OCANA MOET NU OPPASSEN VOOR MERCKX Afrekenen met die ZOETEMELK VECHT VOOR BERGPRIJS YAN KATWIJK: BELONING Coureurs achterop Wagtmans: „In de slotfase een prestigekwestie Jan Janssens visie op de Tour Kwaad op Van Impe Janssen antwoordt lezers VAN KM TOT KM oogt in rente erkste Ocana niet uit balans Dankbaar sport WeZenlOOS altijd even goed Redactie Hein Groothuis DERDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 12 JULI 1971 D DUYCKER is in Lokeren win- geworden van een wielerwed- d over 108 km. Hij had voor die and 2 uur 50 min. nodig. De j Page werd tweede op een ;te en Frank Ouderkerk derde. Ad Duyker: eerste plaats in Lo rn. „Ik was totaal verrast", bekende geie trui-drager Louis Ocana, die de Belg in zijn alles of niets-poging hem ingefluisterd door Rini Wagt mans moest laiten gaan. Net zoals de Molteni's het gedacht hadden. AUeen: met de rentabiliteit van de vlucht viel het tegen: geen etappe- overwinning (die ging naar Luciano Armani) en „maari' 2.12 winst (in- olusief bonifooaties). Daar was Eddy Merckx allerminst over te spreken en hij schreef de voornaamste schuld toe aan assistent ploegleider Giorgio Albani. Hem stelde hij verantwoordelijk voor het gedeeltelijk mislukken van de grote aanval die 216 km durde en op welke bloedhete tocht door het schroeiende gebergte van de Vars, de voorsprong nooit verder opliep dan tot 2.10 (rond de 125e km). Een bijna uniek gevecht, „waarop Merckx", redeneerde plannenmaker Rini Wagtmans, „misschien wel 10 minuten had kunnen pakken. Gister avond zei ik tegen hem: Eddy ik denk dat we het spul flink op zijn kop zetten als we direct demarreren. Hij keek me aan en vroeg wat ik precies bedoelde. Luister, zei ik, wanneer ik ais eerste ga en jij komt me achterna verrassen we ze alle maal. door peter heerkens Paolini, Letort en Bouloux) niet. En ondanks dat moest Merckx zich tot het bittere eind weren. „In het begin", rapporteerde Rini Wagitmans, „reed hij erg nerveus, daarna kwam er een periode dat hij ons maar steeds weer opjoeg om door te zetten en 30 km voor de finish wilde hiij de vlucht opgeven. Jos Huysmans en ik hebben hem toen moed ingesproken en ook Lpm- me Dniessens kwam nog langs om dat te doen. Tenslotte zag Eddy ook wel in, dat het op dat moment een zuiver prestigegeval aan het worden was. Wat denk je hoe het voor ons geweest zou zijn, als het peloton in de straten van Marseille was bij gekomen?" Inclusief bonificaties hield Eddy Merckx aan zijn opzienbarende race ruim 2 minuten over en Louis Ocana bleek daardoor geenszins geïmpo neerd: „Ze denken misschien dat ik een morele tik kreeg door wat hij presteerde, maar ik geloof eerder dat het omgekeerd is. Volgens mij leed Merckx meer door het feit, dat de voorsprong zo beperkt bleef". (Van onze speciale verslaggever) ALB1 Joop Zoetemelk heeft gekozen: Hfj geeft de voorkeur aan de strijd om de bergprijs en zal zich minder inspannen voor de indi viduele rangschikking, waarvan hij niet ten onrechte redeneert dat daar weinig zorgen over hoeven te zijn omdat die plaatsing nauw samenhangt met de manier waarop hij door de bergen komt. Op het kritieke moment echter, en dat stelde hij zich bij het maken van het plan de campagne voor de beslissende laatste etappes naar Parijs, 'ten doel, geniet het bcrgklassement de voorkeur. Niet zozeer vanwege de financiële voordelen, noch om een nationaal record te kunnen vesti gen (hü zou de eerste Nederlandse „bergkoning" zijn maar om af te rekenen met Lucien van Impe. van zelfvertrouwen: ste, absoluut". „Ik word eer- Dan zal BIC zich wezenloos moe ten fietsen op het vlakke. Met een beetje geluk heb je de gele trui weer bijna terug". Het kwam er niet van en Giorgio Albani