Heikanter rijdt zijn laatste koers PETER VONCK: „IK ZIE GEEN BROOD IN DE WIELERSPORT" Zeer interessant wielerprogramma in Wemeldinge Jan de Jong: publiek mag op m n tenen staan PHILIPS Koers in Nieuw- Namen U maakt de mooiste vakantie-foto's met Philips f litslampjes Toekomst VOETBALDUEL DVVS-DAMES staat voor mij voorop OOKVOOR BUITENLANDS GELD GESPONSORD MEDEWERKING Niet alleen gamduwtydmee-giinattrdeiimM sport met aardbeien met lekker. Donderdag 24 juni 1971 (Van onze sportmedewerker. HEIKANT Van de racefiets naar een stoel achter een bureau is een hele stap. Deze stap heeft de bekende Heikantse amateurwielren ner Peter Vonck gemaakt. Peter Vonck, succesvol als nieuweling, en ook in zijn tweede jaar als amateur gaat met het wielrennen definitief stoppen. Peter Vonck: „Ik was al eerder gestopt, maar omdat er in St. Jansteen veel supporters van me wonen, en daar dinsdag een avondcriterium verreden wordt, zal ik daar mijn laatste wedstrijd rijden, om er dan voorgoed een punt achter te zetten. Het voorseizoen is niet zo best voor me geweest, en nu ik een baan heb gekregen, waar zeer goede toekomstmogelijkheden aan vast zitten, zie ik in de wiel rennerij geen brood meer. Natuurlijk heb ik alles goed over wogen voor ik deze beslissing geno men heb- Ik was uiteindelijk toch maar een middelmatige amateur. Ik koers nu al vijf jaar als amateur en wat kan ik nu eigenlijk nog leren? Niets, maar dan ook helemaal niets meer. Een kampioen ben ik niet, dus mogelijkheden bij de profs zit ten er voor mij niet in". Peter Vonck kijkt dus verder in de toekomst. „Mijn vrouw staat er helemaal buiten", zegt hij, ,-al zijn er veel mensen die zeggen dat zij graag zou hebben dat ik er mee stop. Maar dat is allemaal onzin. Als ik werkelijk talent had, net zoals een Olympia's Tour-winnaar Cees Priem, dan lag het helemaal anders. Het merendeel van de amateurs op de dag van vandaag kun je vergelij ken met halve beroepsrenners. De meesten werken niet, of maar halve dagen, en kunnen dan verder de dag volmaken door te trainen om zo hun conditie op peil te houden. Deze jongens zijn meestal niet gehuwd, zodat hun ouders, als ze eventueel brokken maken, de onkosten beta len. Zo was het vroeger ook bij mij thuis- Ik reed zonder zorgen van de ene koers naar de andere, maar nu ligt dan anders". Peter Vonck: „Het zal me in het begin wel zwaar vallen, maar daar kom ik wel overheen. Het koersen laat je niet meer los. Daar ben ik van overtuigd. Het wielermetier met al zijn ups en downs is een circus, met veel variaties. Een hard beroep- Veel afzien tijdens een wedstrijd, reizen en trekken, maar ook perio den waarin je je vrij voelt". Met dit vrije" leven heeft Peter Vonck nu afgedaan. Want nu wordt het hard studeren om volgend jaar goe de resultaten te behalen. „En dat moet mijn toekomst worden", zegt Vonck. „Als men op de dag van vandaag de salarissen kent van een doorsnee beroepswielrenner, dan kan ik ge rust zeggen dat men veel beter kan gaan werken. Nee, ik heb er geen spijt van dat ik deze beslissing ge nomen heb. Mijn supporters en vrienden kijken er natuurlijk raar van op, maar zij weten niet wat het allemaal kost. Ze zien alleen de wedstrijd, die voor hen interessant is en blijft. Hoe harder er geknokt wordt, hoe mooier het kijkspel is. Het is nu zelfs zo erg dat de (Van onze sportmedewerker) ST.-JANSTEEN Dat het da mesvoetbal te Sint-Jansteen „in" is blijkt wel daar er nu ook een da- mesveteranenelftal is. Het geheel traint al een tijd onder leiding van de heer L. van Vliet, trainer van de damesvoetbalclub OVVS. Zaterdag a-s. wordt ter gelegen heid van de kermis een voetbalwed strijd gespeeld tegen het eerste da meselftal van DVVS. De wedstrijd begint om half drie en vindt plaats op het gemeentelijk sportterrein te St.