GODDET EN LéVITAN KWAAD OP RENNERS Goudsmit-Hoff f 2500,- extra Jan Janssens visie op de EDDIE MERCKX ÜETJE BANC Pellenaars tactiek gelukt Aimar en Bracke gewond T©nr Grofe slag Protest tegen laag prijzengeld [MM!» i &GÏ&1 VAN KM 10T KM sport 144 km IN 'T KORT SPORTPAGINA VAN MAANDAG 28 JUNI 1971 Drie keer bleef Gerben Karstens overeind in de storm van de aanval, die op een eerste Tourdag altijd groot is. H>ij maakte de meeste in druk in het stuk tussen Basel en Freiburg, waar de vedetten rich groepeerden om de zweep over het peloton te leggen op een 90 km lang traject met twee cols. Daar deed het Tourprogramma de renners voor het eerst pijn, maar Gerben Karstens („wie zei er dat ik versleten was!") leed er niet onder. Terwijl het pelo ton krakend uiteen ging onder de demarraigeslagen van met name Joop Zoetemelk en Eddy Merckx hand haafde zich Gerben Karstens als enige Goudsmit-Hoffrenner in de voorhoede. Achter hem verloor Bel lenaars' klimhoop Wim Prinsen het contact met de kopgroep. „Ik zat te klein", beschuldigde hij zichzelf na afloop. „Het was mijn bedoeling om zo weinig mogelijk te forceren, maar door dat lage verzet draaide ik dol. Ze passeerden me een voor een". door peter heerkeris blijven. Ik spurtte als een beginne ling". Zelfverzekerd, een eigenschap waar het hem nooit aan ontbreekt, bleef Gerben Karstens de leiding van de kopgroep houden om in een vinnige spurt met Roger de Vlae- minck zijn eerste grote overwinning van dit seizoen veilig te stellen. Als bekroning voor zijn strijdlust en vorm van dit moment volgde daarop dan nog de groene trui, die hij verdiende met een iverde plaats (in de eerste rit), zijn overwinning Uweede rit) en een vijfde plaats (derde rit). „Ik heb de moraal om die trui goed te verdedigen". Eddy Merckx: gele trui veroverd op ploeggenoot Rini Wagtmans. (Van ver). onze speciale verslaggc- In de afdaling profiteerde Wim Prinsen, net als vele anderen, van het glijbaaneffect en zwol de kleine groep aan tot een stevige ploeg, die de tweede berg beklom om vrij compact in Freiburg te finishen. Op een uiterst lastige zandbaan sloeg Gerben Karstens daar na een zware rit zijn grote slag. Kees Pel lenaars had hem er de gegevens voor aangedragen. „Ik wist", zei zijn ploegleider, „precies hoe die aan komst was, want in 1950 ben ik er tweede geworden in de Ronde van Duitsland". De ervaring van Belle naars, die zijn wetenschap 's mor gens aan tafel dicteerde, hielp Ger ben Karstens bij het bepalen van zijn tactiek. „Ik wist dat ik op kop de baan moest opkomen, daarom ging ik 200 meter voor de piste aan de leiding rijden". Met in zijn wiel alle gerenommeerde sprinters, zwenk te Gerben Karstens de baan op. ..Ik moest berekend gaan rijden, an ders was ik gezien". Stug doortrap pend hield Karstens de kop. Zijn tempo leidde tot een gat van tien meter tussen hem en Roger de Vlae- minck, maar het werd gedicht. „Ik deed het bewust", analyseerde Kar stens zijn tactiek. „Wanneer ik op volle snelheid was doorgegaan, zou ik misschien een ..tic" hebben ge kregen. Nu liet ik Roger de Vlae- minck rustig terugkomen in mijn wiel. Daarna verhoogde ik het tem po". De donkere Belg bleek er flink van onder de indruk. „Twee neer", zuchtte Roger de Vlaem'nck. ..d wht ik Karstens te hebben, maar ik maakte de fout te dicht bij hem te MULHOUSE De Tourrenners hebben gerebelleerd. Zij zijn opge staan tegen de rondedirecteuren Fe lix Levitan en Jaques Goddet, die zondagmorgen moesten bidden en smeken en tenslotte geld op tafel dienden te brengen voor de heren coureurs er de gang in wilden zet ten. Ze voerden een langzaamaan- actie als protest tegen de in verhou ding tot vorig jaar magere prijzen- pot. Jacques Goddet, niet zo gauw boos te krijgen, ontstak in opper ste woede over de houding van zijn tijdelijke werknemers. Ze maakten van de minzame, grij ze Toiurbaas een gepikeerd man, door niet te reageren op het start schot toen dat om 8.55 uur op de Place de 1' Europe viel. Alsof de harde knal van