Agostini en Nieto oppermachtig in Asser TT BRON EN BULT FRAAI TWEEDE Slechts drie profs bij' laatste acht Wimbledon Nieuw gevoel te koop- ANN F M I EK I BOUMA: HOOGSPRiNGRECORD ZEGE UNE DE MAI IN G.P. DER LAGE LANDEN RELLEN BIJ TT ASSEN. Gallant Way vijfde MMïrcpsi Bvcl^crei&o, h2t station ma (jeuieU in zit Dexe week in NEDERLAND NOOIT ZO SUCCESVOL EMERSON EN RIESSEN GEWIPT PHILIPS Sem&s üie IflmlEnteneh üg uieer in een zuiantad tlu voor revalidatie sport V, KNAP WERK UITSLAGEN Grote kans PMlishave 9© Super met SCI sleiiwiffl méér. Je moeUm voelen. li mi VIJFDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 28 JUNI 1971 ASSEN (ANP) Angel Nieto's dubbele zege in de Asser TT werd met een hartelijk applaus ontvangen. Giacomo Agostini, met zijn rode drie cilinder MV-Agusta oppermachtig in de zware klassen, kreeg eveneens de hulde, waarop een groot kampioen recht had. De ovaties van de ruim 130.000 bezoekers van het motorfestijn op het circuit van Drente waren echter voor de Nederlanders. En terecht. Niet langer teerden de motorsportliefhebbers op de „legende" van Bertus van Hamersveld, die in het grijze verleden in de zware klasse een tweede plaats bevocht achter de BMW-fabrieksrijder Georg Meier. Die fa meuze prestatie van 1938 was op slag vergeten. Niet slechts in één race streden de Nederlanders immers zaterdag in de 41 Dutch TT in de voorste linies, maar in vier van de vijf soloklassen. Twee 26-jarige coureurs werden de helden van het publiek, dat staande op de banken getuige was van historische momenten. De Am sterdammer Bobby Bron met zijn Suzuki en de Ramsel-rij der Theo Bult uit Lonneker zorgden voor de grootste Nederlandse triomfen ooit in een TT behaald. Op het moment van de glorie waarin het onmogelijk geachte waar werd gemaakt, dachten de geestdrif tige supporters niet meer aan de d amatische openingsraoe van de 50- cc-motoren, waarin Jan de Vries door een val de kans miste zijn greep op een wereldtitel in de licht ste klasse te versterken. Zelfs als men nuchter analyserend de feiten beziet zijn de prestaties van beide Nederlandse renners van uitzonderlijk formaat. Natuurlijk, van een gevecht tussen Robby Bron en Giacomo Agostini bij de halve liters is geen sprake geweest. Even min heeft Phil. Read de donkere Italiaan kunnen bedreigen. „Ago" stond genadiglijk toe, dat Bron, die tegen zijn gewoonte in be slist niet snej van start ging, het veld drie ronden lang mocht aanvoeren Slechts de meest verstokte chauvi nisten langs het circuit hebben kun nen denken, dat Bron tegen de grootmeester werkelijk kansen had. Belangrijker dan een fictief duel Agostini-Bron was de strijd, die de Amsterdammer leverde met Dave Simmonds. Halverwege de race liep hij enkele honderden meters van de Brit weg. Agostini toonde vrijwel tegelijkertijd over welke reserves hij beschikte, door in twee ronden zijn voorsprong van amper honderd meter uit te bouwen tot 14 secon den. Met opmerkelijke regelmaat vergrootte Bron het verschil met Simmonds. Bron dankte zijn tweede plaats aan eigen kunde. Niet doordat de pech de concurrentie had ge veld- Zeer knap werk leverde ook Theo Bult: tweede bij de kwart liters en derde in de 350 cc-race. In beide klassen reed ook hij achter een „ze kere" winnaar. Dat Phil Read gezien