65 Per jeep naar de bergen GEK GOEIE BAL. 165 MAANREIZIGERS MOETEN NEERKOMEN IN HET HADLEY-APENNIJNENGEBIED Naar de maan met de Apollo-15 Bemande vluchten gaan door If j de koop 79 vers 198 Gerrit de Stotteraar hoort 10 maanden eisen1 „VUILTJE GELEVERD" te van Europa binnenland buitenland BERGPIEKEN TELEVISIE MAANBEVINGEN RUSSISCHE KOSMONAUT NIKOLAJEV: Oppositie II El Greco's ontdekt HET VOORKOMEN VAN ZELFMOORD Op wachtgeld AARDBEIEN CONFITURE van 172 tijdelijk voor Donderdag 22 iuii 1971 Spar royal koffie. 500 gram U van 316 voor •dag. sappige gele 500 gram 85 inaasappelen mith fijne el kilo ercieboontjes dt te klas met 280 lerce- 220 D 56 '69, Auto- '67, 1100 12 M l. '68, ladett inault '69, '67, 1100 ndere lering jpend g en arage Jweg, :hem. 47,50 ..De gdijk Hoe ster kten >rten neu- ilca- ncte- 1659 T.k.a. witte, grijze en zwarte dwergpoedeltjes, chow-chows. boxers, goudspaniels, pekinee-- jes, pinchertjes en diver# huishondjes. De Dierenvriend Burgerhoutsestraat 124, Koo* sendaal. avan zee aug later 1600- ue - j- en ghel Ca- :htei <1 Hoe- ran- ivan •tent 2 (bij >rte- aca- ang, r(s), dijk, rum Delle 10 korting op roei- en vis* boten ter introductie voor va kantiegangers en vissers. Al leen 10% bij Govers recreatie Rooseveltlaan Tel. 33910. B. op Zoom. Huisdieren Kennel van Ryanshome heeft te Koop zilvergrijs toy reutje van 22 cm hoog 7 mnd oud- Harlekijn toy reutje 24 cm hoog, 9 mnd oud Beide met prima stamboom en inentings* bewijs. Tevens zwarte en aPrl' cot dwergpoedeltjes. Mevr- Koevoets Duivenstraat 28 St.- Willebrord, tel. 01653-3071. Landbouw Te hoop kalkoenen 3 e® 1 weken. Mestkulkens 3 tot weken GA Prinze, Kalvej' straat 22. Made. Tel. 016^ 2543 Diversen Jubileumschieting vrijdag juli, café „Netty", 't Za® Koewacht. Begin 3 uur. Grote schieting vrijdag 23 ter gelegenheid van het 5" jarig schutters jubileum van de Coninck bij K. van Boven- 't Zand, Koewacht. Begin uur. Grote vakantieschletlng j*®11' derdag 22 juli R. de ViM®. Hulst begin 3 uur. bekerschietW Kleuren. vrijdag 23 juli op 2 wippen J. Vernimmen, Rapenburg. Be' gin 3 uur. Het Bestuur. Vakantieschletlng op 2 wiPP® vrijdag 23 juli, bij P. van DUK' Hengstdijk. Begin 3 uur. Huwelijken Eenvoudige knappe man, 32 jaar, bezit woning, zoekt ken* nismaking met eenvoudige me, verpleegster of ongehuwo moeder, bedoeling huwelijk. Brieven met foto o.e.r. Brieve*1 onder no. RK 9403 R. Jongeman, 24 alleenst., zoeft kennismaking met eenvoudu meisje Brieven onder no. 018538 C. 30ju!i ca.lOOuur na de start: scheiding van hel* (moederschip en de,maanlander"Falc.qcL.die (naar de maan gaar. Hel" moederschip blijft in baan rond de maan en zal daar een kleine kunstmaan lanceren. •30juli landing op de maan. •31juli cg.7uur magnwande- ling en auforih •I aug. ca.7uur maanwande- ling en auforih •2aug.ca.6uur maanwande- lingenauhorih Start vanaf de maan na een verblijf van ca. 67uur. 26juli- Moederschip"Endeavor' en de maanlander "Falcon" gekoppeld in baan naar maan Moederschip Irekf maanlander ta Ontkoppeling moederschip-3ebap oi/i^ 26juTi, 2u. e»50mm.na de starh -^•G-'SI-uwsl-oo.h ricnrii ^SluwstooJ* richfing "maan. De snel heid wordh ca39.000km p.u. 7 ai>9 Draagparachules gaan open, landing in deSHIIeOceaan ca. 295uur na de start op Cape Kennedy 7 aug Kemparachufes gaan open De verhoudingen in de tekening zijn niet op schaaf (Van een onzer redacteuren! De Apollo-15, die (als alles meezit) maandag 26 juli om 14.34- uur, onze tijd op Cape Kennedy van