BEKLAD Rewo-popf esti val Breskens werd Reli-flopfestival NVV kansloos bij wethoudersverkiezing RUMOER GELUWD OM BLOOTSHOW G.S. OVER WONINGSTICHTING BORSE LE: Raad werd niet gepasseerd 111 ■mi Sarasani weer gewoon popcentrum Mosselhandel binnen twee weken weer op gang m Heemkundige i£ op excursie V' Weinig animo voor laatste Grevelingendag stad Indijkt: ie Mffliiiii'iy Illllll Pllllllll 1 Illllll 11 fel 1 ij"--'' 1 neuzen RAAD KAPELLE KOOS M. ZUYDEWEGT Beneden normaal Strandweer Kapelle neemt speelweiden in gebruik PROF. KORRINGA SCHIP IN HAVEN TERNEUZEN VOOR ZINKEN BEHOED Maandag 19 juli 1971 iNNA TER MUIDEN U. gemeentehuis, schilderij e,,| leeldhouwwerken van Jan I ■aron meester De BetsenbroeciJ 14 sept.). Dagelijks van loli- 1-17 uur. NEUZEN sor 20 uur: Kelly's Heroes. PK ihuis, „Cultuur en Recreatie'1! bnstelling in het kader van ijl kg 25 jaar Belgisch-NederlaajJ Ireel Verdrag <t.m. 31 jujn I lag gesloten. 1 isingen liambra 20 uur: Chitty ChittyL Bang a.l. lturee] Centrum. Expositie vaij llen en tekeningen van GeoreJ lie en Dolf Jaspers (t.m. gl I) Ma. t.m. vrijd. van 10-12 eij I uur. Zat. en zond. van 14-1(1 klKZEE Jrgerweeshuis, Poststraat 45, M.| le van schilderijen, grafiek, sie, enz. In de tuin beeldihomT. (t.m. 14 aug.). Ma. tin. jat 10-17 uur. 9DORPE de Cock 15 uur: Vakantie, (ting. VERPEN benshuis 20.30 uur: Open- voorstelling op de binnenkoer: huis van Don Joaquin" van Gromon door het Reizend ■theater. .benshuis Expositie „Rubena Ijn tijd", tekeningen uit Belg.;, ^verzamelingen, o.a. tekeningen, Subens, Van Dijck en Jordaens 15 okt.) Idelheimpark, expositie Ut ïale met hedendaagse sculptuur •'Argentinië, Brazilië, Car po en de Verenigde Staten w beelden uit Nederland ein wer- van de onlangs overl. kunste- i Oscar Jespers (t.in. 3 oktober), |end van 10 tot 21 uur. üSGE llen. Tweede Triëmale voori fische Kunst in België (tun. H I) Dagelijks van 10-18 u,ur. ntr. v. Kunstambachten, St-Pie.| llein 9, Zeehaven Gent, verb heden, toekomst (t.m. 30 aug,), list na 1945" (t.m. 10 okt.). fe pntelijke vlak, hebben de opge- emoties nu eindelijk een uil doen zoeken. Tijdens de enige| ëleden door het Goese gemeen' uur gehouden hoorzitting «I laartsdijk bleek al iets van d:| brstemming, de vrees om achter set te worden. Met moeilijk til flj deren verf heeft men dit de| Skers van Oud-Sabbinge nu baar duidelijk gemaakt: hetl It. Goes" werd onzichtbaar gef It en ervoor in de plaats kwa- 1 (90 verscheidene bordjes aai uvalswegen van de Goese bui- Irn) leuzen als „waardeloze rot- I en (duidelijker kan het nietll Ijverige handen hebben kort |et bekladderen inmiddels „onvertogen worden" al weer] reel moeite) verwijderd. (Van onze correspondent) - SKENS Door de Heemkun-I iring West-Zeeuwsch-Vlaandel s een excursie gemaakt naa'l ens. De in uitvoering zijnd'1 staatswerken werden bezichT Ir de heer J. Krijnders, hooül Ie Rijkswaterstaat te Breskensl leen uiteenzetting gegeven vaal I uitvoering zijnde werken bü I |erhaven en langs de handels-! de uiteenzetting werd een I ing gemaakt langs de veerha-1 Ie in uitvoering zijnde werke»! handelshaven. Na de bezichti-l Jwerd in hotel Valk door ds-V er nog informatie gegeven ove'l Canonneneomité Breskens, da'l teijverd heeft om de uit 16141 mde kanonnen aan te kopen-I kanonnen werden door de BBI evist. Het door het comité aan-l hte kanon werd hierna no!I itigd. e Kruiscollecte De inzamel :tie 1971 ten bate van bdl landse Rode Kruis is in Tet-[ o een groot succes geworden-1 tale opbrengst was f 13.120,60, m neerkomt op een bedrag, uim f 3400.