het startschot op de Place de l'Etoile hen totaal ontgaan was, bleven de 130 renners staan. Hun doel van die dwarsliggerijde aandacht vestigen op het feit, dat de tourleiding 15.000 franc (ongeveer tien mille) minder dan in 1970 uit trok voor prijzen. Hun gezamenlijke standpunt: de levenisstandaaird is zo gestegen, dat Goddet en Levitan het prijzenbedrag hadden moeten verho gen in plaats vain het tenminste gelijk te houden, werd de totaalsom verlaagd. Die ingreep betekende bij voorbeeld dat het gemiddelde voor een ritoverwinning in een van de drie kleine etappes gisteren op rond de 130 gulden lag. En dat vond het peloton al te gek. Wie de actie precies op gang zette, viel niet te achterhalen. Gerben Karstens: „Op een gegeven moment rieip iemand dat we allemaal moesten blijven staan. Ik heb er geen idee van wie het was". Joop ZoZetemelk: „Nie mand stapte op. We staken, zeiden ze. Nou ja, dacht ik, wat maakt het uit of we vijf minuten later vertrek ken". Toen de stoet zich tergend langzaam in beweging zette kwam Felix Levitan de renners tot spoed manen, maar de oproep bleek tegen dovemansoren gericht. 30 km. lang sukkelde de tourkaravaan met een uitdagend langzaam tempo richting B I Jacques Goddet liet zijn knal rode wagen langs alle ploegleiders- auto's sturen en sprak vermanende woorden. „Toen ie bij mij kwam", zei Kees Pellemaars, heb ik hem doorgestuurd. „Ga maar naar de groten, riep ik, die leggen het spel stil". De volgende poging werd onder nomen door Felix Lévitan, die langs zij het peloton ging rijden. „Vana vond praten we erover", beloofde hij. De reactie was nors. „Niet straks. Nu", brulden de dappersten uit de groep. Lévitan af. Hij kwam terug 'met een compromisvoorstel dat werd aanvaard. Lévitan beloofde verdubbeling van de prijzen, die voor gisteren golden en nadere be studering van de financiële klacht. Voor de houding van de renners, had Jacques Goddet geen goed woord over. „Ik ben diep ontgoo cheld", sprak Frankrijks wieleremi- nentie verbitterd. „Dat ze klachten hebben, vind ik niet onredelijk, maar de manier waarop ze naar voren werden gebracht, is beneden alle peil. Afgelopen winter was er voldoende overleg met de ploeglei ders, zodat iedereen op tijd wist hoe het er in deze Tour voor stond. Ook met het geld dus. Dan mag ik toch zeker reëel en correct overleg ver wachten, als er iets niet bevalt. Er is altijd met ons te praten, dat hoeft men niet door een staking af te dwingen". En over de oorzaak van het verlagen der prijzen: „Men meent dat wij er zo florissant voor staan, maar dat is een vergissing. In de loop der jaren zijn de kosten zo gestegen, dat we van alle kanten moeten bezuinigen". Ondanks dat besloot de Tourlei ding gisteravond toch een extra-be drag uit te trekken ais aanvulling Op het schema. Na een vergadering met twee ploegleidersvertegenwoor digers (Driessens en Plaud), een afgevaardigde van de renners (Merckx) en Jacques Anquetil als voorzitter van de Franse renners- bond, werd besloten de bedragen op te trekken. PETER HEERKENS. EERSTE ETAPPE Eerste deel: Mulhouse-Basel 43 km. Eerste ontsnapping van Zoetemelk, Gualazzini en Swerts. 44 km. Kopgroep ingelopen. 59,5 km. Eric Leman wint massasprint in Ba sel Wagtmans in de gele trui. Tweede deel: Basel-Freiburg 35 km. Peloton gesloten aan voet van de Cote d'Happach (derde cate gorie). 37 km. Van Impe, Bruyère en Fuen- te nemen de leiding, peloton valt in stukken. 45 km. Doorkomst van de top van de Cöte d'Happach: 1 Zoetemelk, 2 Van Impe, 3 Motta, Kopgroep bestaat uit ongeveer 40 renners. 69,5 km. Zoetemelk demar reert in beklimming van de Cóte de Notschral (tweede categorie). 69,5 km. Doorkomst op Cöte de Notschrei, groep van tien renners: 1 1 Zoete melk, 2 op vijf sec. Guimard, 3 Gosta Petterson. Eerste deel peloton op 20 sec. 90 km. Gerben Karstens wint in Freiburg. Derde deel: Freiburg-Mulhouse 2 km Demarrage van Riotte loopt op niets uit. 8 km. Talrijke demar rages, die echter nooit ver genoeg reiken. Riotte en Merckx de actief- sten. 51 km. Ontsnapping van Riot te. Erbij Simonetti en Botherel. Po ging mislukt. 