Veiligheid voor Jacky bij de Kennedy-clan Beleid bij bejaardenzorg moet echt wel soepel zijn Arabieren NOG TE WEINIG VERZORGSTERS Leren leven met welvaart MANNELIJKE UITRUSTING Vruchtenspitjes bij een feestelijke barbecue EANTAARN De Kennedy Vrouwen door PEARL S. BUCK vrouw mode door HLiiiiM greet buchner Generatiekloof Dondeidag 1 juli 1971 IVan onze correspondent) JERUZALEM Na uier ja ar van aarzeling heeft Israël besloten de Arabieren van Jeruzalem „volledig schadeloos te stellen" voor het land en de huizendie zié in 1948 hebben verloren. Met aanbod is door advocaten in Oost-Jeruzalem reeds verworpen als „oneerlijk, immoreel en onoprecht". Desalniettemin wordt verwacht, dat de meeste van hun bezit ontroofde Arabieren het aanbod zullen aan vaarden. Arabieren in Oost-Jeruzalem, dat Israël in 1967 bezette, krijgen gedu rende twee jaar na de in werking stelling van de betreffende wet de gelegenheid om een. schadeclaim m te dienen voor „enig onverplaatsbaar eigendom, die zij waar dan ook in Israël bezaten". Er wordt alleen geld aangeboden. Niemand zal zijn huis, zijn hotel of zijn stuk grond terugkrijgen. Er worden verschillende motieven voor het aanbod aangewezen. Een ervan is, het gevoel dat annexatie zal moeten worden aevolgd door stappen om de geëngageerde Arabie ren gelijke rechten te geven als de „echt e"Arabische staatsburgers van Israël, die reeds lang het recht heb ben gehad op schadevergoeding voor verloren eigendommen ■iinuiiaiiiiiuiiui IIMIliilMIII WE mogen ons dan fier op de borsf kloppen, omdat we tegenwoordig van alles genoeg hebben: van fietsen tot vloerbedekking, van lolly's tot broekpakken toe; zo erg veel wijzer zijn we er niet van geworden. Statistisch liggen de levenskansen van een man weer gelijk aan die van een man die leefde rond 1900. Iets duidelijker gezegd: de gemid delde levenskansen van de man da len van jaar tot jaar. De levensver wachting van de vrouw blijft nog gelijk, maar heeft, naar men aan neemt. ook de top bereikt. Als oor zaak van de afnemende gemiddelde leeftijd ruordt algemeen de welvaart genoemd. We zijn er wel blij mee. maar we hebben er niet mee leren leven. We versnoepen onze gebitten door een overmatig gebruik aan suiker, we verstoppen onze bloedvaten met te veel vet, we verpesten onze longen met het residu van sigaretten en we staan elkaar naar het leven in het wegverkeer. We verontreinigen ons water met wasmiddelen en kunst meststoffen en onze lucht met uit laatgassen en smerigheid uit fa brieksschoorstenen. Je zou dit lijstje nog veel langer kunnen maken, maar het is ook kort duidelijk genoeg. Het leert ons dat alles kunnen consumeren, nog niet hetzelfde is als er gezond en geluk kig mee zijn. Door onze overconsumptie vernie tigen we ons welzijn en onze ge zondheid, Dat doen we niet expres, want zo zijn we nu ook weer niet! We doen het omdat we niet beter weten, ófwel omdat we geloven dat het niet zo'n vaart zal lopen. We geven onze kinderen elk jaar meer snoep en zijn verbaasd als vierjari gen al met een gebid lopen en van de twaalfjarigen een toenemend aantal geen enkele eigen tand of kies meer heeft. We eten ons te barsten aan frieten en andere verhoudenede dingen en begrijpen maar niet waar al die hartinfarcten vandaan komen. We brommen en rijden maar op de weg en tellen het aantal doden en gewonden niet meer. Huisvrouwen die vroeger hun was uren moesten koken en bleken, doen diezelfde was nu blijmoedig en effi ciënt in een kwartier met behulp van wasmiddelen die tot de ergste waterverontreinigers behoren. Als we onze vrije tijd benutten om de natuur in te trëkken dan is het alweer mis. In het slechtste geval stichten we een bosbrand door het achterloos wegwerpen