zijn trainingstijd nauwelijks erg in moeilijkheden kon komen bij de 250cc-motoren was bijna even zeker als de winst van Agostini in de 350cc-race. Slechts Read en de Fin Jarno Saarinen bleken sneller dan de technicus van de Enschedese tb. Toen Saarinen in de elfde ronde uitviel reed de Nederlander op een zeer veilige tweede plaats. Daaraan ken zelfs de Westduitser Dieter Braun, toch wereldkampioen in de 125-cc-klasse niets afdoen. Een prachtig gevecht leverden Saarinen, Bult en de Engelse Yama ha-renner Paul Smart, Snel al waren in de 350-cc-klasse de topposities hekend. Agostini en Read zouden zonder twijfel de meeste punten voor de wereldtitel behalen Sma-rt, wiens polsblessure nog niet geheel was hersteld, kwam in de twaalfde ronde ten val. Dat bracht Theo Bult in de vierde positie. Achter Saari nen, maar voor Rodney Gould - het verhaal wordt eentonig - toch ook een wereldkampioen. Ook Saarinen ging te hard en raakte twee ronden voor het einde van de. baan. Onbe dreigd, bijna twintig seconden voor Rodney Gould, ging de Nederlander als derde door de finish. Die klasse ring bezorgde hem, evenals Bron, een tweede plaats in een competitie om de wereldtitel. Iets wat elke motorsportliefhebber luttele weken geleden als een onmogelijkheid zou hebben bestempeld. De triomfen in de zwaardere klas sen deden de nederlaag van Jan de Vries, winnaar van de 50-cc-klasse van de Oostenrijkse en Westduitse grand prix vergeten. Als favoriet ging Jan cje Vries van start- De Van Veen-Kreidler was in de training 0,8 seconde sneller geweest dan de fabrieks-derby vaal de tweevoudige wereldkampioen Angel Nieto. Maar vlak voor het einde van de strijd kwam De Vries - op dat moment in kansrijke tweede positie - ten val en reed Nieto gemakkelijk naar de zege. 50 cc-klasse: 1. Angel Nieto (Spanje) met Derbi, 8 ronden (61,64 km) tn 30 minuten 17.5 se conden (gemiddelde snelheid 122.083 km u), 2, Jos Schurgers (Ned) met Van Veen-Kreidler 30.55.0, 3. Teun Ramaker (Ned) met Kreidler 31.13.5, 4. Jan Bruins (Ned) met Kreidler 31.58.2, 5. Fred, van dei- Hoeven (Ned) met Derbi 32.04.2, 10. Ton Kooyman (Ned) met Hemeyla 34.06.4, snelste ronde Nieto 3.41.5 (gem. 125.218 km u). 125 cc: 1. Angel Nieto (Spa) met Derbi, 14 ronden (107,86 km) in 48 min 12.8 sec. (gem. 134.231 km u), 2. Baii-ry Sheene (G.B.) met Suzuki 48.14-5, 3. Boerje Jansson (Zwe) met Maico 48.27.6, 11. op een ronde Aar-t Valster (Ned) met M.Z., 13. Toersen (Ned) met Suzuki. Snelste ronde: Nieto 3.19.8 (gem. 138,818 km u). 250 cc: 1. Phil Reead (G.B.) met Yamaha, 17 ronden (130.97 km) in 57 minuten 02,1 seconden (gem. 137.784 km u), 2- Theo Bult (Ned.) met Ya-msel 57.14.0, 3. Dieter Braun (WD1) met Yamaha 57.19.8, 8. Nico van der Zamde (Ned.) met Yamaha 58.42.1, 11. Leo Commu (Ned.) met Yamaha 58.46.3, snelste ronde: Read, 3.16.6 (gem. 141.078 kmu)- 350 cc: 1. Giacomo Agostini (Ita.) met MV Agusta, 20 ronden (154,09 km) in 64 minuten 49.6 seconden (gem. 142.616 km u), 2. Phil Read (GB) met Yamaha 65.12.6, 3. Theo Bult (Ned.) met Yamsel 66.18.1, snelste ronde: Agostini 3.10.5 (gem. 145.595 km u). 500 cc: 1. Giacomo Agostini (Ita) op MV Agusta, 20 ronden (154.09 km u) in 65 min. 34.4 sec. (gem. 140.992 km u), 2. Rob Bron (Ned.) Suzuki 66.33.1, 3. Dave Simmonds (GGB) Kawasaki 66.50.1, 10 op een ronde Noorlander (Ned.), Norton Manx, snelste ronde: Agostini 3.