AUSTRALIË FEL TEGEN SPRINGBOKKEN IJssel- meer Suenens trekt fel tegen ontwerp-grondwet van PHILIPS Mi U maakt de mooiste vakantie-foto's met Philips f litslampjes PROF. KORRINGAVANGST MAAR MAGERTJES.. Textielsector naar een organisatie Nederlanders smokkelden Indiërs Engeland in DRUGGEBRUIKER HEEFT VAAK STRENGE VADER binnenland buitenland 1 Onverteerbaar Tragisch Vragen Parlementariërs bij Allende Vragen over de zes ton van de NOS Gekke nacht- spelletjes ER IS EEN MEISJE ONTVOERD" POOL ONTHULT Massamoord van Katyn werk van Russen IN AMSTERDAM Twee lijken uit gracht gehaald overal verkrijgbaar ponaeraag At, iuii iy/i De verontrustend grote prijsstij ging in het eerste halfjaar van 971 doet het ergste vrezen. De stijging van 5,2% is bijna even groot als die in het rampzalig genoemde BTW-jaar 1969, toen we in de eerste zes maanden 5,9% hogere priizen te verwerken kregen. Financiële deskundigen, vakbon den en economen vrezen nu dat de totale stijging van de prijzen dit jaar boven de 7,5% uit zal komen. En dat is bijna twee procent meer dan hef Centraal Planbureau (6,1) aan het einde van vorig jaar becijferde en ruim één procent meer dan werk gevers-voorzitter Bakkenist in wat nu blijkt een onredelijk optimisti sche bui voorspelde (6,5). Er wordt gewezen op diverse ver hogingen in de komende tijd bij overheid en bedrijfsleven. De rede lijke loonsverhogingen in de reeds afgesloten cao's per 1 juli dus na de zes maanden (loon)pauze door de loonmaatregel van Roolvtnk - betekenen ook een extra stimu lans voor de prijzen. Terwijl boven dien de te verwachten vrije (loon- en) prijspolitiek, die het kabinet- Biesheuvel waarschijnlijk na de va kanties gaat afkondigen, de prijzen ti|delijk extra zal opstuwen. Opvallend in deze hele ontwikke ling van lonen en prijzen is, dat de loonmaatregel kennelijk stukken be ter heeft gewerkt dan de tezelfder tijd afgekondigde prijscalculatie- maatreqel. De lonen zijn in de eer ste zes maanden slechts gestegen met 3 1 procent, de erfenis van Roolvink. De controle op de prijzen is stukken minder geweest. Voor de werknemers die een prijsindexe- ringsclausule in hun cao hadden, viel de schade mee, maar bepaald niet iedere werknemer heeft een cao met een delgelijke clausule. De groepen die zelfs helemaal geen cao hebben nog buiten beschouwing ge laten. Het gevolg van de ontwikkeling is dat we weer met een flink stuk inflatie erbij zitten, aangezien de prijzen worden doorberekend in de lonen. Maar de werknemers hiervan verwijten maken is onjuist. De loon eisen blijken maar al te gerecht vaardigd te zijn (geweest). De on dernemers (en overheid) moeten, blijkens de jongste cijfers, de hand in eigen boezem steken. Het is een algemeen aanvaard be ginsel dat de werknemers hun deel van de produktiviteitsstijging krij gen in de vorm van een stuk reëel besteedbaar inkotnen meer. De laagst betaalde werknemers zijn daar in de eerste zes maanden van dit jaar niet aan toegekomen. Hun 3 1 procent loonsverhoging loopt achter bij de stijging van de prijzen (5,2%); zij zijn er dus op achteruitgegaan. En dat is een on verteerbare zaak. Het is uit met de guerrilla's in Jordanië", juichte de Jordaan se premier begin deze week. De juichtoon werd weliswaar over stemd door de doodskreten van honderden guerrilla's, feit is dat de Jordaanse regering ein delijk baas is in eigen huis, nu de laatste, genadeloze afrekening met de Palestijnse commando's heeft plaatsgevonden. Het is voor de Jordaanse regering een lange ideologische, politieke en economische machtsstrijd geweest, die uiteindelijk met militaire midde len is beslecht. De