ENGELSE REGERING DOET NIKS TEGEN UITBUITING J.Th. J.M. Willems ZATERDAGBIJLAGE VAN DE STEM/ZATERDAG 10 JULI 1971 WIJ uit Dertigduizend au pair meisjes zijn rechteloos ie Londen door JAN HÜSKEN Alleen hij is een volledig mens, die veel gereisd heeft, die de vorm van zijn gedach ten en van zijn leven twintig maal veranderd heeft. Alphonse de Lamartine Mensen die reizen, doen dit vaak uit wrok, omdat ze de bus niet hebben kunnen halen. .J van Geelen De rijke vagebond wordt een toerist genoemd. Paul Richard Het smoezelige visitekaart je van de weg vol gaten en hobbels tussen het vliegveld en Paramaribo, was ineens vervangen door een bos rui kers. R. Nieman Er is nog een kamer vrij met dubbel stromend water: buiten en binnen. Hoteleigenaar De enige manier om een trein te halen is de trein er vóór te missen. Gilbert Keith Chesterton Eerst de reisgenoot, dan de reisroute. Arabisch spreekwoord Een reiziger die niets bij zich heeft kan zingen in te genwoordigheid van een rover. Juvenalis Alle plaatsen zijn even ver van de hemel verwijderd. Robert Burton Een onderhoudend metgezel op de weg is even goed als een voertuig. Publhis Syrus Wil de man die de brand in mijn wagen bluste zijn naaim en aidres beKetnd ma ken. Ik wil hem een nieuwe brandblusser geven. J. Prinsen Alle taxichauffeurs in Bom bay zijn potentiële zelfmoorde naars. William Clifford Ieder mens bemint en. be wondert zijn eigen land omdat het hem voortgebracht heeft. Edward Burton Lytton Wie zijn huis niet verlaat en niet het ganse met zovele won- weg een kop koffie, aan het eind een biertje. H. v. d. Meer fietstoerist deren gevulde land in ogen schouw neemt, gelijkt de kik vors in de waterput. Pantsjatmtra De natuur heeft ons niet ge geven enige grens te kennen. Cicero Houdt een riem in de hand, wanneer de andere in het wa ter is. Propertius Wij zijn feestfietsers. Onder- eventienjarige Nederlandse Betty. Heeft ge schreven op een advertentie in een keurige En gelse krant. ,,Voor buiten lands meisje is plaats in een Londens gezin. Huise lijke omgang, lichte werk zaamheden, kleine vergoe ding." Zulke advertenties vind je dagelijks in vooral Engelse, Franse en Zwi- serse kranten. En dagelijks wordt er op geschreven. Schriftelijk wordt de transactie gesloten en dan pakken de Betty's, de Her- miens, maar ook wel de Jannen en de Pieten, hun koffertje en met trein, boot of vliegtuig spoeden ze het familie-avontuur tegemoet. Betty staat die avond rond zes uur op de Londense stoep bij wat „haar" familie zal moéten worden. Een jonge man van tegen de dertig opent de deur. Begroeting. Hij gaat haar voor naar de kleine woonkamer, neemt koffertje aan. Thee? Inlei dend gesprek. „Is uw vrouw niet thuis?" informeert Bet ty. Maiar meneer Dinges („zeg maar John" )heeft al leen Betty als vrouw in huis. En als de Nederlandse teen ager dan vraagt waar haar slaapkamer zal zijn, wijst John haar een kleine slaap kamer met een tvyeeper- sonnsbed. Betty's argeloos heid was al duidelijk aan het tanen, maar nu stelt zij de directe vraag: „En waar slaapt u?" 't Antwoord weet u al: „Bij jou natuurlijk." Woedende Betty holt na-ar beneden, pakt haar koffer, slaat de voordeur achter zich en staat op straat. In het on bekende Londen. Alleen. Of dat andere meisje, dat wel bij een familie terecht kwam, ma-ar het niet kon vinden met haar mevrouw. Op een dag zette mevrouw ha-ar naast zich in de auto. Ze reden drie, vier straten door, mevrouw stopt en zegt: „Stapt maar uit." En daar staat ze met haar bagage, het au-pair meisje. Pater Placid M. Meylink, een Nederlands-Engelse Be nedictijn, kan tientallen voor beelden opnoemen. Hij woont nu twaalf jaar in Engeland en voor Engelse Benedictij nen is het heel gewoon om in de actieve zielzorg te wer ken. Een derde van zijn tijd werkt hij in e-en Londense parochie, een derde van zijn tijd besteed hij als