-10.1 (145.901 km u). Zijspannen: 1. (WD1) Münch 14 km) in 53 min 120.916 km u), Owesle-Kramer ronden (107,860 31.3 sec. (gem. Agostini was in de zware klassen niet te houden. Hier wordt hij gehul digd voor zijn overwinning in de 500 cc klasse, waarin onze landgenoot Rob Bron een eervolle tweede plaats bemachtigde. ASSEN (ANP) Ondanks alle optimistische verwachtingen heeft Assen ook dit jaar weer TT-rellen gehad. Vermoedelijk dankzij de uit gebreide voorzorgsmaatregelen én van de politie én van de inwoners van het stadje bleef het echter, in tegenstelling tot vorige jaren, bij enige lichte schermutselingen. Er vielen vijf gewonden, waaronder twee politiemannen, maar de aange richte schade, voornamelijk glas schade aan winkelpanden, bleef be perkt. De moeilijkheden begonnen zater dagochtend rond een uur 's nachts en concentreerden zich met name op het kruispunt Nieuwe Huizen-Ge- dempte Singel, waar opgewonden jongelui op een gegeven moment de tege-ls uit de trottoirs haalden. De politie greep in toen op enkele plaatsen winkelruiten aan diggelen gingen door rondvliegende stenen en tegels. Een bestorming met gebruik van traangas deed de jongelui naar alle kanten wegvluchten. Ook in de Rolders-traaf moest de politie van traangas gebruik maken om de op roerkraaiers enigszins tot bedaren te brengen. Op verscheidene punten in de stad werden brandende autoban den op straat gegooid. Tegen half drie was alles weer rustig. De poli tie had toen 54 jongelui gearres teerd, vorig jaar waren dat er 62. Burgemeester Grolleman, die rond drie uur een persconferentie hield, greep dit laatste punt aan om te vertellen dat het dit jaar rustiger was geweest. „Er was een veel min der gespannen situatie in de stad en er waren ook veel minder mensen, mede door het feit dat de Assenaren dit jaar hun TT-feest op donderdag hielden", zei hij. Hij zwaaide veel lof toe aan de politie, die dit joar met drie in plaats van twee mobiele eenheden aanwezig was. VOETBAL seiïleis zaterdagavond pioen van Frankrijk geworden door een overwinning van 6-3 op Straats burg. De Zuidslarvier Joisip Skoblar (O- lympiquie) werd met 44 doelpunten uit 38 wedstrijden Frans topsco rer. (ADVERTENTIE) LONDEN (ANP) Na de eerste week van Wimbledon kunnen de he ren van de All-England Club zich in de handen wrijven. De speldenprik actie tegen de profgroep Hunt heeft aardig succes gehad. Bij de laatste acht bevinden zich slechts drie professionals: Rod Laver, Ken Rosewall en John Newcombe. Van de drie geplaatste „onafhankelijken" liepen er twee door: Cliff Richey en Stan Smith, terwijl het tableau van de laatste acht wordt aangevuld met reuzendoders als de Nieuwzeelander Onny Parun (winst te gen Marty Riessen), Tom Gorman, die al in de eerste ronde Cliff Drysdale uitschakelde en de Australiër Colin Dibley, die het gat opvult, dat Nastase heeft laten vallen. Bij de dames bereikten eveneens vijf van de acht geplaatsten de kwartfinales. Hier was het dé Britse Virginia Wade, die de moeilijkheden van de „tiebreak" tegen Judy Dal- ton-Tagart niet tebo-van kwam. Naar gerekend is Australiël les en vier heren bij d-e :ht het sterkst vertegen- gevolgd door de Verenig de Staten.