Zuiderburen helpen op hun nationale feestdag Zeeuwse winkeliers van koopjes af INVASIE VAN BELGEN ZEEUWSCH-VLAAMS DODENBOEK: INSPRAAK KLOPT NIET GEEN FOUTEN BIJ UITVOERING DELTA SCHADEWET Nieuwe feiten Vrouweputje Heinkenszand WISSELENDE GARNALEN- PRIJZEN Rijkssteun aan gemeenten stad streék P VIJFTIEN sferzande wacht gstdijk tdorpe Terneuzen Hulst KANS OP ONWEER Horlogeverkopers Goes W.-Zeeuwscli- Vlaanderen Kettingbotsingen Strandweei waterstanden Minister Drees hoogwater Jehova's Getuigen eongressereu in Tilburg WETHOUDER KAPELLE Donderdag 22 iu!i 1971 [NA XEK MUIDEN. gemeentehuis, Schilderijen Hdhouwwerken van Jan But ■on meester De Betsenbroeck 4 sept.) Dagelijks van 10-12 7 uur. huis, „Cultuur en Recreatie", istelling in het kader van de 25 jaar Belgisch-Nederlands 'eel Akkoord (t.e.m. 31 juli), »s gesloten. INGEN. bra, 20 uur: Asterix en Cleo- a.l. •dijke. ureel Centrum, expositie van n en tekeningen van George en Dolf 'Jaspers (t.m. 12 Ma. t.m. vrijd. van 10-12 en uur. Zat. en zond. van 14-16 KZEE. erweeshuls, Ppststraat 45, ex- van schilderijen, grafiek, sie- enz. In de tuin beeldhouw- (tm. 14 auig.). Ma. t.m. zat. -17 uur. iERPEN. ensliuls, 20.30 uur: Openlucht- elling op de binnenkoer: „Het van Don Joaquin" van Rose n door het Reizend Volksthea- enshuis, expositie „Rubens en ijd", tekeningen uit Belgische aelingen, o.a. tekeningen van s, Van Dijck en Jordaans 5 okt.). ïelheimpark, expositie He ile met hedendaagse sculptuur irgentinië, Brazilië, Canada, en de Verenigde Staten, als- beelden uit Nederland en wer- an de onlangs overleden kun- Oscar Jespers (t.m. 3 okto- eopend van 10-21 uur. GE. ïn, Tweede Triënnale voor che Kunst in België (t.m. 14 Dagelijks van 10-18 uur. inciaal Hof, Markt Expositie Schilderkunst 1920-1950 Boeck, Malfait, Servranckx, is (t.m. 14 sept.). Open dage- in 10-18 uur. r. van Kunstambachten, St. iplein 9, Zeehaven Gent, ver heden, toeikomst (t.m. 30 „Kunst na 1945" (t.m. 10 ym-Lansue, Willem Alexan- "7, Kloosterzande Portugal) ook-Broeders, Lange Noord- Zevenbergen rtugal) 'ssen, Koning Adolf straat 39, luwe Spanje) Groenstraat 9, Teteringen Spanje) Gurp, Hofwijkstraat 39, Breda i, Portugal) eldonk, Nieuwstraat 87, Made 'e Ferro, Spanje) sen, Voorvang 12, Breda panje) Mussenbroekstraat 7, Ooster- Spanje) o, Olavstraat 13, Zevenberg- k >anje) -, Kloosterstraat 20, Bergen op Spanje) sers, Provincialeweg 98, Oost- panje) jndel, Norbartstraat 13, Made ;era, Spanje) rbartstraat 11, Made era, Spanje) ivert, Dr. Ariënsplein 1, Breda ;alië) ysters, Molenstraat 50, Raams- o dinië, Italië) e Top Vijftien ting Vrijdagavond om half ~dt bij E. Morcus in Groe- een avondschieting gehou- tieschieting Donderdag eert de schuttersmaatschappij Weg een vakantieschieting bij lieger. Aanvang drie uur. elen De hengelsportvere- „de Vogel" zal zondag haar clubwedstrijd houden in het de Vogel. De wedstrijd be- m 14.30 uur en eindigt om ur. Inschrijvingen en prijsuit- gen is in het café van P. de Hengstdijk. utiegaaibolling- Zaterdag op het terrein achter „He^ aedhuys" een vakantiegaaibol- houden. Aan deze wedstrijd, 15 uur begint, is een aantal verbonden- De deelnemers zich vanaf half drie laten ven. (Van onze verslaggevers) MIDDELBURG/GOES/TERNEUZEN/HULST - Een gezellige, doch geen hinderlijke drukte, dat was het beeld dat de Zeeuwse steden gisteren boden tijdens de nationale feestdag in België, die - zoals gebruikelijk duizenden van onze zuiderburen een extra gelegenheid biedt voor een bezoek aan ons land. Grote trekpleister in Zeeland was de opruiming, met vele, ook voor de Belgen, bijzondere koopjes. Een vas te attractie voor de bezoekers vorm de ook de sexboetieks in de verschil lende plaatsen, die ons in de ogen van ons buurvolk tot een vrijmoedig land stempelen. Doordat het zonnetje zich giste ren wat minder liet zien