„Merckx gaat winnen" „REST WEER MET" CONCURRENTIE KAN MERCKX DEUK Voor Tom Wimbledon Okker is voorbij Speciale plannen voor tmans o- Renners in de Ronde Unieke bagage in Tour ian Janssens visie op de Tour Hij heeft heel grote klasse lUM uis UNDIGEN EURS O- ÉURS VERWARRING GEEN ITALIAAN Record voor Wim Prinsen Merckx komt er nog niet aan te pas SPORTTOTO sport jor een is meer ïerd? »t rg(st)er PNIUSHOVE RLIEDEN .AARS nij. N.V. AENTEN EIJNS Zaterdag 26 [uni 1971 leginnen wij ir een iatie geeft van int met een van zes weken, n voor die op e 17-jarige ikt. aiding ren. ntrekkelijke n van onze >r meisjes) in het is, iding, ling, 14% voor iensten. g om in daden lijvend kontakt ïeenk, lig-docente, 60.00. aag de ksestraat 30, ,G (Z.-H.). ziekenhuis in Leid- >rdt eind 1972 in ge- •n) vraagt enige afdelingen. regelmatigheidstoeslag egeling. ;e richten aan de di- >1.V. REIHOU ed in Zeeland e.o. Amsterdam '551 - 180529 i2 of 020 - 252368. nd o.a. klinkerwerken en lord gevraagd: zeer hoge lonen. Ie verzekeringen en auto- Tel. 040—515128. 04130—5504—4548 it ifwerking' erende prijzen ;euze te service aanvraag de geïllustreer- :n. Op uw verzoek komen •s bij u aan huis. iiouwerij Hulst Steensedijk 100 Telefoon 01140 -2906 (Van onze speciale verslagge vers) MULHOUSE De dertien deelnemende ploegen aan de Tour de France zijn als volgt samengesteld PLOEG DE MUER Roland Berland, Francis Cam- paner, Jean Claude Genty; Charly Grosskost, Bernard La- bourdette, Desiré Letort, Alatn Vasseur (allen Frankrijk), Leif Mortensen (Den.), Luis Ocana (Sp.), Johnny Schleck Lux.). PLOEG CAPUT Georges Chappe, Frangois Co- query, Regis Delephine, Jean Pierre Genet, René Gruelin, Cyrille Guimard, Michel Perin (allen Fr.), Eddy Peelman (Belg.), Gerard Vianen (Ned.), Rolf WolfhO'hl (W-D'ld). PLOEG GEIVHNIANI Jacques Botherel, Jean-Clau- de Daunat, Pierre Ghisellini, Mariano Mortinez, Yves Raval- leu, Pierre Rivory, Jean Vida- ment (allen Fr.), Jaoquim Agostinho (Port.), Albert Fritz (W.-Dld), Kurt Rub (Zwits.). PLOEG PLAUD Robert Bouloux, Jean Pierre d'Anguillaume, Raymond Des- lisle. Christian Raymond, Ber nard Thevenet, Jean Dumont, Pierre Martelozzo (allen Fr.), Ferdinamt Bracke, Wilfried Da vid, Walter Godegroot (allen Belg.). PLOEG STABLINSKI Lucien Aimar, Gilbert Bello- ne, José Catieau, Bernard Guy- ot, Walter Ricci, Raymond Riot- te, Jean-Jacques Sanquer (allen Fr.), Barry Hoban (GB), Willy Teirlinck, Lucien van Impe (beiden Belg). PLOEG SCHOTTE Erie en Roger de Vlaeminck, Eric Leman, Mare Lievens, Pierre Nassens, Ronnie van Marcke, Willy Vaimeste (allen Belg.), Eddy Schutz (Lux.), Ti- no Tabak en Joop Zoetemelk (Ned.). PLOEG DRIESSENS Jos Bruyere, Jos Huysmans, Eddy Merckx, Frans Mintjens, Jos Spruyt, Julien Stevens, Ro ger Swerts, Victor van Schil, Herman van Springel (allen Belg.), Rini Wagtmans (Ned.). PIOEG LANGARICA José Fuente, Frances Baldos, Francisco Javiers, Galdeano An dres Gandarias, Nemesio Jime nez, Vicente Lopez Carril, Ga- brielle Moscaro, Jezus Manzane- que. Jo-Luis Uribezubia, Luis Zubero (allen Sp.). PLOEG MOMENE Luis Balague, José Casas, Ventura Diaz, José Gomez Lu cas, José Grande, Francisco Ju lia, José Lopez, Rodrigues, An tonio Martos, Luis Santamarina, Augustin Tamenas (allen Sp.). PLOEG ADORNI Ottavio Crepadi, Silvano Da- vo, Tamaso Depra, Ercole Gua- lazini, Pietro