vr lit Korstmossen meten luchtvervuiling Vikingen Roken Vissen J.Th.J.M. Willems PROFESSOR VAN ES „ALS ER GERED MOET WORDEN" Efficiency Gezondheids centra Financiële probleem ZATERDAGBIJ LAGE VAN DE STEM/ZATERDAG 26 JUNI 1971 Dat bepaalde planten en dieren uitstekende indicato ren zijn om bepaalde veran deringen in het milieu te signaleren, is een bekend feit. Onderzoekers van het botanisch instituut van de universiteit van Giessen heb ben nu echter bovendien aangetoond, dat bepaalde or ganismen, in casu korstmos sen, nauwkeuriger luchtver vuiling kunnen meten dan de meuten. Vooral stoffen als fijnste electronische instru- koolmonoxide en zwaveldio xide worden o.a. door het korstmos Parmelia zeer pre cies „gemeten". Aan de hand van de verkleuring van deze organismen en het tem po van afsterven kunnen vol gens de onderzoekers exacte conclusies over de graad van vervuiling worden getrok ken. Het onderzoek is uitge voerd in de omgeving van Frankfurt, waar de lucht zesmaal slechter zou zijn dan normaal. Reeds lang bestaat het vermoeden, dat niet Colum bus, maar de Vikingen Ame rika hebben ontdekt. Recen te luchtopnamen van infra rood gevoelige films (van Kodak) hebben aangetoond, dat dit vermoeden niet uit de lucht is gegrepen. Ar cheologen hebben namelijk met behulp van deze lucht fotografie (toevallig) een oud fort gevonden dat onmis kenbaar van de Noormannen moet zijn geweest. Het fort ligt in Zuid-Dakota, op grote afstand van de kust, en toont sterke overeenkomst met de forten, die de Noor mannen tussen 1000 en 1300 in Skandimavië, Oost Europa en Turkije hebben opgericht. Columbus arriveerde in Amerika in 1492 (zie foto). De redaktie van Medisch Contact, officieel orgaan van de Koninklijke Nederlaind- sche Maatschappij tot bevor dering van de geneeskunst, signaleert in haar laatste uitgave, dat roken onfat soenlijk begint te worden en dat steeds meer organisaties overgaian tot een rookverbod tijdens bijeenkomsten. In deze reeks heeft zich nu ook de „maatschappij" ge schaard, in een afzonderlijk' artikel adviseert het hoofd bestuur de leden om tijdens het uitoefenen van de prak tijk niet meer te roken. Dok ter Meinsma heeft er lang voor moeten vechten, maar eindelijk begint hij toch suc ces te krijgen. De nog steeds verschijnen de serie van Grzimek over het leven der dieren blijft imponeren. Vooral in een tijd, waarin steeds meer boe ken en naslagwerken worden uitgegeven als pocket of pa perback, is het een verande ring om weer eens een „echt" gebonden boek onder ogen te krijgen, een boek, dat niet alleen qua inhoud de moeite waard is (afgezien van de wat schaarse en kwa litatief minder goede illus traties), maar dat ook fijn is om te zien en in je handen te hebben. Een mooi boek Een nadere introduktie van IbIIbIIdII Hoe red je het beroep van loor Jan Hiisken huisarts? Professor dr. J. C. van Es. Overal zie je dat mensen of organisaties die steekhouden de kritiek hebben, door de overheid een taak toegescho ven krijgen, die zó belangrijk is dat de kritiek begint te verstommen. Ben Leferink, KWJ-activist. De tijd van eksklusiviteiten is voorbij. Het klootjesvolk bestaat niet meer. J.L. van Vlodrop. Als de Rolling Stones enig fatsoen in him donder hebben, zorgen ze ervoor dat ze drie dagen voor hun dertigste ver jaardag tijdens een vliegtuig ramp om het leven komen. uit „Dit is het begin". Het wordt tijd dat het sys teem USA een flinke opdon der krijgt, niet op punten ka pot, maar BAMM, omver en out. Wally Tax, zanger. De Universiteit van Amster dam heeft een doctoraal bij vak milieubeheer ingesteld. Het