-Jansteen. (ADVERTENTIE) Zeeuwse renners elkaar „afslach ten". Het is jammer, maar het is toch zo", zegt Vonck- „Het zoveelste bewijs werd enkele dagen geleden nog eens geleverd tijdens een avondcriterium in Zuiddorpe, met als resultaat dat een Brabantse ama teur met de bloemen naar huis ging. En dat een tweetal Zeeuwen, die dan nog voor het zelfde merk reden, met de vuisten tegenover elkaar stonden. Dit is de hedendaagse wie lersport, een keiharde sport, en dan moet men weten dat men voor een tiende plaats bij de amateurs 30 tot 35 gulden krijgt. Dan is het beter dat men gaat werken", zegt Vonck. ,Jk ben er dan ook van overtuigd dat er nog meer renners zullen stop pen van mijn klasse- Niet alleen renners van middelmatig niveau hebben de fiets aan de haak gehan- den, maar ook renners van grote klasse. Peter Vonck: „Neem een Wim Dubois, Poortvliet, en Leen de Groot. Renners die in hun amateur- tijd veel furore hebben gemaakt. Ook zij zagen er geen brood meer in. Ook voor vele beroepswielren ners ziet de toekomst er somber uit. er verdwijnen steeds meer merken en de renners komen op straat te staan. Wordt men gecontracteerd, dan is de spoeling voor de meeste renners erg dun". Toch begon alles hoopvol voor Pe ter Vonck, want hij vertolkte een glansrol in 1966, zijn tweede jaar als nieuweling, dat hij afsloot met vijf tien overwinningen. Ook in het eer ste jaar, 1965. dat Vonck debuteerde als renner, deed hij het niet onaar dig. Zijn eerste echte koers die hij reed werd hij al tweede, en zijn tweede koers in Stekene leverde hem een vierde plaats op. Zeker niet slecht omdat hij nog helemaal geen ervaring had. Een jaar waarin hij vijf overwinningen bij elkaar reed. Waaronder de bekende klas sieker de „Acht van Bladel"- De overstap in 1967 naar de ama teurs was niet al te best. Slechts een overwinning, maar wel reed hij veertien keer bij de eerste tien. Tegen het einde van het seizoen ging het veel beter. In 1968 stond hij er prima voor. „1968 is succesvol voor me geweest", aldus Vonck, „maar toen ik in november de wa penrok moest gaan dragen ben ik veel achteruit gegaan- Mijn_ dienst tijd heeft mijn wielercarriêre een grote klap gegeven". „Het is jammer dat het zo gelopen is", zegt Vonck, ,.maar er is niets aan te doen". Peter Vonck wil zich tijdens zijn laatste wedstrijd dinsdag avond a.s. in St.-Jansteen nog eens extra inzetten. Daarom is hij een hele week in training om op waardi ge manier afscheid te nemen van al zijn vrienden en supporters. vooraeKinueren: Aspirine Junior met vruchtensmaak. Peter Vonck: „afscheidswedstrijd in avondcriterium" (Van onze correspondent) NIEUW-NAMEN Nieuw-Namen vlak tegen de Belgische grens staat zaterdagavond in het teken van de wielersport. Niet voor een wieler koers van de K.N.W.U., maar voor een „volkskoers" wat tevens het eerste avondcriterium betekent. De volkskoers trekt in het Vlaamse land veel deelnemers en toeschou wers. Ook de winnaar van de volks koers te Graauw, de bekende tafel tennisser Frans van Waterschoot zal aan de start verschijnen. Hij zal Graauw niet als eenling vertegen woordigen want ook De Baar, Kos ter en Verbeke zijn van de partij. Andere favorieten zijn: F. Bleyen- berg. G. Pietens en Oscar van Jorse- laer, terwijl het plaatselijke idool G. de Block alles zal doen om zijn supporte-o niet te'eur te stellen. De start is bij café E. de Kindt om 19.30 uui, terwijl de aankomst bij de Boerenleenbank ;s Ischrijvingen vav.af nu .o" vlak vo-ir de koers bij café Van Waterschoot te Nieuw-Na- mén. Toe-taaitje. Beschuit met aardbeien. Lekker vlug gemaakt. Als toetje of zomaar tussendoor. szondc traktatie die ook uw figuur ontziet. >rosse beschuit met frisse aardbeien is een lekkere zomergewoonte! (ADVERTENTIE) Het is zo gemakkelijk. Even bij da NMB binnenstappen als u geld no dig hebt voor een buitenlandss reis. De NMB wisselt niet alleen uw guldens om in francs, map ken of ponden, maar geeft m ook tekst en uitleg over koer sen, reischeques, bagage verzekering en wat u maar wilt weten. U gaat met een veilig gevoel op reis. De NMB heeft alles verzorgdl nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u ziet» thuis voeltl (Van onze sportmedewerker) WEMELDINGE Het wielerco- mité „Wemeldinge" komt