van een peuk. In het beste geval laten we schil len, lege flessen en pakjes achter in het bos, hei en langs het strand, omdat toch niemand het ziet. Kort om we maken het leven van onszelf en onze naaste met de dag moeilij ker en minder aantrekkelijk. Het is duidelijk dat we hier niet ongestraft mee door kunnen gaan! Maar wie zal ons leren leven met de welvaart waar we zo trots op zijn? Wie zal ons leren om ons geld op de juiste wijze aan de juiste con sumptiegoederen te besteden? Om ons als weggebruiker zo te gedragen dat we het leven van an deren niet in de loaagschaal stel len? Om dat restje natuur dat we nog hebben te ontzien. Om op zinvolle wijze gebruik te maken van de vele voorlichtingsin stituten die we hebben in de sector gezondheidszorg? Die man of die vrouw zal er binnenkort zijn. Dat zal dan de Health Educator zijn, in het Neder lands voorlopig aangeduid met' ge zondheidsconsulent. Voor Nederland is dat nog een nieuwe functie. In de UA, waar ze al langer met het welvaartsbijltje en alle gevolgen van dien hakken, is de Health Edu cator niet meer weg te denken. In de USA hebben twee van de drie gezondheidsconsulenten, die we momenteel kennen in ons land, ook hun opleiding gehad. Het is de ba- doeling dat er dit jaar minstens vijftien een parttime opleiding in eigen land krijgen. Die vijftien toe zijn op de problemen en de mentali teit in Nederland. Die vijftien toe komstige gezondheidsconsulenten zijn mensen (doorgaans sociologen, psychologen, agogen, of andere aca demici die al min of meer in de richting van gezondheidszorg wer ken. Door middel van de reeds ga- noemde parttime cursus zullen ze opgeleid worden tot gezondheidscon sulenten, tot mensen die ons leren om zó te leven, dat we de gezond heid en het welzijn van onszelf en onze medemensen niet in gevaar brengen. Een simpele formule die bepaald niet simpel uit te voeren is. Want hoe bereik je de goegemeente dia het nu allemaal „wel gelooft en rus tig zegt:,, Het zal mijn tijd wel duren" en na wat mij de zonvloed." Hoe verander je diep ingesleten consumptie- en leefgewoonten, dia bij nader inzien slech' of zelfs le vensgevaarlijk blijken te zijn De gezondheidsconsulenten zullen dat allemaal niet zelf kunnen doen, zeker niet de eerste jaren als ze met nog veel te weinig man - vrouw zijn Ze zullen daarbij zeker een beroep moeten doen op artsen, verplegen- den, wijkzusters, diëtisten en ande ren die in direct contact met da bevolking staan. Uiteindelijk zullen deze „veldwer kers" de nieuwe inzichten in de gezondheidsleer en de welzijnsleer moeten verbreiden. De taak van de gezondheidsconsulenten, waarover u in de komende tijd zeker meer zult horen, is voorlopig alleen het over dragen van de nieuwe ideeën inzake welzijnszorg aan deze speciale groe pen. Geen gemakkelijke taak, maar wel belangrijk voor ons allen. (Van een onzer verslaggevers) Nederland is in het rijke bezit van 1,3 miljoen bejaarden. Wie eenmaal de leeftijdsbarrière van 65 genomen heeft, wordt automatisch bij deze groep ingedeeld. Van de een op de andere dag verandert een kersverse 65-plusser voor de buitenwereld van een actieve ambtenaar, huismoeder, timmerman, lerares of kippenboer in een vergeetachtige, mummelende en stok dove „oude van dagen", die zonder loopstok, steunschoenen of een sterk vergrotende leesbril niet leven kan. Denken ze.., maar van de 1,3 miljoen voelt zeker negentig procent zich nog kiplekker. Goed, de benen willen niet meer zo vlug en je wacht je wel om achter de bus aan te spurten, maar dat zijn te verwaarlozen mankementen. sta je voor hetzelfde probleem. Wij attenderen de bejaarden op de nood zaak om zich aan de voorgeschreven voeding te houden. Willen ze dan toch