Wrat steler Keni 'WE MOETEN HET VAN DE EENHEID HEBBEN' Janssen wint sprint grote groep JOOP ZOETEMELK DOOR HARRIE JANSEN GEKLOPT fVan de Bunder onhoudbaar in Ronde van Clinge ACHTTIEN ATLETEN NAAR EUROPESE TITELSTRIJD Karstens actief in Obbicht Telstar werkt aan driejarenplan EREDIVISIE Telstar WAGTMANS DERDE Weer sege van Merckx Karstens 3e ..Een milde selectie sport '71-'72 Woensdag 21 juli 19 Er is geen geze De kooplui zitten hier en daar verto zo'n markt eens ee lijke slangen in een de mand en speelt open en wiegt al fli ten zich op, wiegen hun staarten. Maa: duurt. Er stonden nu dr om de fluitspeler hee naar de wiegende slai er iemand: „Daar kor De mensen draaiden een prinses zie je nj De fluitspeler hield i bewondering een oge spelen... .hemeltje lief een slang uit de manc liet de man zijn fluit met beide handen nof de deksel van de mai gelukkig geen slang i ging allemaal heel werk. Een paar mem wilden wegvluchten, i ses wilde juist naar o Het werd een gedrang En op dat ogenblik bu zich, griste de fluit vai zweerder weg en stopt lange wijde harembro zij met trots hoofd dienaressen die te do iets te merken, lieüer aan. Maar tussen de kij! jongen gestaan, die precies gezien had....en prinses. Midden op de mar goochelaar. Hij had eei op de grond uitgesprei< alle mensen om hem goed moesten kijken die in het midden van geborduurd. Iedereen riep een toverspreuk gen rondom de ster he ten op de doek. Dan v vruchten, de mensen en de goochelaar deed nieuw voor weer a: Juist toen hij nu be' iedereen strak naar dei ster moest kijken, rie „Daar komt de prinse sen draaiden zich om v. ses zie je niet alle raakte de goochelaar d hij vergat zijn toversp; van verlegenheid de ha ogen. Alle kijkers lac gen wilden weglopen dichterbij komen. En blik bukte de prinses doek weg en stopte andere broekspijp. Maar de jongen di was gevolgd, had het ge: Op een hoek van de waarzegster. Zij hielc bol in haar handen en| Als iemand haar een kon- zij in die bol zie: de gever van dat gel* beuren. Een vrouw h| gegeven om te horen worden. De waarzegst de glazen bol en toen „Daar komt de prii keerde zich om want ei je niet alle dagen.... M: zegster raakte de kluts de bol uit haar handen mige mensen wilden w< ren wilden dichterbij k< in de bol te kijken. 1 gedrang van jewelste ogenblik bukte de j raapte de bol op, wikl haar skaal en liep de mai Maar de jongen had gezien. De waarzegster mi ei 28 Al op school realiseer gevaarlijk het is popa hoe gevaarlijk het is si ben. Ik was opgegroeid familieverbintenissen Chinese samenleving, w valiteit heerste en waS ik mijn best deed, allee: en lof oogstte. Maar zo in mijn eigen land! Dit het eerst toen ik in miji, op de middelbare school de geldprijs nodig had ten van het afscheidsfi deed met de competitie verhalen én die voor g< gelukkig genoeg voor m teit won ik ze beide- Ij geestdriftige, vriendeliji ontmoette ik vijandige: werd er gemompeld I „eerlijk" was om tweel één persoon toe te kenne; Jaren later, toen ik verwacht de Nobelprijs' tuur ontving, ontstond j van woede dat een vr wel een vrouw die het van haar leven in China bracht, als Amerikaan kreeg. Robert Erost, God zei: „Als z i j de No krijgen kan iedereen 1 Theodore Dreiser, die tr gecorrespondeerd had, ling met schrijven op; I toen uitgever van de view of