universiteitsbestuur van de hoofdstedelijke Universi teit heeft bovendien een werkgroep ingesteld, die de milieuproblemen op interdis ciplinair niveau moet gaan Het ontbreken van keurings eisen ten aanzien van het ge halte aian insecticiden in ge- importeerde tabak betekent een bedreiging voor de volks gezondheid. (Stelling bij het proef schrift van W. de Ruig, Utrecht). XXX Hoofddoel \van het onderwijs is overdracht van kennis en cultuur. (Stelling bij het proef schrift van J. v.d. Veen Groningen). XXX De wet op het wetenschappe lijk onderwijs maakt het nu mogelijk om ook aan de Rijksuniversiteit van Gronin gen een ingenieursstudie te volgen. Men kan nu aan de universiteit ingenieur wor den in technische mechani ca, technische natuurkunde en technische scheikunde. XXX De universiteit van Aberdeen gaaf uitzoeken hoe kleine kinderen met hun moeder praten. De drie- en vierjari gen dragen daartoe kleine bandrecorders en het aan deel van de moeder wordt opgenomen via verspreid staande microfoons. Men hoopt hierdoor een belangrij ke lacune in het sociologisch onderzoek op te vullen. XXX Amerikanen kauwen per jaar 250 miljoen kilo kauw gum, aldus Goodyear. Een goed kontakt tussen het mannelijke en het vrouwe lijke is zeker een stap naar 'n meer harmonische wereld. Laurie Langenbach, journaliste. „Niet religie is opium van het volk, maar opium is religie van 't volk aan het worden". Jürgen Moltmann, Duits theoloog. Het spreken over de Natuur als subject van handelend op treden doet te kort aan 't be grip van God als Schepper en Onderhoudervan de na tuur, W.G. de Ruig. patiënten moet helpen, nee, integendeel. Hij moet juist meer tijd krijgen voor^ zijn patiënten. Maar efficiency wil bijvoorbeeld zeggen dat je alleen die dingen moet doen die anderen niet voor jou kunnen doen. Je hoeft bijvoorbeeld echt geen arts te zijn om bloed te prikken en urine te bekijken. Dat kun nen anderen beter doen." Efficiency speelt een belang rijke rol in het ideaal-model dat prof. Van Es voor zich ziet. "Efficiency," zegt hij en hij geeft een definitie ("die vind ik nou net even uit," zegt hij lachend): "Met doelmatige middelen en op 'n doelmatige wijze je doelstel lingen bereiken. En die doel stellingen: op een zo deskun dig en humaan mogelijke manier hulp verlenen (dus ook: het voorkómen van ziekten)." Bij het "ideaal - model" ("Het is heerlijk om er mee te spelen, maar de realise ring kost tijd") speelt het ziekenhuis een belangrijke rol in het beroepsleven van een huisarts. De huisarts zou een betere bekende van het ziekenhuis moeten worden. Hij zou daar kind in huis .oi liever arts in huis moeten zijn. Niet om er te werken, maar oim er erkend te worden als arts, door zijn collega's, de specialisten. Er zou namelijk een veel betere samenwerking tot stand kun nen en moeten komen tussen huisarts en specialist en pro fessor Van Es gelooft dat daarmee ook een ander (ef ficiency-) probleem uit de wereld zou zijn: dat vele pa tiënten zo verschrikkelijk lang in het ziekenhuis moe ten lig'gen nadat de eigenlijk speoialistische behandeling al lang voorbij is. Die pa tiënt wordt daar dan ver pleegkundig verzorgd.., Bij een betere organisatie van de gehele gezondheidszorg zou dit probleem voor alle par tijen bevredigender en goed koper kunnen worden opge lost. Het antwoord is dan al voorbij gegaan aan de groepspraktijk: verschil lende huisartsen die samen werken vanuit een zelfde praktijkgebouw. De groeps praktijk zou het beginpunt kunnen zijn van gezondheids centra. En daarin werken de huisartsen zeer nauw samen met de