Guera, Virgilio Levati, Gianni Motta, Primo Mori (allen It.), Guido Rey- broeck, Georges van den Berghe (beiden Belg.). PLOEG MARTINI Pietro Campagnari, Lino Fari- sato, Wilmo Francioni, Sandro Quintarelli (alien It.), Gösta en Thomas Petterson (Zwe.) en nog vier aan te wijzen ren ners. PLOEG GIGANTI Luciano Armani, Franco Bal- manion, Antonio Conti, Claudio Michelotto, Enrico Paolini, Adriano Pella, Celestino Vercel- li. Paolo Zini (allen It.). Verder keuze uit: Davide Boifava, An- gelo Bassini. PLOEG PELLENAARS Thijs de Koning, Ger Harings, Gerben Karstens, Jan Krekels, Wiin Prinsen, Cees Rentmees ter, Harry Steevens, Jos van der Vleuten, Jan van Katwijk, en Henk Benjamins (allen Ned.). (Van onze speciale verslaggever) MULHOUSE Van Eddy Merckx zeggen degenen, die hem menen te kennen, dat hij zelden zo ontspannen en opgewekt is ge weest als voor deze Tour de France. Confronteert men de gedood verfde winnaar van de 58ste Ronde van Frankrijk met dit opmer kelijke verschijnsel, dan licht hij geamuseerd de wenkbrauwen op en zegt: „Het lijkt me het beste om met die instelling aan de Tour te beginnen". Van Eddy Merckx zeggen dezelfde mensen, dat hij tegen de eer ste dag, een in drieën gehakte rit, opziet. Neutraal als hij kan zijn, ontwikkeld de meester een niet te weerleggen theorie: „Dat is voor iedereen lastig, die etappe. Niet alleen voor mij". En zoals altijd, is Eddy Merckx ook nu in Mulhouse bereid om te vertellen dat het nog geen vaststaand feit genoemd mag worden dat hij deze Tour de France wint. Eveneens een onwrikbare stelling. door peter heerkens enkele landgenoot op. „Van de ene kant verbaasde me dat," reageert Lomme Driessens op de uitslag van de keuze, „want ik had toch wel op twee Italianen gerekend. In elk ge val op een, Tosello, die fietst ver schrikkelijk goed. Van de andere kant begrijp ik het, nu Molteni van plan schijnt te zijn volgend jaar geen en kele Italiaan in de ploeg te nemen. Daarom zullen die renners intussen wel contacten hebben gelegd met an dere sponsors en is het logisch dat Molteni ze thuis laat. Ik denk dat het dat is." Zo kon het gebeuren, dat de Itali aanse worstfabrikant het stoute stuk je uithaalde om rond Eddy Merckx alleen Belgen, een Nederlander en geen enkele Italiaan te groeperen. „Ik vind dat niet belangrijk," zegt Driessens, „het gaat erom dat Merckx wint. Dat is het voornaamste. Op dat punt heeft het startklare Tour-volk weinig twijfels. 9 Lomme Driessens: „Er zal wel weer niemand durven." (Van onze speciale verslaggever) MULHOUSE Qua organisatie verslaat Eddy Merckx hetgeen tot dusverre in de Tour gepresteerd is. In de bagage van de Belgische kam pioen bevinden zich niet minder dan acht splinternieuwe fietsen. Er is een speciale fiets bij voor de tijdrit ten, een speciale fiets, die gecon strueerd is voor het bergop rijden en dan zes „gewone" racefietsen, die lichter zijn dan die van alle andere rijders. Tijdens de etappe door Bel gië staan Merckx bovendien nog twee extra-fietsen ter beschik king. Raymond Poulidor, nog altijd de beste Franse wegrenner, is niet bezweken voor de druk die op hem werd uitgeoefend om toch aan De Tour deel te némen. De 35-jarige Fransman, die dit seizoen uitstekend begon met een zege in de Catalaanse week, zal nu als verslaggever voor Radio Luxemburg de Ronde volgen. Poulidor zei