„BEJAARDEEEN AFSCHUWELIJK WOORD" Eén op de tien Trakteer-taartje. „Dat ik het nu beroerd vind, nee dat niet" JHR. VAN RIEMSDIJK NIEUWE MAN AAN TOP Pleidooi voor behandelingscentra voor „overspannen mensen SER-rapport over economie verdeeld Verhaal over verkrachting bleek smoes buitenland Welzijn voor de ouderen een illusie THE BEST THERE IS... Beschuit met aardbeien lekker met lekker. Volop werk Rechtshalf Tweederde geneest Op 9 juli zal onenigheid blijken tussen vakcentrales en werkgevers Lonen en prijzen Remmen lonen niet los Breda Dinsdag 29 juni 1971 In de trein komt de conducteur de kaartjes knippen; een jongen met een braaf, blozend gezicht. Ik grijp mijn tas om het mijne op te diepen. „Doe maar kal'm aan hoor, omaatje", zegt de jongen. Het ligt op het puntje van mijn tong om te zeggen. Ik wist niat dat we familie van elk aar wiaren. Maar bedenk bijtijds hou hij zou schrikken van mijn onvermijdelijk schampere toon. Dat zegt de letterkundige Annie Romijn-Verschoor in het blad „Op leeftijd van de Nederlandse Federa tie voor Bejaardenzorg. In hetzelfde blad zegt de 82-jarige Sarah Bergs- ma-Wolff: „Bejaard wil ik nooit worden. Nooit. Ik verdom het. Be jaarde. ik vind 't 'n afschuwelijk woord". De bedoeling van de hier volgen de bijdrage is wat meer voorlichting te geven over de groep medemensen die we met het etiket bejaard en dank voor de bewezen diensten vaak zeer generaliserend kwalifice ren als sociaal geïsoleerd, financieel gedupeerd, onbekwaam en psycholo gisch vervreemd. De enige Nederlandse bijzonder hoogleraar in de gerontologie tu trecht) prof. dr. J. Th. R. Schreuder zegt daarentegen: Bejaarden zijn een bevolkingsgroep waartegen in hoge mate gediscrimineerd wordt op grond van één uitwendig kenmerk, namelijk de geboortedatum. En dat geldt dan voor hun financiën, hun woningen en al hun rechten. Een stelling van oud-staatssecreta ris C. EgasWe zullen duidelijk moeten maken dat oudere mensen geen oude zakken en nutteloze ope- ters zijn, maar volwaardige en ge waardeerde medeburgers. Anders is het welzijn voor de oudere een illu sie. Tussen 30 en 40 jaar wordt een soort maximale vitaliteit bereikt, die daarna geleidelijk terugloop, maar tot op zeer hoge leeftijd voor het grootste deel behouden kan blijven. Ook psychisch blijft de mens tot op zeer hoge leeftijd volwaardig, zodat bij het ouder worden slecht gradue le vermindering van mogelijkheden optreedt en er geen principiële ver schillen per leeftijd zijn. Het pensioenrecht heeft sociaal- psychologisch de oude mensen gede classeerd, een declassering die de laatste tijd rond het vijftigste jaar een aanvang neemt. Mannen, die 65 jaar worden hebben in ons land evenwel gemiddeld nog 14 jaar te leven, vrouwen nog 16 jaar. In het begin van onze jaartelling - dus bijna 2000 jaar geleden - w:.s de gemiddelde levensduur voor de man 32 en voor de vrouw 31. Het opmer kelijke is dat die levensduur rond 1850 nog maar nauwelijks gestegen was, in Nederland werd een man toen gemiddeld 36,2 en een vrouw 38,5. Sinds 1900 is de totale Nederland se bevolking 2%maal zo groot ge worden, terwijl de „bejaarde" be volking ruim 4 maal zo groot werd. Pas-geborenen mochten er in 1900 niet op' rekenen ouder te worden dan 56 of 57 jaar. Nu is de gemid delde levensverwachting voor een pas geboren-jongen 71,7 en voor een meisje 75,9 jaar. Op 31 december 1968 telde ons land 12,8 miljoen inwoners. Daaron der waren er 1.280.000, ofwel pre cies- 10 procent 65 jaar en ouder. Rond de eeuwwisseling bedroeg dit percentage 6 en in 1930 nog niet veel meer: 6,2. Na de laatste oorlog volgde een snelle stijging: in 1947 7,5%, in 1960 8,7% en in 1968 was