UITSLAGEN EN KLASSEMENTEN Barbaars55 regime van Eddy Merckx ZOETEMELK: AANVAL OP EEN GROTE MERCKX kopman per ongeluk uit trui Belg moet veel op t.v. NHOU WIELER-GALA groothandel centrale verwarming sport woensdag 14 juli DE GROTE W1ELERDAG Acht van Chaam handelmaatschappij TWEEDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 28 JUNI 1971 -•««« ,s a Nu definitief Neerlands grootste met 6 wedstrijden le woensdag in de Bouwvakvakantie! Met vele binnen- en buitenlandse vedetten I Bij de Profs reeds gekontrakteerd: Jan Janssen, René Pijnen, Peter Post, Leo Duijndam, George Pintens, Roger Rosiers, Miebaei Wright en vete anderen I 6 categorieën aan de start - Kermis langs de parcours De gezelligste ronde van het jaar - Prachtige vakantiedag I I Van 's morgens 8.30 uur tot 's avonds 19.00 uur. Spanning - Strijd I - Sensatie I Daarom op naar Ulvenhout I rrmfiCfli—V Gerben Karstens wint hier het tweede gedeelte van de eerste etappe. Hij versloeg in de sprint Roger de Vlae- minck (rechts) en Walter Godefroot (links). (Van onze speciale verslaggever) MULHOUSE Rini Wagtmans heeft in een onbewaakt ogenblik Eddy Merckx uit de gele trui ge fietst. „Ik schrok me rot", deelde hij zelf in de verbazing van de volgkaravaan. „Het ging vanzelf, ik had er echt geen erg in". Het klonk verontschuldigend en zo bedoelde Rini Wagtmans het ook. „Ze moesten eens denken, dat ik het express deed De nieit voorziene machtsgreep van Bini Wagtmans, die zijn kop man Eddy Merckx onttroonde, ont stond door de volgorde van aan komst bij de massasprint in Basel, waaraan Merckx (49ste) nauwelijks deelnam. Rini Wagtmans eindigde als beste Molteni-renner (30ste) en dat bezorgde hem de eerste plaats, omdat hij bij de start in Mulhouse deelde in de bonificatie van 20 sec. Voor de eerste vijf van de winnende equipe van de ploegentijdrit. „Heus", benadrukte hij, „het ging onbewust". Enkele uren later, was hij zijn kostbare tricot weer kwijt aan zijn kopman, want Rini Wagtmans bleef opvallend achter in de beklimming van de twee bergen. Op de eerste werd hij gelost, op de tweede ver loor hij het contact met de kopgroep door een valpartij, waarbij Sclileck en Van Springel betrokken waren. In de consternatie brak de ploeg in tweeën. Rini Wagtmans kwam in het .laatste deel terecht. „Ik had verschrikkelijke last van miijti nieu we schoenen. Daar lag het aan. Gis teren brak ik mijn rechter schoen en ik wilde hem liever niet oplap pen. Een paar nieuwe kan geen kwaad, dacht ik. Nu weet ik wel beter. Het is een risico, dat je niiet mag lopen. Die dingen knelden zo verschrikkelijk, dat ik het amper kon uithouden. Was het een lange rit geweest, dan zou ik op tien minuten zijn binnengekomen. Verschrikke lijk, wat een pijn". Maar ondanks zijn onverwachte achterstand van een minuut en vijf seconden, treurde Rini Wagtmans niet. De gele trui als een dierbare herinnering in zijn koffer 3toppend. lachte hij: „Ik kan me er niet druk om maken. Om dat hele verlies niet". (ADVERTENTIE) Onbetwist Nederlands grootste wielersportevenement WOENSDAG 21 JULI eerste woensdag na de Tour de France. De wedstrijd voor iedereen. PLOEGENTIJDRIT De uitslag van de ploegentijdrit, waarbij de. tijden van de eerste vijf renners van elke ploeg werden op gesteld, is: 1 ploeg Driessens (o.a. Merckx en Wagtmans) 1 uur 5 min 16,5 sec, 2 ploeg Martini (Gosta Petterson) 1 uur 7 min 4,1 sec, 3 ploeg Sehotte (Zoetemelk en Tabak) 1 uur 7 min 32 sec, 4 ploeg De Muer (Ocana) 1 uur 7 min 39 sec, 5 ploeg Plaud (Bracke) 1 uur 8 min 18,5 sec, 6 ploeg Adorni (Motta) 1 uur 8 min 27,5 sec, 7 ploeg Pellenaars 1 uur 8 min 31 sec, 8 ploeg Stablinski (Aimar) 1 uur 8 