maakte verwijten. Hij namelijk, dirigeerde in de buurt van Gap 4 Molteni's naar de achterhoede om er de met materiaalpech sukkelende Joseph Bruyere bij te staan. De kleine Itali aan, hij afwezigheid van Lomme Driessens die zich achter de kop groep bij Eddy Merckx bevond, be last met de taktische oorlogsvoering in het peloton, liet Mintjens, Stee- vens. Sprayt en Swerts afzakken óm Bruyere te steunen op zijn tocht terug. En dat kreeg catastrofale gevol gen, want in de driftige poging om Ëddy Merckx te achterhalen, hiel den Louis Oeana's BIC's het tempo zo hoog, dat het moyenne rond de 45 km per uur kwam te liggen. En tegen die vaart konden de vijf Mol teni's het in de achterhoede niet bolwerken. Ze verloren steeds meer minuten en verdwenen tenslotte in de veTre diepte van de volgersstoet, hun ploegmaat Herman van Springel en Vic van Schil alleen latend met de onmogelijke opgave het ritme van het peloton te breken. „Daar moesten we het vooral van hebben", riep Rind Wagtmans, „want als je iemand kunt irriteren en af leiden,! dan raakt hij uit zijn doen Dat is logisch. Neem voetbal. Wat denk je hoe iemand die een penalty moet nemen uit zijn concentratie raakt als de tegenpartij een beetje met de bal gaat mieren voor die goed ligt? Zo was de situatie ook bij ons, maar we hadden niemand meer om te vervelen". De arme Giorgio Albani ontkende, maar niet fel, dat het aan hem had gelegen. „Inder daad", nam hij de beschuldiging ge deeltelijk op zich, „riep ik die vier renners terug. Toen ik echter zag dat Bruyere verder achter zat dan ik dacht, stuurde ik ze meteen terug naar het peloton. Het is niet zo dat ik ze verplicht heb op Bruyere te waditen". Tour. De Italiaan Luciano Armani, winnaar van de twaalfde etappe van de „Daar ben ik wel zo kwaad op", zegt Joop Zoetemelk voor zijn doen opmerkelijk fel. „Toen hij de etappe naar Merlette geen werk deed in de kopgroep nam ik me voor hem terug te pakken. Ik heb er nog eens over gedacht en nou weet ik het zeker ik zal hem van die bergprijs afhou den al moet ik ervoor koersen tot ik er bij neerval. De kleine Lucien van Impe (met 1 punt voorsprong op Zoetemelk lei der in het bergklassement) is zich echter van geen kwaad bewust. Kwajongensachtig kijkend dat doet bij altijd, dat mag dus niet uitgelegd worden als geamuseerde stoutheid roept hij: „Ja, ja, ik weet dat Joop boos op me is. Maar waarvoor? Toen Ocana ging ben ik achter hem aan gegaan in de hoop dat Joop zou volgen. Ik wachtte zelfs op hem, maar hij kwam niet. Geen zin misschien, dat weet ik niet. In elk geval zou ik als Joop bij me was gekomen, voluit gereden hebben. Dat ik bet daarvoor niet deed, kw-am gewoon omdat ik teveel moest forceren bij het meegaan met Ocana", en net als zijn directe con current, blaakt ook Lucien van Impe En alweer gelijkluidend met Joop Zoetemelk „Ik ga me volle dig geven en forceren. Tot aan de top knal ik me helemaal leeg, dan laat ik me weer inlopen". Toch be seft Lucien van Impe dat hij geen makkelijke krijgt aan Joop Zoete melk. Dat bewezen de eerste dagen toen Zoetemelk de punten makke lijk spaarde. „Dat was ook mijn hoefddoel", brengt die in herinne ring, „ik heb me altijd voorgenomen in de eerste week op het bergklas sement te rijden en in de tweede week op het individuele". Wat dat betreft verwacht Lucien van Impe en vandaag zal hij het tegendeel ervaren op de Cóte du Yicaria col de Portet-d'Aspet, col de Meute en col de Portiilon, een onveranderde houding. „Ik denk dat ik Joop makkelijk kan hebben om dat hij zijn plaats in het algemeen klassement wil houden of verbete ren. En je kunt nu eenmaal niet op twee zaken concentreren". Dat vindt Joop Zoetemelk ook en daarop is hij bereid