voor het spoedig behalen van concrete resultaten, dan zou men zich kunnen voorstellen dat met slechts een deel der betrokken landen over eenkomsten worden gesloten. Nederlandse deskundigen menen dat in eerste instantie die zaken moeten jvorden geregeld, waarover zonder al te grote moeiijkheden een akkoord mogelijk is, zoals dumping door schepen en het lozen van vuil via afvoerleidingen. Anderzijds blijkt bijv. zeevervuiling door rivieren een bijzonder ingewikkeld pro bleem. Engelse experts huldigen de op vatting dat niet het lossen van vuil uit schepen de belangrijkste vervui lingsbron is. Dumping zou voor slechts tien proeent de oorzaak van vervuiling zijn, vuilafvoer via rivie ren voor een aanzienlijk hoger per- (Advertentie) DEN HAAG (ANP) De schoolagenda, waarin kinderen volgens het Tweede-Kamerlid H. Koekoek (Boerenpartij) „worden aangezet het beruchte rode boekje voor scholieren te lezen", en de schoolagenda, waarin volgens hetzelfde kamerlid „in hoge mate zedenkwetsende, in strijd met de moraal zijnde tekeningen" voorkomen, zullen niet in beslag worden genomen. Minister P. J. Engels van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, heeft dit mede namens zijn collega's van Justitie, van Onderwijs en Weten schappen en van Sociale Zaken en Volksgezondheid, geantwoord op vragen van het kamerlid over de opvoeding van kinderen niet alleen volgens Gods Woord en de Tien Geboden, maar ook volgens de wet. Volgens de heer Koekoek wordt in beide gewraakte agenda's de min derjarige kinderen de weg gewezen naar bepaalde adressen voor hulpverle ning, waartegen vele ouders ernstige bezwaren hebben. De ministers is niet bekend in hoeverre vele ouders daar bezwaren tegen hebben. Brieven voor deze rubriek moeten met vol ledige naam en adres worden ondertekend, Bij publicatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uitzondering zal van deze regel wor den afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publicatie van brieven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met in houd, c.q. strekking. Met stomme verbazing, las ik 221 juli de definitie van de heer Bliek over beschaving. Gek, ik zie het zo anders, namelijk, de medemens in I z'n moeilijkheden helpen, zonder on-1 derscheid. Dus behoor ik, en veler. met mij in de sector, „Runderen" thuis. Overigens, evenals de gastar beiders, nuttige lastdieren hoor. le vert biefstuk en melk op. BREDA MEVR. M. ELZAS-GROOT OOSTERWOLDE (ANP) De rijkspolitie in Oosterwolde heef: drie jongelui aangehouden, die een 1 18-jarige jongen ernstig hebben mis handeld. Het zijn de 17-jarige B.E., de even oude C.H., beiden uit Oos terwolde, en de 14-jarige G.D. uil Appelscha. Het drietal wandelde 's avonds it het pretpark te Appelscha. Eén van hem probeerde een passerend meis je vast te akken. Het meisje was hier niet van gediend, waarna de jongen haar een klap in het gezichi gaf. Dit zag de 18-jarige Piet Hoo- geveen uit Oosterwolde, die de op merking maakte van „moet dat na zo". Het drietal keerde zich tegen Piet en mishandelde hem ernstig. Hij is overgebracht naar een Hee- renveens ziekenhuis. LOEANDA (AFP). -Het Portu gese leger heeft bekendgemaakt, dat sinds het begin van dit jaar bij „vei ligheidsoperaties" in Angola 1135 guerrillastrijders gedood of gewond zijn. Aan Portugese kant vielen in dezelfde periode 47 doden, tegen 73 vorig jaar, toen onder de guerrilla strijders 808 doden waren gevallen. Honderd doden telde de burgerbe volking tegen 86 vorig jaar. UTRECHT (ANP). Het interim- bestuur