E EERSTE OESTERZWAMMEN OP YIETCONG-VREDESPLANNEN Lauwe reactie van V.S. PORTUGEZEN OP DE TREIN TRANEN OM PRIK Kwallen I rije recreatie mag met in Giethoorn RUSSISCHE OVERLOPER TOCH TOPMAN VOLLERE SMAAK DAN CHAMPIGNONS Ministers willen geordend beleid Ouders willen (wee schoolagenda's uil binnenland buitenland èostsmentass* Herhaling Primeur voor Nederlands bedrijf BIJ PARLEMENT Landbouwprijzen vinden geen genade in Straatsburg MOEDER VAN MONICA VRIJ GELATEN Al ruim ton voor actie Betaald Antwoord TERUGTREKKING Amerikaanse krant: BOERDERIJ „OVERVALLEN" Op mijn gemak Radio Noordzee heeft 4 miljoen luisteraars 45 MISDRIJVEN Ontsnapte „zware jongens" maken schoon schip Vrijdag 9 juli 1971 Het overleg tussen regering en het bedrijfsleven wordt hersteld en de loon- en prijsmaatregel wordt inge trokken. Twijfel daarover is na uit latingen van premier Biesheuvel en de nieuwe minister van Sociale Zaken, drs. Boersma, nog nauwelijks mogelijk. Maar Boersma, die inder tijd als kamerlid tegen.de loonmaat regel stemde zal niet zover gaan, om Het loon -en prijsbeleid geheel uit (regerings)-handen te geven want uit de cijferbrij die financiële deskundigen hebben samengesteld, is wel gebleken, dat zowel werk gevers als werknemers zich in de komende maanden moeten matigen in hun eisen. Ook in het komende halfjaarlijkse SER-rapport, dat a1 ge deeltelijk is uitgelekt, is een hint in die richting te vinden. Nu de loonmaatregel wordt inge trokken, is het mogelijk van die ge ruchtmakende zaak een voorlopige balans op te maken. De loonmaat regel heeft o.i. drie opvallende ef fecten gehad: Een verslechtering van het over- legklimaat, waaraan zowel werk gevers als werknemers schuldig zijn. Het uitblijven van de beoogde matiging; de loonkostenstijging zal in 1971 niet veel minder zijn dan in 1970. Bovendien en Boersma heeft dat niet onder stoelen of ban ken gestoken het verschuiven van de loonsverhogingen als gevolg van loonmaatregel heeft een belang- ri|ke „overloop" van de loonkosten stijgingen in 1972 tot gevolg. Drs. Boersma zei daarover eergisteren: „We moeten verder kijken dan '71. Er kan zo'n loongolf ontstaan dat we daarmee 1972 voor het grootste deel belasten". Met andere woorden: het loonoverleg in '72 begint onder de loodzware druk der loonmaat regel. We hebben op deze plaats van meet af getwijfeld aan het nut en de noodzaak van de loonmaat regel. De ontwikkeling aan het loon- front hebben ons in het gelijk ge steld. En we kunnen herhalen wat we toen schreven; een effectief en efficiënt loonbeleid is alleen te voe ren als ALLE partijen daaraan mee werken. KERKDRIEL (ANP) Bij de firma A. G. J. van Hooft in Kerkdriel is het gelukt als eerste in West-Europa de paddestoelen soort de oesterzwam (pleurotis os- treatus) te kweken in daarvoor speciaal ingerichte cellen. Vier jaar heeft het geduurd voordat dit gelukte. Onder lei ding van de 33-jarige Hongaar Georges Nadasi is men er deze week in geslaagd deze oesterzwam in cultuur te brengen tot grote ver bazing van andere kwekers bij in stituten en laboratoria. De smaak van de oesterzwam is voller dan die van de champig- non. De paddestoel heelt ook een heel ander vorm. Men verwacht niet dat er grote verschuivingen in de champignon- cultuur zullen optreden. Wei zal het zo zijn, dat, wanneer deze soort in trek komt, er vele champignon kwekers zullen overschakelen op de oesterzwam. Voorlopig echter zal het geheim van de kweekwij- ze niet bekend worden gemaakt. De cultuur van deze paddestoel heeft grote voordelen boven die van andere