zich te verdie pen in het duel met Lucien van Impe, meer dan in de strijd om de gele trui: „Normaal gesproken gaat Ocana die toch winnen, al weet je het bij hem nooit zeker". Lucien van Impe in alweer een opval lend gelijk gestemde mening „dat ik de gele trui kan pakken is iets wat ik voor mijzelf onmogelijk acht. Ocana rijdt formidabel, maar ja, hij is er wel een die even makkelijk een Map van negen minuten krijgt als dat bij er een uitdeelt, tk maalt me daar overigens geen enkele zor gen over. Het gaat me zuiver om de bergprijs en daarom zal ik na een top niet doorzetten maar meteen wachten op de rest". Joop Zoetemelk is nog niet klaar met de jonge Belg (24 jaar) die elk jaar beter gaat klimmen: in zijn eerste Tour werd hij zevende in het bergklassement, vorig jaar vijfde en nu staat hij eerste. „Ik krijg 'm wel", gromt Joop Zoetemelk. PETER HEERKENS A. Corijn, Philipsplein 35, Phi lippine: „Heeft u doping gebruikt om de Tour te winnen in 1968?" JAN JANSSEN: „Ook in die tijd werden er strenge controles uitgevoerd. Ik heb alles op ci troenwater gedaan". L.C. v. Tilburg; Dokter Poel straat 18, Oosterhout: „Zou Rini Wagtmans niet betere uitslagen hebben gemaakt, als hij in een andere ploeg had gezeten". JAN JANSSEN: „Zeer zeker. Hij moet zich nu helemaal in dienst stellen van Merckx. Er is bij Molteni maar een renner die telt en dat is Merckx. Als Wagt mans voor BIC had gereden, het >eeft eigenlijk niet welke ploeg, Jan zou hij volgens mij zeker bij de' eerste tien zijn geëindigd". Wanneer u Jan Janssen een vraag wilt stellen over Tour-zaken die u bezighouden, kunt u dat vanavond doen tussen 18.30 en 19.30 uur. Men dient daarvoor onze sportredactie te bellen, telefoon Breda (01600) - 22341, toestel 215 of toestel 143. (Van onze speciale verslaggever) ALBI. Joop Zoetemelk heeft in de tijdrit een boete van 10 sec. en 25 franc gekregen. Hij liep die op, toen hij werd ingelopen door Eddy Merckx en te dicht achter de renner bleef rijden. Gevolgen voor zijn plaats in het algemeen klassement had de straftijd voor Zoetemelk niet. Kees Pellenaars heeft een pre mie van 2500 gulden in het vooruit zicht gesteld als Ger Harings een etappe weet te winnen. Hij zegt: misschien word ik nog een keer eer ste, maar ik zie niks! Misschien dat het hem lukt," aldus Kees Pelle naars, die Harings bdvendien een radio beloofde, als hij doet wat hij zegt te kunnen. Jacques Goddet heeft zaterdag avond in Albi een bezoek gebracht aan het hotel van de Molteni's. Daar bedankte hij persoonlijk Eddy Merckx en zijn twee knechten in de zware strijd (Wagtmans en Huys mans) voor hun inspanningen op de twaalfde rondedag. Het is in Zuid-Frankrijk al en kele dagen verschrikkelijk warm. De rit naar Marseille werd gereden on der een temperatuur van ruim 30 graden. Voor vandaag (RevelLu- chon) wacht de rennerskaravaan nog meer: de weersvoorspelling van 34 graden'. iero Dankbaar voor de gulle gave van fle taktische blunder die zich over 8e Molteni's voltrok, verzetten Louis Oeana's knechten ongehinderd en ongeremd leeuwenwerk. Meer dan ruim I minuut kreeg de kopgroep (met Merckx, Wagtmans, Huysmans, Armani, Aimar, Van der Vleuten, (Van onze speciale verslagge ver). ALBI De Tour-organisatoren hebben over hun hart gestreken en 13 renners die zaterdag na het sluiten van de controle binnenkwamen in de wedstrijd gehouden, na aanvan kelijk reglementair tot uitsluiting heslist te hebben. Die clementie red de Jan van Katwijk van een enkele reis Marseille-Oploo en handhaafde bovendien de KAS-ploeg die nage noeg voltallig (8 renners) te laat ar riveerde. Met name in het Molteni- kamp ontlokte het gulle gebaar van de Tourbazen zware kritiek: „Zie je wel, zo helpen