Aantal werklozen neemt nog toe BOGERD MAAKTE ZAAK ERGER Ai BAALHOEKKANAAL meningen zijn verdeeld i Materiaalfout oorzaak PZEM-explosies Boudewijn in M'burg TEKST VAN MOTIE TEGEN PZEM-TOP IS BELANGRIJK OVERZICHT IN ZEELAND Telling van toeristen in Zeeland KABO: MELKPRIJZEN ZIJN TE LAAG VERKEERSBORHJE SCHIETEN ONDERZOEKERS VERMOEDEN: Bogerd-paard bleef op stal i/aarde stad Minder warm Strandweer Leden melkfabriek willen actie voeren ROST 200 GULDEN ®JSJ --gÊÊÊMi8Pi»MSI m Voorwaardelijke straf en boete voor diefstallen laks Folkloristisch Dans- Mar inia". Expois-iitie schilderijen tker (t.m. 22 juli). Geo- Ljks v<an 10-12 uur en 14. TEK MUIDEN. ïeentehuis, Schlderijen en erken van Jan But en ester De Betsenbrouck :pt). Dagelijks van 10-12 7 uur. EN. a, 20 uur: Heintje: Eind id a.l. ïeshuis, Poststraat 45, Ex- schilderijen, grafiek, sie- In de tuin beeldhouw- 14 aug.). Ma. t.m. zat. va 'EN. lis, 20.30 uur: Openlucht- van „Leer om leer" van e door het Reizend ar. O. L. Vr. Kathedraal, Orgel.recital door Heinz 1 uit Hamburg. Kasteel in, 16 en 20 uur: Interna- ksdiansfestival. imparfe, expositie 11e ret hed-ernd-aa-gse sculptuur ïtinië, Brazilië, Canada, de Verenigde Staten als- iesn uiit Nederland en wer- le onlangs overleden kun- ea-r Jespers (tan. 3 okt.). an 19 tot 21 uur. ia! 20.30 uur: Orgelconcert Huys uit Gent. Kunstambachten, St.-Pie- Zeehaven Gent ve-rle- toekomst t.m. 30 aug. (t.m. 10 okt.). er het zijne van weten, jem moeilijk duidelijk te het hier om een onschul- ing. gens vriendelijk blijvende meende aan de hand van van de abonnees die op gedrukt staan, een soort en te moeten onderken- tte heeft het team hem ertuigen. Voor zijn kin hij zelfs als een soort g een stapeltje van de em-doordrukkaarfen mee, een Stem-asbak voor op ten bleken trouwens ook doen na een aanrijding de gevaarlijke haar- vlak bij Le Luc waar de Franse familie Ha- en Provence nogal on- de rotsen in aanraking Stern-team troostte de kinderen van de fami- eine Serge en Nadine, en daar wat pleisters en kleintjes tenslotte weer lien met de Stem-kaarten. Hamon dankte in veel toonaarden en beloofde uwe auto een Stem-stic- en. stralende hemel en een t 38 graden in de middag de reis voortgezet. M Nice en in Monte Carlo paar honderd computer- gezet. Vandaag gaat het Genua naar Milaan. Wij de hoogte. 6 ng Zanddijk Ter ver- n de Zanddijk, in hoofd- brommers en fietsers, vorig jaar door M- een verzoek met 180 .gen aan het Provinciaal rzonden. De heer Hooge* nu bericht ontvangen dat van de Zanddijk gele het station Kruiningen - ie kern van Yerseke worden. s De volkskoers, die emeenschapswerk Vogel- er jaar met de kermis te wordt gehouden en die i zou worden gehouden, en naar eind augustus, nber. Vrijdag 9 juli 1971 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Katholieke Bond van Overheidspersoneel (KA BO) is blijkens een commentaar in KABO-Post, ingenomen met het be sluit van ir. T. Bogerd ontslag te nemen als directeur van de PZEM. In het commentaar wordt er op ge wezen dat de vertrouwensrelatie tussen vakbonden en ir. Bogerd al vóór de bungalow-affaire „weinig meer te betekenen had". Al lange tijd bestonden binnen het bedrijf ernstige spanningen als gevolg van de drastische koerswijziging, die di recteur Bogerd bij zijn komst in het personeelsbeleid aanbracht, zo ver volgt het commentaar. De affaire is volgens de KABO overigens onverkwikkelijker verlo pen dan strikt nodig was geweest. „Ir Bogerd heeft daar zelf nogal wat schuld aan. Met name zijn pogingen om d'e verantwoordelijkheid voor de gebeurtenissen op het personeel af te schuiven had hij beter achterwe ge kunnen