dus precies 1 op elke 10 inwoners „bejaard". Momenteel is het percen tage overigens al weer gestegen tot 10,2, in 1980 zullen we boven de 11% uitkomen en rond het jaar 2000 zal het 11,6 zijn. De landen als Duitsland, Frankrijk, België, Enge land en vooral Zweden en Oosten rijk is het percentage bejaarden overigens nog aanzienlijk groter dan bij ons. Toen het geboortecijfer in Neder land in '68 tot een ongekende laagte daalde (er werden toen minder dan 18 baby's per 1000 inwoners per jaar geboren) en we opeens dat percentage 10 achter de bejaarden zagen opduiken, kregen we plotse ling aandacht voor de vergrijzing van onze bevolking. Het vreemde is dat we, als we over het „bejaardenprobleem" spre ken, de bejaarden als een uitzonder lijke categorie mensen beschouwen, terwijl het gaat om een hoogst nor male zaak. Een eeuw geleden be reikte weliswaar slechts éénvierde van onze bevolking de ouderdom, maar nu bereikt slechts éénvierde de ouderdom niet. -y". ,-V :V A;* V Zo'n boodschappenlijstje is tegenwoordig niets bijzonders. En waarom ook? Condooms kopen is een normale zaak. Dat vinden steeds meer mensen, zowel mannen als vrouwen. Een gelukkige ontwikkeling, want gezinsplan ning is in ons drukke landje geen overbodige luxe. Het Durex condoom is een van de betrouwbaarste en makkelijkste voorbehoedmiddelen. tv.-:, s.'BB Overal te koop, in winkels en automaten, waar en wanneer u maar wilt. Durex is niet storend in het gebruik en volkomen veilig, ook op langere termijn. Daarom adviseren veel huisartsen het gebruik van condooms. Zeven van de tien verkochte condooms zijn Durex-condooms. Dat zegt genoeg. Durex. een wereldbekend merk van de London Rubber Company. Beschuit met aardbeien. Lekkervlug gemaakt. Als toetje of zomaar tussendoor. Een gezonde traktatie die ook uw figuur ontziet. Zo'n brosse beschuit met frisse aardbeien een lekkere zomergewoonte! (ADVERTENTIE) EINDHOVEN Achteloos leunt hij tegen het „dievenalarm", een klein apparaat dat met zijn hels lawaai inbrekers op de vlucht moet jagen. Als twee goed van de tongriem gesneden heren in smetteloos zomerkostuum precies hebben verteld hoe het allemaal werkt, neemt hij het woord. Jhr. H(enk) A. C. van Riemsdijk, de nieuwe man aan de top van Philips, houdt zün eerste persconfe rentie. Plaats van de handeling de ergens op de zoveelste verdieping van een immens fabrieksgebouw in Eindhoven gelegen Ela-studio, waar het concern v.i.p.'s (keizers, koningen, presidenten) en minder belangrijke gasten de laatste nieuwtjes op elektro-akoestisch gebied laten zien. Geen grote woorden, geen „state of the union" maar doodgewoon een praatje met veertig persbroe ders die uit alle hoeken van het land zijn gekomen om de 61-jarige Van Riemsdijk tot opmerkelijke uitspraken te verleiden. Maar de nieuwe president kent het klappen van de zweep. Hij is immers zelf journalist geweest (Alknuaarse Cou rant Algemeen Handelsblad AVRO) en met listige vraagjes uit de zaal weet hjj wel raad. Zo krijgt de journalist die wat meer wil horen over de familie relaties. - J!br. Van Riemsdijk is de man van „Jetje" Philips, de dochter van gromdleigger Anton van het concern die altijd heeft gezegd „Ze had een jongen moeten zijn" - de kous op de kop. „Straks", zegt de nieuwe baas lachend, maar dat „straks" komt niet. En tegen de Brabantse dagblad schrijver die wel eens wil weten hoe Van Riemsdijk - de ex-jour nalist - denkt over de huidige situatie in de dagbladwereld „Daar geef ik geen antwoord op". Even stilte. Dan zegt de man die in het begin van de jaren dertig de kran ten de kra-niten liet en bij Philips een carrière begon (aanvansalaris 85 gulden per maand) die