snoepen of vet eten, dan is dat hun eigen verantwoordelijkheid. Het beleid moet echt heel soepel zijn". Bij de opleiding van bejaarden verzorgster wordt ook rekening ge houden met de tendens, die" zich vooral de laatste jaren aan het ont wikkelen is. Meer en meer blijven de 65-plussers in hun eigen huis wonen- Het aceent verschuift van de IIUIIIUI!IIU!l!ilHiniMljll!MIIM!Wil!MIIIIHIIIUII!IIKI!l! De tropenhelm, waarop deze vilthoed is geïnspireerd, is een mannelijk hoofddeksel (ofschoon Engelse dames er zich vroeger in de tropen wel eens belachelijk mee maakten). De metalen hals band die deze man onder zijn adamsappel draagt kan wat weg- hebben van een modieuze col de chien voor vrouwen, hij lijkt evenveel op de ijzeren ring van lijfeigenen uit de middeleeuwen. Ditmaal is de band van r-uw koper en bezet met wat Tiroler steen tjes. Dat het portret van deze man op het eerste gezicht aan een vrouw doet denken ligt dus net zo min aan zijn kleren, als aan zijn ge zicht, maar aan het vastgeroeste beeld van de Heer in Net Kos tuum. Stel dat u het geluk hebt om het prachtigste weer van de wereld te treffen op die enige zomerdag waarop u familie en vrienden wilt vergasten op zo'n allergezelligste barbecue, dan kunt u dat hele gebeuren nog 'veel feestelijker maken door bij de „gebar becuede" kippebouten heel aparte vruchten-spitjes te geven. Niet alleen dat ze er heerlijk fris bij smaken, maar liet geheel ziet er zo bijzonder genoeglijk uit, vooral wanneer u het uiteinde van deze spitjes versiert met „mini-funny hats". Met een beet je handigheid, fantasie en veel crèpe- papier en karton in alle mogelijke kleurtjes komt u een heel eind. Bind, voor nog meer feestelijkheid, om de heerlijke knapperige broodjes die er bij gegeven worden, een strik die in kleur overeenstemd met de kleui- van het malie-mini hoedje Succes verzekerd Charmante vruchtenspitjes Dit zijn de ingrediënten: 1/1 blik California Cling Peaches (halve); 2 bananen (mooie, beslist niet overrijpe); 1 fraaie rood-wangi- ge appel; Vz kop Ginger-ale; 1 eet lepel citroensap; 6 gelijkvormige ga ve aardbeien; bladeren van krop salade; 1 kop sour cream; 4 verkrui melde bitterkoekjes; 2 eetlepels don kerbruine basterdsuiker. Laat de perzikhelften goed uitlek ken. Pel de bananen en snijd iedere banaan in drie gelijke stukken. Was de appel goed, droog hem en snijd hem in zes parten, snijd de klokhui zen zorgvuldig weg. Roer de Ginger- ale en het citroensap door elkaar en marineer er gedurende een uur de appelparten, perzikhelften en stuk ken banaan in. Intussen maakt u de dressing; daarvoor roert u de sour-cream, de verkruimelde bitterkoekjes en de basterdsuiker goed door elkaar. U wast de bladeren van de sla, droogt ze af en legt er een bedje van op een schaal. Prik de appelparten, de halve perziken, de stukjes banaan en tot slot de aardbeien aan aluminium saté-pennen, versier iedere pen met een hoedje en leg deze fleurige heer lijkheden op het groene bedje van sla. Geef de saus er apart bij. De opgegeven hoeveelheden zijn voldoende voor 6 spitjes. bus, dat is oké, maar daar moet het wel bij blijven. Krachtdadige hulp verlening onder het mom „Hé, opa, ik zet je wel even over" zijn volledig uit den boze, vooral als je helemaal niet naar de overkant moet. Ongeveer tien procent van de be jaarden heeft echt behoefte aan eni ge vorm van hulp, verzorging of verpleging. Gelukkig voor hen wordt de bejaardenzorg in een steeds warmer ministerieel zonnetje gezet. Part time bejaardenhelpsters worden dit jaar voor 85 procent gesubsidieerd. Binnen vijf jaar zal dit percentage tot negentig worden opgetrokken. Ook aan het tekort aan bejaardenhelpsters wordt gesleuteld. Een nieuw