laten. De directeur deed het voorkomen alsof het personeel hem gedurende het onderzoek nog even te grazen heeft willen nemen door de zaak ernstiger voor te stel len dan zij was. Dit moet de heer Bogerd bijzonder kwalijk worden genomen", aldus de KABO. watairssterucSesu Konstanz 403 (-1); Rheinfelden 261 (-6); Straatsburg 276 (-10); Plittersdorf 419 (-15); Maxau 476 (- 14); Ploehingen 132 (pl. 12); Mann heim 310 (-13); Steinbach 122 (-8); Mainz 306 (-11): Bdngen 209 (-5); Kaub 229 (-7); Trier 238 <-5); Ko blenz 236 (-3); Keulen 212 (-12); Ruhrort 381 (-22); Lobith 1015 (- 21); Pannerdense kop 982 <-19); Nijmegen 808 (-21); IJsselkop 876 (-15); Eefde IJssel 412 (-8): Deven ter 300 (onv.); Monsin 5470 (-2); Borgharen 3833 <-32); Belfeld 1102 (-16); Grave beneden de sluis 500 (-4). hoogwater» Morgen, zaterdag 10 juli Ber gen op Zoom 5.07 en 17.27. Hans- weert 4.19 en 16.30. Temeuzen 3 40 en 15.52. Vlissingen 3.06 en 15.23 Werneklinge 4.57 en 17.17. Vooruitzichten voor zaterdag en zondag, opgesteld door het KNMI op donderdag om 18.00 uur: Tijdelijk be wolking, over- wegens droog en minder warm. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 6 tot 12. Min. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal. Max. temp.: 0 tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. Voor zondag: Aantal uren zon: 5 tot 12. Min. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal. Max. temp.: 1 tot 5 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. Eerst veel zon en warm. In de na middag of avond meer bewolking met een kleine buienkans. Daarna iets koeler bij zeewind. Temperatuur 22 tot 24 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: een nieuw hoge- drukgebied nadert van Engeland en Beeft tijdens het weekeinde iets koe ler maar wel zonnig strandweer. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Zeeland krijgt zo langzamerhand te maken met een stijgende werkloosheid. Deze ontwikkeling vond in het begin van dit jaar een aanzet. Een werkelijke stijgende werkloosheid begon zich in de arbeidscijfers van juni te manifesteren. Eind juni waren er in totaal 995 mannen en 2(14 vrouwen werkloos Vorig jaar iuni bedroe gen deze cijfers 895 en 216 Vooral in de bouwnijverheid n Zeeland begint zich een nieuwe ont wikkeling af te tekenen. De indus- triebouwwerken in Zeeuwsch-Vlaan deren en in het Sloegebied naderen hun voltooiing. Bij het districtsbu reau voor de arbeidsvoorziening in Zeeland te Middelburg, ziet men ook niet goed hoe de vrijkomende arbeiders uit de bouw in de toe komst mi »n worden opgevangen. Vooral voo. deze groep werknemers is het jiaimmer dat de bouw van de olieraffinaderij Total, waarvan de bouw oorspronkelijk gepland was voor dit jaar, tenminste een jaar is uitgesteld De werkloosheidscijfers voor de bowvakarbeidrs in de bouw- en utiliteitssector namen toe van 21 vo rig jaar juini tot 58 eind juni dit jaar. Voor de water-, spoor- en grondwerken laigen deze getallen nog iets verdei- uit elkaar, namelijk 21 vorig jaar juni tot 75 eind vorige maand. In de sectoren land-bouwper- so-n-eel werden tien mensen meer werkloos en bij het handelspersn. neel zestien man meer. Bij de vrouwen steeg de werk loosheid in verhouding tot vorig jaar ook iets, namelijk met 48. Dit getal heeft eohiter hoofdzakelijk betrek king op de jongeren. Terwijl de werkloosheid in Zeeland steeg .daal de de vraag, namelijk van 2295 eind juni vorig jaar tot 1981 eind juni dit jaar. Van deze 1981 worden er ech ter 671 jongeren gevraagd. Vorig jaar juni werden er in Zeeland 502 bouwvakkers gevraagd. Dit jaar juni nog miaar 381. Van de 962 benodigde metaalbewerkers, kunnen