(twee en drie), Frankrijk, Groot-B-riittainnie en Nieuw-Zeeland. Prof-promotor Mike Davies kondig de begin dit jaar aan, dat hij met uitzonderling van een enkele hals starrige, die beste spelers van de wereld onder contract had gesteld. Op Wimbledon is dat er niet hele maal uitgekomen. Van de 32 profs werden er veertien door collega's uitgeschakeld en vijftien door bui tenstaanders. Aain het rijtje sensa ties van de operiingsrotnde (Drysdale tegen Gorman, Gimeno tegen Paish) werd zaterdag toegevoegd de uit schakeling van Marty Riessen door Onny Parun. Colin Dibley zal wel nimmer ver moed hebben dat hij het op Wimble don verder zou brengen dan Roy Emerson. Hij placht Emersons baga ge te controleren als zijn beroemde landgenoot Sydney aandeed. Toen echter' het proftennis Austra lië beroofde van vijftien van zijn beste spelers, kwam de grote kans voor Dibley. Hij nam ontslag als douane-beambte en werkte zich in korte tijd op tot Davisoupspeler voor zijn land. Op Wimbledon be vestigde hij die jonge reputatie met een overwinning op Dennis Ralston en kwalificeerde hij zich voor de kwartfinales tegen John Newcombe door een zege op een andere outsi der, de Mexicaan Joaquin Loyo- Mayo. Bij de dames verloor Enge land zijn enige geplaatste speelster, maar kreeg er een ander voor terug bij de laatste acht. Winny Shaw compenseerde het verlies van Virgi nia Wade op bewonderenswaardige wijze. Bij de Franse kampioen schappen had het Schotse meisje tegen de Australische Lesley Bow- rey slechts drie gaimes gemaakt. Nu revancheerde zij zich in drie sets, waarbij ze in de tweede als een koorddanseres langs het randje van de nederlaag liep. In de volgende ronde wacht Margaret Court haar op. De andere kwartfinales gaan- tussen Melville en Dalton, Gunter en Gooilagomg, Durr en Bdllie Jean King. UITSLAGEN: herenenkelspel, vierde rondie (achtste finales): Pa run (Nw.Zeel.)- Riessen (V.S.) 9-8 6-3 3-6 6-3, Rosewall (Aus.)-Stolle (Aus.) 6-4 7-5 7-9 6-4, Smith (V.S.4) - Emerson (Aus.) 2-6 6-1 6- 3 9-7, Dibley (Aus.)-Loyo Mayo (Mex.) 6-3 8-6 6-3, Richey (V.S.)- Bonowiak(V.S.) 6-4 4-6 6-4 6-4; da mesenkelspel, vierde ronde: Nancy Gunter (V.S.-6) - Suzanne Yansone (Rus.) 6-3 6-2, Judy Dalton (Aus.)- Virginia Wade (G.B.) 9-8 6-3, Win nie Shaw (G.B.)-Lesley Bowrey (Aus.) 1-6 9-7 6-3, Evonne Goola- gong (Aus.)-Lesley Hunt (Aus.) 1-6 6-2 6-1; damesdubbelspel, tweede ronde: Helen Gourlay-Kerry Harris (Aus.)-Trudy Walhof - Katja Eb- binghaus (Ned-WDld) 4-6 6-3 6-3, derde ronde: Rosemary Casals-Billie Jean King (V.S. 1 titelhoudsters)- Kristine Kemmer Pat Reese (V.S.) 6-0 6-3. Roi/ Emerson, drievoudig Wimbledon-winnaar, moest nu reeds in achtste finale zijn meerdere erkennen in de Amerikaan Stan Smith. WASSENAAR (ANP) Une de Mai, de 7-jarige vosmerrie, die sinds een jaar of drie tot de beste dravers ter wereld behoort, heeft zondagmid dag in de Grote Prijs der Lage Lan den op Duindigt een demonstratie van haar macht gegeven. Bekwaam geleid door de 41-jarige Jean Rene Gougeon, die ook de trainer van het paard is, snelde zij onbedreigd naar de overwinning, waarmee zij 70.000 gulden toevoeg de aan haar winstsom, welke nu dicht de vier miljoen is genaderd. De Franse graaf Pierre de Monites- son (52), die in vleeswaren doet en een van die grootste