TWAALF MENSEN VERDRONKEN IN WARM WEEKEINDE Coup in Marokko mislukt Veel schade door reeks branden MAN BLOEDT DOOD VOOR CAEé IN STEENBERGEN DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Eddy Merckx nog niet uitgespeeld Zeker tien doden in verkeer KONING OVERLEEFT AANSLAG; ZEKER 180 DODEN IN RABAT V.S. betaalden al 750 miljard gulden voor oorlog in Vietnam RZ0RG(ST)ER r.y: Schade paar miljoen gulden Metselaar drukt woonwagen bewoner glas in gezicht VERSLAG SENAATS COMMISSIE: ulst iizen lt.K editie voor zeeland 111e jaargang no. 16781. weerbericht Meer wind VERSLAG KUS Officieren achter staatsgreep worden vandaag gedood Amerikaanse militair zou tien vrouwen hebben vermoord Gevaarlijke treinen Man (42) verkoold in Belgisch ziekenhuis ANGST 1971 m, wit 1970 1970 ème 1969 pige 1968 1968 1967 e 1970 300 km, wit 1969 e 1967 000 km, beige 1968 'ï-deurs, beige 1968 1967 1970 1969 1968 1968 donkergroen 1968 erblauw 1966 ben 1967 Telefoon 01100-6210 [praktisch werkzaam op pr chronisch zieken of verpleegtehuis. Een dag .iorielessen gegeven. tan 17 jaar bereiken en (inste 3 jaar voortgezet genoten. moderne vrij van het Ineelsflat. legelingen met een toe tten zijn van toepassing. eptember 1971. pgelijk. ve Hoeve L 01140-3458. eming, die een |in de C.V. see- Iwij een ruime [laire arbeids- kleding. [f telefonisch) bO - 5540 - 6995 Maandag 12 juli 1971 Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx HoofdredacteurL. Leijendekker Hoofdkantoor Breda, Reigerstr. 16 Telefoon 22341, Postgiro 1114111 STEM Droog en overwegend zonnig. Tot matig toenemende wind uit noord tot noordwest. Temperaturen tot 25 graden. Aan de kust iets koeler. KANTOREN: GOES, KLOKSTRAAT 1 HULST, STEENSTRAAT 14 TERNEUZEN, N1EUWSTRAAT 9 BERGEN OP ZOOM, ZUIVELSTRAAT 26 OOSIERHOUT. ARENDSTRAAT 14 ROOSENDAAL. MOLENSTRAAT 45 (Van onze redactie binnenland) ZOUTELANDE - OOSTERHOOT -DEN HAAG Half Nederland zocht gisteren verkoeling aan en in het water. Daar kwamen dan nog honderdduizenden vreemdelingen bij, die eveneens een duik in de zee of in de overvolle zwembaden, plassen en kanalen genomen heb ben. Evenals andere jaren vielen er ook nu weer slachtoffers- Twaalf mensen kwamen om door verdrinking van wie drie in Zee land, een jongetje stikte bij het kuilen graven op het strand, negen mensen vonden de dood op de weg. (Zie hiervoor pag. binnenbuiten land 1) Wat de verdrinklngsgevaüen ln Zeeland betreft: daar kwamen drie mensen om in de Westerschelde. Nabij Rilland-Bath verdronk de 31-jarige J. V. Verheezen uit Ber gen op Zoom in de Westerschelde voor de ogen van zijn vrouw en zes kinderen. De heer Verheezen, die niet kon zwemmen, was een strekdam opgegaan. In deze dam was een doorbraak. Hij meende deze te kunnen doorwaden, doch door de diepte en de sterke stroom werd hij meegesleurd. De rijkspo litie te water dregt naar het slacht offer. In de Westerschelde nabij Wal soorden zijn de 15-jarige en twin tigjarige broers Christiaan en Pa trick van Dale uit Overmeere (bij Gent) voor de ogen van hun ou ders en broertje verdronken. De jongens waren op de onder water gelopen slikken aan het spelen. Patrick raakte in een onder het water gelegen put en riep om hulp, die zijn vijftienjarige broert je trachtte te verlenen. Beiden verdwenen in de diepte. De rijks politie heeft, na dreggen, de slachtoffers gevonden. Twee jongens uit Hardenberg, 16 en 21 jaar, zijn zaterdag verdron ken in de waterplas van het in aanleg zijnde recreatiegebied „De Huttenheugten" tussen Dalen en Koevorden- Zij voeren met hun rubberbootje op het