dan wij de laatste dagen waren gewend, con centreerde het bezoek zich vooral op de steden in Zeeland. Het strand- vertier bleef beneden normaal, doch op de boulevards in Vlissingen b.v. was het gezellig druk. In Middel burg waren de abdij en Miniatuur Walcheren de attracties die grote aantallen Belgische bezoekers trok ken. Een speciale gelegenheid voor een bezoek vonden vele buitenlan ders in de Nehalennia-tentoonstellmg in Middelburg, die op dit moment het recordaantal bezoekers van 15.000 heeft gepasseerd. Dit is voor een Middelburgse tentoonstelling een ab soluut record sinds vele jaren. In Terneuzen was het de wekelijk se markt die als grootste trekpleister, diende voor de toeristen. Ook van de nieuwe promenade werd meer ge bruik gemaakt dqn normaal. In Hulst was het nauwelijks druk ker dan op andere door-de-weekse dagen. In de binnenstad viel verge leken met twee weken geleden wel een verhoogde activiteit te bespeu ren, maar sinds ook in België voor veel mensen de vakantie is begon nen, krijgt het Zeeuwsch-Vlaamse vestingstadje elke dag vrij veel win kelend publiek te verwerken. De drukte van gisteren stond overigens in geen enkele verhouding tot die van de afgelopen maandag, toen in de binnenstad op sommige plaatsen het verkeer volkomen vastliep en de politie er toe moest overgaan om bij de invalswegen de stroom met Belgi sche auto's om te leiden en te ver- A Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opgesteld door het K.NJVI.I. op woensdag om 18.00 uur: Veranderlijk met enige regen of onweer en temperaturen normaal tot iets boven normaal. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor vrijdag: aantal uren zon: 2 tot 7; min.-temp.: omstreeks normaal max.-temp.: ongeveer normaal tot 3 graden boven nol-maal; kans op een droge periode van minstens 12 uur 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Voor zaterdag; aantal uren zon: tot 8; min.-temp.: omstreeks nor maal; max.-temp.: van ongeveer nor maal tot 3 graden boven normaal: kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel Jroog etmaal: 50 procent. wijzen naar parkeerplaatsen buiten de stadspoorten. In Sluis was het op de Belgische nationale feestdag zeer moeilijk een parkeerplaatsje voor een auto te vin den. Het doorgaande verkeer kon slechts stapvoets Sluis passeren. Vanuit Knokke was er een kilome ters lange file richting Sluis. Vooral in de horecabedrijven kwam men handen te kort om de bezoekers van spijs en drank te voorzien. Tegelijk met het hoogseizoen zijn ook de horlogeverkopers weer in Sluis verschenen. Zij trachtx met mooie praatjes de toeristen te ver leiden „gouden" horloges, ringen, uurwerken enz. te verkopen. De Sluis verschenen. Zij trachten met nogmaals tegen het optreden van de ze kooplieden gewaarschuwd. „Ner gens in de wereld wordt goud op straat gevonden, zelfs niet in Sluis", aldus de Siuise VVV. Op de invalsweg van Goes deed zich al 's morgens filevorming voor, soms z.elfs van het centrum tot aan Kloetinge toe. De Goese midden stand had een drukke dag. Met na me lingerie-, sex-, textiel- en schoen winkels deden zeer goede zaken. Eigenaar A. Princen van de (eni ge) Goese sexboetiek, aan de schil derachtige oude haven gelegen, heeft de laatste jaren zelden zo'n drukke dag gehad: „Het waren bijna alle maal Belgen". Een buitengewone drukte was er ook in West-Zeeuwsch-Vlaanderen te signaleren. Zo kon men op de weg van IJzendijke naar Schoondijke. Oostburg, Draaibrug en Sluis, grote files met auto's van de zuiderburen ontdekken. De wekelijkse markt te Oostburg was 's morgens om tien uur al overvol met kooplustigen. Dit liep in de middag nog verder uit, tot het een compacte massa werd op de markt, waai- men slechts voetje voor voetje tussen de kramen door kon schuiven. De parkeerruimte in Oost burg gaf meer dan nooit problemen. De