7.2S 44 WATERLIEFHEBBERS GINGEN LUCHT IN ENGELAND EN DE EEG. Wilson zegt nee tegen voorwaarden NIKON NIET NAAR HANOI KlopKfcpte u vergeefs aan bij uw leverancier? Spar cholatti1 IN 'T fós® Protesterende gitaren Alfrink: geen weg terug CULTURELE AUTONOMIE IN BELGIë Observer meldt direct vredesoverleg 65 PILSJES IN 59 MINUTEN Filiaalhouder Kreymborg geschorst o Henry Kissinger reisde op een Westduits paspoort ïsiZ* rant-Bar EL MAR binnenland buitenland >ar week verrassing MOTIE Pentagon - stukken Senator Fulbri&ht had ze in69 al in zijn bezit Beschuldigd Hersenoperatie om dwangdief9 te genezen Maandag 19 juli 1971 Wij nodigen u uit eens met onze zaak kennis ij- te komen maken. M Onze zaak leent zich uitstekend voor recep ties en partijen. Gaarne verstrekken wij u meerdere inlichtingen 65 TERNEUZEN 01150-4855 lip Am Literfles van 79 geldig t/m 20 juli ar tinnen sierschaaL mooi ook als schaal. Normale relprijs 27,59 verrassingsprijs (Van onze redactie buitenland) GENèVE/SAPPORO De vele vakantiegangers op en rond het Meer van Genève kregen zaterdag namiddag de schrik van hun leven toen er een hevig onweer losbartte. Een daarmee gepaard gaande or kaan veranderde het anders zo kal me meer Ln een woeste zee. Tien tallen zeil- en motorboten bleken niet tegen de golven opgewassen en sloegen om. Een 60-jarige vrouw, wier zeilboot niet tegen de veran derde omstandigheden bestand was. verdronk. Volgens ooggetuigen slingerde de orkaan de vele waterliefhebbers op het meer soms wel 20 meter hoog de lucht in. Veel drenkelingen wer den gered door grote passagiers schepen. Bij een zwembad in Genève werd een 24-jarige vrouw door de blik sem gedood. Drie anderen die met haar onder een boom waren ge vlucht, liepen levensgevaarlijke brandwonden op. Drie gewonden vielen in de Jura toen de storm de cabine van een berglift tegen een steunmast slin gerde. Enige uren later werd ook het zuiden van Frankrijk door hevige onweersbuien getroffen. In Toulouse werd een 86-jarige man door een neerstortende hoogspanningskabel getroffen en gedood. In Talloires aan het Meer van An. necy stortte een boom op een huis waarin tien jonge toeristen uit Pa rijs gewond werden. De duizenden toeschouwers en acteurs bij de openluchtvoorstellingen van het festival in Avignon zochten ijlings een goed heenkomen toen het nood weer losbarstte. Ten zuiden van Nimes werden driehonderd mensen op een kampeerterrein dakloos. Ze zijn in een naburig dorp onderge bracht. Zeven personen zijn omgekomen bij een busongeluk in de omgeving van de Spaanse stad Guernica. Een groot aantal passagiers in de bus werd gewond. De slachtoffers wa ren patiënten van een psychiatri sche inrichting in Santa Agueda. Zij waren op een excursie. Bij een hotelbrand in Belfast zijn zaterdag drie mensen een inwo ner van Ulster en twee Canadese toeristen om het leven gekomen. De politie gelooft niet dat de brand het gevolg is van een aanslag. Vijftien schoolkinderen en een onderwijzer zijn omgekomen toen een passagierstrein op weg van Bel grado naar de Adriatische haven stad Ploce, inreed op een stilstaande goederentrein. De kinderen zaten in de eerste wagon, die door de bot sing geheel vernield werd. Door een lek in een gasbuis is een kolenmijn bij de Japanse stad Sapporo vol methaangas gelopen. Reddingsploegen hebben 20 omge komen mijnwerkers kunnen bergen. Er werden nog tien man vermist. Zeker 27 mensen werden gedood en 14 gewond toen zaterdagmorgen in het westelijk stadsdeel van Seoel (Zuid-Korea) huizen en gebouwen als gevolg van een zware regenval ineenstortten. SAIGON (AP) In Saigon is bekend geworden, dat dr. Henry Kissinger zijn geheime bezoek aan Peking