kruisvereigingen. Je zou dan ongeveer het volgen de beeld krijgen. Patiënt Jan Jansen moet naar het zieken huis met een gebroken been. De specialist doet daar het zijne aan en in plaats van na zes weken kan Jan Jan sen al na ee week (dat is ook heel wat goedkoper!) aar huis, want daar is de huisarts van de groepsprak tijk en een van de verpleeg sters of verplegers van die zelfde groepspraktijk, die sa men met mevrouw Jansen zorgen voor een uitstekende verpleging. Rond elk ziekenhuis zouden zo verschillende gezond heidscentra kunnen ver rijzen. Voor de patiënt biedt dit eigenlijk alleen_ maar voordelen. Je zou je zelfs met prof. Van Es af kunnen vragen of de specialist niet een deel van zijn polikliniek praktijk in die gezondheids centra zou kunnen onder brengen. Het zijn trouwens maar 4 procent van alle patiënten van een huisarts die in een ziekenhuis terecht komen. Vanwege die 96 procent die overblijven zou je je de vraag kunnen stellen of je er als huisarts (maar ook dan liever wel in een groeps praktijk) niet goed aan zou doen om aansluiting te zoe ken bij andere partners dan alleen de ziekenhuis-specia listen. Bij mensen van de geestelijke volksgezond heid bijvoorbeeld. Ook bij voorbeeld voor zaken als geboorteregeling. Wanneer daar meteen het ziekenhuis aan te pas moet komen, ziet de hulp er direct ook zo zie kelijk uit en het ziekenhuis is zo ver van de patiënt van daan. Voor de Randstad is dit al lemaal nog geen oplossing. Daar is het werken voor de huisarts, ook in een groeps praktijk, een bijna onmoge lijke taak. Alleen vanwege 't parkeerprobleem kost hem het bezoeken van één patiënt soms al feen uur. De patiënt zou dus naar het gezond heidscentrum moeten (kun nen) komen. Dat betekent daar de noodzaak om de ambulancedienst te intensi veren. En dan is er nog het finan ciële probleem, „Ook daarin zou je een stuk efficiency kunnen bevorderen", meent prof. Van Es. „Je zou de ho norering in verband moeten brengen met de medische hulp. Nu verdient de huis arts aan elke (ziekenfonds-) patiënt evenveel, hoe vaak of hoe weinig hij ook door die patiënt geconsulteerd wordt. De enige prikkel om zijn werk te doen vindt de huisarts in psychologische en humane overwegingen. De honorereing zou ook als prikkel dienst kunnen gaan doen. Maar dan zou de hele financiële aanpak van de Nederlandse gezondheids zorg op de helling moeten. Professor Van Es schijnt daar niet erg bang voor te zijn. Muziek is de enige vorm van revolutionaire communicatie, die niet tot geweld leidt. Berry Gordy, directeur Mowton Records. Charlie Manson is een pro- dukt van het systeem en nu wil dat systeem vernietigen wat het gemaakt heeft. Je bent wat je haat, en dat is de reden waarom het systeem Charlie haat. Meisjes uit Manson-familie. der betrouwbare indruk. Het is en blijft echter een na slagwerk, geen leesboek dus. Het leven der dieren, redac tie B. Grzimek, uitgeverij Spectrum. xxx Lichamelijke oefening is in België een bijzonder serieuze aangelegenheid, men kan er zelfs op promoveren. Drs. R. Brinkhorst, wetenschappelijk medewerker aan de Katho lieke Universiteit, behaalde onlangs de doctorsgraad in lichamelijke opvoeding aan de Vrije Universiteit van Brussel. XXX De invoering van jury-recht spraak in strafzaken in Ne derland, is niet gewenst. (Stelling bij het proef schrift van P. de Vis ser, L.H. Wageningen) XXX Luchtfoto van een Vikingenfort in Zuid-Dakota. Het bewijs dat niet Columbus, maar de Vikingen Noord-Amerika ontdekten. deze fantastische (en dure) serie is nauwelijks nog no dig. De teksten zijn onder re daktie van de bekende