hem naar de top zou brengen „Een subsidierege ling ,nee, dat zie ik niet zo". Twee uurtjes Van Riemsdijk beginnen met handjes schudden, een „tas" koffie en een hartig hapje en dat alles onder het niets ont gaande oog van perschef Martinot. Van Riemsdijk dist een brokje Van Riemsdijk-geschiedenis op. „Va der was directeur - hoofdredacteur van de Oprechte Haarlemsche Cou rant (nu Haarlems Dagblad) 's lands oudste krant. In zijn vrije tijd schreef hij toneelstukken die in menige schouwburg zijn opgevoerd. De ouderlijke woning stond in Aer- denhowt, precies voor een tramhalte. Dat betekende dusaltijd rennen om de tram naar school te halen. Na de kranten en de radio - de AVRO betaalde voor mijn reporta ges veel beter dan de dagbladen - werd het Philipsafdeling verster kers en cinema". In 1938 verhuist Van Riemsdijk naar Amerika. Weg bij Philips, niet omdat hij er de aard niet heeft maar omdat hij wil trouewn met „het meisje Philips". Per se geen brui loft in Eindlho.ven. Een jaartjevlater is het paar in de lichtstad terug. De dan 28-jarige Henk van Riemsdijk aanvaardt een functie bij PhSlips-Nederland, de verkooporganisatie voor Nederland, waarvan hij jaren later de hoofd directeur wordt. Aan die periode bewaart de man die nu leiding geeft aan honderd duizenden de beste herinneringen. „Ik weet nog heel goed dat we in Amsterdam op de Nieuwendijk winkel in, winkel uit gingen. Licht verkopen, etalageverlichting. Prach tige tijd. was dat". Op 1 oktober 1968 wordt Van Riemsdijk in de Raad van Bestuur opgenomen, het „college van bur gemeester en wethouders van Philips". Een kleine drie jaar later neemt hij de teugels van zijn zwager Frits Philips over. Van Riemsdijk daarover„Ik zou het helemaal niet erg gevonden hebben als men mij op Philips-Nederland had laten zitten, maar dat ik het nu beroerd vind om president te zün. nee, dat niet". Over de toekomst van de onder neming is hij ondanks alles niet pessimistisch „We zitten in een erg diep dal maar ik ben er absoluut van Overtuigd dat we er doorheen komen. Er zijn nog voldoende groei mogelijkheden. Martinot zei laatst tegen me als je over Europa vliegt zie je dat er op het gebied van de verlichting nog volop werk aan de winkel is. Dat is ook zo. We zullen wèl moeten stroomlijnen". Van Riemsdijk is een bereisde Roel. Voor hem zijn er nog maar twee witte plekken op de aadbol Zuid- en Midden-Afrika. In oktober wordt die leemte opgevuld. De nieuwe president-directeur van Philips heeft zijn hart aan de sport verpand. Voetballen, tennissen schaatsen, golfhij heeft er bekers Jhr. ff. A. C. van Pdemsdijk van journalist tot Philipspresident. en medailles mee verdiend, maar daarover vertelt hij niet niet veel. Wel wil hij wat kwijt over zijn activiteiten bij de (koninklijke) H.F.C. in Haarlem, waar hij drie seizoenen in het „eerste" gespeeld heeft, als rechtshalf. („Die man kun je ook onmogelijk links opstellen" grapt een journalist). Toen zowel als nu aanvallen en verdedigen gaan hem goed af. De heimelijke vrees van de P.S.V.-lei- ding dat de nieuwe president die zo goed met het leer overweg kan zich een beetje veel met de eigen club zal gaan bemoeien, neemt hij deze middag definitief weg. „Ik zal me er absoluut niet mee bezighou den; P.S.V. heeft een uitstekende manager". Sport is de grote liefde van Philips' nieuwe topman. De po litiek is dat zeker niet. Dat is wel duidelijk. „Ik heb slechts bepaalde belang stelling voor politiek. Overigens wil ik wel verklaren dat de invloed die onze onderneming op de politiek in dit land heeft, schromelijk over dreven wordt. Natuurlijkje kent bepaalde mensen. Dat is alles". Duidelijk is ook dat jhr. Henk