heeft gebracht door van Pakistan naar Pe king te vliegen met een verkeersvliegtuig, onder een aangenomen naam en met een niet-Amerikaans paspoort. Hij vloog naar Peking op 9 juli. Kissinger en zijn drie metgezellen vlogen met een machine van de Pa kistan International Airlines en gingen ook met die maatschappij terug naar Pakistan, twee dagen later. Kissinger, een geboren Duitser, reisde op een Westduits paspoort. Toen Kissinger met Tsjoe en-Lai confereerde werd in Pakistan bekend gemaakt dat hij, met maagklachten, ergens in een oord in de bergen op verhaal aan het komen was. P G ZES EMIRATEN aan de Perzische Golf zijn het eens geworden over een grondwet voor één federatie, waarin zij vóór de Britse militaire terug trekking uit het gebied aan het eind van dit jaar zullen samengaan. DE BOLIVIAANSE volksassemblée heeft voor het gehele land „in ver hand met een dreigende staatsgreep van rechts", de noodtoestand afge kondigd. DE EUROPESE COMMISSIE zal de Nederlandser egering nadere inlich tingen vragen over het voornemen van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, een Philips-computer te bestellen. Mogelijk is dit aankoopbe leid in strijd met de EEG-richt,lijn betreffende de aankooppolitiek van nationale overheden. DE AMERIKAANSE vice-president Spiro Agnew is zaterdagmiddag voor een bezoek van twee dagen in Spanje aangekomen. Hij werd 's avonds door generaal Franco ent- vangen. In BONN heeft een woordvoerder van de Westduitse regering gewei gerd commentaar te geven op een bericht in Welt om Sonntag. Hierin werd gezegd dat staatssecretaris Egon Bahr er bij Washington op aan zou hebben gedrongen in West-Ber- lijn een Russisch consulaat-generaal te accepteren. DE SPAANSE politie heeft zaterdag op het eiland Ibizza 50 hippies gear resteerd wegenis verstoring van de openbare orde. De jongelui werden overgebracht naar Palma de Majorca, waar zij voor de rechter zullen moe ten verschijnen. (Van onze correspondent) LONDEN Labourleider Harold Wilson, die vier jaar geleden zelf enthousiast nieuwe onderhandelingen aanknoopte met de EEG maakte er zaterdag tijdens een speciaal socialistisch congres in „Central Hall" van Londen geen geheim meer van dat hij de toe tredingsvoorwaarden. die door de conservatieve regering hekomen werden, verwerpelijk acht. Hoewel hij zich nog niet. definitief uit sprak. ontkende de gewezen Labour-premier met aandrang, dat hü deze voorwaarden aanvaard zou hebben als zijn partij nog aan het bewind was. Tevoren had zijn gewezen EEG- onderhandelaar George Thomson nochtans op het congres verklaard, dat de toetredingsvoorwaarden wel aanvaardbaar warén voor Labour. Deze speciale bijeenkomst van dui zend socialisten uit heel Groot-Brit- tannië maakte het duidelijk, dat de toetredingskwestie een aangelegen heid is, waarin de belangen van de partij voor deze van het land gesteld worden. Wilson legde er herhaaldelijk de nadruk op, dat zijn partijgenoten absolute voorrang moeten geven aan inspanningen om de conservatieven eens en voor goed ten val te bren gen. Die inspanningen kunnen ech ter alleen slagen, wanneer Labour eendrachtig is. Alle middelen zijn goed, als zij maar de eenheid bever deren. Wilson blijft echter voorzich tig en neemt geen overhaaste defi nitieve beslissingen De partij heeft tijd nodig om tot een onherroepelijk besluit te komen. Tiidens een toespraak waarmee het congres van zaterdag eindigde, ver klaarde Wilson, dat hij het partij bestuur op 28 juli advies zal geven over de door premier Heath voorge stelde toetreding tot de EEG. Alle waarnemers verwachten nu. dat dit advies negatief zal zijn. Het Labour-bestuur zal dan een motie formuleren, die vervolgens naar alle plaatselijke afdelingen en (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM Uit protest tegen het in beslag nemen van muziekinstru menten van jonge buitenlanders in Amsterdam vond in het Vondelpark een sobere demonstratie plaats, (zie -foto bovenUiteraard met gitaarmuziek, een soort benefietconcert voor de gedupeerden. B- en w. hebben op vragen van het K.V.P.