draversstailen van Frankrijk bezit, heeft geen mo ment angst gehad, dot zijn „parade paardje" ditmaal niet in de prijzen zou vallen. Weliswaar ging Une de Mai van start met een handicap van veertig meter op de overige dravers, maar toen zij eenmaal de aansluiting had verkregen, was het al spoedig duidelijk, dat zij niet van de over winning af te houden zou zijn. Haar grote klasse had zij toen reeds on miskenbaar getoond. Bij het ingaan van de tweede en beslissende ronde, toen Nederland nog met twee paar den in de kopgroep was vertegen woordigd, Dave Fez in eerste positie en Gallant Way op de derde plaats, die beiden een goede startpositie HAARLEM ANPDe 15-jarige Annemieke Bouma (Atmodes) heeft zondag tijdens jeugdatletiekwed- strijden op het Pim Muiier sport park in Haarlem het Nederlandse record hoogspringen verbeterd en gebracht op 1,76 m. -Het oude record stond met 1,74 op naam van Mieke van Doorn (De Spartaan) en Marjan Ackermans (DEM). (ADVERTENTIE)' hadden verkregen en zich voorlopig cnap wisten te handhaven, had Gou geon Une de Mai reeds gelanceerd. Op het voorlaatste rechte eind begon de afbraak van het veld. Onstuit- haar rukte Une de Mai op en ver voor de finish lag zij reeds in ge wonnen positie. De overigen restte nog slechts de strijd om de andere ere-plaatsen, waarvan de tweede toch nog altijd 35.000 gulden waard was. De belgische veteraan Remi Bals bracht de 8-jarige hengst Busi ris, die hij in het vroege voorjaar van 1971 in training kreeg om hem in korte tijd tot grote prestaties te orengen, als tweede door de finish en als derde eindigde de in Duits bezit zijnde Franse zesjarige hengst Un coeur b, gereden door de oud wereldkampioen Eddy Freuindt. Van de Nederlandse paarden kwam Gal lant Way, gereden door de jonge pikeur Herrie van Ooyen, tot het beste resultaat. Hij eindigde als vijfde. Anneimieke Bouma, die met de fosbury-flop sprint, verbeterde ui teraard ook het Nederlands jeugd- record dat met 1.74 meter sedet 12 september van het vorig jaar op naam van Mieke van Doorn stond. Mieke van Doorn werd met die sprong in Parijs Europees jeugd kampioene. Met haar prestatie heeft Annemie- kc Bouma, die dit seizoen reeds 1,71 sprong, voor de eerste maal voldaan aan de limiet voor de Europese atle- tiekkampioenschappen in Helsinki, die door de K.N.A.U. op 1,75 meter is bepaald. Wim Hol, de Nederlandse lange afstandloper heeft gisteren in het Belgische Wachtebeke een „halve marathon" gewonnen. Hol liep de 21 km, in 1 uur, 7 min. 50 sec. De Belg Hillaert werd met een achterstand van bijna een halve minuut twee de. Dé Roemeense Cornelia Popescu heeft in Praag op de eerste dag van de atletieklandenontmoeting voo dames tussen Tsjechoslowakije en Roemenië bij het hoogspringen de 1.86 gepasseerd. Een poging om de 1.88 m te halen 'mislukte. John Smith, een 20-jarige atleet uit Zuid-Califormië, verbeterde op de tweede dag van de Amerikaanse kampioenschappen het wereldrecord op de 440 yards en bracht het op 44,5 see. Het oude record stond sinds 21 juni 1969 op naam van zijn landgenoot Curtis Mills met een tijd van 44,7 ZEILEN De Nederlanders Ben Staartjes en Kees Kurpershoek hebben in de Kieiler Woche in de tempestklasse in het eindklassement de eerste plaats veroverd.

de Stem | 1971 | | pagina 5