van Riemsdijk niet - zoals zijn voorganger - via morele herbe wapening de wereld wil verbeteren. Hij ziet dat niet zo. Als de twee uurtjes Van Riemsdijk om zijn loeit het dievenalaim. Een technicus wil even demonstreren dat „ie het doet". Een nieuw takje aan de Philips- stam. Als het aan de nieuwe president directeur ligt komen er nog vele bij. PIET DE BONT (Van onze redactie binnenland) UTRECHT Voor het over grote deel van de „overspannen" mensen bestaan op het ogenblik geen behandelingscentra. Toch is via wetenschappelijk onderzoek de laatste jaren naar voren geko men, dat 15 tot 40 procent van de Nederlanders psychische moeilijk heden heeft. Dr. B. H. de Groot, verbonden aan de psychiatrische afdeling van het Academisch zie kenhuis in Utrecht trekt in Ruim Zicht hef oficieel orgaan van het Nederlands Katholiek Vak verbond de conclusie, dat in schakeling van de herstellingsoor den in de geïnstitutionaliseerde gezondheidszorg dringend nood zakelijk is. Hij is al enige jaren bij het werk van herstellingsoorden van het NKV betrokken: Sonnehaert, Mutsaert- soord en Ariënshof, oorden, die al enkele jaren geleden omgeschakeld zijn van rusthuizen naar behande lingscentra voor mensen met - lich tere - psychische moeilijkheden. Volgens dr. De Groot bestaat er geen alternatief voor het stuk ge zondheidszorg, zoals dat door de NKV-herstellingsoorden wordt be dreven. Uit zijn onderzoek kwam vast te staan, dat twee derde van de 686 patiënten die in 1969 in de NKV-herstellingsoorden zijn behan deld, daar baat bij heeft gehad. Die oorden openen dus nieuwe mogelijk heden tot bestrijding van wat volks ziekte nummer één wordt genoemd- Daarom concludeert dr. De Groot, dat zowel in de medische wereld als bij de overheid op korte termijn een actieve belangstelling voor de her stellingsoorden moet worden bevor derd. Hij stelt, dat huisartsen meest al niet weten wat ze moeten doen met patiënten met lichtere psychi sche klachten. Het bezwaar nu van het afzijdig blijven van medici en overheid is daarom, dat de gezond heidszorg onvoldoende functioneert voor deze mensen met psychische klachten en dat de zorg die er wel is, zich aan de waarneming van de overheid onttrekt. Daardoor bestaat het gevaar van een dilettantisme en onjuiste aanpak. Hij meent daarom, dat in een actief welzijnsbeleid de mogelijkheden, die de herstellings oorden kunnen bieden, niet mogen ontbreken. Tenslotte wijzend op de actuele discussie over het toene mend ziekteverzuim in het bedrijfs leven, zegt dr. De Groot: „Ik ben er zeker van. dat onder de mensen, die nu thuis blijven met vage klachten, er velen zijn, die de kans moeten krijgen voor een stukje werkelijke genezing in de herstellingsoorden. TWEE INWONERS van Sittard zijn gistermorgen om het leven ge komen bij een gecompliceerd ver keersongeluk in Horn. Een vracht wagen kwam in botsing met een personenauto. Twee andere persone nauto's raakten daarna bij de hot sing betrokken. (Van onze parlement, redactie) DEN HAAG Vakcentrales en werkgeversorganisaties zijn het volslagen oneens over de wijze, waarop de overheidsuitgaven zich het volgend jaar zullen moeten ontwikkelen. Die verdeeldheid van opvatting zal zeer duidelijk tot uitdrukking komen in het half jaarlijkse rapport over de econo mische toestand, dat de Sociaal- Economische Raad op 9 juli zal vaststellen. Uiterste pogingen tijdens de voor bereiding om de standpunten tot el kaar te brengen, zijn mislukt en geen der partijen heeft de illusie, dat men tijdens de behandeling van het rap port in de voltallige S.E.R. de tegen stellingen zal kunnen overbruggen. Het voorjaarsrapport van de SER verschijnt door die