middengedeel te van de plas toen de oudste van hen, die kon zwemmen, in het water sprong. Daarbij kantelde het bootje, waardoor ook de jongste, die niet kon zwemmen, te water geraakte. Beiden verdwenen onder de oppervlakte. Dit gebeurde voor de ogen van de ouders van de jongste jongen, die wat verderop in ondieper water stonden. De rijkspolitie heeft tot dusver ver geefs gedregd. In Gieten is de veertienjarige Jopie Sterreberg uit Veendam ver dronken. Hij was aan het zwem men in een zandzuigergat en ver dween plotseling onder het water oppervlak. Op het wad bij de haven van Den Helder zijn de broers Jan en Peter Bas uit Den Helder verdron ken. De jongens zijn vermoedelijk door het opkomend tij en de ster ke stroming verrast. De moeder sloeg toen zij hen niet meer zag zwemmen alarm. Duikers van de marinebrandweer hebben de jon gens tot nog toe niet gevonden. Een drama speelde zich ook af in het zwembad De Leijen te Hensbroek. Mevrouw Kruijt uit Alkmaar, 42 jaar en moeder van zeven kinderen, is daar in het zwembad verdronken. Zij zag gis termiddag omstreeks half een dat haar zevenjarig dochtertje bij een van de zeer diepe plekken in het bad in moeilijkheden verkeerde. Ondanks het feit, dat de moeder de zwemkunst niet goed meester was, heeft ze getracht haar doch tertje te bereiken. Het meisje werd door andere zwemmers ge red- Door de enorme drukte in het bad werd pas later gemerkt, dat mevrouw Kruijt was verdwenen. Een paar uur later werd het li chaam van het slachtoffer gevon den. Het zat vast in een kuil van bijna vijf meter diep. Voorts is in het watersportcen- trum De Bijland bij Lobith de 21- jarige militair Henk Kraaijvanger uit Zevenaar bij het baden ver dronken. Hij kon niet zwemmen. In Venlo is de 30-jarige Turkse arbeider Bayram in het strandbad Onderste Molen verdronken. Hij was in het diepe bassin, maar kon niet zwemmen. Tenslotte is in Lemmer de zesja rige Jochem Stoffel Bakker ver-i (.ronken bij het Ir. Woudagemaal. Het jongetje speelde aan een parti culier strandje met een oudere broer en raakte in een onbewaakt ogenblik te ver in het water. Zijn broer kon ieir niet meer redden. Op het Zandvoortse strand is de achtjarige Duitse jongen Stephen Schmitz uit Gammersbach door verstikking om het leven gekomen. Hij was met een vriendje twee kuilen aan het graven met een verbindingsgang Het vriendje zag op een gegeven moment alle ende benen van de jongen uit het zand steken. Bij het uitgraven bleek, dat hij was overleden. Een trieste balans derhalve van een dag vol badgenot voor een paar miljoen mensen. Enorm druk was het in Zeeland, waar zeker, volgens de heer J.P. de Regt, voor zitter van de Provinciale VVV Zeeland, 160.000 toeristen aan de kiist neerstreken. Op het strand van Westerschonwen is het zondag drukker geweest dan men "aar ooit heeft meegemaakt. Om twaalf uur 's middags waren daar al 19.500 bezoekers geteld Met de aan zee gelegen kernen Renesse, Burgh-Haamstede en Scharendijke heeft men daar echter zeventien kilometer strand, zodat de badgas ten toch niet op eikaars tenen lie pen. Minder ruimte hadden de recre anten in het zwembad Surae te Dorst (Oosterhout). Om half elf 's morgens kon er geen auto meer geparkeerd worden. Alle toegangs wegen zaten potdicht. Exploitant J.L.P Verhoeven telde Iiefst....21.000 bezoekers. Zaterdag was dat aantal 10.000 geweest. Na Surae volgde in het Westbrahartse Bosbad Hoeven. Zondag kwam men daar, op enkele tientallen na, tot een aantal van 15.000. Zaterdag had mei er 7200 bezoekers geteld. Recreatiebad Wolfslaar te Breda was