vijfjarenplan moet het charmante hulplegioen nog eens aan 45.000 extra krachten helpen. De opleiding voor het beroep van bejaardenverzorgster, dat een trapje hoger staat dan bejaardenhelpster, is sinds drie jaar serieus geregeld. In 33 bejaardentehuizen, verspreid over heel Nederland, kunnen meisjes, die hart voor dit beroep hebben, een tweejarige cursus volgen. Wie slaagt, krijgt het landelijk erkende getuigschrift en Insigne van de Ne derlandse federatie voor bejaarden zorg uitgereikt. „Bejaardenzorg is nog niet zo po pulair", ls de mening van broeder E. J- M. Kuijpers, hoofd van de verple ging en verzorging in het Haagse r.- k. bejaardencentrum Favente Deo, één van de 33 opleidingsinstituten voor bejaardenverzorgsters. „Het be roep lijkt minder dankbaar dan zie- kenverzorgster bijvoorbeeld, waarbij het accent valt op de hulp bij het ziekteproces. Een goede bejaarden verzorgster moet een eindeloos be grip op kunnen brengen, het geduld hebben van duizend engelen en over een onuitputtelijke dosis humor be schikken. Dan nog is het reuze zwaar". „Wat het werk psychisch zo belast is de grote generatiekloof tussen de bejaarden en verzorgsters van pak weg 17, 18 jaar. Die meisjes moeten in hun optreden een verschil van zo'n zestig jaar overbruggen". Zijn opmerking wordt beaamd door zus ter J. Tij nagel, docente verpleeg kunde bij de opleiding: „Wat moet je doen met een zeer principiële vrouw, die zweert bij een middel eeuws. corset, een harnas bijna en niets wil weten van zo'n comforta bel stepinnetje om maar een voor beeld te noemen. Het drukt je gelijk op de kernvraag wat bejaardenzorg eigenlijk is. Moet je een psychisch en lichamelijk optimaal klimaat scheppen, of zoveel mogelijk de ver ouderde leefgewoontes van de be jaarden handhaven? Met de diëten ■IIIIMIilMIIIIIBlBIIIIHIBlBIIIHIIIIiniliaillllHlBIIIH tehuis- naar de wijkverzorging. Een stage in de wijk wordt in de cursus ingebouwd. In Favente Deo krijgen de cursis ten een week in de maand theoreti sche vorming. Het lesprogramma is zeer gevarieerd: oriëntatie bejaar denzorg, geestelijke achtergronden, maatschappelijk inzicht, intermense lijke verhoudingen, huishoudelijke-, algemene en culturele vorming, me dische informatie, lichamelijke ver zorging en ziekenverpleging, recrea tie en groepsgesprekken. De andere weken gaan op aan praktische trai ning en stages ln de ziekenboeg, de keuken en bij het welfarewerk. Aan het einde van de tweejarige cursus wordt de theoretische en praktische kennis getoetst aan de hand van een „Casus", een fantasieziektebeeld van een bejaarde. Een zelf aange legd plakboek over actualiteiten in maatschappij en kerk en een trouw ingevuld praktjjkboekje tellen ook mee op het examen. „Wat de mogelijkheden zijn na het examen?". Zuster Tijnagel: „De meisjes kunnen doorstuderen voor ziekenverzorgster, verpleegster, ver zorgster bij demente bejaarden of een kadercursus volgen". !pi!!!IBII![IB!lll!B!ll!IB!!IIiBIifll!l!IBI!IIB[!ll!BII!IIB!ll!BII!l!B:l AARDBEIENTOETJE 2 Caketjes, 500 g aardbeien, I j§ 100 g poedersuiker, 2 lepels ei- j§ g troensap, 2 lepels sherry, Vz li- ter vanillavla, eenachtste liter y slagroom, 1 pakje vanillesui- y ker- H Snijd de cake in blokjes en leg deze in een vlakom. Was de B aardbeien, laat ze uitlekken. B g Halveer ze en zet ze weg met m 1 poedersuiker en citroensap Leg de aardbeien op de cake. y m Schenk de sherry erover. Schep B de vanillevla erop. Garneer het s geheel met de geklopte slag- j B room, waarvoor de vanillesui- y ker is gegaan. Voor deze grote groep bejaarden is be jaardenzorg een ongewenst artikel. Een kleine handreiking van de bu ren bij een kortstondige ziekte of een opverend „hippie" in een volle lllllll