53 km. Riotte opnieuw weg. Huysmans en Eduard Janssens achterhalen hen. Even later ook het peloton. 74,5 km Albert van Vlier- berghe etappewinmaar in Malhouse. Eddy Merckx houdt de gele trui, Ger ben Karstens krijgt de groene trui. Eric Leman, wiens vrouw op 28 maart stierf na een autobofeing op de E-3 bij Lokeren, heeft gisteren bewezen veruit de snelste sprinter te zijn. Leiman dankt dit nieuwe succes aan een experiment. Hij heeft zijn ziit op de fiets gewijzigd, waardoor hij niu sneller is dan ooit. goede (maandag)morgen! HELVETIA ONGEVALLEN o\ O MULHOUSE De Fransman Lu- ciën Aimar en de Belg Ferdinand Bracke zijn kort na aankomst van het 3e gedeelte van de le etappe van de ronde van Frankrijk in Mulhouse bij een ongeluk betrokken geraakt. Bei de renners wilden zich met de fiets naar hun hotel begeven, toen zij op een kruispunt bij het terrein van aan komst door een auto werden aange reden. Aimar klaagde over pijn in de nier streek en aan de borst en Bracke had vooral last van een gewonde en kel. De automobilist verklaarde de renners niet opgemerkt te hebben. Vandaag zal nader bekeken worden of Aimar en Bracke nog kunnen starten in de tweede etappe. t aTRAATSBURG Rtbeauville Ingersheim FIRSTPLAN ?20m Ju®°"w,ller MULHOUSE FIRSIPLAN Tino Tabak leidt het complete peloton bij de beklimming van een col. ATLETIEK Rod Milburn heeft op de eerste dag van de Ameri kaanse atletiekkampioeinschappen, die in Eugene (Oregon) wonden ge houden, op de 120 yards honden een tijd gemaakt van 13.0 seconden. Het is de eerste keer dat een hordenlo- per op ddt nummer een snellere tijd maakt dan 13.2, een prestatie die voor de eerste keer werd geleverd door de Westdiuitser Martin Lauer op 7 juli 1959 in Zurich. Sindsdien liepen ook de Amerikanen Daven port en Hill de 120 yards horden in 13.2. SCHIETEN De Winterswijkse sohutter Wim Hiillen, die vorige week kampioen van Nederland wend in die drie houdingen vrij geweer, heeft zaterdag in Driebergen ook de nationale titel drie houdingen klein kaliber standaard geweer veroverd. Hillen, een van onzie voornaamste camdidaten voor de Europese kampi oenschappen in Ooist-Duitslanid en voor de Olympiisohe Spelen in München, bereikte zaterdag een to taal van 560 pnt. en baalde daarmee juist de nationale recordlimiet. ROLHOCKEV —De Nederland se rolhockey kampioen Lichtstad is zaterdag in Reus (Spanje) uitge schakeld voor het toernooi om de Europese beker. De Eindhovense formatie verloor de tweede wed strijd tegen Reus Deportivo met 11- 2. De eerste kwartfinale-wedstrijd was enkele weken geleden eveneens gewonnen (6-3) door de Spanjaar den. VOETBAL Valancdla, de Spaanse voetbalkampioen, heeft zich geplaatst voor de finale van het toernooi om de Spaanse beker. De ploeg van trainer Di Stefiano ver sloeg zaterdag op eigen terrein Se- villa met 2 -0. De eerste ontmoeting was met dezelfde cijfers ook door Valencia gewonnen. De tweede finalist is FC Barcelo na, dat zaterdag in Barcelona gelijk speelde tegen Atletieo Madrid: 1-1. Barcelona had die eerste wedstrijd met 1-0 gewonnen. De finale wordt op 4 juli in het Bermaibeu-stiadio-n in Madrid gehou den. BOKSEN De Italiaan Brunio Aroari heeft in Palermo zijn wereld titel boksen in het junior-welterge- wioht (WBC-versie) met succes ver dedigd tegen zijn Argentijnse uitda ger Henrique Jana in de negende ronde staakte scheidsrechter Gondre (Fr.) het gevecht omdat Jana we gens twee vrijwel gesloten ogen niet meer in staat was zich te verdedi gen. Wanneer U Jan Janssen een vraag wilt stellen over Tour-zaken die U bezighouden, kunt U dat vanavond doen tussen 18.30 en 19.30 uur. Men dient daarvoor onze sportredactie te bellen, telefoon Breda (01600) -22341, toestel Redactie 215 of toestel 143. Hein Groothuis DE GROTE WINNAAR GERBEN KARSTENS (Van onze speciale verslaggever) is m De Tour is voor de Nederlan ders goed begonnen. Vooral