soorten. Er worden geen chemische preparaten bij ge bruikt en men behoeft de oester zwam ook niet tegen ziekten te bespuiten. Begin volgend jaar hoopt men een produktie te bereiken van dui zend kilogram per dag. De firma Van Hooft heeft ruim f 100.000,moeten investeren in de verbouw van zijn cellen die eerder voor het kweken van cham pignons werden gebruikt. Er be staan plannen om in de toekomst ook andere paddestoelen te gaan kweken, onder meer de cantarel. STRAATSBURG (ANP) Het Europese parlement staat uiterst sceptisch tegenover de volkomen nieuwe wijze waarop de Europese commissie de landbouwprijzen voort aan wil berekenen, en meent dat een verhoging voor 1972-73 met twee a drie proeent niet voldoende is. De EEG-ministerraad zal niet voor de herfst de landbouwprijzen voor liet seizoen 1972-73 vaststellen, al dus heeft de vice-voorzitter van de Europese Commissie, dr. S. L. Mans- holt meegedeeld. DEN HAA G (ANP) De 24-jarige ongehuwde mevrouw R.M.V., die dinsdagavond haaf tweejarig dochtertje in het Zuiderpark in Den ,Haag achter liet, is gistermiddag op last van de officier van justitie vrijgela ten. Zij was woensdag aange houden, nadat de politie een dag naar de indentiteit van Mo nica en de verblijfplaatn van de vrouw had gezocht. De vrouw heeft geen vaste woon- of verblijfplaats. In Den Haag huisde zij in een onderko men, dat volgens de politie voor een moeder en een kind nauwe lijks als woonruimte kan wor den aangemerkt. De officier van justitie heeft bepaald dat Monica nog in het tehuis van het Leger des Heils in Voorburg zal blijven en diat in overleg met de raad -voor de kinderbescherming een onder komen voor het kind zal wor den gezocht. DRIEBERGEN (KNP) De actie Betaald Antwoord heeft tot 30 juni jl. ruim een ton opgebracht, terwijl er nog dagelijks giften binnenko men. De actie kreeg grote bekendheid door een gift vim koningin Juliana, welke tot uitgebreide discussies en onenigheid binnen de kerken aanlei ding gaf. (Van onze redactie buitenland) PARIJS/SAIGON Op de Vietcong-conferentie in Pa rijs heeft Amerika gisteren verklaard dat 't nieuwe vre desplan van de Vietcong „enkele nieuwe elementen" be val, maar verder niets schijnt te veranderen aan de oude basiseisen en evenmin blijk geeft van de wil een einde te maken aan de strijd. Toch achtte Amerika de voorstellen nader overleg waard. De Ameri kaanse delegatieleider Bruce stelde voor volgende week een vertrou welijke bijeenkomst te houden „waarop wjj uw voorstellen verder kunnen nagaan en tevens de onzen hespreken". Een vertrouwelijke bijeenkomst houdt in dat niets van het besprokene na afloop wordt bekendgemaakt. Hanoi en de Vietcong hebben ech ter het Amerikaanse verzoek om vertrouwelijke bijeenkomsten ver worpen. Mevrouw Ngoejen Thi Binh verklaarde na afloop van de verga dering dat Amerika nog steeds niet heeft geantwoord op de jongste vre desvoorstellen. De U.S. afvaardiging tracht de kwestie vzan de vorm der bijeenkomsten te gebruiken om de gebiedende eis inzake vaststel ling van een datum voor de Ameri kaanse terugtrekking te ontwij ken." De Amerikaanse Bruce betreurde het besliste nee" van de andeie partijen die, z-o zei hij," de voorkeur geven aan openbare, plenaire bijeen komsten „om een propaganda-forum te hebben." De verklaring van, Bruce gisteren was het eerste formele Amerikaanse antwoord op het Vietcong-plan van zeven punten dat o a. volledige te rugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Vietnam voor het eind van dit jaar met gelijktijdige vrijla ting der