Literature, sch brekend hoofdartikel; brekend hoofdartikel; bestaat die rancune nog ik heb geleerd het te Woensdag 21 juli 1971 )van oize sportredactie) VELSEN „We zijn vorig sei zoen op de elfde plaats geëindigd en dat was de beste plaats, die de club ooit in de eredivisie heeft gehaald", zegt trainer Jan Rab. „Maar denk nou niet, dat we nu gelijk volgend seizoen zesde of ze vende gaan word'.i. Dat is wel ons streven maar het is pas ons eind doel van het driejarenplan, dat we voor Telstar hebben opgezet. De eerste fase, die dit seizoen ingaat, wordt al bevredigend afgesloten als we negende of tiende wor- d<y". Jan Kab zelf, met zijn 27 jaar nog steeds de jongste trainer van de Nederlandse eredivisie, vervult in dat driejarenplan een zeer be langrijke rol. „Ik heb voor drie jaar getekend. Dat was wel een eis van me. Want ik wilde gewoon twee jaar rustig hier werken. Zon der zorgen over een nieuwe baan. En ik geloof dat met het huidige materiaal bij Telstar gerust nog meer bereikt kan worden. Goed, we zijn geen sterrenteam, wij moeten het hebben van de een heid. En die is vooral het laatste jaar erg vervuld. Dat is in het verleden nog wel eens anders ge weest". De kerngroep van Telstar is dan ook nauwelijks gewijzigd. Wijn- gaarde vertrok naar FC Den Haag. De amateur-international Bischot, Volewijckers-spits Co Stout en de centrale verdediger van HFC, Klaas Bijl, kwamen de selectie- groep versterken. Bovendien is een aantal sterke amateurs aangetrok ken. Uit de selectiegroep zijn de voor het voetbal afgekeurden Alt- eerste jaar bij Telstar was er een levensgroot conflict met routinier Theunissen. In het tweede seizoen had Rab echter het vertrouwen van de spelers volledig gewonnen. En dat kwam tot uiting in steeds betere prestaties en bleef niet on opgemerkt bij het publiek. De kas sa rinkelde, steviger dan ooit tevo ren bij Telstar. „En daarop moeten we blijven mikken. Dat is in het belang van ons allen", zegt Jan Rab vastberaden. TELSTAR-VELSEN. Opgericht 17 juli 1963. Clubkleuren: shirt, broek en kousen: wit. Terrein: Sportpark Schoonenberg. Accom modatie: 18.000 toeschouwers. Aan tal contractspelers: 24 (vorig jaar 28), E. .Blauw (19), Fred Andre (30), Cees van Bergen (23), Diek Bont (27), Frans Bischot (25), Klaas Bijl (25), André Dacus (24), Joop Driessen (24), Paul van Eg- mond (28), Frans van Essen (23), Gerrie Vens (26), Jan van de Ge vel (24), Joop de Jong (23), Jos Jonker (20), Peter Lechermann (21), Leen van der Lugt (31), Rob Manders (23), Paul van de Meeren (27), Milan Stanic (29), Co Stout (23), Jan van Tongeren (19), Cees de Vries (25), Monne de Wit (26), Jaap Zwaan (27). Aankopen: Co Stout (De Vole- wijokers), Fred Bischot '(SDW) en Klaas Bijl (HFC). Verkocht: Wijngaarde naar FC Den Haag, Dick Molenaar (AZ •67). Teruggekeerd naar de amateurs of gestopt met voetbal: Andries Kok, Gerrie Althoff, Tjeerd Kort, Aad van Son en Kees Righart-Van Gelder. (Van onze sportredactiel OBBIC1IT Toen de laatste ronde inging wist Joop Zoetemelk dat hij een verloren race reed. Zoetemelk: „Hij bleef heel lang op 40 meter achter mij hangen en ik dacht dat hij er niet meer bij zou komen". Die „hij" was Harrie Jansen, de enige die attent reagerend de demarrage van Zoete melk drie ronden voor het einde had kunnen beantwoorden. Jansen, de betere sprinter, won tenslotte het „Wonder van Obbicht" met een wiel voor sprong. Slechts zeven seconden later beëindigde het peleton de race. die als een van de snelst gereden criteriums in Nederland de geschiedenis zal in gaan. Zei neleton-sprint-winnaar Jan Janssen: „Wat ging het hard, ik reed niet zo best en daardoor ko nik alleen maar meerijden, zoals zovele anderen. Jammer dat ik niets extra's kon laten zien." ('s-Gravendeel). 