er 327 plaatsen door jeugdigen bezet wor den. Van de 146 man gevraagd kan toorpersoneel moeten er 74 jonger zijn d®n 18 ja-air. De afname van de vraag naair vrouwelijk personeel is terug te brengen tot het feit dat kortgeleden twee confectiefabrieken in Goes en Bruinisse hun deuren sloten. De naaisters van deze bedrijven konden gemakkelijk worden ondergebracht (Van een onzer verslaggevers) I.JZENDIJKE De huidige melk prijzen zijn voor een aantal leden van de coöperatieve zuivelfabriek „Eensgezindheid" te IJzendijke aan leiding om een actie te voeren om deze prijzen wat op te schroeven. Er is ontevredenheid over het aankoop beleid van de fabrieksdirectie, onder meer over de invoer van gesterili seerde melk in kunststofverpakking vanuit België Daardoor zouden de melkprijzen in Zeeuwscli-Vlaande- ren gedrukt worden. In Middelburg bijvoorbeeld ligt de melkprijs drie cent hoger. Zowel van de zijde van het land- bouwconsulentschap te Goes als de directeur van de zuivelfa briek in IJzendijke, de heer J.P. van Oers, wordt ontkend dat de invoer van Belgische melk de Zeeuwsch-Vlaamse melkprijzen na delig zou beïnvloeden. Vanavond wordt in zaal Lievens in IJzendijke een ledenvergadering gehouden van de zuivelfabriek, waarin de melkprijs-affaire aan de orde wordt gesteld. bij de andere fabrieken. Daardoor kon het gebeuren dat de vraag daal de. De grootste vraag naar personeel valt waar te nemen in Goes. 600, in Middelburg 340, diaian vooral metaal arbeiders. terwijl Vlissingen 333 personeelsleden kan gebruiken. Daar komt de vraag vooral uit de ehemi sche nijverheid waar onderhouds monteurs en operator-s worden ge vraagd. De heer Minderhoud van het districtsbureau te Middelburg om schrijft de bouwwerklooS'heid a-ls se- lectiewerkl-oosheid. Dat betekent dat als er geen nieuwë objecten worden aangevat, vooral de omgeschoolde ar beiders aan de kant komen te staan Voor de vakman zal er voorlopig nog voldoende werk overblijven. iVan onze correspondent) MIDDELBURG Donderdagmor gen zag politierechter mr. S. Note- boom een viertal overtreders van de vuurwapenwet voor het hekje ver schijnen. De eerste was l'. M. de J. uit Arnemuiden. Deze zou met zijn grendelbuks de constructie van een paar verkeersborden aan een behan deling hebben onderworpen. Hij schoot voor f 200 aan borden ka pot Ja. de schade was al langbetaald, maar hoe kwam de J. nu aan het geweer, zo wilde de politierechter weiten. Wel, dat was simpel. Dat zou bij van een Belg hebben gekocht, toein hij zich wat iin het recreatiege bied de Piet verpoosde. De officier van justitie, mr. T Lebret, eiste f 250 boete tegen ver dachte. en verbeurdverklaring van het geweer. De uitspraak was iets milder, f 200 boete en a-an deze straf werd tevens verbeurd verklaring van het geweer verbonden. Daarna kwamen twee plaatsgeno ten, M. L. D. en M. Q. ait Borsele aan de beurt. De derde C. van W. kwam niet opda-ge-n. Deze twee be ren moesten zich ook verantwoorden wegens overlading van de vuurwa penwet. De eerste hoorde f 200 en de tweede f 250 tegen zich eisen. De uitspraak luidde voor D. 150 boete en voor Q. f 200 boete, plus ver beurdverklaring van de geweren (Van een onzer verslaggevers) HULST Loco-burgemeester P. Brand van Hulst heeft donderdag in een eerste voorzichti-nge reactie op de nota over het Baalhoekka- nazl verklaard dat voor hem geen van beide voorgestelde tracés vol strekt onaanvaardbaar zijn, maar dat hij de voorkeur geeft aan be scherming van Saeftinglie. CB'ri --o-Hv'H.f - p van Hoeve uit Axel heeft desgevraagd ver klaard, als voorzitter van een land bouworganisatie de voorkeur te geven aan het