Amerikaanse krijgsgevan genen door Ha-noii behelst. De lauwe Amerikaanse reactie was verwacht. Bruce had kritiek op die eis dat Amerika zonder vooraf gaande onderhandelingen een eind datum vaststelt voor de terugtrek king van zijn troepen. „Deze eisen zijn dermate verstrekkend en radi caal dat wij onmogelijk akkoord kun nen gaan met uw arbitraire bepaling dat wij er zonder bespreking of DEN' HAAG (ANP) De acht tien illegaal in ons land werkende Portugezen die woensdag zijn uit gewezen mogen terugkomen, wan neer zij in Portugal een voorlopige machtiging tot verblijf in ons land hebben gekregen. Dit is een van de eerste beleidsdaden van de nieuwe minister van Justitie en die van So ciale Zaken, mr. A. van Agt en drs. J. Boersma. Zeventien van de groep hebben zoals gisteren gemeld de trein naar hun land genomen. (Zie foto). De achttiende zal morgen Nederland verlaten. Maandag gaat een vertegenwoor diger van Verolme naar Lissabon om de Portugezen opnieuw te wer ven. De Metaalbedrijfsbond van het NVV zal van deze zaak nog geen werk maken. „Voor dit geval is het een oplossing", zei districtsbestuur der P. Burgerjon van de NVV-bond, ..maar niet voor de véle andere il legale werknemers". ..Het is te hopen dat het ministe- rie voor de andere gevallen een minder omslachtige manier zal vin den", aldus de districtsbestuurder. „Veroime kan zich deze vrij kost bare procedure permitteren, maar voor vele kleinere bedrijven is dat onmogelijk". De ministers motiveren de beslis sing tot uitwijzing uitvoerig in hun beantwoording van schriftelijke vra gen die de socialistische Tweede- Kamerleden mejuffrouw Baren- dregt en Wierenga hierover hadden gesteld. Zij zien geen argumenten om de achttien Portugezen anders te be handelen dan uit het algemeen be leid voortvloeit. Dat beleid berust op de eind vorig jaar verschenen nota „Buitenlandse arbeiders". Bui tenlandse arbeiders kunnen alleen via hun eigen land worden aange worven voos werk in Nederland. Zij moeten eerst een voorlopige machtiging tot verblijf hebben voordat zij in ons land worden toe gelaten. De ministers Van Agt en Boers ma willen geen algemene legalise ring van de in Nederland verblij vende arbeiders. „Een generaal par don zou slechts de gedachte in de hand werken dat de Ned. rege ring haar beleid niet ernstig neemt. Dat beleid werd indertijd door de -.lapjaaui uaa ua sain.guaoquA aup heid van de vaste Kamercommissie gesteund", onderstrepen de be windslieden. „In het algemeen kan worden opgemerkt, dat het be drijfsleven en de ondernemingen zowel in het Rijnmondgebied als el ders in Nederland gebaat zijn bij een geordend en op goede sociale opvang gericht beleid ten aanzien van de buitenlandse arbeiders", zeg gen zij. onderhandeJing mee moeten instem men", zo zei hij. Zuid-Vietnam noemde het Viet cong-plan gebrekkig wegens zijn dubbelzinnigheid, maar beloofde het verder te zullen bestuderen. De Amerikaanse reactie draagt overigens 'n voorlopig karakter. Een definitief antwoord zal pas komen nadat -president Nixon overleg heeft gepleegd met zijn veiligheidsadvi seur Henry Kissinger, die mome-n teel het Verre Oosten bezoekt en o.