Publikatie- verbod opgeheven één Breda maakt nog geen zomer Departement niet onverdeeld gelukkig met Yerkeersfonds VOORLOPIG GEEN PRIK ACTIES MEER Wie z'n zaak in het nieuwe winkelcentrum te Teteringen W vestigt, heeft alles mee voor goed zaken doen. Opperste gerechtshof beslist ACHTTIEN „ILLEGALE" PORTUGEZEN IN ARREST De 6-pak Breda Bier 2*88 Kosmonauten dood na geslaagde landing Op radio en televisie INBREKERS buitenland binnenland commentaar Stimulans Voor gratis brouwerijbezoek - vraag uw leverancier Baby in wieg gestikt MANKEMENTEN AAN DRAAGELEMENT; BOUW FLATS STOPGEZET DE HAVENZATHE Donderdag 1 juli 1971 (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG r UTRECHT De vijf partijen van liet aanstaande ka binet-Biesheuvel mogen dan in hun legeerakkoord de oprichting van een Verkeersfonds in uitzicht hebben gesteld, dat wil nog niet zeggen dat men er op het ministerie van Ver keer en YVaterstaat zo gelukkig mee is, omdat men opziet tegen de ingewikkelde uitvoering. Als ge volg van de huidige regeringspauze is het ook moeilijk commentaar te krijgen op de vervoersfilosofieën van de NS-directie, die hier en daar «orden uitgelegd als een poging om de automobilist meer te laten beta len. Er staat een r teveel in die zin, zo zegt men in Utrecht: het gaat in principe niet om meer, maar om meebetalen. Het begrip Verkeers fonds heeft in het jaarverslag van NS een concreter inhoud gekregen dan in het regeerakkoord. Het gaat, zoals wij al hebben uiteengezet, om het vergaren van alle opbrengsten van verkeer en vervoer in één grote pot, van waaruit dan zowel alle verkcersvoorzieningen wegennet als het openbare vervoer kunnen worden gefinancierd. Om de priori teiten goed te kunnen vaststellen heeft men een wetenschappelijk en technologisch stuurmechanisme no dig. Het is juist die stuurmechaniek waar men op het ministerie van Verkeer en Waterstaat tegenaan zit te hikken, ook al omdat het departe ment wetenschappelijke onderzoe kingen, voor zover ze worden ge daan, pleegt uit te besteden aan gespecialiseerde instellingen als het Nederlands Economisch Instituut. De resultaten ervan komen meestal ter beschikking als de gegevens al weer achterhaald zijn. Door de diverse bijdrageregelin gen voor verkeer en vervoer heeft het departement, ondanks zichzelf, wat meer beslissingen moeten ne men over objecten die een subsidie verdienen. Maar insiders geven graag toe, dat dit een tikje „met de natte vinger" gebeurt. De gedachte aan een Verkeers fonds, zoals het aanstaande kabinet en ook de directie van NS .voor ogen staat, is overigens niet nieuw. De socialistische vervoersdeskundige drs. Ed. van Thijn zag zijn motie over de instelling daarvan weliswaar verworpen, maar kreeg wel de VVD. En 't stuurmechanisme', zoals het in 't jaarverslag van NS heet, werd door de liberale Telders-stichting gepro pageerd met de slagzin „prijsmecha- nisch rijden". Dat betekent dat de automobilist betaalt naarmate hij meer of minder rijdt, meer of min der parkeert en waarbij nog reke ning wordt gehouden met de tijden (spitsuren of niet) en plaatsen (o- vervolle centra of buitenwijken) waar hij rijdt. Eenzelfde strekking heeft een anti-revolutionaire stu die. De president-directeur van NS, mr. M. G. de Bruin, beroept zich op de politici opdat 't openbare vervoer in dat verkeersbestel goed aan zijn trekken zal komen. Hij zegt: „Alle grote politieke partijen hadden de bevordering van het openbare ver voer in hun programma staan. De kiezers hebben in meerderheid op die partijen gestemd en zijn dus met dat punt akkoord gegaan. Het is nu aan de politici om hun program ma waar te maken". Mr. De Bruin citeerde verder de cijfers uit een recent opinieonderzoek die erop dui den dat met het voortschrijdende autobezit ook de publieke belang stelling voor het openbare vervoer toeneemt. De NS-directeur legt er de nadruk op dat hij het recht erkent van elke Nederlander om zijn koopkracht voor de aanschaf fing van een auto te gebruiken. „Maar dan moet men de ogen ook niet sluiten voor de consequenties van een massaal