min 40,5 sec, 9 ploeg Giganti (Michelotto) 1 uur 3 min 58,5 sec, 10 ploeg Langarica (Gandarias) 1 uur 9 min 0,9 sec, 11 ploeg Geminiani (Agostinho) 1 uur 9 min 50 sec, 12 ploeg Caput (Via- nen) 1 uur 10 min 2,5 sec, 13 ploeg (Tamames) 1 uur 10 min 28,5 sec. EERSTE ETAPPE EERSTE GEDEELTE De uitslag van het eerste gedeelte (ADVERTENTIE) ginnelcnweg 60 breda tel 40S96-454S1 van de eerste etappe is: 1 Leman (Bel-Sehotte) 59,5 km in 1 uur 24 min 36 sec (met tijd vergoeding 1.24.26), 2 Godefroot (Bel-Plaud) zt 'm t 1.24.30), 3 Reybroeck (Bel- Adorni) z t (m t 1.24.33), in dezelf de tijd: 4 Karstens (Ned.-Pelle- naars), 5 Roger de Vlaeminek >'Bel- Schotte), 6 Guimard (Fr-Caput), 7 Krekels (Ned.-Pellenaars), 8 Swerts •Bel.-Driessens), 9 Nassen (Bel- Schotte), 10 Van Vlierberghe (Bei- Martini), 11 Gomez Lucas (Sp-Mo- mene), 12 Quintarelli (It-Martini), 13 Van Katwijk (Ned.-Pellenaars), 14 Pella (It-Giganti), 15 Fritz (Wdl.-Geminiani), gevolgd door de rest van het peloton in dezelfde tijd als de winnaar. eerste etappe TWEEDE GEDEELTE De uitslag van het tweede gedeel te van de eerste etappe is: 1. Ger ben Karstens (Ned-Pellenaars) 2.28.26, 2. Roger de Vlaeminek (Belg-Schotte), 3. Godefroot (Belg- Plaud), 4. Guimard (Fr-Caput), 5. Huysmans (Belg-Driessens), 6. Pao- lini 'It-Giganti), 7. Gomez-Lucas (Sp-Momene), 8. Tabak (Ned-Schot- te, 9. Wolfshohl (Wdld-Caput), 10. Krekels (Ned-Pellenaars), 11. Het grote peloton in dezelfde ciid 2.28.26, 94. Wagtmans (Ned) 2.29.31, 98. Vianen (Ned) 2.29.31, 101 Rent meester (Ned) zt, 102 V. Katwijk (Ned) zt. 113 Benjamins 2.33.44, 115 Harings zt, 129 Steevens 2.42.75. EERSTE ETAPPE DERDE GEDEELTE De uitslag van het derde gedeelte van de eerste etappe is: 1. Van Vlierberghe (Belg-Artini) 1.43.22 met bonificatie 1.43.24, 2. Eric de Vlaeminek (Belg-Schotte) zt met bon 1.43.26, 3. Paolini (It-Giganti) zt met bon 1.43.29, 4. Guimard 'Fr- Caput) 1.43.34, 5. Karstens 'Ned- Pellenaars) zt, 6. Reybroek (Belg- Adorni) zt, 7. Roger de Vlaeminek (Belg-Schotte) zt, 8. Krekels (Ned- Pellenaars) 1.43,34, 9. Peelman (Belg-Caput), 10. Godefroot 'Belg- Plaud), 11. Fritz (Wdld-Gegimiam), 12. Harings (Ned-Pellenaars), 13 Motta (It-Adorni), 14. Vianen (Ned- Caput), 15. Teirlinck 'Belg-Stablins- ki) allen 1.43.34, vervolgens het gro te peloton in dezelfde tijd. ALGEMEEN KLASSEMENT. 1, Merckx (Belg - Driessens) 5.36.10, 2. Van Springel (Belg-Dries sens) op 5 sec,, 3. ex aequo: Van Vlierberghe (Belg-Martini), Huys mans (Belg-Driessens), Van Schil (Belg-Driessens) allen op 6 sec., 6. Eric de Vlaeminek (Belg-Schotte) p- 13 sec., 7. Gosta Petterson (7,we- Martini) op 16 sec., 8. ex aequo: Godefroot (Belg-Plaud), Hcban (GB-Stablinski) op 20 see., 10. ex aequo: Roger de Vlaeminek (Belg- Schotte), Paolini (It-Giganti), Schutz (Lux-Schotte), Tabak 'Ned- Schotte), Zoetemelk (Ned-Sehotte) op 21 sec., 15. Motta (It-Adorni) op 23 sec.. 90. Wagtmans op 1.11, 98. Rentmeester, Vianen, Van Katwijk allen op 3.16. 110. Harings en Benja mins op 5.44, 129. en voorlaatste Sfeevens op 14.15. PUNTENKLASSEMENT. 1. Karstens (Ned-Pellenaars) 3? punten, 2. Godefroot (Bel-Plaud) en Guimard (Fra-Caput) 26, 4. Rev- broek (Bel-Adorni) 22, 5. Leman (Bel-Sehotte) en Van Vlierberghe (Beil-Martini) 20, 10. Krekels (Ned- Pellenaars) 10. BERGKLASSEMENT 1. Zoetemelk (Ned) 22 put, 2. Motta (It) en Guimard (Fr) 10, 4. Van Impe (Belg) en G. Petterson (Zwe) 8, 6. Merckx (Belg) 6 7. Ocana (Sp) 5, 8. Farisato (It) 4, 11. Tabak (Ned) 2. PLOEGENKLASSEMENT 1. PLOEG Driessens 17.55.04, 2. Martini 17.56.50, 3. Scho-tte 17.57.18, 4. De Muer 17.57.27. 5. Plaud 17.58.06, 6. Adorni 17.58.15. 