„Kunst en Genot" vierde 50-jarig bestaan BIJ OPENING KERMIS CLINGE Jubilerende drumband in nieuwe uniformen VERHANGEN BORDJES BEKLAÏ REÜNIE OUD-POLDERBEWONERS NVV kaï wethoud MET JUBILEUMSCHIETING Moeilijkheden doemen op voor 120-jarige Leden Heemkundige op excursie stad streek IJzendijke Boschkapelle Koewacht Jonge duiven Jeremiasse vlogen sterk St.-Jansteen Graauw Breskens Veilig Verkeersavond in Aardenburg zeeland Terneuzen RAAD KAPELL Beneden normaa Strandweer Maandag 19 juli 1971 (Van onze correspondent) IJZENDIJKE Door de schietvereniging Kunst en Genot te IJzendijke is zaterdag bij gelegenheid van het 50-jarig bestaan een jubileumscliieting op de liggende wip gehouden. Voor deze schieting bestond grote belang stelling. Folklore IJzendijke heeft zater dagmiddag zijn folkloristische fes tijn weer eer aan gedaan. De heer Haverbeke werd 30 jaar en dit was een aangelegenheid oin heim in de „Ossewei" te steken. Vooraf gegaan door de majoretten ging men in optocht naar de woning van de heer Haverbeke, waar hem een grote pop en sleutel werd aangeboden. Vooraf had men een rondgang ge maakt door IJzendijke om de jeugd op te halen. Met deksels en andere „instrumenten" begeleidde men de wagen waarop de pop en sleutel wa ren geplaatst. Schieting in café A. Stallaert te Boschkapelle is een schieting gehou den, waaraan 56 schutters deelna men. Er werd geschoten op twee liggende wippen. De uitslag was: wip een: hoogvo gel: J. Pardon, Klevershille; eerste zdjvogel: G. Baert, Terneuzen; twee de zdjvogel: Ed. de Maat, Ossenisse; grootste aantal kleine vogels: L. Ro- medjn, Ossenisse, met vijf stuks. Wip twee: hoogvogel: A. van Gas sen; eerste zijvogel: J. de Waal; tweede zijvogel: Rottier, allen te Ossenisse. Grootste aantal kleine vo gels: R. van Escbroek, Lamswaarde, met vier stuks. De eerstvolgende schieting wordt donderdag gehou den. (Van onze correspondent) CLINGE In Clinge heeft de drumband van het jeugdorkest Semper Gaudete in samenwerking met de fanfare „Weldoen door Vermaak" de driedaagse kermis geopend met een muzikale tocht in het dorp. Vooral de drumband van het jeugd orkest voor die eerste keer in hun nieuwe uniformen, maakte een ge weldige indruk op de vele belang stellenden langs de weg. Deze uni formen zijn aangeschaft bij -gelegen heid van het 15-jarig bestaan van het orkest en drumband. De fel kleuren van de cape kwamen uit tegen het witte truitje of blouse en de witte rok of broek. De secre taris M. van Vlierbergen vond het enthousiasme van de Clingenaren voor Semper Gaudete zeer groot: „Overal hoor je veel lof over dit jeugdorkest. Ook om onze uniformen aan te schaffen we veel medewerking gekregen. Er was ook veel geld nodig want alles bij elkaar kostte deze vernieuwing meer dan zes duizend gulden. Na- tuurlijk hebben we van het gemeen tebestuur ook een flinke bijdrage gekregen, maar daar tegenover ook dat we een hoge contributie hebben en verschillende acties heb ben gevoerd." Schieting Aan de café N-etty te Koewacht 't namen 44 schutters deel. De was: hoge vogel: R. Celaert, zijvogel: R. Adam; tweede R. Ongena; grootste aantal vogels, ieder met 4 stuks: G. Baert en E. van Darome, allen te Koe wacht. {Vam een onzer verslaggevers) HEINKENSZAND De schutte rij „Soranus" uit Heinkenszand be staat 120 jaar. Bij gebrek aan ruime middelen werd dit zoals gemeld, niet met een feest maar met een grote schieting gevierd. Het ontstaan van de vereniging dateert van 23 augustus 1851, en liet waren de heren B. Vermande van Kleverskerke (burgemeester), Job Walhout en E. de Block die het eerste bestuur vormden. De vereni ging heeft grote bloei gekend maar ook jaren van teruggang, als men weet dat er periodes met 35 leden maar ook periodes met slechts 6 schutters waren. Dat Soranus nog bestaat is voor een groot deel te danken aan de heer A. de Jonge, die in de slappe jaren het ledental verhoogde door zes zo nen lid en ook schutter is doen worden. Het is dezelfde De Jonge die volgend jaar zijn 60 jarig jubi leum viert en dan tevens 53 jaar voorzitter is. In de vroege periode bezat Soranus heel goede schutters Veel door hen geschoten prijzen zijn nog te zien in de oude prijzen-en bekerkast die in café de Toelast de wand siert. Het aloude vaandel is in restauratie, en wordt conform het oude regiement in het Gemeentehuis bewaard. Wie was Soranus? Toen de Romeinse keizer Hadrianus ons land bezocht, gaf hij een schieting te Voorburg op het uaar hem genoemde Forum. Daar was het dat de Bata vier Soranus die in 's Keizers dienst was en deel uitmaakte van de lijf wacht, het stoute stukje uithaalde om een door hem afgeschoten pijl net toen die keexde voor de terug val, met een tweede pijl doormidden te achieten. Deze pijlen zijn dan ook op het vaandei van Soranus afge beeld. Het lijkt nu dat de „hoogbejaar de" vereniging juist in haar feest- P. de Koster drievoudig jubilaris bij Soranus: 45 jaar schutter, 40 bestuurslid en 35 jaar secretaris van de schutterij. jaar weer in moeilijkheden zal ko men: de staande wip moet in ver band met bouwgronden verplaatst worden, en dit komt de Soranen op hoge kosten. De jubilerende schutte rij hoopt dat de gemeente hier de helpende hand reikt cta ter plaatse de aloude sport, en het Gilde „Sora nus", dat nu door enkele jonge schutters wordt verstrekt, niet ver loren te laten gaan. (Van onze correspondent) ZAAMSLAG In de wedvlucht van de concours bond Zuid-Beve land vanuit St.-Quentin (gem. af stand 190 km), voor jonge duiven, hebben de duiven van M. Jeremias se uit Wemeldinge zowat alles ge wonnen wat er te verdienen viel. Hij won oxm.: eerste k.o., de eerste en tweede serie van twee duiven .de eerste serie en de tweede serie van drie duiven en de tweede prijs. Aan dit concours namen 1819 jonge dui ven. De hoogste snelheid was 1111,47 meter per minuut: 1, 6 en 8 M. Jeremiasse, 2. H. Remijn, Kwa- dendamme; 3 A. Eijke, Hansweert; 4 G- Verbart 's-Heerenhoek; 5 A. de Nooijer, Goes, 7. M. Eckhardt, Kruiningen 9 P. Willeboer. Krui ningen; 10 P, Rijk, 's-Heerenhoek: 11 H. van Stel, Wemeldinge; 12 en 13. B. de Jonge, Heinkenszand; 14. B. Ridderhof. Kanelle; 15 G. de Hond, Goes. De concoursbond vloog ook met 962 oude duiven vanuit St.-Quentin. 