gisteren: „Als ik me goed voel doe ik het volgend jaar weer op de fiets mee". In deze Tour ontbreken drie nationale wegkampioenen. Het zijn de Italiaanse kampioen Franco Bi- tossi, de Spaanse kampioen Castello en de Zwitserse titelhouder Louis Pfenninger, welke laatste aanvanke lijk kandidaat was Voor de Tour- equipe van Kees Pellenaars. De favorieten in deze Tour zijn yy op de vingers van een hand te tellen. In de 1ste plaats natuur lijk Merckx, die zonder meer de grootste kanshebber is. Verder zullen Petterson, Zoetemelk, Van Springel en Ocana denk ik wel op de voorgrond treden. Misschien zullen zich er nog een of twee jonge renners aandienen. Maar dan houdt het wel op. Deze ronde is zeker niet ty pisch op Merckx afgestemd- Die zou graag een rijdrit van 70, 80 kilometer gezien hebben. In de korte tijdritten is hij nog een keer te kloppen ook. En dan de bergen. Daar moet Merckx het alleen doen. Misschien dat een Van Springel en Bruyère bij kun nen blijven, maar de rest pertinent niet. Dat heb ik zelf kunnen con stateren in de Dauphiné Libéré. Nee, Merckx moet op niet ai te veel steun van zijn ploeg rekenen. En daar ligt de kans voor de concurrentie. Het vorig jaar was ik met Ocana een van de weinigen, die -Merckx aanviel. Het haalde niets uit. Als eenling kun je nu eenmaal weinig beginnen. Het is te hopen dat er nu massaal wordt aangevallen. De kraohten moeten gebundeld worden. Al zijn ze alle maal van verschillende ploegen. Ze moeten de kans aangrijpen als Merckx alleen staat. Constant atta queren- Dan kunnen ze Merckx een deuk geven. Of het gebeurt is LONDEN (ANP) Okker is Wimbledon ten de vierde ronde herenenkelspel (achtste finales) werd hij uitgescha keld door de als nummer een ge- „Er zijn" weer zo'n feit waar niet aan te tornen valt „nog al tijd concurrenten. De gevaarlijkste? Gösta Petterson. Waarom? Hij heeft toch een schone Ronde van Italië ge reden." Ploegleider Lomme Driessens vreest minder van de 129 tegenstre vers. „Het zal wel weer zo zijn," spreekt hij wijs, „dat de rest niet durft. Natuurlijk is Eddy de grootste, maar er zou bij de anderen meer lef moeten zijn om hem aan te vallen. Normaal gesproken gaat Merckx zijn derde Tour winnen." Op de weg naar Parijs, een tocht van .20 dagen, wordt Eddy Merckx, op één uitzondering na, gesteund door louter landgenoten: Joseph Bruyère, Jos Huysmans, Frans Mintjens, Jos Spruyt, Julien Stevens, Roger Swerts, Vic van Schil en Herman van Sprin gel. De enige niet-Belg: Rini Wagt mans, rond wiens deelname op het laatste moment zo veel verwarring is geweest. „Niet voor mij," zegt Rini Wagtmans zelfverzekerd, „ik wist zeker dat ik ging. Vraag het aan Merckx, vraag '1 hem maar." Merckx, als door radar gezonden de vestibule van hotel Wir kruisend, ontkent niet. Maar hij is wel geïrriteerd. „Rinus, ik heb je zelf dinsdagmorgen moeten opbellen om te vragen wat je nou precies wilde. Je hebt nooit wat van je laten horen." Wagtmans begrijpt de ergernis nauwelijks. „Luister, ze hebben me na de Ronde van Italië gezegd dat ik de Tour zou rijden. Wat viel er dan nog te overleggen?" Het antwoord lijkt Merckx nauwelijks te bevredigen. Lomme Driessens echter, weet het anders te vertellen. „Dat er verwarring is geweest rond de plaats van Wagtmans komt door het gerucht dat hij bij een andere fir ma getekend zou hebben voor