start zal gaan, zal met 48.800 kilogram het zwaarste ruimte schip zijn dat tot nu toe door de Amerikanen of Russen gelan ceerd werd. Enerzjjds is dit een gevolg van het feit dat voor het eerst in het maanproject van de NASA het Apollo-moederschip is omgetoverd in een waarlijk in drukwekkende wetenschappelij ke waarnemingspost. Anderzijds zit een groot deel van de ge wichtsvermeerdering in het maanlandingsvaartuig, dat met een vergrote brandstof-, zuur stof- en watercapaciteit vele voordelen biedt boven vorige toe- stellenvan dit type. Daardoor n.l. heeft men de staan- tijd op het maanoppervlak kunnen uitbreiden van 37 uur eerst tot nu maximaal 78 uur. De nuttige lading kon drastisch worden verhoogd, ja zelfs verdubbeld, met als eerste re sultaat de mogelijkheid de astronau ten een vervoermiddel mee te geven in de vorm van een door batterijen aangedreven open auto. De ruimtepaJsken en de uitrus tingsstukken van de astronauten zijn danig vernieuwd, waardoor het mo gelijk is geworden de maanexcursies nu 7 uur te laten duren, tegen vroeger maximaal 5 uur. De Apollo- 15 zal met een reisd-uur van 12 dagen ên 7 uur de langste maanex- peditie tot nu toe worden. Het ver blijf van ruim 67 uur op het maan oppervlak zal ook een record bete kenen en datzelfde geldt voor de maar liefst drie excursies die Scott. en Irwin gaan ondernemen en die respectievelijk tweemaal 7 en een maal 6 uur in beslag gaan nemen. Terwijl Al Worden eenzaam met het moederschip „Endeavor" in een maanbaan achterblijft, zullen Scott en Irwin vrijdagavond omstreeks 23.15 uur, Nederlandse tijd, met het landingsvaartuig „Falcon" moeten neerstrijken op een hooggelegen pla teau in de uitlopers van het. Apen- hijnen-gebërgte, 750 .kilometer tèft noorden van de maanevenaar. De landingsplaats ligt op 26 graden 05 noorderbreedte en 3 graden 39,5 oos terlengte in het z.g. Hadley-Apen- nijnengebied. De naam Hadley is afkomstig van de Hadley-ril, een ruim 100 kilometer lange, 800 meter brede en op sommige plaatsen 400 meter diepe scheur, die zich als de drooggevallen bedding van een eens wilde rivier door de maanbodem slingert. De ril heeft inderdaad veel weg van een rivierbedding, maar geleerden zijn ervan overtuigd dat er nooit- water door heeft gestroomd. Wel houden ze het voor mogelijk dat de geul werd gevormd door lavastromen. Scott en Irwin zullen op nog geen twee kilometer van dit ravijn landen, na een naderingsma noeuvre die hen over de Apennijnen heen brengt, over bergpieken die met 9.000 meter hoger zijn dan onze eigen Mount Everest. Het landingsgebied wordt geken merkt door een grote verscheiden heid in bodemafzettingen. Het ligt bijvoorbeeld aan de oostelijke rand van de Regenzee, een reeds lang opgevuld, 1.100 ki ometer breed gat, dat ruim 4 miljard jaar geleden in de maanbodem geslagen werd door een neerstortende meteoor. Aan de voet van de Apennijnen moeten ia- gen te vinden zijn die door grond verschuivingen langs de hellingen naar beneden zijn gekomen. Voorts wordt het gebied gekenmerkt door talloze secundaire kraters. Dit zijn gaten in de maanbodem die ge vormd werden door rondvliegend puin, dat op zijn beurt weer afkom stig was van de vorming van een veel grotere inslagkrater, Auto-lyous, die ruim 160 kilometer meer naar het noordwesten ligt. En tot slot ligt de landingsplaats vlak bij de plek die men de naam Noord-Complex heeft gegeven. Dit zijn een aantal kratertjes en oneffenheden in de maanbodem, die men toeschrijft aan