7. Pelle naars 17.58.19, 8. Stablinski 17.58 28 9. Giganti 17.58.44, 10. Langarica 17.58.48, 11. Geminiani 17.59 38. 12. Caput 17.59.50. 13 Momene 18.00.16 KLASSEMENTS-SPRINTS. In Rottech: 1. Merckx 5 seconden tijdvergoeding, 2. Motta 3, 3. van Springel 1: in Wittenheim: 1. Nassen 5 seconden tijdvergoeding, 2. Hoban 3, 3. Merckx 1. (Van onze speciale correspondent) MULHOUSE „Wat kan die kerel rijden". Nog hijgend van de inspanning sprak Rini Wagt mans zijn bewondering uit over zijn kopman Eddy Merckx, die met een gemiddelde snelheid van bijna 51 kilometer per uur op het door de vele bochten lastige par cours in Mulhouse zijn ploeg naar de eerste overwinning leidde. Onder het geweld, dat Merckx in de „prologue" ontketende, sneu velde zelfs vier van zijn ploeg- makkers- Bruyere, Swerts, Spruyt en Mintjens werden ge woon uit het wiel gereden. Al leen Steevens, Huysmans, Van Schil, Van Springel en Rini Wagtmans konden het wiel van Merckx houden. Hun beloning was 20 sec. winst in het indivi duele klassement. Het regime, dat Merckx zjjn ploegmakkers oplegt is barbaars hard, maar het werpt wel zijn vruchten af Terwijl de renners van de meeste ploegen zaterdag ochtend luierend in hun hotels doorbrachten, commandeerde Merckx zijn mannen op de fiets voor een ploegentijdrit van 100 km. En 's middags voor de start reden de Molteni's gedurende nog een half uur vrijwe] op topsnel heid. Deze manier van „warm draaien" stelde Molteni in staat om, ondanks dat de renners in de scherpe bochten telkens moesten afremmen, toch een formidabel gemiddelde te rijden. Ferretti, met de Zweedse broers Petters- son, verloor op de elf kilometer 21 sec. En Mars-Flandxia met Joop Zoetemelk 27 sec. Zo nam Merckx in de eerste kilometers van deze Tour al afstand. Het eerste optreden van Goudsmit-Hoff was geen onver deeld succes. Nadat er zes ploe gen binnen waren, had de ploeg van Kees Pellenaars nog de snel ste tijd, maar gaandeweg bleken er nog zes ploegen sneller te zijn. In de eerste ronde passeerden Krekels en Van Katwijk op kop, een situatie, die ine de tweede ronde gehandhaafd bleef. In de derderonde liet Rentmeester plotseling los en daardoor raak ten ook Benjamins en Prinsen achter. Benjamins slaagde erin de achterstand tot op tien meter na goed te maken. Toen sprintte Prinsen langs hem en kreeg weer aansluiting. Benjamins zelf bleef echter achter. Ook Jos van der Vleuten moest zijn ploegmakkers laten gaan. Met Karstens, Stee vens en Van Katwijk op kop joeg Goudsmit-Hoff verder om te eindigen in 13.42 minuten, goed voor een zevende plaats. Ver klaarde Kees Pellenaars: „We hebben niet zo goed gereden, het overnemen van de leiding ging slecht We zaten teveel te kijken en er werd te lang gewacht. Maar", zo liet hij er vergoeilij- kend op volgen, „het is de eerste keer, dat we samen dit werk doen". MERCKX MET BLIJ MET Joop Zoetemelk: een grote aanval op vedette Merckx. acht worden om Merckx te bedrei gen, geen garantie voor een opwin dende Tour. In dat licht bezien ook, ziet het er naar hit, dat de immer evenwichtige ploegleider Briek Sehotte en zijn altijd even kalme Mars-Flandria kopman Joop Zoete melk het meest reële uitgangspunt kozen. Ze geven zich niet over aan wilde prognoses, noch aan bravour- stellingen. „Joop Zoetemelk", rede neert Briek Sehotte, „moet desnoods ten koste van een eindplaats bij de eerste drie, proberen om Merckx een keer goed aan te vallen". Dat klinkt tenminste al heel wat aanne melijker dan (ie snode plannen, die veel van zijn collega's en renners zeggen te hebben. Bovendien be wees Joop Zoetemelk op de eerste dag niet te lui te zijn dat waar te maken. „Gewoon proberen", zegt Sehotte. „Ik ben