verzoeningspo gingen al veel later dan gebruikelijk is. Ook SER-voorzitter De Pous is er niet in geslaagd een compromis te bereiken, hoewel het overbruggen van tegenstellingen zijn sterke punt is. De vakcentrales houden onver kort vast aan uitvoering van het actieprogram, dat de overheidsuitga ven wil doen stijgen ten behoeve van imt treffen van collectieve voorzieningen. Zij zijn bereid daar voor genoegen te nemen met een belastingverhoging. De werkgevers organisaties willen de overheid niet meer ruimte geven dan die, welke (ADVERTENTIE) wordt geschapen door de progressie in de belastingtarieven. Liever zou men nog zien, dat de overheidsuit gaven daaronder zouden blijven. Overigens zal de SER -waarschijn lijk wel een redelijke eensgezind heid tonen. Dat staat dan met name op het advies de loon- en prijsmaat regelen in te trekken. Eerder had de raad er al blijk van gegeven, dat lonen en prijzen op dezelfde wijze moeten worden behandeld. In krin gen van het bedrijfsleven heeft men de indruk, dat de overheid wel be reid zal zijn de loonmaatregel terug te nemen, maar de prijzenbeschik- king, al dan niet gewijzigd, zal laten voortbestaan. Werkgevers en vakcentrales zijn het er overigens wel over eens. dat na intrekking van de loonmaatregel de remmen niet losgegooid moeten worden. Loonexplosies moeten wor den voorkomen, opdat men in 1972 niet voor nog grotere moeilijkheden komt te staan. Het achterblijven van de reële loonsverhoging bij de pro- duktivi-teitsstijging blijft dan ook het devies. Dit motto zaJ vooral gelden op wat langere termijn, want voor dit jaar zijn vrijwel alle cao's al afgesloten, althans de belangriik- ste en omvangrijkste, zodat daar:n geen wijziging meer komt als de loonmatigingsbesluiten door de nieu we regering worden teruggeno men. Brieven voor deze rubriek moeren mef vol ledige naam en adres worden ondertekend. Bij publicatie zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uitzondering zal van deze regel wor den afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publicatie van brieven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met in houd, e.g. strekking. Als ex-Bredanaiar die deze stad nog steeds een warm hart toedraagt begin ik me zorgen te maken. Als de kreet „Agge mar leut hebt" niet meer in, maar over Breda gebezigd wordt lijkt deze zorg gerechtvaardigd. NOORDWIJKERHOUT H. VERDEIJEN (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM Het blijkt, dat het 17-jarig meisje, dat vorige week bij de Amsterdamse politie aangifte deed van ontvoering en verkrachting, een valse aangifte heeft gedaan. Zij wilde daarmee haar ouders haar late thuiskomst verklaren. Tegen haar is proces-verbaal opgemaakt. De jongedame vertelde de politie de vorige week, dat zij in de Jan Evertsenstraat door drie mannen in een auto was gesleurd, waarna zij in de omgeving van een zwembad in Zwanenburg door een van de man nen was verkracht. Zij gaf een nauwkeurig signalement en de poli tie geloofde het verhaal. Na publicatie in kranten van de lotgevallen van het „slachtoffer" belde een man de Amsterdamse po litie op met de mededeling, dat hij een kennis had gesproken, die hem verteld had: „Wat in de krant staat is flauwekul. Ik ben met die meid uitgeweest". De jongeman die üeze verklaring had afgelegd werd gevonden. Het meisje hield haar relaas nog vol, maar viel tenslotte door de mand. De signalementen, die zij had opge geven, bleken van bestaande perso nen te zijn, die toevallig het café hadden bezocht, waar het slachtoffer met de jongeman de avond van de late thuiskomst had doorgebracht. Zij hadden nergens iets mee te ma ken.

de Stem | 1971 | | pagina 2