aalmoe zenier in een ziekenhuis en de rest is voor de au-pair meisjes. Hij is zelf met dat werk be gonnen omdat hij merkte dat zoveel van dergelijke meis jes geen raad wisten met hun vrije tijd. Hij opende een clubhuis in Londen, dat van 's morgens.tot 's avonds half elf open is. De meisjes -maar er zijn ook jongens die au- pair werken- ontm-oeten el kaar in het clubhuis, kunnen er wat lezen, spelletjes doen en wat drinken als ze zin hebben. De jongens werken meestal in ziekenhuizen of kwekerij en en voor hen gelden maar zelden de moeilijkheden waarmee vele van de meis jes te maken krijgen. Enge land blijkt een zeer geliefde trekpleisterte zijn voor meisjes, die hun Engels wat beter willen leren, niet ge noeg geld hebben om daar voor in Engeland een specia le cursus te gaan volgen en daarom met een familie over eenkomen om wat te werken voor het geziri tegen een klei ne vergoeding. In hun vrije tijd, ma-ar na tuurlijk ook in de familie kring, leren ze een stukje Engeland én het Engels be ter kennen. Het begon er allemaal mee, dat families die elkaar ken den, hun dochters „uitwissel den" voor een jaartje. Maar het is langzamerhand een heel bedrijf geworden. Enge land telt op het ogenblik niet minder dan dertigduizend die au-pair werken en het blijkt langzamerhand niets anders te zijn dan een goedkope me thode voor Engelse families om het dienstmeisjes-pro bleem op te lossen. „Die meisjes worden doodgewoon uitgebuit", zegt pater Mey link. Wat hij wil, en met hem gelukkig ook enkele Lager huisleden: dat de Britse re gering iets aan dat probleem gaat doen. De Raad van Europa heeft al in december 1969 'n ontwerp contract opgesteld voor au- pair meisjes. Daarin worden de rechten en de plichten ge regeld; er wordt de meisjes enige zekerheid geboden al vorens de reis naar den vreemde te aanvaarden. In 1966 werd er in de Raad van Europa al over gedis cussieerd om op Euopees ni veau een oplossing voor dit probleem te vinden, 'n Hand vest is opgesteld en het is in middels getekend door ver schillende ledenstaten, ma-ar niet door Engeland, wa-ar juist de grootste problemen liggen! In Engeland wordt er de laatste tijd in de nieuwsme dia aa-ndacht aan besteed, maar het ministerie van Binnelandse Zaken geeft al tijd hetzelfde antwoord: van misbruik is slechts in enkele geïsoleerde gevallen sprake. Een enquête, die pater Mey link in zijn clubhuis heeft ge houden, wijst echter wel wat anders aan. Het merendeel van de meisjes heeft niet meer dan twee halve midda gen per week vrij. Meer dan de helft heeft nooit een hele dag vrij, zelfs in het week end niet. Er zijn meisjes, die tachtig uur per week wer ken, gebruikelijk is vijfen veertig uur. De gemiddelde verdienste is drie pond per week, ongeveer dertig gul den dus. Het hoeft geen be toog, dat het merendeel va-n de meisjes niet eens verze kerd is tegen ziekte of onge val, het merendeel heeft ook geen contract, dus geen en kele rechtszekerheid. De meesten zijn ook niet aan een adres gekomen via een be trouwbaar bemiddelingsbu reau, maar via advertenties en dergelijke. Het allerbe langrijkste voor een meisje dat op au pair basis in het buitenland wil gaan werken acht pater Meylink, dat zij er voor zorgt een contract te hebben alvorens te vertrek ken. Dan weet ze althans ten n-aaste bij wat haar te wach ten staat. Het is bovendien van belang dat ze enkele be trouwbare adressen in Enge land kent. Dan kan ze ergens terecht als het onverhoopt toch nog mis zou lopen. Er zijn goede bemidde lingsbureaus, maar wie die niet zo snel weet te vinden, kan het via de Nederlandse ambassade* proberen. Het adres Netherlands Embassy, 38 Hyde Park Gate, Londen, SW7 (telefoon: 01 584 5040). In Engela-nd zelf kan men te récht bij Netherlands House, 3 Nutley Terrace, London, NW 3 (Telefoon 01 - 794 4645. op hetzelfde adres is tevens een internationale club