vulkanische processen Anderhalf uur na de landing van de „Falcon" zal voor de eerste maal een luik worden geopend. Dit zal het dakluik zijn. Het is de bedoeling dat David Scott daardoor zijn hoofd naar buiten zal stol en om, als van uit een soort kraaienest, de vlucht- leiding op aarde een gedetailleerde heschrijvinig te geven van bet ge bied waarin hij en Irwin zijn ge land. Pas na een lange rustperiode zal zaterdag omstreeks half drie 's middags begonnen worden aan de eerste excursie, die 7 uur in beslag zal nemen. Een van de eerste werk zaamheden zal daarbij zijn het rij klaar maken van de maanjeep. die in opgevouwen toestand in een van de vrachtruimen van de „Falcon" ia meegevoerd. Leeg weegt de wagen slechts 210 kilogram, hetgeen niet wegneemt dat het ding een lading van 475 kilo-gram kan vervoeren. Tot die lading behoren natuurlijk de in ruimtepak gestoken astronauten, alsmede wetenschappelijke appara tuur. geologisch gereedschap, came ra's enz. De maa-njeep kan over een vlak terrein een topsnelheid van 13 kilo meter per uur halen, hoewel de drie vastgestelde excursies alle gepland -■ter. zijn op een gemiddelde snelheid v.an 8 kilometer per uur Behalve aan een rit van ruim twee uur, die de astronauten naar een bocht in de Hadley-ril en de uitlopers van de Apennijnen moet voeren, zal de eerste excursie ge bruikt worden voor het opstellen van een wetenschappelijke waarne mingspost. Een soortgelijk complex werd ook op de maan achtergelaten door de expedities van de Apollo-12 en -14. Van beide ontvangt men op aarde nog steeds een continue stroom van gegevens. Onder meer zullen weer een seismograaf, een instrument voor het meten van het magnetische veld van de maan, een atmosfeer- en zonnewindmeter en David Scot, James Irwin en Alfred Worden hebben hun meer dan een jaar geleden begonnen trainingsprogramma voltooid. Ze zijn klaar voor de grote sprong, misschien wel de grootste van hun leven, de maanex- peditie van de Apollo-15. Amerikaanse geleerden beweren dat dit de grootste wetenschappelijke expeditie gaat worden, die ooit door de mens op touw is gezet. Maar zelfs zonder die toevoeging zal de vlucht van de Apollo-15 al indruk wekkend genoeg zijn. Want deze ene retourvlucht aarde-maan zal qua inhoud en te verwachten resultaten de drie vorige bemande maanlan dingen van de Amerikanen tesamen zonder enige twijfel overtreffen. In twee artikelen schrijft een onzer redacteuren over de bijzonderheden en de gevaren van de komende Apollo-vlucht. een stofdetector worden opgesteld. Daarnaast zal Scott met een elektri sche boor twee gaten in de maanbo dem maken, elk drie meter diep. In die gaten zullen thermometers ge plaatst worden, teneinde de geleer den een beeld te geven van de warmte-uitwisse-lm-gsprocessen, die plaatsvinden tussen het binnenste van de maan en de oppervlakte- laag. De tweede maanexcursie, die,zon dag omstreeks 11.45 uur zal begin nen, zal qua afgelegde afstand ver uit de langste worden en ook weer 7 uur gaan duren. Praktisch de gehele trip zullen de astronauten besteden aan het doen van geologisch onder zoek tegen de nog betrekkelijk vlakke hellingen in de uitlopers van de Apennijnen, Het verste punt van die excursie zal ze tot op 7,5 kilo meter van de landingsplaats bren gen, terwijl een totale afstand van circa 16 kilometer zal worden afge legd. De derde excursie, 6 uur lang. die maandag 2 augustus moet plaatsvin den, zal besteed worden aan een fotografisch onderzoek van de Had