ze Ocana. In een interview voor de Spaanse televisie heeft Ocana letterlijk gezegd: „Ik bedank al mijn landgenoten die me in deze Tour zo geweldig stennen". En dan nou dit. Onbegrijpelijk. Het had ons eens moeten overkomen. We waren er zo uitgevlogen". De groep achterblij vers kreeg genade „omdat", aldus het officiële commentaar, „de snel heid abnormaal hoog lag in de etap pe naar Marseille". Jan van Katwijk was eerlijk genoeg om te vertellen dat de groep waarin hij verzeild raakte zeker op tijd Marseille had gehaald „als die Spanjaarden niet zo lui waren geweest. Het leken wel toeristen. Rustig drinken en weinig doen. Net een vakantietrip". De KAS-kolonie raakte achterop toen Zubero betrokken raakte bij een valpartij en zijn ploegmaats Manzeneque, Galdeanos, Jiminez, U- ribzubia, Mascaro, Gandarias en Fu- ente hem opwachtten. Op dat mo ment fietste Jan van Katwijk in het gezelschap van Delisle en Marteloz- zo enkele kilometers voor de Span jaarden maar ver achter het peloton. „Ik kreeg de klap toen in de afda ling van de Merlette mijn pion be gon door te slaan. Het was mijn bedoeling om aan de voet de meca nicien te roepen, maar zo lang kon ik niet wachten. Ineens pakte de pion helemaal niet meer". Als laat ste wagen dat is nu eenmaal het lot van de ploegleider wiens equipe het laagst geklasseerd staat rij dend duurde het lang voor Kees Pel lenaars hulp kon bieden. Jan van Katwijk restte weinig hoop op her stel. „We hebben nog een kans" zei Delisle tegen me „als we op die Spanjaarden wachten. Had ik het maar nooit gedaan. Ze voerden niks uit. Ik moest in mijn eentje al het werk opknappen". Voor Jan van Katwijk was het dan ook een niet onverdiende belo ning, dat de Tourorganisatie terug kwam op de beslissing en de achter blijvers handhaafde. Lucien van Impe is zich van geen kwaad bewust, maar de Belg voelt zich sterk genoeg om Zoetemelk te weerstaan in de bergen. t Ofschoon een tijdrit hen niet zo best leek voor het uitdelen van een prijs als die van de strijdlustigste hebben juryleden die gisteren toch toegekend. Ze riepen Cyrille Gui- mard uit tot de strijdlustigste, om dat hij de vierde plaats haalde op het onderdeel dat, aldus de formu lering van de jury, niet zijn speciali teit is. Volgens Kees Pellenaars zal Wim Schepers „een goede baan krij gen bij Goudsmit-Hoff. De fabriek laat Wim niet in de steek", aldus Pellenaars. „Directeur Heere heeft gezegd, dat Wim vertegenwoordiger van de fabriek kan worden." MERLETTE - MARSEILLE Rini Wagtmans demarreert in het vertrek. 1 km Valpartij waardoor Zubero achterop raakt. 8 km In de afdaling van de Mer lette zijn bij Wagtmans gekomen: Merckx, Stevens, Huysmans, Letort en Aimar, Sanquer, Van der Vleu ten, Harings, Paolini, Armani en Bouloux. 24 km Kopgroep ligt 1 minuut voor. 27 km Harings, Stevens en San quer moeten lossen uit de kop groep. 42 km Kopgroep ligt 1.50 voor. 76 km Voorsprong daalt: 55 secon den. 90 km Kopgroep loopt weer ver der uit: 1 min. 5. 125 km Kopgroep bereikt maxi male voorsprong van 2.10. 147 km Kopgroep heeft op de eote de Padequete 1.20 voorsprong. 186 km Voorsprong 1.30 221 km Van der Vleuten wint de sprint voor Peugeot. 227 km Ook tweede sprint voor Peugeot. Sprint wordt gewonnen dooi Van der Vleuten. 229 km Voorsprong kopgroep 1.05. 