De lantaarnpaal in de tuin mag voor de één een statussymbool, voor de ander een weemoedige herinnering aan de eerste kus onder een gaslicht- lantaarn betekenen, een feit is dat hij een plaats veroverd heeft in me nig hart en stukje grond. Hij brandt elektrisch. Althans tot nu toe, want ze worden weer gemaakt, de gas lantaarns. Nu brandend op aardgas Het verbruik is 12 cent per etmaal de semi-hongersnood de dood vroeg komt en het instinct tot behoud van de soort mannen en vrouwen er toe drijft veel kinderen voort te bren gen. Is het daarom mogelijk dat de Kennedy's hun leven lang opgevoed ln eerzucht en vermetelheid, weten, ofschoon wellicht slechts instinctief, dat hun een vroege dood te wachten staat? In de zomer van 1957 kreeg Jac queline weer een schok te door staan. Ze had haar vader sinds haar huwelijk heel weinig gezien, hoewel ze wist hoevee] hij van zijn dochters hield en graag wa>t van ze wilde horen en ze nog liever zien. Het was haar niet bekend, en hem eigenlijk ook niet. dat hij aan kanker leed en op een dag midden in de zomer stierf hij in een ziekenhuis, na we ken van onduldbare pijn. Ze spoedde zich met haar zuster Lee en John Kennedy naar zijn sterfbed. Maar Jacqueline nam de leiding van de begrafenis in handen en zorgde voor zomerse tuinbloe- men. want ze herinnerde zich haar vader als vrolijk en luchthartig. Toen hij in East Hampton begraven werd liet ze het graf bedekken met boterbloemen. Er waren maar wei nig familieleden bij de begrafenis en nu, te laat, schenen ze zich Jack Bouvier's goede eigenschappen te herinneren. Hoe amusant hij ge weest was, hoe joviaal, hoe knap- Hij stierf zonder ooit zijn kleindoch ter Caroline gezien te hebben. Hij stierf voor hij de vreugde gesmaakt had zijn geliefde Jacqueline First Lady van de Verenigde Staten te zien worden. (Wordt vervolgd 14. Jacqueline Bouvier kwam terug uit Parijs met nog meer élégance en charme en tot groot genoegen van haar vader verloofde ze zich met de knappe zoon van een New-Yorks bankier. Nu zou ze in New York gaan wonen; ze zouden elkaar vaak zien en hij zou weer deel van haar leven uitmaken. Helaas hield de verloving geen stand en kwam er opnieuw een eind aan zijn droom. Bijna voor het tot hem doordrong sprak ze over teruggaan naar Parijs Ze had de eerste prijs gewonnen in een „Prix de Paris"-wedstrijd van „Vogue" door een ontwerp te maken voor een nummer van dat blad waarvoor ze zelf vier artikelen ge schreven had over de haute couture Wie anders dan zijn moeder kan hun dit eerbetoon geleerd hebben John Kennedy's laatste groet agn zijn vader. plus een verhandeling over mensen die ze graag zou hebben willen ken nen. Ze kreeg een aanbod om zes maanden op het Parijse, en zes maanden op het New-Yorkse kan toor van „Vogue" te komen wer ken. Helaas werd hij opnieuw teleurge steld en zij ook, want haar moeder en stiefvader haalden haar over de prijs niet te acceptoren omdat ze al zo lang vain huis geweest was. Zij zelf had maar één reden waarom ze bereid was afstand van de prijs te doen ze was bang dat als ze naar Parijs terugkeerde ze die verrukke lijke stad nooit meer zou willen verlaten. Jacqueline voltooide haar opvoeding aan de George Washing ton Universiteit. Nu herhaalde haar vader het aan- ood dat hij reeds eerder gedaan nad: op zijn kantoor tegen betaling te komen werken. Maar haar stief vader kwam met een tegenvoorstel op de proppen. Ze had al lang oelangstelling getoond voor de jour- lalistiek en hij hielp haar een be trekking te krijgen bij de „Was- nington Times - Herald". Ze werd fotojournaliste, eerst zonder vermel ding van haar naam, maar die on derscheiding verkreeg ze binnen een jaar In 1952 ontmoette ze in het kader