veerdienst Breskens-Vlissingen heeft ook weer veel drukte te ver werken gekregen. Men is van 's mor gens negen uur met vier boten in de vaart gekomen om de vele wachten de Belgen naar Vlissingen over te zetten. Reeds vroeg in de morgen moest op de knelpunten bij Korteven het verkeer met de hand worden gere geld. Men kon ec'.'er niet verhin deren dat op rijksweg 58 zich files gingen vormen in de richting van de kust. nabij Korteven en Kapeile. Rond 9.30 uur vond een vrij ernstige kettingbotsing plaats op de kruising Zanddijk - rijksweg 58 te Kruinin- gen, waarbij een Duitse personen auto nagenoeg geheel werd ver nield, terwijl twee Nederlandse per sonenauto's aanzienlijke schade op liepen. Om zes uur had nabij Biezelinge op rijksweg 58 een kettingbotsing plaats,, waarbij tien auto's waren be trokken. Alle auto's kregen lichte blikschade. De belangstelling van de Beigen in Midden-Zeeland ging spe ciaal uit naar het Veerse Meer, de afsluitdam, de voorbereidende werk zaamheden ter afsluiting van de Oos- terschelde, de Zeelandburg met een bezoek aan Schouwen-Duiveland en Zierikzee. (Van onze correspondent) BRESKENS Zeer wisselende prijzen in de garnalensector waren de enige sensatie op de Zeeuwse vis mijnen. Wérd er woensdag nog 2,80 per kg betaald, j.l. vrijdag ging de laatste koop ad 91 kg voor 5,per kg. van de hand. Het bleef zeer moeilijk vooral voor de kleinhandel om een prijs te zetten, die voor een redelijke winst kon zorgen. De vissers waren uiteraard tevre den met deze opleving, te meer daar de vangsten nog steeds stijgen. Van Belgische zijde werden ook verbete ringen in de aanvoer gemeld. Men sprak daar van een normale aanvoer, gerekend naar de voorafgaande ja ren. Voor de handel uitermate gun stig, gezien de overstelpende drukte aan de kust De visserij lag im Zeeland zelf be neden peil. Schrale tongaanvoer, waarvan de prijzen toch niet dave rend waren en matige vangst en van alle andere soorten platvis, gaven een vrij mager beeld te zien. Vandaag licht wisselvallig, met opklaringen en een zwakke zuidelij ke wind. Later een kleine buien kans, 20 tot 21 graden, zeewater 18 graden. VOORUITZICHTEN: aan de peri ode van overwegend droog weer is oen einde gekomen. Tijdens het weekeinde zijn ook enkele toontjes met buien te verwachten, waardoor oen het strand een wisselvallig weertype komt. n (voornamelijk Belgische) belangstelling. De sexshop in Sluis had gisteren niet te klagen aa (Van een onzer verslaggevers) HULST „We vinden, dat ons eerst de mogelijkheid tot inspraak bij grote beslissingen moet worden gegeven, voordat ons inspraak wordt gegeven in details. Er vindt anders een versnippering van de besluitvor ming plaats, die het bestuursproces ondoorzichtig maakt en de verant woordelijkheden versluiert". Zo luidt een gedeelte van de tekst van een petitie, waarvan woensdag een groot aantal exemplaren ter on dertekening ,aan de bevolking en de bezoekers van Huist is aangeboden. De petitie is gericht aan de nieuwe minister van Verkeer en Waterstaat en heeft betrekking op de streekont- wikkelingen van Zeeüwsch-Vlaande ren in het algemeen, maar het Baai- hoekkanaal in het bijzonder, In de petitie worden verder eisen gesteld ten aanzien 'van het industrialisatie beleid. Het geschrift is samengesteld door een groep geëngageerde jongeren, die zich de afgelopen weken hebben georiënteerd op het gebied, waarop men zicih nu met de samenstelling van de petitie is gaan bewegen. Onder meer heeft men aan de hand van krantearchieven een inventari satie gemaakt van de discussies rond het voorontwerp-streekplan en bovendien stelde men zich op de hoogte van de onlangs verschenen Baalhoeknota. Al dat voorbereidende werk heeft tenslotte geleid tot de samenstelling van een „Zeeuwsch-Vlaams doden boek", dat beschouwd kan worden als een kritische, opiniërende