vol gend jaar. Zodoende is de directie in Italië gaan twijfelen. Maar persoon lijk ben ik er altijd van overtuigd ge weest dat Rini startte." Die zekerheid blijkt Driessens zich echter niet bij voorbaat verschaft te hebben als hij even later zegt: „De ploeg is in Italië samengesteld. Dat wil de Moltini-directie nu eenmaal. Ze hebben me vanzelfsprekend wel Gistermorgen begon Eddy Merckx wat te trainen. Hier bindt hij zijn renschoentjes vast. Op de achtergrond Lom- betrokken bij hét overleg. Wie rijdt me Driessens, die een van de tien voor Merckx beschikbare fietsen in de hand heeft. er goed, vroegen ze me afgelopen zon- dag. Ik gaf acht namen op, ze zijn alle acht gekozen." Was Wagtmans daarbij? „Nee," antwoordt Driessens openhartig, „Wagtmans was daar niet bij." Waar om niet? „Ik zag hem dit jaar amper fietsen. Ze wilden van me weten wie er goed rijdt op dit moment en daar kon ik in het geval Wagtmans niet over oordelen. Dat moesten ze in Italië maar doen, vond ik, tenslotte hebben die mensen hem daar in de Giro bezig gezien." Moltini besliste gunstig over Rini Wagtmans en vulde het tweede en laatste gat met Van Schil, de man, die tevoren liet weten liever niet naar de Tour te gaan. Opmerkelijk feit in de samenstel ling: de Italiaanse sponsor stelde geen natuurlijk punt twee. Maar het kan. En het is de enige mogelijk heid voor mannen als Petterson en Zoetemelk. Joop Zoetemelk zal waarschijn lijk wel weer als beste Nederlan der eindigen. Maar wil hij Merckx kunnen bedreigen of zelfs ver slaan, dan moet hij heel anders spelen als vorig jaar. Hij is ontzet tend defensief ingesteld. Wil hij nu meer bereiken dan vorig jaar of de massa aanspreken, dan moet hij veel spectaculairder rijden. Hij zal moeten gaan. Desnoods al leen. Wagtmans gelooft volgens mij niet in z'n eigen. Eerst verklaart hij dat ze hem in de Tour zullen zien en nu zegt hij dat ze niet op hem moeten rekenen. Toch zie ik naast Zoetemelk Nederlands succes alleen van Wagtmans en Karstens komen. Die twee zijn in staat een rit te winnen. In de sprint of bij een linke aankomst als ze van voren zitten. Misschien dat Vianen er ook nog aan te pas komt- Kre kels is een heel goede renner, maar in het grote circus komt hij tekort. En Ger Harings mag in Spanje dan twee 'etappes gewon nen hebben, hij komt in de Tour geen keer bij de eerste drie. Dat weet ik zeker. De Ronde van Spanje is heel anders dan de Tour. In de Tour zit het neusje van de zalm. Wat de Goudsmit-Hoff-ploeg in Jan Janssen zijn totaliteit betreft, een man voor het eindklassement is er niet bij. Het zijn meest jonge jongens met weinig ervaring. Ze komen slecht tegen een berg op, waarbij ik een vraagteken bij Prinsen en De Ko ning zet. Ze zullen het van het stuk in het noorden en de laatste ritten moeten hebben. Maar daar zullen de Belgen ook toe willenslaan... Redactie Hein Groothuis Voor Tom plaatste Australiër Rod La ver. De Janes-Truman-cultus, die tevoren on einde. In setstanden waren 75 61.26 7het centrecourt was opgevoerd. 5 in het voordeel van Laver De Maar de Britten waren bereid Australiër won de Wimbledontitel in Rini Wagtmans. volgens Lomme Driessens moet hij in het gareel lopen om een grote te worden. 