-a. al in Saigon is geweest. Kissin ger gaat ook nog naar Parijs. Thailand zal vandaag beginnen met de terugtrekking van de troe pen uit Vietnam, zo heeft een Thai- landse legerwoordvoerder gisteren meegedeeld. Voor het eind van juli zullen zesduizend militairen, de helft van de Thailamdse troepen macht in Vietnam, naar hun land zijn teruggekeerd. Tegen het eind van hiet jaar zal de andere helft worden teruigetrokken. De Laotiaanse premier, prins Soe- vanna Phoema, heeft de leider van de Pathet Lao, prins Soephanoevong, in een brief „een algemeen bestand" voorgesteld in een gebied „met een straal van 30 km in en om d-e Vlakte der Kruiken". Als middel punt koos hij daarvoor het vliegveld bij Khangbhay in het noorden van de vlakte. Daar en in Vientiane zouden dan onderhandelingen moe ten beginnen over „een volledig be stand op het gehele grondgebied en een regeling van alle hangende kwesties,,. De voorstellen vormen een ant woord op die welke de Pathet-Lao- leider op 22 juni j.l„ had gedaan, en diie -afkondiging van een algemeen bestand en onvoorwaardelijke stop zetting van de Amerikaanse bom bardementen op Laos behelsden. Pas daarna zouden afwisselend in de Vlakte der Kruiken en in Vientiane besprekingen kunnen worden gehou den De Laothiaanse premier lijkt met die voorafgaande voorwaarden niet -akkoord te gaan. UTRECHT (KNP) Een zestien tal katholieke ouders uit geheel Ne derland heeft in een open brief aan episcopaat, regering en aan katholie ke onderwijs- en jeugdorganisaties protest aangetekend tegen het ge bruik op middelbare scholen van de „Ryam-schoolagenda" en „De andere agenda". Het protest van de ouders richt zich tegen een opwekking in de Ryam-agenda, om „pagina 90 tot en met 101 uit het Rode Boekje voor scholieren te leren". Deze pagina's uit het bekende rode-scholieren boekje spreken vrijmoedig over sex, abortus en drug. Het bezwaar tegen „De andere agenda" (uitgegeven door de Bezige Bij en Van Gennep) is dat het behalve verwijzingen naar het rode-scholierenboekje „ook ob scene teksten en dito tekeningen be vat". De verontruste ouders verzetten zich er naar hun zeggen tegen dat de genoemde agenda's „op een ui terst geraffineerde en perfide ma nier" de leerlingen „schaamteloos inwijden in obsceniteiten en perver siteiten". „Een totale morele onder gang" kan daarvan slechts het ge volg zijn volgens de briefschrij vers. LOS ANGELES (AFP) De naar het Westen uitgeweken Russi sche geleerde Anatole Fedossejev (wiens ware naam volgens sommige beichten Ignatiev Alexanrdrowitsj Nikitrin zou luiden) bevindt zich volgens de Los Angeles Times in de Verenigde Staten waar hij de auto riteiten inlichtingen verschaft die van grote waarde zouden zijn voor de SALT-onderhandelingen. In een artikel uit Helsinki, schrijft het Californische blad dat Fedosse jev, die in Londen „overEep", plaats vervangend hoofd was van de Rus sische ruimte porgramma, speciaal belast met elekitronioa en cyberneti ca. De door de geleerde verstrekte inlichtingen betreffen met name ra ketten met meervoudige kernkop pen, de ongeveer zestig nieuwe op slagplaatsen voor raketten (in 1970 door Ameiirkaamse spion agesatellie- ten in de Sovjet-Unie ontdekt) en de „ruimtebom". aldus de Los Ange les Tim-es. De Amerikaanse regering kan van deze inlichtingen profijt trekken bij het vaststellen van de concess-eies die zij de Sovjet-Unie tijdens het SALT-overleg eventueel zal doen. De SALT-gesprekken wer den gisteren in Helsinki hervat. DE MALTEZER regering heeft Engeland verzocht de vervanging van een op Malta gelegerd Brits re giment door een groep van ongeveer 600 mariniers uit te stellen. Engeland heeft aan dit verzoek voldaan Tranen rolden over de wangen van dit kleine Oostpakistaanse meis je toen het een anti-cholera injectie kreeg. In het kamp nabij Tripora in India werd gisteren een grote inen tingsactie gehouden. (Vervolg van pag. 1) In de politiepost op het strand is brigadier