autobezit voor de milieuhygiëne, de leefbaarheid der steden en het grote beslag op de verkeersruimte, ook buiten de ste den". t (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON Het opperste gerechtshof van de Vere nigde Staten heeft gisteren besloten dat de New York Times en de Washington Post het recht hebben om de puhlikatie van de geheime Vietnam-documenten van het Pentagon voort tc zetten zonder inmenging van de regering. Het negen leden tellende hof kwam tot deze uitspraak met zes stemmen voor en drie stemmen tegen. De regering is er niet in ge slaagd het hof te overtuigen van de noodzaak om puhlikatie van de documenten te verbieden, aldus de uitspraak. William R. Glendon, de advocaat van de Post verklaarde later dat de uitspraak van het hooggerechtshof de regering zou ontmoedigen wat betreft het aanspannen van proces sen tegen dagbladen en andere me dia. ----gwspgwa "VVTIE wordt, of hij nu in Oost of in West woont, niet even stil bij het vernemen van het dramatische ongeluk dat zich aan de drie Rus sische kosmonauten heeft voltrok ken. De dood van drie mensen, een zaam in de ruimte, spreekt op zich teeds tot de verbeelding, maar als dit ook nog gebeurt in dienst van een moderne wetenschap als de ruimtevaart en aan het slof van een nieuw ruimterecord, schokt zo'n doodsbericht des te meer. Daar komt met name voor Sovjet- Rusland nog een belangrijk aspect bij: meer nog dan in de Verenigde Staten gelden daar de ruimtevaart projecten als prestige-obiecten. Met elke ruimtevlucht moeten in de Sov jet-Unie niet alleen de wetenschap en het beeld van een technisch hoog ontwikkelde maatschappij waar ge maakt worden, maar ook de partij. In de woorden van de Sovjets is immers elke technische vooruitgang verkregen in dienst van en dank zij de communistische partij. Een der gelijke enorme mislukking als de ramp met de Sojoez-11-bemanning betekent dus ook een niet geringe klap in het gezicht van de partij. Ook wanneer zal blijken dat de oorzaak een, misschien zelfs niet te voor komen, technische fout is'geweest. Gnuiven over deze Sovjet-Rus sische tegenslag is wel het laatste wat men in het Westen mag doen Maar behalve het sturen van wel gemeende telegrammen van deel neming naar Moskou, dient er toch meer te gebeuren. Dit trieste onge luk moet dienen als waarschuwing. Het is (op z'n minst) het derde ruim tevaart-ongeluk, dat mensenlevens kost en daaruit blijkt dat elke ruimte- vlucht, Russisch of Amerikaans, grote risico's met zich meebrengt. Nu kan, en zal men aan beide kan ten wel streven naar nog grotere technische perfectie en daardoor grotere veiligheid, maar veel be langrijker zouden wij het vinden als deze ramp een stimulans wordt tot meer samenwerking van de twee ruimtevaart-mammoets, Rusland en de VS. Op hoog maar nog eenzaam, niveau zijn reeds enige tijd ruimte- vaartgeleerden uit beide landen in gesprek over samenwerking. Er is bijvoorbeeld al gesproken over ge meenschappelijke koppelingssyste men. Maar veel zal dit niet uithalen, zolang de duidelijke politieke wil tot concrete en intensieve samenwer king uitblijft. Want pas zo'n ver gaande samenwerking zal de ruim tevaart uit de prestioe-sfeer halen, waardoor de „noodzaak" tot het nemen van risico's veel en veel kleiner woidt. De regering heeft bij alle rechts zaken, die op de publikaties zijn gevolgd, steeds verklaard dat verde re onthullingen over de Amerikaan se Vietnam-politiek het land onher stelbare schade zouden toebrengen. Daartegenover stellen de advocaten van de twee befaamde liberale dag bladen de grondwettelijk vastgeleg de persvrijheid en het recht van de burgers op informatie. Het vonnis van het hof zal naar alle waarschijnlijkheid ook van in vloed zijn op de zaken van de „Boston Globe" en de „St.