5? (Van onze speciale verslaggever) MULHOUSE Molteni-ploeglei- der Lomme Driessens heeft in zijn „plan de tactiek" een aparte plaats ingeruimd voor Rini Wagtmans. „Ik ben wat met hem van plan", fluistert hij geheimzinnig. „Maar je krijgt me natuurlijk niet zo ver om dat open lijk te zegen. Ik heb plannen met Rinus, meer vertel ik er niet van". Lomme Driessens deelt per se niet in de mening van Rini Wagtmans dat hij bij voorbaat gedoemd is tot anonimiteit. „Waarom?", roept Driessen hard, „waarom? Natuurlijk zal hij op de eerste plaats daar moe ten zijn waar Eddy en ik hem nodig hebben, maar er blijven heus wel ge noeg kansen over om op te vallen. Luister, in het Belgisch kampioen schap was Hei-man van Springel ook knecht, maar hij werd toch eerste". Dan laat Driessens een waarschu wend geluid horen. „Rini moet na tuurlijk wel luisteren. En geen gekke dingen doen zoals in de Gold Race of wat ik hoorde in de Ronde van Italië, waar hij een paar keer aan het stunten is geweest zonder dat het effect had. Daar wordt links en rechts wel om gelachen, maar ik kan dat niet. Daarvoor neem ik mijn vak te serieus. Wagtmans moet in het ga reel lopen. Doet hij het, dan zie ik hem tot veel in staat, want hij heeft grote klasse. Heel grote klasse. Hij is een formidabele coureur, maar kreeg tot op heden te weinig leiding: Nu hij bij mij is geloof ik dat Wagt- dingen doet". mans in deze Tour kan bewijzen dat hij inderdaad tot de bet— boort. Als hij maar luistert (Van onze speciale verslaggever) MULHOUSE Wim Prinsen van de Goudsmit-Hoffploeg werd re cordhouder hij de massale medische controle van de Tour. Hij bleek met zijn 1.61 meter niet alleen de kleinste renner van het peloton dat vandaag aan de Ronde begint, maar ook de lichtste: 59 kilo. De langste renner is Gösta Petter son, die 1.89 meter liet meten. De ge wichtigste man van alle 130 ren ners: Eddy Merckx! Hij won het duel op de weegschaal met precies 82 kilo. 1961, 1962, 1968 en 1969. Samen met zijn Amerikaanse partner Marty Riessen werd hij in de tweede he rendubbelspel uitgeschakeld door de Amerikaan Clark Graebner en de Braziliaan Thomaz Kocli: 26 61 79 64 36. De partij was dins dag afgebroken bij de stand 22 in stes. Graebner en Koch hadden eer der de Zuidafrikanen Hewitt en McMillan verslagen. De Nederlander komt in het gemengd dubbelspel niet uit. Slechts éénmaal sloeg hij eeii ace tegen de meer variërende Laver vijf. De Australiër veroorloofde zich zeven dubbele fouten tegen Okker een. Maar dat zijn cijfers', die hoog uit interessant zijn voor statistici. Ze beïnvloedden de partij niet in het minst. Wat telde was Layer's geldingsdrang en Okker's innerlijke onzekerheid. „Misschien zou een sportpsycholoog van niut kunnen zijn", aldus Okker. „Maar het is nog nooiit gebeurd. Zo iemand zou met je moeten meereizen, wat in de prak tijk niet uitvoerbaar is". Wellicht is een deel van die onze kerheid terug te voeren op het feit dat Okker door het jachtige profbe- staan geen tijd heeft gevonden zijn technische bagage te vergroten. Nog altijd beheerst hij de verdedigende lob onvoldoende, waardoor hij in feite verloren is op het moment dat hij het initiatief kwijtraakt. Voorts blijft de tweede service voor we reldkennis te zwak en lijkt zijn startsnelheid enigszins teruggelopen. Het Britse publiek zou die kleine tekortkomingen graag voor lief heb ben genomen, als Okker hoe dan ook Laver bad verslagen. „Voorwaarde om het publiek sym pathiek te zijn, is