6. Harm Ossenbros (Hoogerheide)7. Léo Duyndam (Poeldijk). 8. Math. Gerrits (Oploo). 9. Jan van Katwijk (Oploo). 10. Ro ger Rosiers (Belg.). 11. Ger Harings (Sibbe). 12. Jos. van der Vleuten (Mierlo). 13. George Barras (Belg.) 14. Wim Prinsen (Hank). 15. Gerben Karstens (Prinsenbeek). 16. Gerard Vianen (Kockengen). 17. Hugo Ma rien (Belg.). 18. Henk Benjamins (Hoogeveen). 19. Ben Janbroers (Am sterdam). 20. Verhaegen (Belg.). 21. Mathijs de Koning (Scherpenzeel). 25. Cees Rentmeester. \:v hoff, Tjeerd Kort en Van Son (wegens studieredenen) verdwe nen. Het zijn geen spectaculaire wijzigingen. Zegt trainer Rab: „Ik weet wat er met dit stel bereikt kan worden. Het zijn geen toppers, maar wel spelers, die goed mee kunnen draaien in de eredivisie. En ik ben er blij om dat de meeste van die spelers een twee- of drie jarig contract hebben getekend. Dat bewaart gewoon de rust in het team." Alhoewel de jongens wel voor hun plaats moeten knokken. Want voor de meeste plaatsen is genoeg concurrentie. Ik kan echt wel zeggen dat Telstar sterker in de breedte is geworden". Jan Rab is gewoon blij met die rust. De jonge oefenmeester heeft het wel eens anders gehad. In zijn Beeld van de koers te Obbicht. Jan Krekels op kopgevolgd door Jan Janssen en het peloton. (Van onze sportredactie) CLINGE Een ode aan Toine van de Bunder zou het verslag van de Ronde van Clinge, die gistermid dag werd verreden, moeten zijn. Een ode aan een coureur, die zich de laatste maanden heeft ontpopt tot een van de sterksten, zoniet dé sterkste van Nederland. Een ode aan een renner, die gisteren in het Zeeuwsch-Vlaamse Clinge aan de grens met België, zijn collega's op bijna schandalige manier pijnigde. Een ode aan Toine van de Bunder uit ÏJzendijke, die op vijf renners na heel het veld dubbelde. Axelse Wim de Waal was de enige, die zijn ploegmakker nog enigszins kon bij benen, maar ook hij finishte met niet minder dan 1 minuut en 55 seconden achterstand als tweede. Zo langzamerhand vragen de lief hebbers zich af: waar moet dat naar toe met Toine van de Bunder? Grote namen ate Priem, Koeken, Vlot en zelfs Den Hertog sidderen bij het zien van zijn naam op het program ma. Toine van de Bunder, de onstui mige aanvaller, die zo op het oog kwistig strooit met zijn niet geringe krachten. Vrijdag koerste hij in Haamstede (tweede), zaterdag won hij in Elsloo, maandag reed hij zes de in Philippine en gisteren won hii dus. Vandaag neemt de IJzend'ijker, ondanks ae Acht van Chaam, rust. En dan, morgenavond, voor eigen publiek rijden in het avondcriterium van ÏJzendijke. Toine van de Bun der is sterk, erg sterk. Zoals hij gisteren op het 1700 meter lange rondje van Clinge wegreed van zijn collega's was schitterend om te zien. De pure klasse straalde er vanaf. Het kon niet op bij de bescheiden Zeeuwsch-Vlaming. Eerst ranselde hij in het begin van de