-Louis Post-Dispatch", die door lagere rechtbanken een voorlopig publika- tieverbod kregen opgelegd. Senator Mike Gravel heeft afgelo pen nacht voor een sub-commissie van de senaat mededelingen gedaan uit het geheime rapport van het Pentagon, dat het congres als ver trouwelijk stuk ter kennisneming door de regering ter beschikking is gesteld. De senator wil langs deze weg bereiken dat de inhoud van het rapport toch aan het publiek bekend wordt. Hij riep daarvoor de leden van de sub-commissie voor openbare wer ken, de enige waarvan hij voorzitter is, bijeen. Gravels bedoeling was zich hierdoor een forum te verschaf fen om zijn verslag i.n de handelin gen te krijgen, die oenbaar zijn. De democratische senator uit Alaska brak tijdens zijn e'motioneel betoog herhaaldelijk in snikken uit. Hij verklaarde dat hij de stukken openbaar maakt in de hoop dat de inhoud ertoe zal bijdragen dat de oorlogspolitiek gewijzigd wordt. Se nator Gravel is een fel tegenstander van de Amerikaanse politiek inzake Vietnam. Een eerdere poging van Gravel passages uit de geheime stukken op een openbare zitting van de senaat voor te lezen is dezer dagen door de republikeinse senatoren verhin derd. Gravel loopt het risico dat zijn handelwijze bepaalde sancties tegen hem tot gevolg zal hebben. De door hem onthulde gegevens hebben betrekking op de in het rapport behandelde periode tussen 1940 en 1950 en die van 1961 tijdens de regering-Kennedy De kopieën zijn in de loop van d dag aan de pers verstrekt. Zij om vatten enkele honderden pagina's. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM Op het hoofd bureau van politie in Rotterdam worden momenteel achttien Portu gese gastarbeiders vastgehouden, die volgens de Rotterdamse vreemde lingenpolitic niet in liet bezit zijn van een werk- of verblijfsvergun ning. De illegaal in ons land ver blijvende Portugezen kwamen bij de justitie „bovendrijven", nadat de metaalbedrijven in het Waterwegge bied besloten geen gebruik meer le maken van de activiteiten van kop pelbazen. Tot 18 juni werkten de Portugezen in dienst van een Rot terdams koppelbedrijf op de wer ven van Verotme te Rozenburg. De Portugezen waren (met een Verolme-vertegenwoordiger) naar het Rotterdams politiebureau gegaan voor „de laatste" formaliteiten. Daar aangekomen voor de rest van de vergunningen was gezorgd wer den ze ingesloten. In vakbondskrin gen »n bii v«rolme is men zeer ver ontwaardigd. (ADVERTENTIE) MOSKOU(ANPDPAAFP TASS REUTER) Met de dood van de drie Sovjet-Russische ruimtevaarders Dobrovolski, Vla dislav Volkov en Viktor Patsajev heeft de Sovjetrussische Saljoet- onderneming, die 25 dagen lang zo succesvol was verlopen, gis termorgen bij de landing een wel zeer droevig einde gevonden. De ruimtevaarders waren na hun 24ste werkdag in de ruimte in de Sojoez-11 gegaan, van het ruimtesta tion Saljoet-1 losgekoppeld en be gonnen aan hun landingsvlucht. De remraketten werkten feilloos. Nadat zij de atmosfeer in gedoken waren viel, zoals gewoonlijk, de radiover binding uit. De capsule zweefde aan de grote parachutes naar de aarde en volgens het persbureau Tass was bijna tegelijkertijd een bcrglngs- hefschroefvliegtuig ter plaatse. De vliegers vonden de drie mannen, die langer in de ruimte waren geweest dan wie ook, zonder teken van le ven in hun stoelen 'zitten. De dood moet binnen enkele minuten zijn ingetreden, waarschijnlijk in de pe-, riode waarin' de verbinding tussen de Sojoez en het grondstation was uitgevallen. Naar de oorzaak van dit ongeluk wordt naarstig gespeurd. AMSTERDAM (ANP) De zes weken oude David Bartels is door zijn moeder in haar woning in Am sterdam levenlóos in zijn wiegje aangetroffen. Hij was door verstik king om het leven gekomen. Prins Bernhard, minister Den Toom en tal van hoge militaire autoriteiten kunnen er op rekenen dat ze vandaag grote stapels brief kaarten in de bus krijgen waarop een breed grijnzende soldaat staat afgebeeld die uitbundig met beide handen aan het groeten is. De kaart is voorzien van de tekst „groeten uit de kazerne". Dat alles is op touw gezet door de vereniging van dienstplichtige militairen (VVDM), die op deze wijze wil protesteren tegen het feit dat de groetplicht binnen de ka zerne nog niet is afgeschaft. Bui ten de kazerne hoeft zoals bekend niet meer te worden gesalueerd. HILVERSUM (ANP) De alge mene bond Mercurius zal