het helemaal met Lomme Driessens eens: niemand durft. Het lijkt wel of ze allemaal een minderwaardigheidscomplex hebben als Merckx in d»e buurt is. Ik heb er .met Joop over gesproken en hij is het met me eens. We zullen op de dag, die er zich voor leent van ons doen spreken. Dan moet Zoetemelk in de grote aanval en proberen het onmogelijke te doen. Ik heb liever, dat hij na een spectaculaire attaque mislukt en wat plaatsen in het klassement verspeelt, dan. dat hij zonder op te vallen tweede of derde wordt". Joop Zoetemelk: „Daar ben ik het helemaal mee eens. Ja, ik zai er voor rijden om Merckx een keer in moeilijkheden te brengen. En verder gok ik op het bergklassement". Briek Sehotte weer: „Dat hij vorig jaar tevreden was, toen hij op de tweede plaats kwam, en daarom verdei niets ondernam, vond ik lo gisch. Zoetemelk zat voor het eerst ln een grote ronde, kende dat werk nauwelijks en de meeste van zijn tegenstanders waren voor hem onbe kende. Hij kreeg naam door zijn prestatie in die Tour. Hij werd be kend en dan vind ik dat je het moet durven om wat te riskeren. Ik heb Joop opdracht gegeven tot het uiter ste te gaan en niet af te wachten. Dat eist de massa. De mensen willen een renner zien, die de brutaliteit heeft om Merckx aan te vallen in plaats van aan zijn wiel mee te gaan. Ach en Iaat het mislukken. Wat dan nog! Een paar plaatsen verlies maakt niks uit. En Zoete melk is heus geen renner, die als twintigste in Parijs aankomt. Valt zo'n aanval op Merckx verkeerd uit, dan fietsen zij hem echt niet op tien minuten. Daar heeft hij klasse ge noeg voor. En bovendien rijdt de hele ploeg voor hem". Bij nadere analyse, blijkt die steun overigens niet uit honderd procent te bestaan, want Roger de Vlaeminek en Erdic Leman mogen van Brielc Sehotte ook een eigen kans nemen. „Alle twee", aldus Sehotte, „hebben ze de kwaliteiten om de groene trui te winnen. Roger misschien meer dan Eric, maar daar staat weer tegenover, dat ik Leman moeilijk helemaal aan banden kan leggen, omdat hij altijd goed is voor ritoverwinningeu. Als het er op aan komt, zullen ze Joop natuurlijk toch in de rug moeten dekken, wamt hij is onze beste klassementsrijder. In die zin, rijdt de hele ploeg voor Zoetemelk. Tenzij na vijf dagen de situatie zo is, dat ik mijn plan moet veranderen. Dat weet je natuurlijk nooit'!. PETER HEERKENS. (Van onze speciale verslaggever) Agostinho: troef van geminiani. MULHOUSE Aan goede voornemens ontbreekt het de te genstanders van Eddy Merckx niet. Neem Raphael Geminiani, de onstuimige, die in zijn Hoover- ploeger Portugals beroemdste be roepsfietser heeft: Joagim Agos tinho. „Hij krijgt Merckx op de knieën", zegt Geminiani tegen iedereen, die het horen wil en dat zijn er heel wat. Maar het geloof in het inlossen van de belofte, die bij de start van deze Tour werd uitgesproken, is niet bijster groot. Vorig jaar immers, trilde het pe loton ook van opgekropte plan nen om Merckx te attaqueren, maar het kwam er niet van. Na een wilde ouverture, waarin men Merckx tevergeefs probeerde dol te draaien, berustten de renners. Daarom lijkt het optimisme waar mee degenen, die sterk genoeg ge- WAGTMANS GELE TRUI (Van onze speciale verslaggever) MULHOUSE Rini Wagtmans heeft er zijn baas Eddy Merckx geen plezier mee gedaan, door hem gisteren tijdens de drie landen- tocht in de Tour voor 2,5 uur de „last" van de gele trui van zijn schou ders te nemen. In vroegere jaren was de tactiek van de vedetten altijd: niet të vroeg de gele trui pakken, want dan gaat iedereen tegen je rijden. In die tijd zou het onschuldige „vergrijp" van knecht Wagt mans als een goede tactische zet ten opzichte