Hier hebben goedhartige mensen nog tijd voor een praatje! Verhc koster progr DEh binnenland buitenland Oorsprong Trotse kathedraal Zowel radii overal verkrijgbt V Petergate, een vaH de straatjes uit Yorks Deense tijd, in de schaduw van de kathedraal. (Van onze correspondent, Roger Simons) LONDEN King's Cross is een van de meest gore eind stations van de Britse hoofdstad. Wie er toevallig binnenloop' en geen erg heeft in de treinen, zou zich in een oude gasfa briek of op een bergruimte voor oud ijzer kunnen wanen. D zwartberookte muren van deze tochtige instelling vorme een deprimerend decor, dat je reislust averechts beinvloedt. Mocht u echter toch de moed opbrengen om de ongemakke. van King's Cross te trotseren, dan kan u op bijna ieder ogen blik van de dag een pijlsnelle „Intercity"-exp as nemen naa het noorden. Dat hebben we dezer dagen een keertje gedaai om de Britse spoorwegen, die een zeer slechte faam genieten op de proef te stellen. Ons einddoel was York, een 1900-jarigc Noordengelse stad, waar je met je auto in de weg loopt. Misschien waren de Britse spoorwegen van tevoren inge licht, want onze „intercity"-dieseltrein repte zich als de ge smeerde bliksem en kwam zowaar precies op tijd aan. Onderweg was er niet veel te zien. We raasden door groene, glooiende velden, waarin hier en daar wilde konijnen en pa trijzen rondscharrelden. Onze enige opzienbarende ontmoe ting stond ergens op een berm en keerde de dieseltrein, die vrolijk toeterde, preuts de rug toe. Het was een spiernaakte man. Onze medereizigers spraken het vermoeden uit, dat wij hem in zijn zonnebad verrast hadden. Wij zullen er nooit het fijne van weten. Drie uur en 300 km na ons vertrek uit Londen hield de „In- tercity"-expres stil in York. Na de vermoeiende drukte en haast van „The Capital" is een net stadje met slechts hon derdduizend inwoners een ideaal oord om even tot rust te komen. In York hebben de mensen nog tijd voor een praatje en zeggen ze in de winkels zelfs vriendelijk „goede middag" of „dank u wel...." De lie eeuwse stadsmuur (links) van York is bijne 5 km lang. Op de achtergrond de drie torens van de domkerk YORK, DE MOEITE WAARD York is de hoofdstad van Yorkshi re, Engelands grootste graafschap De bewoners van deze provincie ataan bekend ais goedhartige en minizaime lui, die recht door zee gaan en weinig diplomatie gebrul ken. Ze zeggen wat hun op het harl ligt. De Engelsen uiit het zuiden worden in Yorkshire vaak op de pretentieuze tenen getrapt. York kreeg vorig jaar ruim 1 miljoen bezoekers. In 1971 worden er 2 tot 3 mdljoem vreemdelingen verwacht. Wie eens wat anders wil beleven, moet die steven naar York wenden. Hij zal er beslist aan zijn trekken komen. Negentienhonderd jaar is een hele poos. York heeft dan ook een spec taculaire viering op touw gezet. Als York feest viert, kijkt het op geen honderdduizend pond. York is altijd een belangrijke stad geweest. Geschiedkundigen vermoe den, dat ze een prehistorische' oor sprong heeft, maar pas sinds het jaar 71 bestaat absolute zekerheid omtrent haar stichting. In diie tijd bereikte een Romeiins legioen, onder bevel van Quintals Petilius Cerealis, militair gouverneur van Engeland en bloedverwant van keizer Vespasia- nus, een plaats aan de Ouse waar Yorlk zich nu bevindt. Op de noord oostelijke oever van deze stroom bouwden de Romeinen een vesting, die 300 jaar lang het hoofdkwartier was van het zesde legioen Deze vesting werd Eboracum gedoopt. Bij het begin van de vierde eeuw ont wikkelde Eboracum zich tot een in vloedrijke Romeinse stad, die in aanzien wedijverde met Rome. De keizers Hadrianus, Severus en Oonstantiius kwamen er op bezoek, fn 306 werd Constan-tijn de Grote in Eboracum tot keiizer uitgeroepen. De Romeinse bezetting van het toekom stige Yohk duurde ongeveer 340 jaar. Nadien sloegen de Angelsaksen