actie krant met daarin informatie en kanttekeningen over en bij de za ken, die Zeeuwseh-Vlaanderen op dit moment bezighouden. Het Zeeuwsch-Vlaamse dodenboek is gisteren in de stad verspreid, onder meer ook onder een groot aantal Belgen. De petitie voor de Nederlandse minister van Verkeer en Waterstaat maakt er deel van Uit. De tekst van die petitie luidt naast het hierbo ven reeds geciteerde deel als volgt: „Ondergetekende vindt, dat onze regering contact op moet ne men mét de Belgische autoriteiten. En als voorwaarden aan het graven van het Baalhoekkanaal op Neder lands grondgebied moet stellen: er dient een wederzijds overleg tot stand te komen, inzake de industria lisatie van de linker-Scheldeoever. Voordat dit wederzijdse- overleg tot stand is gekomen mag geen enkele vergunning aan industrieën worden verleend. De voorwaardelijke mach tiging, die gegeven is aan Progil, moet dan ook worden ingetrokken, omdat deze niet op grond van we derzijds overleg tot stand is geko men". En verder: „Wij willen u er verder op wijzen, dat wij verwach ten, dat bij dit wederzijds overleg ook de bevolking aan beide kanten van de grens betrokken zal worden. Er dient daarom door de overheid een openbare hoorzitting georgani seerd te worden, waar de uitgangs punten van het industrialisatiebe leid in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen aan de bevolking duidelijk worden gemaakt. Uit deze hoorzitting dient duidelijk te blijken, welke rol het Baalhoekkanaal hierin speelt. Hierna kan pas de inspraakprocedure met betrekking tot het tracé van het Baalhoekkanaal en de boohtafsnij- ding bij Bath weer op gang komen", aldus de tekst van de petitie, die dan verder gaat met het in de inlei ding van dit artikel geciteerde deel. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG Volgens minister dr. W. Drees jr. van Verkeer en Water staat is het niet waar, dat kosten, die duidelijk horen bij de uitvoering van de Delta-schadewet, op andere posten worden verschreven. Voorzover de inlichtingen van de bewindsman strekken is het evenmin juist, dat dr. H. A. II. Boelmans Kranenburg, de secretaris van de studiegroep Oosterschelde, dit beweerd zou hebben op de jaarvergadering van Zevibel. De minister ziet dan ook geen aanleiding naar deze beweerde verschrijvingen een onderzoek in te stellen. Hij deelt dat d» Kamer mee in antwoord op wagen van het Twee de-Kamerlid P. A. Roels (PvdA). Deze stelde 22 juni schriftelijk vra gen aan de bewindsman naar aanlei ding van het verslag van de Zevi- bel-vergadering in De Stem. Deze vergadering werd zaterdag 19 juni in Tholen gehouden. Dr. Boelmans Kranenburg zou er heb ben gezegd, dat waterstaatsmensen (Van een onzer verslaggevers) HEINKENSZAND-POEL- KNOKKE Onze publikatie van enige maanden geleden over het Vrouweputje in de Poel van Hein kenszand, in de omgeving van Baarsdorp en 's-Heer Hendrikskin deren, heeft een reactie opgeleverd van een inwoner van het Belgische Knokke. Deze, de 72-jarige zaadhan delaar M. Koopman, wist nog een aantal wetenswaardigheden over het groei die er indertijd geheel niet was. Wel is er in de tijd dat zijn tante „diende" bij Cornelia (Keetje) Goense (van wie het land met het hutje eigendom was) een treur-olm geplaatst, maar die heeft geen lang leven gehad. Keetje Goense heeft ook nog een plan gehad voor het bouwen van een kapelletje terplaat se, doch dat is om allerlei redenep nooit doorgegaan. De heer Koopman, d'ie in zijn huidige woonplaats ook nogal wat tijd aan heemkunde be heilige Mariaputje te vertellen. Als steedt, heeft onlangs ook nog een kind had hij (hij woonde toen nog brief over het putje geschreven aan in zijn geboorteplaats Heinkens- zijn „collega-historieminnaar" J. zand) talloze malen een bedevaart Kloosterman, die zoals bekend Konstanz 396 (pi. 1): Rheinfelden 257 (pl. 