dit jaar met een bijzonder interessant wie- Ier programma aanstaande zater dag, waarbij behalve amateurs en adspriranten ook de zeer jeugdige wielrenners zonder licentie worden betrokken, die ressorteren onder de jeugdcommissie „Zeeland". Voor de amateurs is er een voor Zeeland uniek programma af te werken dat bestaat uit een tijdrit, een afvalrace en tenslotte een criterium over 60 kilometer. Uit deze drie onderdelen wordt dan een totaalklassement opgemaakt naar de toegekende punten aan de eerste twintig geklasseerde renners. (Van onze sportredactie) BREDA „Lang zijn is een voordeel. Weet je, ik ga altijd staan. Dan kan ik het allemaal goed zienDroge humor, omlijst met een glimlach. Hij kan de nuchtere feiten opsom men, ze nemen zoals ze zijn en ze daarnaast relatief bekijken. Jan de Jong heeft bij NAC zijn ideaal bereikt: keeper bij een eredivisieclub. Nog maar een jaar geleden echter was het alle maal anders. Toen kon er geen glimlach meer af. Hij was vast gelopen, mentaal kapot. „Ik wilde ermee stoppenhet had geen zin meer". Een paar. Jan de Jong is veel veranderd. „Ik heb alles te danken aan Fiet de Visser. Ik was mentaal niet sterk genoeg. Nu wel. Die man heeft me gehard. Ik ben serieus geworden. Het gaat stukken beter. Piet de Visser is zelf keihard. Maar 'n fijne vent. Je kon altijd bij hem terecht. A! was het zes uur 's mor gens. Ja, ik loop wel met hem weg...". Ode aan een trainer. De lof van een drenkeling aan zijn redder. „Se rieus, ik wélde niets liever dan stop pen. Het ging niet meer. Ik kon gewoon niet opschieten met Hans Kraay, die ons toen tramde. Ik ge loof dat-die nog dacht dat-ie bij Feijenoord was en niet bij DFC. Steeds maar verliezen. Dat was niks voor hem. En dan dat schreeuwen en schelden. Nee, daar moet ik niets van hebben. Niks voor mij. I-k kon er niet tegen". Het dieptepunt van Jan de Jong. Bij de junioren van Emma, de Dordtse amateurclub, was nij oodt kampioen geworden. „Dat was een geweldige belevenis", herinnert hij zich. „Toen ik bij DFC kwam heb ik me eerst moeten aanpassen aan het betaald voetbal. Daar heb je wel een paar jaar voor nodig. Natuurlijk, het keepen blijft hetzelfde. Je kunt een bal stoppen of je kunt het niet. Maar de routine, de aanpassing, het inzicht in dit toch volkomen andere spel, daar doe je wel een tijdje over. Dat heb ik wel gemerkt. Het profvoetbal is harder, brutaler. Je moet ermee leren leven. Zelf bruta ler. harder worden. Anders ben ie te snel geïntimideerd en dan ben je weg...". Piet de Visser was de man, die Jan de Jong wegkocht bij Emma. Hij vormde hem tot een semi-profkee- per. Zijn opvolger Jan de Wit zette dit twee jaar voort. En toen kwam de depressie. Met de komst van Hans Kraay bleek dat Jan de Jong mentaal nog niet was gehard. „Een serie nederla gen", vertelt hij. „Je doet je best. Het is toch al niet plezierig de ene bal na de andere langs je te zien schieten, en als dan je eigen trainer ook nog staat te schelden. Nee, voor mij hoefde het niet meer...". Hans Kraay werd opgevolgd door Piet de Visser, zijn eerste trainer „Dat is mijn geluk geweest", bekent Jan de Jong. „Die man heeft me erdoorheen gesleurd. Hij is nu naar De Graafschap en hij had me graag meegenomen. Maar dait stuitte af op de door DFC gestelde transfersom. Met NAC ging het wel goed. Piet de Visser heeft het me ook aangeraden. Ad Bakker, ik ken hem nog van bij de junioren, belde me meteen op toen bij NAC een keepersplaats vrij kwam. Ad is een goeie vriend van me. We zien elkaar regelmatig. Ik heb van hem gehoord dat het bij NAC gezellig is. Een prettige sfeer. En dat is een heel voornaam punt. Want per slot van rekening is voet bal een hobby en dan moet je er plezier in hebben. Ik ben er dan ook van overtuigd dat ik het bij NAC wel zal rooien. Ik ken de trainer, Ben Peters, wel niet zo goed, maar ik wee* dart het geen schreeuwerd is. Wel discipline. Nou. dat moet er ook zijn" Het verschil tussen eerstcdivisie en eredivisie is volgens Jan wel te overbruggen. „Kijk", leigrt hiij