uiteraard ook een gezocht toevluchtsoord: zondag 10.000 en zaterdag 9.600. Die aantallen maakten, dat Wolfs laar in één week een bezoek ken de van 60.000 mensen. Natuurbad Warande 'n Oosterhout boekte ook al zijn record voor deze zomer: 8.000 bezoekers des zondags, na 5.000 op zaterdag. (Vervolg op pag. binnen- buitenland) (Van onze redactie buitenland) RABAT Konig Hassan ii van Marokko is zaterdagavond ternauwernood ontsnapt aan een aanslag en een staatsgreep door een tiental muitende legerofficieren. Zjj lieten onder valse voorwendsels zo'n 1500 militairen een aanval uitvoeren op het zomerpaleis van de koning en het station van de Marokkaanse radio bezetten. De urenlange gevechten, die zich daarbij tussen militaire voor- en te genstanders van de koning voordeden, hebben aan minstens 180 personen het leven gekost. Onder hen bevinden zich een zestal de koning gunstig- gezinde kolonels en generaals, zijn privé-arts en de Belgische ambassadeur in Marokko. Het eerste teken daJt de koning veilig was en nog steeds heerser over dat Noordafrikaanse koninkrijk, kwam pas zaterdagavond laat van het Marokkaanse persbureau „Ma ghreb Arabe Presse", na een dag vol wilde geruchten dat hij zou zijn af gezet, doodgeschoten of gevangen genomen. Tot in de vroege zondag ochtend kon in geheel Rabat geweer vuur worden gehoofd van loyale troepen die met steun van tanks vochten voor de controle herkregen was over het station van de Marok kaanse staatsradio. Gisteravond hiel den zich in het centrum van Rabat nog steeds enkele groepjes oproer lingen verschanst vlakbij het minis terie van binnenlandse zaken. Ze hadden verscheidene burgers als gij zelaars bij zich. Koning Hassan sprak zelf in de nacht van zaterdag op zondag via de radio de natie toe. Hij deed uitvoerig verslag van de aanval op zijn zomer paleis en riep de Marokkanen op rustig en trouw te blijven. Het eerste gedetailleerde verslag van wat er nu precies in en om het zomerpaleis van koning Hassan, ge legen in Skhirat in de buitenwiiken van Rabat, gebeurd was, kwam pas na middernacht, hoewel de aanval al zaterdagmiddag rond 14.00 uur had plaatsgevonden. De koning zat met enkele honderden genodigden aan een diner ter ere van zijn 42e ver jaardag. Op dat moment kwamen 30 militaire voertuigen bij het paleis aan met soldaten, cadetten en enkele officieren in gevechtspak. Gewapend met geweren, machinegeweren, gra naten en mortieren drongen deze het paleis binnen. Wachten probeerden hen de toegang te beletten en de eer ste geweersalvo's werden afgevuurd, he honderden gasten in het paleis dachten aanvankelijk dat het vuur werk was ter viering van 's konings verjaardag. Toen ook mortiervuur volgde, raakten zij in paniek en wierpen zich op de grond, terwijl de kogels boven hun hoofden floten. Enkelen die probeerden via de hoofdingang weg te vluchten, wer den zonder pardon neergeschoten. Korte tijd later drongen de officie ten en soldaten het paleis binnen en dwongen alle gasten, inclusief rege ringsministers en diplomaten, naar huiten te gaan. Zij moesten allen haast een muur van het paleis op de grond gaan liggen met hun ar men op de rug. De koning en ver scheidene ministers bevonden zich in de laatste groep die het paleis moesten verlaten. Wat daarna gebeurde vertelde ko ning Hassan later in zijn radiotoe spraak als volgt: „Wij kwamen dit kritieke moment op waarlijk onver wachte wijze door. Zodra zij ons uit de zaal hadden geleid waar we meer dan twee en een half uur geiden vastgezeten, brachten zij ons naar alle persoonlijkheden die nog in le