buitendijkse tracé en er aan te willen meewerken, dat Antwerpen zijn Baalhoekka- naal zo snel mogelijk beeft. „We moeten", aldus de voorzitter ..de aandacht van Antwerpen afleiden van Gent. Het BaalhoeVkanaal moet er komen, voordat Antwer pen en Gent met industrie naar elkaar gaan groeien". Voor bet wa terschap Axcler Ambacht, waarvan de beer Van Hoeve diikgraaf is, hebben geen van beide tracés con sequenties. Dat laatste kan niet gezegd wor den over het waterschap Hulster Ambacht, waar men zich gisteren reeds over de nota heeft beraden. Het binnendijkse Baalhoek-tracé heeft namelijk als consequentie, dat het gemaal bij de Paal ver plaatst c.q. afgebroken zal moeten worden. Het heeft enkele miljoe nen guldens gekost en is zelfs nog niet geheel gereed. Bij dit water schap maakt men zich dan ook enigszins ongerust over de gevol gen van de aanleg van het kanaal. Dijkgraaf W Staal heeft gisteren toegegeven, dat verplaatsing van het gemaal bij de Paal, vertraging van enige jaren betekent bij de uitvoering van d» ruilverkaveling Kicldrecht. Dit ruiverkaveiings- plan was reeds voor de stemming erover een veelomstreden project met tal van tegenstanders, in ver band met de hoge kosten Verder heeft dijkgraaf Staal nog geen na der commentaar willen geven, om dat de zaak in een nog veel te prematuur stadium verkeert en al le consequenties nog niet geheel zijn te overzien. Als je het goed beschouwt zijn eigenlijk beide plannen onaan vaardbaar, maar dan zou je een alternatief moeten kunnen bieden en dat is er niet", zo verklaarde donderdagmiddag loco-burgemees ter P. Brand bij afwezigheid van burgemeester P. Molthoff van Hulst. „Helemaal van de hand wij zen kan ik geen van beide tracés. Het plan binnendijks is misschien het meest economisch voor bet plan zelf". Over de procedure, die nu wordt gevolgd is loco-burgemeester Brand erg tevreden. Hij laat er evenwel geen twijfel over bestaan heel deze materie zo'n specialisti sche zaak te vinden, dat naar zijn idee van werkelijke inspraak van de bevolking nauwelijks sprake zal kunnen zijn. „Zelfs het college van b en w zal er wel enige moeite mee hebben. Ik ben wel blij", zo voegde hij er aan toe, „dat er in Nederland zoveel begrip bestaat voor het Land van Saef- tinghe". Zoals wellicht bekend blijkt uit de gepubliceerde nota, dat de Nederlandse regering het Verdronken Land van Saeftinghe zoveel mogelijk in tact wil hou den. (Van een onzer verslaggevers). TERNEUZEN Het komende weekeinde start de Provinciale Pla nologische Dienst Zeeland een groot scheepse telling en enquête over het recreatiebezoek aan de Zeeuwse stranden en meren. Tussen de 400 en 450 tellers, en quêteurs en instructeurs zullen cij fers en and-ere gegevens verzamelen over de herkomst en spreiding van de recreanten, d-e voertuigen waar mee zij zich verplaatsen, het ge bruik van caravans, tenten ein der gelijke bijzonderheden. Het merendeel van de tellers en enquêteurs zijn middelbare scholie ren. Zij zullen zich voornamelijk op stellen bij de stnamdtoegamg en of ingangen v-a-n de meergebieden zo-als het Veerse Meer en de Braakman. In 1962 werd in Zeel-and voor het laatst een telling van recreanten ge houden, maar diat beperkte zich toen tot het s-tranidbezoek. Naar schatting zullen 20.000 enquêteformulieren no dig zijn. Vo-or het vergaren van documentatiemateriaal zal onder meer oo-k gebruik worden gem-a-akt van een vliegtuig diat bepaalde re- creatieconcentna-ties vanuit de lucht zal fotograferen. (Van een onzer verslaggevers) GOES Vermoedelijk is een materiaalfout de oorzaak geweest van de ontploffing van twee PZEM-elektriciteitsstations bij Kattendijke eergistersen, waardoor geheel Goes en omgeving zonder stroom e geheel Zeeland zonder tv-beeld kwam te zitten. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het rijpaard van de PZEM-directeur Bogerd gisteren, ter gelegenheid van zijn 48e verjaardag als geschenk van een onbekend aantal en anonieme personeelsleden van het Zeeuwse energiebedrijf aangeboden zou krijgen, staat nog op stal bij de Middelburgse paardenhandelaar M. Vader. Mevrouw Vader zei ons dat het V.l.n.r. koning Boudewijn, prins Philip, consul Couwènberg, burge meester Wolters'en commissaris van de koningin mr. Aartsen. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Koning Boudewijn van België beeft gistermiddag een privébezoek aan Middelburg gebracht. In gezelschap van de 11-jarige prins Philip, de oudste zoon van prins Albert en persoonlijke vriend, de industrieel George van den Abeele en twee adjudanten, bracht de koning een bezoek aan de Nelialennia-tentoonstelling die momenteel in Middelburg wordt gehouden. De commissaris van de koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen, de Belgische ambassadeur, dr. W. van Cauwenberg, de burgemeester van Middelburg, drs. P. Wolters, de commissaris van politie te Middelburg, dr. D. van Ooyen waren ter begroeting naar het sportpark aan de Breeweg te Middelburg gekomen. Om vijf voor half vijf landden twee macht met aan boord de gasten. In helikopters van de Belgische lucht- vier auto's begaf het gezelschap zich naar de Vleeshal in het Middelburgse stadhuis. Daar werden ze opgewacht door dr. P. Stuart en drs. Louwe Kooymans. conservators van het rijksmuseum voor oudheden in Lei den en prof. J. E. Bo-gaers van de universiteit te Nijmegen. Na een welkomstwoord door burgemeester Wolters hield dr. Stuart een korte toelichting over de tentoonstelling De opmerking van dr. Stuart dat. naar zijn mening de Nehalennia- altaren gebeeldhouwd waren in de Belgische plaats Doornik deed de koning zichtbaar plezier. De heer George van den Abeele vertelde ons, dat de koning zich de laatste twintig jaar bijzonder heeft geïnteresseerd in archeologische opgravingen. En dat hij bijzonder geboeid raakt bij het bestuderen van aanknopingspun ten met het verleden. paard wel is gekocht, maar dat het dier pas aan ir. Bogerd zal worden afgeleverd, wanneer hij van zijn ziekte hersteld zal zijn en thuis is gekomen. Ir. Bogerd verblijft op een geheim gehouden adres buiten Middelburg. Naar alle waarschijnlijkheid zal hij niet aanwezig zijn op de algemene aandeelhoudersvergadering van de PZEM, die vanmiddag in het Provinciehuis te Middelburg wordt gehouden. Ten gevolge van deze veripoede- lijk-e materiaalfout (het grondige on derzoek naar de definitieve oorzaak zal nog geruime tijd in beslagne- men) is de hoogspanningsinstallatie van het transformatorstation aan de Bergweg te Kattendijke, onmiddel lijk daarna gevolgd door het scha kelstation van Kattendijke, geëxplo deerd en in brand gevlogen. De -schade wordt door PZEM-technisch adju-ct-direkteur ir. R. Roijen ge schat op f. 30.000. Het sch-akelstation in geheel vernield, het transfostation is alleen va-n binnen verw-oest. Dooi de enorme rook- en roetontwikke- ling is het onderzoek nog niet goed van de grond kunnen komen. De oorzaak va-n de totale stroomstoring is, aldus de heer Roijen, te wijten aan een samenloop van omstandig heden waardoor het voedingspunt Goes ook zonder spanning kwaim te zitten. Overbelasting door kortslui ting, ten gevolge van de explosie in Kattendijke, zorgde namelijk in het hoofdstation in Goes voor een derde ontploffing. Dit was niet gebeurd als daar niet toevallig op dat moment tijdelijke maatregelen in verband met revisiewerkzaam-heden genomen wa-ren. Op dat punt worden de ka bels naar Kattendijke afgetakt. Dooi de explosie is onder de grond ca. 600 meter kabel totaal verschroeid. De PZEM heeft thans bovengronds 600 meter nieuwe kabel moeten aan leggen. In de loop van gisteravond kon Katten-diijk-e dat ook d-e gehele dag van stroom verstoken gebleven is weer aangesloten worden op het PZEM-net, zij het dan dat er nog steeds sprake is van een noodvoor ziening. 