er hun tenten op. Zij doopten de nederzetting Eoforwic. Het werd een belangrijk godsdienstig en cultureel centrum. Ongeveer twee eeuwen later, ln 876, was het de beurt aan de Denen om deze stad te veroveren en haar een nieuwe naam Jorvik te geven. De oudste straatjes van York dateren uit de Deense periode. Zij dragen nog vaak hun Deense namen. In York noemt men een straat „ga- te", naar het Deense (maar anders uitgesproken) „gate". In de rest van Engeland wordt met „gate" een poort bedoeld. Jorvik brandde in 1096 volledig af. Daarna begon de Normandische periode. De Normandiërs bouwden een veel grotere stad op de Ouse en op de Foss. Ook wat haar bevolking betrof werd York spoedig de tweede grootste stad van Engeland, Ze was volledig ommuurd en de meeste straatjes waren niet breder dan de huidige „shambles", een van Yorks beroemde oude steegjes. Koning Ed ward II zei, dat York slechter rook dan om het even welke andere plaats in Engeland. York had noch- thians talrijke prachtige kerken en handelshuizen De handel bloeide er welig. Net zoals nu werd York ln die tijd gedomineerd door zijn dom. De ze kathedraal is een van de be roemdste ter wereld. Hij wordt mo menteel grondig schoongemaakt er gerestaureerd, een driejarige opera tie, die twee miljoen pond kost. De bouw van Yorks domkerk vergde zowat 250 jaar, van 1220 tot 1480 Haar ranke dubbele westelijke to rens dateren van 1432 en 1474, ter wijl de brede en nogal plompe cen trale toren voltooid werd in 1480. In de zuidwestelijke toren hangen twaalf klokken. De noordwestelijke is het onderdak van „Big Peter", een klok van bijna 11 ton. Volgens de nederige Britten heeft hij de diepste klank van heel Europa. Uit Londen kan men de hoofdstad van Yorkshire ook vrij gemakkelijk per auto hereiken. In de smalle straten van Yorks centrum worden echter weinig wagens toegelaten. Automobilisten die van heit vaste land naar York willen reizen, komen er heit vlugste via Rotterdam. Carferry's verzekeren daar een re gelmatige dienst op de Engelse ha venstad Hull, die zelf slechts 50 km van York verwijderd ligt. De stem mige hoofdplaats heeft talrijke goe de hotels en pensions. Het is er gezellig wandelen in de nauwe, schilderachtige wantoeüstraat- jes uit de Deense tijd en de middel eeuwen. De bovenverdiepingen van de poppenhuisjes leunen schuins naar elkaar toe en hangen een flink eind over de weg. Deze steegjes dragen fascinerende n-ameii: Stome- gate, Goodramgate, Whip-Ma-Whop, Ma-Gate en Shambles, de oude sla- gerswijk. Een wandeling over de brede Normandische stadsmuur van zowat drie mijl lengte confronteert u met de vier grote „bars" of stads poorten: de Micklegate bar, de Bootham bar, de Monk bar en de Walmgate bar, die de hoofdwegen overschouwen, waarlangs York vroe ger vaak bestormd werd door zijn vijanden. Op de kantelen van drie poorten staan granieten beelden, die van ver de indruk opwekken, dat de stadswallen dag en nacht be waakt worden. Uit de periode voor de reformatie blijven iin York nog zeventien ker ken over. In de middeleeuwen ging deze sltad echter prat op niet minder dan vijftig parochiekerken, twee grote abdijen en verscheidene ande re kleinere godsdiensthuizen. Hen drik VIII gaf zijn troepen opdracht de abdijen en talrijke kerken te verwoesten. Van de kloosters blij ven alleen de puinen over. York is ook verscheidene boeiende musea rijk. Een daarvan, het „Yorkshire museum", geniet wereld faam wegens zijn indrukwekkende verzameling Romeinse antiek en middeleeuwse werktuigen. Geweldig interessant is het „Casitle Folk Mu seum", waar zowel de jeugd als de oudere generaties in vervoering ge raken. In dit museum werden op bijzonder vaardige wijze woonka mers, keukens en zelfs hele straten met goed voorziene oude winkeltjes, drankhuizen, post en politiekanto ren, brandweerkazernes en al de