NIEUW BEZUINIGINGSTRACE Sloeweg doorsnijdt de natuur Agrarische dagen Walcheren nog één keer in Oost-Kapelle ik blijf gewooni C>ooRB joh- veerïïg- DRUMS uït éew Pakje. Agenda vergadering PZEM-aandeelhouders Bedrijfspandenhuur niet onredelijk verhoogd stad streek Zomer houdt aan Strandweer Koellijnmelk Vliegen voor toeristen VEERTIG BEZWAARSCHRIFTEN Maankarretje voor astronauten Apollo 15 Dinsdag 6 juli 1971 Georceerde is water in beschermd gebiedgespikkelde is beschermd natuurgebiedVli betekent richting Vlissingen en V richting Vierwegen. De dikke streep is de toekomstige Sloeweg, de onderbroken lijn is het nieu we tracé. Vooruitzichten voor woensdag cn donderdag, opgesteld door het K.N.M.Ï. op maandag om 18.00 uur: Mooi zomerweer. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor woensdag: aantal uren zon: 8 tot 14; min.-temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal; max.-temp.: van 0 tot 4 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 proeent; kans op een gehel droog etmaal: 90 Procent. Voor donderdag: aantal uren zon: 8 tot 14; min.-temp.: omstreeks nor maal; max.-temp.: van 0 tot 4 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 pro cent: kans op een geheel droog et maal: 90 procent. Een hogedrukgebied boven zuid oost Engeland komt dichter naar de Noordzee. Vandaag zonnig en droog bij een zwakke tot matige noordelij ke wind. Temperaturen ongeveer 20 (traden, zeewater 17 graden. Vnor- mtzichten: voorlopig zonnig en goed strandweer. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Voor de 19e maal zullen op Walcheren de agra rische dagen worden gehouden en wel op het terrein van de heer A. Maljaars, Duinweg 107 te Oost-Kapelle. De dagen zijn op vrijdag 9 en zaterdag 10 juli aanstaande. Voor de laatste maal in de geschiedenis van de agrarische dagen is het terrein te Oost-Kapelle beschikbaar en daarom wordt thans al omgekeken naar een ander terrein. Het terrein moet wel definitief zijn, want men is al een paar keer nood gedwongen verhuisd en thans moet men weer wijken voor woningbouw. Inmiddels is er al overleg gaande met onder meer de gemeente Vlissingen, maar tot tastbare resultaten is men nog niet gekomen. Morgen, woensdag 7 juli Ber gen op Zoom 02.43 en 15.09; Hans- Weert 01.56 en 14.19: Temeuzen 81.20 en 13.42; Vlissingen 00.50 en 13.13; Wemeldinge 02.33 en 14.59. [waterstanden BUBméé' Konstanz 407 (-2); Rheinfelden '83 (-8); Straatsburg 302 (-10); Plittersdorf 444 (-16): Maxau 507 <- '4); Plochingen 132 (-5): Mannheim 344 (-22); Steinbach 128 (-6); Mainz 336 (-19); Bingen 236 (-12); Kaub 366 (-14); Trier 249 (-9); Koblenz 263 (-14); Keulen 264 (-9); Ruhrort 440 (-3): Lobith 1062 (-6); Panner dense kop 1028 (-6); Nijmegen 852 '-10); IJsselkop 907 (-7); Eefde Ijs sel 434 (-7); Deventer 316 (-10). Monsin 5458 (-24): Borgharen 3886 (-82); Belfeld 1135 (pl. 7); Grave beneden de sluis 500 (-1). De agrarische dagen zelf beloven weer een groot succes te worden. Behalve de traditionele keuringen is er weer een uitgebreid programma samengesteld die de bezoeker en be zoekster twee plezierige en fijne da gen moet bieden. Op de eerste dag kan men van de levende haven van het bedrijf in al zijn facetten genie ten. Daarbij mag men wel eens blij ven stilstaan en zich realiseren dat de structurele veranderingen op de bedrijven het voor de deelnemers niet eenvoudiger maken om een dag met hun dieren het bedrijf te verla ten. Toch beseffen zij en ook de toe schouwers dat deze dag een ontmoe tingspunt is. Ook nu weer zullen de inzenders van 142 stuks rundvee la ten zien wat enthousiasme en inzet voor de fokkerij vermag. In de laatste jaren is het steeds duidelijker geworden dat rundvee- teelt bedreven kan worden met be hulp van nauwkeurig rekenen met alle beschikbare gegevens. Alle or ganisaties, betrokken bij de rundvee fokkerij, trachten de ondernemer de nodige informatie te verstrekken. Verwacht mag worden dat dit in de toekomst een duidelijker gerichtheid krijgt