1 en 10 G, de Toonder, Kloetinge; hoogste snelheid 1135,76 m.p.m. 2 Jac. Ridderhof, Wemeldinge; 3 en 5 C. Rijk, Ovezande; 4 J. Claessens, Hoedekens-kerke; 6 H- Jansse, 's- Heerenhoek; 7. P. van 't Westeinde, Lewedorp; 8 M. Hengstdijk, Kapel- Ie; 9. J. Poleij, Kapelle. Uitslag wedvlucht vanuit Ruffec. Deelname 261 duiven ;hoogste snel heid 956,58. m.p.m. 1. E. Vermast, Yerseke; 2 J. Claessens, Hoedekens- kerke; 3 P, Kakebeeke, Kruiningen; 4 en 10 G. van Strien, Waarde; 5 M. Poleij, Kruiningen; 6 D. Wagenaiar, Kloetinge; 7, P. Rijk, 's-Heerenhoek; 8 L .Paauwe, Krabbendijke; 9H. Jansse, 's-Heerenhoek- (ADVERTENTIE) ALLES VOOR BARBECUE en FONDU vindt u bi] Fa. F. C. de VALK (in 't vierkantje) Vakantieschieting De schutters 'maatschappij „St. Jan" heeft een vakantieschieting op de staande mast gehouden: Wip 1: le hoogvogel: L. Meyaart. Oudelande; 2e hoogvogel: J. van Re- mortel, St. Jansteen; le zijvogel: F. Clays, Oudelande; 2e zijvogel; J, Hiel, Kloosterzande; 3e zijvogel: W. Boussen, St. Jansteen; 4e zijvogel; F. d'Hooghe, St. Jansteen; le kal: M. de Nijs, Kern-sake (B.); 2e kal: C. Boënne, Graauiw; 3e kal: P. Reyns, St. Jansteen; 4e kal: R. de Vos. Clinge. Wip 2: le hoogvogel: R. de Block, Graauw; 2e hoogvogel: niet afge schoten; le zijvogel: R. Durinck, Kloosterzande; 2e zijvogel A. Roo- se, Axel; 3e zijvogel: B. Plasschaert, Graauw; 4e zijvogel: dhr. Verdonok, 's-Heerenhoek; le kal: J. Vervaet. St. Jansteen; 2e kal: L. de Jonge, Kwadendamme; 3e kal: J. de Bak ker, Kapellebrug; 4e kal: F. d'Hoo ghe, St.-Jansteen. Extra hoogvogels, wip 1: P. de Baar, Graaiuiw; wip 2: A. Roose, Axel. Wethouder G. Claeijs van de ge meente Oostburg kwam de vereni ging gelukwensen. De opkomst van een groot aantal schutters, 71, gaf wel blijk dat de vereniging goed bekend staat. Door de heer Claeijs en het raadslid G. v. Schaick uit Bres- kens werden de eerste schoten ge lost. Tijdens de wedstrijd was het R. v. Acker uit Waarschoot die de eerste hoofdvogel naar beneden wist te ha len. Ook de jeugd was aanwezig. De 8-jarige P. Zeegers wist de kleine gaai te bemachtigen. In 1967 werd de vereniging nieuw leven ingeblazen. In het Hofzieht komen de schutters iedere week bij een om zich te bekwamen. Door het huidige bestuur werd verteld dat in '67 de vereniging nog uit 20 leden bestond en nu weer is uitgegroeid tot 80 leden. De voornaamste activi teiten bestaan uit een koningschie- ting, teeravond en jaarvergadering. Er worden veel andere schietingen bezocht. Door de gemeente Oostburg was een beker beschikbaar gesteld. Het Vakantieschieting De sohutters- maatschappij „De Friezen" hield een vakantieschieting op de staande mast achter „Café Modern". De uit slag: Wip 1: le hoogvogel: niet afge schoten;, 2e hoogvogel: L. de Jonge, Kwadendamme; le zijvogel; J. van Overmeere, Clinge; 2e zijvogel: P. Stoof. Sas van Gent; 3e zijvogel: L. F. Steyaert, Graauw; 4e zdjvogel: A. van de Poel, Graauw; le kal: R. de Block, Graauw; 2e bal: A. Sey, Koe wacht; 3e kal: P. Voet, 's-Heeren hoek; 4e kal: L. de Jonge, Kwaden damme. ni Wip 2: le hoogvogel: P. de Baar, Graauw; 2e hoogvogel: E. Thiele- man, Axel; le zijvogel: L. B. Stey aert, Graauw; 2e zijvogel: P. Bley- enberg, Clinge; 3e zijvogel: B. Plas schaert, Graaiuw; 4e zijvogel: L. B. Steyaert, Graauw; le kal: A. Her man, Axel; 2e kal: E. de Wit, St. Jansteen; 3e kal: dhr. Van de He mel, Axel; 4e kal: niet afgescho ten. Bejaardenmiddag In de Uit komst is door de recreatieeommissie en de evenementencommissie een ontspanningismiddag gehouden voor de bejaarden. Door de heer J. Meij- jeren maatschappelijk werker van de Stichting Dienstverlening aan be jaarden konden een groot aantal be jaarden welkom worden geheten Medewerking werd aan deze middag verleend door het bejaardenkoor Zanglust uit Breskens. Naast samen zang was er ook een auiz georgani seerd voor de bejaarden. gelukte de heren J. Vees-aert en A. Hoste uit St.-Margriette (B) de in gezette vogel af te schieten waar mee de beker in het bezit kwam van de Sociëteit Dorpszicht. De uitslag van de wedstrijd is als volgt: Hoogvogels: R. van Ackêr, Waar schoot; R. v. Hoorebeke Lembeke. le zijvogel: R. v. Acker en E. Dos- sche St.-Margriette, 2e zijvogel. R. v. Acker en E. Dossche. Extra prijzen werden gewonnen door C. Bracke, Zuiddorpe; G. Claeijs, Biervliet; de beker geschonken door de Amstel ging naar A. Boer man IJzendijke. Het grootste aantal vogels werd geschoten door E. Buij- ze, IJzendijke en Ch. Boeije, Zuid dorpe. (Van onze vorrespondent) AARDENBURG' In het Van Eeghenhuis is een voorlichtingsa vond gehouden met betrekking tot het veilig verkeer. De heer E. Pfann, consulent Zeeland vertoonde enkele films, w.o'. een instructie-film over het rijden in de bergen. Het programma werd besloten met een verkeers-quiz, waarbij men aan de hand van dia's zijn verkeerskennis kon toetsen. Tengevolge van het goede weer was de belangstelling van de zij'de van kampeerders en gasten van het Van EeQhenhuis niet overweldigend. o O o o AARDENBURG St.-Baafskerk Tentoonstelling „Sincfala" (t.m. 1 au>g.). BIGGEKERKE Boerderij anno 1668, Valkenisse- weg 33, expositie, aquarellen en te keningen van Eddy Wierenga (t.m. 15 aug.). GOES Grand 20 uur: Mira 14 j. Museum v. Z.- en N.-Beveland, Kerkplein, „Wat de zee teruggaf", expositie over scheepsbouwhistorie en scheepvaartgeschiedenis, alsmede over de geschiedenis van het huis houdelijk materiaal van het schip (t.m. 1 okt.). HULST Bioscoopgebouw 20 uur: Als je mekaar niet meer vertrouwen kan 18 j. R. de Vilder 15 uur: Vakantie schieting. Boekhandel v. Geyt, Steenstraat 20. Oude kaarten en plattegronden van Zeeland en Vlaanderen (t.m. 31 aug.). Werkd. 9-12 en 13-18 uur. KOEWACHT (B) P. Vansteen 15 uur: schie ting. MIDDELBURG City 20 uur: Louis de Funès als taxi-chauffeur a.l. Vleeshal Stadhuis, expositie Neha- lennia, de Zeeuwse godin (t.m. 29 aug.). Ma. t.m. zat. van 10-17 uur, zond. van 13-17 uur. Rijksarchief, expositie „Van centrale kern tot kerncentrale, geslacht en land van Borssele (tm. 28 aug.). Ma. t.m. vrijd. van 9.30-12.30 uur. Prov. Bi bliotheek (kantine), expositie van tekeningen van Willem Buijs uit Middelburg, werkdagen van 9.30-12 uur en van 14.30-17.30 uur (t.m. 23 juli). Molenwater, Miniatuur Wal cheren. Dagelijks geopend t.m. 30 september. OOSTBURG Ledel Theater 20 uur: 36 uren in de hel 18 j. ROTTERDAM St.