K. Hendriksen juist aan het telefoneren met de G.G. en G.D.: „Zeg, kunnen jullie niet nog wat watten, brengen, want het is hier een waanzinnige toestand met die kwallebeten." Als de brigadier de hoorn op de haak heeft gelegd kijkt hij naar de mensen die beneden bij de politiepost met watten het onge mak te lijf gaan. „Het is eigenlijk maandag al be gonnen," vertelt hij. ,Toen signaleer den wij 's ochtends de eerste kwal. Het was een beest van ongeveer een meter doorsnee en tentakels die even lang waren. Wij hebben hem opge pakt en toen vielen er honderden garnalen en blikvisjes uit. Vanmor gen toen we met de patrouilleboot op zee waren, zagen we zo'n 200 tot 300 meter uit de kust een school grote witte, met rode vlekken be dekte kwallen, die soms wel een meter in doorsnee zijn. Hoe ze hier komen is niet duidelijk. Maar door de oostenwind die ei- waait komen ze wel steeds dichterbij. Nu kunnen ze het strand nog niet op, want ze hebben een diepgang van ongeveer een nieter, maar als het vloed wordt zullen ze wel ko men." Plotseling komt bijna hysterisch gillend een meisje binnenspringen. Ze is door een kwal gebeten en wordt naar de verpleegpost gebracht, waar men haar probeert te kalmeren. Vooral mensen die allergisch zijn voor het mierenzuur dat de kwallen inspuiten, is dit een kwelling. Op de vraag wat er nu met de aangespoelde beesten gaat gebeuren, antwoordt de brigadier: „We laten ze gewoon liggen, want ze zijn waar schijnlijk door de werking van de zon, warmte en licht, binnen vrij korte tijd weggeteerd." Maar intussen is het met de kwal len op de loer, opvallend stil in de anders zo druk bezwommen zee voor Schevendngen. (Van een onzer verslaggevers) GIETHOORN De Oosterhoutse leraar C. Kuipers heeft gisteren zijn tent van het erf van de boerderij van prof. J. P. Geyl in Giethoorn moeten verwijderen. Het erf werd gistermorgen, wat pof. Geyl en de heer Kuipers noemen, „overvallen" door een zesmanploeg, bestaande uit locoburgemeester J. Loer, de gemeentesecretaris en een gemeente-arbeider van Giethoorn en drie rijkspolitiemannen onder aanvoering van groepscommandant adjudant J. van Essen. Het groepje maakte al aanstalten de tent zelf af te breken, toen prof. Geyl de vertegenwoordiger van het gemeentebestuur en van de rijkspo litie gelastte het terrein te verlaten. Ze weigerden. Er ontstond daarna enige verwarring, waarbij mevr. Geyl een pijnlijke schaafwond aan haar arm opliep en mevr. Kuipers ten naaste bij omver werd gelopen door.'een politieman. „Ik besloot tenslotte maar mijn dure tent zelf af te breken, maar dat heb ik wel op mijn gemak gedaan", vertelde ons de heer Kui pers. Prof. Geyl en de heer Kuipers zullen bij de officier van justitie in Zwolle een klacht indienen tegen de heren Boer en Van Essen wegens erfvredebreuk, poging tot huisvrede breuk en mishandeling. „Ze bleken namelijk geen bewijs van toestem ming van de officier van justitie te kunnen laten zien", aldus prof. Geyl. Volgens hem had het groepje veel weg van een „overvalco-mman- do". „Ze gedroegen zich onbeschoft en het was alsof zij alle en wij geen rechten hadden". De heer Kuipers, die donateur is van de Stichting Vrije Recreatie, sloeg vorige week donderdag zijn tent op bij prof. Geyl, lid van de stichting. Hij was vóór gisteren al een paar keer gewaarschuwd, dat zijn tent moest verdwijnen en er was —maandag j.I. —ook al pro ces-verbaal opgemaakt tegen prof. Geyl. Looo burgemeester Boer en adju dant Van Essen waren gisteravond onbereikbaar voor commentaar. AMSTERDAM (ANP) Radio Noordzee