geves tigd (de club van pater Mey link), tel. 01 - 794 4788. Vuilverbranding In Wanaque in de Ameri kaanse staat New Jersey wordt een vuilverbrandings oven gebouwd die alleen warmte en stoom levert en geen rook, as, chemische af val en stank. De verbran dingsinstallatie werkt onder besturing van een computer en kan dagelijks de hoeveel heid afval van een stad van 100.000 inwoners vernieti gen. De verbranding ge schiedt bij 1100 graden cel- cius en is zo geregeld dat elk stuk vuil totaal en optimaal wordt verbrand. Tot voor kort werkte de oven semi- automatisch waardoor de op timale verbranding vaak niet werd gerealiseerd, nu gaat het hele proces van het storten op de transportban den tot de eigenlijke ver branding volautomatisch. Bij optimale verbranding ont staat geen afval. Kinderen In de VS is eveneens een computerprogramma ont wikkeld om aankomende on derwijzers te leren hersen- defecten en andere gebreken bij kinderen snel te ontdek ken. Verschillende cijfers hebben duidelijk gemaakt dat vroegtijdige ontdekking noodzakelijk is, zeker 15 pet van de kinderen lijdt aan een of andere handicap en een speciale behandeling is meestal dringend gewenst. Als de storingen onontdekt blijven wordt het betrokken kind in z'n ontwikkeling af geremd. De aankomende on derwijzers verstrekken de computer informatie over ge fingeerde leermoeilijkheden spraakgebreken, opstandig heid en andere verschijnse len en de computer berekent dan aan welke defecten het kind mogelijk lijdt. Tot nu toe is een groot aantal sto ringen via dit systeem aan het licht gebracht. Onderzoek In het Dortmunder Max Planckinstituut heeft prof. Lubbers een meettechniek ontwikkeld die van groot be lang kan worden bij het klinisch onderzoek van o..a. De fabricage van vaccins - kleine hoeveelheden verzwaktesmetstof die iemand een weerstand laten ontwikkelen tegen een besmettelijke ziekte - wordt onder de meest steriele omstandigheden uitgevoerd. In de Belgische fabriek die het pas ont dekte rodehondvaccin maakt wordt virus gekweekt om het vervolgens te verzwakken en tot geneesmiddel te verwerken. hartinfarcten. Hij heeft een apparatuur ontwikkeld waarmee men het zuurstof transport via de bloedvaten zeer nauwkeurig kan volgen. Met automatisch bestuurde fijne electroden kunnen de kleinste weefseldeeltjes en cellen worden aangeprikt en „bemeten". Met deze me thode zal men kunnen onder zoeken op welke manier de zuurstofvoorziening van het hart misloopt bij een hartin farct en hoe het lichaam de ze kortsluiting probeert op te vangen. Een Leids universitair team zal in Indonesië medewerking gaan verlenen bij een project voor gezinsplanning. Het team medici en sociolo gen staat onder leiding van de gynecoloog prof. Sikkel en van prof. Speekman, hoogle raar m de sociologie der niet Westerse volken. Er bestaat dringend behoef te aan vergelijkend waren onderzoek op het gebied van wetenschappelijke appara tuur. (stelling bij proefschrift van H. Veenstra, Groningen), Het is wenselijk dat er een organisatievorm gevonden wordt waarbij het mogelijk is om alle pasgeboren stofwisse lingsziekten te onderzoeken, ('stelling bij bovengenoemd proefschrift) Verschijnt binnenkort (einde lijk): een tijdschrift dat zich helemaal zal richten op het milieubeheer. Uitgeverij is Harmsen in Heerlen. De voorwaarden die gesteld worden betreffende de be steding van gelden die als ontwikkelingshulp aan een land beschikbaar1 worden ge steld zijn nog te vaak in het voordeel van het donorland. (stelling bij proefschrift van H. Maarse, Groningen) IJet onderzoek van insecticiden is volgens Shell een zeer nauwkeurige bezigheid omdat precies uitgezocht moet worden hoeveel een bepaald soort nodig heeft om het loodje te leggen. Om deze dodelijke dosis oast te stellen dienen de Shellonderzoekers het insecticide per insect toe.

de Stem | 1971 | | pagina 14