koers het hele veld van 80 deelnemers gena deloos uit elkaar. Doodeenvoudig, door op kop te gaan rijden. Een voor een dwarrelden de minderen naar achteren. Maar ook mannen met naam, zoals Wim Evertse. Op zijn ranke, zilvergrijze fiets regeer de Van de Bunder als geen ander. Hij reed de koers en de rest had maar te volgen. Tenminste als ze dat konden, want Van de Bunder volgen alleen al is een verdienste. Toine van de Bunder, die Joop Mid- delink gewoon niet thuis kon laten voor de wereldkampioenschappen op de weg, nam, toen de groep was uitgedund tot zestien, rust. Hij liet Johan van Waes, Peter Gödde, de Belg Ronny de Bisschop (hij zou door pech uitvallen), Wim de Waal, Henny 'Gijsel, Piet Kettenis, Piet Legierse, en al die mannen maar rustig uittollen. Hij liet ze gaan, gaf ze een paar honderd meter voor sprong en pakte ze terug. Met het grootste gemak van de wereld. Ook Lau Verwey, de eerstejaars amateur uit Pijnacker, mocht vooruit. Van de Bunder liet het allemaal toe. Tot op het moment dat hij zijn tijd geko men achtte. Een tijd, die kwam toen de groep van zestien in twee stuk ken lag. Wim de Waal, Dick Zee man, Johan van Waes, Michel Pronk, Jan Zuij-diweg, Piet Legierse en uiteraard Toine van de Bunder, vormden de eerste groep. Op het ogenblik dat de eerste gedubbelden, die mochten blijven koersen van de jury, deze groep binnenvielen ging Toine alleen weg. Zonder qp of om te. zien reed hij weg van zijn mede vluchters. Zijn voorsprong elke ron de met 13 seconden vergrotend. Achter hem ontstond een waar slag veld. Gödde, Kettenis, Van Waes, lertom in feite iedereen stortte in door het moordende tempo van gangmaker Van de Bunder. Het was ongelooflijk wat de coureur van Tri- co Noble weer liet zien. Nadat hij nog een aantal gedubbelden had ge- stayerd naar een betere plaats, schudde hij ook die los. Op een bepaald moment pakte hij zelfs twee premies tegelijk. Zo hard ging hij van groep naar groep. Ruim voor zijn laatste honderd meters zette hij de machine stop. Het karwei zat erop. Beide armen gingen omhoog bij het passeren van de witte streep. Toine van de Bunder had de Rond» van Clinge gewonnen. En vraag niet hoe,...! ROB VAN DEURSEN Uitslagen: 1 Toine van de Bunder, ÏJzendijke, 104 kilometer in 2.32.30, 2 op 1.55 Wim de Waal, Axel, 3 op 2.10 Michel Pronk, 't Zand, 4 op 2.15 Dick Zeeman, Oudkarspel, 5 op 2.50 Louw Verwey, Pijnacker, 6 op een ronde Frank Ouwerkerk, Rotterdam, 7 Henk van Kasteren, Schiedam, 8 Jos Kieftenburg, Hoorn, 9 Ed Kroon, Den Haag, 10 Cor Vriens, Helmond, 11 Piet Legierse, Den Haag, 12 Jan Zuydweg, Rotterdam, 13 Henny Gij sel, Heikant, 14 Wim Westdorp, Heinkenszand, 15 Henk Pronk, Scheveningen, 16 Peter Gödde, Hulst, 17 Christ van de Bergh, Kruisland, 18 Jan Lookamp, Vroomshoop, 19 Johan van Waes, Aardenburg, 20 Gerrit Moerman. Vlaardingen. Wie dat wel gedaan had was Ger ben Karstens, die ochtend om negen uur uit Parijs vertrokken en pas een half uur voor de wedstrijd in Ob bicht aangekomen. Karstens was de bezieler van een kopgroep van vijf renners (Karstens, Van Katwijk, Ma rien v. d. Winden en Gerrits), die tus sen de 19e ronde (van 4 km) en de 26e ronde het veld vooraf ging. Vier ronden voor het einde zag de groene trui-drager uit de Tour dat zijn in spanningen vergeefs geweest waren en dat het peleton