ley-ril, terwijl voorts een bezoek gebracht zal worden aan het Noord- Complex. Alles bij elkaar zullen Scott en Irwin zich dus 20 uur lang over het maanoppervlak voortbewegen en een totale afstand van ongeveer 37 kilometer afleggen. Verwacht wordt dat ze circa 110 kilogram maanste nen en gruis zullen verzamelen en dat ze met honderden waardevolle foto's en vele meters film naar huis zullen terugkeren. Uiteraard zullen al hun activitei ten weer te bezien zijn via het televisiescherm. Maar ditmaal n-iet in een doorlopende uitzending. De televisiecamera' Zal n.l. gemonteerd worden op de maanjeep en kan alleen in werking worden gesteld wanneer deze stilstaat en een speci ale antenne op de aarde gericht wordt. Een voordeel daarvan is na- tuurlijk wel dat we voortdurend van vrij dichtbij getuige kunnen zijn van de activiteiten van de astronau ten. Bij vorige vluchten ontaardde de tv-uitzendingen van de maan meestal in een beeld van hetzelfde, saaie maanlandschap, met astronau ten die spoedig uit dat beeld ver dwenen. Ditmaal zal de camera bo vendien op afstand bediend kunnen worden vanuit het vluchtleidinas- centnum in Houston. Een primeur zal tevens zijn dat we voor het eerst ivan de start van de maan, maandag 2 augustus 18.12 uur, getuige zullen kunnen zijn. Bij vorige expedities was de tv-camera voor de stroomlevering afhankelijk van het landingsvaartuig. Zodra dit vertrok, was het dus ook meteen afgelopen met de beelden. Nu de camera echter aangesloten is op de batterijen van de maanjeep en deze op een 100-tal meters van de lan dingsplaats „voor eeuwig zal worden geparkeerd", zal de start van de maan wel te zien zijn, evenals de chaos die daarvan vermoedelijk het gevolg zal zijn. Tevens hopen de geleerden dat de batterijen van de jeep genoeg elektriciteit zullen blij ven leveren o'm op 6 augustus met de camera een zonsverduistering waar te nemen. Op die dag gaat de zon vanaf de maan gezien n.l. enige tijd geheel schuild achter de aarde. Andere belangrijke experimenten zullen plaatsvinden vanuit het om de maan cirkelende moederschip „Endeavor". Voorts zal donderdag de derde trap van de lanceerraket van de Apollo-15 op de maan te pletter moeten slaan, teneinde een kunstmatige maanbeving te creëren. Dit experiment moet bijdragen tot het onderzoek dat zich concentreert rond de vraag hoe het binnenste van de maan is samengesteld. De beving zal geregistreerd worden door de seismografen die indertijd op de maan werden achtergelaten als on derdeel van de waarnemingsstations van de Apollo-12 en -14. Een tweede kunstmatige inslag krater zal op 3 augustus worden gevormd door het neerstortende lan dingsvaartuig „Falcon", nadat Scott en Irwin eerst weer in het 'moeder schip zijn overgestapt. Dit toestel moet neerklappen, ongeveer 100 ki lometer ten westen van de oorspron kelijke landingsplaats. De daarmee gecreëerde maanbeving zal overi gens alleen voelbaar zijn voor de seismograaf van de Apo-llo-15. Die van de Apollo-12 en -14 staan n.l. te ver weg om de relatief niet al te grote klap te kunnen registreren. De Apollo-15 zal pas woensdag 4 augustus om 22.18 uur aan de terug reis naar de aarde beginnen en in de Stille Oceaan terugkeren op za terdag 7 augustus, na een reis van dagen. 