voorlopig afzien van verdere prlkacties bij radio en televisie. Mercurius-be- stuurder Chr. de Vries heeft dit woensdagmiddag na het bekend wor den van het standpunt van de raad van beheer van de NOS medege deeld. De heer De Vries is van oordeel, dat de werkgevers de deur naar verdere onderhandelingen vol doende hebben laten openstaan om voorlopig van verdere acties af te zien. De heer De Vries baseert deze conclusies echter niet zo zeer op het communiqué van de raad van be heer (waarin staat, dat een gesprek over de geschilpunten alleen zal worden hervat, als blijkt, dat alle vier de bij het overleg betrokken bonden daartoe d>e behoefte laten blijken), doch op het onderhoud, dat gistermorgen in de VARA-studio heeft plaatsgevonden tussen de heer De Wilde van werkgeverszijde en de heren De Vries en Röttger, in aanwezigheid van de vice-voorzitter van het NVV, de heer A. de Boon, oud-NW-voorzitter A.H. Kloos en de secretaris-penningmeester van de VARA, de heer J. Mulder. Mercurius zal in de eerste plaats de drie andere bonden vragen of zij bereid zijn, over de zes voor Mercu rius niet aanvaardbare punten op nieuw met de werkgevers van ge dachten te gaan wisselen. De heer De Vries zei te verwachten, dat het eerste overleg met de andere bon den nog deze week kan plaatsvin den. Mercurius heeft volgens de heer De Vries van de NOS-personeels- commissaris K. de Wilde de verze kering gekregen, dat wanneer de bonden niet op dit verzoek zullen ingaan, de werkgeversdelegatie de vier bonden voor een gesprek zal uitnodigen. Wanneer zal blijken, dat de andere bonden ook hieraan geen behoefte hebben, zal Mercurius het overleg met de werkgevers alleen voortzetten. De heer De Vries zei, dat voldoende redenen aanwezig zijn om aan te. nemén, dat men van werkgeverszijde hiertoe bereid is. Eventueel hoopt men op deze wijze tot een aanvulling op de cao te komen. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH De dienst bouw- en woningtoezicht van Den Bosch heeft de bouw van vier flats in het bestemmings plan Hambaken in Den Bosch- Noord stop laten zetten in ver band met mogelijke mankemen ten aan de betonnen draagele- menten. In de flat, waarvan de bouw het verst gevorderd is, zijn zogenaamde grindnesten in een aantal elementen ontdekt. Een onderzoek van het TNO in Delft moet nu uitwijzen of de elementen moeten worden ver vangen, en waaraan de even tuele mankementen, die moeten zijn ontstaan tijdens het storten van het beton, te wijten zijn. De uitslag van dat onderzoek zal pas in de loop van volgende week bekend kunnen zijn. In verband daarmee zijn twaalf personeelsleden van Heymans Bouwmaatschappij n.v. te Ros malen, die de flats bouwt, tij delijk overgeplaatst naar andere bouwwerken. Volgens directeur A. Heymans van het bouwbe drijf is de stopzetting van de bouw „een nare zaak, maar voor lopig zeker nog geen onoverko melijke strop". De vier flats met in totaal 216 wooneenheden in de wo ningwetsector, worden gebouwd in opdracht van de Bossche bouwvereniging St.-Jozef. De flats worden negen hoog. De bouw van de flat was al tot vier hoog gevorderd. Van de andere drie liggen eigenlijk alleen de fundamenten nog maar. -V Gaat u maar na. Teteringen is een welvarende forensenplaats vlakbij Breda. Het ligt pal aan de grote verkeersweg Breda-Oosterhout. Aan die weg, op de gunstigste plaats van het tuindorp, wordt het hypermoderne winkelcentrum "De Scheperij" gebouwd. Teteringen is een snel groeiende gemeente. Het winkelcentrum, dat nog dit jaar geopend wordt, heeft nog meer eigenschappen om een succes te worden. Parkeerruimte voor 110 auto's, gezellige vormgeving en voor de zaken zelf een goede bereikbaarheid. Er is plaats voor zaken in praktisch elke branche. Het winkelcentrum bestaat uit 12 units, waarvan u er een kunt huren v.a. 85 m2. Ook de volgende branches kunnen zelcer op goede zaken rekenen: bakkerij/chocolaterie slijterij - snackbar/petit restaurant - drogisterij/parfumerie - radio/TV/ fotozaak - slagerij - rijwiel- en bromltelszaak - tijdschriften/ tabakszaak-wasserette-bloemenkiosk - schoenenzaak - knnstnijverheidszaak - autoshop - sportartikelen vishandel. Beeds verhuurd zijn: supermarkt - dameskapsalon - doe 't zelf - bank. Dit reële aanbod zult u zeker willen overwegen. Vraag in elk geval inlichtingen. Uitvoerige dokumentatie ligt voor u klaar. Belt u ons maar even, telefoon 010-302922, toestel 2770. N.V. Bouw- en Exploit at iemaat. schappij De üavenzathe, Kruisplein 29 Rotterdam. Aangezien ik op het moment van, schrijven nog niet wist of we nu een nieuw kabinet hebben, ja dan nee, zwijg ik er nog maar over. Boven dien, eventuele kanttekeningen bij dit kabinet kunnen nauwelijks ver rassingen opleveren voor wie reeds vier jaar deze kolom leest. Over naar droeviger gebeurtenis sen: de dood van de drie kosmonau ten, zonder dat iemand het wist, een zaam in de ruimte. Dat is niet alleen voor de Russen een tegenslag, daar zult u het wel mee eens zijn. Ik kan het toch niet laten, even terug naar de politiek. Ik hoor het Geertsema al mompelen: Die Bies heuvel kan zo hoog niet zijn, of we lopen er wel overheen. Ja, en dan die radio- en televisie jongens met hun prikacties. Nou, ge- prikt hebben ze kennelijk wel, want ik heb gelezen dat vele kijkers boos geworden zijn. Vreemd, want Peyton Place kwam dinsdagavond toch nor maal door, heb ik vernomen. Ik heb ook gehoord dat zelfs het tijdsein uit een prikklok kwam. Tussen haakjes: ik ken mensen die een kleurentelevisietoestel hebben gekocht om te zien of die jongens van Brandpunt en zo nou werkelijk zo rood zijn. Oppositie: Formamateur! Haagse kringen: prof. Steenkamp is ook alleen maar over de Alpen heen gekomen, omdat-ie hoog-leraar is. „Het is onbegrijpelijk, dat er aan de ene kant gevraagd wordt de sol daat meer te betalen, maar dat aan de andere kant het verzoek komt de defensiebegroting te verminderen." (Prins Bernhard). Daar is zo goed als geen speld tus sen te krijgen. Op de pluimveetentoonstelling te Oregon (VS) heeft een haan een kraaiwedstrijd gewonnen met 85 aan slagen in een halfuur. Dat heeft zelfs nog de VARA nog nooit gepresteerd. EUs-berg je maar! En uit dezelfde doorgaans welin gelichte bron: Vietnamisering? Viet- n amisère! Als klap op de vuurpijl is deze week mr. Luns zoals men zich nog wel zal herinneren sinds onheuglijke tijden minister van Buitenlandse Za ken geweest in Engeland door ko ningin Elizabeth zo hoog onderschei den dat hij voortaan de letters CH achter zijn naam mag zetten. Nu is hij helemaal een kerel om ook nog U tegen te zeggen, vindt u ook niet? Voor het overige hoop ik met u dat het zo'n aardig weertje blijft. We zullen zien. Tot dan. MERIJN. (Vervolg van pag. 1) Bij de inbraken bij de Technische Unie, die hun hoogtepunten vonden in de nachten van zaterdag 19 en zondag 20 juni, werden zestig televi sietoestellen (waarvan vijftig kleu- renontvangers) en een aantal elek trische apparaten weggehaald. De in brekers verkochten de kleurentoc- stellen voor gemiddeld 500,— per stuk aan helers, die ze weer voor 600,tot 700,aan de man brachten. Van de hele buit zijn nu 27 t.v.- toestellen terug, niet meegerekend de toestellen die de rijkspolitie dinsdag vond bij de massale inval in het woonwagenkamp te Waalre. Onder de mensen die in deze zaak van he ling verdacht worden bevinden zich ook twee bewoners van het Waalrese woonwagenkamp. De gemeente- en rijkspolitie me nen dat de inbrakenreeks bij de Technische Unie nog sneller en beter zou zijn opgelost, wanneer de inval in het woonwagenkamp te Waalre in een nog vroeger stadium was ge beurd Dat was echter niet mogelijk in verband met o.m. de gebeurtenis sen in Assen, die ook nogal wat man kracht van de rijkspolitie vergden. Bij de recherche van de Eindhovense politie is men niettemin goed ge mutst te meer omdat men denkt bin nenkort de oplossing van een andere serie grote inbraken rond te krijgen. Over dat laatste wilde men gisteren nog geen nader mededelingen ver strekken. BIJ HET opvaren van het Scheur tegenover Maassluis is het kustvaar tuig „Veritas" gezonken. De opva renden zijn gered.

de Stem | 1971 | | pagina 13