Palestijnen we ten nu wat hun in het wankelijke koninkrijk van koning Hoessein te doen staat: braaf zijn óf uitgeroeid worden. Toch is het voor de Palestijnse commando's die zich zogenaamd verenigd wisten met hun Arabische broeders in tenminste één ideaal: de vernietiging van Israël in Jor danië een onmetelijk tragische ne derlaag geworden. Het is zelfs zo ver gekomen, dat commando's zich liever overgaven aan hun doods vijanden, de Israëli's, dan aan hun Arabische broeders, die kennelijk geen mededogen kennen en vol gens gevluchte commando's zelfs vrouwen en kinderen afmaakten. „Zelfs de duivel kan zich zo'n slach ting niet voorstellen", getuigde een van de commando's. De Palestijnen, het kind van de rekening in het Midden-Oosten sinds de Balfour-declaratie, staan voor de zoveelste maal op een keerpunt in de geschiedenis. Van Hoessein kunnen de comman do's en de miljoenen Palestijnse vluchtelingen in de grauwe kampen niets meer verwachten en op Syrië en Irak, die deze week hun gren zen voor de commando's afsloten, kunnen zij evenmin al te veel ver trouwen stellen. Hoe tragisch en uitzichtloos de si tuatie voor de Palestijnen op dil mo ment ook is, zij zullen zeker met nieuw élan hun eigen aspiratie wil- 'en waar maken: de eigen identiteit BRISBANE, Australië (AP) Het protest in Australië tegen de aanwezigheid van het Zuidafri- kaanse rugbyteam de Springbok- ken begint massale vormen aan te nemen. Steeds grotere hoeveelheden po litieagenten worden gemobiliseerd om eventuele ongeregeldheden te bestriiden In Brisbane, Queensland, waar de Springbokken vandaag op toer- nee aankomen, is een 24-uurssta- king gehouden door meer dan 125.000 vakbondsleden, waardoor 't verkeer, de openbare diensten en de produktie van kranten zeer ernstig werden verstoord. De staking was niet alleen ge richt tegen de komst van de „blan ke" Springbokken, maar ook te gen de afkondiging van de nood toestand door de regering van Queensland, een stap die ook bui ten de staat voorbarig is genoemd. De 400 man sterke politiemacht van Brisbane heeft versterking ge kregen van meer dan 500 collega's uit de provincie. Al deze verster kingen hebben sinds maandag in een legerkamp een spoedkursus in het controleren van grote menig ten gevolgd. De Springbokken spelen vier wedstrijden in Queensland: drie in Brisbane en een in Toowoomba. Uit bezorgdheid voor demonstra ties heeft de politie rond het rug- bystadion van Brisbane een biina drie meter hoog hek opge,trokken, met bovenop een rand van prik keldraad. Er zullen slechts kaartjes voor de helft van de capaciteit van het sta- dioen worden verkocht en od de eerste wedstrijddag zullen alle toe schouwers door de politie worden gekontroleerd. Alle vakbondsleden "tan het sta- dionpersoneel hebben verklaard geen werk te zullen verrichten voor de wedstrijden. Tijd en plaats van aankomst van de Springbokken worden geheim gehouden, maar de organisators van de betogingen hebben op bei de luchthavens van de stad waar nemers geplaatst, die onmiddellijk bij aankomst van de Zuidafrika nen hun achterban zullen alarme ren. De meeste betogers zullen post vatten bij het motel waar de Zuid afrikanen hun intrek nemen. Eni ge honderden zullen 't gezicht zwart verven om uiting te geven aan hun afkeer van de apartheidspo litiek, aldus de organisators. a y 55 (Van onze speciale verslaggevers) URK Voor schipper Leendert Hakvoort is er geen twijfel mo gelijk. De Urker vissers hebben de palingrace gewonnen. Na de span nende visnacht, samen met het onderzoekingsvaartuig „De Zuiderzee" waarop de biologen van het Rivo (Rijks Instituut