-. Meer dan he'| tande jaar. opbrengsten waren: Hoek 9, Sluiskil f 739,-. Zaamslag I 0. Terneuzen f 5.349,04. Col'! loot f 597,82. bijdrage bedrij'l 1.590,- opbrengst loterij 'I BRESKENS Het reli-popfestival van de stichting RE WO (Recreatie Woord) is in vele opzichten een anti-climax gewor den. Zaterdagmiddag waren de beide tenten in het centrum van Breskens bevolkt door niet meer dan naar schatting vijf honderd jongeren. Het optreden van Focus met ongeveer dui zend toeschouwers heeft veel goed gemaakt, maar had dan ook weinig te maken met het thema waarop dit reli-popfestival was gebaseerd: het evangelie. Zaterdagavond liet Anton Groene- eohey, een van de oran-isators, zich nog wat gereserveerd uit over het aantal bezoekers, dat hij op dat moment in de gang had zien passe ren. „Ik denk wel dat het nog druk ker wordt", aldus zijn commentaar. „De reacties tot op heden z;in erg gunstig. Een enkele uitzo- lering daargelaten. Ik geloof wel, dat deze mensen christelijk geëngageerd zijn." Ook dit laatste is niet in alle opzichten goed tot uitdrukking ge komen. Verschillende negatieve re acties waren terug te vinden op gro- BRUINISSE (ANP) De afslul ting van het Brouwershavense Gat en het verloren gaa»i van de mossel- cultuur op de Grevelingen, de wei gering van de regering om goede en vervangende mosselgronden als compensatie daarvoor beschikbaar te stellen, het nog steeds niet bekend zijn van de schadeloosstellingsrege ling en het feit dat de mosselhandel momenteel stil ligt, hebben ertoe geleid dat zaterdag de laatste van de toeristendagen, die jaarlijks te Brui- nisse worden gehoudegi, veel minder druk bezocht is dan in andere ja ren. Met animo bij de mosselkwekers om de traditionele vlootschouw te houden, was niet groot, het feit. dat geen mosselen konden worden gege ten, heeft waarschijnlijk veel toeris ten weerhouden een bezoek aan de dagen te brengen, die met het oog op de recreatie die men op het Grevelingeuimeer verwacht, Greve- lingendagen worden genoemd. (V'am een onzer verslaggevers) KAPELLE Op de zaterdagmorgen gehouden raadsvergadering is de heer M. Zuydwegt uit Wemeldinge, no. 4 van de P.v.d.A.-lijst, als wethouder gekozen. De heer A. N. Lamper, de P.v.d.A.-fraktievoorzitter in de raad van Kapelle, die door het N.V.V. als de man voor de wethouderszetel naar voren was gebracht, kreeg 1 stem. i-Tr* hoogwater. Morgen, Dinsdag 20 juli- Bergen op Zoom 1.51 en 14.26, Hansweert 1.09 en 13.39, Terneuzen 0.34 en 13.02, Vlissingen 0.03 en 12.34, We meldinge 1.41 en 14.16. Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag, opgesteld door het K.N.MJ. op zondag om 18.00 uur Perioden met zon, plaatselijk een bui en temperaturen aanhou dend beneden normaal. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor dinsdag: aantal uren zon: 3 tot 10; min.-temp.: 1 tot 5 graden on der normaal; max.-temp.: I tot 5 gra den onder normaal; kans op een dro ge periode van minstens 12 uur: 90 proeent; kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Voor woensdag: min.-temp.: 1 tot 6 graden onder normaal; max.