waardoor het voor de veehou der eenvoudiger wordt zijn keus te maken. Het programma voor de tweede dag, waarna de ruitersport een keus uit andere activiteiten van de landbouwjongeren is, aantrekke lijk. Hier komt de consument in con tact met de producent. Een van de attracties die te zien is is de stand van de Coöperatieve Melkinrichting Walcheren. Zoals be kend komt deze melkinrichting met de zogenaamde blokverpakking op de markt. Belangstellenden kunnen bij een bezoek aan deze stand zien hoe het allemaal in zijn werk gaat. De melk die verkregen wordt volgens koelketels in eenmalige blokverpak king, zal op de agrarische dagen ten toon worden gesteld. Op het terrein zijn ook stands aanwezig van de coöperatieve vee voederfabriek Sloten te Leeuwarden, handelsbedrijf Meizon te Middelburg en Serooskerke en de heer H. Jacobs uit Oost-Souburg, met een aantal dwerggeiten en bokken. De geza menlijke plattelandsjongeren Van Walcheren organiseren tijdens beide dagen een loterij. Hiermee wil men de kosten van het jongerenwerk op de agrarische dagen bestrijden. Za terdag wordt door de jongeren een kunstmarkt georganiseerd. Hiervoor heeft men een aantal mensen aange trokken die demonstraties geven. De agrarische dagen zijn volgens de heer Koole beslist toeristische at tracties. In 1970 kwamen bussen uit België en veel vakantiegangers een bezoek brengen. De heer Koole kan iedereen die liet maar wenst alle in lichtingen verschaffen. Zijn adres is Steenweg 50 te Oost-Souburg, tel. 01183-1345. Op dat adres is ook de fraai uitgevoerde catalogus gratis verkrijgbaar. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Het recreatiege bied De Braakman heeft er een attractie bij. Wie het zwemmen, zonnebaden of zeilen moe is, kan voor de afwisseling de lucht in. Speciaal voor de vakantiegangers organiseert de eerste Zeeuwsch- Vlaamse Aero Club (EZAC) van 10 tot en met 18 juli eenzweefvlieg- De lessen worden gegeven op het. nieuwe zweefvliegterrein De Braak man, in d'e wijkhuizenpakter onder Hoek. Er wordt gevlogen met drie toestellen. De praktische opleiding is in handen van daartoe door de rijks luchtvaartdienst bevoegd verklaarde instructeurs. De leerling krijgt les in een toestel met dubbele besturing. Voor een tientje kan men al een proefstaat maken. Scholieren tussen 14 en 19 jaar kunnen im aanmerking komen voor ongeveer 50 gratis starts per jaiair, waarbij alleen het lidmaatschap van -de KNWL (f 22,50) verplicht is gesteld. Normaal wordt de zweef- vliegsport in De Braakman alleen tijdens de weekeinden beoefend. Met het oog op de vafcamtietij d heeft het bestuur van de EZAC de extra cursus van 10 tot en met 18 juli ingelast. Deelnemers aan de cursus kunnen zich opgeven bij de heer Dekker, Korte Kerkstraat 1 in Ter- neuzen. (Van een onzer verslaggevers) OVEZANDE/NISSE De be schermde natuurgebieden die de gemeente Borsele binnen haar grenzen telt, worden ernstig be dreigd. De oprukkende industria lisatie, de nieuwe wegenstructuur de steiger- en Total-pijpleiding- plannen dreigen een aantal unie ke Zuidbevelandse plekjes te ver nietigen of ernstig te verstoren. De toekomstige vierbaans Sloe weg van Vlissingen naar Vier wegen (aansluiting op R 58) schijnt een „geheel nieuwe wen ding" te krijgen: op verzoek van natuurbeschermende instanties was het tracé van de snelweg in het oorspronkelijke plan met een bocht om het beroemde Welen- gebied tussen Nisse en Ovezande gelrred. Bezuinigingsmaatregelen echter zouden volgens welinge lichte (provinciale) ambtelijke bron dit „dure" plan op de helling hebben gezet en men zou thans bezig zijn een geheel nieuw tracé op de eenvoudigst denkbare wijze te plannen: gewoon rechtdoor, dwars door het unieke natuur gebied heen. De voorheen uitgestippelde route boog hij het Zwaakse Weel (tussen Nisse en Kwadendamme) van de meest logische route af, naar het zui den, liep vervolgens ten zuiden van de Kruiningenpolder, iets benoorden het doi-p Ovezande en kwam even ten zuiden van de „Roode Hofstede" en het daarbij liggende natuurge bied weer op het „rechtlijnige tra ject uit. Behalve een zestal welen, twee „gewone" natuurgebieden en het beroemde Heggen-gebied ten zui den van Nisse op zichzelf genomen, dreigen ook een aantal vogelbroed gebieden (beschermd) door de la- waaiege snelweg in hun rust en (dus) waarde gestoord te worden. Zelfs al zou men (en dat is waar schijnlijk te achten), kan-s zien om geen van de afzonderlijk beschermde gebieden direct aan te tasten bij de wegaanleg, dan nog zal het gebied als geheel ernstig verdeeld en ver stoord zijn. De heer W. J. Wolff, secretaris van de stichting „Het Zeeuws Landschap" zei ons gisteravond nog niet van de plannen op de hoogte te zijn. We-1 deelde hij mee -dat hij het bijzonder zou betreuren als de door ons ge schetste plannen inderdaad doorgang zouden vin-den. „Het gaat dwars door een bijzonder mooi gebied. Het Zeeuwse landschap is juist in die hoek bijzonder aantrekkelijk. De be schermde broedgebieden zullen zeker voor een deel hnn waarde zien ver minderen". Een beroemd beschermd broedgebied is dat in de Louissepol- der. De heer J. B. Meijer van de ruil verkavelingscommissie „Poel Hein- kenszand", zei wel vaag iets van de nieuwe plannen te hebben gehoord, maar er nog niet over te zijn ge^ noord. „Hierover is nog helemaal geen overleg geweest met de plaat selijke commissie. De technische com missie zal toch zeker inspraak moe ten krijgen bij de bepaling van het tracé. Wij zullen er zeker niet on verschillig tegenover staan. In het oude plan liep de weg ons werkge bied uit en een eind verderop, na die bocht, weer in. Zo hadden wij de minste schadesnijdingen. Met het nieuwe plan zullen er meer schade- snijdingen en dus problemen ko men". Wethouder (planologie) en loco burgemeester A. M. Jinsen van Bor sele: „Wij weten ook nog van niets, maar ik wil zeer duidelijk stellen dat ze van de natuurgebieden af moeten blijven. Wij moeten bovendien liefst wei voor vijf minuten voor twaalf over de plannen worden ingelicht, maar voorlopig wachten we rustig even af". In ambtelijke kringen verwacht men binnen enkele maanden de be slissing over het gedeelte van de 4- baansweg tussen Ovezande en 's-Gra- venpolder. Het betreffende natuurge bied is overigens niet het enige dat dreigt door de „vaart der volkeren" te worden „afgestoten": De Westein- sche Weel bij Borssele ligt binnen het Total-pijpleidingentracé en binnen het toekomstige groot-industriege bied Borsele-Oost (binnen de artikel 4-lijn). Ook een ander beschermd ge bied ligt hier binnen. Het Binnen dijks Schorren-gebied bewesten Elle- woutsdijk dreigt verloren te gaan, evenals het Slikkenge-bied bij Kal- loot (men heeft het Zeeuws Land schap de huur al opgezegd De aanleg van de steiger en de pomp- installaties vormen een levensgrote bedreiging van het inlaag-natuurge bied bij de mond van de Everingen (b. en w. hebben hiertegen bezwaar gemaakt). De steigers zouden precies ten zuiden van Borssele (dorp) tus sen de Lange Zuidweg en de Wol-1 phaartsweg kom en-te li-gen. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers. MIDDELBURG De algemene vergadering van aandeelhouders van de PZEM houdt zoals bekend vrijdag 9 juli, 's middags aanvang twee uur in het Stanecomplex te Middelburg, een speciale bijeen komst over het rapport van de algemene rekenkamer en over de wijze waarop ir. T. Bogerd zal worden „behandeld". De letterlijke tekst van de agenda der besloten vergadering luidt als volgt: 1. Opening. 2. Notulen van de alge mene vergadering van aandeelhou ders d.d. 30 oktober 1970. 3. Bespre ken rapport algemene rekenkamer, 4. Horen van ir. T. Bogerd. Toelich ting: In herinnering wordt gebracht dat de aandeelhouders der ven-noot schap op 22 juni 1971 het voornemen hebben te kennen gegeven om over te gaan tot: a. Het opzeggen van de dienstbetrekking van ir. T. Bogerd, directeur der vennootschap, met in achtneming van een termiin van 3 maanden tegen de eerste van een kalendermaand, b. Schorsing van ir. Bogerd als directeur der vennoot- schaD met onmiddellijke ingang. Al. les met dien verstande: 1. Dat aan ir. T. Bogerd zo spoedig mogelijk schriftelijk kennis zal worden gege ven van dit voornemen, met het ver zoek aan hem. aanwezig te willen zijn in de eerstvolgende algemene vergadering van aandeelhouders, teneinde van zijn standpunt te doen blijken. 