voor Visserij On derzoek), heeft Hakvoort in zijn boot precies 180 pond kuilaal. Ge van gen in precies vier en een half uur. „Prachtige echte ouderwetse kuil aal", zegt hij trots. „Dit hebben we de laatste twee jaar niet meer gezien, er is aal zat op het IJsselmeer". Teun Pasterkamp, voorzitter van de IJsseimeervissers, zegt dat er eigenlijk nog niet eens gevist is. Het zijn maar wat proeftrekken geweest. „Maar het bewijst dat we gelijk heb ben". Het is zijn vaste overtuiging dat er gekuËd moet worden. De aal moet opgejaagd worden, zegt hij. „Als de kuil weer op het water komt Jheeft straks iedereen een stuk brood". Burgemeester Ossenbroek van Urk: „Dit onderzoek is een van de eerste daden van Biesheuvels veel geprezen openheid. De regering ver dient er een pluim voor, maar laat ze dan ook de consequenties trekken uit de resultaten van deze tocht". Prof. dir. P. Korringa, directeur van het Rivo daarentegen, vond de vangst nog maar magertjes, vooral na een paar jaar kuilverbod. De kwaliteit lijkt op het eerste gezicht goed, wilde hij wel toegeven. Prof. Korringa is het ook helemaal niet eens met Pasterkamp, die stelt dat juist het weghalen van de kuil de vangsten met dg andere visme- thoden nadelig zou hebben be ïnvloed, omdat de aal lui geworden is. Het Tweede-Kamerlid T. Tolman (C.H.), die" de visnacht ook mee maakte, is voornemens vragen te gaan stellen aan de minister over de ze affaire. „De bewindsman moet op zijn eerder genomen beslissing tot bevestigd zien in een natie, waar hun cultuur, verleden en toekomst veilig is. Misschien mag men na deze tragische periode voor de Palestij nen weer enige hoop hebben op een vergelijk tussen de Palestijnen en Israëli's. Voorwaarde is dan, dat de nu elkaar zo vijandige partijen als groepen met hun eigen identiteit tegenover elkaar komen te staan. De Palestijnen hebben deze uitdaging nooit aangedurfd, maar zij zullen zich nu, door iedereen in de steek gelaten, opnieuw moeten bezinnen hoe zij zich tegenover de Arabieren en Israëli's moeten opstellen. Van de eersten kunnen zij niets verwach ten, zelfs geen menselijkheid. De Israëli's zullen er niet erg op ge brand zijn hen binnen hun grenzen op te nemen zolang de Palestijnen zich beschouwen als revolutionaire voorhoede of onderdeel van de Arabische natie. Maar als de Pales tijnen hun eigen identiteit gewaar borgd willen zien binnen veilige grenzen, zou er met de Israëli's wel licht te praten zijn. Palestina is voor de Israëli, im mers om de Balfour-declaratie eens te citeren ook niet meer of minder dan een „nationaal tehuis". De Palestijn is zo'n tehuis nog steeds ontzegd, t het verbieden van de kuil terugko men", deelde hij ons mee. Maar prof. Korringa ziet in het ad vies, dat hij indertijd aan de minis ter heeft uitgebracht over aal-baars- en snoekbaarsvisserij, dat leidde tot het verbod op de kuilvisserij, ook nu nog geen enkel punt waarin hij de plank heeft misgeslagen. De biologen van het Rivo blijven van mening dat de palingvisserij de beste opbrengst geeft als men de pa ling helemaal laat opgroeien tot schieraal. Een ander motief om het kuilverbod te handhaven is naar hun mening het behoud van andere vis soorten. Die mening wordt versterkt door de grote bijvangsten aan jonge vis vannacht. Van de vissen, die in de kuil zijn geweest, gaat 90 a 95 pro cent wel dood, zeggen de biologen. Op de foto boven: Prof. dr. P. Korringa, directeur van het Rivo, in heftig debat met Teun Posterkamp voorzitter van de IJsselmeervissers. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG De verschillende tex tielondernemersorganisaties in Ne derland gaan één organisatie oprich ten. waarin de gehele textielsector is ondergebracht. Er wordt overleg ge pleegd over dé beste manier, waarop die beslissing kan worden gereali seerd. Het plan is in 1972 met de nieuwe organisatie te beginnen, waarbij een overgangsperiode in acht genomen zal worden. Sinds enkele jaren is in de ver schillende sectoren en organisaties van de Nederlandse textielindustrie een discussie over deze kwestie aan de gang. Uitgangspunt van het ge sprek was de vraag of de organisatie vorm van die industrie in verschil lende ondememiragsgroepen nog wel voldeed, en gelijke tred had gehou den met allerlei ontwikkelingen bin nen de textielindustrie zelf. SANTIAGO, CHILI (AFP) Pre sident Allende heeft een delegatie van het Europese parlement, die een reis door Latijns-Amerika maakt, ontvangen. De afvaardiging bestaat uit Westduitsers, Fransen. Italianen, Belgen en Nederlanders. De Nederlandse afgevaardigde drs. Th. E. Westerterp verklaarde, dat. president Allende een uitstekende indruk op de parlementariërs had gemaakt. „Wij hebben 'in volle vru- heid over zijn denkbeelden kunnen discussiëren. Hij heeft ons verzekerd zijn gehele programma in overeen stemming met de Chileense grond- wet uit te voeren". BRUSSEL (KNP) Volgens kar dinaal Suenens is het reeds geamen deerde ontwerp voor de kerkelijke grondwet zo slecht, dat het niet de moeite loont te proberen er ver betering in aan te brengen. •Hij heeft dit gezegd in een uitge breid interview met de hoofdredac teur van het Amerikaanse NC News Service. Hij heeft ook ernstige kritiek op de wijze, waarop de voorbereidingen tot dusver zijn gedaan, in het bij zonder op de uitlating van kardi naal Felici, voorzitter van de pause lijke commissie voor herziening van het kerkelijk recht, wanneer deze in de Osservatore Romano opmerkt, dat er helemaal geen overleg bin nen de kerk over deze grondwet no dig is, omdat de -paus er souverein over beslissen kan. Hij noemt het „een bittere ironie, wanneer men bij een dergelijke voor de toekomst der kerk zo belangrij ke aangelegenheid verzuimt in prak tijk te brengen wat men elders ver- LONDEN (RTR) Een recht bank in Rocheford aan de monding van de Theems heeft bepaald, dat 2 Nederlandse zeelieden, die worden verdacht van het binnensmokkelen van illegale immigranten in Enge land, voorlopig in hechtenis moeten blijven. Het gaat om de eerste stuurman en de machinist van de Groningse kustvaarder „Noorderhaven", resp. de 31-jarige G. A. uit Franeker en de 21-jarige J. H. B. uit Enschede. Beiden zijn door de rederij op staan de voet ontslagen. Britse rechercheurs ontdekten aan boord van hun vaartuig vijf Indiërs, die opeengepakt zaten in de ketting- bak. kondigt". Kardinaal Suenens zegt ronduit hierover ongerust te zijn. Over het feit, dat de „lex funda- mentalis", zoals de grondwet offi cieel heet, thans aan de bisschoppen is toegestuurd, die per brief voor 1 september hun opmerkingen kun nen insturen, zegt kardinaal Sue nens, dat hij „de meest uitdrukke lijke reserves heeft ten aanzien van de waarde van een dergelijke raad pleging". DEN HAAG (ANP) Het tweede ka merlid Wolff (CPN) heeft premier Biesheuvel en min. Engels (CRM) gevraagd of de regering het toelaat baar vindt, dat alleen al door de NOS f 600.000 wordt besteed voor de verslaggeving over het staatsie- bezoek aan Indonesië. Het Kamerlid zegt, dat op deze ma nier grote bedragen, opgebracht door luister- en kijkgelden, worden ge bruikt om politieke en morele erken ning te verschaffen aan een staats gezag, dat door een groot deel van het Nederlandse volk wordt ver foeid. 