-temp.: 1 tot 5 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een ge heel droog etmaal: 50 procent. Vandaag droog met vrij veel zon. maar nog een koele noordwestelijke wind. Temperatuur in de middag 16 tot 18 graden, zeewater 17 graden VOORUITZICHTEN: Wel zonnige perioden, maar voorlopig nog een te koele noordwestelijke stroming. Zoals we vrijdag reeds berichtten was vorige week woensdag tot deze uitslag besloten tijdens het voorn verleg van de raadsfracties in Ka pelle. De rechtse fraktie besloot toen de heer Zuydwegt te steunen. Tijdens de zaterdagmorgen gehou den raadsvergadering heeft de heer J. Kole (Boerenpartij) gesteund door de heer Van Hoorn (VVD )nog getracht om te voorkomen dat Ka pelle drie wethouders krijgt, maar dit voorstel werd met 9 tegen stemmen verworpen. Voor het voorstel om geen derde wethouder meer te benoemen stem den de heren J. Kole (B.P.), F. van Hoorn (VVD), J.J. Ganseman (Vrije Lijst) en A.N. Lamper (P.v.d.A.) De heer Kole zei dat er overal tekorten zijn. De regering wil bezui nigen en de raad van Kaïpelle kan het goede voorbeeld geven. De heer Van Hoorn (WD) wees er op dat de derde wethouder een politieke stunt is geweest om de rechtse groep tevreden te stellen. Nu dreigt er volgens dit raadslid een scheu ring in de P.v.d-A. en hij vroeg of daarvoor dan een vierde wethouder benoemd dient te worden. De heer Lamper legde voordat tot verkiezing van een wethouder werd overgegaan een verklaring af waarin hij stelde diaf het N.V.V. bij over eenkomst de tweede plaats op d-e kandidatenlijst heeft gekregen. „Ie der ging hiermede akkoord. Num mer één van de lijst, die wethouder was, vertrekt en wij vinden dat het dan een eis is van demooratie dat nummer twee hem opvolgt en niet nummer vier van de lijst zoals thans wordt voorgesteld". Bij het begin van de vergadering werd mevr. Vermeerris-Feytel uit Wemeldinge als lid beëdigd in de vacature Sohouwenaar. (Van een onzer verslaggevers) KAPELLE Van vrijdagmiddag, tot zaterdagavond was het feest voor de jeugd in de gemeente Kapelle. In Kapelle, Biezelinge en Schore wer den namelijk speelweiden voor de jeugd in gebruik genomen. Dat ge beurde met het nodige feestelijk vertoon. Voor de kinderen reed tus sen Kapelle en Biezelinge een trein, waarvan enorm druk gebruik werd gemaakt- De aanleg van de drie speelwei den heeft ruim f 9000,- gekost. Hier van heeft de gemeente f 5000, -be taald. De stichting open jeugdwerk heeft f 1500,- betaald en een huis- aan-huiscollecte (Van een onzer verslaggevers) RETRANCHEMENT De eigenaar-exploitant van het pop-cen trum Sarasani in Retranchement heeft zaterdagmiddag in een radio uitzending van de VARA, verklaard, het gemanipuleer met vergun ningen voor z(jn zaak, te beschouwen als een „duidelijk geval van chantage van de zijde van de overheid". In de loop van de vorige, woelige, week werd de verwachting soms gewekt dat de trammelant rond de naaktshow zich zaterdag zou herhalen. Er deden zich echter geen ongeregeldheden voor. te schotten met tekenpapier her en der in beide tenten, waarop de be zoekers hun creatieve lusten kon- Senmop teleTten'. theologiestudent vult de speakerscorner Tussen kreten als „Claudia Kills" en „wat een waardeloze bedoening' waren er ook terug te vinden van Karei Marx, zoals „Godsdienst is opium voor het volk". Bewijs, dat niet alle bezoekers, zoals Groen- schey veronderstelde, zich confor meerden aan .de intentie van de relipop. Dat het festival in verschillende opzichten heeft teleurgesteld, komt voor een deel ook door de matige kwaliteit van de verschillende groe pen, die er muzikaal het woords Gods verkondigden. Er waren uitschieters naar boven, ma-ar veel meer nog naar beneden. Door die matige prestaties ging het jonge publiek zich op den duur ver velen, slenterde van de ene naar de andere banden en vond nergens vol doening. Ook de „speakers corner" bleek slechts een matig succes. Het was veeleer een clowneske vertoning, als men zo de pogingen van een theolo gie student