weer aansloot, Kartens zelf hield er echter de nres- tatieprijs aan over. Het bleef de hele wedstrijd roerig in 't peleton, niet in het minst door het grote aantal premies (in totaal voor f 1800,soms vier per ronde. De snelheid lag echter zo hoog (rond de 50 km) dat ook deze vlucht een roemloos einde strief. En toen ten slotte ook de poging van Karstens c.s. op niets uitliep, demarreerde Joop Zoetemelk onder applaus van de dui zenden toeschouwers en pakte 100 meter voorsprong. Harrie Jansen rea geerde snel en kon als enige Zoete melks wiel pakken, hetgeen hem in de eindsprint de zege opleverde. Uitslagen: Harrie Jansen (Schaes- berg) 120 km in 2.42.34 uur. 2. Joop Zoetemelk (Rijpwetering) z.t. 3 op 7 sec. Jan Janssen (Putte). 4. Wim Bra- venboer (Rotterdam), 5. Eef 'Dolman AALST (ANP) Eddy Merckx heeft zijn overwinning in de Tour de France gevolgd doen gaan door een zegepraal in het avondcriterium van Aalst Hij won de wedstrijd over 95 km in twee uur precies. Van Springel werd tweede op een halve lengte en Rini Wagtmans derde op 15 secon den. Verdere uitslag: 4 Eric Leman, 5 Frans Verbeeck, 6 Eddy Peelman. 7 Etienne Sonck, 8 Roger de Vlae- minck, 9 Walter Godefroot, 10 Frans Melckenibeeck, 26 Joop Zoetemelk. 27 Lucien van Impe. Toine van de Bunder gaat zegevierend over de finish te Clinge. COMMENTRY (ANP) De Duit ser Wolfshohl won maandag de 100 km-wedstrijd van de Franse plaats Commentry in twee en een half uur. Tweede werd op 2 minuten 10 se conden de Fransman Perin en derde op 2,15 de Nederlander Gerben Kar stens. Daarna volgden Hezard, Ghi- sellini, Poulidor, Labourdette, Grelin. Dumont, Samy, Mortensen en Luis Ocana. allen in dezelfde tijd als Karstens. (ADVERTENTIE) DEN HAAG (ANP). De Neder landse atletiekploeg voor de Europe se kampioenschappen, die van 10 t- m 15 augustus a.s. in Helsinki worden gehouden, bestaat uit tien dames en acht heren. Het zijn: DA MES: Wilma van den Berg (De Keien) 100 en 200 meter, Trudy Ruth (GAC) 200 meter, Marian Burggraaf (OSS Wik) 400 meter, Joke van der Stelt (De Spartaan) 1500 meter, Anneke de Lange (Sparta) 1500 meter en eventueel 800 meter, Els Gommers (Unitas), 1500 meter Miep van Beek (ADA), vijfkamp Mieke Sterk (ADA) vijfkamp, Els van Noorduyn (Sagit- ta) kogelstoten, Annemieke Bouma (Atmodes) hoogspringen, HEREN: Sjef Hensgens (Achilles TOP) 800 meter, Bram Wassenaar (AV23) 1500 meter, Jos Hermens (UNC) 5000 meter, Egbert Nijstad (DOS Dwingelo) 5000 en 10.000 meter, Geert Jansen (AV'23) marathon, Ed de Noorlander (AVR) tienkamp, Frank Nusse (AAC) tienkamp, Hans Smeman (AVR) tienkamp., De KNAU wacht de uitslag van een medisch onderzoek af om te kunnen beoordelen of Wilma van den Éerg, Mieke Sterk en Hans Smeman, die allen geblesseerd zijn, in staat zijn uit te komen op de Europese kampioenschappen. De hordeloper Hans van Enkhui- zen krijgt komende zaterdag in Bonn nog een kans om de Helsinki- limiet van 14.0 seconden te halen. Haalt hij deze tijd of blijft hij eronder, dan zal hij aan de ploeg worden toegevoegd. De begeleiding van de ploeg bestaat uit: Hans Koomen: chef d'equipe, Hans Gre- wer: technisch leider, Jaap Noorden bos en Kees Koppelaar: coaches, dokter De Jongste: arts, Evert Wij burg en Anne de Jong: masseurs. In vergelijking met de Europese titelstrijd, die twee