het bezit van een Brits paspoort", schreef een Engelse krant dezer dagen. Hoe waar dat was, bleek in de nationale Christine (Van onze speciale verslag gever) MULHOUSE Jacques An- quetil, Raymond Poulidor en Louison Bobet, zijn de meest re gelmatige Tourrenners van de naoorlogse Ronde van Frankrijk geweest. Aan de hand van de formule: tien punten voor een eerste plaats, negen voor een tweede enz., wint Jacques Anquetil het klassement met 58 punten, ze ven meer dan Raymond Pouli dor en negen meer dan Louison Bobet. Met dit puntensysteem staat Jan Janssen (28 punten) op een gedeelde achtste plaats in gezelschap van Geminiani, Gaul en Jingeon. Eddy Merckx komt er met zijn 20 punten nog niet aan te pas door Billy-Jean King veroorzaakte pijn (zij had Christine Janes even tevoren verslagen) te vergeten, en Okker massaal te steunen. Sinds Geoffry Rippon en de EEG, staat Europa het Britse rijk nader dan Australië. Die golf van sympathie deed Okker over zijn ergste ontred dering heenkomen. Dat was nodig ook, want na de ren, gevolgd door een kanonskogel van een forehand, waarmee Laver in de elfde game de beslissende doorbraak afrondde, was Okker totaal overspeeld. Het herstel kwam in de derde set. De returns werden venijniger en voorzien van meer spin. Prompt knakte Laver onder de druk, die werd uitgeoe fend. Van 11 liep Okker door naar 51 en 62. De vierde set vertoon de tot 52 met uitzondering van drie achtereenvolgende service-door braken precies het omgekeerde beeld. Laver heerste volledig. Okker zwoegde vergeefs aan de achterlijn. De wedstrijd leek beslist, maar'net zoals twee jaar geleden tegen John Newcombe ploeterde Okker in het zicht vain de nederlaag van 25 terug naar 5—5 om tenslotte met 5 7 te verliezen. Het was een bewon derenswaardige poging het noodlot te keren en de doorbraak op de opslag van Laver kwam tot stand met enkele magnifieke returns. Het was niet genoeg. Een matchpoint maakt Okker nog ongedaan, alvo rens hij op het vierde de volley buiten de lijnen plaatste. Okker's kruisgang was niet voor bij. Onvoldoende hersteld moest hij even later de baan weer op voor het uitspelen vain de berendubbel met Marty Riessen tegen Graebner en Koch. De ontmoeting, die woensdag na vier sets was afgebroken ging met 6—3 in de vijfde verloren, zo dat Okker Wimbledon 1971 verder voor gezien kan houden. De Neder landse inbreng werd ook op een andere wijze gereduceerd. Marijke Schaar, zenwuachtiger dan ooit, ver- looi', terwijl Tom Okker op het cen trecourt doende was, op baan een van titelhoudster Margaret Court. Drie games maakte het Eindhovense meisje, waarvan een op de service van de Australische (26, 16). DEN HAAG (ANP) De laatste sporttoto van het seizoen 1970-1971 formulier nummer 48, heeft een winnaar van de eerste prijs met der tien goede uitslagen gebracht. Dit leverde een bedrag op van bijna 126.000 gulden. De cijfers zijn: aantal deelnemers: 384.059. Inleg; f 799.991,10. Prijzen- bedrag: f 359.995,99. Eerste prijs: f 125.998,60, een melding van 13 goed, uitkering f 125.998,60' tweede prijs: f 89.998,99, 41 meldingen van 12 goed, uitkering pe>' kolom f 2.195; derde prijs: t' 125.998,60, 474 meldingen van 11 goed, uitke ring per kolom f 265; extra prijs: f 17.999.80, 144 meldingen van de eerste 8 goed, uitkering per kolodat f 125.

de Stem | 1971 | | pagina 5