uit, „je hebt een betere achterhoede bij je. vendien is het spel heel anders. In de eerste divisie gaat het doorgaans vrij simpel. Alle ballen maar naar de vleugels en dan voor doel. Zo zijn AZ en Haarlem in de eredivisie gekomen. Die hadden een paar lange spitsen...". Hii is een meter negentig Donkeie haren, bruine ogen. 24 Voor drie jaar heeft hij bij Jan de Jong: kosten „Ik ben geen spectaculaire keeper. Dat kan doelpunten getekend. Het uiterlijk van „de zwarte panter", maar hij heeft die bijnaam nooit gehad. „Langjan noemden ze me wel. Bij Volendam, ja, daar noemden ze me Langjan. Maar ik been geen spectaculaire keeper. Dat kan doelpunten kosten. Ton Thie van ADO bijvoorbeeld is ook erg sober. Maar wel constant. Voor de wedstrijd ben ik altijd hy pernerveus. Maar dat laat ik nooit merken. Want dat straalt af op je medespelers en die moeten op je kunnen vertrouwen. Als ik eenmaal tussen de palen sta ben ik de rust zelf. Dan kan het publiek ook mas saal schreeuwen. Dat vind ik gewel dig. Of het nu lof is of kritiek, dan keep ik het beste. Hoe dichter bij, hoe beter het gaat. Ze mogen op m'n tenen gaan staan. Dat vind ik prach tig...". JO SIMONS Nummer een krijgt 20 punten, aflo pend tot nummer 20 date 1 punt krijgt. Bij gelijk aantal punten zijn de hoogste klasseringen bepalend voor een algemeen winnaar. Wan neer er dan nog geen beslissing uit komt telt de klassering van de tijd rit die over 2 kilometer gaat en waarvoor om de 30 seconden wordt gestart. De afvalrace gaat in totaal over 32 kilometer. In de eerste negen ron den zijn er drie afvallers tijdens elke ronde. De volgende vijf ronden gaan er telkens twee renners uit en de laatste twee ronden tellen één afval- Ier. De amateurs rijden om de „Grote Prijs Trico-Noble". Er is een totaal aan prijzen van f 930. Vanzelfspre kend is het wielercomité in Wemel dinge bijzonder in zijn nopjes mei her feit dat dit amateurprogramma gesponsord wordt door de gebroe ders Van Turenhout. Een veertigtal amateurs komit aan de start. „Trico-Noble" stuurt acht renners het strijdperk in, namelijk Cees Bal, Hanny Gijzel, Toine van de Bunder, Wim de Waal, Charles de Smit, Leen van de Parel, Tonnie Huizen en Brinkman. Verder zijn onder andere van de partij, Cees Priem, Jan Raas, Perter Remijn, Wim Westdorp, Ko Tolhoek, Wim Evertse, Dick Aardoom, Ton Deu- sing, Bert Broere, Rooy Schuiten (kampioen van Noord-Holland) en natuurlijk de plaatselijke renner Jaap Moelker. Vijf Engelse renners: Hitéhkok, Carrol, Thomas, Hill en Will ward, geven aan dit wielereveneinent een internationaal tintje. Bij de adspiranten behoren de Zeeuwse kampioen Frans Verstrae- te, Louw de Jager, BeUemons, de Nijs en Schuurbiers tot de voor naamste deelnemers. Start en finish van alle wedstrij den zijn op de Westelijke Kanaal- weg. Van deze ptaaits loopt de route over de Nieuwendijk, Snoodijk, Bierweg, Wilhelminastraat, DaniëJ- straat, Prinses Beatrix-weg, Prinses Julianasrtraat en' Prins Bernhard- straat. Het parcours is 2 kilometer lang. Behalve de steun van de gebroe ders Van Turenhout heeft het comi té in Wemeldinge ook veel mede werking gekregen van de plaatselij ke autoriteiten, de middenstand en ook van particuliere zijde. Het wielerprogramma in Wemel dinge begiint reeds om twaalf uur. Dan komt de eerste groep van de Jeugdcommissie Wielerbelangen Zeeland aan de start voor een wed strijd over 10 kilometer. De leeftijd van de deelnemers is 12 tot en met 14 jaar. Om half één beginnen de adspiranten aan hun koers over 30 kilometer. Van kwart voor twee tot kwart over twee volgt dan de tijdrit voor amateurs over 2 kilometer. Daarna is er een korte pauze die wordt gevuld met het optreden van een drumband met majorettes. Om drie uur begint de afvalrace voor amateurs en om half vijf komt de tweede groep (15 tot en met 17 jaar) van de Jeugdcommissie Zee land aan bod. Tenslotte klinkt om vijf uur het startschot voor het cri terium der amateurs. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1971 | | pagina 7