mag noemen, die met een strakke glimlach, uren aan een stuk voor de microfoon over Ajax, 'luchtvervuiling en God staat te pra ten, in de hoop bij zijn toehoorders genoeg wakker te kunnen schudden om een interessante discussie op gang te brengen. Hier en daar wer den daartoe verwoede pogingen ge daan, 'maar de discussies gingen als een kaarsje uit. omdat de meningen of te zeer verdeeld waren, men het met elkaar eens was of bepaalde visies zo extreem bleken, dat nie mand er verder behoefte aan had om er op in te gaan. Een van de populairste onderdelen van de relipop was de filmstand, maar de films die er werden ver toond misten eveneens genoeg in houd om de jongeren lang te boeien. Verder waren er stands van actie groepen, comité's en instanties, te veel om op te noemen. Ze boden voornamelijk lectuur aan. Er waren op dit eerste B-resfcense relipop-fes- tival foto's te zien, heel veel foto's zelfs met afbeeldingen van slachtof fers van oorlogsgeweld. Imposant waren ze niet bepaald, meelijwek kend wel. De relipop organisators konden er geen nieuws mee vertel len. Kortom: eigenlijk een beetje lang dradige, vervelende bedoening dat relipop-festival, waarvan valt te be twijfelen of het enige vrucht zal afwerpen. Er waren natuurlijk wel enkele hoogtepunten, zoals het slot- optreden van de Nederlandse pop- formatie Focus, die het publiek lan ge tijd liet wachten, doordat men veel te laat was. Enige afleiding in die tussentijd: een technicus, die de apparatuur afstemde. Nee, toch niet de enige afleiding: de mensen op de achterste rij konden glimlachen om een ruzie tussen een naar schatting twintig-jarige juffrouw (of me vrouw) en een bejaard echtpaar met als inzet een veilingtoist. De juf frouw weigerde aan de bejaarde da me een vei-lingkdist af te staan, die blijkbaar voor haar vriend was ge reserveerd. De mannelijke helft van het gepensioneerde paar ontfermde zich met stalen gezicht op hardhan dige wijze over het attribuut en ging er pontificaal op zitten in af wachting van de komst van depont. TON VERLIND met Ajax, luchtvervuiling en God. Eigenaar Cees de Waal verklaarde bij aanvang va.n een popfestival met de groepen Confrontation, After Tea en Q 65, dat er „niets bijzonders meer zou gebeuren". „De zaak is tot volle tevredenheid van alle partijen geregeld," aldus verklaarde De Waal, die daarmee blijkbaar volkomen van mening was veranderd, want 's mid dags liet hij in een uitzending van „Dit is het begin...." in een inter view met Jan Nagel en Dolf Koel- bloed merken, duidelijk ontstemd te zijin over d-e gang van zaken in de voorbije week. Zoals bekend, heeft De Waal het een week zonder vergunningen voor zijn zaak moeten stellen, omdat hij vorige week zondagnacht, een naakt show liet doorgaan, die door burge meester mr. H. van den Beid was verboden. De exploitant heeft uit eindelijk zijn vergunningen terug gekregen onder voorwaarde, de be treffende theatergroep niet meer to laten optreden. Cees de Waal, zaterdagavond ge vraagd naar de reden van zijn plot selinge ommezwaai: „U moet er re kening mee houden, dat radiopro gramma's altijd eerder worden op genomen, d-an ze uitgezonden wor den (in dit geval vrijdag red.). Neemt u nou maar aan, dat alles tot voldoening is geregeld. We hadden vanavond Bizarweer kunnen laten optreden, want ze zijn vrij. Maar we doen dat niet. Als we nu weer een naaktshow zouden opvoeren wordt de indruk gewekt dat we uit zijn op een rel en dat is niet het geval". In de VAR A-uitzending van zater dagmiddag hebben twee leden van het theater Bizar hun mening gege ven over d-e gang v-an zaken in Retranchement. Eén van hen noem de het vertoon van naakt een nor maal verschijnsel, „als het op een bepaald niveau gebeurt". Een van de vrouwelijke artiesten zei het be lachelijk te vinden, dat burgemees ter Van den Beid tegen haar had dat vrouwelijk naakt wel mocht, omdat vrouwen er voor ge schapen zijn, maar mannen niet. „In dit gebied (Z.