55 (Van een onzer verslaggevers) HILVARENBEEK „Er is in de bossen bij Middelbeers een meisje ontvoerd. En ze schijnt nog aangerand te zijn ook". Die alarmerende melding kreeg in de nacht van dinsdag op woens dag via 0011 de rijkspoli tie. Enkele mensen van de rijks politie te Hilvarenbeek trok ken er meteen op uit. maar kondenna enige tijd worden teruggeroepen. Toen was duide lijk geworden, dat de ontvoe ring van het meisje in scène was gezet in het kader van een „spannend nachtspel" voor de deelnemers aan een jeugd kamp. Een gezellig door de bossen kuierend echtpaar kreeg de schrik van hun leven, toen het plotseling een paar opgewonden jongelui tegenover zich vond. „Hebt u een rode Opel met een zwart dak gezien? Want daarin is een meisje ontvoerd en mis schien is ze wel aangerand", luidde hun verhaal. De man en de vrouw haastten zich daarna naar hun camping en rappor teerden het voorval daar aan de exploitant van het kampeerter rein. Die bleek de bewuste auto gezien te hebben. Bovendien kpn hij zich herinneren, dat er een rokje op de achterbank lag. Hij alarmeerde eerste de politie en toog daarna zelf nog eens op onderzoek uit. Hij ontdekte toen, dat het allemaal maar spel was. In de zomermaanden komen vrij regelmatig deze en derge lijke meldingen binnen bij de politie. Daar heeft men het he lemaal niet begrepen op die spannende nachtspelen in de bossen voor de kamperende jeugd. De ervaring van de poli tie is, dat onschuldige voorbij gangers zich meestal en niet ten onrechte wezenloos schrikken. Ze waarschuwen de politie of gaan zelf actief mee werken aan dc inrekening van de „misdadiger". Zo heeft de rijkspolitie eens moeten verhin deren, dat een man, die in een nachtspel doorging, voor een ontsnapte psychopaat, in elkaar werd geslagen door een aantal mensen, dat niet beter wist. „Het zijn over het algemeen maar ongezonde spelletjes, die gemakkelijk uct de hand lopen en die soms bovendien veel van onze kostbare tijd vragen", al dus een woordvoerder van de rijkspolitie. TEL AVIV (AP). Een voormali' ge Pool, die thans in Israël woont, heeft na jaren zwijgen gisteren mee gedeeld, dat hij met enige Russische soldaten heeft gesproken, die. be> hoorden tot degenen die verantwoor delijk zijn geweest voor de beruchte slachting van Katyn van 1940, waar bij 10.000 Poolse officieren werden vermoord. De man. de 64-jarige Abraham Vidra, heeft zijn verhaal gedaan aan het dagblad Maariv. Hij zei tenminste twee Russische Soldaten te hebben gekend, die aan de slachting hadden meegedaan. Al 30 jaar wordt over die moord partij gepraat. Het Amerikaanse con gres heeft indertijd een onderzoek ingesteld en was toen tot de slot som gekomen, dat de slachting op last was geschied van de Sovjet- Unie. De Russen zeggen, dat het het werk is geweest van de Duitsers. DEN HAAG (ANP) Bij een onderzoek onder middelbare scholieren is gebleken, dat druggebruikers meestal een moeder hadden die passief en toegevend was en een vader, die als autoritair, minder soepel, minder recht vaardig en meer op een afstand werd ervaren. Zestig procent van de jeug dige gebruikers wil van school, van de niet-gebruikers veertig procent. Vol gens de onderzochten deugt het schoolklimaat niet, het beknelt. Deze en andere gegevens over jeugd en drugs staan in een uitgave van het Nationaal Protestants Centrum voor de Geestelijke Volksgezondheid. Het is een voorlichtingspamflet bestemd voor verspreiding op grote schaal. Het bevat een aantal aanwijzingen voor ouders en opvoeders en een lijst met adressen voor hulp. In een tabel over de diverse drugs met inbegrip van