jaar geleden in Athene werden gehouden, is de Ne derlandse ploeg verdubbeld. Naar de Griekse hoofdstad gingen zes dames en drie heren, vr«i wie Wilma v. d. Berg en Maria Gommers op resp. de 100 en 1500 m voor zilveren medail les zorgen. Het is de op een na grootste ploeg welke de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie na I960 ooit naar een Europees kampioen schap afvaardigde. Allec.i in 1966 (Boedapest) was de équipe met 20 deelnemers (11 dames en 9 heren) groter. Niet gekozen voor Helsinki wer- 0 Wilma van den Berg, bij wie de opgelopen blessure. den Mary van der Raadt, die op de vijfkamp met 4762 punten twaalf punten boven de limiet (4750 pun ten) kwam en de 4 x 100 m estafet teploeg van de heren, die met 40 sec de Helsinki-eis ook een maal haalde. Als argumentatie voor het niet af vaardigen van Mary v. d. Raadt zei voorzitter Frans Jutte: „Wij achten de prestatie van Mary v. d. Raadt niet voldoende om in Helsinki met enige kans op succes deel te nemen. Datzelfde geldt in feite ook voor de 4 x 100 m estafette ploeg". De KNAU achtte ook geen grond aanwezig om een 4 x 400 meter dames estafetteploeg af te vaardi gen. Jutte: „Dit is ons als bestuur van technische zijde ontraden. De ploeg heeft niet aan de limiet van 3 minuten en 38 seconden voldaan. Wanneer wij een finaleplaats als basis van uitzending hadden geno men dan was ook de afvaardiging van een 4 x 100 meter damesploeg gerechtvaardigd geweest". Frans Jutte verder: „Het is een milde is naar de Finse hoofdstad selectie. Een grote rol heeft gespeeld dat wij jonge talenten als Annemie ke Bouma en Frank Nusse in ver band met de Olympische Spelen van volgend jaar een kans moeten ge ven. Het Nederlandsch Olympisch Comité zal de tijden die in Helsinki worden gemaakt later wanneer de eisen voor uitzending naar München worden bekend gemaakt, in aanmer king nemen". Voor wat de medische restrictie, die ten aanzien van het uitzenden van Mieke Sterk, Wilma van den Berg en Hans Smeman is gemaakt, betreft zal de beslissing volkomen in handen liggen van dokter De Jongste. Trainingscoördinator Jan van Heek zal de komende weken marathonloper Geert Jansen begelei den bij zijn training om te zien of de Amsterdammer die geruime tijd geblesseerd is geweest doch twee weken geleden weer een goede 25 kilometer liep, in staat is op afstan den boven de 25.000 meter trainings tijden te maken welke de uitzen- is van het herstel van de in Udcn ding rechtvaardigen. De Helsinki-gangers zullen van 30 juli tot en met 2 augustus nog bij eenkomen voor een laatste trainings stage. Voor wat de coaches betreft heelt de KNAU de keuze laten vallei "l1 Kees Koppelaar, die de afgelopen jaren de midden- en lange afstand onder zijn hoede heeft gehad e" Jaap Noordenbos, die de verant woording droeg voor de meerkam- pers en de 4 x 100 meter estafette ploeg dames. De KNAU heeft Ben Kusmic, die de midden- <v lange afstandloopsters trainde en ook ,n Athene van de partij was, thuis gelaten. Voor de 1500 meter loop sters Anneke de Lange, Joke van der Stelt en Els Gommers en het 400 meter talent Mariai ,ie Burg graaf zal dit ongetwijfeld een handi cap betekenen. Te meer daar Kop pelaar noch Noordenbos dit seizoen enige bemoeienis met de begeleiding van een damesploeg heeft gehad.

de Stem | 1971 | | pagina 8