'Van onze correspondent) MIDDELBURG. J. de L. uit Oost-Souburg had in december en maart diefstallen gepleegd in Goe* en Vlissingen. Hij nam o.a. een patro- nengordel weg. Er liep nog een proeftijd tegen hem. want de jonge man was ook al een goede bekende van de kinderrechter geweest. M-r. Lebret wilde hem echter een kans geven, omdat het nu de eerste keer w-as, dat hij met de gewone rechter in aanraking kwam. De offi- oier eiste een voorwaardelijke ge vangenisstraf van zes weken, twee jaar proeftijd en een geldboete van f 200. De politierechter vonniste conform. (ADVERTENTIE) Interieurverzorging Fa. Van Dronkeiaar, Zuidzance, tel. 01170-2161 Terneuzen, Zuidlandstraat 14. tel. 01150-3529 SÉSgÊg _Iedere_mJjdag_lrijkayond t.ot__21 uur in Zuidzande en Terneuzen (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Vandaag is het de beurt van de PZEM-aandeelbou- ders om over de directeur van bet bedrijf (ir. T. Bogerd) te praten. En de omstreden directeur wordt gele genheid gegeven zijn beleid bij de PZEM te verdedigen. Zo staat het althans op de agenda voor de open bare aandeelhoudersvergadering. Maar insiders weten al te goed. dat genoemde twee- agendapunten zeer snel van tafel worden geveegd. Wat valt er nog over ir. Bogerd te praiten? Iedereen weet wat er zich in het afgelopen half iaar heeft af gespeeld welke fei-ten aan het licht zijn gekomen en iedereen is bet erover eens, dat ir. Bogerd dient op te sta-ppen- Daar komt nog bij, dat de man in kwestie zijn ontslag al heeft aangeboden. Niemand ver wacht hem op deze aandeelhouders vergadering. Hij is trouwens met ziekteverlof Voorzitter mr. J. v. Aartsen krijgt en d-at mag ook geen geheim meer heten wel een voorstel op tafel om de agend-a met één punt uit te breiden: een discussie over het dagelijks bestuur van de PZEM. Daar zullen de aandeelhouders r.et langst over praten. En zodra dit voorstel op de agenda is geplaatst, komt er een motie tegen het dage lijks bestuur. Hier houden de zekerheden op. Want wie dient de motie in?: om>-at de motie het hele dagelijkse be stuur?; of richt de motie zich uit sluitend tegen de figuur van de voor zitter, gedeputeerde Kaland? Van de tekst in deze motie hangt af of zij wordt aangenomen of niet. Of de motie nu gericht is tegen het liele dagelijks bestuur of all.een tegen de persoon Kaland, zeker is dat het bedrijf PZEM op de voorgrond staat. D-if bedrijf heeft een directie nodig en een dagelijks bestuur. Nu de direot-ie ontbreekt, blijft het dage lijks bestuur over om de vaart in d-e bedrijfsvoering te houden. Zuiver zakelijk gezien mag niet worden verwacht, dat het bedrijf helemaal stuurloos raakt. Maar wat is zakelijkheid in een affaire, d-ie drijft op emoties, politie ke overwegingen en persoonlijke voorkeuren? Dat m-aakt een door zicht in de aandeelhoudersvergade ring van vandaag onmogelijk. We kunnen proberen aan de hand van uitingen een voorspelling te doen. Als beginpunt van deze verken ning moge de statenvergadering va-n 18 juni dienen Toen bleek dal- niet alleen de directeur van de PZEM ma-ar ook de voorzitter van het da gelijks bestuur (Kaland) de polit'p- ke storm