ven waren. Toen die jonge militai ren ons zo zagen met de handen bo ven het hoofd, was er een bij die mij herkende en mij vroeg hem te vol gen. Hij had de vinger aan de trek ker. Op het moment dat wij alleen waren sprong hij in de houding en kuste mij de hand. Ik was zeer ver wonderd en merkte op dat hij ener zijds getuigde van gehoorzaamheid en toewijding, maar dat hij ander zijds deelnam aan een misdadige on derneming. De militair antwoordde „Wij zijn de cadetten van de mili taire school van Ahermoemoe. Giste ren kondigden onze meerderen aar dat wij op deze 10e juli militair< oefeningen zouden hebben. Toen wij vanmiddag ter hoogte van het pa leis aankwamen vertelde men on: dat er een komplot was beraamd te gen de koning, dat het paleis was omsingeld en dat bijgevolg uw leven in gevaar was. Opdat u niet in de handen van de vijand zou vallen en om u de noodzakelijke steun te ge ven hebben wij het paleis aange vallen". (Vervolg op pag. hinn.-buitenland I) RABAT (AFP) Wanneer de officieren die verantwoorde lijk zijn voor de staatsgreep alle inlichtingen hebben gege ven waarover zij beschikken, zullen zij voor maandagavond ter dood worden gebracht, zo heeft koning Hassan gisteren op een persconferentie gezegd. Het zijn de generaals Ham- moun, Moestafa en Medbouh alsmede de kolonels Ababou en Bougrin, zei hij. „Medbouh had mij mee willen nemen, zo genaamd om me te redden en met de muiters te praten. Dat heb ik geweigerd". De kadet- ten waren onder invloed van verdovende middelen, maar die raakten uitgewerkt. „Naar mijn gevoelen was het een staatsgreep op z'n Libisch, inet fouten, onvolmaaktheden, gapingen en het kinderlijke daarvan". Generaal Oufkir is bezig met zijn pantserhrigade de laatste verzetshaarden op te ruimen, aldus koning Hassan. CHICAGO (AFP) —Een 22-jari- ge militair uit niinois, die reeds schuldig is bevonden aan aanranding van en moord op drie vrouwen in Illinois en een vierde in Arkansas, heeft bekend in Duitsland, tijdens zijn militaire diensttijd, dezelfde misdaden te hebben begaan. Daar werden drie vrouwen het slachtof fer. De man wordt voorts verdacht van vijf dergelijke misdaden in de VS en in Korea, waar hij eveneens militair was. (Van onze redactie binnenland) ZOETERWOUDE DEDEMS- VAART Hooibroei, „remvuur" en oververhitting van een elektri sche oven waren oorzaken van een grote reeks branden, die tij dens het weekend hei en der voor een paar miljoen gulden schade in ons land hebben aangericht. In Dedemsvaart werd zaterdagoch tend vroeg de sporthal „De Citadel" geheel door brand verwoest. Ook een hij de sporthal gebouwd restaurant ging in vlammen op. De schade wordt op ongeveer een miljoen geschat. Over de oorzaak is nog niets bekend. In Zoeterwoude had de brandweer een zwaar weekend. Eerst moesten de spuitgasten in actie komen bij een brand die de boerderij van de familie Van Rijn in de as legde. De oorzaak van de brand was hooibroei. De scha de bedroeg een ton. De bewoners werden door een visser, die 's nachts de brand signaleerde onmiddellijk gewaarschuwd. In Zoeterwoude werd ook de aarde werkfabriek van de gebroeders Del fos door brand verwoest. De schade loopt in de tonnen. De vermoedelijke oorzaak is oververhitting van een elektrische oven geweest. De eige naars, die tegen brand zijn verzekerd, waren op vakantie. Een felle uitslaande brand heeft in Veendam het café De Taveerne, ver nield. In het café was veel antiek aanwezig, dat grotendeels verloren ging. De schade bedraagt enkele ton nen. De oorzaak is nog niet bekend. In Abbega, tussen Sneek en