Frankfurter dAerentuimdirec- teur en internationale na tuurbeschermer Grzimek door auteurs van naam sa mengesteld en het geheel maakt daardoor een bijzon De Vrijthof is vroeger een kerkhof geweest. Nu kan men de kinderen in het woonwa gencentrum met doodsbeen deren zien spelen. W.M. de Vries, juridisch adviseur, woonwagenbewoners. Ik kan begrijpen wat Calley voelde, maar je kunt de vijand niet op een hoop jagen en zonder vorm van proces neermaaien. Harvey Brown, een van de juryleden die luite nant Calley veroordeel den. In mijn vierendertig eerste rollen ben ik twaalf keer doodgeschoten, acht keer ge storven op de elektrische stoel of aan de galg en ben ik negen keer in de gevange nis beland. Humphrey Bogart, filmster uit gangsterfilms. Niemand denkt toch zeker dat ik aan die vleesparade mee doe. Als Foxfilm mijn kandi datuur niet intrekt zal ik mijn hond sturen om de'vertoning in de war te schoppen. George „Patton" Scatt, voor uitreiking van Oscar. "Over enkele jaren hebben we er misschien wel teveel." Professor dr. J.C. van Es kijkt onderzoekend over de halve maantjes van zijn bril hoe ik hierop zal reageren. Er is immers sprake van een huisartsentekort in Nederland en hij als eerste en Utrechts hoogleraar in de huisartsge neeskunde moet daar toch mee in zijn maag zitten. "Volgend jaar begint de stroom alweer," zegt hij. "Binnen enkele jaren gaan er jaarlijks 1500 medische studenten afstuderen in Ne derland. En de tekenen wij zen er op dat die niet alle maal specialist willen wor den. Ook daarin is er op het ogenblik trouwens een te kort. Het is overigens beslist niet overbodig om de vraag te stellen: hoe red je het huisartsenberoep?" Eerst die tekenen die er op zoudein wijzen dat lang niet alle medische studenten spe cialist willen worden. In sep tember start de Utrechtse Univrsieit met een zevende jaar voor huisartsen. Van de 180 medische studenten wil 60 procent die nieuwe oplei ding volgen en 45 procent heeft al gezegd huisarts te willen worden. "Er is dus nog steeds een grote liefhebberij voor het vak," zegt prof. Van Es. Blijft toch de vraag: hoe red je het beroep van huisarts. Want er is niet alleen een tijdelijk tekort, vooral in de grote steden im het westen van het land, maar er is ook sprake van wat men functie verlies is gaan noemen: de huisarts ziet het allemaal niet meer zo zitten'. Hij vraagt zich af of er nog wel een specifiek taak voor hem is. Hij voelt zich een beetje tussen wal en schip hangen. Enerzijds is hij de verwijzer naar de medische specialisten en anderzijds naar de maatschappelijke specialisten. Pro-f. Van Es: "Als er gered moet worden (maar het zou best wel 'ns mee kunnen val len gezien de belangstelling) dan ben je niet klaar met één maatregel. Je moet natuurlijk beginnen met een goede op leiding en daarna aangepaste mogelijkheden bieden om voortgezet medisch onderwijs te volgen. Dat laatste heeft ieder mens in ieder vak no dig. In de Verenigde Staten besta-an er zelfs nascholingen voor hoogleraren. En je moet natuurlijk ook werkom standigheden bieden die be vredigend zijn. De huisarts moet in het totaal van de ge zondheidszorg een duidelijke plaats innemen. Dat is een kwestie van idenditeit: hij moet weten wie en wat hij als huisarts is binnen het ka der van de algemene ge zondheidszorg." "Als je nu zegt: tijd, dan moet ik zeggen: op het ogen blik heeft een huisarts onge twijfeld veel te weinig tijd. Dat is niet alleen een kwes tie van aantal maar ook van efficiency. En dat laatste be tekent niet dat de huisarts maar zo vlug mogelijk zijn

de Stem | 1971 | | pagina 3