moest, doorstaan. De voor zitter werd do-o-r zijn politieke colle ga's tenminste grove onachtzaalnheid verweten.Met de manoeuvre van functie-koppeling wist Kaland zich toen te handhaven. Na de bewuste statenvergaderin gen kwamen de pionnen op het PZEM-schaakbord pas goed in be weging. De pionnen (gemeenten, aandelenpakket 33 procent) lieten de een na d-e ander hun mening over dè affaire los Zij richtten zich uitsluitend tegen het dagelijks be stuur, omdat immers op de directeur geen vat meer te krijgen was. En z-ij moesten toch tegen iemand hun ag- greesie kwijt. Op dit mo-ment zijn de kaarten geschud. Het belangrijkste deel van de gemeenten heeft als mening uit gesproken, dat ook het bestuur dient op te stappen. Enkele hebben de boot. nog wat afgehouden, door bun vertegenwoordigers in de aandeel houdersvergadering naar bevind van zaken te laten handelen. Een kleine minderheid wil het dagelijks be stuur handhaven om het PZÈM-schip niet stuurloos te maken. Met de belangrijkste aandeelhou ders uit de provinciale staten samen kunnen de gemeenten misschien net het dagelijks bestuur wippen. Zij hebben een hele kleine kans. Veel hangt af va-n het standpunt van de KVP. De woordvoerder van de KVP, drs. W. Lockefeer, laat zich echter niet uit over een standpunt. Hij wii eerst in d-e vergadering praten, me ningen tegen elkaar afwegen en dan p-as een besluit nemen, dat geheel in het belang is van het bedrijf. Vooral over dat laatste 1-aat hij geen twijfel bestaan. Belangrijk in de gehele ontwikke ling zijn zijn vragen aan Gedepu teerde Sta-ten of het standpunt van een partij in de vergadering van Provinciale Staten moet blijven aan gehouden in de vergadering van aandeelhouders. Dat blijkt uit het antwoord dat G.S. niet het geval t.e zijn. De KVP mag nu tegen hel dagelijks bes-tuur stemmen, dus voor de motie. Met de aandelenstemfnen van d» KVP m-ee ma-a-kt d-e motie een zeer royale kan-s van sl-a-gen Maar, cn dat d-ient noig eens gezegd, veel hangt af van de motie-tekst of de KVP zich inderdaad achter de motie opstelt Zo is de motie van wantrouwen het aftreden van het gehele dage lijks bestuur wordt geëist, heeft de indiener geen kans van slagen. Dan wordt het een kwestie van weggaan of blijven zitten, hetgeen ui-'mondl 111 het zittenblijven van het dade lijks bestuur. Een tussenoplossing maakt mevr kans van slag-en Hoe d-ie oplossing zal zijn? Dat ligt aan de werkelijkp motieven va-n de oppositie. Is men va-n mening, dat de directeur or,der een hoedje speelde met de voorzit ter? Dan hoeft alleen het heengaan van de voorzitter te worden be werkstelligd. De onm-acht van de rest van hel bestuur tegen die twee hoeft hele maal geen incompetentie van de be stuursleden te bewijzen. Vraag h namelijk of de bedrijfsstructuur en n-iet te vergeten de persoonlijke ver houding-en een ontwikkeling zoals we die hebben meegemaakt in de hand werkten. In dat geval getuigt het van valse schaamte indien dage lijks bestuursleden hun zetel be schikbaar stellen. In dat geval zou het v-an de aan deelhouders niet verstandig zijn het hele dagelijks bestuur aan de kant te zetten. Zij moeten zich overigens er wel van vergewissen hoe de ver houdingen precies hebben gelegen. Komen zij uiteindelijk tot d-e con clusie, d-at het bestuur op de voor zitter na kan aanblijven in Zee land heerst deze mening nogal alge meen dan moeten zij consequent zijn. D-an moeten zij er bij Van Poelje, Filius en andere opstappers aandringen op zitten blijven. Ald-us blijft d-e PZEM één be stuurlijke top behouden. Alleen een motie met een dergelijke strekking maakt kans van slagen.

de Stem | 1971 | | pagina 3