-raadslid mr. A. van der Eyden Sezegd, dat het beleid van gemeente en justitie ten opzichte van clandestiene straatmuzikanten gefrustreerd dreigt te worden door ten dele onjuiste en ten oeie sterk tendentieuze publiciteit. B. en w. wensen een „in alle opzichten to lerant betèid" te handhaven, zo zeggen zij. In de binnenstad zullen binnenkort twee plaatsen voor het vrijelijk mu- z>ek maken worden aangewezen. socialistische vakbonden gestuurd wordt. De inhoud van deze EEG- motie blijft twee maanden lang vat baar voor weigeringen. Op 2 oktober begint in Brighton het jaarlijkse La- bour-congres dat een week duurt. Tijdens die bijeenkomst zullen de Britse socialisten voor of tegen de toetreding tot de EEG stemmen. Sommige anti-Euromarkt-gezinde socialistische afgevaardigden pro beerden zaterdag al een definitieve beslissing af te dwingen. Zij hoop ten, dat het speciale congres tegen toetreding tot de EEG zou stemmen. Het partijbestuur wist echter een voortijdige uitspraak te voorkomen, door een motie in te dienen waarin voorgesteld werd, dat dit congres slechts de voor- en nadelen van eventuele toetreding zou bespreken en dat Labour-Lagerhuisleden de conservatieve regering duchtig aan de tand zouden voelen over duistere punten van het EEG-witboek tijdens het voorlopige parlementaire debat dat woensdag begint. Ofschoon enkele machtige vak bonden tegen stemden, haalde deze motie het met een meerderheid van een half miljoen stemmen. Labours schijnbare eenheid was voorlopig weer gered. Dr. Sicco Mansholt. vice-president van de commissie van de Europese Gemeenschap, heeft vrijdagavond nog een beroep gedaan op de Britse Labourpartij om het lidmaatschap van Engeland te ondersteunen. Mansholt, sprekend als socialist, zei in een rede in Londen, „wij socia listen in Europa hebben de Britse Labour-beweging nodig." UTRECHT (KNP). „Er zijn men sen, die de redding alleen zien in een integrale terugkeer naar het verleden. Dat lijkt mij onmogelijk. Moet men dan alles uit het verleden prijsgeven? Dat lijkt me nog minder de aangewe zen weg". Dit zei kardinaal Alfrink gisteren tijdens de eucharistieviering in de kathedrale kerk van Utrecht. Over de wijze, waarop hij zijn ambt vervuld heeft, zei hij: „Ik heb nooit behoefte gehad om een rol te spelen in de kerk. Ik heb alleen ge tracht de opdracht, die mij in de kerk is toegevallen, met oprechte bedoeling en met goed geweten te vervullen. De historie moge naderhand uitma ken of ik hiermee de kerk heb ge diend." De kardinaal voegde eraan toe: „Ik hoop dat gods oordeel mil der zal zijn dan dat wat de mensen hier en daar over mij vellen". BRUSSEL (ANP) -*■ De Belgische Kamer van volksvertegenwoordigers heeft een wetsontwerp op de be voegdheden van de zogeheten Bel gische cultuurraden goedgekeurd. Deze wet geeft de beide cultuurge meenschappen in het land. de Frans talige en de Nederlandstalige, een ze kere autonomie. De op te richten cultuurraden zul len wetgevende bevoegdheid krijgen, b.v. op het stuk van onderwijs en culturele aangelegenheden. De cul tuurraden zullen voor deze onder werpen decreten kunnen uitvaardi gen, die tot een geheel eigen regio nale wetgeving kunnen leiden. Het Amerikaanse Witte Huis heeft deze foto vrijgegeven voor publicatie. De foto is gemaakt tijdens het bezoek van de Amerikaanse adviseur van de nationale veiligheid, Henry Kissinger (links), aan de premier van de com munistische volksrepubliek China, Tsjoe En-Lai, tussen 9 en 11 juli. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/TOKIO. Presi dent Nixon is niet van plan op zijn terugreis van Peking naar Hanoi te gaan, zo heeft een woordvoerder van het Witte Huis gisteren meegedeeld De Londense Observer had gemeld dat president Nixon mogelijk een be zoek aan Hanoi zal brengen als hij terugkeert van zijn bezoek aan China. De Observer schreef uit "welinge lichte Roemeense kringen" vernomen te hebben, dat president Nixon de Noordvietnamese leiders- rechtstreek se besprekingen heeft aangeboden over de beëindiging van de oorlog. Wanneer Hanoi dit aanbod aanvaardt, aldus het blad, dan is het mogelijk dat Nixon op de terugreis uit Peking ook Noord-Vietnam bezoekt. Paus Paulus heeft gisteren, doelend op de aankondiging van Nixons be zoek aan Peking, in een toespraak tot pelgrims verklaard dat er "iets groots en nieuws" gaande is en ln de maak, dat "het aangezicht van de aarde in niet geringe mate kan veranderen". De paus verklaarde in Castelgandol- fo, dat hij grote verwachtingen heeft van Nixons aangekondigde bezoek aan communistisch China. Hij deelde mee, dat ook hij in de nabije toekomst er iets over wil zeggen en er ver wachtingen aan verbinden. Maar de paus wilde dat "niet hier en niet nu" doen. Men heeft in Moskou de indruk, dat de Russen nog niet het antwoord hebben gevonden op het besluit van het Amerikaanse staatshoofd, dat hen ongetwijfeld zal dwingen hun taktiek ten opzichte van de VS en China ge heel te wijzigen. Het Boedapester avondblad Esti Hirlap heeft geschreven dat Nixon al plannen had voor een bezoek aan China voor de "ping-pong" diplomatie ten tonele verscheen. De ontwikke ling belooft weinig goeds voor de in ternationale situatie op dit ogenblik, WASHINGTON (AP) Senator J. W. Fulbright, de voorzitter van de senaatscommissie voor buitenlandse zaken, heeft reeds tegen het einde van 1969 exemplaren in zijn bezit ge kregen van de Fentagon-documenten, maar hij heeft dit geheim gehouden omdat hij er de voorkeur aan gaf ze van het Pentagon zelf te krijgen. Fulbright zei in een interview, dat hij het steeds beter had geacht om de documenten via de normale weg te verkrijgen, maar hij gaf toe dat de overige leden van de senaatscom missie niet wisten dat hij de docu menten in zijn bezit had. Als voorzitter van de senaatscom missie heeft Fulbright vier keer aan het ministerie van defensie verzocht hem een exemplaar van de documen ten te verstrekken, waarbij hij nooit heeft gezegd dat hij de helft ervan reeds in zijn bezit had. aldus het Hongaarse blad. Zij zal waarschijnlijk slechts leiden tot nieu we verwikkelingen. Premier Eisaku Sato van Japan heeft in het Japanse parlement het bezoek van president Nixon aan Chi na toegejuicht en daaraan toegevoegd dat de Japanse regering hoopt in de toekomst bilateraal overleg met de regering in Peking te zullen kunnen plegen. Oud-generaal Duong van Minh, een van de kandidaten voor het president schap van Zuid-Vietnam in de ko mende verkiezingen, heeft verklaard dat de Verenigde Staten en commu nistisch China niet moeten proberen een vredesregeling aan Vietnam op te leggen. De opperbevelhebber van de Chi nese strijdkrachten, Hoeang Yoeng Sjeng, heeft op de dag dat Peking zijn uitnodiging aan president bekend maakte, de Verenigde Staten beschul digd van agressieplannen tegen Chi na. Aan een banket in Peking ver klaarde Hoeang dat Amerika in sa menwerking met Japan poogde Zuid- Korea tot een militaire basis te ma ken voor