Bols- ward, is de boerderij van veehouder Rijpma totaal uitgebrand. Een buur vrouw ontdekte 's nachts de brand en waarschuwde het gezin (man, vrouw en drie kinderen), dat nog rustig lag te slapen. Niets kon worden gered. Omtrent de oorzaak is nog niets be kend. Brand heeft voorts gewoed bij de dak- pannenfabriek Tegula n.v. te Tege- len. Een loods met stro en 30.000 rek ken voor het drogen van dakpannen gingen verloren. De schade: vele tien duizenden guldens. Over een afstand van 1300 meter zijn zaterdagavond bij Driebergen- Doorn vier branden ontstaan langs de spoorbaan Arnhem-Utrecht. De oor zaak zal, aldus de brandweer moeten worden gezocht in „remvuur", dat ontstaat als treinen worden afgeremd om te kunnen stoppen bij het station Driebergen. De brandweren van Drie bergen en Doorn, die twee uur in de weer waren, konden voorkomen, dat de brand zich tot het bos uitbreidde. Het treinverkeer van Eindhoven naar Maarheeze heeft zaterdagmid dag wat vertraging ondervonden, om dat bij Maarheeze de rails over een lengte van tientallen meters waren krom getrokken door de hitte van de laatste dagen. Een machinist van een Intercity- trein zag vanuit zijn cabine de kron kel aankomen en zette de trein er voor stil. Op advies van een technicus van de spoorwegen kon hij een half uur later, zij het stapvoets, z'n weg vervolgen. Een woordvoerder van de N.S. zei hierover, dat het euvel van kromtrekken der rails bij grote hitte niets ongewoons is: „In de zomer zijn de machinisten echter bijzonder op dergelijke deviaties gespitst. Een gunstige omstandigheid daarbij is, dat ons treinen-net zeer druk wordt bereden, waardoor de rails eenvoudig de kans niet krijgen gevaarlijk ver uit te zetten". President Tito van Joegoslavië en zijn echtgenote Jovanka hebben ■prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven in hun zomerresidentie op het eiland Brioni ontvangen. De prinses werd hartelijk begroet door het presidentiële echtpaar. BRUSSEL (ANP) In het aca demisch ziekenhuis in Gent, is een patiënt verbrand nadat hij in een kamer was afgezonderd omdat hij in strijd met het advies van de artsen het ziekenhuis wilde verlaten. De 42-jarige patiënt bleek met een aansteker die hij bij zich had de matras van zijn bed in brand gesto ken te hebben. De brand werd pas ontdekt toen het al te laat was om de man nog te redden. EEN AMOUREUS uitstapje naar de Nederlandse kust van een jong Duits paartje uit Schwarzwald is het afgelopen weekend verijdeld door de koninklijke marechaussee in Vaals. De jonge Duitser (18) wilde zijn 17-jarige vriendin in de koffer ruimte van zijn auto het land bin nensmokkelen. Het meisje beschikte niet over geldige grensdocumenten en de jongeman zag aldus de enige mogelijkheid het meisje over de grens te krijgen. (Van een onzer verslaggevers) STEENBERGEN De 35-jarige los-werkman p. 3. Vos is zaterdag, avond voor een café in Steenbergen op straat doodgebloed. Even te* voren had een inwoner van Steenbergen, de 31-jarige metselaar j. p. hem een bierglas in het gezicht gedrukt. Daarbij was de halsslagader geraakt. Het slachtoffer was met een woonwagen voor de kermis uit Eindhoven naar Steenbergen geko men. De kermis in Steenbergen levert al jarenlang brandstof voor soms hevige conflicten tussen de bevol king van Steenbergen en de woon wagenbewoners, die juist in deze tijd van het jaar in grote getale naar het stadje in het noordwestelijk kleigebied van Brabant trekken. Juist vanwege deze conflicten was de bemanning van de rijkspolitie verdubbeld De ruzie met de fatale afloop van