andere dingen die erbij horen, vol komen authentiek gereproduceerd. Het „Castle Museum" is wat de Engelsen een „must" noemen, iets wat u moet bezoeken. U kan er gemakkelijk een halve dag kwijt. Daar het museum ondergebracht werd in een voormalige gevangenis, is een van zijn vele bezienswaardig heden de beruchte cel van de ter dood veroordeelden, kompleet met de zware ijzeren bedstede en primi tieve kachel. Een van de vele boos wichten, die in deze cel hun terecht stelling hebben afgewacht, was de beruchte Engelse struikrover en paardedief Dick Turpin. Hij werd in 1739 opgeknoopt. Een andere beruchte Engelsman zag 169 jaar eerder, in 1570, in York het levenslicht: Guy Fawkes, een van de vele samenzweerders van het katholieke buskruitkomplot dat tot doel had het parlement van Londen op 5 november 1605 in de lucht te doen vliegen. Guy Fawkes werd de dag tevoren gevangen genomen en later terechtgesteld. Zijn snood ver raad wordt ieder jaar in november door de Engelse jeugd herdacht met brandstapels en vuurwerk. In de Pstersgate van York, op de plaats waar zich een Guy Fawkes' geboortehuis bevond, staat nu een oud hotel. Aan de overkant is het kerkje waarin Fawkes gedoopt werd. Bij de doopvont hangt een fotocopiie van zijn inschrijving in het doopregister. Als u uitgekeken bent in York, is het ogenblik gekomen om de fraaie omgeving van deze stad te verken nen. Natuurlijk moet men daarvoor over een wagen beschikken. Er gaat niets boven een picknick in Yorks hire's wijdse en ongerepte natuur. Smalle, maar over het algemeen rus tige geasfalteerde wegen leiden door schilderachtige dorpjes en stadjes (waaronder Helmsiey, een aardig marktplaatsje met een paar goede hotelletjes) en voorbij de eeuwenou de puinen van vele kloosters, ker ken en kastelen De heuvels, de rotsen en de bossen zijn er nog niet platgelopen door toeristen. York en Yorkshire zijn belsist de moeite waard. Dinsdag 13 juli 1971 (Van onze radio- en HILVERSUM van het volgend jaar journaal zijn intrek het nieuwe t.v.-comple: roepkwartier te Hil journaal krijgt daar over praktisch alle kan de benedenverdieping nieuwbouw. Momenteel huist in kantoorruimte de diens faciliteiten en de afdel] werp. Deze worden vol het nieuwe decorcentrf bracht. Het plan om he een deel van de kelder te brengen kon niet doe na de brand in de sti (Van HILVERSUM Hei met een voorstel van di roeporganisaties is tot grammakosten. Daartoe worden in voor de televisie vermif toegevoegd aan de reed televisie voor de NOS ei Deze uurbedragen w< 14.300 gulden per uur 13.250 tot 14.050 gulden van 1050 tot 1110 guld 1 en 2, en van 440 tot 46§ sum 3. De kleurentoeslag voc 2120 gulden. Voorts zal geen provis' 2 van de nieuwbouw wor De raad van beheer vai zal de nieuwbouwcomnüss: bij voorrang plannen te werpen en opstellen voor e tief schakel- en presentat in fase 4b van de nieuwboi in 1975 gereed moet koenen. Tussen de zendgemacht de NOS zullen bindende worden gemaakt ten aanzit thans beschikbare facilitei gevolge van het feit, dat en controlekamer van de en 2 voor de presentatie avondprogramma's op de v en van de programma's O] (ADVERTENTIE) 1 De dom van York bezit 125 fraaie jebrandschilderde ramen, waarvan ret rood, blauw, goud en groen von ken schiet in de zon. Tijdens de tweede wereldoorlog werden deze ramen voorzichtig verwijderd en /eilig opgeborgen. York bleef echte: bijna volledig gespaard van het oor logsgeweld. Slechts één Duitse bom menwerper, die een Noordengelse industriële stad bestookt had, strooi de op de terugweg zijn resterende brandbommen uit over York, dat sinds de 19de eeuw een belangrijk spoorwegknooppunt ia. Bootham Bar, een van. de vier middeleeuwse stadspoorten van York. O Een van de romantische oude straatjes, die onder dak aangelegd waren in Yorks jasinerende Castle Museum.

de Stem | 1971 | | pagina 16