6); Straatsburg 250 (- 26); Plittersdorf 394 (-16); Maxau 449 (- 7); Plochingen 126 (pl. 3); Mann heim 271 (pl. 17); Steinbach 115 (Pl. 4); Mainz 254 (pl. 11); Bingen '62 (pl. 9); Kaub 168 (pl. 2); Trier 226 (- 1); Koblenz 165 (- 1); Keu len 122 (onv); Ruhrort 280 <- 5); Lobith 894 (- 4); Pannerdense kop 867 (- 3); Nijmegen 678 (- 6): IJsselkop 806 (- 3); Eefde IJssel 326 2); Deventer 212 <- 4); Borgha ren 3830 (- 25); Belfeld 1082 (- 7)" Grave beneden de sluis 502 (- 1 1 Morgen, vrijdag 23 Juli Bergen °P Zoom 04.32 en 16.50, Hansweert 03.41 en 16.03, Terneuzen 03.02 en 15.22, Vlissingen 02.28 en 14.53, We- Weldinge 04.22 en 16.40. naar het nu vergeten en vervallen zoctwaterweeltje meegemaakt. Slechts door toeval had de heer Koopman het bewuste artikel over de herontdekking van het door de herverkaveling in de „Poel" be dreigde putje in handen gekregen: tijdens een bezoek aan Sluis ontdek te hij het op een blad uit deze „gazet", die als verpakking gebruikt was.... De heer Koopman, die in 1926 naar Brugge en enkele jaren later naar Knokke verhuisde, heeft een villa die hij „Heinkenszand" heeft gedoopt. Hij heeft nog een zuster in Goes (Kloetinge) en een broer in Heinkenszand. Regelmatig komt de oud-Zeeuw nog naar zijn geboorteprovincie, niet alleen voor familiebezoek, maar ook vaak voor vogel-onderzoek. Na zijn emigratie heeft de heer Koopman de heilige wel nog twee maal bezocht. Daarbij constateerde hij steeds veranderingen, onder meer de huidige planten- en boom- men met stadsarchivaris Abelmann van Goes en „Dagblad de Stem" de speurtocht naar het voormalige be- devaartsoord met succes had ondpr. nomen. Dc heer Koopman vertelde ons, dat hij als kind vanaf 1907 (toen hij 8 jaar werd) alle jaren met zijn familie, soms zelfs meermalen per jaar, in de maand mei op bedevaart ging naar het „vrouweputje"- Ook gebeurde het dat er familieleden helemaal uit 's-Heerenhoek meegin gen. De tocht ging te voet groten deels langs voetpaden door akker en weilanden. „Dat deden wij graag als kind, vooral over die houden bruggetjes die over de grachten la gen die wij moesten passeren. On derweg werd er gebeden tot onze Lieve Vrouw. Bij het putje aangeko men werden onze zintuigen gewas sen met het zoete water en ook weTd een teugje gedronken. De ogen en oren werden speciaal met het water gewassen, omdat het water Knokkenaar Koopman weet zich nog van alles te herinneren over het "Vrouweputje van Heinkenszand. werd aangezien voor een bijzonder voorbehoed- en geneesmiddel tegen ziekten van deze zintuigen. Het wa ter bevat die heilzame kracht, daar er werd beweerd dat het onze lieve vrouwebeeld uit de kerk van Baars dorp door de beeldenstormers was meegenomen om naar Goes te bren gen, maar onderweg bij achtervol ging in het putje was geworpen. De heer Koopman herinnert zich ook dat men er ongeveer een uurtje vertoefde, men nog een tientje of meer van de rozenkrans bad en in de omgeving de meegebracht pro viand at. Al stoeiende aanvaardde men de terugweg, „wat op de heen reis uit devotie niet zo luidruchtig toeging". Ook namen de bedevaar ders enkele flessen met water uit de bron mee naar huis, waarmee bij ziekten of ongevallen op de bewuste plaats werd gesprenkeld. „Ook bii onweer werd dit water in huis rond- gesproeid..." De heer Koopman weet ook te vertellen dat gedurende de eerstp wereldoorlog geregeld Belgische vluchtelingen op bedevaart naar hel putje gingen. „Maar later hebben die zich verenigd en kwamen toen uit Vlissingen en Middelburg in pro cessie naar de Lourdesgrot in Hein- kenazand". hem hadden verzekerd dat er „ver schrijvingen" plaats vonden met be trekking tot kosten inzake de uit voering van de Delta-schadewet. De heer Roels Vroeg of de minister bereid was een onderzoek in te stel len en de resultaten aan de Kamer mee te delen. In zijn antwoord