zaterdagavond ontstond toen de woonwagenbewoner in een café een aantal opmerkingen over de vrouwelijke bezoekers van het café maakte. Opmerkingen, die niet naar de zin waren van de metselaar. Toen deze reageerde, kwam het la ter slachtoffer naar hem toe. P. wachtte de klappen niet af, maar nam zelf het inintiatief. Met een bierglas sloeg hij zijn tegenstander ln het gezicht. Twee diepe soheur- wonden ir de wang en een wond onderin de hals waren het gevolg- Hevig bloedend stromoelde de ge wonde man het café uit, waar hij op de stoep in elkaar zakte en dood bloedde. De metselaar had ondertussen de benen genomen uit angst voor de andere woonwagenbewoners, die al heel snel ter plaatse waren. Zij zet ten de achtervolging in en vonden de metselaar na enige tijd in een steeg. Daar hebben ze hem ongena dig onder handen genomen Pas toen iemand schreeuwde: „Pas op, je slaat hem dood" lieten ze hem gaan De metselaar verdween weer De politie weigerde aanvankelijk zijn identiteit bekend te maken uit vrees voor nog meer represai'les van de woonwagenbewoners. Pas toen- hij was aangehouden en naar het Huis van Bewaring in Breda was overgebracht, werd meegedeeld wie jij was Het onderzoek van de rijksnolitie werd bemoeilijkt door het feit. dat bijna alle getuigen van de vechtDartij onder invloed van drank waren. WASHINGTON (REUTER) De oorlog in Vietnam heeft Amerika bijna 200 miljard doüar (750 miljard gulden) gekost en kan wel eens een ernstige ondermijning van de Ame rikaanse democratie hebben veroor zaakt, aldus senator William Ful- bright in een voorwoord bij een verslag van de senaatscommissie van Buitenlandse Zaken. De oorlog betekende voor Indo- China de verwoesting van het socia le en economische patroon en voor Amerika verminderde eerbied voor de wet verdere ontwrichting van het grondwettelijk stelsel, toegeno men wantrouwen in de regering en een toenemend gebruik van geweld als politiek middel. Het aantal Amerikaanse. Zuidviet- namese en geallieerde militaire slachtoffers is volgens het rapport 827 000 en dat onder de burgerbe volking meer dan een miljoen Door besoroeiing met chemicaliën is voedsel vernietigd waarvan 600.000 mensen een jaar hadden kunnen le ven De inflatie in Saigon is 600 procent. (Van onze sportredactie) ALBI De Tour de France heeft ook dit weekeinde weer een specta culaire ontwikkeling meegemaakt, die hoofzakelijk in het teken stond van Eddy Merckx, die duidelijk nog een greep wl! doen naar de eindo verwinning. Zaterdag pakte de Belg, voortreffelijk gelanceerd door Rini Wagtmans, die zich in de afdalingen als een steen naar heneden liet val len, meer dan twee minuten terug van de achterstand op leider Ocana en hij klom daardoor op naar de tweede plaats in het algemeen klas sement Ook zondag, in een korte tijdrit, knabbelde Merckx iets van zijn ach terstand af, maar deze keer waren het slechts enkele seconden Merckx was daarbij nogal kwaad over het feit dat Ocana steun zou hebben gehad van motorrijders. De Nederlandse atlete Miep van Beek verbeterde tijdens wedstrijden in Papendal het nationale record vijfkamp n bracht dit op 5038 pun ten. waarmee zij zich bij de beste acht ter wereld plaatste. De Mexicaanse autocoureur Pe dro Rodriguez verongelukte tijdens de 200-mijlsrace op de Norisring ln Neurenberg. In deze race klapte de rechtervoorband van zijn Ferrari, waarna de wagen een püler ramde, terugcaramboberde en in brand vloog. Ijlings werd de coureur naar een ziekenhuis vervoerd, waar hij kort daarn. aan zijn verwondingen overleed.

de Stem | 1971 | | pagina 1