-Vl.) is nog nooit zo iets gebeurd. Volgens de burgemees ter is het publiek er misschien niet rijp voor, maar dat moet dat publiek zelf weten. Dan moet het zeggen: ik kom gewoon niet, want ik snap het niet", aldus Dorothea van Bizar. De presentator van het program ma omschreef de gebeurtenissen van de afgelopen dagen als „een week van ongekend gemanipuleer met vergunningen, zoals zelden ge beurt". Cees de Waal onthulde in de uit zending het plan om met vierhon derd naakte mensen naar de woning van de burgemeester te gaan, in het geval hij zijn vergunningen niet te ruggekregen zou hebben. Hij voegde er evenwel aan toe, met dit plan zelf niets te maken te hebben. „Ook mijn organisatie niet", aldus de ex ploitant, die de afgelopen week en ook dit weekend weer, zoveel tegen strijdige verklaringen heeft afge legd, dat niemand hem meer serieus neemt. Op de vraag van de VARA-inter- viewer waarom hij deze kwestie niet tot het bittere eind wilde uit vechten, antwoordde de eigenaar van het popcentrum tot slot: „Daar schiet ik niet veel mee op. Volgend jaar moet ik hier toch weer werken, hopelijk met een andere burge meester, maar toch met dezelfde ge meenteraad. Er werd ook een kort telefonisch gesprek met burgemees ter Van den Beid uitgezonden, die verder geweigerd heeft het VARA- team te woord te staan. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN De thaos geblok keerde mosselhandel in Nederland zal volgens prof. dr. P. Korringa, directeur van het rijksinstituut voor visserij-onderzoek in IJmuiden, bin nen 14 dagen weer op gang kun#ien komen. Of de handel weer vrij komt hangt zoals gemeld af van een aan tal ratten, dat in een laboratorium in IJmuiden met mosselen wordt ge voerd. Als de dieren geen ziektever schijnselen meer vertonen, is er vol gens prof. Korringa geen aanleiding meer de mosselhandel te verbieden. De mogelijkheid dat men in Zeeland eerder mosselen kan kopen dan in de rest van Nederland is volgens hem niet uitgesloten. De ratten, die met mosselen wor den gevoerd, reageren op de giftige plankton, waarmee de mosselen in aanraking zijn gekomen precies zo als een mens en krijgen last van darm- en ingewandstoornissen. Prof. Korringa verwacht dat door de wij zigende weersomstandigheden de hoeveelheid giftige plankton langs de Nederlandse kust sterk zal afne men. (Van c»ize correspondente) MIDDELBURG G.S. van Zee land hebben antwoord gegeven op de vragen die het statenlid R. A. Roels op 17 juni jongstleden stelde. Hij wilde destijds van G.S. weten or het waar was dat b. en w. van Borsele op 7 september van het vorige jaar ee»i voordracht gedaan hadden aan de raad van deze ge meente om het woningbezit van de gemeente over te dragen aan een nog op te richten woningbouwvere- nig'.ig waarin twee andere, ter plaatse werkzame woningbouwvere nigingen, zouden opgaan. En op de tweede plaats of G.S. de veront waardiging van de leden van die raad begrijpelijk achtten toen fa de raadsvergadering van II mei 1971 de mededeling werd gedaan dat de acte tot oprichting van de woning stichting Borsele gepasseerd was, terwijl noch de statuten noch de samenstelling vr»i het bestuur aan