zegt minister Drees, dat voorzover uit ingewonnen informaties kan worden nagegaan, de heer Boelmans Kra nenburg in een toespraak een toe speling heeft gemaakt op „zekere kosten, die zouden voortvloeien uit de afsluiting van de Oosterschelde, maar die naar zijn mening onvol doende in de financiële afweging van de Deltawerken zouden zijn verdisconteerd"- Volgens de heer Drees heeft de secretaris van de studiegroep Oos terschelde echter geenszins de in druk willen wekken dat kosten met betrekking tot de Delta-schadewet op andere posten worden verschre ven. Dit woord zou zelfs niet door de heer Boelmans zijn gebezigd, al dus de minister. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Rond 5500 Jehovah's Getuigen uit Limburg, Noord-Bra bant en Zeeland zijn woensdag in Tilburgs Pellikaanhal begonnen aan hun vijfdaags congres. De bijeen komst waarvoor veel meer dan de door de organisatoren verwachte he- langstelling bestaat, staat in het te ken van „De goddelijke naam". Alle inleidingen en discussies hebben op het thema betrekking. Volgende week congresseren de leden uit het westen van Nederland in Rotterdam. Over 14 dagen is er een congres voor de leden van de secte uit het overig Nederland in Hilversum. (vervolg van pag. I). De derde wethouder werd in Ka peile, na de samensmelting van een aantal gemeenten waaronder Wemel- dinge, benoemd om, aldus de heer Ganseman, de zogenoemde Rechtse fractie van verdeeldheid in eigen kring af te helpen. Het toeval wil nu dat er onenigheid in socialis tische kring en met name tussen Partij van de Arbeid en NVV is ontstaan om diezelfde wethouders zetel. De PvdA-fractie op de heer Lamper na heeft de heer Zuydwegt gekandideerd om aldus Wemeldin- ge in het College vertegenwoordigd te laten zijn; de vakbeweging ver koos haar voorzitter de heer Lam per, die bovendien op de kandida tenlijst voor de gemeenteraad twee de stond tegen de heer Zuydwegt vierde. Het is wel zeker dat de heer Ganseman bij b. en w. geen willig oor voor zijn standpunt zal vinden, zodat hij zich tot Gedeputeerde Sta ten zal dienen te wenden. Burge meester H. G. van Suylekom zei zaterdag al bij de speciale raadsver gadering voor de wethoudersverkie zing aan artikea 51 niet te zwaar te tillen. De heer Ganseman, die het min der om een keuze tussen de heren Lamper en Zuydwegt te doen is dan om het dóén vervallen van een der de wethouderspost Welke hij te duur vindt, zegt zich gesteund te weten door nog enige andere één-mans- fracties. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG In de eerste helft van dit jaar heeft het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening aan 38 Nederlandse gemeen ten bijdragen toegezegd door sane- rings- en reconstructieplannen. In totaal belopen deze bijdragen 56 miljoen gulden. Vijf Zeeuwse en één Westbrabantse gemeente kregen er hun deel van. In Zeeland waren dat Axel, Bor- sele. Hulst, Goes en Vlissingen, in West-Brabant was het Zevenbergen. Deze gemeente kreeg 1.624.000 gul den voor de sanering van zijn cen trum. Axel kreeg in totaal 804.000 gulden, 660.000 voor de sanering van het Raadhuisplein en omgeving en 144.000 gulden voor de sanering van de oude wijk. Borsele kreeg twee ton toegezegd voor liet saneringsplan kom 's-Gravenpolder, Goes 940.000 gulden voor het saneringsplan De Honderd Gemeten en Hulst zeven- ton voor de sanering van Nieuw- Namen, Reynaartstraat en omgeving, Vlissingen kreeg van de Zuidwest nederlandse gemeenten het grootste bedrag: 1.840.000 gulden, waarvan anderhalf miljoen als aanvullende bijdrage in de saneringsplannen van de oude stad en 340.000 gulden voor de sanering van de Jacobstraat en omgeving. In Brabant kregen naast de Westbrabantse gemeente Zeven bergen de volgende gemeenten bij dragen: Helmond, Hilvarenbeek, Gss en Vught.

de Stem | 1971 | | pagina 3