7 uur en 12 imutn el2Den 12 dagen, 7 uur en 12 minuten. De lan-gste maanvlucht tot nu toe was die van de Apollo-12, die ruim 10 dagen duurde. (Van onze redactie buitenland) GENEVE Ondanks het ongeluk met de Sojoez-11 zal de Sovjet-Unie door gaan met bemande ruimtevaart. Dit heeft de Sovjetrussische ruimtevaarder Andrian Nikolajev in Genève op een persconferentie gezegd. „Voor het welzijn van de mensheid zullen er kosmonauten de ruimte in blijven gaan", zei hij. Nikolajev maakte onderscheid tussen „het nabije" en het „verre heelal". Het laatste, waaronder hij ook de maan rekent, blijft voorlopig voorbehouden aan automatische stations. „Maar naarmate het ruimteonderzoek vordert kan men bemande vluchten naar andere planeten verwachten". Een retourtje Mars zou dan vijf jaar gaan duren „en daarom zijn wij van plan de bemanning nit zowel mannen als vrouwen te laten bestaan". Wat het ongeluk met de Sojoez-11 betreft zei Nikolajev dat de commissie van onderzoek nog bezig is met het vaststellen wat de oorzaak is geweest van het wegvallen van de luchtdruk. AMSTERDAM (ANP) De of ficier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam heeft gistermiddag tien maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest geëist te gen de 51-jarige Amsterdamse ex- chauffeur Gerard B„ beter bekend als de in de jaren vijftig beruchte in- en vooral uitbreker Gerrit de Stotteraar. B. wordt ervan verdacht eind april ongeveer 1000 pornografische en an dere films te hebben gestolen bij een Amsterdams filmbedrijf. Amsterdamse rechercheurs hiel den Gerrit reeds geruime tijd in het oog en zagen hem op koninginne dag van dit jaar uit een pand aan de Prinsengracht vijf postzakken ha len, die, naar later bleek, gevuld wa ren met films. De reeds 35 jaar op het criminele Pad wandelende B. vertelde ter zit ting, dat hij daags voor de inbraak telefonisch door iemand was bena derd om een klusje op te knappen „Niets crimineels, iets riskants". Hij zei een gesprek met de man ge had te hebben in de kelder van het bedrijf, waar hij enige dagen later de films zou móeten weghalen. Hem waren precies de stellages aangewezen, die hij moest leegha len. Volgens B. was de onbekende man een tussenpersoon tussen hem en de eigenaar van het bedrijf. De officier noemde het een origi neel verhaal, maar was zeer ver baasd, dat een beroepsinbreker van dergelijk niveau zo'n naïviteit ver onderstelt bij de rechtbank, dat de ze zijn verhaal zou geloven. De raadsman van verdachte zag vele twijfels: het bedrijf wilde de films lozen, omdat mogelijk een in val van de politie werd verwacht i.v.m. pornografische films, of dat de voor 50.000 gulden tegen diefstal verzekerde inventaris nog iets zou kunnen opleveren. Volgens B. werd hem een „vuiltje geleverd". De rechtbank doet vrijdag 30 juli uitspraak. Hinderlijke vragen zijn lastige vragen. Het is dan ook schandalig' dat de rode oppositie de brutaliteit durft op te brengen het op te nemen voor 'n stelletje Turkse en Marokkaanse gastarbeiders. Die landverhuizers moesten dankbaar zijn dat zij hier in het licht van onze CULTUUR en BE SCHAVING mogen vertoeven. Wat was alles toch beter geregeld toen alleen de heersende klasse het voor het zeggen had in onze lands regering. Men hoefde toen geen tekst en uit leg te geven aan het onbetamelijk grauw, laat staan dat men antwoord moest geven op hun VRAGEN. Wat de vragen van Relus ter Beek betreft: die man heeft waarschijnlijk nog nooit gehoord dat wat vergund is aan de goden nog lang niet is toe gestaan aan de runderen. BAVEL. J. BLIEK. Brieven voor deze rubriek moeten met vol ledige naam en adres worden ondertekend. Bij publicatie zuilen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uitzondering