alco-hol, tabak, stimulerende middelen zegt het boekje, dat hasjies geen kans op gewen ning geeft, geen kans op lichamelijke afhankelijkheid en een matige kans op misbruik. Op lange termijn kan gewoontevorming optreden, soms met afbraak van de persoonlijkheid. (Advertentie) We leven geachte tijdgenoten in een snelle periode van ons bestaan. Bureaucraten nemen een deel van ons leven in beslagstop pen dat in een computer en het komt er vervormd uit. Nu zijn daar al een hoop protesten tegen geko men, maar die worden (ten onrech te) meestal onder tafel geveegd, om dat ze van beroepsprotestanten, of -teerders afkomstig zijn. Zeggen de tegenstanders. De bekende acteur - schrijver - regisseur Peter Ustinov heeft zich nu onder de vijanden van de com puters geschaard. Hij wordt met ge rechtelijke maatregelen bedreigd wegens het niet voldoen van een rekening. Die hij overigens een jaar geleden al heeft betaald. „Ik weet dat, het betreffende be drijf weet dat, maar er is kennelijk geen mogelijkheid om dat de com puter aan zijn verstand te brengen", sprak Ustinov, die nu een reeks computerfouten aan het verzamelen is. Dit alles onder het motto „De oorlog aan de computer", En hij heeft een paar mooie: In Amerika kreeg een man een reke- nijg van nul komma nul dollar. Een grap, meende de man die de reke ning van nul komma nul dollar. Een verloop van tijd werd hij tot zijn verbazing elektronisch bedreigd met gerechtelijke straffen als hij de computer niet uitbetaalde. De brave schreef daarop plechtig een cheque uit voor nul komma nul dollar. Maar dat nu bleek weer niet te verteren voor de computer, die op hol sloeg en kapot ging. Nu wil het bedrijf van de computer de man nog aanspreken ook. Die computer eruit, zou ik zeggen. De man zit erdoor in de com-put- er. Maar niet alleen hier en daar is het allemaal geen koek en ei. Zelfs in Vaticaanstad, normaal gesproken toch een plaats waar al sinds eeu wen niets meer is veranderd, broeit de onrust. Onder de fanfarekorpsle den van het Vaticaan wel te ver staan. De heren-muziekmakers willen een jaarlijkse toelage van een paar honderd gulden. En het dreigement dat de herrieschoppers hebben geuit, is van een tamelijk uniek karak ter. Bij het eerstvolgende bezoek van een buitenlands staatshoofd dreigt de fanfare de communistische mars „Rode Vlag" te spelen in plaats van de pauselijke hymne. En dat zou de Vaticaanstadse au toriteiten zeer in verlegenheid bren gen. Ze zullen dus wel overstag gaan. En dan wordt er natuurlijk de loftrompet gestoken. Hetgeen nor maal is voor een fanfare. Ik ga. Met de muziek mee. Zit er altijd wat aan vast. MERIJN (Van onze correspondent) AMSTERDAM De Amsterdam se politie zit momenteel met de lij ken van twee in de gracht verdron ken jongelui. Over hun identiteit is nog niets bekend. Het zijn vermoe delijk hippies of jeugdtoeristen. De sectie heeft geen geweld kunnen aantonen. Gistermorgen werd uit de Lijn baansgracht, in de buurt van het Vondelpark, het lijk van een ruim 20-jarige jongen gevist. Het is wel licht een Fransman, In zijn donker bruine zeer strakke broek stond na melijk het merk „Cacharel", in zijn slip „Absorda 12 ans". Hij droeg verder geen kleren, op één sok na. Hij had een klein snor retje. Dinsdag werd uit het water van de Prinsengracht het lijk van een meisje opgehaald, ook even in- de 3». Haar kleren, niet meer dan een spij kerbroek en een T-shirt, leverden de politie geen enkel spoor op. Wel had ze een ringetje met de in scriptie „Stirling", wat volgens des kundigen waarschijnlijk in Enge land gekocht is. (Advertentie)

de Stem | 1971 | | pagina 9