vain haar werk voor de krant John F- Kennedy bij een diner. Een paar maanden later begonnen ze elkaar geregeld te ontmoeten. Al spoedig gingen er geruchten over een verlo ving, maar die sprak ze tegen om dat, naar ze op een vraag geant woord moet hebben, „hij gek genoeg was om zich kandidaat voor het presidentschap te stellen". Maar ze verloofde zich op 25 juni 1953 met hem, hoewel ze als de gewetensvolle journaliste die ze was de publieke bekendmaking enkele dagen vertraagde tot de „Saturday Evening Post" verscheen met een artikel getiteld: „Jack Kennedy: df vrolijke jonge vrijgezel van de se naaf'. De bruiloft vond im septembei plaats. Jack Bouvier was vastbeslo ten zijn verschijning in het open baar ter gelegenheid daarvan tot de beste in zijn leven te maken. Df dag voor de bruiloft ging hij keurig gekleed, charmant, nog steeds knap naar Newport en narai kamers in het beste hotel. Hij werd uiterst hoffe lijk behandeld, maar de volgende morgen was hij niet iin staat de bruiloft bij te wonen. Er werd bericht verzonden dat hij verhinderd was. Het was Hugh Au- ohincloss die de bruid weggaf. Hoe zeer de afwezigheid van haar vader haar ook gehinderd mag hebben, ze toonde geen spoor van droefheid. Ze was stralend en mooi en de bruiloft was een triomf. In het hotel pakte Jack Bouvier zijn koffers en keerde terug naar New York. De praatjes over zijn ondeugd, aanvankelijk nog geruch ten over een ziekte, siepelden door in de society en hij werd nooit meer deed op Jack's begaafde en mooie vrouw haar nu en dan, omdat ze zo gewend was aan haar eigen innerlij ke wereld, maar daartegenover stond dat ze nu de zekerheid had tot één bepaalde familie te behoren. Het was voor haar misschien moeilijker zich aan te passen aan haar echtgenoot, zelf een Kennedy en daardoor gewend aan het gejaag de politieke leven- De hele familie Kennedy werd in beslag genomen door politieke kwesties, internatio nale zowel als nationale, maar Jac queline Kennedy vond politiek en zoals ze grif toegaf, politici verve lend Kunst en kunstenaars trokken naar belangstelling en het is heel goed mogelijk dat ze eenzaam is geweest in die jaren dat haar man zich concentreerde op zijn carrière als senator en zijn vaste voornemen net presidentschap te bereiken. Een vriendin van Jacqueline heeft me toevertrouwd: „Voor ze trouw den heeft Jack tegen Jackie gezegd dat hij minstens vijf kinderen wilde hebben. Iedere Kennedy wil kinde ren hebben. Jacqueline kreeg er vier in zeven jaar. Hij was altijd het gelukkigst als er een baby op komst was". Ze heeft twee miskra men gehad voordat Caroline geboren Jacqueline Kennedy gedroeg zich waardig na de dramatische moord op werd. haar man. Hier met de kinderen John en Caroline op de begraafplaat: Ik vraag me af of hij een voorgc- Arlington. voel van een vroege dood gehad heeft. De natuur heeft haar eigen de persoonlijkheid die hij geweest worden was, is zo bekend dat ik het compensaties. Ik herinner me een was. Hij onttrok zich aan de aan- hier niet opnieuw hoef te beschrij- verhandeling van een Braziliaanse dachit van het publiek en leefde ven. De familie Kennedy gaf haar geleerde van naam, waarin hii steeds meer op zichzelf tot hij al- financiële en psychische zekerheid, schreef dat als er onder een volk leen overbleef met de twee mensen ln ruil daarvoor verwachtten ze dat een voorgevoel van een vroege dood die voor hem zorgden. ze een deel van de familie zou heerst het geboortencijfer abnormaal Het leven van Jacqueline Bouvier, worden. Ongetwijfeld bezwaarde het hoog is. Hij haalde als voorbeeld nadat ze Jacqueline Kennedy ge- beroep dat de familie Kennedy vaak onder andere India aan, waar door

de Stem | 1971 | | pagina 21