zal van deze regel wor den afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publicatie van brieven (verkort of onverkort) betekent nïet dat de redactie het in alle gevallen eens is met in houd, c.q. strekking. In Ruurlo staan de driejaarlijkse Karl May-openluchtspelen weer te gebeuren. Aan de vooravond verga derde de gemeenteraad helemaal „in stijl", als indianen. Na de vergadering van opper hoofd, medicijnman en stamhoofden werd de strijdbijl begraven om zich aan de biljarttafel sportief te me ten. (Advertentie) LISSABON (AFP) In een kerk in Estremoz, honderdzeventig km van Lissabon, zijn twee schilderijen van El Greco gevonden. De schilderijen zijn ontdekt door arbeiders, die in de kerk aan het werk waren. Het ene doek stelt de tenhemelopneming van Maria voor en op het andere is de kroning van Maria afgebeeld. Volgens experts, die de schilderijen bestudeerd hebben, is er geen enkele twijfel over de authenticiteit. van het Tribune DE CORRESPONDENT Amerikaanse blad Chicago is in Moskou gearresteerd toen hij op straat een gesprek met een jood se Rus aanknoopte. Ook deze werd door 'rechercheurs meegenomen. Na een korte ondervraging op een poli tiebureau werd de Amerikaan vrij gelaten. (Hem werd geadviseerd de Rus niet meer te ontmoeten. Hij is een misdadiger, zeiden de politie functionarissen. Of de man eveneens is vrijgelaten was de journalist niet bekend. LONDEN (AFP) Negentig pet van de zelfmoorden zouden voorko men kunnen worden, wanneer art sen blijk zouden geven van wat meer psychologisch inzicht. Dit staat in het jaarrapport van de Britse commissie voor medisch onderzoek, die zich met het oog op het indruk wekkend toenemend aantal zelf moorden over dit vraagstuk gebogen heeft. Bij de vrouwen is het geregi streerde aantal zelfmoorden gemid deld 2,2 per 1.000. Bij de mannen is dit cijfer 1,75 op de 1.000. Maar vooral bij jongelui neemt de neiging tot zelfmoord onrusbarend toe, zo zegt het rapport. Het belangrijkste vraagstuk is dat van het ontdekken van de neiging tot zelfmoord. De psychiatrische statistieken d-uiden aan, dat het grootste d-eel van dege nen die tot het uiterste gingen, in de week voor hun poging een arts heb ben geraadpleegd. nieuwe „Oud-ministers kunnen best rond komen", zo schrijft uw parlementai re redacteur in dit blad van 10 juli j.l. Hiermede tracht deze redacteur enkele Nederlanders „gerust te stel len" omdat deze bezorgd zijn over de toekomst van de afgetreden mi nisters die gewend zijn een toelage te hebben van ongeveer f 110.000.- per jaar. Gelukkig weet de'redactie dat er voor hen een regeling be staat: Zij gaan gewoon in wachtgeld over en krijgen dan gemiddeld voor 5 jaar een slordige 70.000 per jaar. Aangenomen dat d'ie prachtige re geling niet van vandaag of gisteren is doch reeds eerder van toepassing was, zou het leuk zijn te weten hoeveel er per jaar uitgekeerd moet worden, meegerekend de heren die al eerder met wachtgeld tevreden moesten zijn. Nu het nieuwe kabinet het voornemen koestert om tot een betere verdeling in het algemeen te komen, maak ik mij toch wel zorgen over de ministers van de toekomst. Tenslotte is een minister ook maar een „mens", zo verklaarde minister Biesheuvel toen hij zei het woord „excellentie" niet meer te willen gebruiken. De ministerssalarissen zullen nu ook wed aangepast Wor den, maar i-k vrees dat ze het met f 180,- per week toch niet kunnen redden. ST. JANSTEEN S. VAN VLIET

de Stem | 1971 | | pagina 11