-Laurenskerk 20.15 uur: Or gelconcert door Anton Heilier uiit Wenen. SLUIS Raadhuis, expositie schilderijen van F. Bakker (tm. 22 juli). Geo pend dagelijks van 10-12 en 14-18 uur. ST.-ANNA TER MUIDEN Vml. gemeentehuis, schilderij, en beeldhouwwerken van Jan B, en baron meester De Betsenbro^ (t.m. 14 sept). Dagelijks van io. en 14-17 uur. TERNEUZEN Luxor 20 uur: Kelly's Heroes. VEERE Stadhuis, „Cultuur en Recreali. tentoonstelling in het kader van i viering 25 jaar Belgisch-Nederlaj Cultureel Verdrag (tm. 31 juj, Zondag gesloten. "•L1SSINGEN Alhambra 20 uur: Cfaitty Chjj Bang Bang al. IJZENDIJKE Cultureel Centrum. Expositie y beelden en tekeningen van Geoi| Minne en Dolf Jaspers (t.m. sept.) Ma. tm. vrijd. van 10-12 14-16 uur. Zat. en zond. van ij. uur. ZIERIKZEE Burgerweeshuis, Poststraat 45, positie van schilderijen, grafiek, raden enz. In de tuin beeldihoin werk (t.m. 14 aug.). Ma. t.m. j. van 10-17 uur. ZUIDDORPE M. de Cock 15 uur: schietinig. ANTWERPEN Rubenshuis 20.30 uur: Ope lucht voorstelling op de binnenko „Het huis van Don Joaquin" - Rose Gronon dioor het Reut Volkstheater. Rubenshuis Expositie „Rube en zijn tijd", tekeningen uit sche verzamelingen, o.a. tekeninj van Rubens, Van Dijck en Jordat (t.m. 15 okt.) Middelheimpark, expositie Biënnale met hedendaagse sculptq uit Argentinië, Brazilië, Canai Mexico en de Verenigde Staten i mede beelden uit Nederland en vis ken van de onlangs overl. kun? naar Oscar Jespers (t.m. 3 ok-tobs Geopend van 10 tot 21 uur, BRUGGE Hallen. Tweede Triëmale v# Plastische Kunst in België (tjn, sept.) Dagelijks van 10-18 uur. GENT Centr. v. Kunstambachten, St.-P tersplein 9, Zeehaven Gent, ver den, heden, toekomst (t.m. 30 auj „Kunst na 1945" (tm. 10 okt.). Maandag 19 juli 1971 (Van een onzer verslaggevers) i GOES OUD-SABBINGE De bordjes in de gemeente Goes zijn al weer anderhalf jaar verhangen, maar nog steeds hebben bewoners van voormalige zelfstandige ge meenten daar geen genoegen mee kunnen nemen. De naambordjes van het tot voor kort nog onder het buurdorp Wol- phaartsdijk vallende Oud-Sabbinge, zijn vorig jaar ook verhangen. In plaats van „Oud-Sabbinge, gem. Wolptoaartsdijk", kwamen er bordjes met „Oud-Sabbinge, gem. Goes". En niet alleen dat, maar ook het kenne lijk door de plaatselijke bevolking ondervonden gevoel van minder eigenwaarde en ervaringen van min der aandacht in het (nu grotere) gemeentelijke vlak, hebben de opi kropte emoties nu eindelijk een u weg doen zoeken. Tijdens de eni tijd geleden door het Goese genie! tebestuur gehouden hoorzitting Wolphaartsdijk bleek al iets van mineurstemming, de vrees om acht! uitgezet te worden. Met moeilijk verwijderen verf heeft men dit bezoekers van Oud-Sabbinge nu 0 zichtbaar duidelijk gemaakt: „Gem. Goes" werd onzichtbaar i maakt en ervoor in de plaats kv men (90 verscheidene bordjes i de invalswegen van de Goese bi tenkern) leuzen als „waardeloze zooi" en (duidelijker kan het ni! „bah". Ijverige handen hebben fc na het bekl adderen inmiddels meest „onvertogen worden" al we (met veel moeite) verwijderd. (Van onze correspondent) NIEUW-NAMEN Tussen Clinge en Nieuw-Namei ligt de