van de Willem Arntszhoeve in Den Dolder heeft de verpleegkun dig directeur van de zwakzinnigen afdeling Dennendal gevraagd een no ta op te stellen over de verpleegkun dige aspecten van de zwakzinnigen zorg. De heer André, die deze week van vakantie is teruggekeerd, is voor de ze opdracht veertien dagen vrijge steld van zijn normale werk op Den nendal, NEW YORK (Rtr.), De Ameri kaanse bankier R. Brinkley Smithers heeft het in New York gevestigde Roosevelt-ziekenhuis voor behande ling van alcoholisten tien miljoen dollar (ruim 36 miljoen gulden) ge schonken. Het is de grootste schen king ind e Amerikaanse geschiedenis van de strijd tegen het alcoholisme. In de afgelopen vijftien jaar had de familie Brinkley Smithers al vijl miljoen dollar voor dit doel geschon ken. De vader van de 63-jarige bankier was mede-oprichter van het Ameri kaanse concern IBM. Volgens de schenker wordt in ver gelijking met de geweldige onheilen die het alcoholmisbruik veroorzaakt aan de bestrijding hiervan betrekke lijk weinig gedaan. Als een van de oorzaken hiervan noemde hij het pu blieke en professionele wanbegrip. (Van onze redactie buitenland) MONTPELLIER. De Franse douane heeft bij St. Jean-de Veda in het gebied van Languedoc-Rousilion zeven kilo hasjiesj gevonden, die verborgen waren in het reservewiel van een Mercedes met een Westduits nummerbord. De drie inzittenden van de wagen, een 24-jarige Brit, een 26-jarige Amerikaan en de 27-jarige Neder landse Maria F uit Heerlen, zijn on dervraagd en naar de gevangenis in Montpellier overgebracht. Het drie tal bekende (volgens de politie) ha sjiesj te gebruiken. De twee mannen verklaarden het verdovende middel in Casablanca gekocht te hebben met het doel het in Londen te verkopen. Zij zijn alle drie in staat van be sehuldiging gesteld. Woensdag 28 woen SIMMERN (ANP) - die maandag de pro amateurwielerronde dc Pfaltz won en dinsdag trui mocht starten, st; gentig kilometer in de de strijd. Hij moest mi steek in een ziekenhuis nomen. Aling viel v; nadat hij ongeveer drie verzengende hitte en zon gekweld was. De Z Hubsdhimid won de over 137,5 kilometer naar Simmern in 3 uu] en 35 seconden. Hij h sprong van ruim twee minuut op de Noor beste Nederlander was" die als vijfde binnenkw: De uitslag van de 1 Hubsöhmid (Zwi.) meter in 3.42.05 (met 3| ca tie), 2 Andresen (met 20 sec. bon.), 3 Dl.) 3.44.57 (niet 10 Koslar (W.-Dl. (Ned.) 3.46.35, 3.46.55; 32. Duyker 3.52.| 4.00.48. (met 10 31.) 3.46.21 5, 13. Kil (Van dent) spi SCHOTEN Voor d mator van de „Scheld laatste wielerklassieker was er gisteren, geen r winst. Roger Kindt nan km gedemarreerd sneuv laatste plaatselijke rond ten waar hij tot tween reed. De kopgroep ging der hem en leverde n; kilometers Staf van R<r als winnaar. Door Roger Kindt vie sing in deze „Sbheldepri, want toen hij op jacht g ontsnapte Verhagen - di vlug werd achterhaald meiteen gelost - volgder. de actie: Staf van RoosbJ de Munck en Frans Mir gingen zo hard, dat de opliep tot rond 7 minut er op de streep nog 3% De uitslag: 1 Staf van 242 km in 5.35.2 op 20 Frans Mintjes, 3 Johan op 2.25: 4 Roger Kindt, Jos van Beers, 6 Frans André Dieriekx, 8 Ro;gi Rik Vjd. Linden, 10 Jo: 11 Giovanni Jiminez, 12 sens, op 4.10: 13 Jos A1 Lucien van Irnpe, 15 tens, 23 Ger Harings, 30 Koninig, 47 Matje Gerrits. DEN HAAG (ANP) Nederlandse zwemkam pen zijn weer een aantal sneuveld. Peter Prijdekker vert record 200 meter vrije sla bracht het van 2.00.1 Hansje Bunschoten zat i Annemarie Groen ver 1

de Stem | 1971 | | pagina 10