2. Dat bij deze kennis-geving aan ir. T. Bogerd zullen worden mee gedeeld de volgende overwegingen die tot genoemd voornemen hebben geleid: a. de inhoud van het door de algemene rekenkamer uitgebrachte rapport d.d. 3 juni 1971. b. De om standigheid dat de voor de goede gang van zaken in het bedrijf on misbare vertrouwensverhouding tus sen de directeur enerzijds en het personeel anderzijds is komen te ont breken. 3. Dat een beslissing over de uitvoering van het eerder genoem de voornemen eerst zal worden ge nomen nadat ir. T. Bogerd in de gelegenheid is geweest, mondeling van zijn standpunt te doen blijken, behoudens indien zulks ter beoor deling van de algemene vergadering gewichtige belangen van de ven nootschap zich tegen uitstel van da beslissing verzetten. 5. (van de agenda): Besluit met betrekking tot het eventueel opzeg gen van de dienstbetrekking van ir. T. Bogerd, directeur der vennoot schap, met inachtneming van een termijn van drie maanden tegen de eerste van een kalendermaand en met betrekking tot eventuele schor sing van ir. T. Bogerd als directeur der vennootschap met onmiddellijke ingang. 6. Voorstel rapport algemene re. kenkamer d.d. 3 juni 1971 voor ken nisgeving aan te nemen. Met verwij zing naar het schrijven van de raad van bestuur d.d. 17 juni 1971, waarbij de raad van bestuur zich heeft gecon formeerd aan het van gelijke datum zijnde voorstel van het dagelijks be stuur, geeft de raad van bestuur in overweging conform dat voorstel te besluiten en het rapport van d-e alge mene rekenkamer voor kennisgeving aan te nemen. 7. Sluiting. (Van een onzer verslaggevers) BREDA/TERNEUZEN De ver huurders van bedrijfspanden in West-Brabant en Zeeland lijken over het algemeen geen misbruik te hebben gemaakt van de liuurlibera- lisatie voor bedrijfspanden, die op 1 mei j.l. van kracht is geworden. Dat wil zeggen, dat de huurprijzen niet onredelijk zijn verhoogd en er ook goed overleg tussen verhuurders en huurders mogelijk is geweest over andere bepalingen in de huurcon tracten. Dat valt af te leiden uit liet vrij geringe aantal huurders (bijna 40), dat zich binnen de daarvoor gestelde termij -tot 1 juli- tot de respectie velijke kantonrechters heeft gewend met requesten, waarin zij bezwaar aantekenen tegen huuropzegging of onaanvaardbare huurvoorstellen van de zijde van de verhuurders. Op de griffies van de kantonge rechten te Breda (9 bezwaarschrif ten), Zevenbregen (1), Bergen op Zoom (15 tot 20), Terneuzen (4), Middelburg (8), Oostburg (I) en Zierikzee (geen requesten) is men voorlopig van mening, dat het aantal bezwaarschriften nogal meevalt, ze ker in vergelijking met het aantal bezwaarschriften, dat de kanton rechters na de huurliberalisatie voor woningen te verwerken kregen en ook in vergelijking met de randstad waar veel meer bezwaarschriften zijn geschreven. Er kunnen overigens nog meer bezwaarschriften loskomen, omdat in vrij veel gevallen de onderhande lingen over de nieuwe huurcontrac ten na 1 mei' zijn begonnen of nog moeten beginnen. De meeste van de tot nog toe binnengekomen bezwaar schriften zijn afkomstig van huur ders van winkel- en liorecapan- en. Het kan, verwacht men, nog wel even duren, voor de kantonrechters zullen beschikken op de bezwaar schriften. De op 1 mei van kracht geworden nieuwe wet op de huur cn verhuur van bedrijfspanden en vooral de overgangsbepaling ervan worden namelijk als „moeilijk lees baar" aangemerkt. Zo zullen de astronauten Irwin en Scott binnenkort op de maand rondrijden tijdens de eerstvolgende Amerikaanse maanexpeditie met de Apollo 15.

de Stem | 1971 | | pagina 3