246 km Armani etappewinnaar in Marseille. Peloton finisht op 1 mi nuut en 55 seconden. PAARDESPORT De Haagse vrouwelijke jockey Ina Schwarz- riaechel heeft zondag op Duidingt met des chimmelmerrie Cleopatra de 43e editie van de Derby der Vol bloeds. een reno ver circa 2400 me ter, gewonnen. Zij liet een tijd af drukken van 2 minuten en 38 secon den. Tweede werd Henk van der Kraats met „Comarla" en derde Rob Wetemans met „Poiy Trek". SEN (ANP) De tiende tse Dorpenomloop voor ama- met start en finish in Assen, een zege opgeleverd voor Ar- Voogt. Hij legde het 159 km. s parkoers af in 3 uur, 38 min. 6 sec. en versloeg in de eind- t Frits Schür. Voogt en Schiir >n na 135 km. ontsnapt uit een 'roep van 16 man. iewel het zeer warm was wisten ,et hoge tempo goed te handha- en wonnen met een voorsprong ruim een halve min. op de rest de volgers. Er waren 60 man start gegaan. uitslag was: 1. Arnold Voogt .erpenzeel) 159 km. in 3.38.26, 2. Schür (Hoogzand) z.t., 3. op 34 Hennie Kuiper (Denekamp), 4. .9 sec. John Cornelissen (Nijme- I, 5. op 42 sec. Herman Snoeij- (Denekamp), 6. P. van Stralen erhugowaard), 7. Popke Ooster- (Beilen), 8. Jan Bakker (Een- 9 Dick Groen (St. Pancras), ^iet Kleine (Hollamdseveld). DRIAAN VAN HEST uit Til- is i-n de Belgische plaats Turn- t als tweede geëindigd in een rnationale wedstrijd over 108 ki- etetr. Winnaar werd de Belg Mi- van Vlierden in 2 uur en 31 nden. Hij bleef Van Hest drie ten voor. C-ees Swinkels finishte derde en Wil Smeekens als zes- En ik heb het al eerder gezegd als het dan in de Pyreneeën slecht weer wordt is Merckx tot heel wat in staat. Dan is hij echt capabel een flinke achter stand teniet te doen. En die tijd rit van 53 kilometer is uiteraard in het voordeel van Merckx. Overigens vond ik het opvallend dat Merckx gisteren zo'n drukte maakte na de tijdrit, omdat hij meende dat Ocana geholpen was door een motor. Hij dreigde zelfs niet meer te zullen vertrekken. Daarom denk ik nog steeds dat Merckx met plannen rondloopt af te stappen. Als hij een goed ex cuus heeft, zal hij volgens mij niet lang twijfelen. Joop Zoetemelk is in de tijdrit tegengevallen. Ik denk dat hij er een beetje doorheen zit. Hij heeft inderdaad een lekke band gehad. Maar als hij goed had gereden, had hij nooit een minuut op JAN JANSSEN Merckx mogen verliezen. Een der- Je plaats in het eindklassement Ae ik echter nog wel voor hem wegelegd. H'ij heeft in ieder geval al veel beter gereden dan vorig jaar. Intensiever, MARSEILLE Zo'n wielerhistorie als de beklimming van de Merlette werd, dank zij Luis Ocana, zo onvergetelijk ook werd de afdaling van diezelfde berg in de Hautes Alpes. Het dankwoord nu, richtte zich tot Rini Wagtmans in wiens gedachten een plan rijpte dat voor zjjn kopman Eddy Merckx de sleutel moest zijn naar betere Tourtijden. Op de avond van de rustdag, bij de overpeinzing bij het begin van de laatste rondeweek, stelde Rini Wagtmans voor om meteen in het vertrek (in de 12de etappe) een slag te slaan waar de concurrentie van zou opkijken. En zo gebeurde het, dat bij het vallen van het startsignaal Rini Wagtmans zich vol overgave in de afdaling van de Merlette stortte, een glijvlucht die 24 km duurde en 1 minuut winst opleverde. Precies volgens schema ook, dook Eddy Merckx hem achterna. v Zaterdag is het een ver- schrikkelijk interessante dag geweest. Ik had niet ge dacht dat er wat zou ge beuren, want meestal heeft ieder een naar een aantal zware berg etappen zijn bekomst. Er is echter schitterend geknokt. Ongelooflijk. Ze hadden weliswaar de wind in de rug, maar ze zijn er ook ont zettend hard tegenaan gegaan. Eu vooral Eddy Merckx. Hij mikte natuurlijk op een minuut of vijf, zes. Wat hij nu heeft teruggehaald is niet zoveel, maar Ocana moet nu toch oppassen voor Merckx. Hij zal wel bij .Merckx moeten blijven, want als die vandaag of morgen weer twee, drie minuten pakt, ligt het weer helemaal open. Goed, op het ogenblik is er niks aan de hand. De kans van Ocana is natuurlijk geweldig groot. Maar als hij even onattent is, zal Merckx onmiddellijk profiteren.

de Stem | 1971 | | pagina 11