Staten- boomweg, waar in de polder zes boerderijtjes staan. Tussen deze vrij afgezonderd wonende agrariërs is steeds een vriendschapsband ge weest, te meer, omdat ze altijd op elkaar aangewezen geweest zijn. Ve le van de jongeren blevqp echter niet op het bedrijf, maar zochten elders hun werk. Toch bleef steeds de herinnering aan hun polder. Dit bleek onder meer toen een van de „ouden" 65 jaar werd e»\ vele van de elders wonende en daar geboren vrienden hem kwamen feliciteren. Bij die gelegenheid werd het plan geopperd, een reünie te houden. Af gelopen zaterdag is die reünie ge houdei. Van heinde en verre, in de leeftijd van 15 tot 70 kwamen ze opdagen, veertig in totaal. Vele oude herinneringen werden opgehaald, kortom: het werd een waar ontmoe- tingsfeest, dat tot in de late uurtjes duurde. Op de foto een beeld van de spelletjes met bierviltjes, waarbij de handeti in de zakken gehouden moe ten worden. (Van onze correspondent) BRESKENS Door de Heemkc dige kring West-Zeeuwsch-Viaanl ren is een excursie gemaakt na) Breskens. De in uitvoering zij® waterstaatswerken werden beziel tigd. Door de heer J. Krijnders, bod van de Rijkswaterstaat te Breskei werd een uiteenzetting gegeven v< de in uitvoering zijnde werken 1 de veerhaven en langs de hande) haven. Na de uiteenzetting werd e< rondgang gemaakt langs de veerlï ven, de in uitvoering zijnde werkf en de handelshaven. Na de beziciit ging werd in hotel Valk door Dekker nog informatie gegeven oH het Kanonnencomité Breskens, zich beijverd heeft om de uit 16' daterende kanonnen aan te kope| Deze kanonnen werden door de B 5 opgevist. Het door het comité s" gekochte kanon werd hierna ut bezichtigd. Rode Kruiscollecte De inzaffl lingsactie 1971 ten bate van b' Nederlandse Rode Kruis is in T® neuzen een groot succes gewordt- De totale opbrengst was f 13.120,® hetgeen neerkomt op een bed« van ruim f 3400.-. Meer dan b1 voorgaande jaar. De opbrengsten waren: Hoek 1-448,79, Sluiskil f 739,-. Zaamslag, 1.117,20. Terneuzen f 5.349,04. 0> leete boot f 597,82. bijdrage bedril ven f 1.590.- opbrengst loterij 2.278,75. Gespreksstof in overvloed. (Var KAPELLE Op de zate heer M. Zuydwegt uit Wemel gekozen. De heer A. N. Lam Kapelle, die door het N.V.V voren was gebracht, kreeg I s hoogwater. Morgen, Dinsdag 20 juli- op Zoom 1-51 en 14.26, H 1.09 en 13.39, Terneuzen 13.02, Vlissingen 0.03 en 12 meldinge 1.41 en 14.16. Vooruitz voor din en woei opgestelr het K.N. zondag om 18.0C Perioder zon, pla: een bui en temperaturen aa dend beneden normaal. Weersvooruitzichten in cij middeld over Nederland. Voor dinsdag: aantal urer tot 10; min.-temp.: 1 tot 5 gr; der normaal; max.-temp.: 1 t< den onder normaal; kans op ge periode van minstens 12 procent; kans op een gehei etmaal: 60 procent. Voor woensdag: min.-tem] 6 graden onder normaal; ma; 1 tot 5 graden onder norma op een droge periode van i 12 uur: 80 procent; kans op heel droog etmaal: 50 proeen Vandaag droog met vrij maar nog een koele noordv wind- Temperatuur in de tr tot 18 graden, zeewater 17 j VOORUITZICHTEN; Wel perioden, maar voorlopig nc koele noordwestelijke stromi

de Stem | 1971 | | pagina 2