van de kopman zijn be groet. Maar de tijden zijn veranderd. In het Italiaanse stadje Arcore, waar de grote vleesfabrieken van Molteni zijn gevestigd, tellen nij vere reclame-experts immers elke seconde, dat de heer Merckx op de televisie te zien is. Want daarop is onder meer zijn enorme jaarsalaris, dat men op een half miljoen gulden schat, gebaseerd. Je kunt beter Merckx huren, dan reclame-spots op de tv uitzenden, het kost minder. Zo hebben de reclame-experts van Molteni het hun directeur voorge rekend. En Merckx moet deze theorie in de praktijk waarmaken. Rinus nu (dus niet Rini) was er zij het te goeder trouw de oorzaak van, dat Merckx weer enige tientallen seconden Eurovisie-beel den verspeelde, omdat het reglement in Basel de heer Wagtmans verkoos voor het ceremonieel van de gele trui. Deze situatie diende, aldus Merckx, snel veranderd te worden. Daarom toonde hij in het tweede deel van de etappe plotseling veel belangstelling voor de sprint van het Miko-klassement, die na zeven kilo meter gehouden werd. Met zijn grootste versnelling ging Merckx er in een geweldige demarrage vandoor en hij pakte 500 meter voorsprong op Gianni Motta. Daarmee kreeg hij vijf seconden bonificatie en was de gele trui opnieuw voor hem. Die dwingende noodzaak om pu bliciteit te maken, is ook een der oorzaken waarom de befaamde Itali aanse wegsprintar Marino Basso niet in de Tour is. Basso, die deze maand in dê Ronde van Italië zijn voortref felijke vorm nog demonstreerde door niet minder dan drie etappes te winnen en die ook altijd een serieu ze kandidaat voor de groene trui is, pakt in de Tour teveel publiciteit weg. Bovendien moet een sprinter gelanceerd worden en dit zorgt weer altijd voor enige knechts, ploeg maats, die Merckx liever zelf tot zijn beschikking houdt. Op zich mag dit alles misschien onsportief lijken, in feite heeft Merckx gelijk, dat hij het recht van de sterkste hanteert. Hij is immers de beste en hij wil daarvan ook de revenuen plukken. Het wielerleven kan zo kort zijn. Achter elke bocht schuilt het ge vaar, in elke meter van de lange route kan een toeschouwer plotse ling de weg oversteken, zoals het vorig jaar gebeurde met José Sa- myn, die vijf weken na zijn valpar tij overleed. Een dag Tour heeft intussen aan (ADVERTENTIE) het licht gebracht, dat Joop, Zoete melk, zoals hij al voor de start aankondigde, de eerste Nederlandse bergkoning in de ronde wil worden. Gisteren arriveerde hij in het Schwartzwald twee keer als eerste op de cols d'Haippach en Notschrei. Opmerkelijk daarbij was, dat Eddy Merckx niet op zijn demarrages rea geerde. Zoetemelk kan het de laat ste tijd heel goed vinden met Merckx. Het tweetal reed twee we ken geleden een solorit van 160 km. In de laatste etappe van de Midi- Libre. Tijdens die solorit kwam Zoetemelk in een bocht van een afdaling ten val. Met grote snelheid tuimelde hij in een weiland. Merckx draaide op de weg om en wachtte bedaard tot Zoetemelk weer op zijn fiets zat. Samen reden ze toen ver der, het peloton had bij de finish een achterstand van tien minuten. De bergprijs was toerr al voor Zoetemelk en het eindklassement voor Merckx. Hetgeen gisteren geschiedde, roept gedachten op aan weer zo'n ver bond. Het is zeker nog erg vroeg om een dergelijke conclusie te maken, maar de feiten wijzen in die rich ting. In elk geval is de start van de ronde bepaald gunstig voor de Ne derlanders verlopen. Wagtmans reed 2,5 uur in de gele trui, Karstens draagt de groene trui. Karstens won een deel van een etappe en Zoete melk leidt in het bergklassement. Voorwaar, het is ons vaak slechter vergaan. JEAN NELISSEN

de Stem | 1971 | | pagina 2