Gerben Karstens heeft het uitstekend gedaan. Om een massaspurt in de Tour te winnen, moet je van heel goede huize komen. Ik geloof dat Kar stens nog nooit zo goed gesprint heeft. Ook Tabak en Krekels heb ben het voortreffelijk gedaan. En niet te vergeten Joop Zoetemelk. Die gaat een bijzonder goede Tour rijden. Zoals hij de bergen opging. Grandioos. Ik geloof overigens, dat hij meer gokt op het bergklasse- ment dan de eindrangschikking. Het is natuurlijk wel interessant, want een Nederlander heeft nog nooit de bergprijs gewonnen. Wagtmans is een groot vraagte ken voor mij geworden. De gele trui stimuleert altijd. Het geeft ex tra kracht aan de man, die hem om zijn schouders heeft. Wagtmans echter heeft de trui bepaald geen eer aan gedaan. Hij komt op achter stand gelijk met een Teirlinck bin nen. Ik vind dat een veeg teken De verschillen zijn zoals ik al voorspeld had gering na het eer ste begin. Merckx mag dan nu al eerste staan; het zegt mij niet zo veel. Ik ben trouwens wat Merckx betreft tot de conclusie gekomen, dat hij een beetje bang is voor de concurrentie. Anders kan ik niet verklaren dat hij meedoet aan de sprintjes onderweg, die bonificatie opleveren. Een man, die zich supe rieur voelt, laat dat koud. De (Staking van de renners vind ik volkomen begrijpelijk. Ik ben nu vijftien jaar coureur. De eerste prijs is nu nog precies hetzelfde als toen ik begon. Alles is omhoog ge gaan, behalve de prijzen en con tracten van wielrenners. Toevallig zag ik zaterdag op de Belgische tv, los van de Tour, een vraaggesprek met een oud-coureur, die voor de Tweede Wereldoorlog actief was. Men vroeg hem wat hij in zijn tijd verdiende. 400.000 frank in mijn beste jaren, antwoordde de man. 28.000 gulden, dat was voor de oor log verschrikkelijk veel geld. Die bedragen zijn niet meegeëvolueerd met de tijd. Ik vind het een reuze idee van de renners om in de Tour te protesteren. In een criterium heeft het geen zin. Het slaat nu aan. En nogmaals, het is yy volkomen terecht. Ze zijn soms vanaf vijf uur in de weer. (Van onze speciale verslaggever) MULHOUSE Kees Pellenaars was na de zege van Gerben Kar stens in het voetbalstadion van Frei burg de vete met zijn beste rijder geheel vergeten. Spontaan wenste hij Karstens geluk met zijn over winning. Gevraagd naar de beloning voor de ploeg deelde de Pel mee: „Voor dit een derde ritje zal ik toch duizend gulden extra geven voor de ploeg". Toen later op de dag in Mulhouse dank zij zijn vijfde plaats Gerben Karstens ook de groene trui om zijn schouders kreeg, verhoogde Kees Pellenaars de extra premie voor de renners van Goudsmitt-Iïoff tot 2500 gulden. „Dat zal ze stimule ren", zei Pellenaars. De Tour blijft vol gevaren. Twee motorrijders van Het Laatste Nieuws uit Brussel op weg naar de start van de eerste etappe, kwamen met een snelheid van 140 km per uur ten val omdat er een plas olie op de weg lag. Tientallen meters schoven zij over de weg, maar hun leren motorpak behoedde hen voor ernstige verwondingen. Voor het eerst wordt in deze Tour ook de gemiddelde snelheid over de laatste 200 meter gemeten In Basel bedroeg die 63 km. en 157 m., op de gevaarlijke baan van Frei burg werd toch nog 45 km. en 569 m. bereikt en in Mulhouse was de snelheid 65 km. en 17 m. Je ziet hoe hard het in zo'n eindsprint gaat. Charlie Grosskost van die Bic- ploeg werd gisteren gekozen als ele gantste renner. Roger de Vlaeminck: „Ik spurtte als een beginneling." MULHOUSE Uit de chaos want dat was de in drie stukken gedeelde eerste Touretappe met piepkleine ritjes, haastige massages, korte maaltijden en paniekerige start is Gerben Karstens opgestaan als de grote winnaar. Natuurlijk bleef het geel van Eddy Merckx niet onopgemerkt, maar men leert te beoordelen naar wat er gebeurt achter de meester. Gerben Karstens doorstond dat examen met glans: een etappe overwinning in de meest lastige rit van de dag (naar Freiburg) en de groene trui (in Mulhouse). (ADVERTENTIE)

de Stem | 1971 | | pagina 3