agressie tegen Noord-Korea en China. ST. AUSTELL. ENGELAND (AP) De 29-jarige bouwvak arbeider George Mitchison heeft in het Engelse St. Austell in 59 minuten 65 pilsjes gedronken en heeft aanspraak gemaakt op het nieuwe wereldrecord bierdrin- ken. De Welshman sloeg de eer ste zeven „pints" binnen drie mi nuten naar binnen. Mitchison eiste twee weken ge leden het wereldrecord op toen hij binnen een uur 62 pilsjes had gedronken. Hij gebruikte een „tijdelijke consumptie"-methode om de hoeveelheid aan te kun nen. Er staan twee emmers naast hem en Mitchison braakt af en toe uit wat hij tot dan toe heeft opgedronken en gaat door. Het recordboek van Guiness vermeldt niet of dit een erkende methode is om kampioen te worden. In het boek staat als wereldrecordhouder vermeld de 23-jarige Jack Keycs uit Noord- Ierland, die in 1969 36 pilsjes in een uur verwerkte. SYDNEY (RTR). Een Neder landse emigrant in Australië, die se dert zijn zevende jaar na twee her senschuddingen dwangmatig stal, heeft een hersenoperatie ondergaan om hem te genezen, zo is aan de rechtbank in Sydney meegedeeld. De 23-jarige J. J. D. werd wegens in braak en diefstal tot drie jaar voor waardelijke gevangenisstraf veroor deeld. De gevangenisaalmoezenier deelde mee, dat psychiaters en psychologen, meenden, dat de operatie goed zou zijn voor de man. De rechter zei ech ter te vrezen, dat misdadigers graag zo'n operatie zouden ondergaan om hun straffen te ontgaan. Hij verklaar de voorzichtig te moeten zijn om niet de deur te openen voor valse excuses ter voorkoming van straf. De aalmoezenier deelde mee, dat D. de operatie twee weken geleden had ondergaan, maar dat na zes maanden de resultaten pas bekend zouden zijn. De rechter gaf opdracht deze resulta ten mee te delen aan de rechtbank en aan de gevangenis- en reclasserings- autoriteiten. D. was 9 jaar oud toen hij met zijn ouders naar Australië emigreerde. AMSTERDAM (ANP) Filiaal houder N. A. M. Kreymborg is met onmiddellijke ingang geschorst door de directie van het modeconcern A. Kreymborg en Co. N.V. Als on middellijke aanleiding tot de schor sing geeft de directie op de uitlatin gen, het gedrag en de handelingen van de "heer Kreymborg tijdens de stormachtige jaarvergadering vorige week donderdag. Deze aandeelhoudersvergadering eindigde in een gooipartij met glas werk door een kleine oppositiegroep, waartoe onder andere ook mevr. Ilse Kreymborg en haar broer J. Kreym borg behoren. Wat er gaat gebeuren met laatst genoemd familielid, die ook filiaal houder is, is nog niet bekend. Overi gens zegt de directie in haar brief aan de geschorste heer Kreymborg, dat „ook andere gebeurtenissen ons reeds ernstig doen twijfelen of u te handhaven zou zijn". AAN DE Amerikaans-Mexicaanse grens heeft een epidemie van hersen vliesontsteking al 9000 paarden ge dood. Ruim 2500 personen zijn ziek geworden. IN DE Mexicaanse plaats Tijuana zijn vijf soldaten gedood en twee ge wond toen een soldaat in een vlaag van razernij begon te schieten. (Advertentie) Mg de van Vl8' Sorry, we hadden nooit kunnen dromen dat u Klop-Klop zó enthousiast zou ontvangen. Maar 't is waar: de nieuwe calorie-arme topping vliegt weg. En daardoor zitten sommigen nu zonder één enkel pakje. Wij produceren momenteel met' man en macht. Binnenkort zal Klop-Klop dan ook weer overal verkrijgbaar zijn. Hopelijk heeft u dus nog eventjes geduld. Hoewel wij beseffen dat het erg moeilijk is om te wachten op iets dat zó lekker, zó goed voor de lijn en zó gemakkelijk is. Maar daarom werken wij des te harder. Klop-Klop, niét uitsluitend plantaardigs veilen, geeft 2x% liter voor i 1,27. Een ZNZ-produkt

de Stem | 1971 | | pagina 5