heeft een totaal luisterbe- reik van 41 pet., hetgeen neerkomt op bijna vier miljoen luisteraars van 15 jaar en ouder. Dit blijkt uiit een derde vergelij kend luisteronderzoek dat de radio Noordzee, na circa vier maanden m de lucht te zijn geweest, door het Nederlands Centrum voor Marketing Analyses in Amsterdam liet instel len. Het totale luisterbereik van Radio Noordzee steeg van 36 pet. naar 4] pet., Veronica daalde enigszins van 48 pet. naar 45 pet. en het totale Iniaterbereik van Hilversum 3 bleef vrijwel constant op circa 63 pet. Ho, ho, vrienden, er komt maar geen eind aan het spektakel daar in Frankrijk. Alwéér die Ocana, die de harten van de wielersupporters snel ler doet kloppen. Soms heb ik me wel eens afgevraagd, waar het koer sen ophield en het spel van (kat en muis van) Merckx begon. Edoch, ik begin me af te vragen of het spelletje de Belg niet wat uit de hand is gelopen. Hij heeft een opdoffer ge had, even zwaar als Jopie. Merckx zei het zelf trouwens ook al: „Hij heeft ons ingemaakt, zoals El Cordobes dat met stieren doet.,, Ofé. Genoeg hierover, want wat Ocana- kankankampioen Merckx niet. Of Zoetemelk. De Belgische kranten meldden daar gistermorgen trou wens over: Zure melk voor Merckx. Maar dat was (zucht) in de goeie oude tijd. Nu vierentwintig uur ge leden. Motta uit de Tour - Motta nou Inderdaad beste mensen, hierbo ven is een uiterst benauwd kijkend vorstelijk persoon te zien: koningin Elisabeth van Engeland, compleet met oorhangers en pluim-op-hoed. Voor de kwaadwilligen onder ons doemen onmiddelloos ideeën op van „ze ziet zeker Dam-slapers", maar die mensen kan ik uit de droom helpen: tijdens een of andere offi ciële installatie werd het vorselijk persoon overvallen door een wolk breuk. En dat betekende regen, veel regen. Waar je nat van wordt. Ook een regerend vorstin. Vandaar. Waarna ik er verder het zwijgen toe-doe. Pfettige vakantie voor de genen, die vandaag reeds vertrekken. Kijk wel een beetje uit s.v.p. Gegroet MERIJN. NIJMEGEN (ANP) Twee uit de Dr. Mesdagkliniek in Groningen ontsnapte delinquenten, een 25-jari- ge warmtetechnicus M. van der E. uit Baarn en een 30-jarige Nijmeeg se glazenwasser J. F. G. S., hebben tegenover de Nijmeegse politie be kend 45 misdrijven te hebben ge pleegd, waaronder roofovervallen, diefstallen, inbraken en een ver krachting. Na hun ontsnapping op 4 en 7 juni uit de kliniek hebben ze een strooptocht door Nederland gehou den met als resultaat 21 inbraken' Op 28 juni liepen ze in Utrecht tegen de lamp. De warmtetechnicus maakte in Nijmegen schoon schip en bekende de politie nog eens een reeks oude misdrijven, gepleegd in Nederland en in het buitenland. Hij was betrokken bij enkele gewapende roofovervallen en incasseerde enkele duizenden guldens als tipgever. De mannen leverden hun goederen af bij een 26-,iarige heler in Amster dam, die ook is ingesloten. Bij hun inbraken maakten ze ge bruik van tien gestolen auto's waar van er drie in brand werden gesto ken. De mannen werden aan de Nijmeegse politie overgeleverd, die hen zocht voor twee inbraken in een fotozaak in Nijmegen, waarbij in een geval een jong echtpaar met een pistool werd bedreigd. Het tweetal, dat valt onder de categorie „zware jongens", is lang durig verhoord en heeft vlot de misdrijven bekend. Ze zijn o.a. de daders van de overval op het NS- station De Klomp bij Ede, ver krachtten een 23-jarig meisje in de bossen rond Laren en pleegden in braken in Utrecht, Baarn, Amers foort, Haarlem en Monnikendam.

de Stem | 1971 | | pagina 9