de raad bekend waren. De eerste vraag beantwoordden G.S. bevestigend, al zijn zij van mening dat hier sprake is geweest van een principebesluit en dat de twee ter plaatse V werkzaam zijnde verenigingen niet mogen opgaan in de nieuwe corporatie, maar hun in de gemeente Borsele gelegen wo ningbezit bij de nieuwe stichting moeten inbrengen. Op de tweede vraag antwoordden G.S. dat de oprichtingshandeling van de stichting, die als instelling wil worden toegelaten, als zodanig niet ter beoordeling van de gemeente raad staat. Gezien het principebe sluit van 11 september zou de raad zich alsnog kunnen beraden over de statuten en de bestuurssamenstelling van de stichting bij de definitieve overdracht van de complexen die thans door de gemeente worden be heerd. De heer Roels vraagt G.S. of zij het gevaar niet denkbeeldig achten dat, mu naderhand uit de aote blijkt dat als voorzitter van het stichtings bestuur zal optreden dr. ir. J. Nij- man, een van de directeuren van n.v. Hoechst, het beleid van de stichting in plaats van een gemeen telijke aangelegenheid een belang van genoemde n.v. wordt. G.S. delen de vrees van de heer Roels niet. Zij achten het van bijzonder belang dat personen uit de burgerij zich be schikbaar willen stellen voor sociaal gerichte doelstellingen van een wo- ningbouwcoöperatie. Aangezien het bestuur van de nieuwe woningstich ting is samengesteld uit personen voortkomend uit verschillende maat schappelijke groeperingen, achten zij het weinig elegant om de stich ting te beschouwen als een aangele genheid van de n.v. Hoechst wan neer dan bovendien bekend is dat de heer dr. ir. J. Nijman pas onder aandrang van de medebestuursleden en het gemeentebestuur van Borsele het voorzitterschap op zich heeft genomen voor de periode van op bouw van de stichting. „Dan mist de hier gesuggereerde vermenging van belangen toch wel elke grond". G.S. zijn voorts van mening dat de toelatingsprocedure voldoende waarborgen biedt tegen ongewenste stichtingen c.q. verenigingen. G.S. hebben dan ook geen enkele beboet te de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening hierover te benaderen noch in IPO-verba»id de ze zaak aan de orde te stellen. TERNEUZEN Om half drie zondagmiddag is het Nederlandse 1546 ton metende sleepschip Mary bij het b .inenvaren van de haven van Terneuzen met de kim over de stenen van de westelijke havendam gevaren, waardoor er twee flinke gaten zijn ontstaan In de scheepspja- ten aan stuurboordzijde w het vlak. Het schip werd getrokken door de Nederlandse sleepboot Vega. Het sleepschip is eigendom van de rede rij Boer uit Rotterdam en was gela den met erts, onderweg van Rotter dam naar de Sidmar Staalfabriek te Zelzate. Het schip maakte zeer snel water en dreigde te zinken. Direct waren aanwezig drie boten van de Unie van Redding- en Sleepdiensten uit Antwerpen, de Genieve Letzer, de Lucile Herling en de Jean Claude Herling. Beide eerste sleepboten hebben het sleepschip aan de grond gezet. Van de sleepdienst W. Muller uit Terneuzen waren ter plaatse de sleepboten Baarland, Cobie M., Schotland, Rilland en Holland. Sa men met de Jean Claude Herling hebben deze schepen al pompend het sleepschip voor verloren gaan behoed. Men heeft thans de zaak onder controle. Rijkswaterstaat heeft de beslissing genomen dat het geha vende vaartuig de reis via het ka naal Terneuzen - Gent met de nood- reparatie niet zal kunnen vervolgen. Overslag van de lading zou moeten geschieden, waarna reparatie van de Mary zal plaatsvinden.

de Stem | 1971 | | pagina 3